*

Αποστολέας Θέμα: Κείμενο εργασίας για θέματα μεταθέσεων, τοποθετήσεων και αποσπάσεων  (Αναγνώστηκε 65309 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Το να μηδενιζονται τα μορια δυσμενων συνθηκων ειναι σεναριο βγαλμενο από εφιάλτη.Αυτό έχω να πω μόνο.Το κείμενο του Παναγιώτη Ντούλα τα λέει όλα.Πρέπει κάτι να κάνουμε από τώρα.Μας καταδικάζει να μην μπορούμε να φτάσουμε στους τόπους συμφερόντων μας με ό,τι αυτό συνεπάγεται οικονομικά και ψυχολογικά.Η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο...
 Αν κατάλαβα καλά(διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος)τα μόρια θα μηδενίζονται και μετά από κάθε βελτίωση θέσης?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2011, 05:57:27 μμ από shania »
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος prtasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχω διαβάσει το σωστό κείμενο αλλά η παράγραφος που αναφέρει για τις άδειες ανατροφής και λοχείας λέει ότι θεωρείται πως διανύθηκε στο σχολείο που είναι η οργανική του εκπαιδευτικού. Αν η άδεια είναι εκπαιδευτική τότε θεωρείται οτι διανύθηκε σε σχολείο Α κατηγορίας.


Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Στις εκπαιδευτικές ούτως ή άλλως τα τελευταία 3-4 χρόνια παίρνεις μόρια σχολείου Α κατηγορίας (μετά από σχετική γνωμοδότηση του νομικού συμβουλίου του κράτους).
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ακριβώς έτσι είναι - στις εκπαιδευτικές παιρνεις ένα μόριο - ακριβώς γιατί ΔΕΝ προσφέρεις έργο στο σχολείο. Όλοι σεβόμαστε την επιθυμία κάποιου να γίνει γονιός αλλά δε μπορεί κάποιος να λαμβάνει μόρια δυσμενών συνθηκών όταν κάθε άλλο παρά σε δυσμενείς συνθήκες κατοικεί....και επειδή κάποιος είπε να μην ασχολούμαστε με τις 5-6 περιπτώσεις αδειών ανατροφής, λοχείας κτλ...να θυμίσω ότι οι μεταθέσεις παίζονται στο μόριο....μόριο που κάποιος μπορεί να το δούλεψε πολύ σκληρά για να το αποκτήσει και κάποιος άλλος να το απέκτησε απο την άνεση του καναπέ του....
και για να είμαστε και δίκαιοι, ένα μόριο - ή κανένα - να παίρνει και αυτός που με απόσπαση υπηρετεί σε γραφείο οπότε και πάλι ΔΕΝ προσφέρει εκπαιδευτικό έργο.
Καλό θα είναι να γίνει ορθολογικότερη μοριοδότηση προς το δικαιότερο ( το οποίο, κατανοώ, δεν είναι πάντα και το συμφερότερο πάντως....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μηπως θα μπορουσες να παραθεσεις τους λογους για τους οποιους το υφισταμενο πλαισιο των μεταθεσεων κρινεται αναξιοκρατικο; Διοτι με εξαιρεση ορισμενα σημεια, τα οποια βεβαιως και επιδεχονται βελτιωσεις και τροποποιησεις προκειμενου να εκσυγχρονιστει το σχετικο πλαισιο, τα νομικως ισχυοντα περι τις μεταθεσεις πορρω απεχουν απο το να χαρακτηριστουν αναξιοκρατικα.

