*

Αποστολέας Θέμα: Βιολογία και "νέο"Λύκειο  (Αναγνώστηκε 141688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #406 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 10:58:03 μμ »
ρε παιδια βλεπω τις ωρες βιολογιας στο παλαιο προγραμμα και στο νεο και βλεπω αυξηση για τους βιολογους...

και οι χημικοι αναλογως...νομιζω θα επρεπε να σας χαροποιει το γεγονος!..σε ολες τις ταξεις γυμνασιου και λυκειου διδασκεται η βιολογια!!

Όχι αγαπητέ δεν μας χαροποιεί η "αναβάθμιση". Και στη βιολογία και στη χημεία τα μονόωρα έφυγαν από το λύκειο πήγαν όμως (θαύμα!) στο γυμνάσιο (με παιδαγωγικά κριτήρια, μην ξεχνιόμαστε). Αναβάθμιση θα γίνει όταν μετατραπούν σε δίωρα όλα τα μονόωρα, όταν εξοπλιστεί και το τελευταίο γυμνάσιο-λύκειο (και τα δημοτικά) με εργαστήρια χημείας-βιολογίας-φυσικής (ας είναι καλά το ΕΣΠΑ που εξόπλισε με εργαστήρια πληροφορικής μέχρι και τα δημοτικά) και θεσπιστεί εργαστηριακό μάθημα υποχρεωτικό δώρο σε κάθε τάξη! ΤΟΤΕ θα χαρούμε, γιατί θα μας δοθεί η ευκαιρία να τιμήσουμε τις σπουδές μας και στους μαθητές η δυνατότητα να εφαρμόσουν τις θεωρίες που απομνημονεύουν.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:48 »

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #407 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 02:59:53 μμ »
αυτα σε ενα ιδεατο συμπαν

στο δικο μας ειναι μετρημενα τα κουκια
και του συνολου των ωρων οποτε και αναγκαστικα θα δοθουν περισσοτερες ωρες σε περισσοτερο θεμελιωδεις επιστημες φυσικομαθηματικα και φιλολογικα
αλλα και ο κορβανας περιορισμενος οποτε και παλι ειναι προφανες πως θα δοθει προτεραιοτητα στην πληροφορικη ως καλπαζουσας επιστημης με ενα σωρο εφαρμογες και επιρροες στν καθημερινοτητα και σε ολες τις επιστημες...

μακαρι να περισσεψουν τα λεφτα απο το κρατος να υπαρχουν απο το ΕΣΠΑ και να στησουμε το σχολειο των ονειρων μας..μεχρι τοτε αναγκαστικα μπαινουν προτεραιοτητες...

υπο αυττο το πρισμα θα επρεπε να ειστε ευχαριστημενοι με την νεα κατασταση,πότε ξανα η βιολογια διδασκοταν σε ολες τις ταξεις λυκειου,γυμνασιου; ποτέ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #408 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 03:58:20 μμ »
αυτα σε ενα ιδεατο συμπαν

στο δικο μας ειναι μετρημενα τα κουκια
και του συνολου των ωρων οποτε και αναγκαστικα θα δοθουν περισσοτερες ωρες σε περισσοτερο θεμελιωδεις επιστημες φυσικομαθηματικα και φιλολογικα
αλλα και ο κορβανας περιορισμενος οποτε και παλι ειναι προφανες πως θα δοθει προτεραιοτητα στην πληροφορικη ως καλπαζουσας επιστημης με ενα σωρο εφαρμογες και επιρροες στν καθημερινοτητα και σε ολες τις επιστημες...

μακαρι να περισσεψουν τα λεφτα απο το κρατος να υπαρχουν απο το ΕΣΠΑ και να στησουμε το σχολειο των ονειρων μας..μεχρι τοτε αναγκαστικα μπαινουν προτεραιοτητες...

