*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;  (Αναγνώστηκε 20464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 17, 2011, 06:07:52 μμ »
[
..ευτυχως βρηκα  τι  εχω ! ...ευχαριστω σας, bitch και soul , που με απαλλαξατε απο επισκεψη σε ψυχολογο! να τι ειμαι,behind the camera  man ....

 .....άμα είναι να το λες. πες στο σωστά καμάρι μου....camera-shy!! Αλλιώς αυτό που έγραψες σημαινει ή ότι είσαι φωτογράφος (behind the camera) ή ότι είσαι καμεραμαν.... άντε και ολίγον απο σκηνοθέτης... (μου βγήκε η ΠΕ 06 απο μεσα μου τώρα...)   :P :P
...μα...αναφερομανε στο λεγομενον της soul
  ( " Μάλιστα συχνά γράφει ο ίδιος τους λόγους, γιατί είναι και σ' αυτό ταλαντούχος αλλά πάντα θέλει να δουλεύει πίσω...από τις ''κάμερες'' και ποτέ μπροστά.
Θα πέσουμε να τον φάμε γι' αυτό ή θα τον πούμε τεμπέλη;;;" )
...ημαν καλος στα αγγλικα μου ...καντε μου τεστ!

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Είστε άπαιχτοι :-*
Αγαπημένη μου bitch συμφωνούμε απόλυτα ;)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:03 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 17, 2011, 10:39:29 μμ »
Πες τα βρε bitch !!! Θα μας τρελάνουν τελείως !!!  :-X :o 8)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 17, 2011, 10:51:30 μμ »
πάντως, αυτή η σιγή ιχθύος που τηρείται ευλαβικά απο τους ιδεολογικά αντίθετους, μου φαίνεται ότι δικαιώνει τον Μάρκο... ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 17, 2011, 11:54:22 μμ »
Προς bitch και λοιπους που επιμενουν..
Ο αντιρρησιας συνηθως διαφωνει για καποιον η καποιους
απο τους παρακατω λογους..
α)Ειναι εναντια στο κρατος(σου λεει εκανα την υποχωρηση να το υπηρετω
για βιοποριστικους λογους, δεν θα παω να το εκθειαζω και σε διαφορα πανηγυρια...)
β)Ειναι εναντια στον εθνικισμο με τον οποιο πολλες φορες ταυτιζονται οι παρακατω εκδηλωσεις..
(σου λεει δεν θα κανω το χατηρι να προωθησω τα σωβινιστικα κομπλεξ που εχουν τα καθε λογης
εθνίκια που ακουν απο κατω στο πληθος...)
γ)Ειναι εναντια στην εκκλησια η οποια με καποιο τροπο παντα συμμετεχει σε τετοιου ειδους εκδηλωσεις
και ενιοτε μεσα στην εκκλησια εκφωνειται ο λογος(σου λεει δεν θα κανω το χατηρι να κανω μαγκες τους τραγους)
δ)Ειναι εναντια στο lifestyle που συνεπαγεται αυτων των εκδηλωσεων
(δεν εχω καμια ορεξη να φοραω το ''πρεπον'' ενδυμα, και να ακολουθω μια ψευτικη συμπεριφορα,
ουτε να τρωω στη μαπα τον καθε λογης επισημο, που πρεπει να τον βαλουμε να κατσει κ πρωτο τραπεζι πιστα
για να κανει τα PRιλικια του...τουλαχιστον να αποφυγω να εχω πρωταγωνιστικο ρολο σε ολο αυτο
το καραγκιοζιλικι λεγοντας τον πανηγυρικο..)
Προσωπικα τις δικαιολογιες α και β τις κατανοω, αλλα δεν τις ασπαζομαι γιατι γινεται μια εσφαλμενη
ταυτιση της πατριδας με το κρατος στην πρωτη, και του πατριωτισμου με τον εθνικισμο στη δευτερη.
Η πατριδα ειναι κατι εμφυτο, δε μπορουμε να το απαρνηθουμε..Οσο για τα εθνίκια ειναι ευκαιρια να μπαινουν στη θεση τους...
Τη δικαιολογια γ, επισης την κατανοω αλλα δε μπορω να πω σε 2 σειρες αν συμφωνω η οχι, γιατι
γενικα η σχεση εκκλησιας με το σχολειο ειναι πολυ μεγαλο θεμα που θελει να γραφουμε απειρες σελιδες...
Την δικαιολογια δ, και την κατανοω και την ασπαζομαι, αρκει το ατομο που την επικαλειται να ειναι
καθε μερα εχρος του lifestyle και να μη το θυμαται μονο εκεινη τη μερα για λογους λουφας...
Αυτες ειναι πανω κατω οι δικαιολογιες που παιζουν στην πιατσα, ελπιζω να σας καλυψα... 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:03 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:02:36 πμ »
αυτό το πράγμα να γίνεται λόγος για εθνισμό-- εθνικισμό-σωβινισμό μία τετοια μερα μόνο το 2 % του Τσίπρα φαντάζομαι θα το ασπάζεται ,δλδ να μην είμαστε περήφανοί να ξεχάσουμε τον αγώνα των προγόνων μας που δικαιώθηκε;;άπο την πολύ αριστερά μου φαίνεται καταντήσαμε όπως σήμερα ε όχι και να ντραπούμε που αποτινάξαμε τους τουρκαλάδες από το κεφάλι μας είτε οθωμανοί είτε τούρκοι το ίδιο μου κάνει και αυτα που γράφω δεν έιναι δικά μου συναισθήματα ,για ρωτήστε τους μαθητές σας να σας πουν ...αγαπούν αυτήν την ιστορία ;αγανακτούν με την τωρινή εθνική ξεφτιλά ή όχι ;;;μάλλον ναι έως πολύ .

