*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 67174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:25:08 πμ »
Ποτέ δεν ήταν το δέλεαρ τα 45 ευρώ, τα οποία κόβονταν αν έπαιρνες διδακτορικό και αυξανόταν λιγάκι το ποσό. Το θέμα ήταν η αίσθηση ότι κάποιος αναγνωρίζει τα επιπλέον προσόντα σου. Τώρα σιγά μην ξανασχοληθεί κανείς, ειδικά διορισμένος, να σπουδάσει περαιτέρω.
Aντι να σου δωσει τα 45 ευρω σου δινει τον βαθμο .Απλα ειναι τα πραγματα..
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:21 »

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:27:41 πμ »

Aντι να σου δωσει τα 45 ευρω σου δινει τον βαθμο .Απλα ειναι τα πραγματα..
[/quote]

Δε μου λεει κάτι. Με 8 χρόνια υπηρεσίας και μεταπτυχιακό (προς το παρόν), υπολογιζω οτι μου βγαίνουν καθαρά 968 ευρώ το μήνα. Οι μανικιουρίστες βγάζουν περισσότερα μ' εναν χρόνο ΙΕΚ. (No offense)
Stupidity Intolerant

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:04:14 πμ »

Aντι να σου δωσει τα 45 ευρω σου δινει τον βαθμο .Απλα ειναι τα πραγματα..

Δε μου λεει κάτι. Με 8 χρόνια υπηρεσίας και μεταπτυχιακό (προς το παρόν), υπολογιζω οτι μου βγαίνουν καθαρά 968 ευρώ το μήνα. Οι μανικιουρίστες βγάζουν περισσότερα μ' εναν χρόνο ΙΕΚ. (No offense)
[/quote]

Ποτέ δεν είναι αργά για μια δεύτερη/παράλληλη καριέρα......
Το σκέφτομαι σοβαρά....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:06:51 πμ »
Παράθεση

Aντι να σου δωσει τα 45 ευρω σου δινει τον βαθμο .Απλα ειναι τα πραγματα..

Δε μου λεει κάτι. Με 8 χρόνια υπηρεσίας και μεταπτυχιακό (προς το παρόν), υπολογιζω οτι μου βγαίνουν καθαρά 968 ευρώ το μήνα. Οι μανικιουρίστες βγάζουν περισσότερα μ' εναν χρόνο ΙΕΚ. (No offense)
Και άλλοι στον ιδιωτικό τομέα με περισότερα προσόντα παίρνουν 500-700 ευρώ και είναι 4 μήνες απλήρωτοι, αν δεν έχουν μείνει ήδη εντελώς άνεργοι. Μήπως και πάλι είσαι στους "προνομιούχους" με τα νέα δεδομένα που έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 09:08:38 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:21 »

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:09:46 πμ »
Ποτέ δεν είναι αργά για μια δεύτερη/παράλληλη καριέρα......
Το σκέφτομαι σοβαρά....

Δεύτερη..; μία και καλή! Θα βρω και μια δυο ακόμα διδάκτορες για χαλάουα και μαλλί και θα θησαυρίσουμε.
Δέχομαι βιογραφικά.  :P
Stupidity Intolerant

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:34:39 πμ »
Ποτέ δεν είναι αργά για μια δεύτερη/παράλληλη καριέρα......
Το σκέφτομαι σοβαρά....

Δεύτερη..; μία και καλή! Θα βρω και μια δυο ακόμα διδάκτορες για χαλάουα και μαλλί και θα θησαυρίσουμε.
Δέχομαι βιογραφικά.  :P


Πού να σου στείλω το δικό μου......
Έχω και 2 μεταπτυχιακά......Τι πόστο θα πάρω;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:36:42 πμ »
Πού να σου στείλω το δικό μου......
Έχω και 2 μεταπτυχιακά......Τι πόστο θα πάρω;;;;;

Δύο ε..; μπορεί να σου αναθέσω και τις παραγγελίες των μανό. Ρε που φτάσαμε..
Stupidity Intolerant

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:54:55 πμ »
Παράθεση

Aντι να σου δωσει τα 45 ευρω σου δινει τον βαθμο .Απλα ειναι τα πραγματα..

