*

Αποστολέας Θέμα: Απόλυση εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 27264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 20, 2011, 10:37:42 πμ »
Η προσωπική μου άποψη είναι πως αν θέλουμε την καλύτερη δυνατή παιδεία εκτός όλων των άλλων μέτρων που πρέπει να ληφθούν και των δραστικών αλλαγών θα πρέπει να γίνονται και απολύσεις σε ειδικές περιπτώσεις.
Η μονιμότητα που τόση ασφάλεια μας παρέχει μερικές φορές λειτουργεί ως τροχοπέδη στην εξέλιξή μας. Πόσοι από εμάς δεν έχουν συναντήσει και ως μαθητές αλλά και ως εκπαιδευτικοί συναδέλφους εφησυχασμένους, παραιτημένους που "φυτοζωούν" στα γραφεία, έρχονται στο σχολείο όταν και όποτε μπορούν, εκπαιδευτικούς που μόνο εκπαιδευτικοί δεν είναι; Αυτή η παιδεία αξίζει στα παιδιά; Αυτά τα σχολεία θέλουμε; Στις περισσότερες των περιπτώσεων τόσο οι εκπαιδευτικοί από συναδελφική αλληλεγγύη (κακώς εννοούμενη) όσο και γονείς [στις μικρές κοινωνίες που όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους είτε από απροθυμία να γίνουν εκείνοι οι κακοί που θα βγάλουν  το φίδι από την τρύπα είτε από φόβο μήπως την πληρώσει το παιδί και στις μεγάλες κοινωνίες κυρίως λόγω άγνοιας του τι γίνεται στα σχολεία (σε ένα πολυπληθή σύλλογο διδασκόντων άντε να βρεις αν είναι όλοι στις θέσεις τους και αν κάνουν τα μαθήματά τους κανονικά)] καλύπτουν τα κακώς κείμενα με αποτέλεσμα τη δυσλειτουργία των σχολείων εις βάρος πρωτίστως των μαθητών...
Εγώ προσωπικά το βρίσκω άδικο να μένουν στις θέσεις τους άνθρωποι που δε σέβονται τη δουλειά τους από τη στιγμή που καθημερινά συναντώ ανθρώπους με πάθος για αυτή τη δουλειά που αν τους δινόταν η ευκαιρία θα έκαναν θαύματα στα σχολεία! Καθημερινά διαβάζω εδώ μέσα τις αγωνίες και τα άγχη αλλά και το πάθος για την εκπαίδευση αδιόριστων εκπαιδευτικών και άθελα μου κάνω τη σύγκριση με εκπαιδευτικούς "τουρίστες" ή "φαντάσματα" για τους οποίους τόσο συχνά ακούω στον κοινωνικό μου περίγυρο και συχνά πυκνά διαβάζω καταγγελίες και στο διαδίκτυο... Ποιοι πρέπει να βρίσκονται στα σχολεία; Άνθρωποι νέοι με αγάπη και όρεξη για δουλειά ή άνθρωποι παραιτημένοι, βολεμένοι με νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου;
Ο κλάδος των λειτουργών της εκπαίδευσης είναι ένα πολύ ξεχωριστός επαγγελματικός κλάδος και είναι απαραίτητη η αξιολόγηση τους αλλά και ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα έπρεπε να ελεγχόνται από άποψη ΥΓΕΙΑΣ σωματικής, πνευματικής και ψυχολογικής. Δεν ασχολούμαστε με έγγραφα και χαρτόσημα ασχολούμαστε με ανθρώπους, βοηθάμε στο να διαμορφωθεί το αύριο οπότε πρέπει τουλάχιστον να έχουμε σώας τας φρένας, διάθεση προσφοράς και ψυχικά αποθέματα γιατί είναι δύσκολο το να είσαι Δάσκαλος! Αν κάποιος δε μπορεί ή δε θέλει καλό είναι να φεύγει από τα σχολεία (και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ να απομακρύνεται απαραίτητα με απόλυση, εννοώ και τις συνταξιοδοτήσεις για λόγους υγείας και τις μετατάξεις σε άλλες υπηρεσίες)

