*

Αποστολέας Θέμα: Διευθυντες σχολειων  (Αναγνώστηκε 11666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Διευθυντες σχολειων
« στις: Μάρτιος 13, 2011, 08:53:09 μμ »
Πως γινεται καποιος διευθυντης σε σχολειο?πρεπει πρωτα να ειναι διορισμενος σαν δασκαλος/καθηγητης? Η' μπορει καποιος με μεταπτυχιακο στη διοικηση εκπαιδευτικων μοναδων/διοικηση επιχειρησεων(κατι σχετικο) και μεσω καποιου διαγωνισμου να προσληφθει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:39:27 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:05:41 μμ »
προς το παρόν διευθυντές γίνονται όσοι είναι μόνιμα διορισμένοι, φέρουν βαθμό Α', έχουν κάποια συγκεκριμένα χρόνια υπηρεσίας ( που τη διαχωρίζουμε σε διδακτική και διοικητική), έχει μια σχέση με το αντικείμενο, όπου είναι δυνατόν έχει αυξημένα προσόντα ( μεταπτυχιακά,επιμορφώσεις κτλ) και τα πάει καλά στη συνέντευξη ( κοινώς, τα χει καλά με τα ΠΥΣΔΕ οποτε και παίρνει μόρια άκοπα).
τώρα, απο δω και πέρα τι θα ισχύσει ουδείς γνωριζει. Υποψιάζομαι - και μεταφέρω μόνο την προσωπική μου εκτίμηση - ότι κάπου στο ( άμεσο) μέλλον θα δούμε διευθυντές - μάνατζερ άρα, όσους έχουν αποφοιτήσει απο τμήματα διοίκησης εκπ/κών μονάδων να γίνονται διευθυντές.
( σε καποιες περιπτώσεις πάντως έχω την πεποίθηση ότι αυτοί θα είναι καλύτεροι από όσους πελατιακά υπηρετούν τις σχολικές μονάδες ίσα ίσα για να πα΄ρουν το επίδομα και να χουν να λένε πως έχουν και τον τίτλο...) Αλλά όπως λέει και το άσμα του μακαρίτη του Ρασούλη - "κανείς δεν ξέρει, η μέρα τι θα φέρει...."
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:17:54 μμ »
Την ιδια γνωμη με εσενα εχει κ μια αλλη κοπελα,η οποια εχει θεση υπευθηνης σε γραφειο της δια βιου μαθησης..μου λεει τι θες και ψαχνεσαι με ασεπ,γλωσσες και κυνηγι μοριων...κανε ενα μεταπτυχιακο στη διοικηση αφου σε λιγο οι διευθυντες στα σχολεια θα ειναι μανατζερς!! λετε ρε παιδια??  μηπως να προσανατολιστουμε προς τα εκει...λεμε τωρα... :-[ 8)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:20:40 μμ »
κι εγώ έχω τέτοιο - όχι μεταπτυχιακό ακριβώς, επιμόρφωση 500 ωρών απο το ΚΕΕ του Καποδιστριακού αλλά κι αυτό μοριοδοτείται ( ανάλογα με τις ώρες) . Βέβαια εμένα δε θα μου χρειαστεί πλέον για τέτοια θέση γιατί έκανα μετάταξη στη διοίκηση αλλά ενταξει, ποτέ δεν ξερεις τι θα βρεις μπροστά σου.
Το σίγουρο ειναι πάντως πως το υπουργείο εκει προσανατολίζεται. Αν λοιπόν σε ενδιαφέρει η υπόθεση Διεύθυνση Σχολείου κάνε ένα μεταπτυχιακό και περίμενε.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:39:27 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:26:35 μμ »
εχω δει πως βγαινουν κατι τετοια σεμιναρια αλλα λογικα το μεταπτυχιακο θα μοριοδοτειται περισσοτερο ετσι? απ'την μια ειναι καλη φαση, απ'την αλλη μπορει να μου ειναι και αχρηστο! :-\  αυτο που χρειαζομαι εγω,επειδη ανηκω στις τεχνικες ειδικοτητες, ειναι εμα μεταπτυχιακο που να μου δινει παιδαγωγικη επαρκεια. το καλυτερο θα ηταν αν θα μπορουσα να συνδιαστουν και τα 2 σε ενα μεταπτυχιακο. υπαρχρι αραγε αυτη η δυνατοτητα..? ::)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:36:25 μμ »
εχω δει πως βγαινουν κατι τετοια σεμιναρια αλλα λογικα το μεταπτυχιακο θα μοριοδοτειται περισσοτερο ετσι? απ'την μια ειναι καλη φαση, απ'την αλλη μπορει να μου ειναι και αχρηστο! :-\  αυτο που χρειαζομαι εγω,επειδη ανηκω στις τεχνικες ειδικοτητες, ειναι εμα μεταπτυχιακο που να μου δινει παιδαγωγικη επαρκεια. το καλυτερο θα ηταν αν θα μπορουσα να συνδιαστουν και τα 2 σε ενα μεταπτυχιακο. υπαρχρι αραγε αυτη η δυνατοτητα..? ::)

