*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!  (Αναγνώστηκε 14545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« στις: Μάρτιος 11, 2011, 03:27:33 μμ »
αχ παιδια!!χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι εχω ακουσει του κοσμου τις αποψεις!!με πηρε χτες τηλεφωνο μια ιδιοκτητρια ιδιωτικου νηπιαγωγειου.της ειχα αφησει βιογραφικο το καλοκαιρι κ μου ειπε οτι της φευγει η νηπιαγωγος της κ οτι θελει να παω απο βδομαδα να μιλησουμε.ειπε οτι θελει να με παρει με διετη συμβαση μεσω υπουργειου παιδειας(εφοσον ολα πανε καλα στη συνεντευξη)κ λογικα απο σεπτεμβρη φανταζομαι εννοει.η χαρα μου δεν περιγραφοταν καθως η σειρα μου ειναι 1955 περιπου,οποτε φετος δεν παιζει να φυγω με τιποτα,αλλα κ με τα δεδομενα που υπαρχουν,πολυ φοβαμαι οτι μεχρι να γινει ασεπ κ να ξεκλειδωσουν κ οι πινακες,φως στον οριζοντα φοβαμαι πως οχι....!! :-\ οποτε σκεφτηκα να το ψαξω λιγο στην πρωτοβαθμια τι πρεπει να προσεξω ωστε να παω προετοιμασμενη στη συνεντευξη κ να μη γινει τιποτα κ πιαστω κοροιδο.μην τυχει κ συμφωνησω σε κατι που στο τελος δεν μου δωσει τα μορια δηλαδη.επειδη ειμαι απο τις τυχερες(λεμε τωρα!) που ο πατερας μου ειχε δουλεψει καποια χρονια στην πρωτοβαθμια,τον εστειλα να ρωτησει κ να μαθει.εκει του ειπαν -ακουστε τωρα!!- οτι δεν συμφερει καθως λεει οτι τον πρωτο χρονο εισαι κανονικα σαν αναπληρωτρια(με τα μορια να τα παιρνεις κανονικα) ενω τον δευτερο χρονο εισαι στον ιδιωτικο αλλα τα ενσημα δεν μετρανε σαν προυπηρεσια(σα να λεμε οτι δουλευεις σε παιδικο κ οχι σε νηπιαγωγειο,δεν ξερω πως αλλιως να σας το πω...)οποτε αν με καλουσαν καποια στιγμη αναπληρωτρια,ουσιαστικα θα ημουν δεσμευμενη απο τη συμβαση αυτη κ θα μαζευα μορια ουσιαστικα μονο τον πρωτο χρονο... :o :o :o αα!!κ κατι ακομα!οτι αναμενεται να αλλαξουν καποια πραγματα,καθως οπως ειπαν "καθε λιγο κ λιγακι τους στελνουν καινουριους νομους!"....
παθαινω ενα σοκ που λετε κ παιρνω τηλεφωνα στο υπουργειο στο τμημα διορισμου-ιδιωτικων νηπιαγωγειων.δεν μπορω να πω,εξυπηρετικοτατοι ολως παραδοξως!!τελοσπαντων,μου ειπαν οτι εφοσον η προσληψη γινει μεσω υπουργειου,ισχυει κανονικα η προυπηρεσια τα δυο αυτα χρονια.εννοω μορια κλπ κ για ασεπ,ολα καλα δηλαδη.το μονο που μου ειπαν ειναι να ξερω,πως αν στη διαρκεια αυτη με καλεσουν,μπορω να καταθεσω υπευθυνη δηλωση στην πρωτοβαθμια κ να πω οτι δουλευω στον ιδιωτικο μεσω υπουργειου κ ολα καλα,κανω την αναπληρωση στον ιδιωτικο που θα ειμαι.απλα να εχω υποψιν μου οτι μια τετοια δηλωση εχεις δικαιωμα να την καταθεσεις ΜΟΝΟ μια φορα,οχι καθε φορα που σε καλουν. κ στο τελος τους ρωτησα κ το αν αναμενονται αλλαγες σε αυτο,αν ακουσαν κατι γιατι ετσι κ ετσι μου ειπαν κ μου απαντησαν πως απο οσο ξερουν οχι..
κ αφου σας ζαλησα με οοοοοοολα αυτα(!!!) ερχομαι στο ερωτημα μου!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! :P :P ειναι καποια απο σας που δουλευει φετος μεσω υπουργειου παιδειας σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο?κ ρωταω για φετος για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν εχει αλλαξει κατι στη νομοθεσια,οχι κατι αλλο!!τι ισχυει ρε παιδια?τα μορια μπαινουν κανονικα?..το πιο μεγαλο μου παραπονο ειναι αυτο κ ολοι με νιωθετε φανταζομαι...αχ βοηθηστε με.... :-[ :-[ :-[
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:54 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2011, 05:21:20 μμ »
Ναι αν σου κάνει τέτοια σύμβαση (νηπιαγωγού σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που ανήκει στο ΥΠΕΠΘ) μετράνε κανονικότατα τα μόρια.
Αν σε καλέσουν αναπληρώτρια εν των μεταξύ ναι κάνεις τη δήλωση που σου είπαν και μένεις στο ιδ. σχολείο αλλά μετράνε τα μόρια σου. Αυτό όμως για μια χρονιά! Δεν μπορείς και την επόμενη δηλ να κάνεις το ίδιο. Εσένα όμως απο οτι καταλαβαίνω θα σε δεσμεύει η σύμβαση και θα πρέπει να μείνεις στο ιδιωτικό και άρα να χάσεις τα μόρια της 2ης χρονιάς; Κατάλαβα καλά; Δεν μπορείς να παραιτηθείς όταν τελειώσει η πρώτη χρονιά;;;

