*

Αποστολέας Θέμα: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€  (Αναγνώστηκε 38822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #126 στις: Μάρτιος 19, 2011, 04:03:49 μμ »
Πρώτον: Είπα εγώ να εξαιρεθούν τα μεταπτυχιακά της ημεδαπής; Διάβαστε προσεχτικότερα. Είπα 1.τους λόγους για τους οποίους μπορεί να αμφισβητούνται περισσότερο τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού και 2.ότι ο έχων χρήμα θα βρει τον τρόπο σε όποια χώρα κι αν είναι (είτε Ελλάδα, είτε Αγγλία, είτε Βουλγαρία, είτε...είτε...)

Δεύτερον δεν είπα ότι οι καθηγητές μου με έψεγαν όπως είπατε μόνο ή κυρίως για βιβλιογραφικά λαθάκια. Μου φαίνεται καταλαβαίνετε ό,τι θέλετε. Ανέφερα ένα παράδειγμα για να δείξω ότι η παραπομπή είναι πολύ σημαντικό κομμάτι μιας εργασίας. Δεν έχω όμως τη διάθεση να αναλύσω περαιτέρω το ζήτημα γιατί πιαστήκαμε από την τρίχα και την κάναμε τριχιά. Αν είναι δυνατόν να υποστήριζα ποτέ ότι οι καθηγητές μου ασχολούνται μόνο ή κυρίως (δική σας φράση) με τις παραπομπές!

Τρίτον η επίδειξη των γλωσσικών ικανοτήτων γενικά μου τη βαράει και ακόμα περισσότερο μου τη βαράει όταν λέτε αγαπητέ surviving innovation ότι "δυσκολεύεστε να διακρίνετε στα κείμενά μου". Πότε διαβάσατε κείμενά μου; Εκτός κι αν εννοείται τις απόψεις που εκτίθενται σε ένα δημόσιο φόρουμ. Δεν ήξερα ότι για εκφέρω μια άποψη εδώ θα πρέπει να ακολουθώ όλα αυτά που είπατε, ούτε ότι η υπεράσπιση μιας άποψης θεωρείται επίθεση!

Τέταρτον, όπως σας είναι αδιάφορο το αν έμαθα να παραπέμπω σε σωστή σελίδα ή όχι, το ίδιο αδιάφορο μου είναι κι εμένα το αν το 1/3 των φοιτητών σας επιδίδονταν ή όχι σε λογοκλοπή. Δε μπορώ βέβαια να μην το σχολιάσω εφόσον  εσείς ο ίδιος το παραδέχεστε. Άλλωστε το ίδιο κάνατε κι εσείς.

Πέμπτον, αυτός που κάνει συκοφαντικά σχόλια είστε εσείς που κατηγορείται το ΕΑΠ και τους τίτλους που δίνει. Αν εννοούσατε κάτι άλλο από αυτό που καταλάβα τότε μάλλον φταίτε εσείς που δεν εκφραστήκατε με σαφήνεια, αλλά δώσατε χώρο για πολλαπλές ερμηνείες.

Τελικά γιατί έχω όλη τη καλή διάθεση να το κλείσω εδώ το θέμα και να παραβλέψω τις αιχμές προς το ΕΑΠ, επανέρχομαι στο θέμα περί πλαστών τίτλων από οποιοδήποτε ίδρυμα και επαναλαμβάνω, ότι κανένας δεν θα πρέπει να εξαιρεθεί από τον έλεγχο είτε έχει τίτλο ημεδαπής, είτε αλλοδαπής. Αλλά τον άνθρωπο και την παραποντιά του δεν μπορεί να τα ελέγξει ποτέ και κανένας. Αν φράξεις μια χαραμάδα που τρέχει νερό, το νερό θα βρει άλλον τρόπο να βγει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:42 »

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #127 στις: Μάρτιος 19, 2011, 04:27:45 μμ »
Διακρίνω, εκτός από έλλειψη ανοχής στην κριτική, και κάποιο εκνευρισμό κρίνοντας από τα μικρολαθάκια που έχουν εμφιλοχωρήσει στο κείμενό σας. Όταν ηρεμήσετε, σας καλώ να αναστοχασθείτε πάνω στο εξής ερώτημα: συμβιβάζεται ο ισχυρισμός σας ότι τα ημεδαπά ιδρύματα δεν είναι υπεράνω κριτικής, με τις κατ' επανάληψη προσωπικές επιθέσεις σε όσους ασκούν την κριτική αυτή στο ΕΑΠ;

