*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12  (Αναγνώστηκε 433689 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #630 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:22:16 μμ »
Ερώτηση: Ομαδοποιημένη Ειδικότητα; δηλαδή ας πούμε 18.2 18.3 (αν υπάρχουν) είναι η Π18;
Και Ειδικότητα δηλαδή Π20 ας πούμε; Κλάδος πάλι Π20; Με έχουν μπερδέψει με αυτά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:45 »

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #631 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:24:26 μμ »
  Παιδιά καλησπέρα και καλή τύχη!
Μια που το κοιτάω και εγώ το θέμα (διαβάζω την εγκύκλιο) ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ γελοίο, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος μη κάνω καμιά μ@.. 
Τί σημαίνουν οι όροι:
α) Αναπληρωτής - Ωρομίσθιος
β)ΑΜΩ, ΑΚΩ   (Μειωμένο, Κανονικό Ωράριο?)

εν τέλει εγώ είχα την εντύπωση οτί ήταν Α] αναπληρωτής κανονικός και Β] αναπληρωτής Μειωμένου ωραρίου (ΑΜΩ?) = ωρομίσθιος. Προφανώς κάνω λάθος, ποιοι είναι οι ωρομίσθιοι παρακαλω?
ωρομίσθιος 1-4 ώρες την εβδομάδα, δηλώνεις μόνο μία περιφέρεια π.χ. Θεσσαλίας, λεφτά ψίχουλα
ΑΜΩ (αναπλ. μειωμένου ωραριου) 5-15 ώρες/βδομάδα, δηλώνεις όπου θες ανά την Ελλάδα, πληρώνεσαι σε χ/21
ΑΚΩ(αναπλ. κανονικού ωραρίου)16-21 ώρες/βδομάδα, δηλώνεις όπου θες ανά την Ελλάδα, πληρώνεσαι φουλ μισθό

Δηλώνεις 30 περιοχές ΑΚΩ και ΑΜΩ ή μόνο το ένα ή το άλλο. Από κάτω υπάρχουν 2 κουτάκια α)αποδέχομαι ΑΚΩ παντού και β) αποδέχομαι ΑΜΩ παντού. Σκέφτεσαι πού μπορείς να πας, μετράς λεφτά και κουράγια και δηλώνεις. Προσοχή αν αρνηθείς αφού σε καλέσουν διαγράφεσαι από τον πίνακα για το τρέχον σχ. έτος ΚΑΙ για το επόμενο. Υπάρχει η δυνατότητα από φέτος, αν μετανιώσεις πριν σε καλέσουν, να απενεργοποιήσεις την αίτησή σου και να μη σε καλέσουν πουθενά μόνο για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #632 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:40:18 μμ »
Καλησπερα.Σ Ο Σ  κατι δεν καταλαβα μεσα στην εγκυκλιο και το θεωρω σκοτεινο σημειο.Ας βοηθησει καποιος που καταλαβε καλυτερα.τι ειναι αυτο το σημειο στην αιτηση.....Υποβάλλω την παρούσα αίτηση αποκλειστικά για ένταξη στους πίνακες διορισμών σχολικού έτους 2011-2012 – Δεν επιθυμώ να δηλώσω περιοχές προτίμησης για πρόσληψη ως αναπληρωτής εκπ/κός. ....τι σημαινει τουτο παλι......εμενα μου δειχνει αυτο οτι οποιος θελει να διοριστει και να ενταχθει στους κλειδωμενους πινακες διορισμων ή του 40% ή 24μηνο ή 30μηνο και τσεκαρει αυτο το κουτακι, θα αποκλειστει απο το να δουλεψει σαν αναπληρωτης.Σωστα? και αφου δεν ξερουμε τι θα πει στην εγκυκλιο διορισμων,πως θα ξερουμε ποσους θα διορισει και μας αποκλειει απο το να δουλεψουμε ως αναπληρωτες?
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #633 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:45:30 μμ »
Δε θα βάλεις το κουτάκι απλά
Www.apostaseis.gr, υπολογιστε αποστάσεις χρόνο κ διαδρομές, αρκετά καλο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:45 »