Είναι αναξιοκρατικό να παίρνει ευκολότερα μετάθεση κάποιος με λιγότερα χρόνια υπηρεσίας, επειδή κάποιες χρονιές μάζεψε (πιθανότατα αναξιοκρατικά) περισσότερα μόρια δυσμενών συνθηκών. Πολύ περισσότερο αναξιοκρατικό είναι να παίρνει και οργανική θέση ο νεότερος εκπαιδευτικός από τον παλαιότερο!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
toonoma, τόσα χρόνια οι εκπαιδευτικοί ανέχονταν τα βύσματα να παίρνουν μόρια δυσπρόσιτου, υπηρετώντας σε γραφεία μεγάλων αστικών κέντρων ή του υπουργείου. Η μόνη αντίδραση που μου έχει μείνει στο μυαλό είναι αυτή των εκπαιδευτικών του Αγίου Ευστρατίου που φωτογραφήθηκαν με μια σειρά φαντάσματα πίσω τους, παραπέμποντας σε καθηγητές - φαντάσματα του σχολείου τους. Τώρα το θέμα είναι ότι κινδυνεύουν να χαθούν αυτονόητα δικαιώματα των εκπαιδευτικών, όπως η συγκέντρωση μορίων. Τι να το κάνω εγώ αν μια κυοφορούσα εκπαιδευτικός δεν παίρνει πια τα μόρια του δυσπρόσιτου, ούσα στο σπιτάκι της; Εντάξει, θα ικανοποιηθεί το περί δικαίου αίσθημα, το καταλαβαίνω. Όμως, μαζί με τα ξερά κινδυνεύουν άμεσα να καούν και τα χλωρά. Αυτός είναι ο άμεσος κίνδυνος και πρέπει να αντιδράσουμε γι' αυτό άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Μηπως θα μπορουσες να παραθεσεις τους λογους για τους οποιους το υφισταμενο πλαισιο των μεταθεσεων κρινεται αναξιοκρατικο; Διοτι με εξαιρεση ορισμενα σημεια, τα οποια βεβαιως και επιδεχονται βελτιωσεις και τροποποιησεις προκειμενου να εκσυγχρονιστει το σχετικο πλαισιο, τα νομικως ισχυοντα περι τις μεταθεσεις πορρω απεχουν απο το να χαρακτηριστουν αναξιοκρατικα.

Είναι αναξιοκρατικό να παίρνει ευκολότερα μετάθεση κάποιος με λιγότερα χρόνια υπηρεσίας, επειδή κάποιες χρονιές μάζεψε (πιθανότατα αναξιοκρατικά) περισσότερα μόρια δυσμενών συνθηκών. Πολύ περισσότερο αναξιοκρατικό είναι να παίρνει και οργανική θέση ο νεότερος εκπαιδευτικός από τον παλαιότερο!


1. Επομενως, η… στρατοκρατικη αντιληψη της παλαιοτητας, δηλαδη η περιλαλητη δικαιοφανης επετηριδα για να ειμαστε απολυτως ακριβεις, η οποια καταργηθηκε πρωτιστως για λογους αναξιοκρατιας, επανερχεται ως υστατη ρυθμιστικη αρχη των υπηρεσιακων μεταβολων των εκπαιδευτικων στο ονομα πλεον της αξιοκρατιας.

(Θα μου πειτε το χαλιναρι της σιδηρας στρατιωτικης πειθαρχιας θελει να περασει η ναπολεοντειου συμπλεγματος Διαμαντοπουλου στην εκπαιδευση, μετατρεποντας τα υπο συγχωνευση σχολεια σε ογκωδεις στρατωνες, στους οποιους θα συνωστιζονται στρατικοποιημενοι οι πειθηνιοι μαθητες - φανταροι, με μια ολιγοωρη εξοδο το απογευμα, ενω οι εκπαιδευτικοι, ως αβουλα πιονια, θα μετακινουνται εκοντες ακοντες πανω κατω στο χαρτη της ελληνικης επικρατειας, κατα τη βουλη ή βολη του γενικου επιτελειου Παιδειας...)    

2. Συνεπεται δε ότι ο εκπαιδευτικος που επελεξε να διοριστει στη δυσκολη νησιωτικη Ελλαδα το 2006, προκειμενου να συγκεντρωσει, ο καψερος, ταχυτερα την απαραιτητη μοριοδοτηση που θα του επιτρεψει να επανακαμψει στον τοπο του, ελεγχεται ως δολιος υπονομευτης της ιερας επετηριδας, κουφιοκεφαλη γελοιογραφικη φιγουρα, κρινοντας από τις εκ των υστερων εξελιξεις, αλλα και αδικος εναντι αλλου συναδελφου, ο οποιος το 2003 εκανε την ευκολη επιλογη να διοριστει σε καποια περιοχη, χαμηλης μοριοδοτησης, της ευκολως προσβασιμης σε νεοδιοριστους Πελοποννησου, απολαμβανοντας ολα τα αυτονοητα προτερηματα της ηπειρωτικης Ελλαδας.

3. Τελος, η παταξη του φαινομενου της μοριομπηχτικης πρακτικης ορισμενων συναδελφων, η οποια, συμφωνω απολυτα, εκτρεφει την αναξιοκρατια και θιγει αναντιρρητα τη μεγαλη πλειοψηφια των υπο μεταθεση εκπαιδευτικων, προτεινεται να επιτευχθει με μια αυθαιρετη οριζοντια συλλογιστικη, χαρακτηριστικη της διαμαντοπουλειας αναχρονιστικης παλινδρομησης, η οποια πληττει ευθεως συμπασα την εκπαιδευτικη κοινοτητα και αποθεωνει την χονδροειδεστατη εκδοχη της περι αδικιας εννοιας: «ποναει κεφαλι, κοβει κεφαλι».

