*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων  (Αναγνώστηκε 36555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 06:52:22 μμ »
Ειναι τετοια η φυση της δουλειας μας που ελεγχομαστε καθημερινα απο γονεις και μαθητες...καλοπροαιρετα και κακοπροαιρετα..!!Υπομονη και γερο στομαχι να χουμε ...και προχωραμε..!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 07:06:39 μμ »
Aυτο που καταλαβαινω εγώ είναι πως οπως υπαρχουν καλα και λιγοτερο καλα δημοσια σχολεια..το ιδιο ισχυει και για τα ιδωτικα!!ας μη καταδικαζουμε και ας μη θεοποιουμε λοιπον κανενα απο τα δυο!!Αν ειμαστε ολοι υπευθυνοι και κανουμε αυτο που πρεπει ολα θα γινουν καλυτερα ..παρα τις πολλες τρικλοποδιες του συστηματος....



___+++++++++++++++++++++++ _____


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 07:08:25 μμ »
Θα ήθελα επίσης να σας βεβαιώσω ότι, όσα χρόνια εργάστηκα στα ιδιωτικά, δε δέχτηκα ποτέ πιέσεις για βαθμούς ούτε έχω ζήσει τέτοια περιστατικά τραβηγμένα από τα μαλλιά. Προφανώς έχω συναντήσει παράλογους, υπεροπτικούς και ηλίθιους γονείς που νομίζουν ότι κάτι είναι επειδή έχουν λεφτά. Η στάση μου ήταν η ίδια και στο δημόσιο και το ιδιωτικό. Η αποψή μου είναι ότι ηλίθιους, παράλογους και αλαζόνες συναντάμε υποχρεωτικά σε όλους τους τομείς της ζωής και σε όλα τα εργασιακά περιβάλλοντα. Τι θα γίνει δηλαδή, θα καθόμαστε να κλαίμε τη μοίρα μας και να διεκτραγωδούμε τα δήθεν δεινά μας και να λέμα πράγματα εντελώς αυτονόητα;

Είναι πραγματικά περιστατικά συνάδελφε και όχι από τη φαντασία μας ;)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 07:14:55 μμ »
Δεν ισχυρίστηκα ότι είναι ψεύτικα τα περιστατικά. Καταθέτω απλώς ότι ούτε σε μένα ούτε στον κύκλο των συναδέλφων μου έχουν συμβεί τέτοια. Νομίζω ότι η εικόνα που σχηματίζουν όσοι δεν έχουν άμεση επαφή με τα ιδιωτικά είναι πληρέστερη και ρεαλιστικότερη όταν κατατίθενται διαφορετικές εμπειρίες.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 07:42:59 μμ »
Εγώ από προσωπική πείρα σε ιδιωτικό λύκειο, απ’ τα καλύτερα στο είδος που έχω εργαστεί παλιά, μπορώ να πω ότι το θέμα της πίεσης για βαθμούς ήταν υπαρκτό. Και ένας βασικός λόγος που αποχώρησα.
Τα ιδιωτικά δεν υπερέχουν σε σχέση με τα δημόσια εφόσον υλοποιούν το ίδιο πρόγραμμα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Όσο για τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται, το αίσθημα της ασφυξίας είναι καθημερινό.
Το πραγματικό κέρδος είναι τα ιδιαίτερα μαθήματα, στους μαθητές του σχολείου, με τα οποία καταγίνονται αρκετοί . Οι τιμές είναι υπερβολικά υψηλές γιατί αφενός οι γονείς απαιτούν, πλέον, βαθμολογία και αφετέρου είναι ένα είδος πρεστίζ να έχουν τον καθηγητή του σχολείου στο σπίτι…
Δυστυχώς πολλοί γονείς είναι χορηγοί στο σχολείο και αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι βαράς προσοχή στα παιδιά τους με την κακή έννοια.
Εγώ και το λέω μετά πλήρους γνώσεως ένοιωσα να ακυρώνεται ο υποτιθέμενος ρόλος μου ως εκπαιδευτικού. Ένα θέατρο  για την καλή εικόνα του λυκείου σε βαθμό εμμονής.
Κατά τα άλλα τα παιδιά κακομαθημένα , κωλόπαιδα τολμώ να πω, πιστεύουν ότι το σχολείο είναι δικό τους και ο καθηγητής  παρείσακτος εκτός και αν περάσει με επιτυχία στα ευφάνταστα καψώνια που τον υποβάλλουν.
Κατά την γνώμη μου είναι πολύ προτιμότερο να εργάζεται κανείς σε φροντιστήριο παρά σε ιδιωτικό γυμνάσιο-λύκειο. Δεν συζητώ φυσικά σε σχέση με το δημόσιο.
Όσο για τα παιδιά, εκτός του ότι βρίσκονται σε ένα πιο προστατευτικό περιβάλλον (και αυτό σχετικό είναι) δεν νομίζω να κερδίζουν κάτι πιο σημαντικό απ’ το να φοιτούσαν σε δημόσιο κοντά στο σπίτι τους…

