*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 515272 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 16, 2011, 02:38:21 μμ »
Η προϋπόθεση μη δημιουργίας κενών στην περιοχή προέλευσης σημαίνει πως θα πάρουν απόσπαση μόνο αυτοί που πλεονάζουν? Δηλαδή θα πάρουν αναπληρωτές στην περιοχή  υποδοχής και θα μας αφήσουν στα νησιά?

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ! Τι θέλει να πει ο ποιητής;;; Οι περισσότεροι αφήνουμε κάποιο κενό πίσω μας, το οποίο μπορεί να καλυφθεί με κάποιον άλλο μόνιμο που θέλει να πάει ή με αναπληρωτή! Δεν την καταλαβαίνω την επισήμανση...


 
Παράθεση
Η προϋπόθεση μη δημιουργίας κενών στην περιοχή προέλευσης σημαίνει πως θα πάρουν απόσπαση μόνο αυτοί που πλεονάζουν? Δηλαδή θα πάρουν αναπληρωτές στην περιοχή  υποδοχής και θα μας αφήσουν στα νησιά?

      Αυτό δεν το διάβασα, πού το λέει στην εγκύκλιο; Δηλαδή, αν κάποιος έχει κριθεί οργανικά υπεράριθμος φεύγει άνετα, αφού περισσεύει κι εκεί που βρίσκεται; Χωρίς βύσμα, δεν το πιστεύω.

Επισήμανση σε κίτρινο πλαίσιο κατω απο το κεφάλαιο Β (Διαδικασία υποβολής αιτήσεων).


Πρακτικα σημαινει πως αν υπαρχει απολυτη αντιστοιχια αριθμου λειτουργικων κενων και αριθμου ενεργων εκπαιδευτικων μιας ειδικοτητας σε καποια περιοχη ή, ακομη χειροτερα, αν οι εκπαιδευτικοι ειναι λιγοτεροι απο τα κενα, τοτε η αιτηση αποσπασης ενος εκπαιδευτικου της ειδικοτητας αυτης ειτε δεν θα ικανοποιηθει ειτε, ακομη κι αν ικανοποιηθει, δεν θα εκτελεστει, εφοσον δεν υπαρχει αντικατασταστης του. Αντιστροφα, προκειμενου να αποσπαστει εκπαιδευτικος σε καποια περιοχη μεταθεσης, θα πρεπει να καταγραφεται λειτουργικο κενο στην περιοχη αυτη. Δεν ειναι η πρωτη φορα που σε εγκυκλιο αποσπασεων αναγραφεται μια τετοια προβλεψη, (η οποια, ειρησθω εν παροδω, περιλαμβανεται στο ν. 3848/2010), ενω ειναι και εξαιρετικα αμφιβολο αν ποτε ετυχε καθολικης εφαρμογης στο παρελθον. Με αλλους λογους, η ολη διαδικασια τιθεται υπο την αιρεση του υπουργειου, το οποιο δεν δεσμευεται για κανενος ειδους αποσπαση, υιοθετωντας τη λογικη του αποφασιζομεν και διατασσομεν, η οποια ηχει ακομα πιο αυταρχικη, αν ληφθει υποψιν οτι ο καθορισμος των λειτουργικων κενων ειναι τοσο ευπλαστος οσο και ο πηλος.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:07:51 »

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 16, 2011, 03:30:46 μμ »
Παράθεση
Η Επιτροπή Επιλογής των υποψηφίων προς απόσπαση εκπαιδευτικών στο εξωτερικό συνεδρίασε στις 9-6-2011 προκειμένου να ελέγξει και να καταρτίσει τους Αξιολογικούς Πίνακες υποψηφίων εκπαιδευτικών προς απόσπαση στο εξωτερικό για το 2011-2012.
Μπορείτε να τους δείτε ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:
 
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/aksiologikoi_pinakes_110614.pdf

Ορίζεται προθεσμία πέντε εργάσιμων ημερών, από την Τετάρτη 15-6-2001 έως και την Τρίτη 21-6-2011, για την υποβολή ενστάσεων
(ηλεκτρονικά στο e-mail της Υπηρεσίας european@minedu.gov.gr) από τους εκπαιδευτικούς.
 
