*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;  (Αναγνώστηκε 20467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« στις: Μάρτιος 15, 2011, 11:36:50 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής : στο χωριό που είμαι, ένας εκπαιδευτικός (πχ. του γυμνασίου)  βγάζει  λόγο την 28η και ένας άλλος (πχ του λυκείου) την 25η. Τώρα που είναι η σειρά του δικού μας σχολείου (δημοτικό) κανένας εκπαιδευτικός δεν θέλει. Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση; Μας έχουν πει ότι είναι υποχρεωτικό, αλλά είναι πράγματι; Και τονίζω ότι η αντίρρησή μας  δεν είναι αν θα πάμε, δεν μας ενοχλεί να πάμε, αλλά αφορά τον λόγο που πρέπει να εκφωνήσουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2011, 11:54:23 μμ »
Να ρωτήσω πρώτα γιατί κανένας απο εσάς δε θέλει;
Μετά θα σου απαντήσω σ΄αυτό που ρωτάς.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2011, 01:31:05 πμ »
Να ρωτήσω πρώτα γιατί κανένας απο εσάς δε θέλει;
Μετά θα σου απαντήσω σ΄αυτό που ρωτάς.
...γιατι συνδεεις την ερωτηση που τεθηκε με τη δικη σου απορια ομως?
μπορει να εχει τους οποιους λογους ο οποιοσδηποτε και να μη θελει να αναλαβει αυτη την  αγγαρεια- υποχρεωση...

προφανως και δεν ειναι υποχρεωμενος να το κανει ( αν και δεν κατεχω εγκυκλιους και αποφασεις), νομιζω οτι ειναι το εθιμικο δικαιο των μικρων πληθυσμιακα περιοχων καθως και , καποιες φορες,οι διαφορες συγκοινωνουσες "εξυπηρετησεις" των δντων αργοτερα προς τους "προθυμους"

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2011, 01:38:41 πμ »
συνδέω την απάντησή μου με τους λόγους της άρνησης γιατί η απάντηση θα ειναι διαφορετική αν επικαλούνται λογους υγείας και διαφορετικοι αν επικαλούνται λόγους τύπου " ντρέπομαι να βγάλω λόγο" ή " είμαι ιδεολογικά αντίθετος"
Η εκφώνηση του λόγου ανήκει στο τυπικό του εορτασμού - όπως ακριβώς αυτό το τυπικό ορίζεται απο σχετικους νόμους και διατάξεις - γίνεται με την ευθύνη των οργάνων της τοπικής αυτοδιοίκησης και επομένως θελω να ξερω τους λόγους πριν εκθέσω τη σχετική νομολογία που διέπει την μη εκφώνηση λόγου απο κάποιον.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2011, 07:53:34 πμ »
Δυστυχώς πολλοί εκπαιδευτικοί μέχρι και στην γιορτή βαριούντε να πάνε. Βρίσκουν αφορμή να την κοπανίσουν. Συστεγαζόμενα σχολεία συνηθίζουν να οργανώνουν εναλλάξ τις γιορτές για να απαλλαχθούν από το "βάρος" της προετοιμασίας μιας γιορτής που στο κάτω κάτω γίνεται 2 φορές τον χρόνο!

Μάλιστα πιάνονται και στα χέρια λέγοντας "είναι σειρά σας να κάνετε την γιορτή, εμείς την κάναμε στην 28η"!
Μήπως θα ήταν καλύτερα να καταργήσουμε τελείως αυτήν την μέρα και απλά να καθόμαστε σπίτια μας;

Τι θα πει ρε σειρά μας και σειρά σας;

είμαι σε συστεγαζόμενα σχολεία και επειδή το γουστάρω να οργανώνω γιορτές, μουσικές, χορωδίες, τραγούδια κλπ το τι έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες από συναδέλφους δεν περιγράφεται! Ακουστε λοιπόν:

