*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 06, 2011, 05:52:56 μμ »
Oσες συμφωνουν  με την υπαρχουσα κατασταση να μην κανουν απεργια οσες διαφωνουν να κανουν ,οσο για την παρασταση διαμαρτυριας μην ειστε τοσο σιγουρες οτι δε θα γινει τιποτα ,αν μαζευτουμε λαοθαλασσα ,γαλλικουδες ,γερμανικουδες ,φωναξουμε και .....
Ρε κορίτσια έλεος.... ??? μη μας ξεχνάτε κι εμάς... τους γερμανικούς και τους γαλλικούς...... γενική πλειοψηφεία είστε, το παραδέχομαι...αλλά κάθε φορά που διαβάζω τα ποστ από συναδέλφους ΠΕ05 και ΠΕ07 κοιτιέμαι στον καθρέφτη να βεβαιωθώ... LOL  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:08 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 06, 2011, 06:04:38 μμ »
Συγνωμη ,εχεις δικιο ,εισαι γερμανικων και αντρας; Θα σε χρειαστουμε οταν μπουκαρουμε στο Υπουργειο να τους πουμε ραους

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:19:30 πμ »
11 ωρες

Υποθέτω ότι αυτό ισχύει για την Δευτεροβάθμια. εάν αξιωθούμε ποτέ να δούμε οργανικές στην Αβάθμια, χάρις τους καλούς μας τους δασκάλους θα  είναι 12- το λιγότερο.

Επίσης για όσους έχουν πέσει να φάνε την κοπέλα που είπε την άποψη της για την προφορά των γαλλικών χαλαρώστε! Ήμαρτον, πρώτη φορά ακούτε να μην αρέσει σε κάποιον μια προφορά? Προσωπικά δεν μπορώ με τίποτα τα ισπανικά με το Θ, πρέπει να πέσουν οι ισπανικούδες να με φάνε? Η' μήπως δεν έχετε ακούσει ποτέ να λένε ότι ακούγποντας έναν άντρα να μιλάει γαλλικά ακούγεται σαν αδερφή? Να σημειωθεί ότι προσωπικά μου αρέσουν τα γαλλικά, ειδικά η προφορά των μαύρων, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση. Γερμανικά κάνω και το τι έχω ακούσει δεν λέγεται, ότι τα γερμανικά είναι βαριά γλώσσα, ότι είναι φραχτεν φουχτεν, ότι το'να ότι τ' άλλο άσε πια που όλοι μού λένε χάιλ Χίτλερ....Το σέβομαι όμως γιατί κρίνουν κάτι με βάση το δικό τους προσωπικό αισθητικό κριτήριο. Ρε  παιδί μου, είναι σαν να είσαι παραγωγός μπάμιας και να σου πω ότι προτιμώ να μείνω νηστική από το να φάω μπάμιες. Δεν θα χαρείς γιατί δεν θα με έχεις πελάτη, γιατί αγαπάς το χωράφι σου, γιατί για εσένα  δεν υπάρχει καλύτερο φαί στον κόσμο αλλά θα λυσσάξεις επειδή δεν μου αρέσουν και αηδιάζω και μόνο που τις βλέπω? Ο Καντ είχε πει ότι ωραίο είναι απλά αυτό που αρέσει, άρα αν σε κάποιον δεν αρέσει κάτι το οποίο αρέσει σ' εμένα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να παρεξηγηθώ.