Εγραψες περιπου αυτα που θα ηθελε η Διαμαντοπουλου  να πιστευουν οι εκπαιδευτικοι. Οτι προσπαθει για αυτα και οτι θα ανακουφισθει η Παιδεια.
Εγραψες αυτα που θα ηθελε να πιστευεις εσυ , ασχετα με το τι πιστευει και τι κανει αυτη.
Αυτη να κανει οτι εχει στο υγιες η αρρωστο μυαλο της, αλλα εσυ ν απιστευεις ομως οτι θα ερθει η αξιοκρατια.
Εχε ομως υποψη οτι ολοι οσοι δουλευουν για ενα μισθο, πολυ μικρο περιθωριο έχουν ωστε να επιδρασουν, ν α απαιτησουν  και να βελτιωσουν την οικονομικη τους τυχη.
Ακομη περισσοτερο, η καταργηση της μονιμοτητας την οποια επικαλεισαι και επιδιωκεις, δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ενα ακομη αυτογκολ!

Μια ακομη δυνατοτητα που δινεις απλοχερα σε αυτους που επηρεαζουν την τυχη σου.
Γιατι, εχε υποψη ότι ενα συστημα που ασκει εξουσια, οι μονες κατηγοριες που δεν μπορει να ελεγξει ειναι οι οκονομικα ανεξαρτητοι και οι μορφωμενοι ανθρωποι.
Αν τους δινεται λοιπον η δυνατοτητα να σε απολυουν με συνοπτικες διαδικασιες, ε αυτο ειναι το ζητουμενο, γιατι θα σε εχουν μια ζωη σκλαβο.
Αν ομως σε κανουν και πιστεψεις κιολας οτι πρεπει να καταργηθει η μονιμοτητα, ε πια αυτο ειναι δωρο θεοσταλτο γι α αυτους.

Εχε ακομη υποψη νεοκοπη paprika, οτι η κατακρημνιση καθε εννοιας αξιοκρατιας, υπηρεσιας ή οτι αλλο βαλει ο νους σου απο αυτους που ασκουν εξουσια, δεν μπορει να ειναι τυχαια.
Εσκεμμενα 'αφηνουν" σε φθινουσα πορεια έως την πληρη εξαθλιωθει μια κατασταση χωρις ελεγχο και στη συνεχεια εμφανιζονται ως σωτηρες αυτης της καταστασης, την οποια οι ιδιοι δημιουργησαν.
Αυτοι ειναι παντα μπροστα, κανουν το ποπολο να σκεφτεται οπως θελουν, "θυσιαζουν" και καποιους παραδειγματικα-παντως οχι τους εαυτους τους- και καταφερνουν παντα να ειναι εκει.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2011, 10:42:48 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:01 »

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 20, 2011, 11:03:10 πμ »
μην κρυβομαστε κατω απο το δακτυλο μας...εχω το εχω δει αυτο...συναδελφος να λειπει, ειδικα φετος, απο το σχολειο 3 απο τις 5 μερες της εβδομαδας και η διευθυντρια του σχολειου να την καλυπτει και να μην γραφει τις αδειες. επαιρνε κανονικα το μισθο. ηταν ενημερα και τα συνδικαλιστικα οργανα. ομως δεν μιλησε κανενας. και την περνανε ολοι ζαχαρη σε βαρος αλλων. υπηρετησα ως αναπληρωτρια εκει και τα γνωριζω απο πρωτο χερι. το σχολειο ειναι κοντα στο σπιτι μου, αλλα δεν θα ξαναπαω. ευνοητο γιατι..... 

Αποσυνδεδεμένος paprika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ70)
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 20, 2011, 11:24:03 πμ »
[...]
Ακομη περισσοτερο, η καταργηση της μονιμοτητας την οποια επικαλεισαι και επιδιωκεις, δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ενα ακομη αυτογκολ!
[...]

Αγαπητέ nickitol η "νεόκοπη paprika" Θα ήθελε όμως να κάνει μια διευκρίνιση γιατί ίσως με το πρώτο μήνυμά της ίσως να δημιούργησε λάθος εντυπώσεις.
Δεν επικαλούμαι ούτε επιδιώκω την άρση της μονιμότητας Σχολεία με Δασκάλους επιδιώκω. Δεν έκανα λόγο (ή τουλάχιστον δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου όταν έγραφα το πρώτο μου μήνυμα)  για κατάργηση της μονιμότητας αλλά για απολύσεις σε ειδικές περιπτώσεις (π.χ. βίαιη συμπεριφορά και κακοκοποίηση μαθητών ή αδικαιολόγητη αποχή από τα καθήκοντα τους κ.λπ) και σε περίπτωση άλλων κωλυμάτων (π.χ. ψυχική ασθένεια, επαγγελματικό burnout κ.λπ.) για μετατάξεις σε άλλες υπηρεσίες ή συνταξιοδότηση.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας!!! Να είμαστε γεροί, δημιουργικοί και να έχουμε πάντα περίσσευμα ψυχής και όχι μόνο γνώσης για να προσφέρουμε στους μαθητές μας  :D