Επίσης: Εσυ περιμένεις να πας αναπληρώτρια τη χρονιά που έρχεται ή την επόμενη; Αν περιμένεις την επόμενη δεν υπάρχει θέμα: θα είσαι ήδη μια χρονιά στο ιδιωτικό(χωρις να σε εχουν καλέσει) και την επόμενη θα κάνεις αυτή τη δήλωση(οτι δουλεύεις σε ιδιωτικό) και την μεθεπόμενη θα φύγεις απο το ιδιωτικό για να πας στο δημόσιο ;)

Επειδή εχω μπερδευτεί κ εγω, ελπίζω να σου απαντήσει και καποιος άλλος που να έχει προσωπική εμπειρία!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2011, 05:32:56 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2011, 06:23:52 μμ »
Ναι αν σου κάνει τέτοια σύμβαση (νηπιαγωγού σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που ανήκει στο ΥΠΕΠΘ) μετράνε κανονικότατα τα μόρια.
Αν σε καλέσουν αναπληρώτρια εν των μεταξύ ναι κάνεις τη δήλωση που σου είπαν και μένεις στο ιδ. σχολείο αλλά μετράνε τα μόρια σου. Αυτό όμως για μια χρονιά! Δεν μπορείς και την επόμενη δηλ να κάνεις το ίδιο. Εσένα όμως απο οτι καταλαβαίνω θα σε δεσμεύει η σύμβαση και θα πρέπει να μείνεις στο ιδιωτικό και άρα να χάσεις τα μόρια της 2ης χρονιάς; Κατάλαβα καλά; Δεν μπορείς να παραιτηθείς όταν τελειώσει η πρώτη χρονιά;;;

Επίσης: Εσυ περιμένεις να πας αναπληρώτρια τη χρονιά που έρχεται ή την επόμενη; Αν περιμένεις την επόμενη δεν υπάρχει θέμα: θα είσαι ήδη μια χρονιά στο ιδιωτικό(χωρις να σε εχουν καλέσει) και την επόμενη θα κάνεις αυτή τη δήλωση(οτι δουλεύεις σε ιδιωτικό) και την μεθεπόμενη θα φύγεις απο το ιδιωτικό για να πας στο δημόσιο ;)

Επειδή εχω μπερδευτεί κ εγω, ελπίζω να σου απαντήσει και καποιος άλλος που να έχει προσωπική εμπειρία!