Στο προκείμενο τώρα, το βασικό συμπέρασμα που έχω βγάλει φέτος είναι ότι το Υπουργείο εξαγγέλει κάτι και ανάλογα με τις αντιδράσεις των θιγόμενων προχωράει ή προσαρμόζει τα δεδομένα-πάγια τακτική εδώ και χρόνια αλλά έχω την εντύπωση ότι φέτος γίνεται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Αν το αφήσουμε έτσι τελειώσαμε. Χρειάζεται μαζική διαμαρτυρία- ενδεχομένως μέσω των συλλόγων μας και κυρίως πρέπει να είναι έντονη και συνεχής. Με μια επιστολή δεν γίνεται τίποτα. Πώς κατέληξαν τα ιταλικά με τόσους αναπληρωτές και εμείς με πολλαπλάσια ζήτηση ΑΜΩ? Το επεδίωξαν, συνεχώς έβλεπες κινητοποίηση και διαμαρτυρίες και κατ' εμέ πολύ καλά έκαναν.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 07, 2011, 06:20:38 μμ »
Την bitch τη διαβαζω με προσηλωση και την παω ,τα '"ειδες κουλτουρα" κι ετσι ειναι πιο πολυ πειραγμα.
Τις αποψεις μου για το πως πρεπει να δρασουμε τις αναφερω πιο πανω,οι θιγομενοι κλαδοι πρεπει να κανουμε παρασταση διαμαρτυριας κτλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:08 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 07, 2011, 06:34:24 μμ »
τι έγινε βρε παιδιά ; σφάζονται παλληκάρια στα πόδια μου; χαχαχαχααααα 8) 8) 8) 8)   

Danke fur die Stutze (αν θυμάμαι καλά τη λέξη και δε μπορώ να βρω και τα ουμ-λάουτ γμτ..)
Merci pour la ....support!! (αυτό δεν το ξέρω και καθόλου τι να λέμε τώρα.....) ....
τεσπά..... δεν υπάρχει θέμα βρε μεταξύ ξενόγλωσσων..εμείς κάπως θα βρούμε τρόπο να συννενοηθούμε τελικά... πού να δείτε αλλού τι γίνεται... :P :P :P :P

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:57:33 μμ »


Υποθέτω ότι αυτό ισχύει για την Δευτεροβάθμια. εάν αξιωθούμε ποτέ να δούμε οργανικές στην Αβάθμια, χάρις τους καλούς μας τους δασκάλους θα  είναι 12- το λιγότερο.


Σε ενα σχολειο 12 αποκλειεται. Πρεπει να γινει αλλιως οπως εχουν προτεινει οι συλλογοι μας : 1 οργανικη ανα 4 σχολεια

Επίσης για όσους έχουν πέσει να φάνε την κοπέλα που είπε την άποψη της για την προφορά των γαλλικών χαλαρώστε! Ήμαρτον, πρώτη φορά ακούτε να μην αρέσει σε κάποιον μια προφορά? Προσωπικά δεν μπορώ με τίποτα τα ισπανικά με το Θ, πρέπει να πέσουν οι ισπανικούδες να με φάνε? Η' μήπως δεν έχετε ακούσει ποτέ να λένε ότι ακούγποντας έναν άντρα να μιλάει γαλλικά ακούγεται σαν αδερφή? Να σημειωθεί ότι προσωπικά μου αρέσουν τα γαλλικά, ειδικά η προφορά των μαύρων, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση. Γερμανικά κάνω και το τι έχω ακούσει δεν λέγεται, ότι τα γερμανικά είναι βαριά γλώσσα, ότι είναι φραχτεν φουχτεν, ότι το'να ότι τ' άλλο άσε πια που όλοι μού λένε χάιλ Χίτλερ....Το σέβομαι όμως γιατί κρίνουν κάτι με βάση το δικό τους προσωπικό αισθητικό κριτήριο. Ρε  παιδί μου, είναι σαν να είσαι παραγωγός μπάμιας και να σου πω ότι προτιμώ να μείνω νηστική από το να φάω μπάμιες. Δεν θα χαρείς γιατί δεν θα με έχεις πελάτη, γιατί αγαπάς το χωράφι σου, γιατί για εσένα  δεν υπάρχει καλύτερο φαί στον κόσμο αλλά θα λυσσάξεις επειδή δεν μου αρέσουν και αηδιάζω και μόνο που τις βλέπω? Ο Καντ είχε πει ότι ωραίο είναι απλά αυτό που αρέσει, άρα αν σε κάποιον δεν αρέσει κάτι το οποίο αρέσει σ' εμένα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να παρεξηγηθώ.

