*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 794641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2380 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 11:26:06 μμ »
Αυτό που θα πω δεν έχει σχέση με το θέμα. Μήπως έχετε ακούσει για αύξηση του διδακτικού ωραρίου στις 22 ώρες; Πρόκειται για πληροφορία που δόθηκε από εκπρόσωπο της ΟΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:35 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2381 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 11:37:31 μμ »
Η δική μου πληροφόρηση είναι ότι το Υπουργείο ετοίμαζε πυρετωδώς διαγωνισμό ΑΣΕΠ, αλλά η Τρόικα τον σταμάτησε. Κι έτσι μεταφέρθηκε για το 2013.

Ηδη σας ενημέρωσε ο Smet.
Αν είναι για τις αρχές του 2013 δε διαφερει και πολύ αυτό που λέμε. Είπα ότι μπορεί να γίνει τέλος 2012 με αρχές 2013. Εσύ έμαθες για αναβολή προς τα τέλη του 2013;

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2382 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 11:55:20 μμ »
Δε διευκρινίστηκε εάν θα είναι αρχές, μέση ή τέλος.  Αυτό που αναφέρθηκε είναι ότι οργανισμός ΑΣΕΠ είναι υπό διάλυση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2383 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:02:56 πμ »
Δε διευκρινίστηκε εάν θα είναι αρχές, μέση ή τέλος.  Αυτό που αναφέρθηκε είναι ότι οργανισμός ΑΣΕΠ είναι υπό διάλυση.
Μα αν είναι υπό διάλυση, πώς θα γίνει ΑΣΕΠ το 2013; Το να γίνει αρχές του 2013 δεν το θεωρώ αργά, αλλά αν πάμε τέλη 2013 είναι πολύ μακριά! Μα γιατί να διαλυθεί ο οργανισμός; Φεύγουν τα στελέχη ή δεν χρημοτοδοτείται; Δεν μπορούμε δηλαδή στην Ελλάδα να έχουμε μια ανεξάρτητη αρχή που να επιλέγει αξιοκρατικά το προσωπικό που θα προσλαμβάνεται; Το πολύ πολύ να ονομάσουν αλλιώς έναν νέο οργανισμό που θα επιτελεί τη δουλειά του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:35 »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2384 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:08:03 πμ »
Μήπως εφεξής θ'αλλάξει ο τρόπος πρόσληψης; Μήπως η μονιμότητα θα βγει από το λεξιλόγιό μας; Μήπως μέσα σ' όλο αυτό το μπάχαλο που επικρατεί θέλουν να περάσουν μέτρα εις βάρος των εργαζομένων; Μήπως πρέπει πάψουμε να είμαστε αφελείς;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2385 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:11:26 πμ »
Μήπως εφεξής θ'αλλάξει ο τρόπος πρόσληψης; Μήπως η μονιμότητα θα βγει από το λεξιλόγιό μας; Μήπως μέσα σ' όλο αυτό το μπάχαλο που επικρατεί θέλουν να περάσουν μέτρα εις βάρος των εργαζομένων; Μήπως πρέπει πάψουμε να είμαστε αφελείς;
Δεν ξέρω τι θες να πεις με αυτές τις ερωτήσεις. Πάντως εγώ προσωπικά γνωρίζω ότι η τάση είναι ελάχιστοι μόνιμοι διορισμοί πια και περισσότεροι συμβασιούχοι. Δεν είπα ότι περιμένω να γίνει ΑΣΕΠ για να γράψω ώστε να διοριστώ.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2386 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:16:41 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου. Από δω και πέρα θα μιλάμε για ελαστικές μορφές εργασίας. Τις ερωτήσεις δεν τις απηύθυνα σε σένα, απλά αποτελούν δικούς μου προβληματισμούς μετά από κάποιες συναντήσεις με ανθρώπους από διάφορους πολιτικούς χώρους.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:19:00 πμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2387 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:22:57 πμ »
δηλαδη λες να γινει καμια στραβη και...να διοριστω;
εχουμε απομεινει κατι 24μηνιτες φυσικοι(24 νομιζω)
πανω που ειχα συνηθισει να εχω τον τιτλο αδιοριστος και να γκρινιαζω,λες να με...ξεβολεψει ;D ;D ;D
Πιστεύω ότι ένας από τους λόγους που δεν έκανε ΑΣΕΠ είναι για να μπορέσει να πάρει τους 24μηνίτες των βασικών ειδικοτήτων. Είναι πολύ πιθανό να είσαι διορισμένος το καλοκαίρι...αλλά κράτα κάποιες επιφυλάξεις για να μην απογοητευτείς. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...και ξέρω ότι και το υπουργείο το ήθελε...το θέλει!  ;)

