*

Αποστολέας Θέμα: Απεργία και επεισόδια  (Αναγνώστηκε 13004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 12, 2011, 01:59:29 μμ »
Από το σχολείο μου έλειπα μόνο εγω και όταν ρωτούσα εχθές αν θα απεργήσουν μου απαντούσαν "για ποιό λόγο? αφού δεν θα είχαμε μάθημα!!"
Αυτοί είμαστε!

σωστες οι αποψεις ολων αλλα θα σταθω σε αυτο της συναδελφισσας domenica2 (που αφορα εκπ/κους)  και της συναδελφισσας LK (ως θεση θεμελιακή)
Δεν ειμαι κατα των αστυνομικων και δεν φταινε αυτοι για τα δεινα της χωρας.
Ουτε βγαζω ευκολα συμπερασματα. Το ΚΚΕ δηλ. πως μπορει και περιφρουρει τις πορειες του ωσαν εκκλησια ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 04:33:35 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:17 »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 12, 2011, 02:36:29 μμ »
Μαρτυρία-σοκ για τη δολοφονική επίθεση στον 30χρονο διαδηλωτή που βρίσκεται σε κώμα.



Πανεπιστημίου. Ένα πλήθος διαδηλωτών αποτελούμενο από σωματεία και συνελεύσεις γειτονιάς έχει γίνει μία μάζα ανθρώπων που προσπαθεί να καλυφθεί από λυσσασμένα γκλόμπς αστυνομικών, χειροβομβίδες κρότου λάμψης και δακρυγόνα που κατευθύνονται μόνο στα κεφάλια μας. Άνθρωποι γύρω μου καταρρέουν και ποδοπατούνται από αστυνομικές μπότες. Όταν καταφέρνω να δω τριγύρω, βλέπω έναν διαδηλωτή με πρόσωπο πλημμυρισμένο στο αίμα. Τρέχω κοντά του, τον τραβάω απ’ το χέρι, προσπαθώ να τον ηρεμήσω, να απομακρυνθούμε από εκεί.

-Δεν μπορώ να τρέξω, μου λέει, πονάει το αφτί μου.

- Ηρέμησε, θα μπούμε σε αυτό το δρομάκι.

Στρίβουμε μου στην Αμερικής. Ο μαζεμένος κόσμος στο πεζοδρόμιο μας λέει ότι μέσα στην στοά υπάρχει φαρμακείο. Μπαίνουμε, του ξεπλένω το ματωμένο κεφάλι.

- Μην ανησυχείς, λέω, έχεις ένα τραύμα ψηλά στο κεφάλι. Πονάς;

- Ναι, πολύ, με πονάει και το αφτί μου, τρέχει αίμα.

Κάθεται, με τρομερή δυσκολία προσπαθεί να πιέζει το τραύμα στο κεφάλι. Οι μαγαζάτορες βγαίνουν έξω, το αφτί αιμορραγεί συνεχώς, το ΕΚΑΒ μας λέει ότι δέχεται συνεχώς κλήσεις για ανοιγμένα κεφάλια, θα αργήσει.

- Πως σε λένε;

- Γιάννη.

-  Ήσουν σε κάποιο μπλοκ;

- Στο πανό του πάρκου Κύπρου και Πατησίων.

Μαζεύεται κόσμος, ο Γιάννης χλομιάζει, προσπαθούμε να τον χαλαρώσουμε, να το κρατήσουμε ξύπνιο. Κάποιοι καταφέρνουν να σταματήσουν ένα ασθενοφόρο στη Σταδίου. Αρχικά δεν τον παίρνει, γιατί χτυπημένοι άνθρωποι περιμένουν πιο κάτω, αλλά ο κόσμος όλος τον σηκώνουμε στα χέρια και τον οδηγούμε εκεί, ενώ το πλήθος που έχει μαζευτεί γιουχάρει οργισμένα τις διμοιρίες που προσπερνάνε χαρωπά από μπροστά.

- Άντε για κανένα ραμματάκι, γελάει ένας μπάτσος.