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:06:14 πμ »
Τα πράγματα είναι απλά.Μπορεί να είναι κάποιος ιδεολογικά αντίθετος με την εκφώνηση λόγου ,με τον τρόπο που γίνεται σε πολλές περιπτώσεις, ωστόσο αυτό το οποίο δεν μπορεί να αρνηθεί κανείς είναι η  ιστορικότητα των γεγονότων.Δηλαδή πράγματι έλαβε χώρα η επανάσταση του 21 και πράγματι κηρύχθηκε  ο ελληνοϊταλικός πόλεμος το 1940.Από εκεί  και πέρα ο καθένας μπορεί και έχει κάθε δικαίωμα να τα ερμηνεύσει ,όπως αυτός θέλει.Βγάζεις λοιπόν ένα λόγο που θα αντανακλά τις απόψεις σου σχετικά με το γεγονός αυτό.Και πιο συγκεκριμένα, σχετικά με την 25η Μαρτίου, άλλος θέλει μεγαλύτερη αναφορά σε ζητήματα έθνους και ανεξαρτησίας, άλλος εκτενέστερη αναφορά σε ζητήματα ταξικών συγκρούσεων(μαρξιστική σχολή)κλπ.Ό,τι θέλεις το επιλέγεις, το γράφεις και το εκφωνείς(τυχαίες οι αναφορές σε ιδεολογικές αναφορές). Και εγώ πέρισυ έβγαλα το λόγο για την 25ης Μαρτίου, αναφερόμενος στα ιστορικά γεγονότα της περιόδου και σε συσχετισμό με την οικονομική κρίση και τα σημερινά μας αδιέξοδα. Το θεώρησα ως μία ευκαιρία, να απαλλάξω, όσο μπορώ τα ιστορικά γεγονότα από την ρητορική μπαρουφολογία και τον ξύλινο και ξεπερασμένο διδακτισμό και προσπάθησα να κάνω συγκρίσεις με το σήμερα.Σε όλους άρεσε, αφενός μεν διότι κάποιοι έμαθαν και κάτι από τα ιστορικά γεγονότα και επιπλέον η σύνδεση με το σήμερα έδωσε τροφή για σκέψη και ανταλλαγή απόψεων και θέσεων(δεν είναι πάντα υποχρεωτικό να συμφωνούν όλοι μαζί σου!).Βέβαια, ως και εκ της ιδιότητός μου ,είμαι φιλόλογος ΠΕ02, από το ιστορικό τμήμα ορμώμενος και με ειδικότερες σπουδές(μεταπτυχιακά, διδακτορικό στην ιστορία) δεν μπορούσα να αφήσω τα ιστορικά γεγονότα βορά στην κάθε είδους στείρα ρητορική, αλλά αυτό πες ότι είναι επαγγελματική διαστροφή δικά μου, αυτό που μπορούν όλοι να κρατήσουν είναι να δουν τα γεγονότα αυτά ως τέτοια και να κάνουν συγκρίσεις με το σήμερα, αποφεύγοντας τις υπερβολές , όπως το να μειώνω το γεγονός ως ασήμαντο ή το αναβιβάζω στη σφαίρα του υπερφυσικού, μακριά από τις ιστορικές συνθήκες της εποχής. Η ιστορία είναι επιστήμη, και ώς τέτοια θέλει πρωτίστως ψυχραιμία. Βέβαια, η εκφώνηση λόγου δεν έχει και μεγάλη σχέση με την ιστορία ως επιστημονικό κλάδο, αλλά πάντα μπορούμε ,αυτή είναι η άποψη μου, να δράξουμε την ευκαιρία για να αλλάξουμε τα πράγματα, όπως θέλουμε και όσο μπορούμε. Καλή εκφώνηση του λόγου λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:17:28 πμ »
