*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 518201 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 18, 2011, 10:26:01 μμ »
Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα της συνυπηρέτησης. Τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο; Συνυπηρέτηση με δημόσιο ή με ιδιωτικό υπάλληλο που υπηρετεί σε άλλο τόπο; Συνυπηρέτηση όμως δεν είναι και όταν ζεύγος εκπαιδευτικών υπηρετεί στην ίδια περιοχή; Αυτό μοριοδοτείται ή όχι; Ευχαριστώ.

Kοιταξε, μεχρι στιγμης, η συνυπηρετηση νοειται οπως την οριζεις ανωθι, (και σε αλλη περιοχη μεταθεσης με συζυγο του δημοσιου ή ιδιωτικου τομεα και σε διαφορετικο δημο της ιδιας περιοχης μεταθεσης με συζυγο του δημοσιου ή ιδιωτικου τομεα), και ως τετοια μοριοδοτειται και για τις μεταθεσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και για τις μεταθεσεις απο σχολειο σε σχολειο.

Τωρα, ως προς τις αποσπασεις, θα πρεπει να περιμενεις το επικειμενο νομοθετημα του υπουργειου για να διαπιστωσεις αν, τι και πως μοριοδοτειται.

Θα πω και το εξης. Οταν περυσι το υπουργειο επεξεργαζοταν το νομο 3848/2010, ενα απο τα πρωτα προσχεδια που ειχε παραδοθει ατυπως σε συνδικαλιστες περιελαμβανε προβλεψη που πριμοδοτουσε τις αποσπασεις συζυγων εκπαιδευτικων παρομοια με αυτη που προτασσει τις αποσπασεις συζυγων σωματων ασφαλειας. Φυσικα, αυτη η διαταξη απαλειφθηκε απο το τελικο νομοσχεδιο.   

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:56 »

Αποσυνδεδεμένος ariadninipiagogos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 18, 2011, 10:52:43 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα! Δεν έχω καταλάβει κάτι. Οι αποσπάσεις απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα γίνουν σύμφωνα με το νεό νόμο που θα ψηφιστεί? Το έχει διασαφηνίσει κάποιος???
Για να προλάβω να παντρευτώ, ρωτάω!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος lion22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • θα με λατρέψει η Εκπαίδευση??
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 19, 2011, 12:13:55 πμ »
Για να προλάβω να παντρευτώ, ρωτάω!!! ;)
Και βεβαια πρεπει να προλαβεις!! 8)



Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 19, 2011, 12:27:54 πμ »
Αρχικά να επισημάνω ότι δεν είναι δυνατόν οι αποσπάσεις σε φορείς κάθε είδους να γίνονται άνευ μορίων, δηλαδή βυσματικά, και οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ με μόρια. Αν κάποιος γνωρίζει νομικά, θα μπορούσε να μας απαντήσει, γιατί η ΟΛΜΕ δεν πρόκειται.
  Έπειτα, να ρωτήσω αν η συνυπηρέτηση αφορά και στην συνεξέταση των αιτήσεων απόσπασης. Δηλαδή, αν ζευγάρι εκπαιδευτικών ζητά από κοινού απόσπαση στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως συνυπηρέτηση και να μοριοδοτηθεί ή αφορά μόνο στην συνεξέταση των αιτήσεων; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:56 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 19, 2011, 12:02:15 μμ »
Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα της συνυπηρέτησης. Τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο; Συνυπηρέτηση με δημόσιο ή με ιδιωτικό υπάλληλο που υπηρετεί σε άλλο τόπο; Συνυπηρέτηση όμως δεν είναι και όταν ζεύγος εκπαιδευτικών υπηρετεί στην ίδια περιοχή; Αυτό μοριοδοτείται ή όχι; Ευχαριστώ.

Kοιταξε, μεχρι στιγμης, η συνυπηρετηση νοειται οπως την οριζεις ανωθι, (και σε αλλη περιοχη μεταθεσης με συζυγο του δημοσιου ή ιδιωτικου τομεα και σε διαφορετικο δημο της ιδιας περιοχης μεταθεσης με συζυγο του δημοσιου ή ιδιωτικου τομεα), και ως τετοια μοριοδοτειται και για τις μεταθεσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και για τις μεταθεσεις απο σχολειο σε σχολειο.
Damien να σου κάνω άλλη μία ρώτηση που "καει" μια συνάδελφο και το ψαχνει;Στις οδηγίες προς αυτούς που θα ασχοληθούν με την ηλεκτρονική κατάθεση αιτήσεων απόσπασης μιλά για συνυπηρέτηση μόνο με δικαστικούς και στρατιωτικούς και δε γίνεται λόγος για τα υπόλοιπα σώματα ασφαλείας.είδα και στη δημόσια διαβούλευση του νέου νόμου για τις αποσπάσεις ότι συζητήθηκε έντονα το θέμα αυτό από σχολιαστές.έχει αλλάξει κάτι;δεν ισχύει πλέον η συνυπηρέτηση με σώματα ασφαλείας ή τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται χάριν συντομίας;;όποιος πιθανώς γνωρίζει και εχει την ευγενή καλοσύνη,ας απαντήσει!

