*

Αποστολέας Θέμα: Βιολογία και "νέο"Λύκειο  (Αναγνώστηκε 142959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #280 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:00:56 μμ »
Πιστεύετε πως ήταν δίκαιη σαν ιδέα;
Όχι
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου γιατί ήταν ειλικρινής..
Γιατί υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι είναι δίκαιο να τσουβαλιάζεις τα πτυχία και τα μαθήματα;
Νομίζω ότι μου χαν ξαναπει ότι με τον πρώτο ΑΣΕΠ μπήκαν πολλοί βιολόγοι.
Οι αριθμοί δεν βγαίνουν. Που είναι τώρα; Μήπως χρειάζονταν τελικά να μπουν και παραπάνω;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2013, 09:04:34 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:30 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #281 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:12:46 μμ »
Δεν έχω στοιχεία να παραθέσω γι αυτό και δεν επιμένω. Αν έχεις εσύ μπορείς να τα εκθέσεις ώστε να πεισθούμε. Εγώ μένω στο γεγονός που μπορώ να αποδείξω. Ότι για σειρά ετών γινόταν αυτή η αδικία. Ήταν για γέλια και για κλάματα να βλέπεις τον Γεωλόγο με την ύλη των 50 σελίδων και χωρίς διδακτικό αντικείμενο στην ουσία, να διαγωνίζεται για τις ίδιες θέσεις με εσένα. Τεσπα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, καλό σας βράδυ..

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #282 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:20:09 μμ »
Δεν έχω στοιχεία να παραθέσω γι αυτό και δεν επιμένω. Αν έχεις εσύ μπορείς να τα εκθέσεις ώστε να πεισθούμε. Εγώ μένω στο γεγονός που μπορώ να αποδείξω. Ότι για σειρά ετών γινόταν αυτή η αδικία. Ήταν για γέλια και για κλάματα να βλέπεις τον Γεωλόγο με την ύλη των 50 σελίδων και χωρίς διδακτικό αντικείμενο στην ουσία, να διαγωνίζεται για τις ίδιες θέσεις με εσένα. Τεσπα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, καλό σας βράδυ..
Εγώ έδωσα τρεις φορές. Ήταν χωριστά.
Η αδικία ήταν ότι δεν δόθηκαν τα πραγματικά οργανικά κενά των βιολόγων σαν θέσεις στους διαγωνισμούς.
Αυτό που λες όμως το ακούω πολύ συχνά σαν επιχείρημα για να μειωθούν οι ώρες της βιολογίας. Σαν να μας το κρατάνε μανιάτικο. Και τώρα ήρθε η ώρα να το πληρώσουμε.
Το επιχείρημα μας είναι απλό. Οι βιολόγοι θέλουμε να κάνουμε βιολογία. Αφήστε μας.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #283 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:42:05 μμ »
όπα. μάζεψε τις ώρες χημείας στα γυμνάσια , πολλαπλασίασε με τον αριθμό των γυμνασίων και θα βρεις πόσες  οργανικές θέσεις χημικών χάνονταν και θα χάνονται , γιατί απλά δεν θα συμπληρώνεται το 12ωρο που απαιτείται για την κατωχύρωση οργανικής θέσης. και ποιοι εκαναν τις ώρες αυτές οεο ; και αν σε ελάχιστες περιπτώσεις υπήρχε και θέση χημικού σε γυμνάσιο για να εξορθολογιστεί λιγάκι αυτό το αίσχος , φωνές κακό νταβαντούρι. για λίγο , γιατί παρακολουθούμε αυτήν την βιολογιάδα τόσες μέρες στο σάιτ και ειλικρινά κούρασε. θα πεις μην γράφεις εδώ η μην ασχολείσαι , όπως μου έχουν πει αρκετοί φίλοι και φίλες χημικοί. σωστά, αλλά έχω πολλούς φίλους βιολόγους από την μία και από την άλλη επιμένω ότι το πρόβλημα της εποχής είναι πολύ διαφορετικό. πρέπει να υπάρχουμε πρώτα στα σχολεία ,  για να μπορούμε να συζητάμε και τα του οίκου μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2013, 09:43:40 μμ από thrileontas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:30 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #284 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:51:37 μμ »
και ποιοι εκαναν τις ώρες αυτές οεο ;
Οι φυσικοί. Καλά δεν είδες τα στοιχεία;
Τώρα είναι επιχείρημα να λές σας πέρναμε λίγες ώρες βιολογίας γιατί μειώθηκε η χημεία και δεν ξέραμε τι άλλο μάθημα να κάναμε;
Φυσική!
Αλλά το πρόβλημα δεν ήταν οι αδικημένοι χημικοί, για μένα, το πρόβλημα ήταν και παραμένει  τα μονόωρα βιολογίας γενικής παιδείας, τα μονόωρα χημείας, το μονόωρο τώρα φυσικής στην Α γυμνασίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2013, 10:04:14 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #285 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:54:48 μμ »
Δεν έχω στοιχεία να παραθέσω γι αυτό και δεν επιμένω. Αν έχεις εσύ μπορείς να τα εκθέσεις ώστε να πεισθούμε. Εγώ μένω στο γεγονός που μπορώ να αποδείξω. Ότι για σειρά ετών γινόταν αυτή η αδικία. Ήταν για γέλια και για κλάματα να βλέπεις τον Γεωλόγο με την ύλη των 50 σελίδων και χωρίς διδακτικό αντικείμενο στην ουσία, να διαγωνίζεται για τις ίδιες θέσεις με εσένα. Τεσπα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, καλό σας βράδυ..
Είπα κι εγώ, δε θα τα "ακούγαμε" κι εμείς;
Είχα αρχίσει να ανησυχώ...