ρε παιδιά πάνω που λέω οτι δε θα ξαναγράψω στο φορουμ και δεν θα ξανασχοληθώ με το ζήτημα διορισμό διότι δεν έρχεται ποτέ , κάτι τέτοια γράφετε και δεν αντέχω , τελικά γράφω.Πιστεύετε ακόμη πως θα γίνουν διορισμοί το καλοκαίρι.Για αρχή καθήστε να δούμε ποιος θα μας κυβερνάει (ας θυμηθούμε τη ΝΔ οχι διορισμοί για 3 χρόνια , να σε κάψω Γιάννη να σε αλέιψω λάδι ).

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2388 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:28:37 πμ »
Η δική μου πληροφόρηση είναι ότι το Υπουργείο ετοίμαζε πυρετωδώς διαγωνισμό ΑΣΕΠ, αλλά η Τρόικα τον σταμάτησε. Κι έτσι μεταφέρθηκε για το 2013.

Ηδη σας ενημέρωσε ο Smet.

Η Διαμαντοπούλου έχει σαφώς ικανότητες αλλά τις εξάντλησε σε ένα εσωκομματικό ανταγωνισμό που απέκτησε απάνθρωπη σκληρότητα…
Αν είναι αληθές ότι ήθελε να κάνει ΑΣΕΠ και την σταμάτησε η τρόικα τότε η Διαμαντοπούλου δεν ορρωδεί προ ουδενός…
 Καταξιώνεται ως η απόλυτη φιλοτομαρίστρια πολιτικός …
 Σπεκουλάρει με τον διαγωνισμό για να αρπάξει ψήφους απ’ τους απελπισμένους, άνεργους πτυχιούχους. Προσφέρει φρούδες ελπίδες και φτηνή ηθικολογία  και τελικά τους ωθεί σε ένα ανεκδιήγητο  τσαλαπάτημα  για ανύπαρκτες θέσεις...
Το χειρότερο είναι ότι επιδίωξε  να το καθορίσει σαν ένα είδος αυτοεπιβεβαίωσης (του εκπαιδευτικού)  ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για την πιο ανόητη αυτοτιμωρία του…
Και το πέτυχε σε κάποιο βαθμό, εξαιτίας της έλλειψης  συναδελφικότητας που έφερε ασυνεννοησία στον κόσμο της εκπαίδευσης και κατά συνέπεια αδυναμία για αντίδραση...

