*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 228250 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:55:27 μμ »
bitch σε ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:22 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:49:59 μμ »
καλημερα και παλι!
ερωτηση αν ξερετε να απαντησετε..ημουνα οργανικα υπεραριθμη σε σχολειο που συγχωνευτηκε.τωρα που εγιναν οι τοποθετησεις τοποθετηθηκαμε δυο σε αυτο το σχολειο..για 2 κενα ενα σε ταξη το πρωι και ενα ολοημερο!
εγω και ενας με αποσπαση εντος πυσπε .ΣΗμερα που πηγα στο σχολειο μου δωσανε το ολοημερο χωρις να με ρωτησουνε..
ζητησα την ταξη την πρωινη αλλα επειδη  αυτος με την αποσπαση εχει 25 χρονια υπηρεσιας μου ειπανε οτι επειδη δεν θελει ολοημερο κανει κανει αναθεση ο διευθτυντης αν το ανριουντια και οι 2
να τονισω οτι το ολοημερο δεν εχει ανοιξει καν.και σημερα ειπαμε να φερουν τα παιδια δηλωσεις και αν τις φερουν!
σε αυτην την περιπτωση θελω να ρωτησω αν προηγουμαι να διαλεξω την ταξη στο πρωινο ωραδιο εγω που ημουνα  υπεραριθμη σε αυτο το σχολειο η ο κυριος που ηρθε με αποσπαση απο αλλο σχολειο..??
οχι επειδη ειμαι νεα πιστευω οτι με εχουν τρελανει..δεν θελω να τσακωθω με κανεναν απλα μιλαμε για το δικιο!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #618 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:57:13 μμ »
καλημερα και παλι!
ερωτηση αν ξερετε να απαντησετε..ημουνα οργανικα υπεραριθμη σε σχολειο που συγχωνευτηκε.τωρα που εγιναν οι τοποθετησεις τοποθετηθηκαμε δυο σε αυτο το σχολειο..για 2 κενα ενα σε ταξη το πρωι και ενα ολοημερο!
εγω και ενας με αποσπαση εντος πυσπε .ΣΗμερα που πηγα στο σχολειο μου δωσανε το ολοημερο χωρις να με ρωτησουνε..
ζητησα την ταξη την πρωινη αλλα επειδη  αυτος με την αποσπαση εχει 25 χρονια υπηρεσιας μου ειπανε οτι επειδη δεν θελει ολοημερο κανει κανει αναθεση ο διευθτυντης αν το ανριουντια και οι 2
να τονισω οτι το ολοημερο δεν εχει ανοιξει καν.και σημερα ειπαμε να φερουν τα παιδια δηλωσεις και αν τις φερουν!
σε αυτην την περιπτωση θελω να ρωτησω αν προηγουμαι να διαλεξω την ταξη στο πρωινο ωραδιο εγω που ημουνα  υπεραριθμη σε αυτο το σχολειο η ο κυριος που ηρθε με αποσπαση απο αλλο σχολειο..??
οχι επειδη ειμαι νεα πιστευω οτι με εχουν τρελανει..δεν θελω να τσακωθω με κανεναν απλα μιλαμε για το δικιο!

νομίζω πως σύμφωνα με το Π.Δ.50/1996 - (ΦΕΚ.45 τ.Α) Άρθρο 14, Κρίση και τοποθέτηση υπεράριθμων εκπαιδευτικών εσύ τοποθετήθηκες πρώτη 

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:59:09 μμ »
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Ioanol θα το ψαξω παντως! :)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:22 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #620 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:04:24 μμ »
καλημερα και παλι!
ερωτηση αν ξερετε να απαντησετε..ημουνα οργανικα υπεραριθμη σε σχολειο που συγχωνευτηκε.τωρα που εγιναν οι τοποθετησεις τοποθετηθηκαμε δυο σε αυτο το σχολειο..για 2 κενα ενα σε ταξη το πρωι και ενα ολοημερο!
εγω και ενας με αποσπαση εντος πυσπε .ΣΗμερα που πηγα στο σχολειο μου δωσανε το ολοημερο χωρις να με ρωτησουνε..
ζητησα την ταξη την πρωινη αλλα επειδη  αυτος με την αποσπαση εχει 25 χρονια υπηρεσιας μου ειπανε οτι επειδη δεν θελει ολοημερο κανει κανει αναθεση ο διευθτυντης αν το ανριουντια και οι 2
να τονισω οτι το ολοημερο δεν εχει ανοιξει καν.και σημερα ειπαμε να φερουν τα παιδια δηλωσεις και αν τις φερουν!
σε αυτην την περιπτωση θελω να ρωτησω αν προηγουμαι να διαλεξω την ταξη στο πρωινο ωραδιο εγω που ημουνα  υπεραριθμη σε αυτο το σχολειο η ο κυριος που ηρθε με αποσπαση απο αλλο σχολειο..??
οχι επειδη ειμαι νεα πιστευω οτι με εχουν τρελανει..δεν θελω να τσακωθω με κανεναν απλα μιλαμε για το δικιο!