Αποσυνδεδεμένος SMARTYN89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #634 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:48:50 μμ »
Καλησπερα.Σ Ο Σ  κατι δεν καταλαβα μεσα στην εγκυκλιο και το θεωρω σκοτεινο σημειο.Ας βοηθησει καποιος που καταλαβε καλυτερα.τι ειναι αυτο το σημειο στην αιτηση.....Υποβάλλω την παρούσα αίτηση αποκλειστικά για ένταξη στους πίνακες διορισμών σχολικού έτους 2011-2012 – Δεν επιθυμώ να δηλώσω περιοχές προτίμησης για πρόσληψη ως αναπληρωτής εκπ/κός. ....τι σημαινει τουτο παλι......εμενα μου δειχνει αυτο οτι οποιος θελει να διοριστει και να ενταχθει στους κλειδωμενους πινακες διορισμων ή του 40% ή 24μηνο ή 30μηνο και τσεκαρει αυτο το κουτακι, θα αποκλειστει απο το να δουλεψει σαν αναπληρωτης.Σωστα? και αφου δεν ξερουμε τι θα πει στην εγκυκλιο διορισμων,πως θα ξερουμε ποσους θα διορισει και μας αποκλειει απο το να δουλεψουμε ως αναπληρωτες?

Εγώ κατάλαβα οτί το βάζεις άμα θες " ή διορισμό (κτλ) ή τίποτα" δηλαδή πχ έχεις άλλη δουλειά και δε θες να την αφήσεις για να γίνεις ΑΜΩ ΑΚΩ. Δε νομίζω οτί υπάρχει θέμα όμως για τους υπόλοιπους (περισσότερους) που θέλουν έστω και αναπληρωτές.

Ετσι κατάλαβα, και είμαι άπειρος, κάτσε να σου πει κάποιος έμπειρος. Αλλά μην αγχώνεσαι, αποκλείεται να μη σ'αφήνουν να δουλέψεις αν θες να μονιμοποιηθείς.

Αποσυνδεδεμένος SMARTYN89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #635 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:52:42 μμ »
  Παιδιά καλησπέρα και καλή τύχη!
Μια που το κοιτάω και εγώ το θέμα (διαβάζω την εγκύκλιο) ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ γελοίο, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος μη κάνω καμιά μ@.. 
Τί σημαίνουν οι όροι:
α) Αναπληρωτής - Ωρομίσθιος
β)ΑΜΩ, ΑΚΩ   (Μειωμένο, Κανονικό Ωράριο?)

εν τέλει εγώ είχα την εντύπωση οτί ήταν Α] αναπληρωτής κανονικός και Β] αναπληρωτής Μειωμένου ωραρίου (ΑΜΩ?) = ωρομίσθιος. Προφανώς κάνω λάθος, ποιοι είναι οι ωρομίσθιοι παρακαλω?
ωρομίσθιος 1-4 ώρες την εβδομάδα, δηλώνεις μόνο μία περιφέρεια π.χ. Θεσσαλίας, λεφτά ψίχουλα
ΑΜΩ (αναπλ. μειωμένου ωραριου) 5-15 ώρες/βδομάδα, δηλώνεις όπου θες ανά την Ελλάδα, πληρώνεσαι σε χ/21
ΑΚΩ(αναπλ. κανονικού ωραρίου)16-21 ώρες/βδομάδα, δηλώνεις όπου θες ανά την Ελλάδα, πληρώνεσαι φουλ μισθό

Δηλώνεις 30 περιοχές ΑΚΩ και ΑΜΩ ή μόνο το ένα ή το άλλο. Από κάτω υπάρχουν 2 κουτάκια α)αποδέχομαι ΑΚΩ παντού και β) αποδέχομαι ΑΜΩ παντού. Σκέφτεσαι πού μπορείς να πας, μετράς λεφτά και κουράγια και δηλώνεις. Προσοχή αν αρνηθείς αφού σε καλέσουν διαγράφεσαι από τον πίνακα για το τρέχον σχ. έτος ΚΑΙ για το επόμενο. Υπάρχει η δυνατότητα από φέτος, αν μετανιώσεις πριν σε καλέσουν, να απενεργοποιήσεις την αίτησή σου και να μη σε καλέσουν πουθενά μόνο για φέτος.

