*

Αποστολέας Θέμα: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά  (Αναγνώστηκε 95501 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:52:40 πμ »
To έχω ξαναπεί και δυστυχώς οι εξελίξεις με δικαιώνουν. Όσο εμείς αποδεχόμαστε να πηγαίνουμε ΑΜΩ και να καλύπτουμε τα κενά ως ελαστικά απασχολούμενοι τόσο αυτοί θα βολεύονται και δε θα διορίζουν.
Η μεταβατική περίοδος που μας έταζαν σε πολλούς κλάδους ακυρώνεται λόγω των μηδαμινών διορισμών. Διαμορφώνεται όμως μια άλλη μεταβατική περίοδος, αυτή της μετάβασης στον ελαστικά απασχολούμενο και αμοιβόμενο με την ώρα εκπαιδευτικό, μια μεταβατική περίοδος ΑΜΩποίησης όλων των εκπαιδευτικών η οποία θα διαρκέσει αρκετά αλλά είναι μη αναστρέψιμη κυρίως διότι εμείς δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει. Με τη συγχώνευση σχολείων, τη σύμπτυξη τμημάτων και την ανορθολογική διαχείριση των τοποθετήσεων προσπαθούν να εγκαθιδρύσουν το σύστημα: όλο και λιγότεροι διορισμοί μονίμων, όλο και λιγότερες οργανικές όλο και περισσότεροι ΑΜΩ (μέσω ΑΣΕΠ πάντα για να έχουμε και το επικοινωνιακό πλεονέκτημα της αξιοκρατίας).
Η εκπαίδευση θα έρθει κάποια στιγμή που θα λειτουργεί μόνο με ΑΜΩ και εκπαιδευτικούς που θα πληρώνονται με τις ώρες που κάνουν. Και πολοί θα πάνε διότι υπάρχει ανεργία και διότι θα μας έχουν πείσει ότι δεν υπάρχει άλλη λύση και διέξοδος.
Ο αριθμός των συνολικών διορισμών θα βαίνει μειούμενος αλλά αναλογικά αυτό που θα μειωθεί κυρίως, ως και θα εκμηδενιστεί, θα είναι ο αριθμός του διορισμού μονίμων. Η φετινή χρονιά ήταν τεστ αντοχής ώστε να επιβεβαιώσουν ότι ακόμη και οι διοριστέοι ΑΣΕΠ αποδέχονται να εργάζονται ως ΑΜΩ για τα μισά λεφτά και ότι ακόμη και χωρίς ελπίδα για μόνιμο διορισμό οι εκπαιδευτικοί τρέχουν στις επαρχίες ως ΑΜΩ για 700 ευρώ στην καλύτερη τα οποία καταβάλλονται και με καθυστέρηση.
Για το άμεσο μέλλον προβλέπω να συνεχιστεί ακριβώς το ίδιο βιολί, διορισμοί μονίμων με το σταγονόμετρο, πίεσή τους για περισσότερες ώρες συρρίκνωση αναγκών και κάλυψή τους με ΑΜΩ και σε ελάχιστους κλάδους με ΑΚΩ.
Βαίνουμε προς την ΑΜΩποίηση του επαγγέλματος δυστυχώς. Στο μόνο που μπορεί να είναι αυτό ευνοϊκό είναι ότι όσοι καταφέρνουν να είναι πάνων πάνω στους πίνακες θα εργάζονται κοντά στο σπίτι τους έστω για τα 700 χωρίς να αναγκάζονται να ξενιτεύονται και να ξοδεύουν το μισμό μισθό μόνιμου σε ενοίκια διδάσκοντας τις διπλές ώρες μάλιστα. Για τους νεότερους μαύρο φίδι που τους έφαγε αφού θα αναγκάζονται να πηγαίνουν ΑΜΩ σε μακρινές περιοχές με μόνη προοπτική και ελπίδα να δουλέψουν ως ΑΜΩ πάλι σε κοντινότερη περιοχή όμως.
Κάποιοι θα συνταξιοδοτηθούμε ως ΑΜΩ θα το δείτε, διότι με τις μειώσεις στους μισθούς θα σκεφτούμε ότι "κάλιο ΑΜΩ στο χωριό μου παρά μόνιμος στην πόλη". Το σύστημα ως έχει μας δίνει τη δυνατότητα άπαξ και βρεθούμε ψηλά στους πίνακες να δουλεύουμε κάθε χρόνο ΑΜΩ στη γειτονιά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2011, 10:58:14 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:57:37 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:07:41 πμ »