Προθανάτια κατάσταση, λένε όταν ο Γιάννης φτάνει στο νοσοκομείο.



http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=5890

Επισης καπου διαβασα οτι κατα την καθοδο της πορειας διμοιριες των ΜΑΤ απο τα στενα κοψαν την πορεια στην μεση και επιτεθηκαν πισωπλατα και μαζικα στους διαδηλωτες

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 12, 2011, 03:22:19 μμ »
σωστες οι αποψεις ολων αλλα θα σταθω σε αυτο της συναδελφου domenica2 (που αφορα εκπ/κους)  και της συναδελφου LK (ως θεση θεμελιακή)
Δεν ειμαι κατα των αστυνομικων και δεν φταινε αυτοι για τα δεινα της χωρας.
Ουτε βγαζω ευκολα συμπερασματα. Το ΚΚΕ δηλ. πως μπορει και περιφρουρει τις πορειες του ωσαν εκκλησια ?


Άντε πάλι με αυτή την καραμέλα! Το θέμα δεν είναι ότι το ΚΚΕ περιφρουρεί τις πορείες του, αλλά ότι ποτέ δεν προσπαθεί κανείς να δημιουργήσει επεισόδια στις πορείες του ΠΑΜΕ. Δεν φοβάται κανείς μια κλειστή παρέλαση συγκεκριμένων ανθρώπων. Την κυρίως πορεία φοβούνται, γιατί εκεί μπορεί να μαζευτούν τόσες χιλιάδες άνθρωποι που το μήνυμα τους δεν θα μπορέσει να περάσει απαρατήρητο... Γι'αυτό πρέπει να καλλιεργείται φόβος, να τρέμεις ότι αν κατέβεις μπορεί να καταλήξεις με ανοιγμένο κεφάλι ή χειρότερα. Και όποιος κατεβαίνει σε πορείες ξέρει ότι τα επεισόδια συνήθως ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΛΟΚ, αλλά από τα στενά, όπου οι 'γνωστοί-άγνωστοι' (βλέπε παρακρατικοί) πετάνε μολότοφ, καίνε κάδους και στη συνέχεια οι αστυνομικοί μέσα στο χαμό επιτέθενται στην πορεία.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 12, 2011, 03:31:56 μμ »
σωστες οι αποψεις ολων αλλα θα σταθω σε αυτο της συναδελφου domenica2 (που αφορα εκπ/κους)  και της συναδελφου LK (ως θεση θεμελιακή)
Δεν ειμαι κατα των αστυνομικων και δεν φταινε αυτοι για τα δεινα της χωρας.
Ουτε βγαζω ευκολα συμπερασματα. Το ΚΚΕ δηλ. πως μπορει και περιφρουρει τις πορειες του ωσαν εκκλησια ?


Άντε πάλι με αυτή την καραμέλα! Το θέμα δεν είναι ότι το ΚΚΕ περιφρουρεί τις πορείες του, αλλά ότι ποτέ δεν προσπαθεί κανείς να δημιουργήσει επεισόδια στις πορείες του ΠΑΜΕ. Δεν φοβάται κανείς μια κλειστή παρέλαση συγκεκριμένων ανθρώπων. Την κυρίως πορεία φοβούνται, γιατί εκεί μπορεί να μαζευτούν τόσες χιλιάδες άνθρωποι που το μήνυμα τους δεν θα μπορέσει να περάσει απαρατήρητο... Γι'αυτό πρέπει να καλλιεργείται φόβος, να τρέμεις ότι αν κατέβεις μπορεί να καταλήξεις με ανοιγμένο κεφάλι ή χειρότερα. Και όποιος κατεβαίνει σε πορείες ξέρει ότι τα επεισόδια συνήθως ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΛΟΚ, αλλά από τα στενά, όπου οι 'γνωστοί-άγνωστοι' (βλέπε παρακρατικοί) πετάνε μολότοφ, καίνε κάδους και στη συνέχεια οι αστυνομικοί μέσα στο χαμό επιτέθενται στην πορεία.

