*

Ψηφοφορία

Κάνετε τους μαθητές σας accept στο facebook;

ναι
όχι
όταν τελειώσει η χρονιά
έχω 2 προφίλ, ένα προσωπικό, 1 επαγγελματικό

Αποστολέας Θέμα: Μαθητές μας και Facebook  (Αναγνώστηκε 15368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:52:46 πμ »
τι να πω, saint! Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό να υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις και να μην έχουμε τη δυνατότητα στο ελληνικό σχολείο να βοηθήσουμε ουσιαστικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:19 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 12:00:51 μμ »
Προτιμω να μην κάνω φίλους εν ενεργεία μαθητές μου.Όταν τελειώσει η χρονιά, εχω αλλάξει σχολείο και το επιδιώξουν να γινουν φιλοι, εντάξει. Γενικά η θέση μας ειναι πολύ λεπτή. Αν εντοπισεις να κοροιδεύουν συναδερφό σου με χυδαίο τρόπο ή να αναρτούν βιντεο από την τάξη, τι κάνεις;Καλύτερα να μην ξέρεις ή να μην εμπλέκεσαι σε κάτι τέτοιο.

Νομίζω το πιο σωστό είναι αυτό..  Αυτό θα κάνω από εδώ και μπρος.. Δεν έχει νόημα να κάνεις δεύτερο λογαριασμό μόνο και μόνο σαν καθηγήτρια, έχουν το μέηλ μου και αν θέλουν να μου πούν /ρωτήσουν κάτι θα μπορούν και από εκεί.. 
***

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 12:17:37 μμ »
 Είναι πολλά τα περιστατικά που βλέπεις σε ΙΕΚ και που θες να μιλήσεις  ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, και δεν το κάνεις. Επείδη κατά κύριο λόγο είναι παδιά που δεν πέρασαν πανελλήιες ή παιδιά που πέρασαν κάπου αλλά επειδή είναι μακριά δεν έχουν χρήματα για να πάνε,  βρήκαν σαν λύση τα ΙΕΚ. Επιτρέψτε μου να σας πώ πως γενικά στο κλίμα υπάρχει μια στεναχώρια. Στεναχώρια που δεν κάνουν φοιτητική ζωή, στεναχώρια που τα μαθήματα δεν είναι όπως πρέπει, στεναχώρια που θυμίζει η όλη κατάσταση με τις απουσίες λύκειο, στεναχώρια επειδή σπίτι γκρινιάζουνε οι γονείς που δεν πέρασε Πανελλήνιες, στεναχώρια που η το πτυχίο τους δεν έχει αντίκρυσμα κτλ.
Εχώ μαθήτριες κοπέλες που το πρωί δουλεύανε σε καφετέριες και τους την επέφτε ο καθένας και ερχόντουσαν δακρυσμένες. Και τι μου λέγανε ρε παιδια!! Αν πούνε σπίτι πως τους την πέφτει το αφεντικό ο πατέρας τους θα τις κατηγορεί ότι ούτε για σερβιτορες δε κάνουν!!
Άλλη μαθήτρια έλεγε οτι όταν δεν πέρασε 2 φορές, πήγαν με το ζόρι και την γράψανε για αρτοζαχαραπλάστης και επειδή εκείνη δεν ήθελε, δεν την άφηναν να βγεί από το σπίτι...
Αρκετοί που περάσανε και η πήγαν και δεν τα έβγαζαν πέρα ή δεν πήγαν καθόλου ή δεν έγινε μεταγραφή και δεν είχαν καθόλου χρήματα για να συνεχίσουν..
Μερικά απο αυτά είναι ακραία παραδείγματα, οι περισσότεροι είναι σε νορμάλ καταστάσεις. Το μεγαλύτεερο πρόβλημα είναι οτι απλά δουλεύουν το πρωί και έρχονται τόσο κουρασμένοι που τους παίρνει ο ύπνος στην καρέκλα.. Αυτο γινεται σε καθε τάξη σε 5-6 παιδιά καθε μέρα..

Διαβάστε και αυτό το άρθρο περί FB:

http://vlastos.eu/?p=69
Πολύ καλό και συμφωνώ απόλυτα.

