*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων  (Αναγνώστηκε 36420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 07:58:30 μμ »
Το πρώτο από τα ιδιωτικά (δεν αναφέρω ποιο γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται) στα οποία εργάστηκα βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός, δηλαδή την οικονομική διαχείριση αναλαμβάνει ένα συμβούλιο εφόρων και τα έσοδα του σχολείου χρησιμοποιούνται για τη μισθοδοσία και τη λειτουργία του σχολείου. Σε αυτό το σχολείο όλοι οι καθηγητές είχαν μεγάλες ελευθερίες στον τρόπο διδασκαλίας (σε καμία περίπτωση βέβαια δεν ήταν μαθητοκεντρικό το σύστημα), αλλά και στο διδακτικό περιεχόμενο που χρησιμοποιούσαν (κάποιοι φιλόλογοι για παράδειγμα είχαμε καταρτίσει πρόγραμμα στη λογοτεχνία
Ως προς το αν θα έστελνα τα παιδιά μου σε ιδιωτικό, οι ενδοιασμοί μου θα είχαν να κάνουν όχι με το ίδιο το σχολείο, το πρόγραμμα και τους καθηγητές του, αλλά με το γεγονός ότι -και μιλώ μόνο για τα μεγάλα και τα πολύ ακριβά ιδιωτικά του Ψυχικού και της Φιλοθέης- τα παιδιά που δεν είναι εξαιρετικά ευκατάστατα και δεν ανήκουν σε μεγαλοαστικές οικογένειες περνάνε δύσκολα, εκτός και αν είναι πολύ μα πολύ δυνατές προσωπικότητες.


είναι δλδ τόσο εχθρικό το κλίμα;;;;πριν χρόνια είχε γίνει θέμα,σε πασιγνωστο ιδιωτικό , μ έναν φιλόλογο που είχε προτείνει για τις διακοπές στους μαθητές να διαβάσουν το βιβλίο <<Η αγάπη άργησε μία μέρα>>και είχε γίνει σάλος λόγω της τολμηρής γραφής,τί ν απέγινε αυτός ο άνθρωπος ;;απολύθηκε; δε θυμάμαι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:00 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:19:27 μμ »
Πάντως αν ήταν εγώ να επιλέξω να στείλω την κόρη μου σε ιδιωτικο θα το έκανα μόνο για πρόγραμμα ΙΒ ( διεθνές Μπακαλορεά). Εκεί, τα μεγάλα ιδιωτικά διαφοροποιούνται απο τα υπόλοιπα και σε επίπεδο ποιοτικό και σε επίπεδο μαθημάτων και μεθοδολογίας ( ίσως γιατί οι κανόνες για το ΙΒ επιβάλλονται απ΄έξω). Το να στείλω όμως το παιδί μου σε ιδιωτικό γιατί θα κάνει ιππασία, κολύμβηση ή θα το πηγαινοφέρνει το σχολικό, εμένα μου φαίνεται υπερφίαλο. Δε λέω ότι όσοι γονείς επιλέγουν τα ιδιωτικά είναι υπερφίαλοι - ο καθένας έχει τους λόγους του και είναι σεβαστοί - αλλά εγώ, ως δημόσια λειτουργός , θα το επέλεγα μόνο αν προσέφερε κάτι εντελώς διαφορετικό από το αντίστοιχο δημόσιο. Αλλιώς θα αισθανόμουν ότι απλά, αυτοαναιρούμαι...