Επίτρεψέ μου να σου πω ότι κάνεις λάθος σε αρκετά σημεία.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι σε αρκετά σημεία σφάλεις. Πρώτον, όμως, να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι μέλος του ΚΚΕ, για πολλά χρόνια μάσαγα, όμως, αρκετές καραμέλες (του τύπου όλοι είναι ίδιοι, δε με ενδιαφέρει η πολιτική, στην τοπική αυτοδιοίκηση ψηφίζουμε πρόσωπα και όχι πολιτικές κτλ
Δε νομίζω ότι φοβάται το κατεστημένο τη ΓΣΕΕ και την ΑΣΕΔΥ περισσότερο από το ΠΑΜΕ
Στις πορείες του ΠΑΜΕ πηγαίνουν και άνθρωποι που δεν είναι κομμουνιστές, απλώς γιατί νιώθουν ασφαλείς ή γιατί πιστεύουν ότι είναι πιο τίμιοι.
Και στην πορεία του ΠΑΜΕ προσπαθούν να παρεισφρύσουν εξωγενή στοιχεία, αλλά η πορεία προστατεύεται πολύ καλά και γι αυτό δε γίνεται τίποτα. Το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια και έχω δει την αγωνία αυτών που περιφρουρούν
Ακόμα, δεν πιστεύω ότι είναι σοβαρή και διαφορετική άποψη το να γιαουρτώνεις πολιτικούς, να πετάς πέτρες στα ματ και να προπηλακίζεις, γενικώς, ανθρώπους που διεκδικούν ό,τι και εσύ.

Επομένως, επίτηδες αφήνει η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ αφύλακτη την πορεία της. Όταν σιγά-σιγά θα ψηφιστούν νομοσχέδια για τον περιορισμό του δικαιώματός μας να διαμαρτύρεσαι, τότε θα καταλάβουμε το γιατί πολύ καλά.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 04:05:59 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:17 »

Αποσυνδεδεμένος socdeos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 12, 2011, 03:56:47 μμ »
σωστες οι αποψεις ολων αλλα θα σταθω σε αυτο της συναδελφου domenica2 (που αφορα εκπ/κους)  και της συναδελφου LK (ως θεση θεμελιακή)
Δεν ειμαι κατα των αστυνομικων και δεν φταινε αυτοι για τα δεινα της χωρας.
Ουτε βγαζω ευκολα συμπερασματα. Το ΚΚΕ δηλ. πως μπορει και περιφρουρει τις πορειες του ωσαν εκκλησια ?


Άντε πάλι με αυτή την καραμέλα! Το θέμα δεν είναι ότι το ΚΚΕ περιφρουρεί τις πορείες του, αλλά ότι ποτέ δεν προσπαθεί κανείς να δημιουργήσει επεισόδια στις πορείες του ΠΑΜΕ. Δεν φοβάται κανείς μια κλειστή παρέλαση συγκεκριμένων ανθρώπων. Την κυρίως πορεία φοβούνται, γιατί εκεί μπορεί να μαζευτούν τόσες χιλιάδες άνθρωποι που το μήνυμα τους δεν θα μπορέσει να περάσει απαρατήρητο... Γι'αυτό πρέπει να καλλιεργείται φόβος, να τρέμεις ότι αν κατέβεις μπορεί να καταλήξεις με ανοιγμένο κεφάλι ή χειρότερα. Και όποιος κατεβαίνει σε πορείες ξέρει ότι τα επεισόδια συνήθως ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΛΟΚ, αλλά από τα στενά, όπου οι 'γνωστοί-άγνωστοι' (βλέπε παρακρατικοί) πετάνε μολότοφ, καίνε κάδους και στη συνέχεια οι αστυνομικοί μέσα στο χαμό επιτέθενται στην πορεία.

