*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ  (Αναγνώστηκε 84116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:36:44 μμ »
 ;D  λογικό  έτσι που τα λες   
Οταν έκανα αίτηση απόσπασης , ενώ είχα πιστοποιητικό οικογενειακή κατάστασης , μου ζήτησαν εξτρά και πιστοποιητικό εντοπιότητας όπου αναφέρεται επίσημα  ο Δήμος στον οποίο ανήκω.
 Είμαι αναλύτρια πληροφοριακών συστημάτων οπότε ξέρω πόσο απλό είναι η ανάκτηση πληροφορίας από μια βάση δεδομένων .  Οπότε επιμένω στην προχειρότητα ή αλλιώς για μένα έλλειψη επαγγελματισμού = ανικανότητα τόσο στον σχεδιασμό της φόρμας καταχώρησης για τις αιτήσεις απόσπασης αν δεν είχε προβλεφθεί η καταχώρηση του δήμου εντοπιότητας όσο και στις καταστάσεις που δίνονται στις διευθύνσεις .  Έχουμε τόσα δεδομένα καταχωρημένα , και επειδή δεν μπορούν  να τα αξιοποιήσουν πρέπει  εμείς να τρέχουμε .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:54 »

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 05:11:57 μμ »
μμμ, τελικά, ΑΦΟΥ έκανα ώρες για να ξαναμαζέψω τα χαρτιά, ΑΦΟΥ ο προιστάμενος της οργανικής μου παιδευόταν ξανά και ξανά με το φαξ, ΑΦΟΥ έσκασα για να καταλάβω τι τα θέλουν, σήμερα που πήγα εκεί ανακάλυψα ότι δεν μου ζήτησαν τίποτα. Και όταν τους ρώτησα, μου είπαν "α, δεν θέλουμε τίποτα γιατί είστε από άλλο ΠΥΣΠΕ"....................................... >:(

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  ας μου το συγχωρέσουν οι δάσκαλοι αλλά ....οι πρωτοβάθμιες δεν παίζονται!!!
(κλαίω απ΄τα γέλια.... σόρρυ που γελάω με τον πόνο σου αλλά είναι πραγματικά αστείο..) ;D ;D ;D ;D ;D

Εμεις να δεις που υπηρετούμε στην Πρωτοβάθμια ,τι κλάμα ριχνουμε...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 05:16:30 μμ »
;D  λογικό  έτσι που τα λες   
Οταν έκανα αίτηση απόσπασης , ενώ είχα πιστοποιητικό οικογενειακή κατάστασης , μου ζήτησαν εξτρά και πιστοποιητικό εντοπιότητας όπου αναφέρεται επίσημα  ο Δήμος στον οποίο ανήκω.
 Είμαι αναλύτρια πληροφοριακών συστημάτων οπότε ξέρω πόσο απλό είναι η ανάκτηση πληροφορίας από μια βάση δεδομένων .  Οπότε επιμένω στην προχειρότητα ή αλλιώς για μένα έλλειψη επαγγελματισμού = ανικανότητα τόσο στον σχεδιασμό της φόρμας καταχώρησης για τις αιτήσεις απόσπασης αν δεν είχε προβλεφθεί η καταχώρηση του δήμου εντοπιότητας όσο και στις καταστάσεις που δίνονται στις διευθύνσεις .  Έχουμε τόσα δεδομένα καταχωρημένα , και επειδή δεν μπορούν  να τα αξιοποιήσουν πρέπει  εμείς να τρέχουμε .

σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου - ενώ είναι απλό να αναγράφεται πχ ο δήμος εντοπιότητας και συνυπηρέτησης στην αίτηση ή και στην κατάσταση του υπουργείου μας αναγκάζουν να μαζεύουμε χαρτούρα.... 

μμμ, τελικά, ΑΦΟΥ έκανα ώρες για να ξαναμαζέψω τα χαρτιά, ΑΦΟΥ ο προιστάμενος της οργανικής μου παιδευόταν ξανά και ξανά με το φαξ, ΑΦΟΥ έσκασα για να καταλάβω τι τα θέλουν, σήμερα που πήγα εκεί ανακάλυψα ότι δεν μου ζήτησαν τίποτα. Και όταν τους ρώτησα, μου είπαν "α, δεν θέλουμε τίποτα γιατί είστε από άλλο ΠΥΣΠΕ"....................................... >:(

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  ας μου το συγχωρέσουν οι δάσκαλοι αλλά ....οι πρωτοβάθμιες δεν παίζονται!!!
(κλαίω απ΄τα γέλια.... σόρρυ που γελάω με τον πόνο σου αλλά είναι πραγματικά αστείο..) ;D ;D ;D ;D ;D

Εμεις να δεις που υπηρετούμε στην Πρωτοβάθμια ,τι κλάμα ριχνουμε...

