*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 67170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:18:03 πμ »
Παράθεση

Aντι να σου δωσει τα 45 ευρω σου δινει τον βαθμο .Απλα ειναι τα πραγματα..

Δε μου λεει κάτι. Με 8 χρόνια υπηρεσίας και μεταπτυχιακό (προς το παρόν), υπολογιζω οτι μου βγαίνουν καθαρά 968 ευρώ το μήνα. Οι μανικιουρίστες βγάζουν περισσότερα μ' εναν χρόνο ΙΕΚ. (No offense)
Και άλλοι στον ιδιωτικό τομέα με περισότερα προσόντα παίρνουν 500-700 ευρώ και είναι 4 μήνες απλήρωτοι, αν δεν έχουν μείνει ήδη εντελώς άνεργοι. Μήπως και πάλι είσαι στους "προνομιούχους" με τα νέα δεδομένα που έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται;

Ναι είμαι από τους "τυχερούς" που θα παίρνουν βρέξει χιονίσει (μάλλον) γύρω στα 900 ευ΄ρω το μήνα.
ΑΛΛΑ δεν μπορώ να δεχτώ αδιαμαρτύρητα το ότι μέσα σε 4 χρονια θα έχω χάσει σχεδόν ένα μισθό το μήνα.....
Οπότε, όχι....δεν θεωρώ ότι είμαι "προνομιούχα" και δεν θεωρώ ότι πρέπει να κάτσω, να την φάω (την απόφαση τους βρε) και να πω και ευχαριστώ......
Tα δεδομένα που περιγράφεις (αν και δεν νομίζω ότι η μονιμότητα θα είναι για πολύ ακόμα δεδομένο) σε κατατάσσουν αυτόματα στους προνομιούχους. Και τι θα κάνεις για να μην την φας (την απόφασή τους βρε αδερφέ)?

Ο καθένας επιλέγει τον τρόπο που θεωρεί σωστό.... Έτσι και εγώ έχω επιλέξει τον τρόπο δράσης....
Μπορεί να μην πετύχει, αλλά θα λέω ότι προσπάθησα........
Και στην τελική, δεν θα είμαι ευχαριστημένη που κατεβαίνει ο μισθός μου επειδή είναι χαμηλοί οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα....Αντίθετα, οι μισθοί του ιδιωτικού πρέπει να ανεβούν και σε αυτό τον αγώνα εγώ θα είμαι δίπλα δίπλα με τους εργαζόμενους αυτούς........
Μπήκα στην εκπαίδευση (δημόσια) γιατί πίστευα και πιστεύω στην παιδεία. Μπήκα με την αξία μου, με τις σπουδές μου και την προσπάθεια μου. Δεν έχω να απολογηθώ σε κανέναν και δεν έχω να ευγνομονώ κανέναν..... Ούτε μπάρμπα, ούτε τίποτα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:34 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:18:14 πμ »
Αυτό το "μόνο υπηρεσίες" μου ακούστηκε κάπως απαξιωτικό. Αν νιώθεις έτσι για το λειτούργημα που ασκείς, όντως είσαι σε λάθος χώρο, καλύτερα να πας στον ιδιωτικό τομέα να παράγεις μετρήσιμο έργο.
Τι είναι η παροχή εκπαίδευσης; Δεν είναι παροχή υπηρεσίας; Γιατί σου ακούγεται απαξιωτικό; Εγώ έχω στραφεί ήδη στον ιδιωτικό τομέα, γιατί βλέπω αυτό που έρχετε στο δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:20:48 πμ »
Αυτό το "μόνο υπηρεσίες" μου ακούστηκε κάπως απαξιωτικό. Αν νιώθεις έτσι για το λειτούργημα που ασκείς, όντως είσαι σε λάθος χώρο, καλύτερα να πας στον ιδιωτικό τομέα να παράγεις μετρήσιμο έργο.
Τι είναι η παροχή εκπαίδευσης; Δεν είναι παροχή υπηρεσίας; Γιατί σου ακούγεται απαξιωτικό; Εγώ έχω στραφεί ήδη στον ιδιωτικό τομέα, γιατί βλέπω αυτό που έρχετε στο δημόσιο.