Τα πράγματα είναι απλά.Μπορεί να είναι κάποιος ιδεολογικά αντίθετος με την εκφώνηση λόγου ,με τον τρόπο που γίνεται σε πολλές περιπτώσεις, ωστόσο αυτό το οποίο δεν μπορεί να αρνηθεί κανείς είναι η  ιστορικότητα των γεγονότων.Δηλαδή πράγματι έλαβε χώρα η επανάσταση του 21 και πράγματι κηρύχθηκε  ο ελληνοϊταλικός πόλεμος το 1940.Από εκεί  και πέρα ο καθένας μπορεί και έχει κάθε δικαίωμα να τα ερμηνεύσει ,όπως αυτός θέλει.Βγάζεις λοιπόν ένα λόγο που θα αντανακλά τις απόψεις σου σχετικά με το γεγονός αυτό.Και πιο συγκεκριμένα, σχετικά με την 25η Μαρτίου, άλλος θέλει μεγαλύτερη αναφορά σε ζητήματα έθνους και ανεξαρτησίας, άλλος εκτενέστερη αναφορά σε ζητήματα ταξικών συγκρούσεων(μαρξιστική σχολή)κλπ.Ό,τι θέλεις το επιλέγεις, το γράφεις και το εκφωνείς(τυχαίες οι αναφορές σε ιδεολογικές αναφορές). Και εγώ πέρισυ έβγαλα το λόγο για την 25ης Μαρτίου, αναφερόμενος στα ιστορικά γεγονότα της περιόδου και σε συσχετισμό με την οικονομική κρίση και τα σημερινά μας αδιέξοδα. Το θεώρησα ως μία ευκαιρία, να απαλλάξω, όσο μπορώ τα ιστορικά γεγονότα από την ρητορική μπαρουφολογία και τον ξύλινο και ξεπερασμένο διδακτισμό και προσπάθησα να κάνω συγκρίσεις με το σήμερα.Σε όλους άρεσε, αφενός μεν διότι κάποιοι έμαθαν και κάτι από τα ιστορικά γεγονότα και επιπλέον η σύνδεση με το σήμερα έδωσε τροφή για σκέψη και ανταλλαγή απόψεων και θέσεων(δεν είναι πάντα υποχρεωτικό να συμφωνούν όλοι μαζί σου!).Βέβαια, ως και εκ της ιδιότητός μου ,είμαι φιλόλογος ΠΕ02, από το ιστορικό τμήμα ορμώμενος και με ειδικότερες σπουδές(μεταπτυχιακά, διδακτορικό στην ιστορία) δεν μπορούσα να αφήσω τα ιστορικά γεγονότα βορά στην κάθε είδους στείρα ρητορική, αλλά αυτό πες ότι είναι επαγγελματική διαστροφή δικά μου, αυτό που μπορούν όλοι να κρατήσουν είναι να δουν τα γεγονότα αυτά ως τέτοια και να κάνουν συγκρίσεις με το σήμερα, αποφεύγοντας τις υπερβολές , όπως το να μειώνω το γεγονός ως ασήμαντο ή το αναβιβάζω στη σφαίρα του υπερφυσικού, μακριά από τις ιστορικές συνθήκες της εποχής. Η ιστορία είναι επιστήμη, και ώς τέτοια θέλει πρωτίστως ψυχραιμία. Βέβαια, η εκφώνηση λόγου δεν έχει και μεγάλη σχέση με την ιστορία ως επιστημονικό κλάδο, αλλά πάντα μπορούμε ,αυτή είναι η άποψη μου, να δράξουμε την ευκαιρία για να αλλάξουμε τα πράγματα, όπως θέλουμε και όσο μπορούμε. Καλή εκφώνηση του λόγου λοιπόν!!!