Ακόμη, και εντελώς καλοπροαίρετα, καλό είναι να ξέρετε πως κρίνεσθε όχι μόνο από τις εργασίες που εκπονήσατε κατά τις σπουδές σας, αλλά κυρίως από όσα λέτε και γράφετε ως απόφοιτος πλέον. Ισχυρισθήκατε, λοιπόν, πως οι καθηγητές σας 'υπήρξαν μέντορες και πρότυπα'. Οι καθηγητές αυτοί ήταν που σας έμαθαν ότι 'η υπεράσπιση μιας άποψης' εκφέρεται με εκφράσεις όπως 'άτομα που βγάζουν μόνο κόμπλεξ'; Φαντάζομαι πως όχι, τα γραφόμενά σας όμως ανακλώνται και σε αυτούς και στο ΕΑΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 04:36:34 μμ από surviving innovation »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3695
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #128 στις: Μάρτιος 19, 2011, 04:31:41 μμ »
Εγώ να θέσω ένα αφελές ερώτημα (λόγω ξανθότητας ίσως) επί του πρακτικού;
Ποιός και με ποιές γνώσεις θα ελέγξει τη γλωσσομάθεια; και δεν αναφέρομαι βέβαια σε ευρωπαϊκές γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά κλπ) που δυνητικά θα μπορούσε κάποιος εκπαιδευτικός να ελέγξει τον μελλοντικό (;) του προϊστάμενο (ή συνάδελφο), αλλά σε γλώσσες όπως Βουλγάρικα, Ρώσσικά, Ρουμάνικα κλπ κλπ κλπ... Θα προσληφθεί κάποιος για να κάνει αυτή τη δουλειά; Ιδιώτης; Και δεν θα αμφισβητηθεί η κρίση του; προσωπικά εγώ θα την αμφισβητούσα!

Θεωρώ ότι ο μόνος που μπορεί να κάνει κάποιον έλεγχο είναι ο ΔΟΑΤΑΠ, που και εκεί έχουν βρέθει ουκ ολίγες φορές παρατυπίες.... (Και γνωρίζω και περίπτωση κυρίου που εμφάνισε πλαστό διδακτορικό, το κατέθεσε στην δουελιά του πριν περάσει από ΔΟΑΤΑΠ(αγνοώ πώς και γιατί έγινε αυτό, από τη στιγμή που εργαζόταν στο δημόσιο), όταν ο ΔΟΑΤΑΠ το έβγαλε πλαστό έχασε τη δουλειά του και εκρεμμεί ποινικό δικαστήριο για πλαστο γραφία μετά χρήσεως)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #129 στις: Μάρτιος 19, 2011, 04:47:05 μμ »
Να ξεχωρίσουμε κάτι: άλλος ο επαν-έλεγχος των μεταπτυχιακών (τον οποίο διέταξε το υπουργείο τώρα) και άλλος ο έλεγχος γλωσσομάθειας (πρόταση την οποία το υπουργείο εξετάζει). Περισσότερα εδώ: http://www.tovima.gr/society/article/?aid=390181