υπο αυττο το πρισμα θα επρεπε να ειστε ευχαριστημενοι με την νεα κατασταση,πότε ξανα η βιολογια διδασκοταν σε ολες τις ταξεις λυκειου,γυμνασιου; ποτέ
Πρωτον σε ενα ιδεατο συμπαν λεγανε οτι θα διδασκονταν βιολογία κάθε χρονιά, και δεν το δέχονταν.....
Τώρα ζουμε σε ενα ιδεατό συμπαν?
Δευτερον η Ελλάδα δεν ειναι το συμπαν. Εχεις δει το διαγραμμα με τις ωρες στην υποχρεωτική εκπαιδευση γενικής παιδείας στις κορυφαιες χωρες ( του ιδεατού συμπαντος) ( ξαναπροσεξε το τιτλο , λεει τι αφορά). Και εγώ εχω προκαταλήψεις. Αλλά μου φαινεται και εσυ στηρίζεσαι σε ξεπερασμένες προκαταλήψεις.
επίσης θα ήθελα το μάθημα να αναβαθμιστεί και στο περιεχόμενό του. Κάποια απο τα πραγματα που λεμε στα παιδιά δεν ισχυουν σε κάποιο βαθμό. Για να γινει αυτο πρεπει η υλη και το μαθημα να σχεδιαστει και να διαχειριστεί από Βιολόγους! Το ιδιο και τα άλλα μαθηματα απο τους πτυχιούχους τους. Αυτο δεν εχει κόστος! Και μπορει να ειναι προτεραιότητα!
Μονο που υπάρχει μια δυσκολία και σε αυτό. Είναι η ιδια που μας κάνει να φοβόμαστε οτι αυτή η κατάσταση που ειναι πρωτόγνωρη, αλλά επιθυμιτή σε κάποιο βαθμό,  δεν θα διαρκεσει για πολύ....  αν δεν συνεχιζουμε να διεκδικούμε.
Υπάρχουν ακομα αρκετά προβλήματα, φαντάσου που ειμασταν πριν. Για παράδειγμα αυτό που εσείς θεωρουσατε παράλογο ( και εγώ) να μην εξεταζεται στον προγραμματισμό ο υποψηφιος της πληροφορικής, συμβαίνει σε εμάς! Ο Υποψηφιος ετσι οπως εχουν τα πράγματα δεν μπορει να δωσει βιολογία για να μπει στις βιολογικές σχολές! ποιός/ ποιοι το Κατάφεραν αυτό? τυχαίο ήταν? Εσύ τι λες οτι πρεπει να κανουμε?  να καθησουμε ικανοποιημένοι και να μην σε ενοχλουμε?  και υπάρχουν και αλλα! Οπως ποιοι διδάσκουν καθε μάθημα! Δες την υπογραφή μου από κάτω!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2014, 04:55:56 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #409 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 12:06:21 πμ »
οι επιστημες υγειας..το πεδιο αυτο ειναι η Β δεσμη η παλια

η οποια περιελαμβανε και τα βιολογικα
νομιζω το ιδιο θα συμβει και εδω..δεν εχω ακουσει κατι διαφορετικο επισημα


δεν εχω καποια επισημη πηγη πως ειναι διαμορφωμενο το προγραμμα στην δυση και ποσες ωρες κανουν

αν εχεις καποια παραπομπη σε επισημη πηγη θα ηθελα να μαθω...με ενδιαφερει

αν θες την γνωμη μου εγω θα εβαζα διωρα σε ολες τις ταξεις για πληροφορικη,βιολογια . 5 ωρες γυμναστικη
3ωρο μουσικη(πραγματικη ομως μουσικη οχι θεωριες μονο)
την χημεια θα την αφηνα ως εχει(με επιλογη πληροφορικης στην τεχνολογικη κατευθυνση)

και απο εκει και περα τα φιλολογικα θα τα αφηνα ως εχουν...τα μαθηματικα στο 4ωρο και την φυσικη στο τριωρο...οι κατευθυνσεις ως εχουν

επισης απαραιτητο και το μαθημα οικονομιας το θεωρω..αλλα και τοσα αλλα

αλλα μιλαμε για σχολεια με εργαστηρια με αυλες μεγαλες...με σχολικες εκδρομες στην φυση,για ψυχαγωγια ή εκπαιδευτικες σε εβδομαδιαια βαση

για σχολεια που σχολανε απογευμα αργα...


