*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 29, 2011, 12:04:59 μμ »
Να προσθέσω ότι οι ΠΕ05 και ΠΕ07 θα αναλάβουν αποκλειστικά και την διδασκαλία της Ιστορίας σε Γυμνάσια -  Λύκεια! Έτσι θα προσφέρουν θεάρεστο έργο στο Υπουργείο, που θα εξοικονομεί χρήματα από την πρόσληψη φιλολόγων! Χωρίς καμιά παρεξήγηση, λυπάμαι πολύ για την υποβάθμιση αυτών των κλάδων και λυπάμαι και τα παιδιά που χρειάζονται την διδασκαλία της δεύτερης ξένης γλώσσας για να μπουν σε κάποιο πανεπιστημιακό τμήμα και τώρα θα πρέπει να πληρώνουν για να κάνουν τα μαθήματα αυτά σε φροντιστήρια!
Αυτό για τις δεύτερες αναθέσεις, δεν ξέρω αν ισχύει. Ο ίδιος ο Κουλ. είχε πει ότι θα ισχύουν μόνο για το Γυμνάσιο και μόνο αν το επιθυμούν οι εκπαιδευτικοί. Θεωρώ πάντως ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται... Όσο για το "νέο" Λύκειο, νομίζω ότι ο στόχος ήταν να το "αδειάσουν" από ειδικότητες... Όσο για τη δική μας ειδικότητα, καλύτερα να μην το συζητάμε. Πάντως είναι πραγματικά κρίμα για τα παιδιά που ήταν στη β' φουρνιά των διοριστέων. Θα δικαιωθούν βέβαια από τα δικαστήρια, αλλά το πότε θα απορροφηθούν, ένας Θεός το ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:48 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 30, 2011, 07:58:11 πμ »
Δηλαδή οι οργανικές στα λύκεια θα καταργηθούν;
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 30, 2011, 11:56:38 πμ »
Δηλαδή οι οργανικές στα λύκεια θα καταργηθούν;
Το πιθανότερο... Το άσχημο είαι ότι δεν βλέπω να ανοίγουν οργανικές στα Δημοτικά...

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 30, 2011, 08:08:10 μμ »
Δηλαδή οι οργανικές στα λύκεια θα καταργηθούν;
Το πιθανότερο... Το άσχημο είαι ότι δεν βλέπω να ανοίγουν οργανικές στα Δημοτικά...
Δεν έχει νόημα να διατηρηθούν οργανικές στα λύκεια, αφού δε θα υπάρχουν πια ώρες. Οργανικές στα δημοτικά δεν ανοίγουν προφανώς από το φόβο ότι θα παρουσιαστούν ως κενά. Ακόμη και αν μεταταχθούν στην Α/θμια όλοι οι "πλεονάζοντες" της β/θμιας, δεν επαρκούν. Και διορισμούς δεν έχουν σκοπό να κάνουν...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:48 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 30, 2011, 08:27:01 μμ »
Η ΟΛΜΕ τι κάνει; Και κάτι άλλο: Πώς χάνεται έτσι απλά μια οργανική;

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 30, 2011, 08:35:17 μμ »
Φαντάζομαι ότι χάνεται με τον ίδιο τρόπο που χάθηκαν οι οργανικές μας, όταν η κυρία που "δε μασούσε" (που να το φανταζόμασταν ότι θα ερχόταν καιρός που σχεδόν θα την αναπολούσαμε!) μας έκανε τις τρεις ώρες δύο. Εγώ τότε από 21 ώρες που είχα, βρέθηκα με 8.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 30, 2011, 08:52:29 μμ »
Όχι άλλο χωρίς κέρδος κερ... ΈΛΕΟΣ.. Και δημοτικά και Ιστορίες και όλα αυτά χωρίς οργανικές... Φτάνει πια. Τώρα οργανικές στα Δημοτικά...