νομίζω πως σύμφωνα με το Π.Δ.50/1996 - (ΦΕΚ.45 τ.Α) Άρθρο 14, Κρίση και τοποθέτηση υπεράριθμων εκπαιδευτικών εσύ τοποθετήθηκες πρώτη

ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΖΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΕΜΠΕΔΩΝΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΕΔΡΙΚΑ ΔΙΑΤΑΓΜΑΤΑ !! ΕΥΓΕ ΤΕΚΝΑ ΜΟΥ!!!  ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #621 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:08:20 μμ »
όχι γιατί άκου να δεις πώς έχει:
η δδε αποφασίζει και διαθέτει ολικά τους πλεονάζοντες στην α/θμια.
στη συνέχεια η περιφέρεια αποσπά μετά απο πρόταση για διάθεση της δδε ( ΒΛΈΠΕ ΣΤΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ) τους εκπ/κούς στην α/θμια.

Δηλ. κάθε απόφαση ΔΔΕ για διάθεση στην Πρωτοβάθμια συνοδεύεται από απόφαση του Περιφερειακού για απόσπαση στην Πρωτοβάθμια;

Εγώ πιστεύω ότι το Άρ.31 του ν.3848 δεν έχει καταργήσει κάποια παλιότερες διατάξεις, όπως αυτή που μνημονεύεται και στο πρόσφατο έγγραφο για τη "Διαχείριση πλεονάζοντος εκπαιδευτικού δυναμικού" στο σημείο 2:

"Εκπαιδευτικοί των κλάδων Αγγλικής Γλώσσας, Γαλλικής Γλώσσας, Γερμανικής Γλώσσας, Μουσικής, Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, Φυσικής Αγωγής και Πληροφορικής, οι οποίοι υπηρετούν στην πρωτοβάθμια ή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας, διατίθενται από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στη δευτεροβάθμια και αντιστρόφως για συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου. Η διάθεση γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει ο εκπαιδευτικός, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου. Ο χρόνος διάθεσης θεωρείται ότι έχει διανυθεί στην οργανική τους θέση για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης."

Αλλά και στο καθηκοντολόγιο των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης (ΦΕΚ 64Β/2003) αναφέρεται ότι:

"ιθ) Αποφασίζουν τη διάθεση εκπαιδευτικών οι οποίοι δε συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας , για την προσφορά υπηρεσιών μέχρι τη συμπλήρωση αυτού, στο γραφείο της διεύθυνσης ή γραφείου εκπαίδευσης ή σχολικής μονάδας, εφόσον δεν είναι εφικτή η εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 14 παρ.14 του Ν. 1566/1985."

ΌΧΙ - αναφέρομαι στις περιπτώσεις των ΟΛΙΚΩΝ διαθέσεων ( όταν δηλαδή εκπ/κός της β/θμιας δεν έχει ώρα ούτε για δειγμα στην βαθμίδα αυτή...) Στην περίπτωση αυτή, η β/θμια προτείνη την ολική διάθεση του εκπ/κού στην α/θμια και η απόφαση επικυρώνεται απο την περιφέρεια , είτε ως εντολή ολικής διάθεσης είτε ως απόσπαση στην α/θμια -εξαρτάται απο την εισήγηση της δ/θμιας - Είναι όντως μπερδεμένο...


πάντως και γω σήμερα που ρώτησα στην α/θμια δεν ήξεραν ακριβώς τι γίνεται.... είπαν θα στείλουν ερώτημα γιατί...ως τώρα δεν το είχαν σκεφτεί έτσι και τοποθετούσαν μαζί διαθεσίτες και αποσπασμένους.... 8) 8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2007
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #622 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:15:06 μμ »

Αλλά και στο καθηκοντολόγιο των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης (ΦΕΚ 64Β/2003) αναφέρεται ότι:

"ιθ) Αποφασίζουν τη διάθεση εκπαιδευτικών οι οποίοι δε συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας , για την προσφορά υπηρεσιών μέχρι τη συμπλήρωση αυτού, στο γραφείο της διεύθυνσης ή γραφείου εκπαίδευσης ή σχολικής μονάδας, εφόσον δεν είναι εφικτή η εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 14 παρ.14 του Ν. 1566/1985."