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 20, 2011, 11:42:41 πμ »
paprika, μαζι με την ευχη για καλη χρονια σε σενα, ευχομαι απειρως περισσοτερο το "..βασανισμενε μου λαε, αγνε και αγαπημενε, παντοτε ευκολοπιστε και παντα προδωμενε..", να σταματησει πια να αποτελει μερος της ελληνικης πραγματικοτητας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:01 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1971

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΟΚΙΑ FOR EVER!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 20, 2011, 05:31:17 μμ »

Συνάδερφοι από τη  στιγμή  που  έλειπαν  χωρίς  ούτε   να  ενημερώσουν  τουλάχιστον  τον  διευθυντή  του  σχολείου  τους  καλά  έκανε.  Και  όπως  είπε  ο  billimember   είναι  το μοναδικο σωστο πραγμα που εκανε η ακατανομαστη γιατι ολα τα αλλα ειναι λαθος  γιατί   η  λειτουργική  οργάνωση  του   υπουργείου  τώρα  θυμίζει  το  κλουβί  με  τις  ' τρελλές '.  Τόσα  λάθη  στην  επιλογή  των  διευθυντών.......    Και  σίγουτα  υπάρχουν  και  άλλοι....  και  υπάρχουν!!!

Καλό  είναι  να  απολύονται  και  αυτοί  που  αποτελούν  τα  κατά  τόπους  ΠΥΣΔΕ  όταν  αυτά  λειτουργούν  αντιθεσμικά.  Ψηφίζουμε  υπηρεσιακά  συμβούλια  για  να  μας  δίνουν  απαντήσεις  στα  αιτήματά  μας,  όχι  να  μας  έχουν  γραμμένους......     Αλλά  είπαμε .........  η   εκδίκηση  είναι  ένα  πιάτο  που  τρώγεται  κρύο....         

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:27:38 μμ »
ολοι αυτοι που λουφαρουν και ταυτοχρονα ρουφιανευουν (γιατι εχουμε και τετοιους!!!), τελικα την περνουν καλα. λειτουργουν εις βαρος μας και για αυτο το λογο πρεπει, οταν μπορουμε, να τους παταμε!!! σιγα μη τους λυπηθω!!! εδω μονιμες καθηγητριες μου εδιωχναν πριν χρονια τους μαθητες απο την προσθετη και καθηγητης μειωνε το βαθμο της κορης μου στο σχολειο για να με εκδικηθει, και θα τους λυπηθω???? αφου γνωριζετε τι γινονται στα γραφεια, οι ημετεροι και οι αλλοι!!! και οι νεοι καθηγητες ή εκεινοι που ειναι ηπιοι τελικα ειναι αυτοι που υποφερουν απο τις κλικες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1   

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:40:17 μμ »
Λοιπον, για να σταματήσουν οι σπέκουλες, μόλις έμαθα απο αιρετό τι ακριβώς συνέβη σε 2 απο τις περιπτώσεις. Οι άνθρωποι αυτοί είχαν ΧΡΟΝΙΑ να πατήσουν στην τάξη. Ακούτε; Τέτοιοι είμαστε. ΤΩΡΑ με τις περικοπές θέλουμε να βάλουμε τα πράγματα σε τάξη. Έλεος πια. Να μην μιλάει ούτε εκείνος που υποστηρίζει την 'κάθαρσιν' της Διαμαντοπούλου, ούτε την 'αγγελική φιγούρα' του καθηγητή. Το δίκιο δεν το 'χει κανείς...