θα επρεπε η ελλαδα να επενδυσει στην εκπαιδευση...και κατα ατην γνωμη μου οποιος θελει να γινει βουλευτης/πολιτευτης να υποχρεουται απο τον νομο να στελνει το παιδι του στην δημοσια εκπαιδευση...θα ηταν ενα κινητρο για βελτιωση

επιστρεφοντας στα της τωρινης πραγματικοτητας
 αν το σχολειο δεν διδασκει βιολογια για τα παιδια που θελουν βιολογικο,πληροφορικη για τα παιδια που θελουν σχολη πληροφορικης ενταξει πιστευω ειναι σκηνικο για επιθεωρηση  :o ;D  ευελπιστω θα διορθωθει αυτο!το πρωτο δεν ξερω αν επαληθευεται παντως,το δευτερο ειναι προς διορθωση(αν και ...αντιδρουν ανευ λογου οι χημικοι )

εχε υποψιν σου πως στο νεο σχολειο στα μαθηματα γενικης παιδειας η διαφορα φυσικης με βιολογιας ειναι της μιας ωρας(στο γυμνασιο) κατι πρωτοφανες!στα χρονια μου βιολογια ζητημα να χαμε μια ωρα καποιες ταξεις.
στις κατευθυνσεις ειναι λογικο να παιρνουν την μεριδα του λεοντος μαθηματικα και φυσικη...και να ακολουθει η χημεια απο κοντα...δεν χωρα συζητηση σε αυτο.
δεν μπορει παντως ενα προγραμματιστης να ειναι περασμενων αντιληψεων  ;) εγω λεω πως πρεπει να εχουμε συμμαχο μας την κοινη λογικη
π.χ ο καθηγητης της παντειου κ. αρβανιτοπουλος εβγαλε την πληροφορικη απο την κατευθυνση που οδηγει σε σχολες πληροφορικης αλλα και ΗΜΜΥ ΜΜ κ.λπ..λεω ειναι λαθος και μαλιστα τραβηγμενο
για την βιολογια λεω αυτο που πρεπει να παρει ειναι εργαστηρια.ωρες πηρε και στην κατευθυνση που λογικα πρεπει να εχει και στην γενικη παιδεια..αλλα οι ωρες αυτες δεν γινεται να ειναι θεωρητικες μονο
τα ιδια και με την χημεια
κοινη λογικη
αυτα τα τελευταια ειναι δυσκολα πραγματοποιησιμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2014, 12:34:43 πμ από trobadoyros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:48 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #410 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 06:31:19 μμ »
στα χρονια μου βιολογια ζητημα να χαμε μια ωρα καποιες ταξεις.

Λαθος συναδελφε, καθως παντα υπηρχαν δυο διωρα (συνολο 4 ωρες) βιολογιας στο γυμνασιο!!! Το ενα μαθημα ηταν η Βοτανικη-Ζωολογια και το αλλο η Ανθρωπολογια, που ειμαι σιγουρη οτι αν σκεφτεις θα συνειδητοποιησεις οτι τα θυμοσουν αλλα δεν τα ειχες συνδεσει με την βιολογια διοτι εχεις στο μυαλο σου τη βιολογια συνδεδεμενη μονο με τη Γενετικη!!! Το λυκειο ηταν παντα το μεγαλο προβλημα για τη βιολογια, οπου ειχε μονο 2 ωρες.