Υπάρχει και το άλλο πιο "τραγελαφικό" σενάριο. Όταν θα έρθει η στιγμή της πολυπόθητης μονιμοποίησης -μετά από σκληρούς αγώνες- να καταργηθεί η μονιμότητα!!  ;D  ;D ;D 
...που θα καταργηθεί...  ::)

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:15:53 πμ »
Η πατροπαράδοτη μονιμότητα όπως την ξέραμε έχει καταργηθεί (μόνο για τους πολιτικούς ισχύει ακόμη). Από την άλλη και να μην καταργηθεί ως έννοια, αφού καταργείται η οργανικότητα των θέσεων, θα αλλάξει τελείως περιεχόμενο και θα σημαίνει πλέον διαρκείς μετακινήσεις ανά διευθύνσεις και περιοχές, σε διαρκείς αξιολογήσεις από κομματικούς μέντορες και σε όλο και δυσμενέστερες συνθήκες εργασίας, όλο και πιο αυξημένα εξωδιδακτικά καθήκοντα άρα θα είναι δώρο άδωρο.
Αυτό που με ανησυχεί είναι το σημείο στο οποίο τα αστικά κέντρα θα μπουκώσουν από τις μεταθέσεις των μονίμων και δε θα έχουν θέσεις για ΑΜΩ οπότε τότε θα λήξει και η καθηγητική μου καριέρα γιατί η ηλικία μου και η σωφροσύνη μου δε μου επιτρέπουν να τρέχω εκτός της πόλης μου για 700 ευρώ. Μεταξύ μας δε, πιστεύω ότι θα είναι πολύ λιγότερα από τόσα διότι θα έχουν αυξήσει το ωράριο στους μόνιμους και αναλογικά το 14ωρο του ΑΜΩ θα πληρώνεται ακόμη λιγότερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2011, 11:18:15 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:24:36 πμ »
Οι τωρινοί αναπληρωτές - οι "καταδρομείς" της εκπαίδευσης - δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα προσαρμογής.
Μια ερώτηση: Πόσες φορές μπορείς να λύσεις και να ξαναδέσεις ένα προκάτ- λυόμενο σπίτι;  :)
...ή να πάρουμε κανένα τσαντίρι...  ::)
                           

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:57:37 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:25:47 πμ »
Τροχόσπιτο για ΑΜΩ! Ωραία ιδέα...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:33:38 πμ »
Τροχόσπιτο για ΑΜΩ! Ωραία ιδέα...

Μη το γελάς... Να διεκδικήσουμε κάποια επιδότηση από το κράτος... Για να κινηθεί και λίγο η αγορά αυτοκινητών. Να ικανοποιηθεί και λίγο η Merkel... Μπορεί να περάσει...

Θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε να μένουμε στα στρατόπεδα της περιοχής. Να τρώμε και στην λέσχη των αξιωματικών...
Έχω την εντύπωση πως κοιμόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:39:54 πμ »
Έτσι θα μπορούσαν να μην ταξιδεύουν και τα παιδιά από χωριό σε χωριό για σχολείο.
Τώρα έρχεται ο καθηγητής στο χωριό σας!
Όταν κάνει ζέστη θα στήνεται και μια τέντα έξω, αλλιώς με καρεκλίτσες μέσα στο τροχόσπιτο.

Και φυσικά κατάλληλα διαμορφωμένες μαούνες για τα νησιά μας.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:42:56 πμ »
Εγώ το φωνάζω καιρό ότι είμαστε οι βλάκες της υπόθεσης. Όλοι έχουν τσάμπα παροχές και επιδόματα μετεγκατάστασης και εμείς τίποτα, όλα από την τσέπη μας.
Μια άλλη καλή ιδέα είναι τα κιμπούτς εκπαιδευτικών σε διάφορους νομούς...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:49:47 πμ »
Για σκεφτείτε τι θα γινόταν αν δεν έκανε κανείς δήλωση για ΑΚΩ, ΑΜΩ, ωρομίσθιους το προσεχές καλοκαίρι....