Φυσικα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Δεν αρεσουν τα γαλλικα οκ.Αυτο που εμενα με ενοχλει προσωπικα ειναι τα σχολια τυπου "τα γαλλικα ειναι πεθαμενα ,αχρηστα κλπ."
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι περα απο τα αγγλικα που ειναι απαραιτητα ,κανεις δεν ξερει ποια αλλη ξενη γλωσσα θα του χρησιμευσει στο μελλον, εκτος αν εχει συγγενεις η φιλους στην Ισπανια Ιταλια Ολλανδια Τιμπουκτου οποτε 99% θα παει να σπουδασει εκει, να ταξιδεψει εκει αρα θα του χρειαστει η συγκεκριμενη γλωσσα.


Στο προκείμενο τώρα, το βασικό συμπέρασμα που έχω βγάλει φέτος είναι ότι το Υπουργείο εξαγγέλει κάτι και ανάλογα με τις αντιδράσεις των θιγόμενων προχωράει ή προσαρμόζει τα δεδομένα-πάγια τακτική εδώ και χρόνια αλλά έχω την εντύπωση ότι φέτος γίνεται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Αν το αφήσουμε έτσι τελειώσαμε. Χρειάζεται μαζική διαμαρτυρία- ενδεχομένως μέσω των συλλόγων μας και κυρίως πρέπει να είναι έντονη και συνεχής. Με μια επιστολή δεν γίνεται τίποτα. Πώς κατέληξαν τα ιταλικά με τόσους αναπληρωτές και εμείς με πολλαπλάσια ζήτηση ΑΜΩ? Το επεδίωξαν, συνεχώς έβλεπες κινητοποίηση και διαμαρτυρίες και κατ' εμέ πολύ καλά έκαναν.



Συμφωνω απολυτως.Κινητοποιηση συνεχης και δυστυχως -το λεω μετα λυπης μου γιατι εχω προσωπικη εμπειρια- βρωμικος πολεμος.Και λεω βρωμικος γιατι μιλαμε για προπαγανδα στα σχολεια εναντιον των γαλλικων και των γερμανικων.Δεν ειναι συμπεριφορες αυτες,να βγαλω τον αλλο αχρηστο για να δουλεψω εγω.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 07, 2011, 08:55:16 μμ »
Ενταξει,και τα παιδια πολλες φορες αντιδρουν αστειευομενα με το γγγ κι οχι μονο, και με τa nasales,τα ενρινα φωνηεντα των γαλλικων.Στο δημοτικο τους εξηγω οτι η προφορα εχει σημασια που ειναι ετσι και δεν πρεπει να κοροιδευουμε γιατι αν δεν προφερουμε σωστα μπορει να αλλαξουμε την σημασια των λεξεων π.χ orange,orage-πορτοκαλι-καταιγιδα,αυτο οταν καναμε τα φρουτα.Οταν καναμε τα μελη της οικογενειας,μερικα μου προφερανε την αδερφη οπως τον ιδρωτα,soeur(οe κολλημενα ειναι)-sueur και τους ειπα οτι αυτο που λετε ειναι"εχω εναν ιδρωτα οχι εχω μια αδερφη,καταλαβαινετε οτι το να προφερουμε σωστα τι σημασια μπορει να εχει;".Επισης τα παιδια λατρεψαν την tilde,το συμβολο,πανω απο τα ενρινα φωνηεντα και την εβγαλα "κυματακι"γιατι εχει αυτο το σχημα.Καθε φορα που γραφω την προφορα μιας λεξης-το ζητανε τα παιδια-μου λενε "κυρια,βαλτε και το κυματακι πανω"οταν το ξεχναω.Τους αρεσει δε να τους ρωταω τι κανουν τα φωνηεντα η το φωνηεν μεσα στη λεξη,τα ενρινα.Μου λενε"κυρια πετανε"και το καθιερωσαμε!Οταν γινουν οργανικες στο δημοτικο,εγω θα χω γινει φυκι,που ελεγε κι ο Αυλωνιτης.Οταν θα παντρευτει ,λεει, η Ευτυχια,εγω θα εχω γινει φυκι
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 09:03:28 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 23, 2011, 06:48:24 μμ »
Ωραιες εξελιξεις ειχαμε απο παρασταση διαμαρτυριας συλλογων.Ειπε ο Κουλαιδης,Γ.Γ ΥΠΕΠΘ,οτι με 350 ωρες απο δημοτικο εως γυμνασιο,οι μαθητες θα αποκτουν πιστοποιηση Β1,με αναβαθμιση των ΑΠΣ.Οντως ,ως εχουν τα πραγματα,με 2 ωρες στην πεμπτη και εκτη δημοτικου,αλλα και με 2 ωρες στην Α,Β,Γ γυμνασιου,βγαινουν,αν το υπολογισει κανεις ,360 ωρες.Μεσα σ αυτο το διαστημα οι μαθητες,μονο με τα αναβαθμισμενα ΑΠΣ-ουτε Η/Υ να ηταν με τετοια αναβαθμιση που παιρνουν,οποιος υπουργος περναει ριχνει και μια "αναβαθμιση"-θα ειναι προετοιμασμενοι για Β1...Αν γινει αυτο,εγω να περπαταω αναποδα με το κεφαλι κατω.Επισης αλλες χρησιμες προτασεις-στην κατευθυνση Κουλαιδη παντα-θα μπορουσαν να ειναι:
"Πως να τρωτε αβγο με τα τσοφλια χωρις χρατς χρουτς"
''Πως να βαφετε αβγα με προωθητικα αερια,κοινως πο..δες"
"Πως να φτυνετε ψηλα και να μην σας ερχεται στα μουτρα"
 ''Πως να δενετε τα παπουτσια σας χωρις χερια"   
 "Πως να νομιζετε οτι βρεχει οταν σας φτυνουν"
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2011, 10:07:13 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 28, 2011, 03:01:50 μμ »
Επισης, ο Κουλαιδης, που να του κουλαθουν τα χερια, ηταν ανενδοτος!Ολοι, λεει, οι ΠΕ 05 κ ΠΕ 07 θα αξιοποιηθουν, δε θα πλεοναζει κανεις, οπου να ναι θα στειλει τους μονιμους...Καλα, για εμας που ειμαστε υπο διορισμο, δεν το συζηταω, ας τον αποχαιρετισουμε απο τωρα!
http://www.deutsch.gr/new.php?j=1129