Έχω περάσει κι απ τον ιδιωτικό τομέα, εχω δουλέψει για ψίχουλα, μου έχουν φάει ένσημα.. θα συμφωνήσω με το emmaki πως λύση δεν είναι να εξισωθούμε όλοι προς τα κάτω, αλλα ν' ανέβουν οι μισθοί και στον ιδιωτικό τομέα.
Και ναι, υπηρεσίες παρέχω, ποτέ όμως δεν τις θεώρησα υποδεέστερες από τα προϊόντα που παράγουν άλλοι, επειδή εκείνα μετριούνται σε χρήμα ενώ οι υπηρεσίες μου όχι.
Stupidity Intolerant

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:27:51 πμ »
Αυτό το "μόνο υπηρεσίες" μου ακούστηκε κάπως απαξιωτικό. Αν νιώθεις έτσι για το λειτούργημα που ασκείς, όντως είσαι σε λάθος χώρο, καλύτερα να πας στον ιδιωτικό τομέα να παράγεις μετρήσιμο έργο.
Τι είναι η παροχή εκπαίδευσης; Δεν είναι παροχή υπηρεσίας; Γιατί σου ακούγεται απαξιωτικό; Εγώ έχω στραφεί ήδη στον ιδιωτικό τομέα, γιατί βλέπω αυτό που έρχετε στο δημόσιο.

Έχω περάσει κι απ τον ιδιωτικό τομέα, εχω δουλέψει για ψίχουλα, μου έχουν φάει ένσημα.. θα συμφωνήσω με το emmaki πως λύση δεν είναι να εξισωθούμε όλοι προς τα κάτω, αλλα ν' ανέβουν οι μισθοί και στον ιδιωτικό τομέα.
Και ναι, υπηρεσίες παρέχω, ποτέ όμως δεν τις θεώρησα υποδεέστερες από τα προϊόντα που παράγουν άλλοι, επειδή εκείνα μετριούνται σε χρήμα ενώ οι υπηρεσίες μου όχι.
Εγώ διαπιστώνω μία έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα σε αυτόν τον τόπο, και δεν το λέω για εσένα, το λέω γενικά. Δεν νομίζω ότι έχει συνειδητοποιήσει ο κόσμος που έχουμε φτάσει και το τι έρχεται. Η εξίσωση τα τελευταία 40 χρόνια σε όλο το δυτικό κόσμο είναι πάντα προς τα κάτω, θα αλλάξει τώρα την περίοδο της βαθιάς ύφεσης; Για να μην αναφέρουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία της Ελλάδας οι μισθοί στον δημόσιο τομέα να είναι μεγαλύτεροι από τον ιδιωτικό, αυτό δεν συμβαίνει πουθενά αλλού. Και αυτά πληρώνει τώρα η Ελλάδα. Όλοι ζητάνε αυξήσεις, αλλά δεν λένε που θα βρεθούν τα λεφτά για αυτές όταν αυτή η χώρα δεν παράγει τίποτα, αφού έχει διαλυθεί η παραγωγική διαδιακασία. Έσπευσαν όλοι οι έλληνες να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι.
Εγώ δεν μίλησα για υποδεέστερης ποιότητας παροχή υπηρεσιών, μίλησα για το ότι δεν παράγεται χρήμα από το δημόσιο, και καλώς ή κακώς στις καπιταλιστικές οικονομίες αυτό καθορίζει την αξία του κάθε τομέα της οικονομίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 10:29:51 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:34 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:30:00 πμ »
Αυτό το "μόνο υπηρεσίες" μου ακούστηκε κάπως απαξιωτικό. Αν νιώθεις έτσι για το λειτούργημα που ασκείς, όντως είσαι σε λάθος χώρο, καλύτερα να πας στον ιδιωτικό τομέα να παράγεις μετρήσιμο έργο.
Τι είναι η παροχή εκπαίδευσης; Δεν είναι παροχή υπηρεσίας; Γιατί σου ακούγεται απαξιωτικό; Εγώ έχω στραφεί ήδη στον ιδιωτικό τομέα, γιατί βλέπω αυτό που έρχετε στο δημόσιο.