υπομονή!!!! έχω δει κι ακούσει κι εγώ τα απίστευτα!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος εγκαταληψη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 05:18:10 μμ »
εμενα στην δευτεροβαθμια μου ζητησαν τα μορια μεταθεσης για την τοποθετηση,τα οποια ειναι ασχετα με τα μορια αποσπασης οπως μου ειπαν!!!!!Στο γραφειο της οργανικης μου που τα ζητησα......ακομα ψαχνουν να τα βρουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:54 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 05:21:15 μμ »
αρχίζω να πιστεύω ότι είμαστε η πιο οργανωμένη ΔΔΕ της χώρας με τούτα που διαβάζω...
τα μόρια μετάθεσής σου βρίσκονται
α. στο αντίγραφο της αίτησης μετάθεσης που οφείλει να έχει κρατήσει η διεύθυνση
β. στο e-datacenter ( όπου αρκεί το πάτημα ενός κουμπιού για να δει τα μόριά σου)
γ. στις καταστάσεις μεταθέσεων που εκτυπώνονται απο το datacenter!!!

ίσως πάντως τα ζήτησαν ώστε να σας τοποθετήσουν εσάς που είστε αποσπασμένοι απο άλλο πυσδε, με βάση τα μόρια μεταθέσεων....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 05:31:25 μμ »
Τα δικαιολογητικά της συνυπηρέτησης και της εντοπιότητας τα ζητάνε γιατί το ΠΥΣΠΕ για την τοποθέτηση θα τα λάβει υπόψη σε επίπεδο Δήμου. Στην αίτηση απόσπασης παίρνεις τα μόρια της συνυπηρέτησης και της εντοπιότητας για συγκεκριμένο ΠΥΣΠΕ. Προκειμένου να γίνουν οι τοποθετήσεις με μόρια, τα υπολογίζουν ανάλογα με το Δήμο. Τώρα δεν ξέρω αν έχει λογική αλλά γι' αυτό το λόγο τα ζητάνε ξανά. Τώρα για το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης...δεν είμαι σίγουρη. 

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:20:36 μμ »
Πάντως μ΄αυτά και μ΄αυτά, εγώ τζάμπα την τράβηξα την αγωνία. Και δεν φτάνουν όλα αυτά, έκανα και μία bitch να γελάσει με το χάλι μου...  8)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:46:08 μμ »
να σαι καλά βρε  Alice6 - το θυμάμαι και λύνομαι στα γέλια!!!

μια φορά που ήμουν αναπληρώτρια σε δημοτικό με βαλαν να πάω σε άδειο σχολείο γιατί οι δάσκαλοι ηταν όλοι σε σεμινάριο και γω ως ειδικότητα λέει, δε γινόταν να πληρωθώ αν δεν προσέφερα έργο και αν δεν πήγαινα θα μου έκαναν περικοπή μισθού....εννοείται το ζήτησα εγγράφως, κοινοποίησα στην διεύθυνση προσωπικού  και έγινε το έλα να δεις. Μετά ακούγανε αγγλικού και στρίβανε .... ;D ;D ;D ;D ;D

αλλά και το δικό σου το σημερινό..... άλλη φορά να ξέρεις και να λες " είμαι απο άλλο ΠΥΣΠΕ όμως..."  ;D ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:48:19 μμ »


αλλά και το δικό σου το σημερινό..... άλλη φορά να ξέρεις και να λες " είμαι απο άλλο ΠΥΣΠΕ όμως...;D ;D ;D ;D ;D

πώς λέμε "εγώ είμαι από άλλο χωριό...." έτσι!

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:42:16 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει θεσμοθετημένη μοριοδότηση για τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά. Βέβαια οι περισσότερες ΔΔΕ χρησιμοποιούν τα συνηθισμένα κριτήρια, αλλά δεν τις δεσμεύει τίποτα να βάλουν δικά τους.
Έτσι άλλες λειτουργούν με τα μόρια μεταθέσεων, άλλες με τα μόρια αποσπάσεων, και άλλα με πατέντες του τύπου: π.χ. τα μικρά παιδάκια δίνουν περισσότερα μόρια από τα γυμνασιόπαιδα διότι οι αντίστοιχοι γονείς έχουν διαφορετική άνεση για μακρινές μετακινήσεις κλπ.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:44:53 μμ »
αρχίζω να πιστεύω ότι είμαστε η πιο οργανωμένη ΔΔΕ της χώρας με τούτα που διαβάζω...
τα μόρια μετάθεσής σου βρίσκονται
α. στο αντίγραφο της αίτησης μετάθεσης που οφείλει να έχει κρατήσει η διεύθυνση
β. στο e-datacenter ( όπου αρκεί το πάτημα ενός κουμπιού για να δει τα μόριά σου)
γ. στις καταστάσεις μεταθέσεων που εκτυπώνονται απο το datacenter!!!