Παρακαλούμε για την άμεση ενημέρωση των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος radiki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 16, 2011, 03:41:18 μμ »
Η προϋπόθεση μη δημιουργίας κενών στην περιοχή προέλευσης σημαίνει πως θα πάρουν απόσπαση μόνο αυτοί που πλεονάζουν? Δηλαδή θα πάρουν αναπληρωτές στην περιοχή  υποδοχής και θα μας αφήσουν στα νησιά?

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ! Τι θέλει να πει ο ποιητής;;; Οι περισσότεροι αφήνουμε κάποιο κενό πίσω μας, το οποίο μπορεί να καλυφθεί με κάποιον άλλο μόνιμο που θέλει να πάει ή με αναπληρωτή! Δεν την καταλαβαίνω την επισήμανση...


 
Παράθεση
Η προϋπόθεση μη δημιουργίας κενών στην περιοχή προέλευσης σημαίνει πως θα πάρουν απόσπαση μόνο αυτοί που πλεονάζουν? Δηλαδή θα πάρουν αναπληρωτές στην περιοχή  υποδοχής και θα μας αφήσουν στα νησιά?

      Αυτό δεν το διάβασα, πού το λέει στην εγκύκλιο; Δηλαδή, αν κάποιος έχει κριθεί οργανικά υπεράριθμος φεύγει άνετα, αφού περισσεύει κι εκεί που βρίσκεται; Χωρίς βύσμα, δεν το πιστεύω.

Επισήμανση σε κίτρινο πλαίσιο κατω απο το κεφάλαιο Β (Διαδικασία υποβολής αιτήσεων).


Πρακτικα σημαινει πως αν υπαρχει απολυτη αντιστοιχια αριθμου λειτουργικων κενων και αριθμου ενεργων εκπαιδευτικων μιας ειδικοτητας σε καποια περιοχη ή, ακομη χειροτερα, αν οι εκπαιδευτικοι ειναι λιγοτεροι απο τα κενα, τοτε η αιτηση αποσπασης ενος εκπαιδευτικου της ειδικοτητας αυτης ειτε δεν θα ικανοποιηθει ειτε, ακομη κι αν ικανοποιηθει, δεν θα εκτελεστει, εφοσον δεν υπαρχει αντικατασταστης του. Αντιστροφα, προκειμενου να αποσπαστει εκπαιδευτικος σε καποια περιοχη μεταθεσης, θα πρεπει να καταγραφεται λειτουργικο κενο στην περιοχη αυτη. Δεν ειναι η πρωτη φορα που σε εγκυκλιο αποσπασεων αναγραφεται μια τετοια προβλεψη, (η οποια, ειρησθω εν παροδω, περιλαμβανεται στο ν. 3848/2010), ενω ειναι και εξαιρετικα αμφιβολο αν ποτε ετυχε καθολικης εφαρμογης στο παρελθον. Με αλλους λογους, η ολη διαδικασια τιθεται υπο την αιρεση του υπουργειου, το οποιο δεν δεσμευεται για κανενος ειδους αποσπαση, υιοθετωντας τη λογικη του αποφασιζομεν και διατασσομεν, η οποια ηχει ακομα πιο αυταρχικη, αν ληφθει υποψιν οτι ο καθορισμος των λειτουργικων κενων ειναι τοσο ευπλαστος οσο και ο πηλος.
Damien, στην ουσία δηλαδή, όλο το σύστημα μοριοδότησης είναι μια φούσκα. Πάλι θα εξαρτόμαστε από την "προώθηση" της αίτησής μας απο τους αιρετούς, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 16, 2011, 04:37:03 μμ »

