*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 794606 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #686 στις: Μάιος 24, 2011, 12:08:49 πμ »
το να χάνεις τα 21.5 μόρια δεν είναι τίποτα..
ΑΣΕΠ πάντως δεν γίνεται παίδες αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αν ήταν να γίνει θα έκανε της ειδικής αγωγής.
Το να χάνεις 21.5 μόρια δεν είναι τίποτα????? :o :o :o
Τότε γιατί πήγαινες συνάδελφε? Για τα 8 ευρώ την ωρα?  :P
Έεε μην λέμε οτι οτι θέλουμε... Εχω σχεδον τα ιδια μόρια με σενα και τα κλαίω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:48 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #687 στις: Μάιος 24, 2011, 12:20:11 πμ »
Συνάδελφε,εσύ που έτρεξες στην επαρχία για να μαζέψεις το 24μηνο,θα σε ρωτήσω το εξής:Θα έδινες βραβείο σ ένα μαθητη με βαθμό 12 και θα το αφαιρούσες απο κάποιον που είχε βαθμό 19,μόνο και μόνο επειδή ο μαθητής με το 12 ταλαιπωρείτε να έρθει στο σχολείο;Σε βεβαιώνω πως αν το είχες κάνει,οι γονείς θα σε κηνυγούσαν.Κι όμως αυτό κάνατε πέρυσι,αυτό ζητάτε κι εφέτος:να σπάσετε του ασεπίτες για να υπάρχουν ως εκρεμμότητα,έτσι ώστε να τραβάει η μεταβατική και να διορίζεστε εσείς.Ως ασεπίτισα που διορίστηκα πέρυσι,το έζησε πολύ έντονα αυτό το παιχνίδι του παραλόγου.Αν κάποιοι έχουν πραγματικά δικαίωμα να εκνευρίζονται είναι οι συνάδελφοι σας που αρίστΕυσαν στον ασεπ,πήραν φεκ,αλλά διορισμό δεν είδαν γιατί οι συνδικαλιστές τους θυσίασαν σαν ιφιγένειες για να διοριστούν κάποιοι άλλοι εκπαιδευτικοί,οι οποίοι έγραψαν λιγότερο απο αυτούς στον ασεπ!Γι αυτό μην εκνευρίζεσαι,δεν έχεις δίκιο!Κάνε ότι νομίζεις για να υπερασπίσεις το συμφέρον σου και άσε τα περι δικαίου στα δικαστήρια!!!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #688 στις: Μάιος 24, 2011, 12:57:14 πμ »
Συνάδελφε,εσύ που έτρεξες στην επαρχία για να μαζέψεις το 24μηνο,θα σε ρωτήσω το εξής:Θα έδινες βραβείο σ ένα μαθητη με βαθμό 12 και θα το αφαιρούσες απο κάποιον που είχε βαθμό 19,μόνο και μόνο επειδή ο μαθητής με το 12 ταλαιπωρείτε να έρθει στο σχολείο;Σε βεβαιώνω πως αν το είχες κάνει,οι γονείς θα σε κηνυγούσαν.Κι όμως αυτό κάνατε πέρυσι,αυτό ζητάτε κι εφέτος:να σπάσετε του ασεπίτες για να υπάρχουν ως εκρεμμότητα,έτσι ώστε να τραβάει η μεταβατική και να διορίζεστε εσείς.Ως ασεπίτισα που διορίστηκα πέρυσι,το έζησε πολύ έντονα αυτό το παιχνίδι του παραλόγου.Αν κάποιοι έχουν πραγματικά δικαίωμα να εκνευρίζονται είναι οι συνάδελφοι σας που αρίστΕυσαν στον ασεπ,πήραν φεκ,αλλά διορισμό δεν είδαν γιατί οι συνδικαλιστές τους θυσίασαν σαν ιφιγένειες για να διοριστούν κάποιοι άλλοι εκπαιδευτικοί,οι οποίοι έγραψαν λιγότερο απο αυτούς στον ασεπ!Γι αυτό μην εκνευρίζεσαι,δεν έχεις δίκιο!Κάνε ότι νομίζεις για να υπερασπίσεις το συμφέρον σου και άσε τα περι δικαίου στα δικαστήρια!!!