Πολύ καλά έκανες και στράφηκες στον ιδιωτικό τομέα. Ο καθένας κάνει ό,τι κρίνει καλύτερο...
Εγώ θεωρώ ότι η σωστή παιδεία και το σχολείο και οι "υπηρεσιες" που παρέχονται σε αυτό είνια κατά πολύ ανώτερες και κατά πολύ πιο απαραίτητες από το όποιο μετρήσιμο αποτέλεσμα του ιδιωτικού ή και του υπόλοιπου δημόσιου τομέα (μην ξεχνάς ότι το χρήμα κινείται ΚΑΙ από το δημόσιο τομέα και ότι ΚΑΙ δημόσιες υπηρεσίες έχουν μετρήσιμα αποτελέσματα).
Αν ο άνθρωπος δεν λάβει εκπαίδευση, δεν θα μπορέσει να απαρτίσει το ανθρώπινο υναμικό που χρειάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Πλέον δεν ζητείται ανειδίκευτο προσωπικό αλλά υπέρ-εξειδικευμένο. Αν, λοιπόν, δεν ξεκινήσω εγώ από το νηπιαγωγείο τη σωστή εκπαίδευση του παιδιού, και δεν το παραλάβει μετά ο δάσκαλος και αργότερα ο καθηγτής, δεν θα υπάρχουν στελέχη για τον ιδιωτικό....
Μην υποτιμάς, λοιπόν, την αξία και τ συμβολή της εκπαίδευσης και άρα και των ανθρώπων της εκπαίδευσης στη δημιουργια του "σωστού" υπαλλήλου.....
Επίσης, αν δεν λάβει ο άνθρωπος παιδεία, απλά θα γίνει ένα άβουλο ανθρωπάκι που θα σκύβει το κεφάλι και θα δέχεται αδιαμαρτύρητα τα πάντα.... Χμμμμμ αυτό ίσως και να είναι το επιθυνμητό σήμερα.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:31:19 πμ »
διπλή αποστολή
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:38:22 πμ »
Εγώ διαπιστώνω μία έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα σε αυτόν τον τόπο, και δεν το λέω για εσένα, το λέω γενικά. Δεν νομίζω ότι έχει συνειδητοποιήσει ο κόσμος που έχουμε φτάσει και το τι έρχεται. Η εξίσωση τα τελευταία 40 χρόνια σε όλο το δυτικό κόσμο είναι πάντα προς τα κάτω, θα αλλάξει τώρα την περίοδο της βαθιάς ύφεσης; Για να μην αναφέρουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία της Ελλάδας οι μισθοί στον δημόσιο τομέα να είναι μεγαλύτεροι από τον ιδιωτικό, αυτό δεν συμβαίνει πουθενά αλλού. Και αυτά πληρώνει τώρα η Ελλάδα. Όλοι ζητάνε αυξήσεις, αλλά δεν λένε που θα βρεθούν τα λεφτά για αυτές όταν αυτή η χώρα δεν παράγει τίποτα, αφού έχει διαλυθεί η παραγωγική διαδιακασία. Έσπευσαν όλοι οι έλληνες να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι.
Εγώ δεν μίλησα για υποδεέστερης ποιότητας παροχή υπηρεσιών, μίλησα για το ότι δεν παράγεται χρήμα από το δημόσιο, και καλώς ή κακώς στις καπιταλιστικές οικονομίες αυτό καθορίζει την αξία του κάθε τομέα της οικονομίας.
[/quote]

