*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 298740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:52:39 μμ »
ποτέ δεν κανω τον αστυνόμο στο παιδι. ουτε με αγχωνει η ολη κατασταση. Ξερω το μαθητη μου. Ξερω τις δυνατοτητες του.Μπορω να καταλαβω αν αντεγραψε ή οχι. Μενω σε μια απλη παρατηρηση. Ενηλικη/ας ειναι και μπορει πλεον να καταλαβει τη σοβαροτητα.

Οπωσδηποτε ειναι μεγαλος πειρασμος να εισαι μονος σου και διπλα το βιβλιο. Ομως, δεν θα κρινω απο εκει την επιδοση ή την αξία.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:22:55 »

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:09:02 μμ »
SOS συνάδελφοι!!
Παρακαλώ όποιος μπορεί ας βοηθήσει!
Σελ. 78 στο σχολικό: Παρά την έντονη αντίδραση του βαασιλιά Γεωργίου Α΄, η Εθνοσυνέλευση επέβαλε την αρχή να προέρχεται η κυβέρνηση από την κοινοβουλευτική πλειοψηφία. (αρχή της δεδηλωμένης)
Θα ήθελα να ρωτήσω αν η Εθνοσυνέλευση είναι αυτή του 1862-4 ή η Εθνοσυνέλευση που ψήφισε τελικά την αρχή της δεδηλωμένης το 1875. Προφανώς είναι η πρώτη. Εάν όμως είναι η πρώτη, τότε πώς αυθαιρετούσε ο βασιλιάς. Το να προέρχεται η κυβέρνηση από την κοινοβουλευτική πλειοψηφία δεν είναι σαφές; Γιατί λέει ότι υπήρχε ασάφεια;

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 01:07:07 πμ »
εκεί που υπήρχε ασάφεια ήταν στο πού ο βασιλιάς μπορούσε να δώσει την εντολή σχηματισμου κυβέρνησης. Σήμερα, ο πρόεδρος της δημοκρατίας δίνει την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης σε αυτόν που έχει την κοινοβουλευτική πλειοψηφία... μετά το 1864 και έως το 1875 δεν είχε αποσαφηνιστεί αυτό, με αποτέλεσμα ο βασιλιάς να δίνει σε όποιον ήθελε την εντολή αυτή.. και κατεπέκταση σχημάτιζε την κυβέρνηση της αρεσκείας του... κατανοητό;;;
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:55:06 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά δεν ρωτάω αυτό.
Αυτό που μου γράφεις το κατανοώ. Το πρόβλημά μου είναι σχετικά με τη διατύπωση του βιβλίου στο σημείο που υπάρχει. Λέει, δηλαδή, ότι "Παρά την έντονη αντίδραση του βαασιλιά Γεωργίου Α΄, η Εθνοσυνέλευση επέβαλε την αρχή να προέρχεται η κυβέρνηση από την κοινοβουλευτική πλειοψηφία. Αυτό που δεν ορίστηκε με σαφήνεια, διότι θεωρήθηκε αυτονόητο ήταν ότι ο βασιλιάς όφειλε να δώσει την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης σε βουλευτή του κόμματος που είχε την εμπιστοσύνη της πλειοψηφίας της Βουλής!!" και μετά λέει για τη δεδηλωμένη, που ήταν η λύση στο πρόβλημα.
Δηλ. η εθνοσυνέλευση του 1862-4 είχε επιβάλλει την αρχή, αλλά υπήρχε ασάφεια;;;;
Μήπως, λοιπόν, εκεί που το βιβλίο λέει για εθνοσυνέλευση και ότι επέβαλε την αρχή αυτή εννοεί το 1875;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2010, 10:57:40 πμ από moagniko »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:22:55 »

Αποσυνδεδεμένος pierre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:08:46 μμ »
Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κανω μια ερώτηση:

Κατά τη διχοτόμηση του νομίσματος, το δεξί μέρος πήγαινε στο κράτος και ανταλασσόταν με ομόλογα με τόκο 6,5% και προθεσμία εξόφλησης 14 Απριλίου 1943. Εν τέλει τα λεφτά επέστρεψαν στους πολίτες;