για να μην σε μπερδευω περισσοτερο ας στο εξηγησω.εγω τη σχολικη χρονια 2011-2012 με σειρα 1955 που εχω δεν ελπιζω να φυγω με ολα οσα ακουγονται.ειδικα μετα απο αυτο με τα διδασκαλεια..!αυτη ενδιαφερεται να με προσλαβει για τα σχολικα ετη 2011-2012 κ 2012-2013.του χρονου κ του παραχρονου δηλαδη.κ εννοειται για οσο κατσω.τωρα,αφου για το 2011-2012 απο ο,τι φαινεται δεν θα με καλεσουν,την δηλωση δεν θα τη χρειαστω.αν τυχει υο καλο κ με καλεσουν το 2012-2013 που θα ειναι η 2η χρονια της συμβασης,κανω τη δηλωση κ ειμαι οκ.ολα καλα ακουγονται αυτα.απλα με εχουν τρομαξει αυτα που ειπαν στην πρωτοβαθμια.εσυ απο ο,τι καταλαβα δεν εχεις δουλεψει.δουλεψε καποιος γνωστος σου?
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2011, 06:36:56 μμ »
Συμφωνώ, για φέτος δεν είναι πολύ πιθανό να σε καλέσουν. Δεν κατάλαβα όμως, εσένα τι σε προβληματίζει;; Απο τη στιγμή που θα γίνει η συμβαση μέσω Γραφείου μόρια θα πάρεις.
Σε προβληματίζει αν θα εξακολουθεί να είναι νηπιαγωγείο (να παίρνει άδεια για τμήμα νηπιαγωγείου); Αν δεν την πάρει αυτομάτως θα μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις...

Επίσης γενικά οι νόμοι σ' αυτή τη χώρα δεν αλλάζουν τόσο εύκολα οπότε πορεύσου με τα δεδομένα που έχεις ;) γιατί έχουμε και κρίση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2011, 06:42:10 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:54 »

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 11, 2011, 06:42:05 μμ »
οχι βρε!!δες λιγο:
Παράθεση
οποτε σκεφτηκα να το ψαξω λιγο στην πρωτοβαθμια τι πρεπει να προσεξω ωστε να παω προετοιμασμενη στη συνεντευξη κ να μη γινει τιποτα κ πιαστω κοροιδο.μην τυχει κ συμφωνησω σε κατι που στο τελος δεν μου δωσει τα μορια δηλαδη.επειδη ειμαι απο τις τυχερες(λεμε τωρα!) που ο πατερας μου ειχε δουλεψει καποια χρονια στην πρωτοβαθμια,τον εστειλα να ρωτησει κ να μαθει.εκει του ειπαν -ακουστε τωρα!!- οτι δεν συμφερει καθως λεει οτι τον πρωτο χρονο εισαι κανονικα σαν αναπληρωτρια(με τα μορια να τα παιρνεις κανονικα) ενω τον δευτερο χρονο εισαι στον ιδιωτικο αλλα τα ενσημα δεν μετρανε σαν προυπηρεσια(σα να λεμε οτι δουλευεις σε παιδικο κ οχι σε νηπιαγωγειο,δεν ξερω πως αλλιως να σας το πω...)οποτε αν με καλουσαν καποια στιγμη αναπληρωτρια,ουσιαστικα θα ημουν δεσμευμενη απο τη συμβαση αυτη κ θα μαζευα μορια ουσιαστικα μονο τον πρωτο χρονο... :o :o :o αα!!κ κατι ακομα!οτι αναμενεται να αλλαξουν καποια πραγματα,καθως οπως ειπαν "καθε λιγο κ λιγακι τους στελνουν καινουριους νομους!"....
αυτο το πετυχημενο ακουσα κ πηρα στο ργειο τα τηλεφωνα!το θεμα ειναι.στην πρωτοβαθμια ανημερωτοι ειναι η κατι ξερουν κ στο υπουργειο δεν το λενε?το μονο που με βαζει σε αμφιβολιες ειναι οτι ο πατερας μου επειδη δουλευε εκει,τους ξερει.για ποιο λογο να του πουν μ@##$%ες?(καταλαβατε ολοι σας! ::)) αυτο με μπερδεψε κ για αυτο ρωταω αν καποιος ξερει.
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2011, 06:48:00 μμ »
Τωρα τελευταία δεν πάω καλά...μάλλον φταίει η βαφή :P :P