Θυμάμαι για παράδειγμα στις απεργίες του 96-97 συνάδελφοι σωρηδόν έπαιρναν τα παιδιά τους από τα δημόσια και τα έστελναν στα ιδιωτικά για να μη χάνουν μάθημα ....και στο μεταξύ οι ίδιοι συνάδελφοι το πρωϊ απεργούσαν... δεν είναι κάπως;

τώρα, όσον αφορά την ελιτίστικη συμπεριφορά των μαθητών στα ΚΨ ας πούμε αυτό είναι μάλλον θέμα οικογένειας παρά θέμα σχολείου. Στο εξωτερικό πάντως - επειδή το ξέρω εκ των έσω - η επιλογή γίνεται με βάση τις επιδόσεις των μαθητών και όχι την οικονομική τους κατάσταση ή το τζάκι από το οποίο κρατάνε. ( με μοναδική εξαίρεση το ¨΄Ητον βέβαια και τη βασιλική οικογένεια....αλλά και πάλι, τα περισσότερα από τα μέλη της βασιλικής οικογένειας που φοίτησαν στο Ήτον,κάθε άλλο παρά στόκοι ήταν....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:21:00 μμ »

είναι δλδ τόσο εχθρικό το κλίμα;;;;πριν χρόνια είχε γίνει θέμα,σε πασιγνωστο ιδιωτικό , μ έναν φιλόλογο που είχε προτείνει για τις διακοπές στους μαθητές να διαβάσουν το βιβλίο <<Η αγάπη άργησε μία μέρα>>και είχε γίνει σάλος λόγω της τολμηρής γραφής,τί ν απέγινε αυτός ο άνθρωπος ;;απολύθηκε; δε θυμάμαι


ωπα,.....!!!  φαντασου τι θα παθαινε αν τους ελεγε να διαβασουν το "Μεγας Ανατολικός" του Εμπειρικου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:22:22 μμ »

είναι δλδ τόσο εχθρικό το κλίμα;;;;πριν χρόνια είχε γίνει θέμα,σε πασιγνωστο ιδιωτικό , μ έναν φιλόλογο που είχε προτείνει για τις διακοπές στους μαθητές να διαβάσουν το βιβλίο <<Η αγάπη άργησε μία μέρα>>και είχε γίνει σάλος λόγω της τολμηρής γραφής,τί ν απέγινε αυτός ο άνθρωπος ;;απολύθηκε; δε θυμάμαι


ωπα,.....!!!  φαντασου τι θα παθαινε αν τους ελεγε να διαβασουν το "Μεγας Ανατολικός" του Εμπειρικου.
8) 8) 8) 8) ειδικα τον δεύτερο τόμο....!!!!

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:00 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:25:38 μμ »
ναι, οπου εκεινη....(μμμμμ), και εκεινος....(χμμμμμ) και εκεινη αχ-αχ....Γεια σου ρε μεγαλε λογοτεχνη Εμπειρίκε!!!
Μα, απαγορευουν τα λογοτεχνικα στα ιδιωτικα σχολεια?....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:32:32 μμ »
Έρση, δεν εννοώ συντηρητικό από αυτή την άποψη. Εννοώ ότι όλα αποφασίζονται κεντρικά, όλοι οι καθηγητές διδάσκουν πχ τα ίδια κείμενα, με την ίδια σειρά, γράφουν έκθεση στην ίδια ενότητα, συχνά το ίδιο θέμα. Στο σχολείο της Αθήνας εργαζόμουν και στο λύκειο και στο ΙΒ, όπου το περιεχόμενο των σπουδών είναι εντελώς διαφορετικό και το σύστημα είναι καθορισμένο σε παγκόσμιο επίπεδο από τον οραγνισμό του ΙΒ. Ωστόσο, στα ΙΒ συναντάς τις πιο δύσκολες συμπεριφορές μαθητών, γιατί σε αυτά φοιτούν "γόνοι μεγάλων και σπουδαίων οικογενειών, βεβαίως, βεβαίως". Οι μαθητές είναι ως επί το πλείστον ή ιδιαίτερα καλοί, οι οποιοί στοχεύουν σε πανεπιστήμια της κλάσης της Οξφόρδης για παράδειγμα, ή τα απόλυτα τούβλα που θέλουν να σπουδάσουν διοίκηση επιχειρήσεων για να διοικήσουν τη βιοτεχνία με τα τάπερ του μπαμπά. Παρόλα αυτά δε θα ήθελα να γενικεύσω.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:33:32 μμ »
απ΄όσο ξέρω Μάρκο, εντρυφούν κανονικότατα και μάλιστα επί του ..πρακτέου άμα τη αποφοιτηση από το ιδιωτικό ...στα διάφορα πριβέ κλαμπ, παρέα με τα pool boys ή στα σαλέ του Μοντ Μπλανκ.....  ενώ ο κακομοίρης ο λογοτέχνης σε κάτι πλοία της συμφοράς μάθαινε το κάμα σούτρα....
έλα...ξεφύγαμε όμως!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:35:11 μμ »
ναι, οπου εκεινη....(μμμμμ), και εκεινος....(χμμμμμ) και εκεινη αχ-αχ....Γεια σου ρε μεγαλε λογοτεχνη Εμπειρίκε!!!
Μα, απαγορευουν τα λογοτεχνικα στα ιδιωτικα σχολεια?....