Γνωρίζει κανείς;;;;;

Και κάτι άλλο! Πρέπει οι μαθητές να χρησιμοποιούν στις απαντήσεις τους (όχι σε ερωτήσεις πηγών) στοιχεία από τις πηγές που περιέχονται στις σελίδες της ύλης; Για παράδειγμα, στη σελίδα 72 του σχολικού βιβλίου η πηγή 10 αναφέρει ποιοι άνδρες εξαιρούνται από την ψηφοφορία. Αυτά τα στοιχεία πρέπει να τα αναφέρει ο μαθητής σε τυχόν ερώτηση για την καθολική  ψηφοφορία;

ΥΓ: Σε κάποιους μαθητές μου είπαν οι καθηγητές των σχολείων να γράψουν την πηγή "Οι συνθήκες εργασίας των εργατών στην Ελλάδα" (σελ.47) σε μία παράγραφο (!). Πώς σχολιάζετε μία τέτοια κίνηση;
"εύφρων πόνον ευ τελέσασιν" Αισχύλου Αγαμέμνων (στιχ. 806)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 11:08:52 μμ »
Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κανω μια ερώτηση:

Κατά τη διχοτόμηση του νομίσματος, το δεξί μέρος πήγαινε στο κράτος και ανταλασσόταν με ομόλογα με τόκο 6,5% και προθεσμία εξόφλησης 14 Απριλίου 1943. Εν τέλει τα λεφτά επέστρεψαν στους πολίτες;

Πρακτικά εκείνα τα δάνεια δεν αποπληρώθηκαν ποτέ, γιατί λόγω του πληθωρισμού μετά την κρίση του 1932 (σε συνδυασμό με την αναστολή πληρωμής των δανείων), και ειδικά του υπερπληθωρισμού της Κατοχής, η αξία της δραχμής εκμηδενίστηκε.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:24:26 μμ »
O Ιωάννης (δικτάτωρ) τι είδους συγγένεια είχε με τον Ανδρέα Μεταξά (Ρωσικού κόμματος);;; :-\
Ο Ίων Δραγούμης (δολοφονηθείς το 1920) πώς συγγένευε με τον Στέφανο (παραιτηθέντα το 1910);

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:43:20 μμ »
Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κανω μια ερώτηση:

Κατά τη διχοτόμηση του νομίσματος, το δεξί μέρος πήγαινε στο κράτος και ανταλασσόταν με ομόλογα με τόκο 6,5% και προθεσμία εξόφλησης 14 Απριλίου 1943. Εν τέλει τα λεφτά επέστρεψαν στους πολίτες;

Γνωρίζει κανείς;;;;;

Και κάτι άλλο! Πρέπει οι μαθητές να χρησιμοποιούν στις απαντήσεις τους (όχι σε ερωτήσεις πηγών) στοιχεία από τις πηγές που περιέχονται στις σελίδες της ύλης; Για παράδειγμα, στη σελίδα 72 του σχολικού βιβλίου η πηγή 10 αναφέρει ποιοι άνδρες εξαιρούνται από την ψηφοφορία. Αυτά τα στοιχεία πρέπει να τα αναφέρει ο μαθητής σε τυχόν ερώτηση για την καθολική  ψηφοφορία;

ΥΓ: Σε κάποιους μαθητές μου είπαν οι καθηγητές των σχολείων να γράψουν την πηγή "Οι συνθήκες εργασίας των εργατών στην Ελλάδα" (σελ.47) σε μία παράγραφο (!). Πώς σχολιάζετε μία τέτοια κίνηση;





σε καμία περίπτωση δε γράφουν σε απάντηση τους παράθεμα πηγής όταν η ερώτηση είναι ορισμός ή συνδυαστική από το βιβλίο ,θα τους είπε να πράξουν έτσι για την πηγή ώστε να καταλάβουν τις στερήσεις και τις συνθήκες εργασίας των Ελλήνων εκείνη την εποχή ,για να εξασκηθούν στο σχολιασμό της πηγής

