*

Αποστολέας Θέμα: Κείμενο εργασίας για θέματα μεταθέσεων, τοποθετήσεων και αποσπάσεων  (Αναγνώστηκε 65352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ απολύτως ότι το κείμενο διέρρευσε επίτηδες για να δουν τις αντιδράσεις μας.Ας κάνουμε κάτι παιδιά!
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1. Είναι ανωμαλία το 75% των εκπαιδευτικών να θέλει να ζήσει Θεσαλλονίκη ή Αθήνα.
2. Προσπαθώ να καταλάβω τη μοριοδότηση των μεταθέσεων που έχουμε τώρα. Τι σχέση έχει το ότι είναι κάποιος παντρεμένος με την αίτηση μετάθεσης (επίσης δεν καταλαβαίνω και το επίδομα γάμου); Επίσης, τι σχέση έχει αν το παιδί κάποιου σπουδάζει με την αίτηση μετάθεσης;
3. Η Διαμαντοπούλου το είπε από την αρχή ξεκάθαρα: ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Αυτό προσπαθεί να πετύχει με κάθε τρόπο και νομίζω ότι εύκολα ή δύσκολα θα το πετύχει.
4. Υποψιάζομαι ότι στο μέλλον θα κάνουμε αιτήσεις για σχολεία και όχι για περιοχή μετάθεσης. Αν μάλιστα αντιγράψει το αγγλικό μοντέλο (όπως φαίνεται ότι κάνει γενικότερα) θα έχουμε και αγγελίες: "ζητείται ΠΕ04 με 10ετή τουλάχιστον διδακτική εμπειρία σε σχολεία", κ.λ.π.
5. Με το παρόν σύστημα έχει εξυπηρετηθεί πολύς κόσμος. Στα νησιά (όπου υπηρετώ κι εγώ) βλέπουμε τι γίνεται κάθε χρόνο. Σήμερα μου είπε ένας Διευθυντής Σχολείου: "...τη συγκεκριμένη την έχουμε δει στο σχολείο 2-3 μήνες ενώ ανήκει στο σχολείο 8 χρόνια...". Τα σχόλια περιττεύουν.
6. Θα μπορούσαμε να συζητάμε για ώρες. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ. Μου φαίνεται ότι έχουν ήδη πάρει τις αποφάσεις τους.
7. Όταν πας να διαπραγματευτείς (Ο.Λ.Μ.Ε. με Υπουργό) πρέπει να είσαι και λίγο υποχωρητικός. Και εξηγούμαι: Θέλουμε λέμε αυξήσεις. Εκεί μπορείς να πεις: Εντάξει, ας κάνω και 2 ώρες παραπάνω αν μου δώσεις 10% αύξηση. Εμείς τώρα πάμε ή ΌΛΑ ή ΤΙΠΟΤΑ. Λέμε δηλαδή: θέλω 16 ώρες ωράριο και 10% αύξηση. Ε, δε γίνεται έτσι όμως. Πρέπει να δώσεις κάτι για να πάρεις κάτι άλλο. Το ίδιο και με τις μεταθέσεις/αποσπάσεις. Εμείς βάζουμε στο κέντρο τα προβλήματα του εκπαιδευτικού: Το είναι παντρεμένος, το ότι έχει παιδιά, το ότι θέλει να κάνει μεταπτυχιακό σε κάποια πόλη. Μπορούμε να πούμε: ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η απόσπαση (χωρίς λόγο όπως γίνεται τώρα για Γραφείο ή όταν δίνουν απόσπαση σε άγαμους) όταν ανήκεις σε νησί αλλά δώσε μας οικονομικά κίνητρα. Δηλαδή για όσους υπηρετούν σε νησί ας πούμε 250 ευρώ (αντί για 40,48 που είναι τώρα).

Τέλος πάντων, ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει.


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
shania,

     συμφωνώ με τα λεγόμενά σου. Και έχω βαρεθεί να ακούω συναδέρφους να λένε ότι δεν αντιδράμε. Ο ένας πετάει το μπαλάκι στους άλλους. Ας μαζευτούμε λοιπόν. Τα λέμε ξανά. 