Επίσης, μην ξεχνάς ότι ο καπιταλισμός βασίζεται στην προσφορά και ζήτηση.
Αν δεν υπήρχε ζήτηση, αν δεν δεχόταν δηλαδή να δουλέψουν με εξευτελιστικούς μισθούς δεν θα υπήρχαν μισθοί των 500 ευρώ....
Σε μια πργματικότητα που όλα αυξάνουν, οι μισθοί ΚΑΝΕΝΟΣ δεν μπορεί να μειώνονται. Στην Αγγλία ο βασικός μισθός του ανειδίκευτου εργάτη είναι 5,75 λίρες την ώρα (περίπου 7 ευρώ), ένας χτίστης παίρνει γύρω στις 1000 λίρες το μήνα (1200 ευρώ), ο αρχικός μισθός στο δημόσιο είναι περίπου 1200 λίρες (1400 ευρώ)....Δεν έχουν καλή (σχετικά με μας πάντα) οικονομία;
Έγώ, το είπα, είμαι δίπλα σε όλους τους εργαζομένουν που διεκδικούν καλύτερες συνθήκες δουλειάς και ζωής και τους στηρίζω.... Εσύ;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:39:37 πμ »
Αυτό το "μόνο υπηρεσίες" μου ακούστηκε κάπως απαξιωτικό. Αν νιώθεις έτσι για το λειτούργημα που ασκείς, όντως είσαι σε λάθος χώρο, καλύτερα να πας στον ιδιωτικό τομέα να παράγεις μετρήσιμο έργο.
Τι είναι η παροχή εκπαίδευσης; Δεν είναι παροχή υπηρεσίας; Γιατί σου ακούγεται απαξιωτικό; Εγώ έχω στραφεί ήδη στον ιδιωτικό τομέα, γιατί βλέπω αυτό που έρχετε στο δημόσιο.

Πολύ καλά έκανες και στράφηκες στον ιδιωτικό τομέα. Ο καθένας κάνει ό,τι κρίνει καλύτερο...
Εγώ θεωρώ ότι η σωστή παιδεία και το σχολείο και οι "υπηρεσιες" που παρέχονται σε αυτό είνια κατά πολύ ανώτερες και κατά πολύ πιο απαραίτητες από το όποιο μετρήσιμο αποτέλεσμα του ιδιωτικού ή και του υπόλοιπου δημόσιου τομέα (μην ξεχνάς ότι το χρήμα κινείται ΚΑΙ από το δημόσιο τομέα και ότι ΚΑΙ δημόσιες υπηρεσίες έχουν μετρήσιμα αποτελέσματα).
Αν ο άνθρωπος δεν λάβει εκπαίδευση, δεν θα μπορέσει να απαρτίσει το ανθρώπινο υναμικό που χρειάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Πλέον δεν ζητείται ανειδίκευτο προσωπικό αλλά υπέρ-εξειδικευμένο. Αν, λοιπόν, δεν ξεκινήσω εγώ από το νηπιαγωγείο τη σωστή εκπαίδευση του παιδιού, και δεν το παραλάβει μετά ο δάσκαλος και αργότερα ο καθηγτής, δεν θα υπάρχουν στελέχη για τον ιδιωτικό....
Μην υποτιμάς, λοιπόν, την αξία και τ συμβολή της εκπαίδευσης και άρα και των ανθρώπων της εκπαίδευσης στη δημιουργια του "σωστού" υπαλλήλου.....
Επίσης, αν δεν λάβει ο άνθρωπος παιδεία, απλά θα γίνει ένα άβουλο ανθρωπάκι που θα σκύβει το κεφάλι και θα δέχεται αδιαμαρτύρητα τα πάντα.... Χμμμμμ αυτό ίσως και να είναι το επιθυνμητό σήμερα.....
Όλα αυτά δεν τα υποτιμώ καθόλου και μια χαρά τα λες, αλλά είναι πια απολύτως θεωρητικά. Άντε πέστα σε έναν τραπεζίτη ή σε ένα μεγαλοστέλεχος μιάς επιχείρησης. Θα σου πει "χρήμα παράγεις, παρέχεις άμεσο οικονομικό αποτέλσμα;". Ξαναλέω ότι στα συστήατα του άκρατου καπιταλισμού ωραία είναι τα περι κοινωνικής διάστασης και συνεισφοράς των δημοσίων υπηρεσιών, αλλά δεν φέρνουν ψωμί στο τραπέζι το μεσημέρι. Αμφιβάλεις ότι μοιραία θα υποβιβαστούν οι κοινωνικές παροχές από το κράτος και θα δωθεί όλο το βάρος στην μέγιστη δυνατή παραγωγή οικονομικών αποτελσμάτων από τον ιδιωτικό τομέα; Και εδώ που τα λέμε αν δεν γίνει αυτό, είμαστε τελειωμένοι ως χώρα. Πολύ σημαντικά τα περί παιδαγωγικής αναβάθμισης, αλλά αν είναι άδειο το στομάχι πάνε περίπατο. Σκληρό μεν, ρεαλιστικό δε.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:48:50 πμ »
Παράθεση
Εγώ διαπιστώνω μία έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα σε αυτόν τον τόπο, και δεν το λέω για εσένα, το λέω γενικά. Δεν νομίζω ότι έχει συνειδητοποιήσει ο κόσμος που έχουμε φτάσει και το τι έρχεται. Η εξίσωση τα τελευταία 40 χρόνια σε όλο το δυτικό κόσμο είναι πάντα προς τα κάτω, θα αλλάξει τώρα την περίοδο της βαθιάς ύφεσης; Για να μην αναφέρουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία της Ελλάδας οι μισθοί στον δημόσιο τομέα να είναι μεγαλύτεροι από τον ιδιωτικό, αυτό δεν συμβαίνει πουθενά αλλού. Και αυτά πληρώνει τώρα η Ελλάδα. Όλοι ζητάνε αυξήσεις, αλλά δεν λένε που θα βρεθούν τα λεφτά για αυτές όταν αυτή η χώρα δεν παράγει τίποτα, αφού έχει διαλυθεί η παραγωγική διαδιακασία. Έσπευσαν όλοι οι έλληνες να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι.
Εγώ δεν μίλησα για υποδεέστερης ποιότητας παροχή υπηρεσιών, μίλησα για το ότι δεν παράγεται χρήμα από το δημόσιο, και καλώς ή κακώς στις καπιταλιστικές οικονομίες αυτό καθορίζει την αξία του κάθε τομέα της οικονομίας.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι ο καπιταλισμός βασίζεται στην προσφορά και ζήτηση.
Αν δεν υπήρχε ζήτηση, αν δεν δεχόταν δηλαδή να δουλέψουν με εξευτελιστικούς μισθούς δεν θα υπήρχαν μισθοί των 500 ευρώ....
Σε μια πργματικότητα που όλα αυξάνουν, οι μισθοί ΚΑΝΕΝΟΣ δεν μπορεί να μειώνονται. Στην Αγγλία ο βασικός μισθός του ανειδίκευτου εργάτη είναι 5,75 λίρες την ώρα (περίπου 7 ευρώ), ένας χτίστης παίρνει γύρω στις 1000 λίρες το μήνα (1200 ευρώ), ο αρχικός μισθός στο δημόσιο είναι περίπου 1200 λίρες (1400 ευρώ)....Δεν έχουν καλή (σχετικά με μας πάντα) οικονομία;
Έγώ, το είπα, είμαι δίπλα σε όλους τους εργαζομένουν που διεκδικούν καλύτερες συνθήκες δουλειάς και ζωής και τους στηρίζω.... Εσύ;;;;;