"Μην πάνε και σου φορτώσουν την γιορτή κακομοίρη μου. Είναι σειρά του άλλου Γυμνασίου να κάνει την γιορτή!"
"Τι παιδεύεσαι με χορωδίες και πρόβες; μήπως θα πληρωθείς για αυτό;"
"Καλά τρελός είσαι; Σχολάς στο 4ωρο και θα καθίσεις μέχρι 7η ώρα να κάνεις πρόβες;"

Οι αντίστοιχες απαντήσεις μου στους συναδέλφους ήταν:
"Μα δεν κατάλαβες. Εγώ θέλω να την φορτωθώ!"
"Είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή για μένα"
"Ναι σκέφτομαι να ζητήσω και κλειδιά για να έρθουμε και Κυριακή γιατί δυστυχώς το σύστημα εξουθενώνει τα παιδιά με 7ωρα μαθήματα χωρίς να προβλέπει ούτε μισή ώρα κενό μέσα στην εβδομάδα για να εκφραστούν τα παιδιά"

στη θέση σου θα εκφωνούσα εγώ τον λόγο. Επίσης θα έφτιαχνα μια αφίσα όπου θα έγραφα τα ονόματα και των δύο σχολείων ότι ντε και καλά με κόπο και ιδρώτα συνδιοργάνωσαν την γιορτή. Εννοείται ότι το όνομά μου δεν θα το έβαζα πουθενά!

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2011, 10:01:14 πμ »
συνδέω την απάντησή μου με τους λόγους της άρνησης γιατί η απάντηση θα ειναι διαφορετική αν επικαλούνται λογους υγείας και διαφορετικοι αν επικαλούνται λόγους τύπου " ντρέπομαι να βγάλω λόγο" ή " είμαι ιδεολογικά αντίθετος"
Η εκφώνηση του λόγου ανήκει στο τυπικό του εορτασμού - όπως ακριβώς αυτό το τυπικό ορίζεται απο σχετικους νόμους και διατάξεις - γίνεται με την ευθύνη των οργάνων της τοπικής αυτοδιοίκησης και επομένως θελω να ξερω τους λόγους πριν εκθέσω τη σχετική νομολογία που διέπει την μη εκφώνηση λόγου απο κάποιον.
...ακριβως επειδη ειναι ευθυνη της Τ.Α. , με ποιο σκεπτικο να νοειται ως υποχρεωση εκπαιδευτικων - και δη φιλολογων ! - να εκφωνουν καποιον πανηγυρικο? προτιμοτερο θα ηταν να προσφερονται και να προτιμωνται ικανοι ρητορες- και εκτος εκπαιδευτικου χωρου !

Δυστυχώς πολλοί εκπαιδευτικοί μέχρι και στην γιορτή βαριούντε να πάνε. Βρίσκουν αφορμή να την κοπανίσουν. Συστεγαζόμενα σχολεία συνηθίζουν να οργανώνουν εναλλάξ τις γιορτές για να απαλλαχθούν από το "βάρος" της προετοιμασίας μιας γιορτής που στο κάτω κάτω γίνεται 2 φορές τον χρόνο!

Μάλιστα πιάνονται και στα χέρια λέγοντας "είναι σειρά σας να κάνετε την γιορτή, εμείς την κάναμε στην 28η"!
Μήπως θα ήταν καλύτερα να καταργήσουμε τελείως αυτήν την μέρα και απλά να καθόμαστε σπίτια μας;

Τι θα πει ρε σειρά μας και σειρά σας;

είμαι σε συστεγαζόμενα σχολεία και επειδή το γουστάρω να οργανώνω γιορτές, μουσικές, χορωδίες, τραγούδια κλπ το τι έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες από συναδέλφους δεν περιγράφεται! Ακουστε λοιπόν:

"Μην πάνε και σου φορτώσουν την γιορτή κακομοίρη μου. Είναι σειρά του άλλου Γυμνασίου να κάνει την γιορτή!"
"Τι παιδεύεσαι με χορωδίες και πρόβες; μήπως θα πληρωθείς για αυτό;"
"Καλά τρελός είσαι; Σχολάς στο 4ωρο και θα καθίσεις μέχρι 7η ώρα να κάνεις πρόβες;"