Στο Fb έχω 500 φίλους,  φίλους, συμφοιτητές, συμμαθητές, μαθητές, συναδέλφους από τα ξενοδοχεία που δουλεύω τα καλοκαίρια, συγγενείς και γνωστούς.. Μ΄αρέσει πολύ το fb, το θεωρώ τρομερό εργαλείο επικοινωνίας και μαρκετινγκ και το έχω εντάξει ενεργά στην καθημερινότητα μου.. Παρόλα αυτά επειδή δεν εμπιστεύομαι τις ρυθμίσεις απόρρητου, προτιμώ να μην βάζω πάααρα πολλά στοιχεία, για τους λόγους που λέει και το άρθρο.. Απλά δεν περιμένω το fb να με φακελώσει.. Είμαστε όλοι φακελωμένοι έτσι και αλλιώς... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2011, 12:42:38 μμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 12:20:54 μμ »
 Προσωπικά όταν με ρωτούν οι μαθητές αν έχω φεισμπουκ απαντώ αρνητικά,Όπως μου έχουν πει και τα ίδια τα παιδιά,αλλά και φίλοι που ασχολούνται,το φεισμπουκ δεν είναι ασφαλές.Είναι σχετικά εύκολο να ανοίξει κάποιος το προφίλ σου,ακόμα και αν το έχεις κλειστό, ή να δει φωτογραφίες στις οποίες έχεις κάνει ρυθμίσεις.Εμένα το πρόβλημα μου είναι κυρίως ότι αν έρθεις σε αντιπαράθεση με ένα παιδί στην τάξη μετά είναι περίεργο να τον έχεις ως επαφή...εμείς ίσως να μπορούμε να το διαχειριστούμε,αυτά δεν νομίζω...ας μην ξεχνάμε το περιστατικό που έιχε γίνει πέρσυ στην κρήτη με το γκρουπάκι κατά μιαςδιευθύντριας,αν θυμάμαι καλά...όσο για το παιδί που λες,όπως πολύ σωστά είπε η EVA92 θέλει βοήθεια από ειδικό και καλό θα ήταν να ενημερωθεί όλος ο σύλλογος για το πως πρέπει να του φέρεστε...είναι πολύ παράξενο πως δεν σας έχουν μιλήσει οι γονείς του....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:19 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 12:22:27 μμ »
Νέλλυ, οι γονείς είναι στην ΧΨ πόλη 300 τόσα χιλιόμετρα... Το παιδί στα ΙΕΚ στην Αθήνα... Σπάνια βλέπουμε γονείς, έτσι και αλλιώς..
***

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 12:55:16 μμ »
Προσωπικά όταν με ρωτούν οι μαθητές αν έχω φεισμπουκ απαντώ αρνητικά,Όπως μου έχουν πει και τα ίδια τα παιδιά,αλλά και φίλοι που ασχολούνται,το φεισμπουκ δεν είναι ασφαλές.Είναι σχετικά εύκολο να ανοίξει κάποιος το προφίλ σου,ακόμα και αν το έχεις κλειστό, ή να δει φωτογραφίες στις οποίες έχεις κάνει ρυθμίσεις.Εμένα το πρόβλημα μου είναι κυρίως ότι αν έρθεις σε αντιπαράθεση με ένα παιδί στην τάξη μετά είναι περίεργο να τον έχεις ως επαφή...εμείς ίσως να μπορούμε να το διαχειριστούμε,αυτά δεν νομίζω...ας μην ξεχνάμε το περιστατικό που έιχε γίνει πέρσυ στην κρήτη με το γκρουπάκι κατά μιαςδιευθύντριας,αν θυμάμαι καλά...όσο για το παιδί που λες,όπως πολύ σωστά είπε η EVA92 θέλει βοήθεια από ειδικό και καλό θα ήταν να ενημερωθεί όλος ο σύλλογος για το πως πρέπει να του φέρεστε...είναι πολύ παράξενο πως δεν σας έχουν μιλήσει οι γονείς του....

++++++++++φωνω!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 01:34:43 μμ »
Διαβάστε και αυτό το άρθρο περί FB:

http://vlastos.eu/?p=69

κ μιας κ μιλάμε περι fb , 1000 like στον Μιχάλη! :D
Αν κ ο άνθρωπος "φωνάζει" απο παλιά για το συγκεκριμένο "φακέλωμα" αλλά κάποιοι όχι απλά έχουν έναν λογαριασμό αλλα εχουν κ εθιστει! Εσένα saint σε κόβω για 4ωρακι καθημερινο ...;-)
Κ για να μην τα πολυλογω
ΟΧΙ φίλους τους εν ενεργεια μαθητες! Αν αξίζετε σαν καθηγητες θα σας ψάξουν μετα το τελος της σχολικης χρονιας, δεν θα σας ξεχάσουν!!!

