*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 794653 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1932 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:24:04 μμ »
Νομιζω οτι αυτό που είπε ότι περιμενει να δει τις πιστωσεις απο το Υπουργειο οικονομικων, εχει να κάνει  με το ποσό που θα πιστωθει για διορισμούς την επόμενη χρονιά.

Φέτος, οι 600 διορισμοί που ανακοινώθηκαν προέκυψαν όπως είναι γνωστό, ακριβώς λόγω των περιορισμων που  το Υπ Οικονομικών είχε επιβάλλει και όχι επειδή αυτές ήταν οι πραγματικές ανάγκες διορισμού.
Από την άλλη μεριά βέβαια οι ειδικότητες στις οποίες έγιναν διορισμοί δείχνουν που πραγματικά υπάρχουν μεγάλες ανάγκες.

Αν λοιπόν -αποψη μου- το ποσο που θα πιστωθει για το Υπ Παιδειας ειναι πολυ μικρο, σημαινει δυο πράγματα:
1. Ότι θα γινουν ελαχιστοι έως μηδενικοι διορισμοι
2. Δεν θα κάνει ΑΣΕΠ, επειδη θα έχει τεραστιο κόστος να υποβαλει σε ταλαιπωρια χιλιάδες κόσμο για να διορισει 100  ατομα ή και λιγωτερα.

Φετος διορισε 600 και του χρονου θα διορισει 100? Πες καλυτερα οτι ειμαι 24μηνο και δεν θελω να γινω ΑΣΕΠ παρα τις σαχλαμαρες που τσαμπουνας εδω μεσα...

Καλά ειδικά το 2ο δεν υπάρχει.
Λες να χάσουν και το ύπνο τους στο υπουργείο για την ταλαιπωρία που θα τραβήξουν άλλοι;  :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:25 »

Αποσυνδεδεμένος MPORELI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1933 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:27:02 μμ »
γιατι να γινει ασεπ?δε φτανει που ειμαστε στο 24μηνο να μη μας παιρνουν ουτε αναπληρωτες?δεν καταλαβα..

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1934 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:37:34 μμ »
Νομιζω οτι αυτό που είπε ότι περιμενει να δει τις πιστωσεις απο το Υπουργειο οικονομικων, εχει να κάνει  με το ποσό που θα πιστωθει για διορισμούς την επόμενη χρονιά.

Φέτος, οι 600 διορισμοί που ανακοινώθηκαν προέκυψαν όπως είναι γνωστό, ακριβώς λόγω των περιορισμων που  το Υπ Οικονομικών είχε επιβάλλει και όχι επειδή αυτές ήταν οι πραγματικές ανάγκες διορισμού.
Από την άλλη μεριά βέβαια οι ειδικότητες στις οποίες έγιναν διορισμοί δείχνουν που πραγματικά υπάρχουν μεγάλες ανάγκες.

Αν λοιπόν -αποψη μου- το ποσο που θα πιστωθει για το Υπ Παιδειας ειναι πολυ μικρο, σημαινει δυο πράγματα:
1. Ότι θα γινουν ελαχιστοι έως μηδενικοι διορισμοι
2. Δεν θα κάνει ΑΣΕΠ, επειδη θα έχει τεραστιο κόστος να υποβαλει σε ταλαιπωρια χιλιάδες κόσμο για να διορισει 100  ατομα ή και λιγωτερα.

Το κεντρικό δόγμα της βιολογίας nickitol νομίζω το γνωρίζεις. Το κεντρικό δόγμα της Α. Διαμαντοπούλου αλλά και κάθε νέου υπουργού που θα προκύψει το γνωρίζεις;

Τι θα της πει δηλαδή το υπουργείο οικονομικών; Ή καλύτερα η τρόικα και το ΔΝΤ;

Μιλάμε για δραστική μείωση του προσωπικού και των δαπανών. Πρέπει να έχεις την υγεία σου έως ένα βαθμό για να μπορείς να αποπληρώνεις τα δάνεια.