Συνεπως, επειδη ορισμενοι εκπαιδευτικοι χειραγωγησαν το συστημα, δεον να τιμωρηθει το συνολο των εκπαιδευτικων? Η απαντηση ειναι προφανης...



(Βεβαια το ζητημα τιθεται σε λανθασμενη βαση, αφου αλλες ειναι οι στοχευσεις το υπουργειου, ωστοσο αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2011, 09:19:25 πμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Ας φέρουμε ένα παράδειγμα:
Έστω νεοδιόριστος από την Αθήνα που διορίζεται στη Σάμο. Καταφέρνει στα τρία χρόνια να μαζέψει κάποια μόρια αρκετά για μετάθεση, π.χ. στη Φωκίδα ή τη Φθιώτιδα, αλλά όχι στην Αττική γενικότερα. Τα μόριά του μηδενίζονται και θα αρχίσει να μαζεύει από την αρχή. Δεν είναι προφανώς άδικο; Γιατί να μην επιτρέπεται να επιδιώκεις να πλησιάζεις τον τόπο κατοικίας σου σταδιακά, μαζεύοντας μόρια από όπου έχεις εργαστεί; Γιατί να σβήνονται μονομιάς τα προηγούμενα μόρια; Μήπως δεν τα έχεις εργαστεί; Εάν ο συνάδελφος βάζει μόνον περιοχές της Αττικής, μπορεί να τα καταφέρει όχι σε 3, αλλά σε 6 χρόνια, δηλαδή καταδικάζεται για διπλάσιο χρόνο να μείνει στη Σάμο. Αυτό είναι εξοντωτικό, ειδικά για τις οικογένειες. Αυτή η αλλαγή με το μηδενισμό των μορίων, εάν ισχύσει, μαζί με την υποχρεωτική τριετία για τους νεοδιόριστους και την υποχρεωτική διετία για τους μετατιθέμενους είναι εξοντωτικά για τους εκπαιδευτικούς (μαζί και με άλλα πολλά, φυσικά).

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
ακριβώς έτσι είναι - στις εκπαιδευτικές παιρνεις ένα μόριο - ακριβώς γιατί ΔΕΝ προσφέρεις έργο στο σχολείο. Όλοι σεβόμαστε την επιθυμία κάποιου να γίνει γονιός αλλά δε μπορεί κάποιος να λαμβάνει μόρια δυσμενών συνθηκών όταν κάθε άλλο παρά σε δυσμενείς συνθήκες κατοικεί....και επειδή κάποιος είπε να μην ασχολούμαστε με τις 5-6 περιπτώσεις αδειών ανατροφής, λοχείας κτλ...να θυμίσω ότι οι μεταθέσεις παίζονται στο μόριο....μόριο που κάποιος μπορεί να το δούλεψε πολύ σκληρά για να το αποκτήσει και κάποιος άλλος να το απέκτησε απο την άνεση του καναπέ του....
και για να είμαστε και δίκαιοι, ένα μόριο - ή κανένα - να παίρνει και αυτός που με απόσπαση υπηρετεί σε γραφείο οπότε και πάλι ΔΕΝ προσφέρει εκπαιδευτικό έργο.
Καλό θα είναι να γίνει ορθολογικότερη μοριοδότηση προς το δικαιότερο ( το οποίο, κατανοώ, δεν είναι πάντα και το συμφερότερο πάντως....)

Την  εκπαιδευτική αδεια θέλεις -εσυ την ζητας και την παιρνεις για να συνεχίσεις τις σπουδες σου , την αδεια τοκετου και λοχειας ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να σου τη δώσει θες δεν θες για να πας να γεννησεις.
και θα επαναλαβω οτι ειναι τραγικο να συγκρίνεται ο ερχομος μιας ζωης με την ανεση του καναπε!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Είναι προφανές ότι με όλα αυτά απλά δεν θέλουν να γίνονται μεταθέσεις!!!! Τόσα χρόνια δεν μας έφταιξαν οι άδειες κυήσεως και ανατροφής, αλλά τα μόρια των γραφείων...
Όσον αφορά τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, πως θα αποφασίζουν πόσες θα είναι; Θα γίνονται με κριτήρια (σωστά ως εδώ), αλλά πόσες θα γίνονται. Για παράδειγμα, αν στην Α' Αθήνας έχουν 300 κενά μαθηματικών, θα ικανοποιούνται 300 αποσπάσεις ή θα κάνουν όσες θέλουν και θα συμπληρώνουν με αναπληρωτές;;;; Γιατί και αυτό δεν είναι δίκαιο!!! Γιατί δεν βγάζουν και ένα νόμο, να μην διορίζονται αναπληρωτές σε περιοχές που εκκρεμεί αίτηση απόσπασης; Γιατί να μην προηγείται ο μόνιμος από τον αναπληρωτή;;;; Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα....