ΑΠΛΑ ....RESPECT!!! ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:33:38 πμ »
Πες τα βρε bitch !!! Θα μας τρελάνουν τελείως !!!  :-X :o 8)
...ουφ...αφηστε καλε τα παιδια να μη ΘΕΛΟΥΜΕ να ειμαστε εκφωνητες !!!
μην μπερδευετε τα θεματα....

πάντως, αυτή η σιγή ιχθύος που τηρείται ευλαβικά απο τους ιδεολογικά αντίθετους, μου φαίνεται ότι δικαιώνει τον Μάρκο... ;D ;D
...δε χρειαζονται εμβριθεις αναλυσεις επι παντος του επιστητου και μη !
προσπαθησε να κανει κατι ο   L.a.  , αλλα και παλι δε θα σας καλυψει... τι χρειαν εχομεν αλλων μαρτυρων?

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:42:40 πμ »
Προς bitch και λοιπους που επιμενουν..
Ο αντιρρησιας συνηθως διαφωνει για καποιον η καποιους
απο τους παρακατω λογους..
α)Ειναι εναντια στο κρατος(σου λεει εκανα την υποχωρηση να το υπηρετω
για βιοποριστικους λογους, δεν θα παω να το εκθειαζω και σε διαφορα πανηγυρια...)
β)Ειναι εναντια στον εθνικισμο με τον οποιο πολλες φορες ταυτιζονται οι παρακατω εκδηλωσεις..
(σου λεει δεν θα κανω το χατηρι να προωθησω τα σωβινιστικα κομπλεξ που εχουν τα καθε λογης
εθνίκια που ακουν απο κατω στο πληθος...)
γ)Ειναι εναντια στην εκκλησια η οποια με καποιο τροπο παντα συμμετεχει σε τετοιου ειδους εκδηλωσεις
και ενιοτε μεσα στην εκκλησια εκφωνειται ο λογος(σου λεει δεν θα κανω το χατηρι να κανω μαγκες τους τραγους)
δ)Ειναι εναντια στο lifestyle που συνεπαγεται αυτων των εκδηλωσεων
(δεν εχω καμια ορεξη να φοραω το ''πρεπον'' ενδυμα, και να ακολουθω μια ψευτικη συμπεριφορα,
ουτε να τρωω στη μαπα τον καθε λογης επισημο, που πρεπει να τον βαλουμε να κατσει κ πρωτο τραπεζι πιστα
για να κανει τα PRιλικια του...τουλαχιστον να αποφυγω να εχω πρωταγωνιστικο ρολο σε ολο αυτο
το καραγκιοζιλικι λεγοντας τον πανηγυρικο..)



Καλή προσπάθεια... Και έλεγα τι με ενοχλεί; Οι επίσημοι...
Πάντως, στην εκφώνηση του πανηγυρικού μπορεί να πει κάποιος ότι θέλει και  είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία να πάρει κάποιος τον λόγο και πει ότι θέλει να πει...  ;D ;D  Η αποχή, η λούφα και η κοπάνα είναι κατακριτέες.  >:(
Λοιπόν, θα επιδιώξω να πάρω το μικρόφωνο την άλλη εβδομάδα στο σχολείο για να συσχετίσω τη 25η Μαρτίου με την Φυσική... Θα κάνω διαθεματική δουλειά... Ιστορία, φυσική, θρησκευτικά και επανάσταση...  Να τα συσχετίσω και με το σήμερα, όπως έκανε ο Chris 75... Να αφήσω τα θρησκευτικά;
Με ενθουσίασε η ιδέα... Δεν θα με αφήσει όμως η Διευθύντρια...  :(
 