ΌΧΙ - αναφέρομαι στις περιπτώσεις των ΟΛΙΚΩΝ διαθέσεων ( όταν δηλαδή εκπ/κός της β/θμιας δεν έχει ώρα ούτε για δειγμα στην βαθμίδα αυτή...) Στην περίπτωση αυτή, η β/θμια προτείνη την ολική διάθεση του εκπ/κού στην α/θμια και η απόφαση επικυρώνεται απο την περιφέρεια , είτε ως εντολή ολικής διάθεσης είτε ως απόσπαση στην α/θμια -εξαρτάται απο την εισήγηση της δ/θμιας - Είναι όντως μπερδεμένο...


πάντως και γω σήμερα που ρώτησα στην α/θμια δεν ήξεραν ακριβώς τι γίνεται.... είπαν θα στείλουν ερώτημα γιατί...ως τώρα δεν το είχαν σκεφτεί έτσι και τοποθετούσαν μαζί διαθεσίτες και αποσπασμένους.... 8) 8) 8)

Πάντως το Άρ.14, Παρ.14 του ν. 1566/1985 αναφέρει ότι διατίθενται μερικά ή ολικά κτλ., δε μιλάει μόνο για μερική διάθεση.

Αυτός που έγραψε το Άρθρο 31 του ν. 3848 δεν τα είχε ξεκαθαρισμένα στο μυαλό του.

Προσωπικά τα είχα διαχωρίσει στο δικό μου μυαλό ως εξής: διάθεση (ολική ή μερική) γίνεται για τις ανάγκες τις υπηρεσίας, απόσπαση γίνεται κατόπιν αίτησης του εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #623 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:17:21 μμ »
Bitch, με δεδομένο αυτό
η σειρά είναι
- υπεράριθμοι
- διάθεση
-αποσπάσεις εντός πυσδε
- αποσπασθέντες εκτός πυσδε
- νεοδιόριστοι...
αν συμβαίνει κάτι άλλο είναι παράνομο

μου φαίνεται παράλογο να ισχύει και αυτό
dmath εννοείς ότι ο συνάδελφος / μελος οτα ζητούσε απόσπαση εντός πυσδε;
στην περίπτωση αυτή πρώτα γίνονται οι  τοποθετήσεις των σε διάθεση ΩΣΤΟΣΟ αν έχουν ειδικές κατηγορίες απο αποσπαση ας πούμε, είναι υποχρεωμένοι να αφήσουν θέσεις και για αυτούς. Μπορεί δηλαδή το πυσδε να μοιράσει με αναολογικό τρόπο τα κενά :πχ πέντε για τους διάθεση, δύο για τους από απόσπαση , 1 για νεοδιόριστο ώστε να εξυπηρετηθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, θα μείνει στον αέρα ο 6ος διαθεσίτης (με κίνδυνο να βρεθεί σε άλλη περιοχή) και θα τοποθετηθεί ο νεοδιόριστος;
Και επίσης, με ποιο τρόπο θα μοιράσει τις θέσεις το ΠΥΣΔΕ; Θα υπάρχουν περιθώρια για τρελό μαγείρεμα.
Αν ήταν έτσι, τι νόημα έχει το ποια κατηγορία προηγείται, αφού είναι σα να συγκρίνονται οι της κάθε κατηγορίας μεταξύ τους για συγκεκριμένες θέσεις.
Μήπως να το ξαναδείς;
Δε με αφορά προσωπικά, αλλά πολύ με παραξένεψε.
Με βάση ποιο νόμο προηγείται ο αιτών απόσπαση εντός του ιδίου ΠΥΣΔΕ από τον νεοδιόρισθο;

stonethrower.... (σικ)

το πώς ακριβώς το κάθε πυσδε μοιράζει τα κενά δεν το ξέρω και δεν ξέρω και αν στηρίζεται σε κάπόιο συγκεκριμένο νόμο για το μοίρασμα των κενών θέσεων. Στο πυσδε έχω παραστεί μονο για να δώσω διευκρινίσεις επι των μορίων αλλά η διαδιακασία των κενών/πλεονασμάτων δεν είναι κατάδικό μου αντικείμενο για να έχω άμεση αντίληψη.
Υποθέτω ότι αν ας πούμε έχεις 10 κενά ΠΕ02 και έχεις 2 νεοδιόριστους, αν θες να το πας αναλογικά θα πρεπει να αφήσεις 2 θέσεις για αυτούς...