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 08:06:34 μμ »
τα παραπάνω θυμίζουν σκηνές από ΡΟΔΑ ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ με τη YAMAHA στον προαύλιο χώρο και τα καψόνια στο Ρίζο με την μπάλα ποδοσφαίρου :) και εγώ που νομίζω ότι το ιδιωτικό είναι η γη της επαγγελίας να εργαστώ ..γιατι μου το χαλάτε;

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 08:12:32 μμ »
Γυριζαμε με το σχολειο μου απο εκπαιδευτικο ταξιδι στο παρισι και βρεθηκαμε στο αοεροδρομιο ντε γκολ με τα παιδια γνωστου ,μα πολυ γνωστου ιδιωτικου της θεσνικης..!!Πραγματικα χαρηκα που ειμαι καθηγητης δημοσιου σχολειου..και λυπηθηκα τους συναδελφους που τα συνοδευαν!Δεν μπορω καν να περιγραψω τον τροπο που μιλουσαν οι μαθητες στους συναδελφους..η απολυτη απαξιωση!!

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 10:16:40 μμ »
Έχω μαθήτρια που πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο της Θεσσαλονίκης. Το ίδιο το παιδί -που το θεωρώ απ'τα πιο συγκροτημένα άτομα που έχω γνωρίσει- μου δήλωσε πως αν κάνει παιδιά, δε θα τα στείλει ΠΟΤΕ σε ιδιωτικό γιατί εκεί μέσα λέει "είναι ψωνάρες όλοι".

Αυτά που μου περιγράφει δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές από αυτά που λένε τα άλλα παιδάκια μου που πάνε σε δημόσια και ομολογώ ότι έμεινα έκπληκτη γιατί περίμενα οι "υπηρεσίες" να είναι ένα τακ παραπάνω.

Συμφωνώ ότι είναι επιχειρήσεις. Και γι' αυτό ακριβώς το λόγο θα έπρεπε να προσφέρουν τα καλύτερα.


...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 11:23:06 μμ »
!!Πραγματικα χαρηκα που ειμαι καθηγητης δημοσιου σχολειου..και λυπηθηκα τους συναδελφους που τα συνοδευαν!Δεν μπορω καν να περιγραψω τον τροπο που μιλουσαν οι μαθητες στους συναδελφους..η απολυτη απαξιωση!!

ενω στο δημοσιο σχολειο τα παιδια συμπεριφερονται με το σεις και με το σας...τι τακτ και αψογη συμπεριφορα...δεν τολμας να μιλησεις και κοκκινιζουν τα καημενα απο ντροπη...καμια αντιρρηση σε οσα λες στην ταξη...ο απολυτος σεβασμος στο κυρος του εκπαιδευτικου....ακουνε δασκαλος και καθηγητης και μια ανατριχιλα δεους τους διαπερνα...σου δημιουργουν την καταλληλη ψυχολογια ωστε να πηγαινεις καθημερινα με χαμογελο και κεφι στο σχολειο σκεπτομενος τις εξαιρετες προσωπικοτητες στις οποιες θα προσπαθησεις να μαθεις γραμματα....

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 11:41:29 μμ »
Συναδελφε,παρανοησες...!κανεις δε  λεει πως το δημοσιο σχολειο ειναι παραδεισος..απλα βλεπεις πως  και στην αντιπερα οχθη υπαρχουν πολλα και σοβαρα προβληματα..!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 11:56:43 μμ »
Πέρα από την άψογη συμπεριφορά των παιδιών στα δημόσια σχολεία  :P , να δούμε μερικά υπερ και κατά των ιδιωτικών σε σύγκριση με τα δημόσια.

1. Στο ιδιωτικό θα απομακρυνθεί σχετικά γρήγορα  ο εκπαιδευτικός που θα ξεχωρίσει με μη αποδεκτή από μαθητές και γονείς συμεριφορά. Στο δημόσιο μπορεί να παραμείνει πολλά χρόνια... Μακάρι να υπήρχε τουλάχιστον κάποιος τρόπος αξιολόγησης για να "παροπλίζονται" σε γραφεία τουλάχιστον οι ξεχωριστές περιπτώσεις που δεν θα έπρεπε να υπήρχαν στα σχολεία. Από την άλλη μεριά όμως, τέτοιες περιπτώσεις εκπαιδευτικών  - τους οποίους υπολογίζω διασθητικά στο 10 - 20% - είναι αντικείμενο άπειρων σχολίων και χλευασμού εκ' μέρους των μαθητών και κάπως "αλατίζουν" την σχολική καθημερινότητά τους... Αυτούς τους καθηγητές θυμόμαστε και μετά από πολλά χρόνια...

