*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 794630 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #182 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:29:19 πμ »

Η θρασύτητα του μηνύματος είναι χαρακτηριστική των παρενεργειών του ΑΣΕΠ. 
Μπορεί να μεταβάλει τον επιτυχόντα σε υπερφίαλο.  Όσο και τον αποτυχόντα σε εχθρό του διαγωνισμού.

Σαφώς και υπάρχει θέμα τύχης. Πχ στον διαγωνισμό των νηπιαγωγών του 2009, διορίστηκαν με τον ασεπ 600 άτομα. Κάπου 600 είχαν γράψει πάνω από 80 συνολική γραπτή βαθμολογία.( Και μόνο ένα μέρος απ’ αυτούς διορίστηκε , λόγω των προσαυξήσεων…)
Αυτοί που γράψανε από [79 μέχρι 80] ήταν  171 άτομα.
Να μην αναφερθώ στους υπόλοιπους επιτυχόντες που πέρασαν την βάση 5826 το σύνολο παρακαλώ.
Ας μιλήσω για τους ±170 , τους τελευταίους απ’ τους 600 που διορίστηκαν και τους αμέσως επόμενους 170 που δεν διορίστηκαν.  Σε αυτή την στενή έστω ζώνη δεν είναι προφανής ο παράγοντας της τύχης;  Δηλαδή αφορά πάνω απ’ το 25% των διοριστέων…
Μα τι καθόμαστε και λέμε νυχτιάτικα ;

Τα χιλιοειπωμένα...  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #183 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:30:21 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ αν και το βλέπω δύσκολο....Ο ΑΣΕΠ έγινε αυτοσκοπός και έχει θεοποιηθεί από πολλούς συναδέλφους οι οποίοι αντιλαμβάνονται την αξία τους και την ύπαρξη τους στο χώρο της εκπαίδευσης βασιζόμενοι σε αυτόν και μόνο. Όταν πια όλοι θα δίνουμε κάθε 2 χρόνια ΑΣΕΠ και και ουσιαστικά θα είναι μια παράταση εκπαιδευτικής ζωής  για τον επόμενο ΑΣΕΠ κλπ κλπ κλπ μάλλον θα έχουμε ήδη χάσει το παιχνίδι...Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία όμως....Προσπάθεια....

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #184 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:35:37 πμ »
Joap αυτό προσπάθώ να περιγράψω και να πώ απλά εσύ λόγω εμπειρίας πιθανόν το θέτεις πιο εμπεριστατωμένα....Δεν εχθρεύομαι κάτι που πια είναι μέσον στο να πραγματοποιήσω το όνειρό μου, απλά παραθέτω προβληματισμούς που κάθε άνθρωπος στη θέση μου θα εξέφραζε...