Αnneta ΠΕ 20
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 02:18:56 μμ »
Τα δυο τελευταία χρόνια δούλεψα σε Λύκεια (Αγ. Παντελεήμονας - κυρίως μεταναστόπουλα και Κερατσίνι - ελληνόπουλα). Έκανα δεκτά όλα τα αιτήματα φιλίας (το θεωρώ αγένεια απέναντί τους να τους αγνοήσω) και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Στην τάξη ο σεβασμός και τα όρια δεν άλλαξαν και διέκρινα ότι με ένιωσαν ακόμα πιο κοντά τους.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 02:34:39 μμ »
εγω παιδια ειμαι σε ενα ιεκ φετος και με ρωτησαν εκει οι μαθητες αν εχω facebook καποιοι μαλιστα με εκαναν και add αλλα δεν τους δεχτηκα. η μονη επικοινωνια που εχω μαζι τους εκτος ιεκ ειναι το group του ιεκ που υπαρχει στο facebook και μεσω του e-mail μου για εργασιες και οτιδηποτε αφορα το μαθημα.

γνωμη μου ειναι να μην κανετε φιλους μαθητες σας στο facebook και γενικα να προσεχετε τις διαπροσωπικες  σχεσεις.

ξεχασα να πω οτι ειμαι πολυ κοντα στην ηλικια με τους μαθητες μου και με καποιους ειμαστε συνομιλικοι που σημαινει οτι 8α μπορουσα ανετα να κανω παρεα μαζι τους.

αλλα καλο θα ηταν να κραταμε μια αποσταση γιατι μετα δεν μπορεις να τους επιβληθεις

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 03:01:40 μμ »
Τα δυο τελευταία χρόνια δούλεψα σε Λύκεια (Αγ. Παντελεήμονας - κυρίως μεταναστόπουλα και Κερατσίνι - ελληνόπουλα). Έκανα δεκτά όλα τα αιτήματα φιλίας (το θεωρώ αγένεια απέναντί τους να τους αγνοήσω) και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Στην τάξη ο σεβασμός και τα όρια δεν άλλαξαν και διέκρινα ότι με ένιωσαν ακόμα πιο κοντά τους.


..συμφωνώ με αυτό..και γω έχω κάνει δεκτά τα αιτήματά τους (σκέφτομαι πόσο άσχημα θα νιώσουν αν τους απορρίψω)  και δεν έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα..Είναι παιδιά γυμνασίου και με νιώθουν κοντά τους, έχουμε βέβαια μεγάλη διαφορά ηλικίας και αυτό βοηθάει...Κάποια στιγμή είδα κάτι πχ ένα όχι και τόσο εύστοχο γκρουπάκι που έφτιαξε κάποιος..έστειλα πμ και το έσβησαν. Συνήθως σχολιάζουμε κάποιες φωτογραφίες από εκδρομές ..κάποιες εκδηλώσεις αλλά μου στέλνουν και ερωτήματα για τα μαθήματα. Άλλες φορές βάζω βίντεο που δεν μπορώ να δείξω στην τάξη και άλλα θέματα σε άρθρα ..Τους μιλώ και προσωπικά ..αν με παίρνει αστειεύομαι κιόλας...Σκέφτομαι πάντα πριν γνωστοποιήσω κάτι αν με πειράζει ή όχι να το ξέρουν όλοι και μετά το κάνω..Αν και φακέλωμα πέφτει και από άλλες μεριές που θα έπρεπε να μας ανησυχούν...Πχ συνδρομές που κάνουμε σε περιοδικά, αγορές μέσω πιστωτικών, συνδρομές σε ινστιτούτα και άλλα πολλά, συμμετοχή σε διαγωνισμούς (όλα αυτά τα στοιχεία συγκεντρώνονται σε βάσεις δεδομένων και μπορεί να παραχωρηθούν !)...Προσωπικά δεν επηρεάζομαι από καμιά διαφήμιση και διευκόλυνση που μου προτείνεται και δεν παιζω κανένα παιχνίδι στο facebook..Νομίζω ότι πιο πολύ πρέπει να ανησυχούν όσοι βλέπουν τηλεόραση και εκτείθονται σε διαφημιστικά μηνύματα γιατί έτσι επηρεάζονται περισσότερο. ...Πάντως αν κάποιος θέλει να δημοσιεύει πράγματα που να τα βλέπουν μόνο οι φίλοι του και όχι οι μαθητές μπορεί να φτιάξει λίστες και να ρυθμίσει το απόρρητό τους.