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 28, 2011, 03:05:04 μμ »
αποχαιρετησουμε, εννοουσα :D

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 28, 2011, 03:51:01 μμ »
Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι οι μόνιμοι θα υποχρεωθούν με μετακίνηση στα δημοτικά στο κοντινό μέλλον? Τελειώνει και το ΕΣΠΑ το 2013 μην το ξεχνάμε...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 28, 2011, 03:52:55 μμ »
Συγνώμη, τώρα έφαγα φλασιά, πώς δηλαδή δε θα πλεονάζει κανείς????? Ήδη είμαστε 1200 υπεράριθμοι ΠΕ05 σε όλη την Ελλάδα!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 29, 2011, 12:39:22 πμ »
Αφου μας πετσοκοψαν τις ωρες,τωρα μας εγκαλουν γιατι πλεοναζουμε!Και κεραταδες και δαρμενοι δηλαδη.Θα μας βαζουν να πλενουμε τιποτα σωβρακα,να φτιαχνουμε καφεδες και ποιος ξερει τι αλλο.Ετσι θα μας αξιοποιησουν.Να αναβαθμισουν την ξενογλωσση εκπαιδευση ουτε λογος...Αστειευεσαι τωρα!       

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 29, 2011, 11:03:56 πμ »
Να προσθέσω ότι οι ΠΕ05 και ΠΕ07 θα αναλάβουν αποκλειστικά και την διδασκαλία της Ιστορίας σε Γυμνάσια -  Λύκεια! Έτσι θα προσφέρουν θεάρεστο έργο στο Υπουργείο, που θα εξοικονομεί χρήματα από την πρόσληψη φιλολόγων! Χωρίς καμιά παρεξήγηση, λυπάμαι πολύ για την υποβάθμιση αυτών των κλάδων και λυπάμαι και τα παιδιά που χρειάζονται την διδασκαλία της δεύτερης ξένης γλώσσας για να μπουν σε κάποιο πανεπιστημιακό τμήμα και τώρα θα πρέπει να πληρώνουν για να κάνουν τα μαθήματα αυτά σε φροντιστήρια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.