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #185 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:37:59 πμ »
O kdpe03 δεν ισχυρίστηκε ποτέ ότι ο ΑΣΕΠ είναι ο καλύτερος διαγωνισμός που θα μπορούσε να υπάρχει. Είναι όμως προτιμότερος αυτός με όλα τα στραβά που έχει παρά οι δεκάδες πίνακες που διαστέλλονται κατά το συμφέρον της κάθε μικροομάδας και σύμφωνα με τις ορέξεις του κάθε υπουργού. Έχει χίλια στραβά, εντάξει, αλλά είναι το μόνο σύστημα που εξασφαλίζει ισότητα ευκαιριών. Και όσον αφορά στην άποψή μου, θεωρώ ότι όταν κάποιος τα έχει καταφέρει να είναι στους διοριστέους (προφανώς για τους περισσότερους δεν έγινε με την πρώτη), ε κάτι δείχνει αυτό...ότι έχει κάποιες γνώσεις, στοιχειώδη συγκρότηση, σίγουρα ψυχραιμία...Ας μην είναι κάποιοι τόσο μηδενιστές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:40:49 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ αν και το βλέπω δύσκολο....Ο ΑΣΕΠ έγινε αυτοσκοπός και έχει θεοποιηθεί από πολλούς συναδέλφους οι οποίοι αντιλαμβάνονται την αξία τους και την ύπαρξη τους στο χώρο της εκπαίδευσης βασιζόμενοι σε αυτόν και μόνο. Όταν πια όλοι θα δίνουμε κάθε 2 χρόνια ΑΣΕΠ και και ουσιαστικά θα είναι μια παράταση εκπαιδευτικής ζωής  για τον επόμενο ΑΣΕΠ κλπ κλπ κλπ μάλλον θα έχουμε ήδη χάσει το παιχνίδι...Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία όμως....Προσπάθεια....
Όταν κάποιοι δυστυχώς Πάνο έχουν άγνοια της πραγματικότητας,τι να λέμε....Δεν είναι όλη η ζωή μας μια εξέταση......Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.......αλλά τα κουράγια δε βαστάνε και αναγκαστικά πρέπει να μείνουμε στο παιχνίδι.Joap,δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα......Και φυσικά εκφράζεις πολύ κόσμο.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #187 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:44:54 πμ »
Joap αυτό προσπάθώ να περιγράψω και να πώ απλά εσύ λόγω εμπειρίας πιθανόν το θέτεις πιο εμπεριστατωμένα....Δεν εχθρεύομαι κάτι που πια είναι μέσον στο να πραγματοποιήσω το όνειρό μου, απλά παραθέτω προβληματισμούς που κάθε άνθρωπος στη θέση μου θα εξέφραζε...

Πολύ καλά κάνεις.
Και εγώ εδώ και λίγο καιρό εξελίσσομαι σε ειδήμονα της Βαβέλ  :)
Νομίζω αν μιλήσουμε με εντιμότητα μεταξύ μας, σε αυτή την καταστροφική συγκυρία, σίγουρα κάτι θα αποκομίσουμε. Τουλάχιστον θα ξεκαθαρίσει η εικόνα.
Αρκετές παραισθήσεις προσφέρθηκαν σε όλους μας από ένα σύστημα που είναι για γέλια και για κλάματα :P

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #188 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:52:44 πμ »
O kdpe03 δεν ισχυρίστηκε ποτέ ότι ο ΑΣΕΠ είναι ο καλύτερος διαγωνισμός που θα μπορούσε να υπάρχει. Είναι όμως προτιμότερος αυτός με όλα τα στραβά που έχει παρά οι δεκάδες πίνακες που διαστέλλονται κατά το συμφέρον της κάθε μικροομάδας και σύμφωνα με τις ορέξεις του κάθε υπουργού. Έχει χίλια στραβά, εντάξει, αλλά είναι το μόνο σύστημα που εξασφαλίζει ισότητα ευκαιριών. Και όσον αφορά στην άποψή μου, θεωρώ ότι όταν κάποιος τα έχει καταφέρει να είναι στους διοριστέους (προφανώς για τους περισσότερους δεν έγινε με την πρώτη), ε κάτι δείχνει αυτό...ότι έχει κάποιες γνώσεις, στοιχειώδη συγκρότηση, σίγουρα ψυχραιμία...Ας μην είναι κάποιοι τόσο μηδενιστές.
Το θέμα είναι ότι κάποιοι προσπαθούν να απαξιώσουν το διαγωνισμό γράφοντας στο φόρουμ ότι έπιασαν τη βάση επειδή έκλεψαν πηγαίνοντας 4-5 φορές στην τουαλέτα από ένα 20λεπτο κάθε φορά. Δηλαδη, θέλουν να μας πείσουν ότι γίνεται οι επιτηρητές να αφήσουν κάποιον να περάσει 80-100 λεπτά από τα 240 λεπτά της τετράωρης εξέτασης στην τουαλέτα μαζί με το κινητό του τηλέφωνο... Σενάριο επιστημονικής φαντασίας μου ακούγεται!!!
Και η πλάκα είναι ότι ελάχιστοι αντέδρασαν για την πράξη του και για τον τρόπο σκέψης του...
Έμειναν μόνο στο αποτέλεσμα... Τάχα ο ΑΣΕΠ είναι διαβλητός... Ποιός το πίστεψε;