αντε παλι τα ιδια....διαιρει και βασιλευε...καλα μας κανουν τετοιοι που ειμαστε και υποτιμαμε τον προσωπικο αγωνα καθε συναδελφου...ντροπη μας...
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #689 στις: Μάιος 24, 2011, 01:12:15 πμ »
Συναδέλφισσα,δεν αφήνουμε τις μα-----ιες για ανύπαρκτες ενότητες και πράσινα άλογα.μια ζωή οι αναπληρωτές κόβανε θέσεις απο τον ασεπ για την πάρτυ τους.πέρυσι ξεπεράσαν τους εαυτούς τους αφήνοντας για πρώτη φορά ασεπίτες αδιόριστους.δεν θα ξαχάσω ποτέ στις ειδήσεις του μεγα στις 17/07/10 την χειραψία της χριστοφιλοποολου με τον τοτε πρόεδρο της πεα.το ίδιο θα πάνε να κάνουν και φέτος,γιατί ξέρουν πως με τον ασεπ δεν τα καταφέρνουν,αυτό είναι το πρόβλημα!!!για ποία ενότητα μιλάμε,πλάκα μας κάνεις βραδύατικα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:48 »

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #690 στις: Μάιος 24, 2011, 01:13:21 πμ »
Συνάδελφε,εσύ που έτρεξες στην επαρχία για να μαζέψεις το 24μηνο,θα σε ρωτήσω το εξής:Θα έδινες βραβείο σ ένα μαθητη με βαθμό 12 και θα το αφαιρούσες απο κάποιον που είχε βαθμό 19,μόνο και μόνο επειδή ο μαθητής με το 12 ταλαιπωρείτε να έρθει στο σχολείο;Σε βεβαιώνω πως αν το είχες κάνει,οι γονείς θα σε κηνυγούσαν.Κι όμως αυτό κάνατε πέρυσι,αυτό ζητάτε κι εφέτος:να σπάσετε του ασεπίτες για να υπάρχουν ως εκρεμμότητα,έτσι ώστε να τραβάει η μεταβατική και να διορίζεστε εσείς.Ως ασεπίτισα που διορίστηκα πέρυσι,το έζησε πολύ έντονα αυτό το παιχνίδι του παραλόγου.Αν κάποιοι έχουν πραγματικά δικαίωμα να εκνευρίζονται είναι οι συνάδελφοι σας που αρίστΕυσαν στον ασεπ,πήραν φεκ,αλλά διορισμό δεν είδαν γιατί οι συνδικαλιστές τους θυσίασαν σαν ιφιγένειες για να διοριστούν κάποιοι άλλοι εκπαιδευτικοί,οι οποίοι έγραψαν λιγότερο απο αυτούς στον ασεπ!Γι αυτό μην εκνευρίζεσαι,δεν έχεις δίκιο!Κάνε ότι νομίζεις για να υπερασπίσεις το συμφέρον σου και άσε τα περι δικαίου στα δικαστήρια!!!
αντε παλι τα ιδια....διαιρει και βασιλευε...καλα μας κανουν τετοιοι που ειμαστε και υποτιμαμε τον προσωπικο αγωνα καθε συναδελφου...ντροπη μας...