Δεν είναι αστείο οι εκπαιδευτικοί να κατακεραυνώνουμε την υποταγή στη προσφορά των 500 ευρώ το μήνα, όταν είμαστε ο κλάδος που τρέχουμε για χρόνια στην άλλη άκρη της Ελλάδας για 400 ευρώ το μήνα, βάζοντας και από την τσέπη μας προκειμένου να μαζέψουμε τα μόρια για έναν ενδεχόμενο μελλοντικό διορισμό; Μήπως πρώτοι εμείς χαλάσαμε την "πιάτσα" στην αγορά εργασίας; Μήπως είμαστε οι σκαπανείς στην ελαστική εργασία;
Μην κοροϊδευόμαστε, καμία κοινωνική και εργασιακή αλληλεγγύη δεν υπήρξε ποτέ στην Ελλάδα. Η κάθε συντεχνία πίεζε πολιτικούς για να της εκχωρούν επιδόματα και διευκολύνσεις. Και ο ιδιωτικός τομέας επειδή δεν είχε ποτέ καμία πρόσβαση στο πολιτικό σύστημα  σε επίπεδο εργαζόμενων, παρά μόνο εργοδοτών, συνεχώς και κατρακύλαγε. Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν τολμάω να πω «αυξήστε μου το μισθό», όταν ξέρω ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να γονατίσει ακόμα περισσότερο στην φορολογία ο ιδιωτικός υπάλληλος των 500 ευρώ. Τι λέμε δηλαδή, «βοήθα με φτωχέ να μην σου μοιάσω»;
Όπως είπα πριν θα εκτιμούσα πολύ περισσότερο μια στοιχειοθετημένη πρόταση για το πώς μπορούν να μη γίνουν περικοπές αυτή τη περίοδο της οικονομικής ανέχειας, αντί η κάθε συντεχνιούλα να κλείνει τους δρόμους για να προασπιστεί το προσωπικό της βόλεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 10:51:18 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 11:00:13 πμ »
Όσο  γι αυτο το τελευταίο, με τις συντεχνιούλες, δε νομιζω οτι πρεπει ν' ανησυχείς: οι δικοί μας συνδικαλιστές μόνο τα δικά μας συμφέροντα δεν προασπίζονται, οποτε κίνδυνος δεν υπάρχει.  :P