Αλλα τι νοημα εχει η απειροελαχιστη αυξηση στις ωρες του λυκειου, οταν ολες αυτες δεν δινονται στον εκπαιδευτικο της καταλληλης ειδικοτητας; Η βιολογια ειναι μια ταχυτατα εξελισσομενη επιστημη κι οταν τη δινουν για να τη διδαξουν οι φυσικοι κι οι χημικοι που ουτε την εχουν διδαχθει, ουτε γνωριζουν τις εξελιξεις, το μονο που κανουν ειναι να αναπαραγουν το ετεροχρονισμενο σχολικο βιβλιο και να νομιζουν κιολας οτι εκαναν καλα το μαθημα!!! Σαν να διδασκει την Πληροφορικη καποιος που τη γνωριζει μονο μεσα απο ενα σχολικο βιβλιο που περιγραφει εναν παλιο υπολογιστη AMSTRAD!!! Ημιμαθεις βγαζουν μετα τα σχολεια, οι οποιοι ειναι χειροτεροι απο τους αμαθεις, διοτι οι αμαθεις τουλαχιστον λενε "δεν γνωριζω" ενω οι ημιμαθεις νομιζουν οτι γνωριζουν!!!!!!!!!!! (και πανε μετα να γινουν κι εκπαιδευτικοι φυσικοι και χημικοι για να διδασκουν οτιδηποτε εκτος του δικου τους αντικειμενου!!!!!)

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #411 στις: Οκτώβριος 14, 2014, 12:58:59 πμ »
εγω ειμαι παλιος  :D την δεκαετια του 90 τελειωσα το λυκειο

και να ειμαι ειλικρινης πολυ αμυδρα θυμαμαι την βιολογια ως μαθημα..η πληροφορικη βεβαια τοτε δεν υπηρχε καθοτι μολις αρχιζαν να ιδρυονται σχολες σχετικες



Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #412 στις: Οκτώβριος 14, 2014, 08:17:56 μμ »

και να ειμαι ειλικρινης πολυ αμυδρα θυμαμαι την βιολογια ως μαθημα..η πληροφορικη βεβαια τοτε δεν υπηρχε καθοτι μολις αρχιζαν να ιδρυονται σχολες σχετικες

Το ότι τη θυμάσαι αμυδρά εσύ δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε πάντα. Ανέκαθεν υπάρχαν διορισμένοι καθηγητές φυσιογνώστες στα σχολεία, κάποια στιγμή το φυσιογνωστικό αντικαταστάθηκε από το βιολογικό. Έχει κάποια ιστορία ο κλάδος! Δεν προήλθε εν μια νυκτί από... παρθενογένεση!
Η Πληροφορική όμως, ουδέποτε υπήρξε ως κλάδος στην εκπαιδευση.

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #413 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 12:09:14 πμ »
εγω ειμαι παλιος  :D την δεκαετια του 90 τελειωσα το λυκειο

Εγώ είμαι ακόμη πιο παλιός. Η φυσιογνώστρια στο γυμνάσιο μας δίδασκε φυσική-χημεία-βιολογία και ο άντρας της (φυσιογνώστης κι αυτός) μας δίδασκε φυσική-χημεία-βιολογία στο λύκειο!

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #414 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 01:20:35 πμ »
Κι εγώ είχα φυσιογνωστη στο λύκειο.Μας έκανε χημεία Β λυκείου.Θυμάμαι ότι είχε καταφέρει ο άτιμος να μας παραδώσει όλη την οργανική χημεία σε ένα δίωρο μιας και τον υπόλοιπο χρόνο έλειπε λόγω ασθένειας.Τι μου θυμήσατε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #415 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 08:57:49 πμ »
Εμάς ο φυσιογνώστης στο λύκειο μάς έκανε φυσική-χημεία-γεωλογία στην Α', και ήταν από τους καλύτερους και σαν εκπαιδευτικός και σαν άτομο. Βιολόγο δεν θυμάμαι να είχαμε στο λύκειο, γιατί μετά βιολογία ο χημικός έκανε (επίσης πολύ καλός). Είναι θέμα ατόμου..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #416 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 02:08:14 μμ »
πληροφορικη πως θα υπηρχε εκεινα τα χρονια; την δεκαετια του 90 ιδρυθηκαν οι σχολες πληροφορικης!μην τρελαθουμε  ;D

