*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 228236 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papagela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • papagela
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #672 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:16:25 μμ »
Συνάδελφοι, είμαι φυσικός, έχω πάρει απόσπαση από την Ευρυτανία για την Β΄ Ανατολική Αττική, και όταν έγιναν οι τοποθετήσεις των συναδέλφων ΠΕ0401, ήμουν η μόνη που δεν τοποθετήθηκε σε λειτουργικό κενό. Παρόλο που πήγα στη διεύθυνση και εξέθεσα το πρόβλημα κα έκανα συμπληρωματική δήλωση σχολείων,άρχισαν να παίρνουν αναπληρωτές οι οποίοι κάλυψαν ήδη τα εναπομείναντα λειτουργικά κενά. Τι προτείνετε να κάνω; Από τη διεύθυνση μου είπαν ότι επειδή δεν είχα αρχικώς δηλώσει πάρα πολλά σχολεία, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ (!!!!!) να αποφασίσω σε ποιο σχολείο θέλω να πάω και γι΄αυτό και άρχισαν να τοποθετούν αναπληρωτές!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:15 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #673 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:25:53 μμ »
Αν τοποθετήθηκαν στα σχολεία που δήλωσες άλλοι ( που είχαν προτεραιότητα σε σχέση με σένα ) γιατί δεν σε τοποθέτησαν σε κάποιο από τα σχολεία που περίσσεψαν ?   

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #674 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:35:35 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=44386

To εν λογω εγγραφο ειναι μια απλη αποφαση του ΠΥΣΔΕ Χανιων και ουδεμια δεσμευτικη ισχυ δεν εχει για την πραγματοποιηση των τοποθετησεων σε αλλα ΠΥΣΔΕ.

Τα πδ50/96 και πδ100/97 έχουν δεσμευτική ισχύ ?    ;)

προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

παρα το γεγονος οτι καποια ΠΥΣΔΕ λειτουργουν με οποιο τροπο βολευονται, κανονικα οι καθε ειδους αποσπασμενοι στις προσωρινες τοποθετησεις του Σεπτεμβριου επονται οσων ειναι στη διαθεση ανεξαρτητως μοριων.
α) αριθμ. 58044/Δ2/22-06-2004 απόφαση του ΥΠΕΠΘ &
β) την αριθμ  Δ2/58044α/14-07-2004 διευκρινι-στική της,

Η σειρά των τοποθετήσεων  είναι ευρισκόμενοι στη διάθεση μαζί με όσους διορίστηκαν πέρισυ ( περισινούς νεοδιόριστους) - αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  - αποσπάσεις απο άλλα ΠΥΣΔΕ και τέλος φετινοί νεοδιόριστοι.

Το λάθος προκύπτει μόνο όταν συνεξετάζονται οι ευρισκόμενοι στη διάθεση με όσους ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ. Αν αυτό συμβεί  γίνεται παράβαση της κείμενης νομοθεσίας. Στην περίπτωση αυτή υποβάλλεις ένσταση με κοινοποίηση στο Υπουργείο και φυσικά, η ένσταση δικαιώνεται ( χωρίς την κοινοποίηση, "παίζει" και να πάει άκλαυτη...).

Αποσυνδεδεμένος xara_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #675 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:23:23 μμ »

Όταν υποβάλαμε αίτηση για τοποθέτηση πριν κάποιες μέρες, στη ΔΔΕ μας ζήτησαν να δώσουμε 10 επιλογές, χωρίς φυσικά να έχουν γίνει γνωστά μέχρι και σήμερα τα λειτουργικά κενά. Και απορώ (δύο μέρες πριν τον αγιασμό): αν δεν έχει προκύψει λειτ.κενό σε κάποια από τις επιλογές μου, περνάνε στην αίτηση του επόμενου συναδέλφου ή πρώτα εξετάζουν αν μπορώ να τοποθετηθώ σε κάποιο από τα σχολεία που άφησα εκτός της αίτησής μου; Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία ή είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε ΠΥΣΔΕ;