...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 03:36:47 μμ »
Προσωπικά, δεν έχω καν λογαριασμό στο facebook... ;)

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 03:38:55 μμ »
Ποτέ και για κανένα λόγο δεν πρέπει να κάνουμε φίλους τους μαθητές μας στο facebook.
Προσωπικά τους δίνω (μετά τη λήξη της χρονιάς) το κινητό μου, αν θέλουν να επικοινωνήσουν για κάποιο λόγο. Επίσης μπορεί να τύχει να οργανώσουμε κανένα καφεδάκι όλη η τάξη μαζί ή μερικοί μαθητές παρέα. Αλλά μέχρι εκεί. Όταν με ρωτάνε αν έχω facebook τους λέω πως έχω, αλλά δεν κάνω add μαθητές. Να ξεχωρίζουμε λίγο την προσωπική ζωή από την επαγγελματική. Επιπλέον είναι λίγο αδύνατο να με βρούνε γιατί δεν έχω το όνομά μου. Οπότε τους περνάει ο καημός και μάλιστα ανώδυνα.

Να γίνει τίποτα και να τρέχω με ΕΔΕ; Γιατί; Για να αφιερώνουμε τραγούδια; Γενικά πιστεύω πως πρέπει να είμαστε φιλικοί και θερμοί απέναντι στα παιδιά μας, αλλά πάντα με μέτρο και όρια για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Να σημειώσω δε, πως μιλάω για μαθητές δημοτικού (τι το θελουν το fb τα δεκάχρονα, δεν έχω καταλάβει). Φανταστείτε πόσο πιο δύσκολα είναι τα πράγματα σε πιο μεγάλες τάξεις, ειδικά αν ο καθηγητής ή η καθηγήτρια είναι νέοι στην ηλικία ή και συνομίληκοι με τους μαθητές τους. Τόσα ακούγονται, ας προσέχουμε και λίγο...
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 03:49:26 μμ »
Ποτέ και για κανένα λόγο δεν πρέπει να κάνουμε φίλους τους μαθητές μας στο facebook.
Προσωπικά τους δίνω (μετά τη λήξη της χρονιάς) το κινητό μου, αν θέλουν να επικοινωνήσουν για κάποιο λόγο. Επίσης μπορεί να τύχει να οργανώσουμε κανένα καφεδάκι όλη η τάξη μαζί ή μερικοί μαθητές παρέα. Αλλά μέχρι εκεί. Όταν με ρωτάνε αν έχω facebook τους λέω πως έχω, αλλά δεν κάνω add μαθητές. Να ξεχωρίζουμε λίγο την προσωπική ζωή από την επαγγελματική. Επιπλέον είναι λίγο αδύνατο να με βρούνε γιατί δεν έχω το όνομά μου. Οπότε τους περνάει ο καημός και μάλιστα ανώδυνα.

Να γίνει τίποτα και να τρέχω με ΕΔΕ; Γιατί; Για να αφιερώνουμε τραγούδια; Γενικά πιστεύω πως πρέπει να είμαστε φιλικοί και θερμοί απέναντι στα παιδιά μας, αλλά πάντα με μέτρο και όρια για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Να σημειώσω δε, πως μιλάω για μαθητές δημοτικού (τι το θελουν το fb τα δεκάχρονα, δεν έχω καταλάβει). Φανταστείτε πόσο πιο δύσκολα είναι τα πράγματα σε πιο μεγάλες τάξεις, ειδικά αν ο καθηγητής ή η καθηγήτρια είναι νέοι στην ηλικία ή και συνομίληκοι με τους μαθητές τους. Τόσα ακούγονται, ας προσέχουμε και λίγο...

νομιζω εισαι λιγο υπερβολικη...πιο ευκολο ειναι να συμβει κατι μεσα στη σχολικη ταξη ή στο προαύλιο  και να σε τρεχουν σε ΕΔΕ παρα στο facebook...αν καποιος δεν εχει να κρυψει κατι περιεργο ή αξιοποινο απο την προσωπικη του ζωη δεν εχει λογο να φοβαται το facebook...ειπαμε να αντιμετωπιζουμε με προσοχη το internet αλλα οχι και ετσι...αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις ενα φιλτραρισμα ποιους κανεις φιλους...καποιον που θεωρεις οτι μπορει να σου προκαλεσει προβλημα στην σελιδα σου τον απορριπτεις και τελος..

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 05:38:19 μμ »
Τους κάνω add.... αλλα σε ειδικό γκρουπ φίλων με περιορισμένα δικαιώματα ως προς αυτά που θα βλέπουν απο το προφιλ μου.
Προφανώς και δεν επιτρέπω την πρόσβαση σε φωτογραφίες που μπορεί να ανεβάσουν οι φίλοι μου κτλ.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 697
Σύνολο: 703

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.