αν και ειχαμε θυμαμαι κατι μονοωρα μας πηγαιναν στην αλλη ακρη της πολης οπου μας διδασκε δεν ξερω ποιας ειδικοτητας καθηγητης :o

δεν ειπα πως δεν υπηρχε η βιολογια παλια,ειπα πως ηταν ελαχιστες οι ωρες

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #417 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 05:32:16 μμ »
Εμάς ο φυσιογνώστης στο λύκειο μάς έκανε φυσική-χημεία-γεωλογία στην Α', και ήταν από τους καλύτερους και σαν εκπαιδευτικός και σαν άτομο. Βιολόγο δεν θυμάμαι να είχαμε στο λύκειο, γιατί μετά βιολογία ο χημικός έκανε (επίσης πολύ καλός). Είναι θέμα ατόμου..
Eννοείται πως είναι θέμα ατόμου,δεν εννοούσα κάτι άλλο.Απλά θυμήθηκα τα χρόνια εκείνα..

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #418 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 06:21:38 μμ »
πληροφορικη πως θα υπηρχε εκεινα τα χρονια; την δεκαετια του 90 ιδρυθηκαν οι σχολες πληροφορικης!μην τρελαθουμε  ;D

δεν ειπα πως δεν υπηρχε η βιολογια παλια,ειπα πως ηταν ελαχιστες οι ωρες

Το αυτό λέμε φίλτατε, οι σημερινοί βιολόγοι ήταν οι τότε φυσιογνώστες και ναι έκαναν ένα τσουβάλι ώρες (φ+χ+β) και σε γυμνάσιο και σε λύκειο δεν ήταν ανύπαρκτοι ως ειδικότητα. Μάλιστα, υπήρχε μάθημα βοτανικής και ζωολογίας στο δημοτικό (στην καθαρεύουσα παρακαλώ) που αν διαβάσει σημερινός δάσκαλος τα βιβλία αυτά θα του πέσουνε τα μάτια στο πάτωμα!!!!!!!!!!!

Οι πληροφορικάριοι όμως δεν έχουν καμία ιστορία ως κλάδος στην εκπαιδευση (εκτός κι αν υπήρχε κάποιο μάθημα γραφομηχανής σε σχολές επαγγελματικής κατάρτισης)

Ατυχής ο παραλληλισμός βιολόγων-πληροφορικών λοιπόν. ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΙΣ για την ακρίβεια.

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #419 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 03:17:25 πμ »
συγκριση ωρων στο παρελθον μεταξυ των δυο μαθηματων δεν εκανα...απο που το συναγεις;
απλα ειπα πως ειχε λιγες η βιολογια παλια ενω τωρα βρισκεται σε ολες τις ταξεις.

στον 21 αιωνα φυσικα θα μιλησουμε και για πληροφορικη...δεν ζουμε και στην μποτσουανα

σκεψου πως τωρα πληκτρολογεις σε μενα που βρισκομαι στην αλλη ακρη του κοσμου και αυτο ειναι εργο της επιστημης της πληροφορικης,η οποια εχει αλλαξει την καθημερινοτητα μας,εχει επηρεασει δραματικα την προοδο σε τοσες επιστημες.
αν θες την γνωμη μου εγω θα εβαζα οσες ωρες δινουν και στ αμαθηματικα  για την πληροφορικη στα σχολεια
ο κοσμος αλλαζει..η χωρα μας ειναι μικρη και πρεπει να επενδυσει στην πληροφορικη οπως κανει π.χ η ιρλανδια


αν δεν ακολουθησουμε το ρευμα της εποχης θα μοιαζουμε με τους πρωτογονους που τριγυρνουσαν με  δερματα..θα μας ξεβρασει η ιστορια.
γι αυτο γελοιοτητες του στυλ εξοβελιζω την πληροφορικη απο το τεχνολογικο πεδιο που δεν βασιζονται στην λογικη δεν μπορουν να εχουν θεση στο σχολειο μας
ηδη οι ωρες για πληροφορικη ειναι απαραδεκτα ελαχιστες...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2014, 11:23:32 μμ από trobadoyros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159779
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.