*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 508175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3290 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 04:02:13 μμ »
αυτές είναι οι εντολές που έχουμε gumus. Δεν φεύγει κανένας αν δεν έρθει αντικαταστάτης του. Κατανοώ αυτό που λες για τα μαθήματα κατεύθυνσης αλλά είναι ευθύνη του ΠΥΣΔΕ απόσπασης να καλύψει αυτό το κενό - όχι δική σου. Στην τελική για να μην είχε καλυφθεί ως τώρα (οκτώβριο πια) μπορει και να μην το είχε ζητησει κανένας από αυτούς που ήταν στη διάθεση εκείνου του πυσδε ή οι αποσπασμένοι της πρώτης φάσης ή οι ίδιοι προσληφθέντες αναπληρωτές.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:37 »

Αποσυνδεδεμένος takistakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3291 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 04:09:47 μμ »
Προς Bitch:

Από την στιγμή που σου λέει το υπουργείο να παρουσιαστείς το αργότερο μέχρι την τρίτη στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης, πως είναι δυαντόν να μην σε αφήνει ο προϊστάμενος του ΠΥΣΔΕ της οργανικής να φύγεις ; Γίνεται να είσαι ταυτόχρονα σε δυο ΠΣΥΔΕ ;;;;;;!!!! θα μας τρελλάνουν με τις παλαβομαρες!!!!

Είναι σαφές νομίζω.
"Οι εκπαιδευτικοί καλούνται να αναλάβουν υπηρεσία στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία αποσπώνται έως την Τρίτη, 04/10/2011, εφόσον καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός."

Μέχρι να καλυφθεί η θέση σου δε θα παρουσιαστείς στο νέο ΠΥΣΔΕ.

Τί σε μπέρδεψε;


Η μη εκτέλεση απόφασης απόσπασης στιρίζεται στο άρθρο31 , παρ. 1 , του 3848/2010
Άρθρο 31
Θέματα αποσπάσεων και μετατάξεων
1. Απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας
από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός.
Το οποίο αναφέρεται για όλες τις αποσπάσεις, γενικά.
Δεν λέει ότι αυτοί που πήραν απόσπαση με την Α' φάση είναι ελεύθεροι να φύγουν και αυτοί που πήραν μετά δεσμεύονται.
Οπότε αν θέλει το Υπουργείο και οι Διευθυντές να είναι νόμιμοι και τυπικοί θα πρέπει να ανακαλέσουν όλες τις αποσπάσεις Α' φάσης , φορείς , υπηρεσίες, να δουν αν δημιουργείται κενό και μετά να τους αφήσουν να φύγουν, διότι και τότε ξέρανε αν τους δημιουργούνταν κενό.
Οπότε ο νόμος ή θα πρέπει να εφαρμόζεται για όλους ή για κανέναν.
Και να μην παραλείπεται τεχνιόντως σε μερικές αποφάσεις και σε άλλες όχι.
Και μη μου πείτε ότι τα κενά αυτών που φύγαν με τις προηγούμενες, για οπουδήποτε, αποσπάσεις, τα έχουν καλύψει και είναι νόμιμοι!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 04:37:09 μμ από takistakis »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3292 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 04:18:17 μμ »
Φιλος και συναδελφος γυμναστης αναζητησε και βρηκε δικηγορο που ασχολειται με εκπαιδευτικα θεματα.Πρεπει να συσπηρωθουμε για να πετυχουμε κατι εμεις της β/θμιας που δε πηραμε αποσπασεις.Αν δεν κανουμε κατι η ιδια κατασταση θα υπαρχει και του χρονου.

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3293 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 04:39:44 μμ »
Ποιος είναι ο σκύλος και ποια η πίτα? Το όλο θέμα γίνεται για το ωράριο, το έχουμε καταλάβει.
Και να ανήκω στην Β/θμια (=μειωμένο ωράριο όπως σωστά επισημάνεις) και να είμαι στον τόπο μου.

