*

Αποστολέας Θέμα: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας  (Αναγνώστηκε 21434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 10, 2014, 12:30:55 πμ »
Η κοινωνική αλληλεγγύη δυστυχώς έχει να κατέβει ακόμα πιο κάτω. Ο καθένας θα διεκδικεί το καλύτερο μόνο για την πάρτη του και δεν βαριέσαι για τους υπόλοιπους. >:(

Η κοινωνική αλληλεγγύη είναι ήδη στον πάτο, πλην λίγων ρομαντικών εξαιρέσεων. Δυστυχώς το σύστημα που μας κυβερνά βασίζεται στα χαμηλότερα ένστικτά μας και όχι στις αρετές μας. Έτσι στη χώρα της άγιας οικογένειας και του "πάνω από όλα βάζω τα παιδιά μου" συμβαίνει ήδη αυτό που λες.
Περίμενα με την κρίση να αναδειχτούν και καλά στοιχεία, το φιλότιμο και οι αρετές του νεοέλληνα. Τελικά είδα γέροντες και κληρονόμους τους να στηρίζουν το σύστημα που καταστρέφει μια γενιά, αφού έχουν ρευστό ικανό για τις δικές τους οικογένειες και είδα ακόμη  πολλούς αγράμματους, αλλά και εγγράμματους, να ηδονίζονται με τους τσαμπουκάδες νταβατζήδων. Και τους χειρότερους, τους απαθείς που παλεύουν ακόμη πως να βολευτούν αυτοί και η οικογένειάτους στα νέα δεδομένα αδιάφοροι με τα κοινά...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:31 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 10, 2014, 12:41:02 πμ »
Ήμουν σίγουρος ότι θα έκαναν την εμφάνισή τους σε αυτό το θέμα οι γνωστοί νεοφιλελέδες του φόρουμ.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το φέρνουν γύρω-γύρω και δε γράφουν στα ίσα:
1. "Προτιμώ την παρούσα κυβέρνηση."
2. "Φυσικά και πρέπει να ισχύσει το κουπόνι. Να μην έχω λόγο ποιος θα μορφώσει το παιδί ΜΟΥ;"
Ελάτε, μη ντρέπεστε...
Διαχρονικος ο ρολος της "ανησυχης Κασσανδρας" που με το προσχημα της "προειδοποιησης" προσπαθει μετ'επιτασεως να φερνει και να διατηρει στο προσκηνιο τετοια θεματα......

Τους εχουμε μαθει πλεον.... 8)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 10, 2014, 12:59:33 πμ »
Αφού είναι τόσο καλή ιδέα αυτή του κουπονιού, γιατί δεν την εφαρμόζουν και στα δημόσια έργα;
Αν κρίνω ότι ο δρόμος είναι καλοφτιαγμένος, αν κρίνω ότι δεν είναι ημιτελής, αν με ενδιαφέρει να περάσω από αυτόν, τότε να δίνω και το κουπόνι στον εργολάβο. Αν όχι, λυπάμαι, έχασε. ;D ;D ;D ;D



Εκεί γίνονται διαφανείς διεθνείς διαγωνισμοί... εεε.. απευθείας αναθέσεις ήθελα να πω  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:20:09 πμ »
Η κοινωνική αλληλεγγύη είναι ήδη στον πάτο...................
Παρόλα αυτά εξακολουθούμε να δίνουμε το "επίδομα αλληλεγγύης" (που μόνο αυτό δεν είναι)....

(συγγνώμη για το )
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:31 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 11, 2014, 12:11:45 πμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CF%81%CE%BA%CF%89%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%AD%CF%83%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%B5-%CE%B7-%CE%B2%CF%8C%CE%BC%CE%B2%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%BD%CF%84-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1-57-%CE%B4%CE%B9%CF%83-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-2015-2016-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-2000

...στη σελιδα 177 αναφερει τις δεσμευσεις για την παιδεια....
Για αθμια κ βθμια αναφερει τη δεσμευση για αξιολογηση εκπαιδευτικων (χωρις σαφη αναφορα σε δεξαμενη απολυσεων)

...προσεξτε το σημειο 2 iii).... αναφερει την υποχρεωση τοποθετησης της ηγεσιας του υπουργειου, για προτασεις που μελλοντικα θα νομοθετηθουν (ποσο μελλοντικα??), και τα οποια θα προβλεπουν αυξηση της οικονομικης και οργανωτικης αυτονομιας των σχολικων μοναδων!

Καμπανακι για τους αιρετους να ζητησουν αμεσες εξηγησεις απο το υπουργειο...