τώρα αν έχει λογική ο διαθεσίτης να πάει σε άλλη περιοχή του ίδιου πυσδε και ο νεοδιοριζόμενος να τοποθετηθεί στην περιοχή διοριμού...είναι αντικρουόμενες οι απόψεις...
γιατί απο τη μία σου λέει ο 3848 ότι ο νεοδιοριζόμενος δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε άλλη περιοχή απο αυτήν που διορίστηκε
απο την άλλη η εγκύκλιος για την διαχείριση πλεονάζοντος προσωπικού σου λέει ότι γίνεται οι διαθεσίτες να πάνε σε άλλη περιοχή
και έχουμε και την τρίτη περιπτωση που νεοδιόριστοι κρίθηκαν υπεράριθμοι στην περιοχή διορισμού και αναγκαστικά τοποθετήθηκαν σε άλλη χωρίς αίτησή τους....

κοινώς, φέξε μου και γλίστρησα.... η μία διάταξη προσκρούει στην άλλη και άκρη δε βρίσκεις...

όπως σοφά γράφηκε και ευχαριστούμε οι απανταχού εργαζόμενοι σε ΔΔΕ , μάλλον είμαστε Ήρωες για να τα βγάζουμε πέρα με όλα αυτά... Πάντως, χωρίς φυσικά να αποκλείουμε την περίπτωση των "μαγειρεμάτων" η δουλειά των πυσδε δεν είναι καθόλου εύκολη καθώς η λύση αυτής της σπαζοκεφαλιάς απαιτεί μέλη της mensa  για να λυθεί....  8) 8) 8) 

Υπομονή βρε παιδιά !! προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε....

 Patreas όχι υπάρχουν και αποσπάσεις χωρίς αίτηση για τις ανάγκες της υπηρεσίας..

είσαι σίγουρος ότι το αρ. 14 του 1566 δεν έχει καταργηθεί με άλλες, νεότερες διατάξεις; Δεν έχω τον κώδικα μαζί μου για να σου απαντήσω έγκυρα...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #624 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:21:04 μμ »
είναι 100%βέβαιο ότι προηγούνται οι αποσπάσεις εντός πυσδε και έπονται οι από άλλα πυσδε ????? ???

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2007
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #625 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:24:15 μμ »
Patreas όχι υπάρχουν και αποσπάσεις χωρίς αίτηση για τις ανάγκες της υπηρεσίας..

είσαι σίγουρος ότι το αρ. 14 του 1566 δεν έχει καταργηθεί με άλλες, νεότερες διατάξεις; Δεν έχω τον κώδικα μαζί μου για να σου απαντήσω έγκυρα...

Σίγουρα δεν έχει καταργηθεί ολικώς (αν το διαβάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ).

Προς επίρρωση του ότι δεν έχει καταργηθεί: αναφέρεται και στα "Έχοντας υπόψη" στις αποφάσεις διάθεσης που είπαμε:

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%918%CE%9F9-7%CE%97%CE%A0
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%918%CE%9F9-%CE%9A%CE%A3%CE%96

Αποσπάσεις σε σχολική μονάδα (όχι σε φορέα) για τις ανάγκες της υπηρεσίας προβλέπει το Άρ.31 του 3848, ξέρεις να τις προβλέπει κάποιος προγενέστερος νόμος;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #626 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:25:59 μμ »
αυτές συνήθως συνεξετάζονται γιατί μεταξύ τους γίνονται καραμπόλες....πχ ένας εντός πυσδε ζητάει να φυγει απο τημία περιοχή για να πάει στην άλλη, κανείς άλλος εντός πυσδε δε ζητάει αυτό το κενό, το ζητάει κάποιος εκτός πυσδε και το παίρνει...
μεγάλη σπαζοκεφαλιά πάντως...
κανονικά πάντως, με το γράμμα του νόμου, προηγούνται οι εντός πυσδε γιατί ανήκουν ήδη αυτοί οι εκπ/κοί στο πυσδε και άρα θεωρούνται υπεράριθμοι του πυσδε αυτού....
αλλά για την απλούστευση της διαδικασίας, εφ όσων γνωρίζω τουλάχιστον, τα περισσότερα πυσδε συνεξετάζουν αυτές τις αιτήσεις.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2007
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #627 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:28:22 μμ »
Bitch να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο(για σήμερα... :))
Ποιοι προηγουνται στις τοποθετήσεις??Είναι πρώτα όσοι είναι στη διάθεση και μετά οι αποσπασμενοι ή συνεξετάζονται?