Επειδή η Α/θμια δεν μπορεί να πετύχει μείωση ωραρίου, μοιράζει ο αιρετός τους αποσπάσεις για να μην τον κράζουν.

Δεν έχουν καν διεκδικήσει.... πως λοιπόν να το πετύχουν;  Προτιμούν να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.....

Ναι, γιατί είναι χωράφι του πατέρα του και μπορεί να μοιράζει αποσπάσεις.... χωρίς υπαρκτό κενό δεν αποσπάται κανείς... απλά στην Α/θμια υπάρχουν πολλά κενά...

Πολλοί όμως από εμάς δεν έχουμε πρόβλημα να δουλέψουμε 3 και 4 ώρες παραπάνω μάλλον όσοι είναι στην Α/θμια έχουν και για αυτό βγάζουν τόση κακία.

Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.....

Όσο για τη μετάταξη και αυτό υποκινούμενο είναι, για να αδειάσουν θέσεις και να έρθουν από την Α/θμια.

Καλό.... δεν το ΄χα σκεφτεί.... αλλά και πάλι τι με νοιάζει αν εγώ θέλω να πάω Α/θμια; Εκτός αν δεν θέλω να πάω Α/θμια αλλά θέλω απλά να δουλεύω στην Α/θμια για να παίρνω την απόσπαση στο σπίτι μου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:37 »

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3294 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 04:48:09 μμ »
Για αυτό πρέπει να στείλουμε ενστάσεις  με κοινοποίση στο Γραφείο Υπουργού και στο ΚΥΣΔΕ επί της διαδικασίας που έγιναν οι αποσπάσεις.Δεν μπορεί να μιλάνε για μόρια και κοινωνικά κριτήρια και να δίνουν απόσπαση σε κάποιον με 8 μόρια ενώ κάποιος άλλος με 28 και ενώ έχει δηλώσει Α/θμια να μην την παίρνει με το σκεπτικό ότι ανήκει σε άλλη βαθμίδα.Αφού είμαστε άλλη βαθμίδα να μην καλύπτουμε το κενό που άφησε αυτός με τα 8 μόρια.
 Δε γίνεται να μας χρησιμοποιούνε ανάλογα με το πως τους βολεύει!!! Τηλεφωνήστε στους αιρετούς και στείλτε έγγραφα στο Υπουργείο!!!

Ενώ εμείς δεν θέλουμε όπως μας βολεύει, ε;

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 05:06:02 μμ από belas »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3295 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 04:49:56 μμ »
Τα μόρια για απόσπαση είναι 1 για κάθε χρόνο υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3296 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:04:15 μμ »
@ takistakis - αν συνέβη αυτό που λες, βεβαίως και πρέπει να το αναφέρεις.Ο νόμος ειναι σαφής: η απόφαση απόσπασης ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ αν δεν βρεθεί αντικαταστάτης....

αν σε προηγουμενες περιπτώσεις αυτό έγινε, κακώς έγινε. Ωστόσο αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα ...δεδικασμένου  για να ξαναγίνει... γιατί εδώ μιλάμε για περίπτωση κακής διοίκησης με ενδεχόμενο δόλο...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος S.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3297 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:04:37 μμ »
Το γεγονός ότι κάποιοι βολεύτηκαν για φέτος με αυτή την κατάσταση δε σημαίνει ότι είναι και δίκαιο. Πρέπει να σου αναγνωρίσουμε όμως και το γεγονός ότι διαβάζεις και τις σκέψεις. Δεν μας είπες όμως γιατί κόπτεσαι τόσο, μήπως είσαι αυτός με τα 8 μόρια? Όσο για τον υπολογισμό των μορίων ο fotis έχει δίκαιο, εσύ μιλάς για μόρια μεταθέσεων και όχι για αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος takistakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3298 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:07:50 μμ »
Να αναφέρω τι; Αφού οι αποφάσεις αποσπάσεων  πριν τη Β φάση δεν λένε πουθενά ότι θα
πρέπει να έρθει αντικαταστάτης για να φύγεις!
Ο νόμος το λέει, μόνο!