Γιατί δεν πάει η κυρίως πορεία μέσα απο την περιφρούρηση του παμε ;;

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 12, 2011, 03:57:52 μμ »
θα προσθέσω μια άλλη παράμετρο στην συζήτηση...αφου πρωτα ευχηθώ να πανε όλα καλά γιαυτους.

διάβασα  πως οι δυο τραυματίες ειναι 29 και 31 ετών φοιτητές.

Αναρωτιέμαι ……είναι τόσα χρόνια φοιτητές επειδή οικονομικές δυσκολίες τους οδήγησαν εκεί;…η συμβαίνει κάτι άλλο;

 

 

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 12, 2011, 04:03:12 μμ »
θα προσθέσω μια άλλη παράμετρο στην συζήτηση...αφου πρωτα ευχηθώ να πανε όλα καλά γιαυτους.

διάβασα  πως οι δυο τραυματίες ειναι 29 και 31 ετών φοιτητές.

Αναρωτιέμαι ……είναι τόσα χρόνια φοιτητές επειδή οικονομικές δυσκολίες τους οδήγησαν εκεί;…η συμβαίνει κάτι άλλο;

 

 
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΙ φοιτητές. Κι εγώ είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στα 33, αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να δουλεύω κιόλας εδώ και 15 χρόνια - αν εννοείς κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 04:06:33 μμ από echronea »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 12, 2011, 04:08:10 μμ »
Οι διαδηλωτές άνηκαν σε κάποιο συγκεκριμένο μπλοκ. Ας πούμε ότι ήταν και αιώνιοι φοιτητές. Δεν είναι εκεί το θέμα, όμως.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 04:12:06 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 12, 2011, 04:17:24 μμ »
σωστες οι αποψεις ολων αλλα θα σταθω σε αυτο της συναδελφου domenica2 (που αφορα εκπ/κους)  και της συναδελφου LK (ως θεση θεμελιακή)
Δεν ειμαι κατα των αστυνομικων και δεν φταινε αυτοι για τα δεινα της χωρας.
Ουτε βγαζω ευκολα συμπερασματα. Το ΚΚΕ δηλ. πως μπορει και περιφρουρει τις πορειες του ωσαν εκκλησια ?


Άντε πάλι με αυτή την καραμέλα! Το θέμα δεν είναι ότι το ΚΚΕ περιφρουρεί τις πορείες του, αλλά ότι ποτέ δεν προσπαθεί κανείς να δημιουργήσει επεισόδια στις πορείες του ΠΑΜΕ. Δεν φοβάται κανείς μια κλειστή παρέλαση συγκεκριμένων ανθρώπων. Την κυρίως πορεία φοβούνται, γιατί εκεί μπορεί να μαζευτούν τόσες χιλιάδες άνθρωποι που το μήνυμα τους δεν θα μπορέσει να περάσει απαρατήρητο... Γι'αυτό πρέπει να καλλιεργείται φόβος, να τρέμεις ότι αν κατέβεις μπορεί να καταλήξεις με ανοιγμένο κεφάλι ή χειρότερα. Και όποιος κατεβαίνει σε πορείες ξέρει ότι τα επεισόδια συνήθως ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΛΟΚ, αλλά από τα στενά, όπου οι 'γνωστοί-άγνωστοι' (βλέπε παρακρατικοί) πετάνε μολότοφ, καίνε κάδους και στη συνέχεια οι αστυνομικοί μέσα στο χαμό επιτέθενται στην πορεία.