Κατά τα άλλα, συμφωνώ και επαυξάνω ότι πρέπει ν' αρχίσει κάποτε να παράγει αυτή η χώρα, με ανειδίκευτους εργάτες και απαίδευτους πολίτες όμως δε νομίζω να πάμε μακριά.

Α, και την πιάτσα δεν τη χαλάσαμε με το να τρέχουμε στην άλλη άκρη της χώρας για 400 ευρώ, τη χαλάσαμε με το να κάνουμε ιδιαίτερα αδήλωτα στην εφορία και μετά να μας φταίνε ολοι οι υπόλοιποι που "δεν κόβουν αποδείξεις". Φυσικα και δεν είμαστε αμέτοχοι του προβλήματος, πες όμως στον άλλο που πρέπει να ζήσει να μην πάει να δουλέψει έστω για εκείνα τα 400 ευρώ.
Stupidity Intolerant

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 11:04:39 πμ »
Παράθεση
Εγώ διαπιστώνω μία έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα σε αυτόν τον τόπο, και δεν το λέω για εσένα, το λέω γενικά. Δεν νομίζω ότι έχει συνειδητοποιήσει ο κόσμος που έχουμε φτάσει και το τι έρχεται. Η εξίσωση τα τελευταία 40 χρόνια σε όλο το δυτικό κόσμο είναι πάντα προς τα κάτω, θα αλλάξει τώρα την περίοδο της βαθιάς ύφεσης; Για να μην αναφέρουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία της Ελλάδας οι μισθοί στον δημόσιο τομέα να είναι μεγαλύτεροι από τον ιδιωτικό, αυτό δεν συμβαίνει πουθενά αλλού. Και αυτά πληρώνει τώρα η Ελλάδα. Όλοι ζητάνε αυξήσεις, αλλά δεν λένε που θα βρεθούν τα λεφτά για αυτές όταν αυτή η χώρα δεν παράγει τίποτα, αφού έχει διαλυθεί η παραγωγική διαδιακασία. Έσπευσαν όλοι οι έλληνες να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι.
Εγώ δεν μίλησα για υποδεέστερης ποιότητας παροχή υπηρεσιών, μίλησα για το ότι δεν παράγεται χρήμα από το δημόσιο, και καλώς ή κακώς στις καπιταλιστικές οικονομίες αυτό καθορίζει την αξία του κάθε τομέα της οικονομίας.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι ο καπιταλισμός βασίζεται στην προσφορά και ζήτηση.
Αν δεν υπήρχε ζήτηση, αν δεν δεχόταν δηλαδή να δουλέψουν με εξευτελιστικούς μισθούς δεν θα υπήρχαν μισθοί των 500 ευρώ....
Σε μια πργματικότητα που όλα αυξάνουν, οι μισθοί ΚΑΝΕΝΟΣ δεν μπορεί να μειώνονται. Στην Αγγλία ο βασικός μισθός του ανειδίκευτου εργάτη είναι 5,75 λίρες την ώρα (περίπου 7 ευρώ), ένας χτίστης παίρνει γύρω στις 1000 λίρες το μήνα (1200 ευρώ), ο αρχικός μισθός στο δημόσιο είναι περίπου 1200 λίρες (1400 ευρώ)....Δεν έχουν καλή (σχετικά με μας πάντα) οικονομία;
Έγώ, το είπα, είμαι δίπλα σε όλους τους εργαζομένουν που διεκδικούν καλύτερες συνθήκες δουλειάς και ζωής και τους στηρίζω.... Εσύ;;;;;