2. Στα ιδιωτικά η μεταφορά γίνεται άνετα με τα σχολικά και μπορεί να ταιριάξει η παραλαβή και παράδοση του μαθητή στις ανάγκες του γονιού. Κάτι τέτοιο βολεύει στις μικρές ηλικίες (Δημοτικό). Από την άλλη μεριά όμως τα παιδιά του ιδιωτικού χάνουν την χαρά της επιστροφής στο σπίτι με παρέα από το σχολείο  που διαρκεί αρκετά...
Διαρκεί μάλιστα και περισσότερο αν σχολούν νωρίτερα... Τα παιδιά του δημόσιου σχολείου κοινωνικοποιούνται με τα παιδιά της γειτονιάς, ενω τα παιδιά του ιδιωτικού πρέπει να κλείσουν ραντεβού για να συναντηθούν εκτός σχολείου, αφού προέρχονται από διαφορετικά προάστια της πόλης... Όλη η "φάση" γίνεται στην γαλαρία του σχολικού... 
Τα παιδιά που φοιτούν σε επώνυμα και πανάκριβα ιδιωτικά σχολεία ζουν σε στον δικό τους κόσμο, χωρίς να βλέπουν τι γίνεται στον υπόλοιπο. Τα σχολικά λεωφορεία συμβάλλουν περισσότερο σ' αυτή την απομόνωση...

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 12:33:27 πμ »
Συμφωνώ ότι είναι επιχειρήσεις. Και γι' αυτό ακριβώς το λόγο θα έπρεπε να προσφέρουν ό,τι θέλει ο πελάτης..

Καλύτερα τώρα.  :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 11:19:05 πμ »
!!Πραγματικα χαρηκα που ειμαι καθηγητης δημοσιου σχολειου..και λυπηθηκα τους συναδελφους που τα συνοδευαν!Δεν μπορω καν να περιγραψω τον τροπο που μιλουσαν οι μαθητες στους συναδελφους..η απολυτη απαξιωση!!

ενω στο δημοσιο σχολειο τα παιδια συμπεριφερονται με το σεις και με το σας...τι τακτ και αψογη συμπεριφορα...δεν τολμας να μιλησεις και κοκκινιζουν τα καημενα απο ντροπη...καμια αντιρρηση σε οσα λες στην ταξη...ο απολυτος σεβασμος στο κυρος του εκπαιδευτικου....ακουνε δασκαλος και καθηγητης και μια ανατριχιλα δεους τους διαπερνα...σου δημιουργουν την καταλληλη ψυχολογια ωστε να πηγαινεις καθημερινα με χαμογελο και κεφι στο σχολειο σκεπτομενος τις εξαιρετες προσωπικοτητες στις οποιες θα προσπαθησεις να μαθεις γραμματα....

νομίζω ότι στο δημόσιο σχολείο  ο σεβασμός ή όχι των μαθητών είναι απόρροια του τι "βγάζει" ο κάθε καθηγητής. Ας πούμε σε μένα στέκοταν "σούζα" αλλά ήξεραν ότι δε θα αδικούσα κανέναν και θα φερόμουν σε όλους με την ιδια αυστηρότητα ή επιεικια  ενώ αντίθετα σε άλλον συνάδελφο που τον έκαναν ό,τι ήθελαν γινόταν της επανάστασης μέσα και έξω απ΄την αίθουσα ( αλλά αφού πρώτα τους το είχε επιτρέψει ο ίδιος ο συνάδελφος)..

Στο ιδιωτικό έχω την εντύπωση - με βάση τα όσα ακούω  γιατί εγώ υπήρξα μαθήτρια ιδιωτικού της αλλοδαπής οπότε είναι άλλη εντελώς περίπτωση - ότι οι μαθητές πατάνε στα "λεφτά" τους και λίγο-πολύ θεωρούν ότι τον καθηγητή μπορούν να τον  μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιπ εφόσον αυτοί είναι που πληρώνουν κιόλας. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:06:37 μμ »
Κάνεις λάθος επειδή γενικεύεις. Γενικώς -και με όλο το σεβασμό, συνάδελφοι-οι περισσότερες παρατηρήσεις έχουν την εξής συλλογισιτκή πορεία: ένας μαθητής μου από ιδιωτικό μου είπε ότι και άρα όλοι οι μαθητές κοκ. Μιλάμε για το απαύγασμα των αριστοτελικών συλλογισμών.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 655
Σύνολο: 669

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.