Επίτρεψέ μου να σου πω ότι κάνεις λάθος σε αρκετά σημεία.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι σε αρκετά σημεία σφάλεις. Πρώτον, όμως, να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι μέλος του ΚΚΕ, για πολλά χρόνια μάσαγα, όμως, αρκετές καραμέλες (του τύπου όλοι είναι ίδιοι, δε με ενδιαφέρει η πολιτική, στην τοπική αυτοδιοίκηση ψηφίζουμε πρόσωπα και όχι πολιτικές κτλ
Δε νομίζω ότι φοβάται το κατεστημένο τη ΓΣΕΕ και την ΑΣΕΔΥ περισσότερο από το ΠΑΜΕ
Στις πορείες του ΠΑΜΕ πηγαίνουν και άνθρωποι που δεν είναι κομμουνιστές, απλώς γιατί νιώθουν ασφαλείς ή γιατί πιστεύουν ότι είναι πιο τίμιοι.
Και στην πορεία του ΠΑΜΕ προσπαθούν να παρεισφρύσουν εξωγενή στοιχεία, αλλά η πορεία προστατεύεται πολύ καλά και γι αυτό δε γίνεται τίποτα. Το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια και έχω δει την αγωνία αυτών που περιφρουρούν
Ακόμα, δεν πιστεύω ότι είναι σοβαρή και διαφορετική άποψη το να γιαουρτώνεις πολιτικούς, να πετάς πέτρες στα ματ και να προπηλακίζεις, γενικώς, ανθρώπους που διεκδικούν ό,τι και εσύ.

Επομένως, επίτηδες αφήνει η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ αφύλακτη την πορεία της. Όταν σιγά-σιγά θα ψηφιστούν νομοσχέδια για τον περιορισμό του δικαιώματός μας να διαμαρτύρεσαι, τότε θα καταλάβουμε το γιατί πολύ καλά.
 

Η πορεία δεν είναι της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ. Όπου καλούν η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ (συνήθως στο μουσείο) δεν συγκεντρώνονται παρά ελάχιστα άτομα. Οι υπόλοιποι συγκεντρώνονται αλλού. Τα μπλοκ μπορεί να είναι οτιδήποτε, από πρωτοβάθμια σωματεία και εξωκοινοβουλευτική αριστερά, μέχρι τοπικές κινήσεις πολιτών (σε ένα τέτοιο ήταν ο 31χρονος). Δεν ζητάμε και ταυτότητες, αλλά δεν αφήνουμε και κανέναν με 'πολεμοφόδια' μέσα. Και ξαναλέω, τα επεισόδια δεν ξεκινάνε μέσα από την πορεία. Α, μερικές φορές υπάρχουν και εντελώς απρόκλητες επιθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 12, 2011, 04:20:58 μμ »
θα προσθέσω μια άλλη παράμετρο στην συζήτηση...αφου πρωτα ευχηθώ να πανε όλα καλά γιαυτους.

διάβασα  πως οι δυο τραυματίες ειναι 29 και 31 ετών φοιτητές.

Αναρωτιέμαι ……είναι τόσα χρόνια φοιτητές επειδή οικονομικές δυσκολίες τους οδήγησαν εκεί;…η συμβαίνει κάτι άλλο;