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #286 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:00:18 μμ »
Αλλά ακόμη και στα πιλοτικά, οι ΦΕ είχαν το ωρολόγιο πρόγραμμα των γενικών γυμνασίων.
Δεν το ήξερα, αλλά όντως ισχύει (τουλάχιστον για τις Φ.Ε.): http://primarymusic.primarymusic.gr/primarymusic/images/stories/sxolika_programmata_2011/wrologio_programma_gymnasiou_pilotikwn_sxoleiwn.pdf

Αυτό κάνει το σκάνδαλο της ανακατανομής ακόμη πιο προκλητικό!


Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #287 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:04:14 μμ »
και εν μέσω των ευγενών αντιπαραθέσεων , εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλους σας και καλή τύχη. πάω για ξεκούραση, να πάμε επιτέλους για διακοπές από αύριο και fb ( family business ). να κάνουμε και την μίας ώρας εκδρομή την άλλη εβδομάδα στο μαγευτικό αξιοθέατο της δευτεροβάθμιας της περιοχής ( ευγενή προσφορά του υπουργείου ) για την περίφημη αίτηση. τα ξαναλέμε. προς το παρόν  8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #288 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:06:23 μμ »
και εν μέσω των ευγενών αντιπαραθέσεων , εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλους σας και καλή τύχη. πάω για ξεκούραση, να πάμε επιτέλους για διακοπές από αύριο και fb ( family business ). να κάνουμε και την μίας ώρας εκδρομή την άλλη εβδομάδα στο μαγευτικό αξιοθέατο της δευτεροβάθμιας της περιοχής ( ευγενή προσφορά του υπουργείου ) για την περίφημη αίτηση. τα ξαναλέμε. προς το παρόν  8) 8) 8)
Aντε καλα να περασεις και  παλι πολυχρονος ,λιονταρακι.... ;D ;D ;D ;D ;D ???

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #289 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:34:55 μμ »
Δεν έχω στοιχεία να παραθέσω γι αυτό και δεν επιμένω. Αν έχεις εσύ μπορείς να τα εκθέσεις ώστε να πεισθούμε. Εγώ μένω στο γεγονός που μπορώ να αποδείξω. Ότι για σειρά ετών γινόταν αυτή η αδικία. Ήταν για γέλια και για κλάματα να βλέπεις τον Γεωλόγο με την ύλη των 50 σελίδων και χωρίς διδακτικό αντικείμενο στην ουσία, να διαγωνίζεται για τις ίδιες θέσεις με εσένα. Τεσπα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, καλό σας βράδυ..
Είπα κι εγώ, δε θα τα "ακούγαμε" κι εμείς;
Είχα αρχίσει να ανησυχώ...
'Εκεί που μας χρωστούσαν, μας πήραν και το βόδι!!'

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #290 στις: Αύγουστος 03, 2013, 12:18:56 πμ »
Δεν έχω στοιχεία να παραθέσω γι αυτό και δεν επιμένω. Αν έχεις εσύ μπορείς να τα εκθέσεις ώστε να πεισθούμε.

Συνολο σε ολες τις ΔΔΕ, βασει αλγοριθμου κι εκτιμηση ΠΥΣΔΕ:
Φυσικοι - Χημικοι - Βιο/Φσγν - Γεω
+684         +277        -354     -164

Είναι μόνο Α ανάθεση και υπολογισμένο το +2.
Χωρις να υπολογιστούν οι συνταξιοδοτησεις του 2013 ( θα ειναι γύρω στις 500 συνολικά ΠΕ 04)?
Χωρίς

Με! Τα κενα ειναι αυτα βασει των οποιων πραγματοποιηθηκαν οι μεταθεσεις, δηλ. δεν ειναι αυτα που εβγαλε ο αλγοριθμος κι ολοι ελεγαν οτι δημιουργουν πλασματικες υπεραριθμιες, αλλά τροποποιημενα παιρνοντας υποψιν και την εκτιμηση ΠΥΣΔΕ (οχι ομως η καθαρη εκτιμηση ΠΥΣΔΕ). Δηλαδη αν ο αλγοριθμος ελεγε οτι υπαρχουν 25 πλεοναζοντες Φυσικοι και η αποψη ΠΥΣΔΕ ηταν οτι το Σεπτεμβριο λογω συνταξιοδοτησεων, αδειων ανατροφης, απουσιας σε θητεια κλπ θα χρειαστουν 10 Φυσικοι (δηλ. το ΠΥΣΔΕ παραφουσκωνε οτι θα εχει -10 φυσικους αντι +25), το κενο στον πινακα δε λεει +25 αλλά μονο +10.