Έχω MBA στη διοίκησ της εκπαίδευσης  (πλέον το πανεπιστήμιο δεν δίνει ΜΒΑ αλλά MSc, όχι ότι έχε σημασία) και πρόσφατα αναγνωρίστηκε από το ΔΟΑΤΑΠ ως master παιδαγωγικών
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:39:32 μμ »
εχω δει πως βγαινουν κατι τετοια σεμιναρια αλλα λογικα το μεταπτυχιακο θα μοριοδοτειται περισσοτερο ετσι? απ'την μια ειναι καλη φαση, απ'την αλλη μπορει να μου ειναι και αχρηστο! :-\  αυτο που χρειαζομαι εγω,επειδη ανηκω στις τεχνικες ειδικοτητες, ειναι εμα μεταπτυχιακο που να μου δινει παιδαγωγικη επαρκεια. το καλυτερο θα ηταν αν θα μπορουσα να συνδιαστουν και τα 2 σε ενα μεταπτυχιακο. υπαρχρι αραγε αυτη η δυνατοτητα..? ::)

Έχω MBA στη διοίκησ της εκπαίδευσης  (πλέον το πανεπιστήμιο δεν δίνει ΜΒΑ αλλά MSc, όχι ότι έχε σημασία) και πρόσφατα αναγνωρίστηκε από το ΔΟΑΤΑΠ ως master παιδαγωγικών
που σημαινει emmaki?δινει και παιδαγωγικη επαρκεια? που το εκανες αν επιτρεπεται? ποια η δικη σου γνωμη για το θεμα που ανοιξαμε? αξιζει να το ψαξω περισσοτερο λες?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:41:29 μμ »
ναι, το μεταπτυχιακό μοριοδοτείται σαφώς περισσότερο αλλά πάλι αν κάνεις δυο-τρεις τέτοιες επιμορφώσεις έχεις ξεπεράσει τα μόρια του μεταπτυχιακού.

 emmaki πώς και το αναγνωρίσανε ως μάστερ παιδαγωγικών; Στη διοικηση δεν το έκανες; Ή το θεωρήσαν αντιστοιχο του προγράμματος παιδαγωγικών;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:51:38 μμ »
ναι, το μεταπτυχιακό μοριοδοτείται σαφώς περισσότερο αλλά πάλι αν κάνεις δυο-τρεις τέτοιες επιμορφώσεις έχεις ξεπεράσει τα μόρια του μεταπτυχιακού.

 emmaki πώς και το αναγνωρίσανε ως μάστερ παιδαγωγικών; Στη διοικηση δεν το έκανες; Ή το θεωρήσαν αντιστοιχο του προγράμματος παιδαγωγικών;

Ήταν από το πανεπιστήμιο του Leicester, ΜΒΑ in Educational MAnagement.
Τώρα γιατί μου το αναγνώρισαν ως παιδαγωγικά, και εγώ δεν το περίμενα. Ίσως γιατι το έκανα στο Department of Education....
Πάντως με το που πήγα τα χαρτιά μου στο ΔΟΑΤΑΠ, αμέσως είπαν "παιδαγωγικά"....

Να πω επίσης, αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία, ότι το έκανα πριν μια 10ετία περίπου και το πήγα για αναγνώριση τώρα...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:54:28 μμ »
ναι, το μεταπτυχιακό μοριοδοτείται σαφώς περισσότερο αλλά πάλι αν κάνεις δυο-τρεις τέτοιες επιμορφώσεις έχεις ξεπεράσει τα μόρια του μεταπτυχιακού.

 emmaki πώς και το αναγνωρίσανε ως μάστερ παιδαγωγικών; Στη διοικηση δεν το έκανες; Ή το θεωρήσαν αντιστοιχο του προγράμματος παιδαγωγικών;