Οπως επανειλημμενα εχω τονισει δε μου αρεσει η καταστροφολογια ουτε ο εφησυχασμος.... αρα οποιεσδηποτες σκεψεις περι οργανικων για ολους, κουπονια κλπ που ενδεχομενως να υπαρχουν σε καποια διεστραμμενα μυαλα του υπουργειου....πρεπει να κοπουν απο τη ριζα!

Αποσυνδεδεμένος Geo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Άντε να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 11, 2014, 01:46:35 πμ »
josua γι αυτούς τους λόγους έκανα την αρχική ανάρτηση και στο καπάκι μου απάντησε ότι είναι ανεφάρμοστο κλπ κλπ. Ψάχνοντας το λίγο είδες που βρίσκεις και εσύ την "κατεύθυνση" που παίρνουν τα πράγματα!

Για εμένα ο Λοβέρδος θα είναι αυτός ο οποίος θα "κάνει έργο" προς την κατεύθυνση του κουπονιού.
Κάτσε μην δούμε καμία έκπληξη και δεν κάνει απλά έργο αλλά βάλει και θεμέλια στο θέμα...

Επίσης με το σύστημα του κουπονιού όλοι οι συνδικαλιστές θα βρουν καταφύγιο στις νέες θέσεις που θα ανοίξουν των ελεγκτών και συμβούλων (γιατί ένα τέτοιο σύστημα χρειάζεται απαραίτητα συνεχή επόπτευση) οπότε δεν θα μου κάνει εντύπωση εάν απλά όλοι αυτοί από τους οποίους περιμένεις "δράση" απλά δεν... δράσουν!   

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 11, 2014, 08:27:48 πμ »
josua γι αυτούς τους λόγους έκανα την αρχική ανάρτηση και στο καπάκι μου απάντησε ότι είναι ανεφάρμοστο κλπ κλπ. Ψάχνοντας το λίγο είδες που βρίσκεις και εσύ την "κατεύθυνση" που παίρνουν τα πράγματα!

Για εμένα ο Λοβέρδος θα είναι αυτός ο οποίος θα "κάνει έργο" προς την κατεύθυνση του κουπονιού.
Κάτσε μην δούμε καμία έκπληξη και δεν κάνει απλά έργο αλλά βάλει και θεμέλια στο θέμα...

Επίσης με το σύστημα του κουπονιού όλοι οι συνδικαλιστές θα βρουν καταφύγιο στις νέες θέσεις που θα ανοίξουν των ελεγκτών και συμβούλων (γιατί ένα τέτοιο σύστημα χρειάζεται απαραίτητα συνεχή επόπτευση) οπότε δεν θα μου κάνει εντύπωση εάν απλά όλοι αυτοί από τους οποίους περιμένεις "δράση" απλά δεν... δράσουν!
φιλε μου όπως βλέπεις σκοπός μου δεν ειναι να βλέπω με μανία τη μια όψη του νομίσματος κ παραθέτω οτι πληροφορία βλέπω.
Εξακολουθώ να πιστεύω οτι λύσεις όπως το κουπόνι ειναι ανεφάρμοστες κ μάλιστα η συγκεκριμένη παράθεση αναφέρει τελείως αόριστα πράγματα....
Απο την άλλη όμως καλο ειναι να υπάρχει επαγρύπνηση!

Εσυ απο την άλλη το έχεις δέσει κ εισαι έτοιμος για τα εγκαίνια!
Μηπως ξέρεις κατι παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος Geo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Άντε να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 11, 2014, 11:29:43 πμ »
Βρε josua από που βγαίνει από τα γραφόμενα μου ότι επιθυμώ, περιμένω ή είμαι σίγουρος για το κουπόνι;
Απλά επισήμανα την κατεύθυνση που παίρνουν τα πράγματα στην εκπαίδευση και ζήτησα να κάνουμε μια συζήτηση πάνω σε αυτό. Με ενδιαφέρει σαν γονέας και σαν εκπαιδευτικός. Τόσο απλά.

Άποψη έχω φυσικά για το τι θέλω, αλλά δεν την έχω εκφράσει.

Στο πρώτο ποστ μου έγραψα "Καλησπέρα, βλέπω ότι κάποιος είχε ανοίξει παλαιότερα αυτό το θέμα με το εκπαιδευτικό κουπόνι. Οι πληροφορίες του άρθρου αυτού είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Εδώ και μια εβδομάδα έπεσε στην αντίληψή μου η "συνέχεια" της ιστορίας αυτής. Είναι ένα άρθρο του κ Δημήτρη Τσιριγώτη. Πιστεύω ότι εκεί πάει το πράγμα. Μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο ακόμα αλλά δεν το αποφεύγουμε. Στο άρθρο δίνει πάρα πολλά στοιχεία και λεπτομέρειες.