δεν έχω αξιωθεί να το διαβάσω αλλά γι αυτο που λέω ,πέρα ότι έιναι έξοχη η λογοτεχνική γραφή ,διασκευάστηκε και σε σειρα στην κρατική τηλεόραση ,θυμάμαι ο καθηγητής είχε βγει μέχρι και στη ΖΟΥΓΚΛΑ να δικαιολογηθεί αφού τον είχε <<κραξει>>ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων και η θέση του στο σχολείο κινδύνευε άμεσα ...αλήθεια σας λέω :)

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:38:17 μμ »
Έρση, αυτό έγινε, αν δεν κάνω λάθος, με το "Η αγάπη άργησε μια μέρα" στο Αρσάκειο και όχι με τον "Μεγάλο Ανατολικό". Πάντως στο ΙΒ όπου δούλευα κάναμε ακόμα και κάποια ηδονικά του Καβάφη, τα πιο λάιτ και αμφί.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:41:56 μμ »
ναι ,ναι εγώ αυτό είπα παραπάνω ...τελικά δεν ξέρω τί είναι καλύτερο να λαμβάνει πρωτοβουλίες ο εκπαιδευτικός ή να ακολουθεί την πεπατημένη ώστε να έχει το κεφάλι του ήσυχο ;;;doroth εύγε για τον Καβάφη,εγώ στο φροντιστήριο έχω να κάνω με μαθήτριες που χασκογελάνε μόλις μάθουν τις προτιμήσεις του .....:(

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:42:59 μμ »
Έρση δεν ξέρεις τι χάνεις...δηλαδή, δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου!!! το "η αγάπη άργησε μια μέρα" πάντως είναι σαφώς πιο λάιτ κατάσταση και απορώ που έγινε τέτοιο θέμα...μα ποιός ήταν πρόεδρος γονέων και κηδεμόνων; ο μακαριστός Αυγουστίνος;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:47:50 μμ »
Καλά, Έρση, μη φσντάζεσαι, τα γελάκια ούτε στη Σορβόννη δεν τα γλιτώνεις . . .
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 04:41:04 μμ »
Συμφωνώ ότι είναι επιχειρήσεις. Και γι' αυτό ακριβώς το λόγο θα έπρεπε να προσφέρουν ό,τι θέλει ο πελάτης..

Καλύτερα τώρα.  :)

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο αλλά μην ξεχνάς ότι ευτυχώς ακόμα οι πελάτες αυτοί εξαρτώνται από το παρόν εκπαιδευτικό σύστημα και δε το διαμορφώνουν οι ίδιοι. Οπότε οι απαιτήσεις τους περιορίζονται έτσι κι αλλιώς.
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 10:37:52 μμ »
Αδελφός πολιτικού καλύπτει σκάνδαλο με αδιαφανείς εξετάσεις σχολείου

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/adelfos-politikoy-kalyptei-skandalo-me-adiafaneis-exetaseis-scholeioy

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160967
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.