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιός θα μας πει πόσοι μισθοδοτούνται στο ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ και πόσοι είναι παρόντες΄;;;
Πλην δύο άδεις ανατροφείς πού είναι οι άλλοι ;;;; ;)

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας φέρουμε ένα παράδειγμα:
Έστω νεοδιόριστος από την Αθήνα που διορίζεται στη Σάμο. Καταφέρνει στα τρία χρόνια να μαζέψει κάποια μόρια αρκετά για μετάθεση, π.χ. στη Φωκίδα ή τη Φθιώτιδα, αλλά όχι στην Αττική γενικότερα. Τα μόριά του μηδενίζονται και θα αρχίσει να μαζεύει από την αρχή. Δεν είναι προφανώς άδικο; Γιατί να μην επιτρέπεται να επιδιώκεις να πλησιάζεις τον τόπο κατοικίας σου σταδιακά, μαζεύοντας μόρια από όπου έχεις εργαστεί; Γιατί να σβήνονται μονομιάς τα προηγούμενα μόρια; Μήπως δεν τα έχεις εργαστεί; Εάν ο συνάδελφος βάζει μόνον περιοχές της Αττικής, μπορεί να τα καταφέρει όχι σε 3, αλλά σε 6 χρόνια, δηλαδή καταδικάζεται για διπλάσιο χρόνο να μείνει στη Σάμο. Αυτό είναι εξοντωτικό, ειδικά για τις οικογένειες. Αυτή η αλλαγή με το μηδενισμό των μορίων, εάν ισχύσει, μαζί με την υποχρεωτική τριετία για τους νεοδιόριστους και την υποχρεωτική διετία για τους μετατιθέμενους είναι εξοντωτικά για τους εκπαιδευτικούς (μαζί και με άλλα πολλά, φυσικά).
+1000
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρέπει κάτι να γίνει πριν ψηφιστούν αυτά τα αίσχη,να δουν ότι θα υπάρξει αντίδραση ώστε να μην τολμήσουν να τα περάσουν έτσι στο ντούκου και τρέχουμε μετά.
 Επειδή σκέφτηκα αρκετά το ζήτημα αυτό κατέληξα στη σκέψη ότι πέρα από την εκδικητικότητα κλπ. της υπουργού μας κρύβονται και άλλα πράγματα από πίσω...Να γίνω πιό συγκεκριμένη:η μεθοδευμένη τόσο αιφνίδια αυτή αλλαγή που τινάζει στον αέρα κάθε οικογενειακό και προσωπικό προγραμματισμό πιθανώς στοχεύει στο ακόλουθο εφιαλτικό σενάριο.Παγιδεύοντας τους εκπαιδευτικούς για δεκαετίες σε διάφορα μέρη σε συνδυασμό με τις νέες αρμοδιότητες των διευθυντών(αν θυμάστε θα μπορούν πλέον να αναθέτουν υπερωρίες σε εκπαιδευτικούς με δική τους και μόνο απόφαση)θα μηδενίσει στην κυριολεξία τις νέες προσλήψεις.Οχι μόνο μονίμων αλλά και αναπληρωτών-ωρομισθίων.Επειδή λοιπόν οι κύριοι και κυρίες ήξεραν από την αρχή ότι δε θα γίνουν νέες προσλήψεις(γι αυτό μας παραμύθιαζαν ότι αυτό δε θα ισχύσει στην παιδεία,για να μην αντιδράσουμε μαζικά τότε)με πρόσχημα την προστασία δήθεν της παιδαγωγικής σχέσης εκπ/κου-μαθητή προωθούσαν και προωθούν το μαχαίρι στις μετακινήσεις των εκπαιδευτικών.και είναι υποκρισία να ονομάζουν αυτό το αίσχος εξορθολογισμό!!!Αν ήθελαν στ'αλήθεια να εξορθολογίσουν μόνο τα πράγματα είναι πολύ απλά:κομμένα τα μόρια στους φορείς,ο καθένας να παίρνει τα μόρια του μέρους που υπηρετεί πραγματικά και να μην πραγματοποιούνται μεταθέσεις-αποσπάσεις αν δεν υπάρχουν ώρες διδασκαλίας σε κάποιες ειδικότητες.(πλην κάποιων περιπτώσεων προβλημάτων υγείας κλπ.για τα οποία κανένας δε θα είχε αντίρρηση).
 Οσοι ενδιαφερόμαστε που πιστεύω ότι είμαστε πάρα πολλοί,ας μην περιμένουμε να ψηφιστεί πρώτα!!!Ας οργανωθούμε κι ας αρχίσουμε τις αντιδράσεις από τώρα με αφορμή αυτό το κείμενο που διέρρευσε.Να δουν ότι και στα πραξικοπήματα υπάρχει ένα όριο.Οτι θα μας βρουν μπροστά τους αυτή τη φορά γιατι ο βίος μας θα έχει γίνει αβίωτος!!!
 Οποιος συμφωνεί με όσα έγραψα και προτίθεται να κινητοποιηθεί για το ζήτημα αυτό,ας γράψει σε αυτό το θέμα ή ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ακριβώς έτσι είναι - στις εκπαιδευτικές παιρνεις ένα μόριο - ακριβώς γιατί ΔΕΝ προσφέρεις έργο στο σχολείο. Όλοι σεβόμαστε την επιθυμία κάποιου να γίνει γονιός αλλά δε μπορεί κάποιος να λαμβάνει μόρια δυσμενών συνθηκών όταν κάθε άλλο παρά σε δυσμενείς συνθήκες κατοικεί....και επειδή κάποιος είπε να μην ασχολούμαστε με τις 5-6 περιπτώσεις αδειών ανατροφής, λοχείας κτλ...να θυμίσω ότι οι μεταθέσεις παίζονται στο μόριο....μόριο που κάποιος μπορεί να το δούλεψε πολύ σκληρά για να το αποκτήσει και κάποιος άλλος να το απέκτησε απο την άνεση του καναπέ του....
και για να είμαστε και δίκαιοι, ένα μόριο - ή κανένα - να παίρνει και αυτός που με απόσπαση υπηρετεί σε γραφείο οπότε και πάλι ΔΕΝ προσφέρει εκπαιδευτικό έργο.
Καλό θα είναι να γίνει ορθολογικότερη μοριοδότηση προς το δικαιότερο ( το οποίο, κατανοώ, δεν είναι πάντα και το συμφερότερο πάντως....)