Ρε παιδιά...Τι είδους τοποθέτηση είναι αυτή, που τη βλέπω και σε άλλα φόρουμ; Δηλαδή η ανθρώπινη ζωή που κινδυνεύει από την κτηνωδία αυτών ακριβώς που υποτίθεται ότι έπρεπε να μας προστατεύουν, μπαίνει σε ζυγαριά με βάση την ιδιότητα, το χρώμα την ηλικία, την οπαδική τοποθέτηση ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Δηλαδή αν ήταν αιώνιος φοιτητής - όπως κάποιοι αρέσκονται να λένε- θα βρεθεί και κατηγορούμενος από πάνω; ¨Ελα Χριστέ και Παναγία!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 04:22:30 μμ από jimy100 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 12, 2011, 04:26:40 μμ »
Δε λέμε κάτι διαφορετικό. Απλώς, λέμε ότι η πορεία πρέπει να περιφρουρείται. Περιφρούρηση δε σημαίνει ότι παίρνεις ταυτότητες ή κάνεις σωματική έρευνα, απλώς ότι προστατεύεις από σωματική επίθεση όποιον έρχεται στην πορεία σου, δίνοντας του οδηγίες προς τα πού να πορευτεί, και εμποδίζοντας εξωγενή στοιχεία να έρθουν και να τον χτυπήσουν. Σου εξηγούμε ότι και με το ΠΑΜΕ πηγαίνουν άνθρωποι που δεν ανήκουν στο ΚΚΕ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν προστατεύει αυτούς και προστατεύει μόνο τα μέλη του. Και μη νομίζεις ότι στην πορεία του ΠΑΜΕ δεν προσπαθούν να παρεισφρύσουν εξωγενή στοιχεία, αλλά εμποδίζονται. Εκεί είναι η διαφορά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 12, 2011, 04:28:09 μμ »
 είναι ένα θέμα όμως αν ανήκουν στους  αιώνιους φοιτητές .....επειδή λίγο έως πολύ τέτοια άτομα χρησιμοποιούν ως δούρειους ίππους και το επίσημο κράτος και διάφορες οργανώσεις για να περάσουν ύπουλα τις άρρωστες θέσεις τους.
μιλαω γενικότερα και όχι για τα συγκεκριμένα  παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 12, 2011, 04:29:37 μμ »
σωστες οι αποψεις ολων αλλα θα σταθω σε αυτο της συναδελφου domenica2 (που αφορα εκπ/κους)  και της συναδελφου LK (ως θεση θεμελιακή)
Δεν ειμαι κατα των αστυνομικων και δεν φταινε αυτοι για τα δεινα της χωρας.
Ουτε βγαζω ευκολα συμπερασματα. Το ΚΚΕ δηλ. πως μπορει και περιφρουρει τις πορειες του ωσαν εκκλησια ?


Άντε πάλι με αυτή την καραμέλα! Το θέμα δεν είναι ότι το ΚΚΕ περιφρουρεί τις πορείες του, αλλά ότι ποτέ δεν προσπαθεί κανείς να δημιουργήσει επεισόδια στις πορείες του ΠΑΜΕ. Δεν φοβάται κανείς μια κλειστή παρέλαση συγκεκριμένων ανθρώπων. Την κυρίως πορεία φοβούνται, γιατί εκεί μπορεί να μαζευτούν τόσες χιλιάδες άνθρωποι που το μήνυμα τους δεν θα μπορέσει να περάσει απαρατήρητο... Γι'αυτό πρέπει να καλλιεργείται φόβος, να τρέμεις ότι αν κατέβεις μπορεί να καταλήξεις με ανοιγμένο κεφάλι ή χειρότερα. Και όποιος κατεβαίνει σε πορείες ξέρει ότι τα επεισόδια συνήθως ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΛΟΚ, αλλά από τα στενά, όπου οι 'γνωστοί-άγνωστοι' (βλέπε παρακρατικοί) πετάνε μολότοφ, καίνε κάδους και στη συνέχεια οι αστυνομικοί μέσα στο χαμό επιτέθενται στην πορεία.

Γιατί δεν πάει η κυρίως πορεία μέσα απο την περιφρούρηση του παμε ;;
Απλούστατα, γιατί δε θέλουν να περιφρουρήσουν τους διαδηλωτές τους. Είναι ξεκάθαρο!