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσοι ενδιαφερόμαστε που πιστεύω ότι είμαστε πάρα πολλοί,ας μην περιμένουμε να ψηφιστεί πρώτα!!!Ας οργανωθούμε κι ας αρχίσουμε τις αντιδράσεις από τώρα με αφορμή αυτό το κείμενο που διέρρευσε.
Συμφωνώ να αντιδράσουμε, αλλά πώς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Πρόκειται για κείμενο ταφόπλακα στις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών.
Και εγώ ρωτάω : που είναι η ΟΛΜΕ? το μόνο που ξέρει είναι να εξαγγέλει είναι 2ωρες στάσεις εργασίας για τον τεμπονέρα (του οποίου τιμάμε και σεβόμαστε τη μνήμη)... είναι όμως ιστορικό γεγονός που έχει γίνει εδώ και 20 χρόνια και είναι εκτός σημερινής πραγματικότητας.
Μήπως είναι πουλημένοι?
Κατά τα άλλα τα καλά προβατάκια, θα σκάσουν και του χρόνου τη συνδρομούλα να ψηφίσουν συνδικαλιστές οι οποίοι θα έχουν υποσχεθεί αποσπασούλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2011, 10:41:56 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απορώ γιατί επιμένουν να αλλάξουν το καθεστώς και των μεταθέσεων και όχι μόνο των αποσπάσεων όπου παρατηρούνται πάμπολλες αδικίες.
Όσο για τις άδειες μητρότητας, λοχείας, ανατροφής κλπ, θεωρώ υπερβολικό να λείπει κάποια εκπαιδευτικός 1,5 χρόνο από το σχολείο. Τρεις μήνες πριν τη γέννα και τρεις μήνες μετά είναι υπερ αρκετό. Έτσι γίνεται και στην Ευρώπη και στον ιδιωτικό τομέα. Δηλαδή τα παιδιά μίας υπαλλήλου super market (που μάλλον θα απολυθεί πριν καν γεννήσει) είναι παιδιά κατώτερου Θεού?
Άσε που στον κλάδο μας συνέχεια ακούω να λέγεται σε πολλές : κάνε κανά  παιδί να κάτσεις κανα δυο χρόνια να πάρεις και μόρια! Είμαστε σοβαροί??? Τα μόρια να τα παίρνουμε με τη δουλειά μας και όχι με τις γέννες!
Ας ασχοληθούμε καλύτερα με τις βυσματικές αποσπάσεις και τη συγκέντρωση μορίων από κάποιους χωρίς καν να διδάσκουν σε σχολείο!!!!
Δεν είμαστε κορόιδα οι υπόλοιποι που έχουμε γυρίσει τη μισή Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,με όλη την καλή διάθεση,ας μη σταθούμε στο δέντρο χάνοντας το δάσος.Οι άδειες ανατροφής και η μοριοδότησή τους είναι ένα αμφιλεγόμενο ζήτημα(πάντα κάποιοι θα υποστηρίζουν ότι είναι άδικο να παίρνουν τα μόρια και κάποιοι ότι είναι δίκαιο.Προσωπικά δεν το θεωρώ δίκαιο) αλλά είναι πολύ μικρό σε σχέση με τα υπόλοιπα!Εδώ θα μηδενίσουν τους κόπους ετών,τα μόρια που μαζέψαμε σταγόνα-σταγόνα γυρνώντας όλη την Ελλάδα!!!Ας μείνουμε σε αυτό και ας αγωνιστούμε μια φορά ενωμένοι για να μην περάσει!Πρέπει να δράσουμε άμεσα.Για ό,τι νεότερο θα είμαστε σε επικοινωνία...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Όσο για τις άδειες μητρότητας, λοχείας, ανατροφής κλπ, θεωρώ υπερβολικό να λείπει κάποια εκπαιδευτικός 1,5 χρόνο από το σχολείο. Τρεις μήνες πριν τη γέννα και τρεις μήνες μετά είναι υπερ αρκετό. Έτσι γίνεται και στην Ευρώπη και στον ιδιωτικό τομέα. Δηλαδή τα παιδιά μίας υπαλλήλου super market (που μάλλον θα απολυθεί πριν καν γεννήσει) είναι παιδιά κατώτερου Θεού?

Από παιδοψυχολογικής άποψης είναι πολύ σημαντικό ένα βρέφος να μεγαλώνει με τη μητέρα του κατά το πρώτο έτος της ζωής του. Υπάρχουν συγκεκριμένες διεθνείς επιστημονικές μελέτες που τεκμηριώνουν την άδεια ανατροφής των 9 μηνών. Τώρα, αν εσύ θεωρείς ότι 3 μήνες πριν και 3 μετά είναι αρκετό, θα μπορούσες να μην πάρεις τους 9 μήνες και να επιλέξεις μειωμένο ωράριο.