Ήταν από το πανεπιστήμιο του Leicester, ΜΒΑ in Educational MAnagement.
Τώρα γιατί μου το αναγνώρισαν ως παιδαγωγικά, και εγώ δεν το περίμενα. Ίσως γιατι το έκανα στο Department of Education....
Πάντως με το που πήγα τα χαρτιά μου στο ΔΟΑΤΑΠ, αμέσως είπαν "παιδαγωγικά"....
μμμ καλη φαση emmaki αλλα υπαρχει κατι αντιστοιχο εδω?λογικα μονο τα τμηματα διοικησης θα εχουν(προς το παρον) το προγραμμα που θελω...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:56:30 μμ »
ναι, το μεταπτυχιακό μοριοδοτείται σαφώς περισσότερο αλλά πάλι αν κάνεις δυο-τρεις τέτοιες επιμορφώσεις έχεις ξεπεράσει τα μόρια του μεταπτυχιακού.

 emmaki πώς και το αναγνωρίσανε ως μάστερ παιδαγωγικών; Στη διοικηση δεν το έκανες; Ή το θεωρήσαν αντιστοιχο του προγράμματος παιδαγωγικών;

Ήταν από το πανεπιστήμιο του Leicester, ΜΒΑ in Educational MAnagement.
Τώρα γιατί μου το αναγνώρισαν ως παιδαγωγικά, και εγώ δεν το περίμενα. Ίσως γιατι το έκανα στο Department of Education....
Πάντως με το που πήγα τα χαρτιά μου στο ΔΟΑΤΑΠ, αμέσως είπαν "παιδαγωγικά"....
μμμ καλη φαση emmaki αλλα υπαρχει κατι αντιστοιχο εδω?λογικα μονο τα τμηματα διοικησης θα εχουν(προς το παρον) το προγραμμα που θελω...

Και όμως έχει το παιδαγωγικό Ρόδου και Βόλου, αλλά από όσο ξέρω χρειάζεται τρελό μέσο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:58:14 μμ »
γιαυτό ακριβώς τον λόγο μου κάνει και εμενα εντύπωση..αφού έχει η ρόδος και ο βόλος το αντίστοιχο πρόγραμμα και το αναγνώρισες πρόσφατα γιατί στο πήγαν στα παιδαγωγικά; μήπως να το ψάξεις κι άλλο; κάτι μου βρωμαει εδώ...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:58:59 μμ »
ναι, το μεταπτυχιακό μοριοδοτείται σαφώς περισσότερο αλλά πάλι αν κάνεις δυο-τρεις τέτοιες επιμορφώσεις έχεις ξεπεράσει τα μόρια του μεταπτυχιακού.

 emmaki πώς και το αναγνωρίσανε ως μάστερ παιδαγωγικών; Στη διοικηση δεν το έκανες; Ή το θεωρήσαν αντιστοιχο του προγράμματος παιδαγωγικών;

Ήταν από το πανεπιστήμιο του Leicester, ΜΒΑ in Educational MAnagement.
Τώρα γιατί μου το αναγνώρισαν ως παιδαγωγικά, και εγώ δεν το περίμενα. Ίσως γιατι το έκανα στο Department of Education....
Πάντως με το που πήγα τα χαρτιά μου στο ΔΟΑΤΑΠ, αμέσως είπαν "παιδαγωγικά"....
μμμ καλη φαση emmaki αλλα υπαρχει κατι αντιστοιχο εδω?λογικα μονο τα τμηματα διοικησης θα εχουν(προς το παρον) το προγραμμα που θελω...

Και όμως έχει το παιδαγωγικό Ρόδου και Βόλου, αλλά από όσο ξέρω χρειάζεται τρελό μέσο
που ειναι αυτο το μεταπτυχιακο στη ροδο και εγω δεν το βρισκω??? μιλαμε για τη διοικηση σχολικων μοναδων ετσι?? :o :o
πφφφ δεν αντεχω να ακουω αλλο γι'αυτα τα μεσα!!! ελεος πια!! ξεπηδουν απο παντου και παντα!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διευθυντες σχολειων
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:02:20 μμ »
γιαυτό ακριβώς τον λόγο μου κάνει και εμενα εντύπωση..αφού έχει η ρόδος και ο βόλος το αντίστοιχο πρόγραμμα και το αναγνώρισες πρόσφατα γιατί στο πήγαν στα παιδαγωγικά; μήπως να το ψάξεις κι άλλο; κάτι μου βρωμαει εδώ...
εμ χαθηκα εγω..μηπως να μου εξηγησετε και μενα? ::) εγω στη ροδο το μονο που βρηκα ενδιαφερον ειναι "εκπαιδευση με χρηση νεων τεχνολογιων"-επιστημες της αγωγης,το οποιο δινει την παιδαγωγικη επαρκεια.τωρα η διοικηση που ειναι??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 283
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.