{παράθεση: τον πρωτο χρονο εισαι κανονικα σαν αναπληρωτρια(με τα μορια να τα παιρνεις κανονικα) ενω τον δευτερο χρονο εισαι στον ιδιωτικο αλλα τα ενσημα δεν μετρανε σαν προυπηρεσια(σα να λεμε οτι δουλευεις σε παιδικο κ οχι σε νηπιαγωγειο,δεν ξερω πως αλλιως να σας το πω...)οποτε αν με καλουσαν καποια στιγμη αναπληρωτρια,ουσιαστικα θα ημουν δεσμευμενη απο τη συμβαση αυτη κ θα μαζευα μορια ουσιαστικα μονο τον πρωτο χρονο}
Πως θα συμβεί αυτό απο τη στιγμή που για 2 χρόνια υπογράφεις και καταθέτεις σύμβαση ως εκπαιδευτικός; Γιατί να ισχύει για τη μια απο τις 2 χρονιές;; Περίεργο μου φαίνεται!!!

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται "κουλό" ας δούμε τι θα σου πουν και οι άλλοι συνάδελφοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2011, 06:51:08 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2011, 06:50:49 μμ »
εμενα να δεις τι κουλο μου ακουστηκε οταν με πηρε ο πατερας μου κ μου λεει :" μηπως να το ξανασκεφτεις?"χαχαχαχαχααχαχα!!!ημουν στο ροζ συννεφακι μου κ επεσα το κακομοιρο!!
ΥΓ.οσον αφορα τη βαφη σου εχω λυση:ανταυγειες!!(επηρεαζουν λιγοτερο!! ;D ;D ;D)πλακιτσα ε?! ;)  :P
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2011, 06:54:59 μμ »
Εγω πάλι λέω να το τολμήσεις...ειναι ευκαιρία να δουλέψεις σε ιδ. νηπιαγωγείο!! Βουρ!
Εν τω μεταξύ ξέρω οτι ακόμα και 2ετή σύμβαση να έχεις μπορείς να παραιτηθείς στο τέλος της χρονιά (της 1ης)! Έχω φίλη-συνάδελφο που έφυγε απο γνωστότατο εκπαιδευτήριο και δεν μπόρεσαν να της κάνουν τίποτα. Δεν μπορείς να φύγεις στη μέση της χρονιάς, στο τέλος μπορείς!!

Ασε το μαλλί είχε άσπρες τούφες...κάηκε κ αυτό απο την πίεση και το διάβασμα :-[

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2011, 06:59:17 μμ »
μωρε απολυτως τιποτα δεν μπορουν να κανουν.απλα εμεις χανουμε τα μορια αν φυγουμε νωριτερα,αυτη ειναι η αδικια!ετσι ειναι ο νομος τι να κανουμε.συν κ πλην...!! ::)
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 11, 2011, 07:44:26 μμ »
BLONDIE, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά το έχω ψάξει γιατί παραλίγο να είχα! Μου έχουν μιλήσει και 2 γνωστές μου που δούλεψαν σε ιδιωτικά συμβεβλημένα με το Υπουργείο Παιδείας. Ό,τι διαβάσεις κοσκινισέ το όμως και ψάξτο κι εσύ παραπάνω οκ;;  ;)
Λοιπόν, γνωρίζω ότι για να πάρεις την προϋπηρεσία από το ιδιωτικό θα πρέπει να συμπληρώσεις 2 συνεχόμενα χρόνια εργασίας στο ιδιωτικό. Δλδ δεν μπορείς να καθίσεις ένα χρόνο, μετά να φύγεις και να πάρεις την προϋπηρεσία του ενός χρόνου. Και πες ότι κάθεσαι τα 2 αυτά χρόνια και στον τρίτο σε καλούν αναπληρώτρια και θέλεις να φύγεις: για να σου προσμετρηθεί η προϋπηρεσία θα πρέπει να φανεί η λήξη της σύμβασης ως απόλυση ή κατάργηση του ιδιωτικού σχολείου (όχι με απλή παραίτηση σου δλδ). Το τελευταίο είναι λεπτομέρεια και φαντάζομαι ότι εξαρτάται από τις καλές προθέσεις του εργοδότη σου, αν θέλει δλδ να σε βοηθήσει να πάρεις αυτά τα μόρια. Τώρα για την υπεύθυνη δήλωση που μπορείς να κάνεις στην Πρωτοβάθμια αν σε καλέσουν αναπληρώτρια (πριν ολοκληρώσεις τα 2 χρόνια που θα λέει η σύμβασή σου με το ιδιωτικό) ώστε να μετρήσουν κανονικά τα μόριά σου, δεν το ήξερα. Το έχω διαβάσει, όμως, πολλές φορές στο φόρουμ από άτομα που είχαν αυτήν την εμπειρία και πρέπει να ισχύει. Για όσα σου έγραψα είχα συμβουλευτεί και την τελευταία εγκύκλιο των αναπληρωτών 2010-2011 και σου δίνω ακριβώς το κομμάτι:

  "ε. Από τις διατάξεις της παρ. 6 του ίδιου άρθρου του ιδίου νόμου ορίζεται ότι ιδιωτικοί εκπαιδευ-τικοί, που απολύονται αποκλειστικά και μόνο για κατάργηση των ιδιωτικών σχολικών μονάδων, τάξεων ή τμημάτων ή με καταγγελία της σύμβασης εργασίας, εφόσον συμπληρώνουν στην ίδια σχολική μονάδα κατά την ημέρα της απόλυσης συνεχή υπηρεσία τουλάχιστον δύο σχολικών ετών με πλήρες εβδομαδιαίο ωράριο ή με αναγωγή αυτού στο υποχρεωτικό και με σειρά που εξαρτάται από το χρόνο αυτής της υπηρε-σίας, εγγράφονται στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών των παρ.2 και 5 του άρ-θρου 6 του ν. 3255/2004, ήτοι στους πίνακες με πραγματική προϋπηρεσία για μόνιμο διορισμό και στους πίνακες για πρόσληψη αναπληρωτών.
Δυνατότητα εγγραφής στους πίνακες αυτούς δεν έχουν οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί των οποίων η σχέση εργασίας λύεται λόγω παραίτησης."
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2011, 07:57:14 μμ από jioannio »

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 11, 2011, 08:07:10 μμ »
αυτη μου ειπε για διετη συμβαση με το υπουργειο.κ η κοπελα που ειχε πριν δλδ γιαυτο φευγει.τελειωνει η συμβαση της κ δεν θα κανει ανανεωση.κ αυτο που μου ειπαν απο το υπουργειο ειναι οτι μολις τελειωσει η διετη συμβαση,αν θελει να συνεχισει η συνεργασια,ακολουθει αοριστου χρονου συμβαση.αυτο φανταζομαι απερριψε η κοπελα κ γιαυτο ψαχνει για καινουρια νηπιαγωγο.το θεμα ειναι πως να βεβαιωθω οτι μετα τα δυο χρονια θα σταματησει η συνεργασια κ δεν θα μου κανει καμια λαδια του στυλ να με προκαλεσει να παραιτηθω?μη χασω κ τα μορια απο χαζομαρα!απλα ξερεις τι λεω?αφου η συμβαση ειναι διετη,με το περας των 2 χρονων,αυτοματα δεν "απολυομαι" αφου ληγει η συνεργασι?ορισμενου χρονου ειναι σκεφτομαι, αρα ειμαι καλυμενη,ετσι δεν ειναι?το λογικο ειναι αυτο...! :-\
(δυστυχως πρεπει να φυγω,θα ξαναμπω πιο μετα!περιμενω απαντησουλα!φιλακιααα!!)
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2011, 08:40:20 μμ »
Αν σε προκαλέσει η ιδιοκτήτρια να παραιτηθείς σημαίνει ότι κάποια από τις δύο ή εσύ ή αυτή α) δεν κάνει καλά τη δουλειά της, β) δε χωνεύει ούτε τ' αντερά της, γ) έχει ψυχολογικά προβλήματα και πολλοί άλλοι λόγοι. Συνήθως από τα ιδιωτικά κάνουν αμάν για να κρατήσουν πολλά χρόνια έναν εκπαιδευτικό. Έχουν περισσότερο το φόβο να μην τους φύγουν... Το μόνο που θα έχεις να κάνεις είναι να δείξεις και να δώσεις έναν πολύ καλό εαυτό για να μην έχεις θέματα. Προσωπικότητα, υπευθυνότητα, επαγγελματισμός, διάθεση και ΧΑΜΟΓΕΛΟ!
Αυτό που λες πάντως για την -ούτως ή άλλως- λήξη της σύμβασης μετά από 2 χρόνια, είναι όντως λογικότατο! Ώστόσο, θέλει ψάξιμο εφόσον αναφέρεται έτσι στην εγκύκλιο...(είναι τα ψιλά γράμματα που φέρνουν πονοκέφαλο!).
Εδώ είναι που χρειάζεται να μιλήσει κάποιος που είχε προσωπική εμπειρία........ :-X :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2011, 08:43:27 μμ από jioannio »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 11, 2011, 09:46:23 μμ »
Συμφωνώ, για φέτος δεν είναι πολύ πιθανό να σε καλέσουν. Δεν κατάλαβα όμως, εσένα τι σε προβληματίζει;; Απο τη στιγμή που θα γίνει η συμβαση μέσω Γραφείου μόρια θα πάρεις.
Σε προβληματίζει αν θα εξακολουθεί να είναι νηπιαγωγείο (να παίρνει άδεια για τμήμα νηπιαγωγείου); Αν δεν την πάρει αυτομάτως θα μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις...