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:52:11 μμ »
ας κανουν ο,τι θελουν. μονο να μη με ενοχλουν!!!!!!!!!!!!!θελω μονο να κανω τη δουλεια μου

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 20, 2011, 07:25:15 μμ »
Αν όντως έλειπαν αδικαιολόγητα καλά τους έκανε.Εγώ πάω στο σχολείο με πυρετό .όπως έκανα 20 χρόνια στο φροντιστήριο.Οά ντρας μου δε με 27 χρόνια υπηρεσίας δεν έλειψε ποτέ απ' το σχολείο.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 20, 2011, 09:28:58 μμ »
Γιατί τόοοοση κουβέντα για το προφανές ; Εάν υπάρχει πειθαρχικό αδίκημα ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ,τότε καλώς απολύθηκαν. Το θέμα είναι ότι  δυστυχώς στην ΕΛΛΑΔΑ τέτοιες ειδήσεις αποτελούν ΕΙΔΗΣΗ διότι κανείς δε πιστεύει ότι ο νόμος εφαρμόστηκε αντικειμενικά,αλλά ότι έγινε επιλεκτική εφαρμογή ή ότι κάποιος αξιωματούχος έκανε κατάχρηση εξουσίας ή ότι κάποιος "εκδικήθηκε" κάποιον και όλα αυτά τελοσπάντων τα "Ελληνικά" φαινόμενα. Από την άλλη ΟΛΟΙ μας λίγο πολύ ξέρουμε περιπτώσεις μονίμων που είναι τόσο προκλητικοί που θα έπρεπε να είχαν απολυθεί από καιρό...

Δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένες περιπτώσεις έχουν βάση, υποθέτω πως έχει γίνει η αντίστοιχη έρευνα.. Θέλω πάντως να πιστεύω ότι επιτέλους κάποιοι - που κυρίως ευθύνονται για όσα ζούμε -έχουν βάλει επιτέλους μυαλό...

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 20, 2011, 09:38:16 μμ »
Βρε για δες τι έπαθα στα καλά καθούμενα... Έχω κλείσει το Σεπτέμβριο ένα 10-ήμερο για Μαυρίκιο. Λέτε να με απολύσουν; Αλλά να χάσω και τέτοιο ταξίδι ...

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 20, 2011, 10:08:27 μμ »
Βρε για δες τι έπαθα στα καλά καθούμενα... Έχω κλείσει το Σεπτέμβριο ένα 10-ήμερο για Μαυρίκιο. Λέτε να με απολύσουν; Αλλά να χάσω και τέτοιο ταξίδι ...

Αχ, αγαπητό Κυκλαμινο, και εγώ είχα κλείσει για Σεϋχέλλες, αλλα μια οι καρχαρίες...μια οι απολύσεις με έκαναν να ακυρώσω ;D ;D ;D
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 20, 2011, 11:56:17 μμ »
Βρε για δες τι έπαθα στα καλά καθούμενα... Έχω κλείσει το Σεπτέμβριο ένα 10-ήμερο για Μαυρίκιο. Λέτε να με απολύσουν; Αλλά να χάσω και τέτοιο ταξίδι ...

Αχ, αγαπητό Κυκλαμινο, και εγώ είχα κλείσει για Σεϋχέλλες, αλλα μια οι καρχαρίες...μια οι απολύσεις με έκαναν να ακυρώσω ;D ;D ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D    βρε τι διαβάζω βραδιάτικα..... ;D ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 21, 2011, 03:13:57 μμ »
Υπουργείο παιδείας: Τρεις απολύσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας εκπαίδευσης λόγω αδικαιολόγητης αποχής από την εκτέλεση των υπηρεσιακών τους καθηκόντων
 
Απολύσεις εκπαιδευτικών υπέγραψε η Υπουργός Παιδείας κ. Άννα Διαμαντοπούλου:
 
Οι απολύσεις αφορούν:
 
1. Καθηγήτρια κλάδου ΠΕ05 του ΕΠΑΛ Κορυδαλλού  λόγω αδικαιολόγητης αποχής από την εκτέλεση των υπηρεσιακών της καθηκόντων πάνω από είκοσι δυο ( 22 ) εργάσιμες ημέρες συνεχώς.
 
2. Καθηγήτρια κλάδου ΠΕ02 του Γυμνασίου Κολινδρού Πιερίας λόγω αδικαιολόγητης αποχής από την εκτέλεση των υπηρεσιακών της καθηκόντων
 
3. Καθηγητή κλάδου ΠΕ03 του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης λόγω αδικαιολόγητης αποχής από την εκτέλεση των υπηρεσιακών του καθηκόντων

H επιβεβαίωση :  http://www.didefth.gr/docs/apoliseis.pdf


Ωχ η Άννα πήρε τ' όπλο της  :P και δικαιολογημένα τολμώ να πω.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2011, 03:21:26 μμ από Βασίλης Πε02 »
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.