Η εξίσωση προς τα κάτω δεν είναι λύση, μακάρι να μπορούσαν όλες οι εργαζόμενες (και στον ιδιωτικό) να έχουν την ίδια δυνατότητα.

Όσο για τα μόρια, είτε 1 είτε 12, θέλω να πιστεύω πως δεν αποτελούν το κριτήριο για το αν θα κάτσει μια μάνα να μεγαλώσει το παιδί της ή όχι...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
vasileie, 

συμφωνώ με την άποψή σου. Το θέμα μας δεν είναι να χαρακτηρίσουμε τις μάνες που παίρνουν την άδεια ανατροφής ως καλές ή κακές μάνες. Το θέμα μας είναι πως η άδεια ανατροφής με μόρια ήταν ένα εργασιακό δικαίωμα, το οποίο τώρα κινδυνεύει να χαθεί. Και αν αφήσουμε να χαθεί το ένα, θα χαθεί και το άλλο, και το άλλο και το άλλο...

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Από παιδοψυχολογικής άποψης είναι πολύ σημαντικό ένα βρέφος να μεγαλώνει με τη μητέρα του κατά το πρώτο έτος της ζωής του. Υπάρχουν συγκεκριμένες διεθνείς επιστημονικές μελέτες που τεκμηριώνουν την άδεια ανατροφής των 9 μηνών. Τώρα, αν εσύ θεωρείς ότι 3 μήνες πριν και 3 μετά είναι αρκετό, θα μπορούσες να μην πάρεις τους 9 μήνες και να επιλέξεις μειωμένο ωράριο.

Η εξίσωση προς τα κάτω δεν είναι λύση, μακάρι να μπορούσαν όλες οι εργαζόμενες (και στον ιδιωτικό) να έχουν την ίδια δυνατότητα.

Όσο για τα μόρια, είτε 1 είτε 12, θέλω να πιστεύω πως δεν αποτελούν το κριτήριο για το αν θα κάτσει μια μάνα να μεγαλώσει το παιδί της ή όχι...

Ο Πρετεντέρης είπε ότι είναι, τώρα τι μας λες εσύ...  ;D

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απορώ γιατί επιμένουν να αλλάξουν το καθεστώς και των μεταθέσεων και όχι μόνο των αποσπάσεων όπου παρατηρούνται πάμπολλες αδικίες.
Όσο για τις άδειες μητρότητας, λοχείας, ανατροφής κλπ, θεωρώ υπερβολικό να λείπει κάποια εκπαιδευτικός 1,5 χρόνο από το σχολείο. Τρεις μήνες πριν τη γέννα και τρεις μήνες μετά είναι υπερ αρκετό. Έτσι γίνεται και στην Ευρώπη και στον ιδιωτικό τομέα. Δηλαδή τα παιδιά μίας υπαλλήλου super market (που μάλλον θα απολυθεί πριν καν γεννήσει) είναι παιδιά κατώτερου Θεού?
Άσε που στον κλάδο μας συνέχεια ακούω να λέγεται σε πολλές : κάνε κανά  παιδί να κάτσεις κανα δυο χρόνια να πάρεις και μόρια! Είμαστε σοβαροί??? Τα μόρια να τα παίρνουμε με τη δουλειά μας και όχι με τις γέννες!
Ας ασχοληθούμε καλύτερα με τις βυσματικές αποσπάσεις και τη συγκέντρωση μορίων από κάποιους χωρίς καν να διδάσκουν σε σχολείο!!!!
Δεν είμαστε κορόιδα οι υπόλοιποι που έχουμε γυρίσει τη μισή Ελλάδα!

και στον ιδιωτικό τομεα ο εργοδότης ειναι υποχρεωμένος να δωσει την αδεια μητροτητας και την αδεια ανατροφής!!!!Εχω φιλη που δουλευει στο Dia ταμειας και εχει αδεια ανατροφής....Στην Γαλλία υπάρχει το δικαιωμα της αδειας ανατροφής οπως και του τοκετου και της λοχειας!!!!!Ειναι καποια απο τα δικαιωματα που ισχυουν παντου
Οι βυσματούχοι του υπουργειου που εχουν οργανικη στον Αη Στράτη και υπηρετουν στην Αθηνα είναι το πρόβλημα και οχι οι γυναικιες που θελουν να κανουν οικογενεια......