Επίσης γενικά οι νόμοι σ' αυτή τη χώρα δεν αλλάζουν τόσο εύκολα οπότε πορεύσου με τα δεδομένα που έχεις ;) γιατί έχουμε και κρίση
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη συνάδελφο vasp.Είναι πολύ καλή ευκαιρία για σένα,ειδικά σε τέτοιους καιρούς.....Αφου καλύπτεσαι με την υπεύθυνη δήλωση,δεν καταλαβαίνω γιατί προβληματίζεσαι...Εσένα σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή να έχεις δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου και αφού μπορείς να πάρεις και τα μόρια,δεν το συζητώ.Μακάρι κι εγώ όταν δούλευα στον ιδιωτικό τομέα να είχα βρει τέτοια περίπτωση,αλλά......έμπλεξα σε έναν παιδικό.....λες και πήγα στα κάτεργα  :P
Να δεχτείς τη δουλειά...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγος σε ιδιωτικο-Βοηθηστε αν ξερετε....!!
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 11, 2011, 11:53:23 μμ »
παιδια σας ευχαριστω για την υποστηριξη κ τις απαντησεις σας!ε μα ειναι δυνατον να ισχυει αυτο που ειπε αυτος της πρωτοβαθμιας?μα απο που κ ως που το δευτερο χρονο να αλλαζουν τα πραγματα κ να μην μπαινουν μορια?ειναι εντελως ηλιθιο!βασικα η ειναι ΑΥΤΟΣ ηλιθιος (καθως να κερδισει κατι δεν ειχε με το να πει κατι τετοιο....  :-\) η κατι μαλλον δεν γνωριζει καλα..!!απο δευτερα που θα παω θα σας πω κ τι εγινε!ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα κ να ξεκινησει επιτελους κ κατι καλο στον κοσμο αυτο!2 χρονια εχω στην ανεργια κ στην μικρη πολη που ειμαι ουτε καν απλα μια δουλεια δεν βρισκω!ποσο μαλλον ενα "λαχειο" σαν αυτο!!προσευχηθειτε μαζι μου! ;D ;D ;D
ΥΓ.ολη την ωρα αυτο εχω στο μυαλο μου κ δεν λενε να περασουν οι σκασμενες οι μερες!!νιωθω οτι μεχρι να παω να μιλησω θα περασει αιωνας!!  ::) ευτυχως εχω κ εσας κ με καταλαβαινετε! :) :) :)
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.