Την  εκπαιδευτική αδεια θέλεις -εσυ την ζητας και την παιρνεις για να συνεχίσεις τις σπουδες σου , την αδεια τοκετου και λοχειας ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να σου τη δώσει θες δεν θες για να πας να γεννησεις.
και θα επαναλαβω οτι ειναι τραγικο να συγκρίνεται ο ερχομος μιας ζωης με την ανεση του καναπε!!!!!!!!!!!!

οκ, η τοκετού και λοχείας είναι υποχρεωτικές για τον εργοδότη αν το θέτεις σε τέτοια βάση ..η ανατροφή τέκνου που συμπίπτει με την διάρκεια του διδακτικού έτους όμως ΔΕΝ είναι υποχρεωτική.... και μην αρχίσουμε την καραμελίτσα του πώς θα μεγαλώσω τα παιδιά μου, γιατί ως πολύ πρόσφατα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ καν εννιάμηνη άδεια ανατροφής και στο μεταξύ μεγάλωσαν ενα σωρό παιδιά, ένα σωρό εκπ/κοί ( μεταξύ αυτών κι  εγώ που μετά την άδεια λοχείας επέστρεψα κανονικά στο σχολείο μου). Εξαλλου, δεν υποστηρίζει ΚΑΝΕΙΣ την κατάργηση των αδειών μητρότητας  - κάθε άλλο, όμως η μοριοδότηση αυτού του διαστήματος ειναι ένα εντελώς άλλο ζήτημα.
επιπλέον, είναι τραγικό άλλα να γράφουμε και άλλα να καταλαβαίνετε!!! Δεν συγκρίνω τον ερχομό μιας ζωής με την άνεση του καναπέ...συγκρίνω τον τρόπο και τον τόπο  που παίρνουν τα ΙΔΙΑ μόρια εκπαιδευτικοί που δεν προσφέρουν το ΙΔΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ....

@ teogan  συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου!! Ο μηδενισμός των μορίων είναι πράγματι εξοντωτικός. Ωστόσο, μη γελιέστε!! το κείμενο τεχνηέντως "διέρρευσε" προκειμένου να μετρηθούν αντιδράσεις. Καλό θα είναι λοιπόν αντί να απορρίπτουμε συλλήβδην το κείμενο, να αντιπροτείνουμε όσα θεωρούμε δίκαια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2011, 05:19:03 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162163
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 641
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 636
Σύνολο: 654

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.