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:52:34 πμ »
...Επίσης μπορείτε απλά να παραιτηθείτε από το δημόσιο... ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:57:32 πμ »
Προς bitch και λοιπους που επιμενουν..
Ο αντιρρησιας συνηθως διαφωνει για καποιον η καποιους
απο τους παρακατω λογους..
α)Ειναι εναντια στο κρατος(σου λεει εκανα την υποχωρηση να το υπηρετω
για βιοποριστικους λογους, δεν θα παω να το εκθειαζω και σε διαφορα πανηγυρια...)
β)Ειναι εναντια στον εθνικισμο με τον οποιο πολλες φορες ταυτιζονται οι παρακατω εκδηλωσεις..
(σου λεει δεν θα κανω το χατηρι να προωθησω τα σωβινιστικα κομπλεξ που εχουν τα καθε λογης
εθνίκια που ακουν απο κατω στο πληθος...)
γ)Ειναι εναντια στην εκκλησια η οποια με καποιο τροπο παντα συμμετεχει σε τετοιου ειδους εκδηλωσεις
και ενιοτε μεσα στην εκκλησια εκφωνειται ο λογος(σου λεει δεν θα κανω το χατηρι να κανω μαγκες τους τραγους)
δ)Ειναι εναντια στο lifestyle που συνεπαγεται αυτων των εκδηλωσεων
(δεν εχω καμια ορεξη να φοραω το ''πρεπον'' ενδυμα, και να ακολουθω μια ψευτικη συμπεριφορα,
ουτε να τρωω στη μαπα τον καθε λογης επισημο, που πρεπει να τον βαλουμε να κατσει κ πρωτο τραπεζι πιστα
για να κανει τα PRιλικια του...τουλαχιστον να αποφυγω να εχω πρωταγωνιστικο ρολο σε ολο αυτο
το καραγκιοζιλικι λεγοντας τον πανηγυρικο..)
Προσωπικα τις δικαιολογιες α και β τις κατανοω, αλλα δεν τις ασπαζομαι γιατι γινεται μια εσφαλμενη
ταυτιση της πατριδας με το κρατος στην πρωτη, και του πατριωτισμου με τον εθνικισμο στη δευτερη.
Η πατριδα ειναι κατι εμφυτο, δε μπορουμε να το απαρνηθουμε..Οσο για τα εθνίκια ειναι ευκαιρια να μπαινουν στη θεση τους...
Τη δικαιολογια γ, επισης την κατανοω αλλα δε μπορω να πω σε 2 σειρες αν συμφωνω η οχι, γιατι
γενικα η σχεση εκκλησιας με το σχολειο ειναι πολυ μεγαλο θεμα που θελει να γραφουμε απειρες σελιδες...
Την δικαιολογια δ, και την κατανοω και την ασπαζομαι, αρκει το ατομο που την επικαλειται να ειναι
καθε μερα εχρος του lifestyle και να μη το θυμαται μονο εκεινη τη μερα για λογους λουφας...
Αυτες ειναι πανω κατω οι δικαιολογιες που παιζουν στην πιατσα, ελπιζω να σας καλυψα... 8) 8)

αυτές τις "δικαιολογίες" όπως πολύ σωστά είπες υποπτευόμουν κι εγώ οτι θα επικαλούντο (σωστά το γράφω τούτο άραγε) οι "ιδεολόγοι" της παρέας.
πάμε τώρα στο ψητό:
ας τις πάρουμε μία  μία λοιπόν για να αποδείξουμε ποσο "δικαιολογίες" ειναι:

το "είμαι ενάντια στο κράτος και δε θα πάω να το εκθειάσω σε διάφορα πανηγύρια" είναι εντελώς άκυρο γιατί οπως κι εσύ ανέφερες , πολύ απλά σε μια τέτοια εκδήλωση ΔΕΝ εκθειάζεις το κράτος αλλά την Ιστορία του Έθνους σου. Να ξεχωρίζουμε λοιπόν τις λέξεις Κράτος, Ιστορία και Έθνος. Απ΄την άλλη, σκέφτομαι ότι αν κάποιος είναι ενάντια στο Κράτος δεν κάθεται να το Υπηρετεί και να περιμένει από το Κράτος να τον ταϊζει. Οι Βιοποριστικοί Λόγοι που επικαλούνται κάποιοι εξ αυτού επίσης δεν στέκουν γιατί μπορείς άνετα να ...βιοπορισθείς και ως ελεύθερος επαγγελματίας και να δείξεις εμπράκτως πόσο χ@σμ@νο το έχεις το Κράτος...Αλλά ΚΑΙ έτσι ΚΑΙ γιουβέτσι εμένα μου κάνει κάτι σε κουραδόμαγκας.  (σόρρυ κιόλας).

το "είμαι ενάντια στον Εθνικισμό" επισης τρώει χοντρό άκυρο γιατί δε σου επιβάλει κανείς - ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ- να εκθειάσεις τον Εθνικισμό και να παρουσιάσεις το ελληνικό έθνος ώς την  Αρεία Φυλή ώστε να την καταβρούν τα εθνίκια απο κάτω. Ίσα ίσα μπορεις να χώσεις πανταχόθεν και πυρ ομαδόν άμα θες. Εξάλλου - όπως επίσης ανέφερες -  και πάλι να ξεχωρίζουμε τις έννοιες: Άλλο Εθνικισμός και άλλο Πατριωτισμός. Το πρώτο ειναι αμφιλεγόμενο -το δεύτερο δεν είναι σε καμία περίπτωση -εκτός και αν είσαι Κάφρος. ( ή τούρκος...)

το "είμαι ενάντια στην Εκκλησία και δε θα κάνω μαγκες τους τράγους"  είναι τόσο αίολο που καταντάει γραφικό. Και βεβαίως χρειάζεται μεγάλη ανάλυση το θέμα, ωστόσο θα περιοριστώ στα βασικά: Δεδομένου  οτι ο επίσημος διαχωρισμός εκκλησίας - κράτους  ΔΕΝ υφίσταται, και δεδομένου οτι ο εκπ/κός είναι  υπάλληλος ενός υπουργειου που περιλαμβάνει και το "θρησκευμάτων" στον τίτλο του το να λες 'εγώ είμαι εναντια" είναι ευσεβής πόθος και εκεί παραμένει.
Εξάλλου, όσοι υποστηρίζουν αυτή την άποψη ειναι κατά τη γνώμη μου ανακόλουθοι.
 Αν εισαι ενάντια στην Εκκλησία και σε όλο αυτο το πανηγυράκι που θεωρείς ότι εκπροσωπεί, να μην είσαι ε π ι λ ε κ τ ι κ ά   ενάντια...να είσαι full time. Όπερ σημαίνει, εσύ μεσιέ και μαντάμ  που είσαι ενάντια στην εκκλησια, στον αγιασμό να χωθεις και να κάνεις διοικητικές εργασίες 8-2 για να διατρανώσεις την αντίθεσή σου...να προσέρχεσαι κανονικά τις μέρες των διακοπών των Χριστουγέννων και του Πάσχα ( γιατί αυτές είναι ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ γιορτές που εσένα δε σε βρίσκουν σύμφωνο) και το ιδιο να κάνεις των Τριών Ιεραρχών, του Αγίου Πνεύματος, στις τοπικές γιορτές και σε κάθε είδους άλλη επισημα θεσμοθετημένη Θρησκευτική Εορτή. Αλλιώς είσαι απλά ...μπουρούχας.
Και αν αρχισουμε τωρα να μιλάμε για το ότι αυτές είναι επίσημες γιορτές του κράτους και επίσημες αργίες, θα ανταπαντήσω ότι και η παρέλαση και ο Εκκλησιασμός μια χαρά Επίσημες εκδηλώσεις είναι  με τις οποίες κορυφώνεται ο εορτασμός των Επίσημων αργιών που μόλις πριν λίγο επικαλέσθηκες-- οποτε πάλι μιλάμε για επιλεκτικότητα.