Τι άποψη έχετε;"

Από το παραπάνω βγάζεις συμπέρασμα ότι θέλω το κουπόνι, ότι δεν το θέλω ή ότι απλά με προβληματίζει και θέλω να δω εάν προβληματίζονται και άλλοι; Το ότι πιστεύω ότι στο τέλος, μετά από Χ χρόνια, θα πάμε σε ένα τέτοιο σύστημα δεν σημαίνει ότι το επιθυμώ...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 11, 2014, 11:46:20 πμ »
@geo75

Δεν υπονοησα κατι τετοιο.... αν αφεθηκε να εννοηθει απο τα γραφομενα μου.... τοτε λαθος μου!

Ισως σε καθε νεα σεναριολογια (ανεξαρτητου πραγματικης βασης), βγαινει μια παραπανω αντιδραση πλεον...
Ξερεις κατι? Νομιζω ο εκπαιδευτικος κοσμος μετα απο 4 χρονια μνημονιακης λαιλαπας και καταιγιστικων δυσοιωνων σεναριων πλεον εχει χασει την υπομονη του....εχει κουραστει!

Εν παση περιπτωσει ελπιζω οτι τετοιες διεστραμμενες ιδεες, που φιλοδοξουν να καταντησουν τα σχολεια σαν τα συνοικιακα μαγαζακια με βιβλια εσοδων-εξοδων, θα κοπουν πριν παρουν διαστασεις!

Αποσυνδεδεμένος Geo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Άντε να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 11, 2014, 12:30:42 μμ »
josua εάν ο εκπαιδευτικός κόσμος, εννοώντας όλους τους εκπαιδευτικούς χωρίς τους συνδικαλιστές και αιρετούς (εκτός ίσως ελαχίστων εξαιρέσεων), δεν σοβαρευτεί θα πάμε στο κουπόνι θέλουμε δεν θέλουμε.

Και όσο περνάει ο καιρός δεν βλέπω καμία σοβαρότητα. Παραδείγματα έχω πάρα πολλά πάνω στο θέμα αυτό.
Εδώ έχω πετύχει αναπληρωτές οι οποίοι έχουν βολευτεί με την κατάσταση αυτή τόσα χρόνια για τον Χ ή Ψ λόγο και μου λένε ότι δεν θα τους χάλαγε να συντηρηθεί το σύστημα αυτό και άλλα χρόνια.

Επειδή έχω επαφές με άτομα τα οποία τελείωσαν τις σπουδές τους μετά το 2008 ξέρεις τι λένε επί του θέματος; Μακάρι να έρθει ένα τέτοιο σύστημα γιατί τότε θα δουλέψουμε! Και δεν έχουν άδικο. Τα σχολεία αυτά ποιόν θα πάρουν σαν εκπαιδευτικό; Τον Α που είναι 50 χρονών και ο οποίος δεν έκανε ποτέ στην ζωή του καμία προσπάθεια να μάθει κάτι παραπάνω με αποτέλεσμα τώρα το βιογραφικό του να είναι ελλιπέστατο (υπάρχουν εξαιρέσεις... που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) ή τον Β απόφοιτο 2009-2014 με γνώσεις υπολογιστών, με δύο ξένες γλώσσες και ίσως και μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών και όλο το πακέτο σε καλλίτερη τιμή; Εάν πάμε σε ένα τέτοιο σύστημα μέσα σε μια πενταετία οι άνω των 40 ετών χωρίς δυνατό βιογραφικό (λέξη που είναι άγνωστη στους εκπαιδευτικούς όλης της χώρας, άκου εκεί βιογραφικό!) θα έχουν αντικατασταθεί με νέους ηλικίας 23-35. Θα πάρουν την "εκδίκηση" τους, όπως μου λένε. Ειλικρινά μπορεί κάποιος να τους πει ότι έχουν άδικο όταν οι εν ενεργεία εκπαιδευτικοί δεν παλεύουν, ως σύνολο, και για αυτούς;

Δεν το είχα πει μέχρι τώρα αλλά ο πρώτος ο οποίος θα υποστήριζε ένα τέτοιο σύστημα θα ήταν ο αδιόριστος εκπαιδευτικός με πτυχίο κάπου ανάμεσα στο 2008-2014. Και είναι αρκετοί πλέον αυτοί. Μέτα έρχονται οι γονείς και όλοι οι υπόλοιποι.

Συζήτηση να κάνουμε πάντα...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:19:19 μμ »
Αν και φαινομενικά άσχετο, δείτε μια παρόμοια περίπτωση εφαρμογής κουπονιού(εντάξει όχι ακριβώς κουπόνι αλλά χρηματοδότηση ανά παιδί).