Τώρα αν θα πάρει κάποιους μόνιμους σε κάποιες ειδικότητες.. το πιο λογικό είναι να πάρει. Θα είναι όμως λίγοι όπως και οι αντίστοιχοι αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1720
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1935 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:48:38 μμ »
Ρε παιδιά είμαστε καλά όλοι μας εδώ? Δεν βλέπετε πόσους διορισμούς έχει κάνει φέτος το ΥπΟικ ? Τώρα θα πάρουν στο λιμενικό κτλ . Και όλα αυτά με το 1:10. Αλλο είναι το ζητούμενο . Θέλει να ελατώσει την αναλογία καθηγητών μαθητών. Ανάγκες υπάρχουν και εγω σας λέω οτι θα διορίσει 100 άτομα του χρόνου (αν και πιστευω παραπάνω) .Δεν είναι ικανός αριθμός για ασεπ? Και 10 να διορίσει πρεπει να εφαρμόσει τον νόμο.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:25 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1936 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 10:00:18 μμ »
Ρε παιδιά είμαστε καλά όλοι μας εδώ? Δεν βλέπετε πόσους διορισμούς έχει κάνει φέτος το ΥπΟικ ? Τώρα θα πάρουν στο λιμενικό κτλ . Και όλα αυτά με το 1:10. Αλλο είναι το ζητούμενο . Θέλει να ελατώσει την αναλογία καθηγητών μαθητών. Ανάγκες υπάρχουν και εγω σας λέω οτι θα διορίσει 100 άτομα του χρόνου (αν και πιστευω παραπάνω) .Δεν είναι ικανός αριθμός για ασεπ? Και 10 να διορίσει πρεπει να εφαρμόσει τον νόμο.

Χωρίς να υπολογίσουμε 1200 άτομα ειδικούς φρουρούς / Λεφτά υπάρχουν  ;)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1937 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 10:04:56 μμ »
Όλο αυτό που συζητάμε σε 139 σελίδες στηρίζεται απλά σε εικασίες που έχει ο καθένας μας. Το τι θα γίνει δεν ξέρει κανείς. Επίσης αν δεν πιέσει ΟΛΜΕ, ΔΟΕ ξεν ξέρω και εγώ ποιος άλλος τίποτα δεν θα γίνει. Οι επιστολές επίσης στο υπουργείο επίσης βοηθάνε.

Απλά η Ελλάδα πάει για φούντα, άλλωστε κάθε ημέρα διαψεύδονται και όλο και νέα μέτρα έρχονται.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1938 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 10:29:25 μμ »
θα παρακαλεσω τους συναδελφους να προσεχουν πως εκφραζονται. Επιτελους εκπαιδευτικοι ειμαστε και μας διαβαζουν γονεις και μαθητες. Οι όποιες διαφορες μπορουν να λυθουν μεσω π.μ.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1939 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:00:00 μμ »
γιατι να γινει ασεπ?δε φτανει που ειμαστε στο 24μηνο να μη μας παιρνουν ουτε αναπληρωτες?δεν καταλαβα..

Γιατί δεν είστε οι μοναδικοί που διεκδικείτε διορισμό, ούτε οι μόνοι που τον αξίζετε.
Και το γεγονός ότι διεκδικείτε τόσο απροκάλυπτα το δικό σας διορισμό χωρίς να σκέφτεστε καν ότι υπάρχουν κι άλλοι είναι αδιανόητο!
Έτσι κι αλλιώς η μοριοδότηση όσων έχουν υψηλή προϋπηρεσία είναι αρκετά μεγάλη ώστε σε συνδυασμό με έναν προηγούμενο καλό ασέπ να οδηγεί σίγουρα σε αναπλήρωση, αν όχι σε διορισμό!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1940 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:19:30 μμ »
γιατι να γινει ασεπ?δε φτανει που ειμαστε στο 24μηνο να μη μας παιρνουν ουτε αναπληρωτες?δεν καταλαβα..