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #189 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:53:26 πμ »
Κι εν πάση περιπτώσει δεν έχει σημασία τι αρέσει σε ποιον και γιατί. Όταν είναι νόμος του κράτους ήδη για 10 χρόνια ο ΑΣΕΠ οφείλουμε να το χωνέψουμε. Και οι πίνακες προυπηρεσίας είχαν δημιουργηθεί ως μεταβατικό καθεστώς από την επετηρίδα, για να μην αδικηθούν οι παλιοί. Και διαιωνίζονταν και διευρύνονταν αντί να καταργηθούν κάποια στιγμή. Κάποια στιγμή πρέπει οι νόμοι και το σύνταγμα να εφαρμόζονται. Dura lex sed lex.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #190 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:55:35 πμ »
O kdpe03 δεν ισχυρίστηκε ποτέ ότι ο ΑΣΕΠ είναι ο καλύτερος διαγωνισμός που θα μπορούσε να υπάρχει. Είναι όμως προτιμότερος αυτός με όλα τα στραβά που έχει παρά οι δεκάδες πίνακες που διαστέλλονται κατά το συμφέρον της κάθε μικροομάδας και σύμφωνα με τις ορέξεις του κάθε υπουργού. Έχει χίλια στραβά, εντάξει, αλλά είναι το μόνο σύστημα που εξασφαλίζει ισότητα ευκαιριών. Και όσον αφορά στην άποψή μου, θεωρώ ότι όταν κάποιος τα έχει καταφέρει να είναι στους διοριστέους (προφανώς για τους περισσότερους δεν έγινε με την πρώτη), ε κάτι δείχνει αυτό...ότι έχει κάποιες γνώσεις, στοιχειώδη συγκρότηση, σίγουρα ψυχραιμία...Ας μην είναι κάποιοι τόσο μηδενιστές.
Σαφώς και κάτι δείχνει...Ότι διάβασε πολύ,είχε τη συγκρότηση,την ψυχραιμία και τα κατάφερε.....Δεν μηδενίζει κανείς την όποια προσπάθεια κάνει ένας άνθρωπος για να πετύχει τους στόχους του.Επίσης δεν θεωρώ μικροομάδες τον κόσμο που συγκέντρωνε τόσα χρόνια την προυπηρεσία του με ωρομισθίες και αναπληρώσεις και ήλπιζε να διοριστεί,βασιζόμενος σε συτά που του έλεγαν(και ίσχυαν).Και τονίζω πάλι ότι δεν μιλάω για βυσματίες αλλά για ανθρώπους που κέρδισαν αυτή την προυπηρεσία με ασεπ.
Αλλά και πάλι,θα σας περάσει.....θα γίνει ο ασεπ και θα διορίζεται 1/150,να δούμε τι θα καταλάβετε.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #191 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:55:53 πμ »
Εχθρός του καλού είναι μόνο το καλύτερο έχω να πώ....Δε μπορώ να ασπαστώ τον διαμαντοπούλειο ΑΣΕΠ ως το μέσο για ισότητα ευκαιριών.... Ας βγάλουμε τις παρωπίδες και ας ανοίξουμε τα μάτια και τα αυτιά μας...Μη κλεινόμαστε στο καβούκι της ασφάλειάς μας ο καθένας είτε λέγεται αυτό ΑΣΕΠ, είτε προυπηρεσία, είτε 24 μηνο, είτε ειδική κατηγορία. Δεχόμαστε κατά μέτωπο επίθεση από την αννούλα και το επιτελείο της και ο 3848 είναι το επιστέγασμα των προσπαθειών για μια πρότυπη εκπαιδευση...Τα συγχαρητήριά μου!!!!!