Ο εργασιακός μεσαίωνας που θα ερθει μετα απο μια τετοια αλλαγη θα ειναι πλέον δεδομενος....Κανεις δεν θα μπορει να γυρίσει σπιτι του και κυρίως αυτοι που εχουν την ατυχια να κατοικουν κοντα σε μεγαλα αστικα κεντρα οπου εχουν καλυψει τις οργανικες συναδερφοι που μενουν μεσα στις πολεις και πηγαινοερχονται στην επαρχια για τη δουλεια.

Ηδη προσπαθω να παω σπιτι μου εδω και 6 χρονια εχοντας υπηρετησει και σε νησι!!!!Εχω μαζεψει μορια διπλασια απο αυτον που τοποθετηθηκε τελευταιος στην πολη μου και δεν μπορω να παω γιατι δεν ανοιγουν οργανικες!!!!Απο τη μια δεν ανοιγουν οργανικες και απο την αλλη θα ρισκαρω να χασω τα μορια μου εαν μετατεθω σε γειτονικη περιοχη!!!!!!Αισχος

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εντάξει, θα ικανοποιηθεί το περί δικαίου αίσθημα, το καταλαβαίνω. Όμως, μαζί με τα ξερά κινδυνεύουν άμεσα να καούν και τα χλωρά.

Μα που είναι το πρόβλημα να ζητάς μετάθεση μόνο για τον τόπο των συμφερόντων σου, μέχρι αυτή να ικανοποιηθεί; Μετά δε θα έχεις ανάγκη τα μόρια. Κι αν χρειαστεί για κάποια χρονιά να μετακινηθείς σε άλλη περιοχή μπορείς να ζητήσεις απόσπαση. Θα γίνει επιτέλους η επανάσταση του αυτονόητου;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Παράθεση
"Καλούμαστε να κάνουμε την επανάσταση του αυτονόητου» είπε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου στο Παγκόσμιο Συνέδριο Κρητών που γίνεται στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης.

       Διαφωνώ! Τι είναι "επανάσταση του αυτονόητου"; Να χάσουμε τα μόριά μας χιλιάδες συνάδερφοι; Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει στον τόπο που θέλει. Και ξαφνικά προκύπτει σοβαρός οικογενειακός ή προσωπικός λόγος για να μετακινηθεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ. Σε αυτόν τι θα πούμε; "Παλουκώσου" εκεί που είσαι, τα μόριά σου κάνανε φτερά; Έλεος!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Παράθεση
"Καλούμαστε να κάνουμε την επανάσταση του αυτονόητου» είπε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου στο Παγκόσμιο Συνέδριο Κρητών που γίνεται στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης.

       Διαφωνώ! Τι είναι "επανάσταση του αυτονόητου"; Να χάσουμε τα μόριά μας χιλιάδες συνάδερφοι; Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πάει στον τόπο που θέλει. Και ξαφνικά προκύπτει σοβαρός οικογενειακός ή προσωπικός λόγος για να μετακινηθεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ. Σε αυτόν τι θα πούμε; "Παλουκώσου" εκεί που είσαι, τα μόριά σου κάνανε φτερά; Έλεος!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
 και στην τελική τότε θα μετατίθενται μόνο όσοι τοποθετούνται σε δυσπρόσιτα ή σε σχολεία με πολλά μόρια...και αν κάποιος, ων στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, τοποθετηθεί στην έδρα του Νομού ( οπότε και παίρνει τα ελάχιστα δυνατά μόρια) γιατί ας πούμε εκει μόνο υπάρχουν κενά της ειδικότητάς του , είναι καταδικασμένος να μην μετατεθεί ποτέ;

εγώ θα έλεγα ο καθένας μας να παίρνει τα μόρια του μέρους που πραγματικά υπηρετεί. Αποσπάσεις σε φορείς και γραφεία να παίρνουν ένα μόριο και αυτή η αηδία με τη θεμελίωση ή μη δικαιώματος επιτέλους να πάψει.....γιατί ας πούμε κάποιος που λαμβάνει αποσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ δε θεμελιώνει δικαίωμα για τους καλοκαιρινούς μήνες ενώ κάποιος άλλος που υπηρετεί κανονικά για το ίδιο διάστημα θεμελιώνει; αφού κανείς από τους δύο δεν παράγει διδακτικο έργο το καλοκαίρι....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 656

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.