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:52:32 μμ »
Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κανω μια ερώτηση:

Κατά τη διχοτόμηση του νομίσματος, το δεξί μέρος πήγαινε στο κράτος και ανταλασσόταν με ομόλογα με τόκο 6,5% και προθεσμία εξόφλησης 14 Απριλίου 1943. Εν τέλει τα λεφτά επέστρεψαν στους πολίτες;

Γνωρίζει κανείς;;;;;

Και κάτι άλλο! Πρέπει οι μαθητές να χρησιμοποιούν στις απαντήσεις τους (όχι σε ερωτήσεις πηγών) στοιχεία από τις πηγές που περιέχονται στις σελίδες της ύλης; Για παράδειγμα, στη σελίδα 72 του σχολικού βιβλίου η πηγή 10 αναφέρει ποιοι άνδρες εξαιρούνται από την ψηφοφορία. Αυτά τα στοιχεία πρέπει να τα αναφέρει ο μαθητής σε τυχόν ερώτηση για την καθολική  ψηφοφορία;

ΥΓ: Σε κάποιους μαθητές μου είπαν οι καθηγητές των σχολείων να γράψουν την πηγή "Οι συνθήκες εργασίας των εργατών στην Ελλάδα" (σελ.47) σε μία παράγραφο (!). Πώς σχολιάζετε μία τέτοια κίνηση;





σε καμία περίπτωση δε γράφουν σε απάντηση τους παράθεμα πηγής όταν η ερώτηση είναι ορισμός ή συνδυαστική από το βιβλίο ,θα τους είπε να πράξουν έτσι για την πηγή ώστε να καταλάβουν τις στερήσεις και τις συνθήκες εργασίας των Ελλήνων εκείνη την εποχή ,για να εξασκηθούν στο σχολιασμό της πηγής

Έχω μιλήσει με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και οι πηγές είναι σαφώς εκτός ύλης. Βέβαια, κάποιοι καθηγητές λένε στους μαθητές τους να γνωρίζουν ορισμένα στοιχεία από τις πηγές που είναι καθαρά πληροφοριακού χαρακτήρα (σαν ορισμοί), π.χ. κράτος δικαίου, κριμαϊκός, πατσίφικο. Δε νομίζω ότι είναι λάθος αν κάποιος αναφέρει δύο κουβέντες σχετικά παραπάνω. Πάντως, σίγουρα δεν είναι αναγκαίο.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 03:41:19 μμ »
Σήμερα, μου συνέβη το εξής: αναλύσαμε μία πηγή στην τάξη. Κάποια παιδιά μου είπαν ότι από το φροντιστήριο τους λένε να αρχίζουν την ανάλυση των πηγών κάπως έτσι "σύμφωνα με τις ιστορικές μου γνώσεις..." και ν' αναφέρουν τι λέει το βιβλίο και στη συνέχεια "σύμφωνα με το παράθεμα" και να κάνουν μία περίληψη της πηγής. Δε λέω, σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να κάνεις παράθεση, αλλά είναι δυνατόν να εφαρμόζουν αυτό τον τρόπο σε όλες τις πηγές. Πουθενά εισαγωγή, πουθενά συμπεράσματα, πουθενά σύνθεση! Και αυτή η φράση "σύμφωνα με τις ιστορικές μου γνώσεις" δεν είναι τυποποιημένη; Δηλαδή, εσείς πώς θα βαθμολογούσατε μια τέτοια απάντηση; Ισχύει κάτι άλλο στις πανελλαδικές και το αγνοώ εγώ, γιατί επιστημονικός τρόπος για να αναλύεις μία πηγή δεν είναι σίγουρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 07:07:42 μμ »
Πάντως εγώ και φέτος,  που ξεκίνησα να δουλεύω σε δημόσιο σχολείο, αλλά και τα τρία προηγούμενα χρόνια που δούλευα σε φροντιστήρια επέμενα πολύ στο να μην επαναλαμβάνουν συνεχώς τετοιες φράσεις. Επίσης τους συμβούλευα να μην λένε απλά 'σύμφωνα με το δοθέν παράθεμα", όταν χρησιμοποιούν τέτοιες μεταβατικές φράσεις, αλλά να κάνουν αναφορά στο όνομα του συγγραφέα.Και πράγματι δύο μαθήτριες που είχα πέρισυ που έγραψαν 100/100 απαντούσαν πάντα συνθετικά, δείχνοντας την κριτική τους ικανότητα. Παρόλο που η καθηγήτρια στο σχολείο τους έλεγε να απαντούν πιο τυποποιημένα για να 'βοηθούν τους βαθμολογητές' εγώ επέμενα πολύ στο να τους ενισχύσω αυτή την ικανότητα συνδυασμού των ποικίλων δεδομένων. Σίγουρα υπάρχουν μαθητές που δεν τραβάνε και έχουν ανάγκη από τέτοιους "μπούσουλες", αλλά νομίζω ότι όσα πρότυπα απαντήσεων και να δώσουμε, η κάθε πηγή θα μπορεί να απαντηθεί με πολλούς τρόπους.