Δεν θεωρω οτι ειναι φουσκα. Ειναι μια αρχη. Υπο συγκεκριμενους ορους και προϋποθεσεις μπορει να λειτουργησει ευρυθμα. Το υπουργειο, ωστοσο, βαζει το καρο μπροστα απο το αλογο. Πρωτα επρεπε να νομοθετηθει το νεο πλαισιο των αποσπασεων, ωστε να τεθουν ολες οι παραμετροι, να διευκρινιστουν οι λεπτομερειες και να διασφαλιστουν οι εγγυησεις αντικειμενικοτητας, αξιοκρατιας και διαφανειας, και κατοπιν να εκδοθει η εγκυκλιος. Επιπλεον, η εφαρμογη του συστηματος μοριοδοτησης των κριτηριων αποσπασης συναρταται και με αλλους συντελεστες, οπως ο καθορισμος των λειτουργικων κενων, για τον οποιο δεν υπαρχει καμια ρυθμιστικη αρχη. Προκειται για ενα συστημα του οποιου η αποτελεσματικοτητα θα κριθει στην πραξη. Ωστοσο, αν αναλογιστει κανεις οτι η προτεινομενη διαδικασια των αποσπασεων βασιζεται πανω στο συστημα των μεταθεσεων, το οποιο ειναι  συνθετο και χρονοβορο, και μαλιστα θα πρεπει αυτη να ολοκληρωθει σε πολυ συντομοτερο χρονικο διαστημα, δικαιουται να επιφυλασσεται για το τελικο αποτελεσμα. Ειναι ομως μια αρχη. Τουτων δοθεντων, βαραινει παντοτε και η βουληση της πολιτικης ηγεσιας του υπουργειου να εφαρμοσει αυτα που διακυρησσει.     
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:07:51 »

Αποσυνδεδεμένος Έλενα Μιχ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 16, 2011, 04:45:40 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να με διαφωτισετε σε κάτι γιατι ειμαι πελαγωμένη.... Το ΠΥΣΠΕ στο οποίο πήρα μετάθεση δεν εχει ανακοινώσει ακόμα τα κενά για να κάνουμε αιτηση τοποθέτησης για οργανική θέση. Ωστόσο εβγαλε εγκύκλιο για αποσπάσεις εντος ΠΥΣΠΕ. Ηθελα να ρωτήσω εγω μη έχοντας ακόμα τοποθετηθει εχω το δικαιώμα να κάνω την αίτηση απόσπασης εντος; και αν τελικα τοποθετηθω καπου που με εξυπηρετεί υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης της αιτησης απόσπασης;;;

Αποσυνδεδεμένος n.sof

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 16, 2011, 05:31:59 μμ »
Καλα φετος η καθε πρωτοβαθμια εχει τους δικους τις ρυθμους!! Εγω εχω το εξης προβλημα.. Το σχολειο μου καταργηθηκε και ειμαι υπεραριθμη! Η πρωτοβαθμια μου ακομα δε με εχει καλεσει να κανω αιτηση για να τοποθετηθω σε αλλο σχολειο, αρα να παρω καινουρια οργανικη! Το προβλημα ειναι οτι θελω να παρω αποσπαση σε αλλο ΠΥΣΠΕ και δεν ξερω αν εχω το δικαιωμα αυτο. Η τοποθετηση μου σε αλλο οργανικο κενο οταν και αν γινει θα μετρηση σαν αποσπαση εντος, αρα δε θα εχω δικαιωμα τωρα υποβολης αποσπασης σε αλλο νομο? Γνωριζει καποιος να μου πει?

Αποσυνδεδεμένος ba97200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 16, 2011, 05:49:46 μμ »
 :o η εντοπιότητα του εκπαιδευτικού και η εντοπιότητα γονέων είναι άδικο να μετράνε μόνο στο ΠΥΣΔΕ εντοπιότητας καθώς πρακτικά πολλοί εκπαιδευτικοί μετακινούνται καθημερινά σε όμορους νομούς... για άλλα και για άλλα κάναμε Καλλικράτη και καταργήσαμε τις νομαρχίες  :P

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 16, 2011, 07:31:37 μμ »
Καλα φετος η καθε πρωτοβαθμια εχει τους δικους τις ρυθμους!! Εγω εχω το εξης προβλημα.. Το σχολειο μου καταργηθηκε και ειμαι υπεραριθμη! Η πρωτοβαθμια μου ακομα δε με εχει καλεσει να κανω αιτηση για να τοποθετηθω σε αλλο σχολειο, αρα να παρω καινουρια οργανικη! Το προβλημα ειναι οτι θελω να παρω αποσπαση σε αλλο ΠΥΣΠΕ και δεν ξερω αν εχω το δικαιωμα αυτο. Η τοποθετηση μου σε αλλο οργανικο κενο οταν και αν γινει θα μετρηση σαν αποσπαση εντος, αρα δε θα εχω δικαιωμα τωρα υποβολης αποσπασης σε αλλο νομο? Γνωριζει καποιος να μου πει?