Συμφωνώ με LK. Έχω πάει σε όλες τις πορείες, τόσο ΓΣΕΕ / ΑΔΕΔΥ (όχι πλέον) όσο και του ΠΑΜΕ. Δε μπορώ να μην παραητρήσω ότι:
- κάθε φορά που "έμπαινα" στην πορεία του ΠΑΜΕ έβγαζα ένα βαθύ αναστεναγμό ανακούφισης ότι δε θα φάω ξύλο
- η περιφρούρηση που δε με ήξερε (στην Αθήνα μιλάω) ήταν όντως στην τσίτα να παρακολουθεί γύρω γύρω τι παίζει και πολλές φορές διακριτικά ρωτήθηκα σε ποιον κλάδο ανήκω (μου ζήτησαν και συγνώμη για την ερώτηση, ζητώντας την κατανόησή μου για το φόβο επεισοδίων).
- ο κόσμος δεν ήταν μόνο κομμουνιστές  - ήταν οικογένειες, παππούδες και απλοί άνθρωποι, οι περισσότεροι με καλές διαθέσεις / σε καμία περίπτωση δε μιλάμε για "κλειστές πορείες" γιατί έχουν πολύ κόσμο
- στην επαρχία που μένω τα τελευταία χρόνια, δυστυχώς ή ευτυχώς ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΓΣΕΕ / ΑΔΕΔΥ!!! Μια χαζοσυγκέντρωση 10 διανοούμεων που δεν ξέρουν τι έχουν γίνεται. Μόνο το ΠΑΜΕ βγαίνει στο δρόμο (με συμπαθητική συμμετοχή) και όποιος θέλει να διαδηλώσει δεν έχει ούτως ή άλλως επιλογή.
- Τελευταία φορά που είδα πορεία (στην επαρχία μου πάντα) ΓΣΕΕ / ΑΔΕΔΥ ήταν εκείνο το Δεκέμβρη με τα γεγονότα της υπόθεσης Γρηγορόπουλου. Τότε, λοιπόν, ακόμα και στην ήρεμη ζωή που κάνουμε εδώ, τα σπάσανε μιμούμενοι τους βανδαλισμούς της Αθήνας! Δυστυχώς, αν και ήθελα να είμαι στους δρόμους, έκατσα σπίτι από φόβο!

Εννοείται (για αποφυγή παρεξηγήσεων) ότι δεν τα ρίχνω στους ανθρώπους που τραυματίστηκαν χθες. Ίσα ίσα μπράβο τους που βγήκαν στους δρόμους όταν η πλειοψηφία μοιρολατρικά παρακολουθεί από τον καναπέ. Νομίζω, όμως, ότι κάποιοι περιτέχνως εκμεταλλεύονται τις κινητοποιήσεις και στρέφουν τελείως αλλού τα πράγματα (βία, καταστολή, τρομοκρατία) κι όταν θα ξεχυλίσει το ποτήρι και θα ξεχυθούμε στους δρόμους, θα τρέμει η ψυχή μας  πόσα θύματα θα θρηνήσουμε. Οι πορείες χρειάζονται περιφρούρηση!
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και επεισόδια
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 12, 2011, 04:45:46 μμ »
Πέρυσι είχαμε τρεις νεκρούς, φέτος ελπίζω να μην έχουμε άλλον έναν. Υπάρχουν στιγμές που ο θάνατος κάποιου, όταν αυτός ο κάποιος πεθαίνει συνειδητά και υπό την σκέπη μιας ιδεολογίας, ξεσηκώνει τον κόσμο και γίνεται ήρωας στη συνείδηση των πολλών. Εδώ, όμως, σκοτώνονται κάτω από καθεστώς ωμής βίας και στη συνείδηση του κόσμου θεωρούνται θύματα και όχι ήρωες. Επομένως, τέτοια γεγονότα έχουν αρνητική επίδραση στο θυμικό της κοινωνίας και, γι αυτό, δεν πρέπει να υπάρχουν και να εκβιάζονται τέτοιες καταστάσεις, γιατί μόνο αυτούς που θέλεις να χτυπήσεις εξυπηρετούν. Θέλω να πω ότι όσο οι διάφορες παρατάσεις ή οργανώσεις πρέπει να περιφρουρούν τις πορείες και να μη νομίζουν, βλακωδώς, ότι οι ξυλοδαρμοί από τα ΜΑΤ θα εμπνεύσουν τους πολλούς, ώστε να ξεσηκωθούν. Ίσα-ίσα πιο βαθιά θα βουλιάξουν στον καναπέ τους. Πρέπει να έχεις ανθρώπους κοντά σου που ξέρουν γιατί κατεβαίνουν σε μια πορεία και όχι ανθρώπους που θεωρούν ότι το να πετροβολήσεις τα ΜΑΤ είναι η ύψιστη πράξη αντίστασης. Μόνο τότε μπορείς να ανατρέψεις αυτά που σε περιμένουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 04:50:10 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 754
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.