τέλος, όσον αφορά το lifestyle ( και εδώ απαντώ σε εσένα συγκεκριμενα L.A. ) δε νομίζω να χρειάζεται να φορέσεις τα καλά σου για να εκφωνήσεις έναν λόγο. Ήμαρτον! Τζινάκι, πουκαμισιά και εφοσον διαθέτεις την ανάλογη κώμη, αλογουρά μια χαρά ντύσιμο είναι. Μας ήρθε εμας έτσι ο γυμναστής κάποια χρόνια πριν και ήταν χάρμα ιδέσθαι.... ο καθένας θα κανει τα τσατσιλίκια και PRιλίκια του - τα οποία τα κάνει ούτως ή άλλως, δεν περιμένει ούτε εσένα ούτε την παρέλαση για να τα κάνει. Με το να εισαι εκει και με το στυλάκι σου να "χαλάς την πιάτσα" ίσα ίσα που του χαλάς και την εικόνα.... Αν λοιπον θες να κάνεις κάτι αληθινά επαναστατικό οφείλεις να σκάσεις μύτη με το δικό σου dress code και αφ΄ενος να τους το τρίψεις στη μούρη αφ' ετέρου να ξεκολλησεις από την επανάσταση του καναπέ.  ;D ;D ;D

Επομένως, ανακεφαλαιώνοντας, θα συμφωνήσω μαζί σου LA. - ότι όλα αυτά δεν ειναι παρά Δικαιολογίες... και αφού είναι τέτοιες...πείτε ρε παιδιά ότι βαριέστε να πάτε και αφήστε τις Ιδεολογίες στην άκρη..... Ε, τώρα, εκαλύφθην!!! :P :P :P



Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 18, 2011, 01:01:01 πμ »
panos 2 εσενα μπορει να σου φαινεται φτηνη δικαιολογια,
αλλα ευτυχως οι εκπαιδευτικοι δεν αντιλαμβανοναι ολοι
ακριβως με τον ιδιο τροπο τα πραγματα...
Ισως σου φαινεται περιεργο αλλα υπαρχει μια κατηγορια ανθρωπων και κατ'
επεκταση εκπαιδευτικων οι οποιοι δε συμφωνουν με την αστικη αντιληψη
των εκδηλωσεων και διαφωνουν με αυτου του ειδους τα κοσμικα event...
Επισης δεν ειναι τοσο απλο να παρεις το μικροφωνο και να κραξεις
τους ''επισημους'' η τελος παντων να αρχισεις να λες οτι θες..
Υ.Γ. Ατομα σαν την Ερση δικαιωνουν δυστυχως οσους επικαλουνται τον λογο β
ωστε να μην πρωταγωνιστουν σε τετοιου ειδους εκδηλωσεις...
Υ.Γ.2 semeli σε ποιους απευθυνεσαι με το δευτερο πληθυντικο..??
Σε οσους απεχθανονται να εχουν ξεχωριστες θεσεις στις επισημες γιορτες
οι δημαρχοι, παπαδες, προεδροι τοπικων ομαδων κλπ..??

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 18, 2011, 01:02:29 πμ »
bitch, είσαι θεά !!! Καλύφθηκα πλήρως.  ;)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική η εκφώνηση πανηγυρικού;
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 18, 2011, 01:07:01 πμ »
L.a., απευθύνομαι σε όσους από τη μια αρέσκονται στο να καρπώνονται τα οφέλη του δημόσιου τομέα ( και, πίστεψέ με, είναι πολλά, σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα ) αλλά από την άλλη ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να γράψουν και να εκφωνήσουν έναν λόγο, μια μέρα τόσο σημαντική για το Έθνος μας...Και στην τελική, όπως ειπώθηκε, ας μην είναι τόσο ''εθιμοτυπικός'', ζούμε τόσο πρωτόγνωρες κοινωνικές-οικονομικές-πολιτικές καταστάσεις, που μπορούν να δοθούν ποικίλες προεκτάσεις στον λόγο...Καλέ, να σας τον γράψω εγώ;;; ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159865
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.