 Υ.Γ. Για το θέμα αυτό είχε γίνει παλαιότερα μια συζήτηση στο forum, όπου είχαν επισημάνει κάποια πράγματα και βαθμολογητές. Δε θυμάμαι τον τίτλο, αν το βρω θα το επισυνάψω

Αποσυνδεδεμένος maria3/4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 08:16:35 μμ »
καλησπέρα κι απο μενα..θα συμφωνήσω με το dim...κι εγω διδάσκω 3η χρονια σε φροντιστήριο την ιστορια και προτείνω να βγει η ύλη ως το τελος γενάρη ή αρχες του Φλεβάρη.....οπότε κι εγω με το προγραμμά μου, τελος Δεκέμβρη θα χω βγαλει το κρητικό...την πρώτη χρονιά πήγαινα αργά..υπάκουγα στις απαιτήσεις των παιδιών να μαθαίνουμε μισο το μάθημα κάθε φορά, στο τέλος κάθε κεφαλαίου έκανα πολλές πηγές, τεστ κ.λπ. με αποτέλεσμα η ύλη να βγαινει Μάρτη και τα παιδιά να μου παραπονιούνται....γι αυτο ειναι προτιμότερο να τελειώνουμε νωρις και να χουμε χρονο για επαναληψεις πηγες και συνδιαστικές ερωτησεις στο 3μηνο που απομένει...

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:03:54 μμ »
O Ιωάννης (δικτάτωρ) τι είδους συγγένεια είχε με τον Ανδρέα Μεταξά (Ρωσικού κόμματος);;; :-\
Ο Ίων Δραγούμης (δολοφονηθείς το 1920) πώς συγγένευε με τον Στέφανο (παραιτηθέντα το 1910);

O Στέφανος Δραγούμης έιχε γιο τον Ίωνα Δραγούμη (ο τελευταίος ήταν και "η καψούρα" της Πηνελόπης Δέλτα... πολύ ωραία ιστορία, να διαβάσεις το "εκτέλεση" του Φρ. Γερμανού). Παρεμπιπτόντως, είχε και γαμπρό τον Παύλο Μελά.

Όσο για τους μεταξάδες, έχουν σχέση, αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω ποια : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%AC%CF%82
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 10:47:09 πμ »
Καλημέρα σε όλους/όλες!
Κάνω ιδιαίτερο στην Ιστορία Κατεύθυνσης και όσον αφορά στις πηγές έχω πει στους μαθητές μου να γράφουν τις ιστορικές τους γνώσεις και όταν βρίσκουν κάτι που επαναλαμβάνεται στην πηγή να γράφουν "Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται από την πηγή" ή κάτι παρόμοιο. Η καθηγήτρια στο σχολείο τους τούς είπε ότι ΄το να γράψει κανείς "Η πηγή επιβεβαιώνει το γεγονός", "Σύμφωνα με την πηγή"κτό απαγορεύεται στις εξετάσεις και χάνουν βαθμούς!!! Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά;;;;;; ??? ??? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.