Ευχαριστώ

αν δεν το έχεις δηλώσει προηγείται εκείνος που το έχει δηλωσει -ακομα και αν τον "τρως" στα μόρια . Γιαυτό όπως έγραψα και πιο πάνω, γράφουμε στις αιτήσεις τοπθέτησης ότι "αν δεν καταστεί δυνατό να τοποθετηθώ στις ανωτέρω σχολικές μονάδες επιθυμω την τοποθέτησή μου όπου άλλου προκυψει κενό - ή αν θες το κάνεις και συγκεκριμενο πχ. στο επαλ τάδε, στην α/θμια τάδε, στην περιοχή τάδε του τάδε πυσδε" κτλ.

Η sophia d έχει δικιο ότι τοποθετείσαι πρώτος αφού έχεις περισσότερα μόρια, μόνο στην περίπτωση που έχεις δηλώσει το σχολειο που έχε δηλωσει και ο επόμενος απο εσένα. Αλλιως προηγείται εκείνος.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας. Bitch, ήσουν προφητική, θα έλεγα... Εχθές τοποθετήθηκαν στην Άβάθμια όλες οι συνάδελφοι που την είχαν δηλώσει (+1 η οποία απ'ό,τι μου είπαν στο γραφείο "μάλλον έκανε συμπληρωματική δήλωση") κι εγώ, αν και #2 στον πίνακα έμεινα πάλι στον αέρα. Ντροπή μου  :-[, αλλά δεν είχα ιδέα πως μπορούσα να συμπληρώσω κάτι πέρα από τις 10 επιλογές μου στην αίτηση τοποθέτησης.
Οπότε, μένει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για να μάθω τι προτίθενται να κάνουν με ΄μένα ( τη Δευτέρα θα επιστρέψει η Διευθύντρια της ΔΔΕ μας, η οποία σήμερα και αύριο είπε να πάρει άδεια  ;D ;D ;D)
Bitch, σε ευχαριστώ και σε θαυμάζω (η αφομοίωση πληροφοριών που να αφορούν διαδικαστικά θέματα δεν είναι μέσα στις δεξιότητές μου  ;) )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:15 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #676 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:30:18 μμ »
[

Έχω την αίσθηση ότι η bitch έχει προκαλέσει πονοκεφάλους στα μέλη πολλών ΠΥΣΔΕ .    :)

αυτό ξέρεις τι μου θυμίζει; την ατάκα της Κοντού :
ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΑΝΤΩΝΑΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος papagela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • papagela
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #677 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:36:00 μμ »
Αν τοποθετήθηκαν στα σχολεία που δήλωσες άλλοι ( που είχαν προτεραιότητα σε σχέση με σένα ) γιατί δεν σε τοποθέτησαν σε κάποιο από τα σχολεία που περίσσεψαν ?

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #678 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:42:32 μμ »
γιατί εφόσον ισχυουν οι διατάξεις του πδ50/96 που οριζει τους διαθεσίτες ως υπεράριθμους του πυσδε, η τοποθέτησή τους γινεται με βάση αυτά που ισχύουν για αυτούς. Άρα, αν περισσέψουν θέσεις τοποθετούνται σε αυτές υποχρεωτικά οι έχοντες τα λ ι γ ό τ ε ρ α μόρια...Επομένως,εσύ θα τοποθετηθείς σε αμέσως επόμενη φάση...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #679 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:21:48 μμ »
1) η συνάδελφος δεν είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ , ήρθε με απόσπαση σε αυτό .
2) λέει ότι τοποθετούν ήδη αναπληρωτές τη στιγμή που δεν έχουν τοποθετήσει όλους τους μόνιμους .