ίσως πάντως τα ζήτησαν ώστε να σας τοποθετήσουν εσάς που είστε αποσπασμένοι απο άλλο πυσδε, με βάση τα μόρια μεταθέσεων....
και δ. στο αντίγραφο που οφείλεις να κρατήσεις ΕΣΥ συνάδελφε εγκαταληψη!!!! όχι κάνουμε τις αιτήσεις και μετά ρίχνουμε μαύρη πέτρα πίσω μας και όταν τα χρειαζόμαστε βάζουμε τους υπαλλήλους του γραφείου να τα ψάχνουν >:(

και εγώ θα διαφωνήσω μαζί σας ότι τα πιστοποιητικά εντοπιότητας και οικογενειακής κατάστασης είναι "χαρτούρα". Ξεχνάτε συνάδελφοι ότι αυτά τα στοιχεία είναι ΕΥΜΕΤΑΒΛΗΤΑ. Οι άνθρωποι και εντοπιότητα αλλάζουν ανά πάσα στιγμή, και παιδιά κάνουν, και χωρίζουν, και χηρεύουν, και υιοθετούν και πολλά πολλά άλλα. Πρέπει με κάποιο τρόπο η υπηρεσία να γνωρίζει ότι τα στοιχεία που δηλώνετε είναι αληθή και ισχύουν τώρα. Και αυτό γίνεται με 2 τρόπους. Ο ένας είναι να υπάρχει ένα online σύστημα διαμοιρασμένο σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες το οποίο να αναγράφει αυτά τα στοιχεία, την ενημέρωση των οποίων να έχει μόνο ο αρμόδιος φορέας (πχ για την εντοπιότητα μόνο οι δήμοι να μπορούν να την αλλάξουν) και να μπορεί ο κάθε ΔΥ να τα βλέπει σε dt και να είναι σίγουρος ότι είναι ενημερωμένα και σωστά, και ο δεύτερος, για εμάς που δεν ζούμε σε αυτόν τον φαντασιακό υπέροχο κόσμο, είναι να εκδοθεία από τον αρμόδιο φορέα ένα πιστοποιητικό και να προσκομιστεί εκεί που ζητείται. Και στον ακόμα πιο αληθινό κόσμο στον οποίο δεν υπάρχουν αρκετοί υπάλληλοι στο γραφείο με τον απαιτούμενο χρόνο για να αναζητήσουν υπηρεσιακά αυτά τα πιστοποιητικά, αυτός που θα την κάνει αυτή την δουλειά είναι .... μάντεψε!

Πάντως ένα επικυρωμένο αντίγραφο των δικαιολογητικών που υποβάλλατε με την αίτηση απόσπασης θα σας καλύψει γιατί είναι αρκετά "πρόσφατα" και δεν χρειάζεται η έκδοση νέων. Τα δικαιολογητικά αυτά θα τα βρείτε στο γραφείο της οργανικής σας γιατί εκεί είναι η αίτηση απόσπασης.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:36:08 πμ »
αλλά και το δικό σου το σημερινό..... άλλη φορά να ξέρεις και να λες " είμαι απο άλλο ΠΥΣΠΕ όμως..."  ;D ;D ;D ;D ;D

Το είχα πει, και μάλιστα είχα πιάσει και κουβεντούλα με τον υπάλληλο (τον πρώτο που μου είπε για τα χαρτιά) σχετικά με την περιοχή οργανικής μου. :o

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:03:08 πμ »
Να ρωτήσω κάτι και εγώ? πήρα απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ .Χτες που παρουσιάστηκα στην ΠΥΣΠΕ α αθήνας έκανα μόνο δήλωση τοποθέτησης .Όταν τους ρώτησα αν έπρεπε να κάνω αναφορά ανάληψης υπηρεσίας μου απάντησαν ότι η δήλωση τοποθέτησης ενέχει αναφοράς. Όταν επέμεινα και τους τόνισα ότι στην δευτεροβάθμια θα μου ζητήσουν το έγγραφο και πως θα είμαι καλυμένη μου απάντησαν - όχι όμως με βεβαιότητα - ότι μπορεί να γίνει ένα έγγραφο μαζικό και μάλλον θα με ειδοποιήσουν άλλη μέρα για να υπογράψω.
Εγώ αγχώνομαι όμως....
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος nto-re-mi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:29:02 μμ »
Να ρωτήσω κάτι και εγώ? πήρα απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ .Χτες που παρουσιάστηκα στην ΠΥΣΠΕ α αθήνας έκανα μόνο δήλωση τοποθέτησης .Όταν τους ρώτησα αν έπρεπε να κάνω αναφορά ανάληψης υπηρεσίας μου απάντησαν ότι η δήλωση τοποθέτησης ενέχει αναφοράς. Όταν επέμεινα και τους τόνισα ότι στην δευτεροβάθμια θα μου ζητήσουν το έγγραφο και πως θα είμαι καλυμένη μου απάντησαν - όχι όμως με βεβαιότητα - ότι μπορεί να γίνει ένα έγγραφο μαζικό και μάλλον θα με ειδοποιήσουν άλλη μέρα για να υπογράψω.
Εγώ αγχώνομαι όμως....
και εγώ απο πυσδε σε πυσπε οπου μου ζήτησαν εντοποιότητα και λοιπά χαρτιά καθώς και μόρια μόνο ως αναπληρώτρια?κάναμε αναληψη υπηρεσίας αλλά δε μας την έδωσαν και εμάς!! την κράτησαν εκείνοι λέγοντας οτι αν ο καθένας μας ζητάει φωτοτυπίες χαθήκαμε... :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.