Είσαι τελικά γλωσσοπλάστης .Φιλοτομαρίστρια ε; Φοβερή λέξη  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2389 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:35:22 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου. Από δω και πέρα θα μιλάμε για ελαστικές μορφές εργασίας. Τις ερωτήσεις δεν τις απηύθυνα σε σένα, απλά αποτελούν δικούς μου προβληματισμούς μετά από κάποιες συναντήσεις με ανθρώπους από διάφορους πολιτικούς χώρους.
Εντάξει...κανένα πρόβλημα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2390 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:41:10 πμ »
δηλαδη λες να γινει καμια στραβη και...να διοριστω;
εχουμε απομεινει κατι 24μηνιτες φυσικοι(24 νομιζω)
πανω που ειχα συνηθισει να εχω τον τιτλο αδιοριστος και να γκρινιαζω,λες να με...ξεβολεψει ;D ;D ;D
Πιστεύω ότι ένας από τους λόγους που δεν έκανε ΑΣΕΠ είναι για να μπορέσει να πάρει τους 24μηνίτες των βασικών ειδικοτήτων. Είναι πολύ πιθανό να είσαι διορισμένος το καλοκαίρι...αλλά κράτα κάποιες επιφυλάξεις για να μην απογοητευτείς. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...και ξέρω ότι και το υπουργείο το ήθελε...το θέλει!  ;)
ρε παιδιά πάνω που λέω οτι δε θα ξαναγράψω στο φορουμ και δεν θα ξανασχοληθώ με το ζήτημα διορισμό διότι δεν έρχεται ποτέ , κάτι τέτοια γράφετε και δεν αντέχω , τελικά γράφω.Πιστεύετε ακόμη πως θα γίνουν διορισμοί το καλοκαίρι.Για αρχή καθήστε να δούμε ποιος θα μας κυβερνάει (ας θυμηθούμε τη ΝΔ οχι διορισμοί για 3 χρόνια , να σε κάψω Γιάννη να σε αλέιψω λάδι ).
Δεν ήξερα ότι γράφοντας αυτό που πιστεύω θα σε έκανα να γράψεις ξανά στο φόρουμ...μεγάλη επιτυχία!  ;) ;) ;)
Άλλο να μην πάρει κανέναν σε άλλους τομείς του δημοσίου και άλλο να μην πάρει καθόλου εκπαιδευτικούς.
Πολλοί θα συμφωνήσουν ότι δε γίνεται, ακόμα κι αν έγιναν και θα γίνουν κι άλλες συγχωνεύσεις. Όμως, όσοι δικαιούνται ήδη διορισμού δε γίνεται να μη διοριστούν, επειδή η ΝΔ ανακοίνωσε ότι δε θα κάνει διορισμούς. Αν δεν τους κάνει η κυβέρνηση, θα γίνουν με δικαστική εντολή. Τι τους πληρώνουμε τους δικηγόρους;  8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2391 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:46:49 πμ »
Kαι εγω στους εναπομειναντες 24 μηνιτες ανηκω.Θεωρώ οτι θα γίνουν κανονικά οι διορισμοί των ασεπιτών ανεξαρτήτως ποιος θα εκλεγεί.Αλλά επειδή πριν τις εκλογές η Διαμαντοπ έλεγε θα διόριζε με 16 μήνες προυπηρεσία  αλλά είδαμε τελικά τι έγινε , έτσι πιστεύω πως και ο Αρης που διατείνεται πως δε θα καταργήσει το 24 μηνο διότι είναι νόμος τους θα το ξεχάσει μετά τις εκλογές.Παλιά μου τέχνη κόσκινο.Τους μάθαμε πλέον τους πολιτικούς.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2392 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:51:16 πμ »
Kαι εγω στους εναπομειναντες 24 μηνιτες ανηκω.Θεωρώ οτι θα γίνουν κανονικά οι διορισμοί των ασεπιτών ανεξαρτήτως ποιος θα εκλεγεί.Αλλά επειδή πριν τις εκλογές η Διαμαντοπ έλεγε θα διόριζε με 16 μήνες προυπηρεσία  αλλά είδαμε τελικά τι έγινε , έτσι πιστεύω πως και ο Αρης που διατείνεται πως δε θα καταργήσει το 24 μηνο διότι είναι νόμος τους θα το ξεχάσει μετά τις εκλογές.Παλιά μου τέχνη κόσκινο.Τους μάθαμε πλέον τους πολιτικούς.
Εφόσον είσαι φιλόλογος και δεν έχει από αλλού να διορίσει στην ειδικότητά σου πέρα από το 24μηνο, δε νομίζω ότι έχει άλλη επιλογή το υπουργείο. Έχει ανάγκη τους καθηγητές βασικών ειδικοτήτων και για αυτό μπορεί να μη θέλει να καταφύγει σε αναπληρωτές για εσάς. Όπως και να έχει, εδώ είμαστε και θα δούμε τι θα γίνει όποιος και να βγει στην εξουσία!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #2393 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 12:52:32 πμ »
Άλλο να μην πάρει κανέναν σε άλλους τομείς του δημοσίου και άλλο να μην πάρει καθόλου εκπαιδευτικούς.
Πολλοί θα συμφωνήσουν ότι δε γίνεται, ακόμα κι αν έγιναν και θα γίνουν κι άλλες συγχωνεύσεις. Όμως, όσοι δικαιούνται ήδη διορισμού δε γίνεται να μη διοριστούν, επειδή η ΝΔ ανακοίνωσε ότι δε θα κάνει διορισμούς. Αν δεν τους κάνει η κυβέρνηση, θα γίνουν με δικαστική εντολή. Τι τους πληρώνουμε τους δικηγόρους;  8) 8) 8)

Άλλο πράγμα αν δικαιούται κάποιος ως διοριστέος να προσληφθεί και άλλο το πότε μπορεί αυτό να γίνει με βάση τα οικονομικά του κράτους και τις ανάγκες της υπηρεσίας. Να εύχεσαι ο συνδυασμός των δύο να είναι υπέρ των εκπαιδευτικών, γιατί άμα περιμένεις από τους δικηγόρους... :P
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161483
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.