η σειρά είναι
- υπεράριθμοι
- διάθεση
-αποσπάσεις εντός πυσδε
- αποσπασθέντες εκτός πυσδε
- νεοδιόριστοι...
αν συμβαίνει κάτι άλλο είναι παράνομο

Είδα στο http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=44831 ότι μαζεύτηκαν όλοι αυτοί οι φωστήρες και βγάλανε μια σειρά που αντιβαίνει αυτή που ανέφερε η bitch.

Εγώ πάντως ψηφίζω bitch.

If you wanna get rich in knowledge you've got to ask bitch in pde.gr

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #628 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:29:58 μμ »
Patreas όχι υπάρχουν και αποσπάσεις χωρίς αίτηση για τις ανάγκες της υπηρεσίας..

είσαι σίγουρος ότι το αρ. 14 του 1566 δεν έχει καταργηθεί με άλλες, νεότερες διατάξεις; Δεν έχω τον κώδικα μαζί μου για να σου απαντήσω έγκυρα...

Σίγουρα δεν έχει καταργηθεί ολικώς (αν το διαβάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ).

Προς επίρρωση του ότι δεν έχει καταργηθεί: αναφέρεται και στα "Έχοντας υπόψη" στις αποφάσεις διάθεσης που είπαμε:

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%918%CE%9F9-7%CE%97%CE%A0
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%918%CE%9F9-%CE%9A%CE%A3%CE%96

Αποσπάσεις σε σχολική μονάδα (όχι σε φορέα) για τις ανάγκες της υπηρεσίας προβλέπει το Άρ.31 του 3848, ξέρεις να τις προβλέπει κάποιος προγενέστερος νόμος;

χμμμμ ενδιαφέρον....θα το κοιτάξω αύριο αυτό ...
πάντως να ξέρεις πως σε πολλα απ΄τα έχοντας υπόψη έχουμε δει πράγματα και θαύματα: πχ σε διαπιστωτική πράξη απολυσης λόγω συνταξιοδότησης είδαμε πέρισυ πδ του 77 που έχει καταργηθεί προ πολλού...
ή ακόμα άδεια βάσει του παλαιού υπαλληλικού κώδικα....
σε κάθε περίπτωση - αν προλάβω δηλαδή - θα κοιτάξω τον επικυρωμένο κώδικα και θα σου πω....
thanx for helping me anyway -  δε γίνεται να θυμάται κανείς όλες τις διατάξεις απ΄έξω....

ναι, αποσπάσει σε σχολικη μονάδα για τις ανάγκες της υπηρεσίας φυσικα και συμβαίνουν....παλαιότερα τις έλεγαν με το όνομά τους...τώρα τις αποκαλούν όλες συλλήβδην ... υπεραριθμίες... 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #629 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:35:26 μμ »
Bitch να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο(για σήμερα... :))
Ποιοι προηγουνται στις τοποθετήσεις??Είναι πρώτα όσοι είναι στη διάθεση και μετά οι αποσπασμενοι ή συνεξετάζονται?

η σειρά είναι
- υπεράριθμοι
- διάθεση
-αποσπάσεις εντός πυσδε
- αποσπασθέντες εκτός πυσδε
- νεοδιόριστοι...
αν συμβαίνει κάτι άλλο είναι παράνομο

Είδα στο http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=44831 ότι μαζεύτηκαν όλοι αυτοί οι φωστήρες και βγάλανε μια σειρά που αντιβαίνει αυτή που ανέφερε η bitch.

Εγώ πάντως ψηφίζω bitch.

If you wanna get rich in knowledge you've got to ask bitch in pde.gr

το είδα κι εγώ αυτό το ενημερωτικό της ΕΛΜΕ αλλά αυτό δεν είναι παρά πρόταση της ελμε σε συννενόηση με τα αιρετά μέλη του κυσδε. Άρα δεν έχει κανένα νομικό βάρος....  ωστόσο αν με ρωτάς, το θεωρώ δικαιότερο να προηγούνται οι νεοδιόριστοι όσων ζητούν απόσπαση εντός και εκτός πυσδε...αλλά και πάλι αυτό είναι προσωπική άποψη όχι θέσφατο ούτε πολύ περισσότερο νομολογία....
αν δεν έρθει κάτι επισημο απο πλευράς υπουργείου η δδε είναι υποχρεωμένες να κινούνται με βάση τις κείμενες διατάξεις..

όσο για το σλόγκαν....  ;D ;D ;D ;D ;D  you gotta be a bitch!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 617
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.