Οι αντίστοιχες απαντήσεις μου στους συναδέλφους ήταν:
"Μα δεν κατάλαβες. Εγώ θέλω να την φορτωθώ!"
"Είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή για μένα"
"Ναι σκέφτομαι να ζητήσω και κλειδιά για να έρθουμε και Κυριακή γιατί δυστυχώς το σύστημα εξουθενώνει τα παιδιά με 7ωρα μαθήματα χωρίς να προβλέπει ούτε μισή ώρα κενό μέσα στην εβδομάδα για να εκφραστούν τα παιδιά"

στη θέση σου θα εκφωνούσα εγώ τον λόγο. Επίσης θα έφτιαχνα μια αφίσα όπου θα έγραφα τα ονόματα και των δύο σχολείων ότι ντε και καλά με κόπο και ιδρώτα συνδιοργάνωσαν την γιορτή. Εννοείται ότι το όνομά μου δεν θα το έβαζα πουθενά!
..ποιος μιλησε για τραγουδια, χορωδιες, θεατρικες παραστασεις ομως?? 
επικινδυνες γενικευσεις κανεις ....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2011, 11:44:03 πμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής : στο χωριό που είμαι, ένας εκπαιδευτικός (πχ. του γυμνασίου)  βγάζει  λόγο την 28η και ένας άλλος (πχ του λυκείου) την 25η. Τώρα που είναι η σειρά του δικού μας σχολείου (δημοτικό) κανένας εκπαιδευτικός δεν θέλει. Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση; Μας έχουν πει ότι είναι υποχρεωτικό, αλλά είναι πράγματι; Και τονίζω ότι η αντίρρησή μας  δεν είναι αν θα πάμε, δεν μας ενοχλεί να πάμε, αλλά αφορά τον λόγο που πρέπει να εκφωνήσουμε

ε, κατεβασε ενα λογο απο το ιντερνετ και τραβα πες τον.... σιγα το δυσκολο του πραγματος!

μονο προσεξε το σκαλοπατι οταν ειναι να ανεβεις στο βαθρο, πολλες φορες δεν ειναι σταθερο, και αυτο ειναι οντως ειναι λογος σοβαρος μη εκφωνησης "επιταφιου"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2011, 11:49:33 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2011, 11:48:26 πμ »
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις λόγο δικό σου.. Κράξε την κυβέρνηση, το σύστημα της ΕΕ κλπ για τα δεινά που μας επιφέρουν, και την ανάγκη για μια νέα επανάσταση.. πνευματική και όχι μόνο. Έτσι και εκφράζεις τα σύγχρονα προβλήματα και τα συνδέεις με την ιστορική επανάσταση του '21. Μην φοβάστε να κάνετε κάτι τέτοιο. Λόγο δεν θέλουν; Ας τον έχουν!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2011, 12:04:14 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής : στο χωριό που είμαι, ένας εκπαιδευτικός (πχ. του γυμνασίου)  βγάζει  λόγο την 28η και ένας άλλος (πχ του λυκείου) την 25η. Τώρα που είναι η σειρά του δικού μας σχολείου (δημοτικό) κανένας εκπαιδευτικός δεν θέλει. Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση; Μας έχουν πει ότι είναι υποχρεωτικό, αλλά είναι πράγματι; Και τονίζω ότι η αντίρρησή μας  δεν είναι αν θα πάμε, δεν μας ενοχλεί να πάμε, αλλά αφορά τον λόγο που πρέπει να εκφωνήσουμε

ε, κατεβασε ενα λογο απο το ιντερνετ και τραβα πες τον.... σιγα το δυσκολο του πραγματος!