Γιατί δεν είστε οι μοναδικοί που διεκδικείτε διορισμό, ούτε οι μόνοι που τον αξίζετε.
Και το γεγονός ότι διεκδικείτε τόσο απροκάλυπτα το δικό σας διορισμό χωρίς να σκέφτεστε καν ότι υπάρχουν κι άλλοι είναι αδιανόητο!
Έτσι κι αλλιώς η μοριοδότηση όσων έχουν υψηλή προϋπηρεσία είναι αρκετά μεγάλη ώστε σε συνδυασμό με έναν προηγούμενο καλό ασέπ να οδηγεί σίγουρα σε αναπλήρωση, αν όχι σε διορισμό!
Καπου υπάρχει μια αντιφαση αναμεσα σε αυτά που γράφεις και σε αυτά που επιδιώκεις...... νομίζω δηλαδή...... μπορεί και να κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1941 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:31:38 μμ »

Καπου υπάρχει μια αντιφαση αναμεσα σε αυτά που γράφεις και σε αυτά που επιδιώκεις...... νομίζω δηλαδή...... μπορεί και να κάνω λάθος.

Εξήγησέ μου αν θέλεις σε παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1942 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:35:35 μμ »
Ε να, νομίζω ότι θέλεις να γίνει ΑΣΕΠ για να έχεις μια ευκαιρία να αντικαταστήσεις έναν αναπληρωτή, που έτσι και αλλιώς λες οτι έχει μεγαλύτερη βαθμολογία και προυπηρεσία από εσένα. Πως θα τον ξεπεράσεις για να τον αντικαταστήσεις?

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1943 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:43:27 μμ »
Το είπα και παλιότερα και το πιστεύω ή κάποιοι είναι φροντιστηριάδες τύπου Μπόνιας ή νομίζουν ότι παίζουν σε ταινία των MontyPython’s…
Είναι δυνατόν να υποστεί ο εκπαιδευτικός κόσμος ένα καψόνι χωρίς προηγούμενο για να εφαρμοστεί ο νόμος που φτιάχτηκε με εντελώς άλλη φιλοσοφία;
Ο 3848 είναι ένας συνθετικός  και όχι ένας εκδικητικός νόμος που για να λειτουργήσει έχει ως αναγκαία συνθήκη να αφορά ικανό αριθμό προσλήψεων μονίμων –( αναπληρωτών στους απόλυτα αναγκαίους αριθμούς)
Διαφορετικά ας μην κάνει καθόλου προσλήψεις!
 Είναι προτιμότερο από το να αναζητούμε το γαλάζιο πουλί μες στην λατρεία των βασάνων…

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1944 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:49:45 μμ »
Ε να, νομίζω ότι θέλεις να γίνει ΑΣΕΠ για να έχεις μια ευκαιρία να αντικαταστήσεις έναν αναπληρωτή, που έτσι και αλλιώς λες οτι έχει μεγαλύτερη βαθμολογία και προυπηρεσία από εσένα. Πως θα τον ξεπεράσεις για να τον αντικαταστήσεις?

1ον : Δε χρειάζομαι να αντικαταστήσω κάποιον, φέτος θα είναι η τριτη χρονιά που θα δουλέψω αναπληρώτρια.
2ον : Δε μίλησα για μεγαλύτερη βαθμολογία αλλά για μεγαλύτερη προϋπηρεσία, που δίνει στους 24μηνίτες και άλλους έχοντες υψηλή προϋπηρεσία σημαντικά μόρια στο νέο σύστημα. Και δε μιλούσα μόνο για τον εαυτό μου.
3ον : Το προηγούμενο μήνυμά μου αναφερόταν σε συναδέρφους που επιθυμούν να δρομολογηθούν στους διορισμούς τα πράγματα έτσι ώστε να διοριστούν αυτοί - τελεία.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #1945 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:53:53 μμ »
οκ αυτά μου αρκούν - θαυμαστικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161487
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.