Δε μου λεει κάτι. Με 8 χρόνια υπηρεσίας και μεταπτυχιακό (προς το παρόν), υπολογιζω οτι μου βγαίνουν καθαρά 968 ευρώ το μήνα. Οι μανικιουρίστες βγάζουν περισσότερα μ' εναν χρόνο ΙΕΚ. (No offense)
Και άλλοι στον ιδιωτικό τομέα με περισότερα προσόντα παίρνουν 500-700 ευρώ και είναι 4 μήνες απλήρωτοι, αν δεν έχουν μείνει ήδη εντελώς άνεργοι. Μήπως και πάλι είσαι στους "προνομιούχους" με τα νέα δεδομένα που έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται;

Ναι είμαι από τους "τυχερούς" που θα παίρνουν βρέξει χιονίσει (μάλλον) γύρω στα 900 ευ΄ρω το μήνα.
ΑΛΛΑ δεν μπορώ να δεχτώ αδιαμαρτύρητα το ότι μέσα σε 4 χρονια θα έχω χάσει σχεδόν ένα μισθό το μήνα.....
Οπότε, όχι....δεν θεωρώ ότι είμαι "προνομιούχα" και δεν θεωρώ ότι πρέπει να κάτσω, να την φάω (την απόφαση τους βρε) και να πω και ευχαριστώ......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:58:58 πμ »
Παράθεση

Aντι να σου δωσει τα 45 ευρω σου δινει τον βαθμο .Απλα ειναι τα πραγματα..

Δε μου λεει κάτι. Με 8 χρόνια υπηρεσίας και μεταπτυχιακό (προς το παρόν), υπολογιζω οτι μου βγαίνουν καθαρά 968 ευρώ το μήνα. Οι μανικιουρίστες βγάζουν περισσότερα μ' εναν χρόνο ΙΕΚ. (No offense)
Και άλλοι στον ιδιωτικό τομέα με περισότερα προσόντα παίρνουν 500-700 ευρώ και είναι 4 μήνες απλήρωτοι, αν δεν έχουν μείνει ήδη εντελώς άνεργοι. Μήπως και πάλι είσαι στους "προνομιούχους" με τα νέα δεδομένα που έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται;

Ναι είμαι από τους "τυχερούς" που θα παίρνουν βρέξει χιονίσει (μάλλον) γύρω στα 900 ευ΄ρω το μήνα.
ΑΛΛΑ δεν μπορώ να δεχτώ αδιαμαρτύρητα το ότι μέσα σε 4 χρονια θα έχω χάσει σχεδόν ένα μισθό το μήνα.....
Οπότε, όχι....δεν θεωρώ ότι είμαι "προνομιούχα" και δεν θεωρώ ότι πρέπει να κάτσω, να την φάω (την απόφαση τους βρε) και να πω και ευχαριστώ......
Tα δεδομένα που περιγράφεις (αν και δεν νομίζω ότι η μονιμότητα θα είναι για πολύ ακόμα δεδομένο) σε κατατάσσουν αυτόματα στους προνομιούχους. Και τι θα κάνεις για να μην την φας (την απόφασή τους βρε αδερφέ)?

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:01:47 πμ »
Παράθεση
Και άλλοι στον ιδιωτικό τομέα με περισότερα προσόντα παίρνουν 500-700 ευρώ και είναι 4 μήνες απλήρωτοι, αν δεν έχουν μείνει ήδη εντελώς άνεργοι. Μήπως και πάλι είσαι στους "προνομιούχους" με τα νέα δεδομένα που έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται;

Το ξέρω και καταλαβαίνω πως βρίσκονται σε πολύ άσχημη θέση. Με τη λογική όμως "υπάρχουν και χειρότερα" θα παραχωρήσουμε αμαχητί όλα τα κεκτημένα; Και σε τελικη ανάλυση, δε μου χάρισαν κάτι, ούτε μ' έβαλε ο μπάρμπας μου ο βουλευτής σε σχολείο, έδωσα 2 φορές ΑΣΕΠ, αφιέρωσα απίστευτο χρόνο και προσπάθεια και δεν έχω να απολογηθω για τίποτα. Και στην διαδικασία αυτή μπήκα επειδή είχα καποια δεδομένα υπ'όψιν, τα οποία δε μ αρέσει καθόλου που άλλαξαν. Αν το ήξερα εξ αρχής ότι θα φτάσω να φυτοζωώ δε θα έμπαινα καν στον κόπο.

Να το θέσω και αλλιώς: τα παιδακια στη Ρουάντα δεν έχουν να φάνε. Κόψε κι εσύ το βραδινό για συμπαράσταση.
Stupidity Intolerant