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 03, 2011, 10:16:33 μμ »
Απορω πως μπαινουν η παραμενουν μαθηματα και αυξανονται οι ωρες τους,ενω οι γλωσσες υποβαθμιζονται....Δηλαδη ειναι απιστευτο αυτο.Αποριας αξιο,πως αναβαθμιζονται καποια μαθηματα,την ωρα που οι γονεις στερουνται για να προσφερουν στα παιδια τους ξενογλωσση εκπαιδευση,εφοδιο σε ολα τα επιπεδα...Δεν ξερω τι να πω πια,τα εχω χασει         
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2011, 10:19:28 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 03, 2011, 10:54:59 μμ »
Στερούνται στερούνται αλλά δεν τους βλέπω να ξεσηκώνονται να απαιτήσουν καλύτερη ξενόγλωσση εκπαίδευση με λιγότερα παιδιά στο τμήμα και περισσότερες ώρες. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να παρκάρουν τα παιδιά στο σχολείο και να πληρώσουν φροντιστήρια. Ότι θα μπορούσαν να έχουν λόγο στο τι διδάσκεται και πόσο δεν είδα να τους ενδιαφέρει στα 5 χρόνια που διδάσκω. Ακόμη και στους δραστήριους συλλόγους γονέων το βασικό κίνητρο συμμετοχής είναι να αναδείξουν τα παιδιά τους σημαιοφόρους, το ότι χάνουν όλο το πρωινό να διδάσκονται μαθήματα άχρηστα στην αγορά εργασίας τύπου θρησκευτικά, Καλλιπάτειρα και Ολυμπιακή αεροπορία sorry παιδεία δε βλέπω να τους ενδιαφέρει. Oύτε να ενημερωθούν δεν τους νοιάζει για τις ξένες γλώσσες τη μέρα των ελέγχων.
Φυσικά η πλειοψηφία τους θεωρεί ότι τα σημαντικά μαθήματα είναι άλλα λες και  το να περάσει το παιδί στο οποιοδήποτε ΑΕΙ Ζαμπονοκοπτικής με Λέιζερ ή στο ΤΕΙ Αγγουροπελεκητών και Καλαθοπλεκτικής είναι πιο σημαντικό για να βρει δουλειά από τη γνώση μιας δεύτερης ξένης γλώσσας.
Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα παιδιά κάνουν τις εκπαιδευτικές επιλογές που αρμόζουν στη νοημοσύνη των γονέων τους συνήθως  και ότι έχουμε το εκπαιδευτικό σύστημα που αρμόζει σε αυτές τις επιλογές (απαξίωση του σχολείου, ανταγωνιστικότητα από την α'δημοτικού, φροντιστήριο και βαθμοθηρία και ουσία μηδέν, για την αγωγή και τη μόρφωση και την καλλιέργεια δε νοιάζεται κανείς)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2011, 10:59:35 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 03, 2011, 11:20:08 μμ »
Υπαρχουν γονεις που ερχονται και εχουν αποψη για το πως πρεπει να γινεται το μαθημα,π.χ γιατι εχω αφησει το βιβλιο και κανω εκτος βιβλιου πραγματα,και δεν καταλαβαινει οτι εχω 25 παιδια μεσα στην εκτη με τεραστια γνωστικη ανομοιογενεια,δυσλεξιες,μαθησιακες δυσκολιες,φασαρια, και οτι κανω απειρως καλυτερη δουλεια με τις φωτοτυπιες,για τις οποιες μου βγαινει η Παναγια να ετοιμασω,κρατωντας το βιβλιο ως σημειο αναφορας οποτε το κρινω εγω.Ευτυχως που υπαρχουν και γονεις,καλων μαθητων,που το αναγνωριζουν,και μαλιστα μου εχει ζητησει μαμα να κανω ιδιαιτερο στην κορη της,μαθητρια της εκτης,και στην μικρη της αδερφη,κατα απαιτηση της μαθητριας μου επειδη δεν της αρεσει η ιδιαιτερου που εχει,της μαθητριας μου.Φυσικα και αρνηθηκα.Γιατι τα λεω αυτα;Οχι για να κανω την εξυπνη αλλα καποιος που εχει μυαλο στη κουτρα του και του κοβει,γονιος δηλαδη,ξερει την αξια μιας ξενης γλωσσας και το οτι η πλειοψηφια των συναδερφων μας κανουν  καλη δουλεια.Επισης ,γονιος, μου εχει πει οτι καποια μαθηματα δεν χρειαζονται,καταλαβαινεις ποια,και οτι θα ηταν χρησιμο να ειχαμε περισσοτερες ωρες εμεις.Τα λομπι ειναι πολυ ισχυρα και ετοιμαζονται τωρα και για γιουργια και στο γυμνασιο με αυξηση ωρων...εμεις θα μεινουμε να κανουμε παντομιμα στο πως διδασκει ενας καθηγητης..... Nα προσθεσω και το εξης θελω γιατι διαβασα στο alfavita,αρθρο εφημεριδας οτι τα Γαλλικα προτιμωνται ολο και λιγοτερο απο τους μαθητες.Να ρθουν απο το σχολειο,να το πουν σε εμενα αυτο-κι οχι μονο σε εμενα-που εχω 25 παιδια στην ταξη,με μεσο ορο τα 20 παιδια.       
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2011, 11:40:05 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 04, 2011, 01:57:39 μμ »
Εγω είμαι σε πεντε σχολεια και το μικρότερο μου τμημα εχει 18 παιδια και το μεγαλυτερο 27

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 04, 2011, 03:45:33 μμ »
Nα προσθεσω και το εξης θελω γιατι διαβασα στο alfavita,αρθρο εφημεριδας οτι τα Γαλλικα προτιμωνται ολο και λιγοτερο απο τους μαθητες.Να ρθουν απο το σχολειο,να το πουν σε εμενα αυτο-κι οχι μονο σε εμενα-που εχω 25 παιδια στην ταξη,με μεσο ορο τα 20 παιδια.     

Επαυξάνω και εγώ! σχεδόν όλα τα παιδιά της τετάρτης δημοτικού δήλωσαν γαλλικά  ;) Φυσικά αυτό προέκυψε μετά απο τη δουλειά που κάναμε όλη τη χρονιά. Το ίδιο όμως συνέβη και πέρυσι  8)
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 04, 2011, 05:44:52 μμ »
Στην  Ε' δημοτικου μονο 4 γερμανικα, ολα τα υπολοιπα  γαλλικα. Η αρνητικη προπαγανδα που πληττει τον κλαδο (ειναι δυσκολα τα γαλλικα ή οι περισσοτεροι διαλεγουν γερμανικα) εχει υποχωρησει αισθητα εκ των πραγματων

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 04, 2011, 09:13:58 μμ »
Συνάδελφοι των γαλλικών, θα ήθελα να σας ρωτήσω:
    Είμαι δασκάλα και έχω ένα CERTIFICAT  (niveau intermediaire) από το  Universite de Mons-Hainaut,του Βελγίου. Νομίςω πως δεν έχει σχέση με το επίπεδο β2 αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.Υπάρχει περίπτωση να το αναγνωρίσω ως Β2; αν το έταφράσω κ.λ.π. Τί επίπεδο είναι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.