Όταν δύο φορές μετά από πίεση της ΟΛΜΕ προς το υπουργείο (Αύγουστο και Οκτώβρη) οι ασεπίτες έμειναν αδιόριστοι, για να μην πάει στράφι ο αγώνας του καθενός από εδώ μέσα (κι ο αγώνας ο δικός μου να πάει στράφι, γιατί  "στον ασεπ είναι όλα θέμα τύχης"), δε νομίζω ότι οι ασεπίτες λειτουργούν διασπαστικά. Όταν σε θυσιάζουν για συμφέροντα άλλων (που τολμούν να πουλούν και φούμαρα περί αλληλεγγύης), θα αμυνθείς. Και βλέπω και το τόπικ "Συντονισμός για παράταση μεταβατικής", όπου εκεί μέσα ο καθένας κοιτάζει πως θα παραταθεί η μεταβατική (δηλ να μείνουν αδιόριστοι ασεπίτες πάλι) για να βολέψει την "έδρα" του και διαολίζομαι. Αλλά δύο φορές φτάνουν, κύριοι. Αυτή τη φορά έχουν γνώση οι φύλακες.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #691 στις: Μάιος 24, 2011, 01:19:03 πμ »
συναδελφοι λυπαμαι,αλλα δε θελω να εμπλακουμε σε διαδικτυακες αντιπαραθεσεις.αν ειναι δυνατον...ποιος δε θελει να διοριστουν οι διοριστεοι ασεπ και μαλιστα να προηγουνται,πραγμα το οποιο πιθσνοτατα θα γινει.ελεος...
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #692 στις: Μάιος 24, 2011, 01:24:42 πμ »
συναδελφοι λυπαμαι,αλλα δε θελω να εμπλακουμε σε διαδικτυακες αντιπαραθεσεις.αν ειναι δυνατον...ποιος δε θελει να διοριστουν οι διοριστεοι ασεπ και μαλιστα να προηγουνται,πραγμα το οποιο πιθσνοτατα θα γινει.ελεος...
Αν το θες πραγματικά να διοριστούν οι διοριστέοι του ασεπ, αποτελείς τη μειοψηφία (μην πω την εξαίρεση). Ούτε εγώ θέλω να αντιπαρατίθεμαι με κανέναν, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία του forum πνέει μένεα εναντίον των "κακών ασεπιτών" που έχουν το θράσος να θέλουν και διορισμό. Η στάση που κρατούν οι ασεπίτες εδώ μέσα είναι στάση "επιθετικής άμυνας" σε όσα τους έχουν καταλογίσει κατά καιρούς.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #693 στις: Μάιος 24, 2011, 02:04:58 πμ »
Ούτε εγώ θέλω να αντιπαρατίθεμαι με κανέναν, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία του forum πνέει μένεα εναντίον των "κακών ασεπιτών" που έχουν το θράσος να θέλουν και διορισμό. Η στάση που κρατούν οι ασεπίτες εδώ μέσα είναι στάση "επιθετικής άμυνας" σε όσα τους έχουν καταλογίσει κατά καιρούς.
Καλή μου, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου να μη διαολίζεσαι με όσα βλέπεις. Καταρχήν αυτοί που θέλουν παράταση της μεταβατικής δεν είναι αντίθετοι με το διαγωνισμό αλλά απλώς ζητούν να παραταθεί η ποσόστωση ασεπ/προϋπηρεσίας. Σκέψου  αυτό: Φαντάσου τον εαυτό σου να έχει ξοδέψει χρόνια με ασεπ κλπ. Θα έφτανες μια μέρα να θες να μη διοριστούν άλλοι για να διοριστείς εσύ; Πόσο εγωιστής και κακός άνθρωπος θα πρέπει να είναι κάποιος για να σκέφτεται έτσι;
Αν τυχόν έχεις ακούσει/διαβάσει από κάποιον να λέει το αντίθετο, αυτός είναι (συγγνώμη κιόλας) κάφρος που σπέρνει τη διχόνοια. Μην ακούς τον κάθε άσχετο κι ειδικά στο διαδίκτυο. Από τέτοιους μπόλικοι. Όλη τη μέρα online να απαντούν από το πρωί ως το βράδυ και τάχα δουλεύουν και κάνουν και δυο δουλειές κι έχουν και ιδιαίτερα και αηδίες. Στα λέει μια με επιτυχίες στον ασεπ που δε βλέπει φως και θεωρεί «εχθρό» τους ελάχιστους διορισμούς και μόνο. Εκεί είναι το πρόβλημα. Πέρυσι δεν είδες πόσοι συνταξιοδοτήθηκαν και πόσοι διορίστηκαν; Ελάχιστοι οι διορισμοί τη στιγμή που θα έπρεπε να είναι διπλάσιοι λόγω των συνταξιοδοτήσεων. Δες και το άλλο. Ο τελευταίος διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε Δεκέμβριο 2008. Με βάση το νόμο (=κάθε 2 χρόνια) έπρεπε να ξαναγίνει τον περασμένο Δεκέμβριο. Έγινε; Δεν έγινε. Άντε και καθυστέρηση για το χ λόγο να είχαμε, ε, θα έπρεπε να είχε ανακοινωθεί τουλάχιστον η ύλη, να είχε βγει η προκήρυξη. Τίποτα δεν έγινε. Προσωπικά δε θα ανησυχούσα τόσο γι’αυτό όμως όσο για το ότι οι θέσεις που θα καλυφθούν θα είναι ελάχιστες. Μακάρι να γίνει και μακάρι να διοριστεί κόσμος. Αλλά η πραγματικότητα λέει άλλα και γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να διαολίζεται κανείς, όπως λες, γι’αυτά τα θέματα. Εδώ απολύεται κόσμος, καταργούνται οργανικές, ήδη οι μόνιμοι ανησυχούν κι εμείς ακόμη ρωτάμε για το διαγωνισμό; 40 είμαι κι ετοιμάζομαι για αλλαγή επαγγέλματος. Σου μιλάω ρεαλιστικά. Και μπροστά μας έχουμε δύσκολο χειμώνα. Γιατί να χαλιόμαστε με ό,τι ανοησία λέγεται στο διαδίκτυο; Φιλικά στο λέω σα συμβουλή.

Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #694 στις: Μάιος 24, 2011, 03:10:04 πμ »
Ούτε εγώ θέλω να αντιπαρατίθεμαι με κανέναν, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία του forum πνέει μένεα εναντίον των "κακών ασεπιτών" που έχουν το θράσος να θέλουν και διορισμό. Η στάση που κρατούν οι ασεπίτες εδώ μέσα είναι στάση "επιθετικής άμυνας" σε όσα τους έχουν καταλογίσει κατά καιρούς.
Καλή μου, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου να μη διαολίζεσαι με όσα βλέπεις. Καταρχήν αυτοί που θέλουν παράταση της μεταβατικής δεν είναι αντίθετοι με το διαγωνισμό αλλά απλώς ζητούν να παραταθεί η ποσόστωση ασεπ/προϋπηρεσίας. Σκέψου  αυτό: Φαντάσου τον εαυτό σου να έχει ξοδέψει χρόνια με ασεπ κλπ. Θα έφτανες μια μέρα να θες να μη διοριστούν άλλοι για να διοριστείς εσύ; Πόσο εγωιστής και κακός άνθρωπος θα πρέπει να είναι κάποιος για να σκέφτεται έτσι;
Αν τυχόν έχεις ακούσει/διαβάσει από κάποιον να λέει το αντίθετο, αυτός είναι (συγγνώμη κιόλας) κάφρος που σπέρνει τη διχόνοια. Μην ακούς τον κάθε άσχετο κι ειδικά στο διαδίκτυο. Από τέτοιους μπόλικοι. Όλη τη μέρα online να απαντούν από το πρωί ως το βράδυ και τάχα δουλεύουν και κάνουν και δυο δουλειές κι έχουν και ιδιαίτερα και αηδίες. Στα λέει μια με επιτυχίες στον ασεπ που δε βλέπει φως και θεωρεί «εχθρό» τους ελάχιστους διορισμούς και μόνο. Εκεί είναι το πρόβλημα. Πέρυσι δεν είδες πόσοι συνταξιοδοτήθηκαν και πόσοι διορίστηκαν; Ελάχιστοι οι διορισμοί τη στιγμή που θα έπρεπε να είναι διπλάσιοι λόγω των συνταξιοδοτήσεων. Δες και το άλλο. Ο τελευταίος διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε Δεκέμβριο 2008. Με βάση το νόμο (=κάθε 2 χρόνια) έπρεπε να ξαναγίνει τον περασμένο Δεκέμβριο. Έγινε; Δεν έγινε. Άντε και καθυστέρηση για το χ λόγο να είχαμε, ε, θα έπρεπε να είχε ανακοινωθεί τουλάχιστον η ύλη, να είχε βγει η προκήρυξη. Τίποτα δεν έγινε. Προσωπικά δε θα ανησυχούσα τόσο γι’αυτό όμως όσο για το ότι οι θέσεις που θα καλυφθούν θα είναι ελάχιστες. Μακάρι να γίνει και μακάρι να διοριστεί κόσμος. Αλλά η πραγματικότητα λέει άλλα και γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να διαολίζεται κανείς, όπως λες, γι’αυτά τα θέματα. Εδώ απολύεται κόσμος, καταργούνται οργανικές, ήδη οι μόνιμοι ανησυχούν κι εμείς ακόμη ρωτάμε για το διαγωνισμό; 40 είμαι κι ετοιμάζομαι για αλλαγή επαγγέλματος. Σου μιλάω ρεαλιστικά. Και μπροστά μας έχουμε δύσκολο χειμώνα. Γιατί να χαλιόμαστε με ό,τι ανοησία λέγεται στο διαδίκτυο; Φιλικά στο λέω σα συμβουλή.