μονο προσεξε το σκαλοπατι οταν ειναι να ανεβεις στο βαθρο, πολλες φορες δεν ειναι σταθερο, και αυτο ειναι οντως ειναι λογος σοβαρος μη εκφωνησης "επιταφιου"

Επίσης μπορείς να επικαλεστείς αγοραφοβία...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2011, 05:34:56 μμ »
Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οι περισσότεροι από εμάς είναι ιδεολογικά αντίθετοι (για να απαντήσω στην απορία σου bitch). Από εκεί και πέρα, επειδή γράφτηκαν διάφορα, είναι τελείως διαφορετικό να  οργανώσω μία γιορτή με τα παιδιά από το να πάω να εκφωνήσω πανηγυρικό με τους τοπικούς παράγοντες - δεν το θεωρώ δουλειά μου και πιστεύω ότι κακώς δίνεται σε εκπαιδευτικούς. Το θέμα αν υπάρχει σχετική νομοθεσία την οποία μπορούν να επικαλεστούν (μας απείλησανε και με αναφορά στο υπουργείο!) ή που μπορούμε να επικαλεστούμε εμείς.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2011, 07:01:21 μμ »
γραψτην ρε Ελενη μου, ή κατεβασε την απο το ιντερνετ. πηγαινε να την πεις και τελος.Τι δικαστηρια και αναφορες? 5 λεπτα δουλεια. Δεν ειναι κακο.
Μα, αν δεν την πουν εκπ/κοι τοτε ποιος? ο Νομαρχης?...κατεξοχην εργο του εκπ/κου ειναι.

α, και αν παραλειψεις καμια αράδα μη τα χασεις! (το΄χω παθει) κανεις δεν προσεχει εκεινη την ωρα. ολοι βλεπουν το ρολοι τους για να πανε να βαλουν το φαγητο .....ή κανονιζουν που θα πανε για καφε. Μονο οταν τελειωσεις το λογο αρχισε εσυ τα παλαμακια για να δωσεις το εναυσμα και την ειδοποιηση στους αλλους πως τελειωσε το μαρτυριο τοσο το δικο σου, οσο και το δικο τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2011, 07:08:30 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Berlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2011, 07:07:58 μμ »
Σ' εμάς την 28η Οκτωβρίου ο διευθυντής μας ρώτησε αν θέλει κανείς ν' αναλάβει έναν τέτοιο λόγο στην εκκλησία, διευκρινίζοντάς μας παράλληλα πως αν δε θέλει κανείς πρέπει να τον εκφωνήσει ο ίδιος, πράγμα που δε θα το επιθυμούσε. Συγκινημένοι όλοι με την ειλικρίνειά του απαντήσαμε ότι δε θέλουμε κι έτσι τον εκφώνησε ο διευθυντής, χωρίς να μας κρατήσει κακία  :)

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 16, 2011, 07:10:32 μμ »
μπραβο του...το χω ζησει κι εγω αυτο..!!ευτυχως παντα υπαρχουν και οι δημοτικοι συμβουλοι που θελουν την προβολη και αναλαμβανουν τις περισσοτερες φορες την εκφωνηση λογων..!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2011, 07:13:02 μμ »
προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Μάρκο. Πέραν τούτου τώρα θα σου πω τα εξής:
νομικά δε προβλέπεται απο κάπου- καθ' όσων ξέρω τουλάχιστον - η εκφώνηση να γίνεται απο εκπαιδευτικούς. Είθισται βέβαια αλλά δε νομίζω ότι προβλέπεται.
Απ΄την άλλη αν επικαλεστείς ιδεολογικούς λόγους και αυτοί γίνουν δεκτοί προκαλούν ένα προηγούμενο που θα λειτουργήσει ως ντόμινο εξελίξεων και αυτό είναι κάτι που η διοίκηση δεν το θέλει για δικούς της λόγους.
Αν επιμένεις να μην εκφωνήσεις τον  λόγο μπορείς να εφαρμόσεις τις διατάξεις του υπαλληλικού κώδικα περί εκτέλεσης εντολων με διαταγή άνωθεν που είναι προδήλως παράνομες κτλ κτλ ( αρθρο 25 - που όμως ΔΕ σε απαλλάσσει από το να εκτελέσεις την ενέργεια άρα θέλει προσοχή εδώ).
Άσε που για να κριθεί η νομιμότητα ή μη των ενεργειών των δικών σου ή της διοίκησης θα πρέπει να πάει το θέμα στην Υπουργό.....άντε, θα γνωρίσεις και την Αννούλα απο κοντά...) :P ::)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159870
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.