Mπορεις να υποβαλεις αιτηση αποσπασης σε αλλο ΠΥΣΠΕ, ανεξαρτητα απο το γεγονος οτι δεν κινηθηκε ακομη η διαδικασια τοποθετησης των οργανικα υπεραριθμων σε οργανικα κενα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος phi_lol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 16, 2011, 08:04:02 μμ »
Αν και στην εγκύκλιο των αποσπάσεων αναγράφεται το εξής "και Τμήματα Ένταξης και Διαπολιτισμικά Σχολεία για το διδακτικό έτος 2011-2012", ωστόσο δεν βλέπω καμία αίτηση για Διαπολιτισμικά. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή, όπως λ.χ. των Μουσικών; Μήπως ξέρει κανείς πού είναι; Επίσης, υπάρχει δυνατότητα να πληροφορηθεί κάποιος τα κενά στα σχολεία αυτά; Ευχαριστώ.
Everybody lies

Αποσυνδεδεμένος sanvicenco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 16, 2011, 08:42:37 μμ »
Καλο Καλοκαιρι σε ολους! :)Να απαντησω στην Ελενα Μιχ. που ρωταει για την αιτηση αποσπασης εντος Πυσπε εαν μπορει να κανει μια και δεν βγηκαν τα οργανικα κενα ;)Φυσικα κι εχειδικαιωμα να κανει ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΕΝΤΟς πυσπε κλπ Προυποθεση ειναι να τη βολευουν τα μερη  ;)

Αποσυνδεδεμένος teo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 16, 2011, 09:15:46 μμ »
εγω περιμενω ακομα να μαθω επισημα ποιος προηγειται στις τοποθετησεις. οι αποσπασεις εντος πυσδε ή οσοι έρχονται απο αλλα πυσδε ; υποτιθεται οτι είχε τεθεί σε διαβούλευση και η προταση της ολμε ηταν να προηγουνται οι εσωτερικές αποσπασεις και οχι συνεξεταση.εχει ανακοινωθει κατι επισημα ή παλι θα καννουν ο,τι τους βολεύει;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 17, 2011, 08:20:06 πμ »
Συνάδελφοι, διάβασα την εγκύκλιο, κι έχω δύο ουσιαστικές απορίες:

1. Όσον αφορά τη συνυπηρέτηση με τον σύζυγό μου, ο οποίος απολύθηκε πριν ένα μήνα, από ό,τι κατάλαβα μπορώ να την επικαλεστώ και να δικαιούμαι τα 10 μόρια (είναι στο ταμείο ανεργίας). Σωστά?

2. Όσον αφορά όμως τον τόπο για τον οποίο επικαλούμαι τη συνυπηρέτηση τι γίνεται??? Ο σύζυγός μου δούλευε Μαρούσι (τώρα δεν δουλεύει πουθενά) και μένουμε Παλλήνη (Ανατολική Αττική). Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση, για ποια περιοχή ισχύει η συνυπηρέτηση (εάν έχω καταλάβει σωστά ότι μπορώ να την επικαλεστώ ενώ ο σύζυγος είναι στο ταμείο ανεργίας).

3. Όσον αφορά στην εντοπιότητα (που έχω στην Α Αθήνας) μετράει για όλη την Αττική?

Έχω μπερδευτεί πολύ....

Συνάδελφοι, εάν κάποιος μπορεί να απαντήσει...

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 17, 2011, 10:01:11 πμ »
καλημερα σε όλους. για τα διαπολιτισμικα δεν υπάρχει συγκεκριμένη αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος ηβη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:36:23 πμ »
Θα συμφωνήσω με τα κριτήρια για τις αποσπάσεις,αλλά θα καταθέσω κι εγώ τον πόνο μου.Έχω τρία παιδιά το μεγαλύτερο 6 ετών και άντρα αναπληρωτή που 5 χρόνια τώρα οργώνει την Ελλάδα.Το σχολείο της οργανικής μου είναι 1,5 ώρα δρόμο από το σπίτι μου.Και με το παρόν σύστημα αν υπάρχει κάποια με πιο πολλά χρόνια προυπηρεσίας από μένα κι έχει ένα παιδί θα πάρει απόσπαση ενώ εγώ όχι.Αυτό δεν είναι αδικία?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.