Σε αυτή τη φάση μάλλον πρόκειται για διασταύρωση των στοιχείων με τα ξένα πανεπιστήμια, που αποσκοπεί στην ανακάλυψη των παραχαραγμένων τίτλων ( ; ). Επειδή όμως με τον τρόπο αυτό δε θίγονται όσοι έχουν τίτλους από 'πανεπιστήμια'- βιομηχανίες μεταπτυχιακών, συμπληρωματικά έχει προταθεί από συνδικαλιστές, προφανώς πονηρά σκεπτόμενους, να μετέχει στα Συμβούλια Επιλογής Στελεχών και ένας 'Τεχνικός Σύμβουλος', ο οποίος θα κρίνει αν οι τίτλοι σπουδών που θα προσκομίζονται έχουν το απαιτούμενο κύρος και συνάφεια με το αντικείμενο της θέσης. Για τα ξένα πανεπιστήμια, πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 04:52:55 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:42 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #130 στις: Μάρτιος 19, 2011, 06:54:57 μμ »
Αγαπητέ surviving innovation θα στο πω απλά: ξεκόλα! Δεν έχω τη διάθεση να συνεχίσω την ατέρμονη αυτή συζήτηση περί ΕΑΠ και των καθηγητών μου. Δεν ενδιαφέρουν κανένα οι προσωπικές σου ή η προσωπικές μου εμπειρίες. Αντέδρασα γιατί γενίκευσες. Το θέμα είναι τα πλαστά μεταπτυχιακά κι όχι η αξιοπιστία οποιουδήποτε συγκεκριμένου ιδρύματος. Μην ασχολείσαι άλλο μαζί μου και τις απόψεις μου, ούτως ή άλλως ο καθένας έχει την δική του. Επίσης μην αναλαμβάνεις το ρόλο του κριτικού ενός ελεύθερου διαλόγου, γιατί εδώ δεν είναι τάξη, είναι βήμα παράθεσης απόψεων. Τέλος, θα σε παρακαλούσα θερμά να προσέχεις ως προς τις διατυπώσεις σου και να μην γενικεύεις λέγοντας π.χ. ΕΑΠ. Διότι όσοι δεν γνωρίζουν και δεν έχουν περάσει από αυτό το ίδρυμα μπορεί να υιοθετήσουν την άποψή σου, ίσως και εντυπωσιασμένοι από την γλωσσική σου ικανότητα και μετά αυτό διασπείρεται και ακυρώνεται ο κόπος ανθρώπων που πήραν τους τίτλους αυτούς με την αξία τους. Με άλλα λόγια, τουλάχιστον σεβάσου τον κόπο μας. Το επιβάλλει και το ακαδημαϊκό ήθος που επικαλέστηκες. Εγώ ως κατώτερή σου (αφού κάνω τόσα λάθη και δεν είμαι ικανή να ερμηνεύσω σωστά αυτά που λες και που είχα τέτοιους καθηγητές που μου έμαθαν εκφράσεις του τύπου "άτομα που βγάζουν κόμπλεξ) αντιλαμβάνομαι ένα βασικό που σου διαφεύγει, ότι όλα έχουν ένα όριο. Και κλείνω με το εξής: η μεγαλύτερη αρετή του ανθρώπου είναι να είναι ευέλικτος και να προσαρμόζεται στο περιβάλλον που βρίσκεται. Δηλαδή διαφορετικά θα μιλήσεις όταν βρίσκεσαι σε  μία αίθουσα πανεπιστημίου, διαφορετικά όταν είσαι σε ένα δημόσιο φόρουμ. Εδώ δεν κάνουμε επίδειξη ρητορικής τέχνης, μιλάμε μάλλον σε πιο οικείο και απλό ύφος. Δεν σε αδικώ γιατί είσαι καινούργιος και δεν έχεις ζήσει ομαδικές συζητήσεις και άγχη που έχουμε μοιραστεί εδώ μέσα. Anyway, για μένα λήγει εδώ.
Άλλος για τα πλαστά πτυχία...

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #131 στις: Μάρτιος 19, 2011, 07:07:07 μμ »
Πολλές φορές προσπάθησα να εξηγήσω πως η συζήτηση αυτή δεν είναι για το ΕΑΠ, αλλά τόσο εσείς όσο και άλλοι απόφοιτοι του ιδρύματος επιμένετε να επανέρχεστε στο ίδιο θέμα. Ας είναι. Και δε χρειάζεται να απολογηθείτε ούτε για τους συκοφαντικούς χαρακτηρισμούς ούτε για τις αήθεις προσωπικές επιθέσεις, εφ' όσον δε νιώθετε την ανάγκη. Δεν θα επανέλθω. Καλό σας απόγευμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 07:19:45 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #132 στις: Μάρτιος 19, 2011, 07:29:26 μμ »
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από όλο το φόρουμ, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο εξής: Ψάχνοντας λίγο στα θέματα βρήκα την εξής παράθεση από τον αγαπητό surviving innovation:

 "Τέλος, και αν τα βρεις τόσο δύσκολα, υπάρχει μια ανθηρή βιομηχανία 'υποστηρικτικών δομών' απ' όπου μπορείς έναντι λογικού τιμήματος να αποκτήσεις εργασίες και τη διπλωματική. Δεν είναι λίγοι όσοι κατέκτησαν το 'λαικό 5' με τον τρόπο αυτό και αντιγραφή." Αυτό έχει παρατεθεί εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=10107.msg135835#msg135835