Δεν είναι αστείο οι εκπαιδευτικοί να κατακεραυνώνουμε την υποταγή στη προσφορά των 500 ευρώ το μήνα, όταν είμαστε ο κλάδος που τρέχουμε για χρόνια στην άλλη άκρη της Ελλάδας για 400 ευρώ το μήνα, βάζοντας και από την τσέπη μας προκειμένου να μαζέψουμε τα μόρια για έναν ενδεχόμενο μελλοντικό διορισμό; Μήπως πρώτοι εμείς χαλάσαμε την "πιάτσα" στην αγορά εργασίας; Μήπως είμαστε οι σκαπανείς στην ελαστική εργασία;
Μην κοροϊδευόμαστε, καμία κοινωνική και εργασιακή αλληλεγγύη δεν υπήρξε ποτέ στην Ελλάδα. Η κάθε συντεχνία πίεζε πολιτικούς για να της εκχωρούν επιδόματα και διευκολύνσεις. Και ο ιδιωτικός τομέας επειδή δεν είχε ποτέ καμία πρόσβαση στο πολιτικό σύστημα  σε επίπεδο εργαζόμενων, παρά μόνο εργοδοτών, συνεχώς και κατρακύλαγε. Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν τολμάω να πω «αυξήστε μου το μισθό», όταν ξέρω ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει να γονατίσει ακόμα περισσότερο στην φορολογία ο ιδιωτικός υπάλληλος των 500 ευρώ. Τι λέμε δηλαδή, «βοήθα με φτωχέ να μην σου μοιάσω»;
Όπως είπα πριν θα εκτιμούσα πολύ περισσότερο μια στοιχειοθετημένη πρόταση για το πώς μπορούν να μη γίνουν περικοπές αυτή τη περίοδο της οικονομικής ανέχειας, αντί η κάθε συντεχνιούλα να κλείνει τους δρόμους για να προασπιστεί το προσωπικό της βόλεμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν ηθέλημενα ή κατά λάθος παραβλέπεις το γεγονός ότι φόρους δεν πληρώνει ΜΟΝΟ ο ιδιωτικός υπάλληλος.
Πλη΄ρωνει και ο δημόσιος.... Μάλιστα η κρατήσεις κάθε μήνα από το μισθό του ΔΥ ανερχόταν (με το παλίο καθεστώς, γιατί με το καιούριο δεν ξέρει κανείς τι θα παίρνει) στο ποσοστό του 40% των αποδοχών του.... Μην λέμε, λοιπόν, ότι ο ΔΥ δεν πληρώνει φόρους....Όπως μην λέμε ότι ο ΔΥ δεν συμβάλει στην κίνηση της αγοράς....Αν ο υπάλληλος (είτε ΔΥ είτε ΙΥ) δεν έχει χρήμα, τότε δεν θα πάει να ψωνίσει από το μάρκετ, δεν θα αγοράσει σπίτι/αυτοκίνητο κλπ δεν θα κινηθεί το χρήμα και η αγορά θα βαλτώσει....
Επίσης, μην ξεχνάς ότι χώρες που θεωρούνται ως άκρατες καπιταλιστικές (π.χ. ΗΠΑ) τους εκπαιδυετικούς τους τους έχουν καλοπληρωμένους, ακριβώς γιατί αυτοί είναι που θέτουν τις βάσεις στο μτέπειτα εργατικό δυναμικό.
Άσε που ο καπιταλισμός ως σύστημα έχει πεθάνει και οι οικονομιλόγοι (αυτοί δηλαδή που τον πέθαναν) ψάχνουν να βρους πιο θα είναι το νέο σύστημα.... Όταν υπήρχε το αντίπαλον δέος (χωρίς να υποστηρίζω ότι ήταν καλύτερο ή χειρότερο) τουλάχιστον υπήρχε μία συγκράτηση... από το 90 και μετά (όπως λέει και το τραγούδι) μας έχουν πνίξει τα σκ...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 11:09:22 πμ »
Όσο  γι αυτο το τελευταίο, με τις συντεχνιούλες, δε νομιζω οτι πρεπει ν' ανησυχείς: οι δικοί μας συνδικαλιστές μόνο τα δικά μας συμφέροντα δεν προασπίζονται, οποτε κίνδυνος δεν υπάρχει.  :P

Κατά τα άλλα, συμφωνώ και επαυξάνω ότι πρέπει ν' αρχίσει κάποτε να παράγει αυτή η χώρα, με ανειδίκευτους εργάτες και απαίδευτους πολίτες όμως δε νομίζω να πάμε μακριά.