Έχω την αίσθηση ότι σε κάποια ΠΥΣΔΕ υπήρχαν κάποιοι στη διάθεση , πήγαν αποσπασμένοι , πήραν αναπληρωτές και  όλοι μαζί είναι πιο πολλοί από τα λειτουργικά κενά .  Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #680 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 06:30:47 μμ »


Έχω την αίσθηση ότι σε κάποια ΠΥΣΔΕ υπήρχαν κάποιοι στη διάθεση , πήγαν αποσπασμένοι , πήραν αναπληρωτές και  όλοι μαζί είναι πιο πολλοί από τα λειτουργικά κενά .  Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?

ΜΠΑΧΑΛΟ!!  ;D ;D ;D ;D 

οι αποσπασμένοι και οι αναπληρωτές πήγαν με βάση τα κενά που δηλώθηκαν...αν δηλώθηκαν λάθος....τότε απλά όλοι περιμένουν...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #681 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:23:23 μμ »
Λε - πόν!! έχω νέα:

οι αποσπασθέντες απο πυσδε σε πυσπε
και όσοι διατίθενται απο πυσδε σε πυσπε ολικά ή μερικά
συνεξετάζονται και συγκρίνονται μεταξύ τους και τοποθετούνται βάση μορίων....

δεν προκύπτει από συγκεκριμένη διάταξη ωστόσο παρά μόνο απο τη λογική ότι εφόσον δεν ανήκουν οργανικά  στο πυσπε που κρίνει τις τοποθετήσεις τους τους "διαχειρίζονται" όπως θα διαχειρίζονταν όλες τις άλλες κατηγορίες αποσπασμένων...

αυτά από μένα.....απόψε θα καθυστερώ στις απαντήσεις γιατί παίζει η ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑ λέμεεεεε ...  :-* :-* :-* :-*

Καλησπέρα

Επειδή αυτά που λες απαντούν ακριβώς σε ερώτημα που έχω ήδη υποβάλλει σε άλλο θέμα που έχω ανοίξει μπορείς να μου αναφέρεις το ΠΥΣΠΕ που αναφέρεσαι για να πάρω περαιτέρω πληροφορίες?

Ευχαριστώ
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #682 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:12:02 μμ »
καλησπέρα.

οι φετινοί νεοδιόριστοι τελικά εντάσσονται στο δημόσιο ή παραμένουν στο ικα; κανείς από τη διεύθυνση, ούτε καν στον οπαδ δεν ξέρουν να μου απαντήσουν.......
 ??? ??? ??? ??? :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #683 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:48:26 μμ »
ρε παιδιά, είναι ξεκάθαρο το ζήτημα - μαλιστα απο το υπουργείο ζήτησαν εχθές και τα ονοματα των εκπ/κών που διορίστηκαν φέτος και έχουν προΫπηρεσία...

λοιπον, για άλλη μια φορά
όσοι ως 31/12/2010 έχουν ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ στο δημόσιο ασφαλίζονται στο δημόσιο.
οι υπόλοιποι υποχρεωτικά στο ικα..
περίμενε να βρω και το λινκ, εκτύπωσέ το και δώστο τους να το έχουν..
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #684 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:00:12 μμ »
ιδου:

http://blogs.sch.gr/nrammos/files/2011/02/Egykliosn3865_2010.pdf

σελ. 4, άρ.2 επισημάνσεις!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #685 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:30:46 μμ »
 Bitch βοήθησε με σε παρακαλώ. Αποσπάστηκα απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ. Κάναμε δήλωση για τοποθέτηση και μας είπαν οτι οι τοποθετήσεις θα γίνουν σύμφωνα με την εγκύκλιο των αποσπάσεων απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Καλά μέχρι εδώ. Βγήκαν οι τοποθετήσεις και παρατήρησα οτι σε σχολεία που έιχα δηλώσει πήγαν συνάδελφοι με λιγότερα μόρια απο εμένα. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι προηγούνται επειδή είναι στην διάθεση ΠΥΣΠΕ. Σε άλλους νομούς δεν το κάνουν αυτό όμως. Μπορώ να κάνω κάτι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161203
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 605
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.