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:58:33 πμ »
Για σκεφτείτε τι θα γινόταν αν δεν έκανε κανείς δήλωση για ΑΚΩ, ΑΜΩ, ωρομίσθιους το προσεχές καλοκαίρι....

Αυτό που λες Στέλιο είναι ανέφικτο. Αυτό που γίνεται όμως και πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ  είναι να μην δηλώσουν για ωρομίσθιοι και να μην δηλώσουν για ΑΜΩ, εκτός απο την περιοχή που είναι το σπίτι τους. Αυτά είναι εφικτά και νομίζω οτι ο καθένας απο εμάς μπορεί να τα κάνει.

Έτσι τουλάχιστον οι ΑΜΩ θα είναι μέσα στο σπίτι τους και αν και θα πληρώνονται ελεινά θα μπορούν να τα βγάλουν πέρα. Θα αναγκαστούν να πάρουν ΑΚΩ σε πολλές περιοχές που πήραν φέτος ΑΜΩ λόγω των δηλώσεων.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:07:34 μμ »
+1000 Χριστίνα
Εγώ το έκανα ήδη πράξη αυτό φέτος και έτσι μπορώ και απολαμβάνω τη διδασκαλία δίπλα στο σπίτι μου ενώ κάποιοι άλλοι λιγότερο συνετοί στις δηλώσεις ταλαιπωρούνται με διαδρομές.
Γιατί να δηλώνεις μακριά και να μην εκμεταλλεύεσαι την προθυμία των συναδέλφων να καλύψουν αυτά τα κενά και να αφήσουν τις κοντινές θέσεις για σένα; Τη στιγμή μάλιστα που τα μόρια δεν μετράνε πια για μόνιμο διορισμό;
Αυτό που κάνουν ορισμένοι και δηλώνουν για ΑΜΩ όλες τις περιοχές είναι κουταμάρα κατά τη γνώμη μου διότι καταλήγει να τρώει ο ένας τη θέση που θα βόλευε τον άλλον και να ταλαιπωρούνται όλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2011, 12:13:30 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:14:28 μμ »
Νομίζω πως αυτό θα γίνει εκ' των πραγμάτων.
Μόνο κουτοί πηγαίνουν ωρομίσθιοι ή ΑΜΩ μακριά... ή κουτοπόνηροι που πιστεύουν πως με κάποιο τρόπο θα αλλάξουν τα πράγματα και θα αναβαθμιστεί και πάλι η προυπηρεσία...   :P


ΥΓ.
Ποιο λέτε να είναι το μέσο IQ στους αδιόριστους εκπαιδευτικούς;
Μπορεί να εκτιμήσει κάποιος με διαισθητικό τρόπο την "διακύμανση";

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:20:48 μμ »
Εν μέσω οικονομικής κρίσης δικαιολογώ οποιονδήποτε συνάδελφο κάνει οποιαδήποτε επιλογή που θα του αποφέρει λίγα ευρώ παραπάνω.

Αυτό που δεν δικαιολογώ είναι την πολιτική ηγεσία που στην ουσία εκπορνεύουν τους συναδέλφους όταν αυτοί (οι επαγγελματίες πολιτικοί) αντί να μειώνεται το εισόδημά τους το αυξάνουν (χωρίς τις μίζες)

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:26:22 μμ »
Συμφωνώ και εγώ με τη Χριστίνα. Και παλιότερα θυμάμαι να λέμε ακριβώς τα ίδια για το θεσμό των ωρομισθίων των 12 ωρών... Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν κανείς δεν δήλωνε για ωρομίσθιος. Δυστυχώς όλα αυτά είναι ανέφικτα. Όταν κάποιος είναι άνεργος θα δηλώσει ακόμα και για τις 5 ώρες του ωρομισθίου ελπίζοντας ότι θα καλύψει κάποια στιγμή ωράριο σε ΣΔΕ/ΙΔΕΚΕ/ΟΑΕΔ κτλ....

Όσο για τη μονιμότητα... Και εγώ τη βλέπω να πηγαίνει περίπατο για τους εκπαιδευτικούς. Πουλάμε ότι έχουμε και αγοράζουμε τροχόσπιτο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.