Αγαπητή MelG, έχω δώσει τρις ΑΣΕΠ, στους δύο ήμουν πολύ κοντά στους διοριστέους και στον τρίτο μέσα. Δε μου χαρίστηκε τίποτα κι ούτε είμαι καμιά χθεσινή που είδα φως και μπήκα. Οπότε ξέρω πολύ καλά τι γίνεται στην εκπαίδευση και εκ των έσω ;). Οι λίγοι διορισμοί που λες ήταν στους καθηγητές ξένων γλωσσών. Στο δικό μου κλάδο αρκετοί διορισμοί έγιναν κι όμως άφησαν ασεπίτες εκτός. Δε θα δεχτώ κανένας να μου στερήσει το δικαίωμα να διοριστώ φέτος και αυτό είναι σύμφυτο με το να γίνει ΑΣΕΠ κι αυτό με τη σειρά του σχετίζεται με την πλήρη εφαρμογή του 3848. Απλά... Και δεν είναι κακία ούτε εγωϊσμός  να υπερασπίζεται κάποιος το δικαίωμά του. Ας κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει καλύτερο για εκείνον. Αλλά ας αφήσουμε στην άκρη τις υπερβολές περί ενότητας. Εδώ μέσα μόνο ξεκατίνιασμα βλέπω (κλασικοί φιλόλογοι vs ΦΠΨ και ιστορικού, φιλόλογοι vs ξενόγλωσσων για την ιστορία, 24μηνίτες vs ενιαίου). Η αλληλεγγύη θα προκύψει όταν θα βλέπουμε όλοι τα πράγματα μέσα από το ίδιο πρίσμα, όταν όλοι θα έχουν ένα και μόνο τρόπο πρόσβασης στο διορισμό. Ο κατακερματισμός σε πίνακες οδηγεί σε χωρισμό στρατοπέδων. Και η συζήτηση περί του τρόπου διορισμού μας αποπροσανατολίζει από τα όσα σοβαρά διαδραματίζονται γύρω μας. Φιλικά πάντα, καλή μου MelG.

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #695 στις: Μάιος 24, 2011, 10:14:58 πμ »
Από μεγάλο φροντηστήριο είπαν σε μία φίλη μου ότι η προκύρηξη για ΑΣΕΠ θα βγει το Σεπτέμβριο-Οκτώβριο. Αναρωτιέμαι αν αληθεύει ή αν θελουν απλά "πελατεία"....