Α, και την πιάτσα δεν τη χαλάσαμε με το να τρέχουμε στην άλλη άκρη της χώρας για 400 ευρώ, τη χαλάσαμε με το να κάνουμε ιδιαίτερα αδήλωτα στην εφορία και μετά να μας φταίνε ολοι οι υπόλοιποι που "δεν κόβουν αποδείξεις". Φυσικα και δεν είμαστε αμέτοχοι του προβλήματος, πες όμως στον άλλο που πρέπει να ζήσει να μην πάει να δουλέψει έστω για εκείνα τα 400 ευρώ.
Υπερκαταρτισμένο και υπερεκπαιδευμένο δυναμικό έχει ήδη η Ελλάδα για να στελεχώσει τις παραγωγικές διαδικασίες για τα επόμενα 30 χρονιά, παραγωγικές διαδικασίες δεν βλέπω να έχουμε.

Και τα ιδιαίτερα είναι πρόβλημα πρωτίστως ηθικό και μετά οικονομικό. Σέβομαι την ανάγκη του καθενός που πάει για τα 400 ή τα 500 το μήνα, απλά να αναγνωρίσουμε το πόσο και εμείς συμβάλαμε στο να διαμορφωθούν συγκεκριμένα εργασιακά καθεστώτα, από τα οποία τουλάχιστον ο εκπαιδευτικός κάποια στιγμή απεγκλωβιζόταν με τον διορισμό του, ενώ έμενε ο ιδιωτικός υπάλληλος να τα υφίσταται για το υπόλοιπο της ζωής του.

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 11:16:44 πμ »
 Και πρέπει να φταίνε οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου για τις επιλογές ή έστω τις ευκαιρίες των ιδιωτικών υπαλλήλων;
Άσε που δεν καταλαβαίνω τη λογική σου: επειδη υπάρχει υπερκαταρτισμένο όπως λες δυναμικό για τα επομενα 30 χρονια πρεπει να σταματήσει η εκπαίδευση το έργο της...;
Stupidity Intolerant

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 11:33:32 πμ »
Και πρέπει να φταίνε οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου για τις επιλογές ή έστω τις ευκαιρίες των ιδιωτικών υπαλλήλων;
Άσε που δεν καταλαβαίνω τη λογική σου: επειδη υπάρχει υπερκαταρτισμένο όπως λες δυναμικό για τα επομενα 30 χρονια πρεπει να σταματήσει η εκπαίδευση το έργο της...;
Όχι, δεν λέω να σταματήσει η εκπαιδευτική διαδικασία, αλλά λέω ότι είναι επόμενο και αυτός ο κλάδος να πληγεί από την γενικευμένη ύφεση και λέω ότι δεν μπορεί να καθορίζουν οι αγκυλώσεις και οι στρεβλώσεις του δημοσίου τομέα την παραγωγική ικανότητα της χώρας. Γιατί αυτό γινόταν ως τώρα. Για εμένα όταν δεν έχεις να φας δεν μπορεί η συζήτηση να είναι αν θα μάθεις και μία δεύτερη ξένη γλώσσα, αλλά το να διασφαλίσεις πρώτα ένα πιάτο φαγητό για το μεσημέρι. Συγγνώμη, αλλά μην περιμένουμε κανένας από την κοινωνία να ασχοληθεί με το αν κόπηκαν οι μισθοί των εκπαιδευτικών, γιατί η μισή υπόλοιποι κοινωνία είναι άνεργη και δεν έχει ούτε αυτά τα 900 ευρώ το μήνα. Γι' αυτό λέω ότι δεν έχουμε ακόμα καταλάβει σε αυτή τη χώρα σε τι απελπιστικό σημείο έχουμε φτάσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.