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3299 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:10:47 μμ »
Το γεγονός ότι κάποιοι βολεύτηκαν για φέτος με αυτή την κατάσταση δε σημαίνει ότι είναι και δίκαιο. Πρέπει να σου αναγνωρίσουμε όμως και το γεγονός ότι διαβάζεις και τις σκέψεις. Δεν μας είπες όμως γιατί κόπτεσαι τόσο, μήπως είσαι αυτός με τα 8 μόρια? Όσο για τον υπολογισμό των μορίων ο fotis έχει δίκαιο, εσύ μιλάς για μόρια μεταθέσεων και όχι για αποσπάσεων.

Ναι, κατάλαβα ότι έκανα λάθος και το διόρθωσα.....

Αμάν, να μην γράψει κανείς κάτι στο φόρουμ, πρέπει αμέσως να είναι εμπλεκόμενος... απλά μου αρέσει να σχολιάζω... ίσα - ίσα όταν δεν αφορά άμεσα κάποιον το θέμα θεωρώ ότι μπορεί να είναι πιο αντικειμενικός....

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3300 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:17:26 μμ »
Πως είσαι αντικειμενικός όταν σου αναφέρουμε τριτεκνίες, συνυπηρετήσεις, προβλήματα υγείας, 50 μόρια και εσύ υποστηρίζεις ότι καλώς έπραξαν και έφεραν τον ανύπαντρο με 8 μόρια?

Αποσυνδεδεμένος S.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3301 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:19:27 μμ »
Μπορεί εσύ να σχολιάζεις μόνο για να περνάς την ώρα σου, εμείς όμως που τραβάμε το λούκι και έχουν διαλυθεί οι οικογένειές μας έχουμε ουσιαστικό λόγο για να μιλάμε. Δε νομίζω ότι ενδιαφέρουν  τα σχόλιά σου τη συνάδελφο που με τρια παιδιά έφυγε για το νησί ούτε όλους τους υπόλοιπους που αγωνιούν για τη Γ Φάση. Βρες λοιπόν κάτι άλλο να ασχοληθείς!!!

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3302 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:25:48 μμ »
Μπορεί εσύ να σχολιάζεις μόνο για να περνάς την ώρα σου, εμείς όμως που τραβάμε το λούκι και έχουν διαλυθεί οι οικογένειές μας έχουμε ουσιαστικό λόγο για να μιλάμε. Δε νομίζω ότι ενδιαφέρουν  τα σχόλιά σου τη συνάδελφο που με τρια παιδιά έφυγε για το νησί ούτε όλους τους υπόλοιπους που αγωνιούν για τη Γ Φάση. Βρες λοιπόν κάτι άλλο να ασχοληθείς!!!

ΟΚ.... και συγγνώμη..... νομίζω όμως ότι δεν έχεις καταλάβει το νόημα που έχει ένα φόρουμ συζητήσεων...... τέλος πάντων... κανένα πρόβλημα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 05:46:48 μμ από belas »

Αποσυνδεδεμένος takistakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3303 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:29:24 μμ »
Αν π.χ. το σχολείο έχει ένα μαθηματικό και πήρε απόσπαση στην πρώτη φάση δεν τρέχει
τίποτα, φεύγει  κανονικά αφού δεν το αναφέρει πουθενά η απόφαση αποσπάσεων ότι πρέπει να αντικατασταθεί πρώτα, ας δημιουργεί κενό. Αν ο ίδιος μαθηματικός στο ίδιο σχολείο δεν πήρε απόσπαση στην Α φάση και πήρε τώρα στην Β φάση, δεν μπορεί να φύγει μέχρι να αντικατασταθεί γιατί τώρα το αναφέρει η απόφαση αποσπάσεων. Ε, αυτό δεν είναι
παράλογο....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.