Φανερά ο κύριος αυτός προτρέπει μελλοντική (; ) μεταπτυχιακή φοιτήτρια αν τα βρει σκούρα να απευθυνθεί σε φροντιστήριο, όπου έναντι λογικού τιμήματος θα της κάνουν την εργασία!!! Λοιπόν αγαπητέ surviving innovation ωραίο ακαδημαϊκό ήθος πρεσβεύετε! Και πώς ξέρετε ότι το τίμημα είναι λογικό; Έχετε κάνει έρευνα αγοράς για κάποια προσωπική σας ανάγκη σε κάποια εργασία σας ή μήπως αναλαμβάνετε εσείς την λεγόμενη "υποστήριξη εργασιών" και συνεπώς υποβαστάζετε το σύστημα παραγωγής πλαστών-πλασματικών μεταπτυχιακών;;; Όταν υπάρχουν καθηγητές με τέτοιες απόψεις, πώς να μην τίθενται σε αμφισβήτηση οι τίτλοι.

Και πάλι ζητώ συγγνώμη από τους συναδέλφους και υπόσχομαι να μην ασχοληθώ περαιτέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 07:46:24 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #133 στις: Μάρτιος 19, 2011, 10:00:29 μμ »
surviving innovation εθιξες μια κατηγορία ανθρώπων υποβιβάζοντας άμεσα το πτυχίο που πήραν ή θα πάρουν.
Γιαυτο και γίνεται όλη η συζήτηση. Η συζήτηση δεν έχει ξεφυγει καθόλου απο το θέμα. Ο τίτλος λέει για πλαστά μεταπτυχιακά.
Υποστήριξες κάποια πράγματα και εμεις  επιχειρηματολογήσουμε πάνω σε αυτά που έγραψες.

Από το τρόπο που γράφεις είναι πασιφανές ότι είσαι πανέξυπνος άνθρωπος και πιθανον να ήξερες ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις σε ότι αφορά το συγκεκριμένο Πανεπιστημιακό ίδρυμα.
Αυτά και απο μένα για το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #134 στις: Μάρτιος 19, 2011, 10:29:37 μμ »
Φανερά ο κύριος αυτός προτρέπει μελλοντική (; ) μεταπτυχιακή φοιτήτρια αν τα βρει σκούρα να απευθυνθεί σε φροντιστήριο, όπου έναντι λογικού τιμήματος θα της κάνουν την εργασία!!!

Αποτελούσε αστεϊσμό - εξ ού και η αναφορά στο 'λαϊκό πέντε'. Ξαναδιαβάζοντας το μετά από δύο χρόνια, συνειδητοποιώ πως θα μπορούσα να το είχα καταστήσει σαφέστερο αυτό, μιας και η ειρωνεία δεν είναι 'περνάει' πάντα στο γραπτό λόγο. Λάθος μου. Τελικά, το θέμα είναι τα πλαστά πτυχία, το ΕΑΠ, ή εγώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 10:40:56 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 19, 2011, 10:39:56 μμ »
Μια ερώτηση προς τους γνώστες των θεμάτων αναφορικά με τα πτυχία, μεταπτυχιακά και διδακτορικά που γίνονται στον κερδοσκοπικό ( ;; ) οργανισμό ΕΑΠ:

Μπορεί κάποιος να πει, έστω και διαισθητικά μέσω κάποιας εμπειρίας, ποιο ποσοστό των ακαδημαικών τίτλων που δίνει το ΕΑΠ δεν είναι αποτέλεσμα ακαδημαικής έρευνας και κόπου, αλλά προϊόν συναλλαγής;;

Παρακολουθώ τη συζήτηση και δεν βγάζω άκρη...   

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 19, 2011, 10:47:14 μμ »
Δεν το γνωρίζω. Φαντάζομαι πως δεν θα είναι πολλά. Πάντως  μια καταγγελία για δυο-τρεις τίτλους Βαλκανικών ιδρυμάτων, ήταν αρκετή για να τεθούν υπό αμφισβήτηση όλα τα ιδρύματα του εξωτερικού. Θυμίζω τη διατύπωση του Star / Έθνους: 'τα περισσότερα από αυτά τα μεταπτυχιακά είναι από ξένα ΑΕΙ και σχεδόν όλα με σπουδές εξ αποστάσεως, ενώ οι τίτλοι  προέρχονται από χώρες όπως οι Βουλγαρία, Ρουμανία, Ιταλία, Κύπρος και Αγγλία' και την απόφαση του υπουργείου να ελεγχθούν όλοι οι τίτλοι της αλλοδαπής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 11:08:25 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 19, 2011, 11:00:11 μμ »
την πέμπτη, πηγαίνοντας στη δουλειά με δύο συναδέλφους πιάσαμε κουβέντα και ο ένας εξ αυτών - μηχανικός Η/Υ. μας είπε ότι μητέρα πρωτοετούς φοιτητή στο αντίστοιχο τμήμα πόλης της Ελλάδας τον πήρε με κλάματα και του ζήτησε να γράψει εκείνος την εργασία - και την αναφορά - προκειμένου να περάσει ο γιος της το μάθημα. διευκρινίζω ότι είναι μάθημα του α ' εξαμήνου στο οποίο ο γιος κόπηκε και ο καθηγητής του έδωσε εργασία για να το περάσει.....και του προτεινε 700 ευρώ για την εργασία και 300 για την αναφορά. Ο συναδελφος αρνήθηκε αλλα ποιός αποκλείει κάποιος άλλος να δέχτηκε;