Τωρα, ως προς τις αποσπασεις, θα πρεπει να περιμενεις το επικειμενο νομοθετημα του υπουργειου για να διαπιστωσεις αν, τι και πως μοριοδοτειται.

Θα πω και το εξης. Οταν περυσι το υπουργειο επεξεργαζοταν το νομο 3848/2010, ενα απο τα πρωτα προσχεδια που ειχε παραδοθει ατυπως σε συνδικαλιστες περιελαμβανε προβλεψη που πριμοδοτουσε τις αποσπασεις συζυγων εκπαιδευτικων παρομοια με αυτη που προτασσει τις αποσπασεις συζυγων σωματων ασφαλειας. Φυσικα, αυτη η διαταξη απαλειφθηκε απο το τελικο νομοσχεδιο.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 19, 2011, 12:03:41 μμ »
Damien να σου κάνω άλλη μία ρώτηση που "καει" μια συνάδελφο και το ψαχνει;Στις οδηγίες προς αυτούς που θα ασχοληθούν με την ηλεκτρονική κατάθεση αιτήσεων απόσπασης μιλά για συνυπηρέτηση μόνο με δικαστικούς και στρατιωτικούς και δε γίνεται λόγος για τα υπόλοιπα σώματα ασφαλείας.είδα και στη δημόσια διαβούλευση του νέου νόμου για τις αποσπάσεις ότι συζητήθηκε έντονα το θέμα αυτό από σχολιαστές.έχει αλλάξει κάτι;δεν ισχύει πλέον η συνυπηρέτηση με σώματα ασφαλείας ή τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται χάριν συντομίας;;όποιος πιθανώς γνωρίζει και εχει την ευγενή καλοσύνη,ας απαντήσει!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 19, 2011, 01:01:42 μμ »
 οταν λες "σε αυτούς που θα ασχοληθούν με την ηλεκτρονικη υποβολή αιτήσεων δόθηκαν οδηγίες.."το βρήκες κάπου στο Ιντερνετ ή το άκουσες προφορικά από κάποιον; Γιατί η συνυπηρέτηση με σώματα ασφαλείας ισχύει σε όλο το δημόσιο τομέα και θα είναι παράλογο να εξαιρεθούν μόνο οι εκπαιδευτικοί

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 19, 2011, 10:35:23 μμ »
Damien να σου κάνω άλλη μία ρώτηση που "καει" μια συνάδελφο και το ψαχνει;Στις οδηγίες προς αυτούς που θα ασχοληθούν με την ηλεκτρονική κατάθεση αιτήσεων απόσπασης μιλά για συνυπηρέτηση μόνο με δικαστικούς και στρατιωτικούς και δε γίνεται λόγος για τα υπόλοιπα σώματα ασφαλείας.είδα και στη δημόσια διαβούλευση του νέου νόμου για τις αποσπάσεις ότι συζητήθηκε έντονα το θέμα αυτό από σχολιαστές.έχει αλλάξει κάτι;δεν ισχύει πλέον η συνυπηρέτηση με σώματα ασφαλείας ή τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται χάριν συντομίας;;όποιος πιθανώς γνωρίζει και εχει την ευγενή καλοσύνη,ας απαντήσει!
Το κάνουνε για συντομία... Και πριν 3 χρόνια που είχα πάρει απόσπαση επειδή ο άντρας μου είναι στα σώματα ασφαλείας, στην ηλεκτονική κατάθεση έγραγε κατηγορία στρατιωτικός. Επειδή νόμιζα τότε ότι η κοπέλα που μου έκανε την αίτηση έκανε λάθος την είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι εννοούνται όλοι σε αυτη την κατηγορίαδηλ και οι λιμενικοί και οι αστυνομικοί και οι αλλοι. Μπορείς να μου πεις τι συζητήθηκε στη δημόσια διαβούλευση????