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:08:14 πμ »
Καταρχάς το ότι εσύ διορίστηκες με ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι όλοι διορίστηκαν με αυτόν τον τρόπο στο δημόσιο. Μην ανοίξουμε τώρα τη συζήτηση για το πόσο και πως χρησιμοποιήσαν το φαύλο πολιτικό σύστημα πολλοί από τους "αγανακτισμένους" που τώρα το καταγγέλουν. Κατά δεύτερον τα δεδομένα άλλαξαν για όλους σε σχέση με αυτά που επικρατούσαν όταν ξεκίνησαν, και για τον ιδιωτικό τομέα και για τους αυτοαπασχολούμενους. Και κατά τρίτον στα παιδάκια στην Ρουάντα δεν τους κόβω εγώ το φαγητό, ενώ για να παίρνει έστω αυτά τα 1000 ευρώ κάποιος στον δημόσιο τομέα γονατίζει στη φορολογία και στα 500 ευρώ το μήνα κάποιος άλλος στον ιδιωτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 10:13:22 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:11:32 πμ »
Καταρχάς το ότι εσύ διορίστηκες με ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι όλοι διορίστηκαν με αυτόν τον τρόπο στο δημόσιο. Μην ανοίξουμε τώρα τη συζήτηση για το πόσο και πως χρησιμοποιήσαν το φαύλο πολιτικό σύστημα πολλοί από τους "αγανακτισμένους" που τώρα το καταγγέλουν. Κατά δεύτερον τα δεδομένα άλλαξαν για όλους σε σχέση με αυτά που επικρατούσαν όταν ξεκίνησαν, και για τον ιδιωτικό τομέα και για τους αυτοαπασχολούμενους. Και κατά τρίτον στα παιδάκια στην Ρουάντα δεν τους κόβω εγώ το φαγητό, ενώ για να παίρνει έστω αυτά τα 1000 ευρώ κάποιος στον δημόσιο τομέα γονατίζει στη φορολογία και στα 500 ευρώ το μήνα κάποιος άλλος στον ιδιωτικό.

Α, μόνο οι ιδιωτικοί υπάλληλοι πληρώνουν φόρους. Οκ.. Το ότι όποτε λείπουν λεφτά απ'το κράτος μαδάνε τους δημοσίους υπαλλήλους το παραβλέπεις για κάποιον λόγο. Οι του ιδιωτικού τομέα με λυπήθηκαν εμένα όταν μου μείωσαν τόσες φορές τον μισθό τους τελευταίους μήνες; Γιατί στην πλειονότητά τους τους θυμάμαι να γελάνε χαιρέκακα.

Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν κακώς κείμενα στο δημόσιο, αλλα δε σκοπεύω να απολογηθω γι αυτά σαν να είναι δικό μου φταίξιμο. και μην ξεχνάς ότι είσαι σε φορουμ εκπαιδευτικών, δε νομίζω να παίρνει κανείς εδώ μέσα 1500..

υγ τι θα γίνει με τις τροποποιήσεις...;  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 10:14:42 πμ από Tsouxtra »
Stupidity Intolerant

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:14:23 πμ »
Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν παράγουν πρωτογενή πλούτο, δηλαδή χρήμα, μόνο υπηρεσίες παρέχουν. Ο ιδιωτικός τομέας είναι η παραγωγική δύναμη της κάθε οικονομίας. Εκεί παράγεται πρωτογενώς το χρήμα που ανακυκλώνεται στη συνέχεια.
Συμπέρασμα, μην γκρινιάζουμε δημόσια, γιατί κάποιοι μας βλέπουν και γελάνε, αν δεν κλαίνε. Αν κάποιος ζορίζεται τόσο με τα λεφτά του δημοσίου μπορεί να παραιτηθεί και να πάει να βγάλει 3 χιλιάρικα το μήνα στον ιδιωτικό τομέα. Η' εν τέλει ας καταθέσει ρεαλιστικές και εφαρμόσιμες εναλλακτικές προτάσεις για το πως οι δημόσιοι υπαλληλοι θα εξακολουθήσουν να παίρνουν 1500 το μήνα όταν η ανεργία στον ιδιωτικό τομέα, ο οποίος μισθοδοτεί τον δημόσιο, έχει φτάσει στο 30%. Εγώ έχω κάνει ήδη από το καλοκαίρι την πρόβλεψη ότι εν τέλει οι μισθοί στο δημόσιο θα είναι 600 ευρώ για όλους. Να δούμε αν θα επαληθευτώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 10:19:28 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:15:57 πμ »
Αυτό το "μόνο υπηρεσίες" μου ακούστηκε κάπως απαξιωτικό. Αν νιώθεις έτσι για το λειτούργημα που ασκείς, όντως είσαι σε λάθος χώρο, καλύτερα να πας στον ιδιωτικό τομέα να παράγεις μετρήσιμο έργο.

Ο ιδιωτικός τομέας τροφοδοτεί το δημόσιο..; την αγοραστική δύναμη των δημοσίων υπαλλήλων όμως την παραβλέπεις, γι αυτό 1 στα 2 μαγαζιά κλείνει το τελευταιο 6μηνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 10:17:53 πμ από Tsouxtra »
Stupidity Intolerant

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.