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231326067
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2014, 10:20:51 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:51:48 μμ »
Η αλήθεια είναι πως ότι και να προσπαθήσει να υλοποιήσει το συμφερτό που καταφέρνει  :o ακόμη να μας κυβερνά, σίγουρα δεν θα έχει θετικό πρόσημο τελικά. Κουβέντα να γίνεται...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 11, 2014, 10:54:37 μμ »
Η αλήθεια είναι πως ότι και να προσπαθήσει να υλοποιήσει το συμφερτό που καταφέρνει  :o ακόμη να μας κυβερνά, σίγουρα δεν θα έχει θετικό πρόσημο τελικά. Κουβέντα να γίνεται...

Κοίτα πως να γίνεις Γερμανία στην πρόνοια όταν είσαι Ελλάδα στα οικονομικά?
από ιδέες πολλές από χρήματα βάζεις το χέρι στην τσέπη και πιάνεις την σόλα του παπουτσιού... οπότε ακόμα και οι πιθανές καλύτερες προθέσεις (γενικά μιλάω και όχι για το κουπόνι) θα πέφτουν στο κενό... και όταν λέμε για πρόνοια υπάρχουν περιπτώσεις που δεν φαντάζεσαι και ποτέ δεν ανακοινώνονται...περιπτώσεις που άμα τις δεις και τις ζήσεις θα καταλάβεις γιατί όλοι όσοι μιλάνε για πολιτική και οικονομία στην Ελλάδα (από όλες τις πλευρές) καλύτερα να σιωπούσαν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2014, 11:01:51 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Επόμενο βήμα κουπόνι Παιδείας
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 12, 2014, 12:23:16 πμ »
.....................................................
Επειδή έχω επαφές με άτομα τα οποία τελείωσαν τις σπουδές τους μετά το 2008 ξέρεις τι λένε επί του θέματος; Μακάρι να έρθει ένα τέτοιο σύστημα γιατί τότε θα δουλέψουμε! Και δεν έχουν άδικο. Τα σχολεία αυτά ποιόν θα πάρουν σαν εκπαιδευτικό; Τον Α που είναι 50 χρονών και ο οποίος δεν έκανε ποτέ στην ζωή του καμία προσπάθεια να μάθει κάτι παραπάνω με αποτέλεσμα τώρα το βιογραφικό του να είναι ελλιπέστατο (υπάρχουν εξαιρέσεις... που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) ή τον Β απόφοιτο 2009-2014 με γνώσεις υπολογιστών, με δύο ξένες γλώσσες και ίσως και μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών και όλο το πακέτο σε καλλίτερη τιμή; Εάν πάμε σε ένα τέτοιο σύστημα μέσα σε μια πενταετία οι άνω των 40 ετών χωρίς δυνατό βιογραφικό (λέξη που είναι άγνωστη στους εκπαιδευτικούς όλης της χώρας, άκου εκεί βιογραφικό!) θα έχουν αντικατασταθεί με νέους ηλικίας 23-35. Θα πάρουν την "εκδίκηση" τους, όπως μου λένε. Ειλικρινά μπορεί κάποιος να τους πει ότι έχουν άδικο όταν οι εν ενεργεία εκπαιδευτικοί δεν παλεύουν, ως σύνολο, και για αυτούς;
.............................................................
Συζήτηση να κάνουμε πάντα...
Από ότι φαίνεται εμφανίζεται μία νέα γενιά εκπαιδευτικών, που φαντάζονται τους εαυτούς τους ως  εκπαιδευτικούς - golden boys, που θα έρθει και θα "σαρώσει" τους παλιούς, που οι ταλαίπωροι δεν έχουν βιογραφικό, μάστερ, ντοκτορά και πτυχίο αγγλογαλλογερμανικοκινέζικων (εδώ που τα λέμε αγγλικά λίγο - πολύ όλοι ξέρουν).
Το ανησυχητικό είναι οτι μιλάνε για όλο το πακέτο και άλλες τέτοιες εκφράσεις, που δεν ταιριάζουν σε εκπαιδευτικούς και μάλιστα σε λειτουργούς.  Φαίνεται η νέα γενιά το λειτούργημα το βλέπει πλέον σαν marketing και εδώ η κουλτούρα των φροντιστηρίων και της απαξίωσης της δημόσιας εκπαίδευσης, με την οποία μεγάλωσε η γενιά αυτή, έπαιξε σημαντικό ρόλο.
 Εγώ πάντως αν είχα τόσο πλούσια προσόντα δεν θα γινόμουν "καθηγητάκος", αλλά θα πήγαινα να πιάσω την καλή στο εξωτερικό!  8)

 Συζήτηση κάνουμε πάντα βέβαια, εννοείται!  ;D
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 810
Σύνολο: 819

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.