Νομίζω ότι μου χαν ξαναπει ότι με τον πρώτο ΑΣΕΠ μπήκαν πολλοί βιολόγοι.
Οι αριθμοί δεν βγαίνουν. Που είναι τώρα; Μήπως χρειάζονταν τελικά να μπουν και παραπάνω;

Πολλοι παραπανω...

και ποιοι εκαναν τις ώρες αυτές οεο ;
Οι φυσικοί. Καλά δεν είδες τα στοιχεία;

Ελα ντε! Αυτο μας ελειπε ν'ακουσουμε τωρα οτι οι βιολογοι επαιρναν τις ωρες χημειας, οταν φαινεται ξεκαθαρα οτι εχουν διοριστει τοσο λιγοι βιολογοι που δε φτανουν ουτε για τα δικα μας κενα, τα οποια καλυπτουν οι αλλοι με Β'αναθεση!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #291 στις: Αύγουστος 03, 2013, 12:25:52 πμ »
Αν ηταν τα κενα βάσει των οποίων πραγματοποιήθηκαν μεταθεσεις δε θα έπαιρναν τόσοι χημικοι μετάθεση αφου δεν υπήρχαν κενές οργανικες. Στην περιοχή μου ήρθαν 4βιολογοι και 3 χημικοι και τα οργανικα κενα ηταν 6 φυσικων 2 χημικών και 2βιολογων
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #292 στις: Αύγουστος 03, 2013, 12:27:55 πμ »
Μια πολυ απλη ερωτηση: γιατι δεν πηγαινετε αμεσα οι φυσικοι να ζητησετε απο την ΕΕΦ που σας εκπροσωπει να μην επιτρεψει αυτη την αδικια στο γυμνασιο; Να πειτε οτι καταλαβαινετε οτι θελουν να βολεψουν τους πλεοναζοντες μονιμους και ταυτοχρονα να συνεχισουν να προσλαμβανουν αναπληρωτες (διοτι αν δε βολεψουν τους πλεοναζοντες, πώς θα παρουν αναπληρωτες; ), αλλά δε χρειαζεται αυτο να γινει εις βαρος της βιολογιας!

Να προστεθει μεν μια ωρα στην υπαρχουσα φυσικη (τη διωρη φυσικη εννοω που θα γινει τριωρη, διοτι το μονοωρο ειναι ενα αντιπαιδαγωγικο αισχος) ωστε να δημιουργηθουν επιπλεον οργανικες για τους πλεοναζοντες που ετσι θα προηγουνται των μονιμων συναδελφων τους βιολογων και γεωλογων, αλλά χωρις ν'αφαιρεθει απο τη βιολογια. Ειναι ανεπιτρεπτο να συμβαινει κατι τετοιο και οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι φυσικοι να μην εχουν το ηθος να φωναξουν για την αδικια!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2013, 01:10:08 πμ από biov »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #293 στις: Αύγουστος 03, 2013, 12:43:32 πμ »
Αν ηταν τα κενα βάσει των οποίων πραγματοποιήθηκαν μεταθεσεις δε θα έπαιρναν τόσοι χημικοι μετάθεση αφου δεν υπήρχαν κενές οργανικες. Στην περιοχή μου ήρθαν 4βιολογοι και 3 χημικοι και τα οργανικα κενα ηταν 6 φυσικων 2 χημικών και 2βιολογων
Ποιά ήταν η περιοχή;
Μπορεί να έγινε χειρισμός, ως συνήθως.
Ηράκλειο
Φ       Χ      Β         Γ
13   -5   -16     -17
Πόσα τελικά τα μαγείρεψαν είπες;
Φ         Χ        Β         Γ
-6       -2        -2        0


Βρήκα και άλλα
Εκτίμηση αλγορίθμου με πρόθεση παραίτησης, πριν τις μεταθέσεις
Φ      Χ      Β       Γ
33     7      -6      -9
Εκτίμηση ΠΥΣΔΕ πριν τις μεταθέσεις
Φ      Χ      Β       Γ
-2     -1     -5      -4
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2013, 01:03:26 πμ από gvasilis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161804
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 511
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.