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 19, 2011, 10:50:50 μμ »
Να ρωτήσω κάτι(με το φόβο να επαναλαμβάνομαι αλλά δεν έχω διαβάσει τις περασμένες σελίδες του θέματος)?
Θα ισχύσει η μοριοδότηση φέτος?Είναι σίγουρο?Γιατί πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν οτι δεν έχουν τέτοια ενημέρωση...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 20, 2011, 12:04:16 πμ »
Damien να σου κάνω άλλη μία ρώτηση που "καει" μια συνάδελφο και το ψαχνει;Στις οδηγίες προς αυτούς που θα ασχοληθούν με την ηλεκτρονική κατάθεση αιτήσεων απόσπασης μιλά για συνυπηρέτηση μόνο με δικαστικούς και στρατιωτικούς και δε γίνεται λόγος για τα υπόλοιπα σώματα ασφαλείας.είδα και στη δημόσια διαβούλευση του νέου νόμου για τις αποσπάσεις ότι συζητήθηκε έντονα το θέμα αυτό από σχολιαστές.έχει αλλάξει κάτι;δεν ισχύει πλέον η συνυπηρέτηση με σώματα ασφαλείας ή τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται χάριν συντομίας;;όποιος πιθανώς γνωρίζει και εχει την ευγενή καλοσύνη,ας απαντήσει!
Το κάνουνε για συντομία... Και πριν 3 χρόνια που είχα πάρει απόσπαση επειδή ο άντρας μου είναι στα σώματα ασφαλείας, στην ηλεκτονική κατάθεση έγραγε κατηγορία στρατιωτικός. Επειδή νόμιζα τότε ότι η κοπέλα που μου έκανε την αίτηση έκανε λάθος την είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι εννοούνται όλοι σε αυτη την κατηγορίαδηλ και οι λιμενικοί και οι αστυνομικοί και οι αλλοι. Μπορείς να μου πεις τι συζητήθηκε στη δημόσια διαβούλευση????

Και τα προηγουμενα ετη το κειμενο των οδηγιων αναφεροταν μονο σε στρατιωτικους, αλλα νοουνταν ολα τα σωματα ασφαλειας, οπως γραφει και η Μαρια, ενω και στην ηλεκτρονικη αιτηση επισης εμφανιζοταν μονον ο ορος 'στρατιωτικος'.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 20, 2011, 06:59:42 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι Damien!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 20, 2011, 07:02:42 μμ »
οταν λες "σε αυτούς που θα ασχοληθούν με την ηλεκτρονικη υποβολή αιτήσεων δόθηκαν οδηγίες.."το βρήκες κάπου στο Ιντερνετ ή το άκουσες προφορικά από κάποιον; Γιατί η συνυπηρέτηση με σώματα ασφαλείας ισχύει σε όλο το δημόσιο τομέα και θα είναι παράλογο να εξαιρεθούν μόνο οι εκπαιδευτικοί
Είναι στην εγκύκλιο των αποσπάσεων για φορεις που εξεδωσε το υπουργείο.το πρωτο απο τα ζιπαρισμένα αρχεία!Ευτυχώς, πάντως, όπως θα είδες στις απαντήσεις των άλλων, δεν υπάρχει πρόβλημα.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 20, 2011, 07:09:01 μμ »
Damien να σου κάνω άλλη μία ρώτηση που "καει" μια συνάδελφο και το ψαχνει;Στις οδηγίες προς αυτούς που θα ασχοληθούν με την ηλεκτρονική κατάθεση αιτήσεων απόσπασης μιλά για συνυπηρέτηση μόνο με δικαστικούς και στρατιωτικούς και δε γίνεται λόγος για τα υπόλοιπα σώματα ασφαλείας.είδα και στη δημόσια διαβούλευση του νέου νόμου για τις αποσπάσεις ότι συζητήθηκε έντονα το θέμα αυτό από σχολιαστές.έχει αλλάξει κάτι;δεν ισχύει πλέον η συνυπηρέτηση με σώματα ασφαλείας ή τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται χάριν συντομίας;;όποιος πιθανώς γνωρίζει και εχει την ευγενή καλοσύνη,ας απαντήσει!
Το κάνουνε για συντομία... Και πριν 3 χρόνια που είχα πάρει απόσπαση επειδή ο άντρας μου είναι στα σώματα ασφαλείας, στην ηλεκτονική κατάθεση έγραγε κατηγορία στρατιωτικός. Επειδή νόμιζα τότε ότι η κοπέλα που μου έκανε την αίτηση έκανε λάθος την είχα ρωτήσει και μου είχε πει ότι εννοούνται όλοι σε αυτη την κατηγορίαδηλ και οι λιμενικοί και οι αστυνομικοί και οι αλλοι. Μπορείς να μου πεις τι συζητήθηκε στη δημόσια διαβούλευση????
http://www.opengov.gr/ypepth/?p=932#comments.Δες τα 80σχόλια στην ερώτηση που έθεσε το υπουργειο για τη δημόσια διαβούλευση,αν και δε νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 22, 2011, 09:34:56 πμ »
Καλημέρα παιδιά, να ρωτήσω κάτι? Οι διορισθέντες 2010-2010 δε δικαιούνται απόσπαση σε φορείς. Σωστά? Εμείς μπορούμε μόνο να ζητήσουμε απόσπαση στον ίδιο νομό. Πότε περίπου να τα περιμένουμε αυτά?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162162
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.