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #696 στις: Μάιος 24, 2011, 10:44:45 πμ »
ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΟΥΛΕΨΑ ΓΙΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ,ΜΑΖΕΨΑ 21,2 ΜΟΡΙΑ,ΠΕΡΑΣΑ ΣΕ 2 ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ  ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ.ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ.ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ.ΕΤΡΕΞΑ,ΔΙΑΒΑΣΑ,ΠΕΤΥΧΑ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΑΣΕΠ;

Έτσι είμαστε πάρα πολλοί.Χρόνια ωρομισθίας σε επαρχία, που τα έξοδά μας ήταν περισσότερα από τα έσοδα και όταν ήταν να διοριστούμε μας λέει μια μαλ... ΤΕΛΟΣ.  Η βάση διορισμού στις βασικές ειδικότητες πριν 2 χρόνια ήταν στα μόριά σου -21 περίπου- και τώρα πήγε στα 30 (με τους αλεξιπτωτιστές ΟΑΕΔΙΤΕΣ).
 Η λύση είναι παράταση της μεταβατικής, με απορρόφηση από τους πίνακες.Δεν μπορεί να κοροιδεύουν για δήθεν μεταβατικές στις οποίες δεν διορίζουν ούτε τους νόμιμους 60-40.Πραγματική μεταβατική ή ΑΣΕΠ με παράλληλη απορρόφηση από τον πίνακα. Όσο για το 60-40 που ανησυχούν, εγώ πιστεύω ότι θα τους πάρει όλους φέτος.Υπάρχουν και άλλοι όμως από τους υπόλοιπους πίνακες που περιμένουν.Ελπίζω ότι θα φανούν συνετοί... οι εκεί πάνω...

Αποσυνδεδεμένος lionile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #697 στις: Μάιος 24, 2011, 11:08:37 πμ »
Εγώ ήμουν ένας απ΄ τους υπέρμαχους του ΑΣΕΠ και ότι αντιπροσωπεύει.
Αλλά δυστυχώς για όλους μας έγινε το φύλο συκής για τους ξεδιάντροπους πολιτικούς.
Περικόπτουν θέσεις απ’ την εκπαίδευση που υποχρηματοδοτείται για να καλύψουν τις ανομίες του κομματικού τους προσωπικού στις ΔΕΚΟ και το υπόλοιπο δημόσιο.
Όχι δεν θέλω να γίνει ασεπ χωρίς να αφορά ικανό αριθμό θέσεων. Είναι το πλυντήριο για όλες τις απατεωνιές που έγιναν  στον χώρο των εκπαιδευτικών.  Να απολογηθούν οι πολιτικοί πρώτα για την κατάντια και όλες τις στρεβλώσεις, να αναζητηθούν οι υπεύθυνοι του εκτροχιασμού, και μετά να μιλάνε για ορθολογισμό.
Φτάνει πια  να είμαστε οι κομπάρσοι της αλητοκρατίας στην Ελλάδα.


ΣΩΣΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #698 στις: Μάιος 24, 2011, 11:23:10 πμ »
Ακόμα και στο παραπέντε εξακολουθούμε να παραμυθιαζόμαστε με το πολιτικό σύστημα – παράγκα.
Είναι τόσο ριζωμένη η αντίληψη ότι κατά βάθος παίζονται παιχνίδια που αγνοούμε και ότι μέσα απ’ τις καραμπόλες μπορεί να βγούμε και ωφελημένοι από πάνω.
 Υπάρχει το στοιχείο της απάθειας και μοιρολατρίας αναμεμιγμένο με την προσμονή για τον από μηχανής θεό, την παρέμβαση του παράγοντα τύχη, που μπορεί να αλλάξει τα πράγματα.
Πουθενά δεν υπάρχει ορθολογισμός ούτε για το τι συμβαίνει ούτε για το τι πρέπει να κάνουμε.
Πχ το χάλι με το κυκλοφοριακό στην Αθήνα για να πιάσω ένα θέμα άσχετο.
Τι το διαμόρφωσε σε μείζον πρόβλημα;
Η αδιαφορία όλων και η προθυμία να προσαρμοζόμαστε και στις πιο ακραίες ταλαιπωρίες υπομένοντας στωικά… Αντί να απαιτήσουμε δραστικές λύσεις που να δίνουν κυριολεκτικά διεξόδους…
Τελικά, το χειρότερο με αυτή την νοοτροπία είναι η ανοχή που περιβάλλει τα προβλήματα.