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #192 στις: Μάρτιος 19, 2011, 01:02:25 πμ »
Εγώ Λίλα πιστεύω στους πολλούς διορισμούς αποκλειστικά από τον ΑΣΕΠ. Το 2005 έπαιρναν 1200 φιλολόγους από τον ΑΣΕΠ, το 2007 800 και κάτι και το 2009 480. Πιστεύεις ότι μου άρεσε το 2005 να είμαι στο 1300 (και λόγω του 40% να μη διορίζομαι), το 2007 να είμαι στο 1000 (και πάλι λόγω 40% να μη διορίζομαι) και το 2009 να είμαι στους διοριστέους αλλά λόγω μεταβατικής να μένω μαζί με 35 άτομα απ' έξω και να διορίζονται εκτός από το 40% 85 24μηνίτες και καμιά 65 από ειδικές κατηγορίες. Θέλω να πω ότι αν τόσα χρόνια διορίζονταν μόνο από ΑΣΕΠ  θα ήταν πολύ ευκολότερο να διοριστεί κάποιος από τον ΑΣΕΠ και δε θα φάνταζε άθλος. Εγώ είμαι υπέρ των μαζικών διορισμών από ΑΣΕΠ!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 19, 2011, 01:10:07 πμ »
Δηλαδή συνάδελφε Leontito,αν είχες 25 μήνες προυπηρεσία με 4 ασεπ,δεν θα σε πείραζε αν έμενες απ έξω;;;;;;;;;Oλα είναι σχετικά....Ο καθένας με τα βιώματά του....Άλλος είναι το θέμα μας αυτή τη στιγμή....Ασεπ ναι,αλλά όχι αυτό το σύστημα......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #194 στις: Μάρτιος 19, 2011, 01:13:42 πμ »
Δηλαδή συνάδελφε Leontito,αν είχες 25 μήνες προυπηρεσία με 4 ασεπ,δεν θα σε πείραζε αν έμενες απ έξω;;;;;;;;;Oλα είναι σχετικά....Ο καθένας με τα βιώματά του....Άλλος είναι το θέμα μας αυτή τη στιγμή....Ασεπ ναι,αλλά όχι αυτό το σύστημα......
Μα αυτό σου λέω, αν από την πρώτη στιγμή είχαμε διορισμούς 100% από ΑΣΕΠ δε θα χρειαζόταν κάποιος καλά διαβασμένος παρά μόνο έναν ΑΣΕΠ για να διοριστεί.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 19, 2011, 01:16:28 πμ »
Δηλαδή συνάδελφε Leontito,αν είχες 25 μήνες προυπηρεσία με 4 ασεπ,δεν θα σε πείραζε αν έμενες απ έξω;;;;;;;;;Oλα είναι σχετικά....Ο καθένας με τα βιώματά του....Άλλος είναι το θέμα μας αυτή τη στιγμή....Ασεπ ναι,αλλά όχι αυτό το σύστημα......
Μα αυτό σου λέω, αν από την πρώτη στιγμή είχαμε διορισμούς 100% από ΑΣΕΠ δε θα χρειαζόταν κάποιος καλά διαβασμένος παρά μόνο έναν ΑΣΕΠ για να διοριστεί.

Σωστά.  Το νέο σύστημα έχει ευφυΐα και λύνει αρκετά παραβλήματα.
Το μόνο που το σκιάζει είναι η ανυπαρξία μεταβατικής για ανθρώπους που παγιδεύτηκαν κυριολεκτικά στο προηγούμενο διάστημα καθώς και η διαφαινόμενη πολιτική που θέλει να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα μηδενίζοντας τους διορισμούς…
Είναι σαν να ανέσυραν απ’ το συρτάρι μια λύση, που θα μπορούσε να έχει εφαρμοστεί χρόνια τώρα, μόνο και μόνο για να καλύψουν τις περικοπές στην εκπαίδευση.
Αυτό όμως είναι που εξοργίζει τους πάντες. Και ειδικότερα αυτούς που τους πετάει στο δρόμο χωρίς καμιά απολύτως κατανόηση…

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161479
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.