το λέω απλά για να υπενθυμίσω ότι τέτοια γίνονταν, γίνονται και θα γίνονται οσο υπάρχουν πελάτες να τροφοδοτούν την πιάτσα. Ποιος μπορει να αποδειξει άραγε ότι όποιος πήρε πτυχίο, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό το πήρε πράγματι αξιοκρατικά;

καλά κάνουν λοιπόν και τα ψάχνουν - αλλά κάποια στιγμή να τα ψάξουν όλα και να αξιολογήσουν τους πάντες.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 19, 2011, 11:59:55 μμ »
Ωραία μάνα είναι αυτή  :(! Ε ρε τι σαπίλα υπάρχει! Έτσι θα πάει μπροστά  γιός της!!!??? Αντί να του τριξει τα δόντια να
στρώσει τον κ___ του...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 20, 2011, 12:13:42 πμ »
Koίτα. Θεωρω απίθανο, φοιτητής που πληρωσε για εργασίες να περνάει εξετάσεις.
Σε οποιοδήποτε Πανεπιστήμιο που δε φημίζεται για αντιγραφές δε μπορεί να συμβεί αυτό.

Επειδη μιλησαμε για αξιοκρατία θυμηθηκα ένα περιστατικο σε συνέντευξη για μεταπτυχιακο.
Ο πρωτος υποψήφιος οπως φαίνεται είχε κάποιον γνωστο εκει μέσα. Πάει μεσα ακουγοντουσαν γέλια απο μέσα κτλ.
Στο τέλος τον χαιρετάνε και του λένε οτι θα τα πουνε συντομα...
Πάει ο δευτερος και μονο για πυρηνική φυσικη δε τον ρώτησαν. Εννοείτε οτι ο πρωτος μπηκε και ο δευτερος κοπηκε.

Εχουμε αρκετές καταγγελίες για τέτοιες συνεντεύξεις κατά καιρούς.

Παράθεση
Ωραία μάνα είναι αυτή  :(! Ε ρε τι σαπίλα υπάρχει! Έτσι θα πάει μπροστά  γιός της!!!??? Αντί να του τριξει τα δόντια να
στρώσει τον κ___ του...
Μη σου φαινεται περιεργο συνάδελφε, Το 99% των μαμάδων ισως έκαναν το ιδιο για το βλαστάρι τους. Δε τιθετε θέμα σαπιλας εδω. Η εκάστοτε μαμά δε θα σκεφτει οτι αυτο ειναι άδικο για τους άλλους. Και δε φταίει κιολας.
Αντιθετα ο καθηγητης ωφειλει να αρνηθει να φτι'αξει εργασία και φυσικά εδω τιθετε ένα άλλο ζητημα

Τι εκπαιδευτικός ειναι αυτος που οι μαθητές του προσφεύγουν σε τέτοιες λυσεις για να κάνουν  μια εργασία?
Αδιαφορος?Αποτυχημένος?

Προσωπικη μου άποψη ειναι οτι σπάνια ένας καλός εκπαιδευτικος θα χάσει μαθητές.
Στο μεγαλυτερο ποστοστό των περιπτωσεων έχουμε εκπαιδευτικους με πολλά πτυχία και γνωσεις οι οποιοι έχουν χάσει ομως την ουσία. Εχουν ξεχάσει οτι δουλειά τους ειναι να διδάσκουν και να βγάζουν σωστους επαγγελματίες. Να δωσουν στον φοιτητή να καταλάβει και να αγαπησει το μάθημά τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.