Έχουμε μάθει να εσωτερικεύουμε κάθε λογής δικαιολογία-βλακεία της εξουσίας και να προσαρμοζόμαστε σε σημείο να το προβάλουμε ως δική μας θέση. Πχ η άποψη ότι φταίνε οι πολίτες που δεν παίρνουν λεωφορείο αλλά το αυτοκίνητό τους και δημιουργούν κυκλοφοριακό πρόβλημα.
Δεν απαιτούμε τα αυτονόητα έργα και ενέργειες ώστε να λυθεί το υπαρκτό κατ’ αρχή πρόβλημα μας και το παραβλέπουμε.
Ένα άλλο παράδειγμα είναι αυτό που βιώνουμε στην εκπαίδευση, οι εκπαιδευτικοί, με τα ζητήματα του εργασιακού μας βίου…
Το μείζον πρόβλημα εδώ είναι η πληθώρα των πτυχιούχων που μπαίνουν ή επιδιώκουν να μπουν στην εκπαίδευση, ιδιωτική και δημόσια.
Κατά βάθος το αγνοούμε ,σε υποκειμενική κλίμακα, ενώ σκεφτόμαστε ως να μην υπάρχουν παρενέργειες με τέτοιο πληθωρισμό.
Προσαρμοζόμαστε στις στριμωγμένες διαδικασίες για διορισμό, πάλι μοιρολατρικά, προσβλέποντας ωστόσο στην «ευκαιρία» της καραμπόλας.
Είναι τυχαίο που ο  συγκεκριμένος διαγωνισμός του ασεπ περιέχει την αβεβαιότητα και την ασάφεια; Μάλλον όχι. Αλλά απηχεί την διάθεση του συνόλου να ρισκάρει και ότι κάτσει…
Οι άλλες διαδικασίες επίσης με τις μοριοδοτήσεις είναι εξίσου ταλαίπωρες και μοιρολατρικές. Χρόνια και χρονάκια να μαζεύω μοριάκια και που ξέρεις πάλι καμιά καραμπόλα θα ανοίξει καμιά πόρτα…
Και να που το πρόβλημα αντί να αντιμετωπίζεται περιπλέκεται.
Μέχρι να καταστεί άλυτο.
Και στο παρά ένα ακόμη συζητάμε πως θα γίνει ένας νέος ασεπ για να έχουν ευκαιρία οι νέοι… σε τι όμως;
Στην ελπίδα και καλά; Στο να αυταπατόμαστε ότι οι σπουδές μας  είχαν σαφή   επαγγελματικό προσανατολισμό;
Δεν θα μπορούσε να μειωθεί ο αριθμός αυτών που σπουδάζουν σε κλασσικές κεκορεσμένες σχολές;
Δεν θα μπορούσε να διαμορφωθεί (με τα κοινοτικά κονδύλια)  ένα πλάνο έξτρα σπουδών εξειδίκευσης σε πραγματικές ανάγκες της αγοράς ώστε να βρίσκουν εργασία οι τόσες χιλιάδες αξιολογότατοι πτυχιούχοι;
Δεν θα μπορούσαν να υπάρξουν σε συνεργασία με χώρες τις ευρωπαϊκής ένωσης προγράμματα για απασχόληση υπεράριθμων Ελλήνων πτυχιούχων όπου υπάρχουν ανάγκες;
Ακόμη και έκτατα προγράμματα τώρα μεσούσης της κρίσης που να εκτονώνουν το εκρηκτικό πρόβλημα της ανεργίας;
Μιλάμε για ουσιαστικές λύσεις όχι για την ηλίθια προσαρμογή στις συνθήκες του συστήματος  διορισμών με ή χωρίς ασεπ που ίσχυσε…

Αποσυνδεδεμένος iou777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #699 στις: Μάιος 24, 2011, 11:30:28 πμ »
Όπως συμβασιούχοι τόσων χρόνων δούλευαν και ξαφνικά ο ραγκουσης τους κόβει την μονιμοποίηση   , το ίδιο πρέπει να συμβεί και στην εκπαίδευση . Γραπτός διαγωνισμός στο 100% των νέων διορισμών καθηγητών  !!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161471
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.