Leonito ευχαριστώ πολύ κι εσένα. Αλλά μια που είμαι άπειρος πλήρως, μπορείς (αν ξέρεις) να μου πεις πιο αναλυτικά τους μισθούς? Πχ δεν ξέρω πόσο είναι ο φουλ-μισθός!!! (1200? -1000?). Και τα ψίχουλα του ωρομίσθιου μπορεί να είναι αρκετά για μένα (22 χρονών πρώην φοιτητής αν καταλαβαίνεις). Ειδικά αφου θα μετραέι για προυπηρεσία στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #636 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:56:47 μμ »
Ωρομισθιος 140
Αμω με 15 ώρες στα 750
Ακω 1200-1300

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #637 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:01:24 πμ »
Καλησπερα.Σ Ο Σ  κατι δεν καταλαβα μεσα στην εγκυκλιο και το θεωρω σκοτεινο σημειο.Ας βοηθησει καποιος που καταλαβε καλυτερα.τι ειναι αυτο το σημειο στην αιτηση.....Υποβάλλω την παρούσα αίτηση αποκλειστικά για ένταξη στους πίνακες διορισμών σχολικού έτους 2011-2012 – Δεν επιθυμώ να δηλώσω περιοχές προτίμησης για πρόσληψη ως αναπληρωτής εκπ/κός. ....τι σημαινει τουτο παλι......εμενα μου δειχνει αυτο οτι οποιος θελει να διοριστει και να ενταχθει στους κλειδωμενους πινακες διορισμων ή του 40% ή 24μηνο ή 30μηνο και τσεκαρει αυτο το κουτακι, θα αποκλειστει απο το να δουλεψει σαν αναπληρωτης.Σωστα? και αφου δεν ξερουμε τι θα πει στην εγκυκλιο διορισμων,πως θα ξερουμε ποσους θα διορισει και μας αποκλειει απο το να δουλεψουμε ως αναπληρωτες?
δύσκολη η θέση σας πραγματικά..ρίσκο ή υπάρχει κάποια ασάφεια;
παίρνεις το ρίσκο;;ηρεμία και κουράγιο..

Αποσυνδεδεμένος teti86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #638 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:03:48 πμ »
Καλησπέρα κι απο εμένα..  :)
Οι περιοχές προτίμησης για τα ολοήμερα δημοτικά σχολεία που είναι? Μήπως έκαναν κάποιο λάθος?

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #639 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:09:02 πμ »
5. Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης σε περίπτωση εξάντλησης των πινάκων Σ.Μ.Ε.Α.Ε
6. Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης σε περίπτωση εξάντλησης των πινάκων Σ.Μ.Ε.Α.Ε.

ΕΡΙΣΗΜΑΝΣΗ: Σε ενδεχόμενη αποδοχη των περιπτωσεων β1 και β2 (προσληψεις σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. και προσληψεις για το πρόγραμμα της εξειδικευμενης εκπ/κης υποστιριξης) ο εκπ/κός είναι υποψηφιος για πρόσληψη στις ίδιες περιοχες προτίμηςης, όπως αυτες δηλωνονται στην αίτηση του κατά τα ανωτερω (παρ. 2 και παρ. 3α1 και 3α2).

Χρειάζομαι τα φώτα σας εδώ!Αν τσεκάρω τα 5,6 θα ισχύουν μόνο για τις επιλογές που έκανα απο το 1 εως το 30 η για κάθε περιοχη σε όλη τη Χώρα;Πέρυσι δεν τα επέλεξα αυτά.Τα είχε επιλέξει αυτά κανείς πέρυσι;και τι έγινε;

Αποσυνδεδεμένος adioristos_pe19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, αλλά αυτή με πληγώνει!
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #640 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:12:31 πμ »
Καλησπερα.Σ Ο Σ  κατι δεν καταλαβα μεσα στην εγκυκλιο και το θεωρω σκοτεινο σημειο.Ας βοηθησει καποιος που καταλαβε καλυτερα.τι ειναι αυτο το σημειο στην αιτηση.....Υποβάλλω την παρούσα αίτηση αποκλειστικά για ένταξη στους πίνακες διορισμών σχολικού έτους 2011-2012 – Δεν επιθυμώ να δηλώσω περιοχές προτίμησης για πρόσληψη ως αναπληρωτής εκπ/κός. ....τι σημαινει τουτο παλι......εμενα μου δειχνει αυτο οτι οποιος θελει να διοριστει και να ενταχθει στους κλειδωμενους πινακες διορισμων ή του 40% ή 24μηνο ή 30μηνο και τσεκαρει αυτο το κουτακι, θα αποκλειστει απο το να δουλεψει σαν αναπληρωτης.Σωστα? και αφου δεν ξερουμε τι θα πει στην εγκυκλιο διορισμων,πως θα ξερουμε ποσους θα διορισει και μας αποκλειει απο το να δουλεψουμε ως αναπληρωτες?
δύσκολη η θέση σας πραγματικά..ρίσκο ή υπάρχει κάποια ασάφεια;
παίρνεις το ρίσκο;;ηρεμία και κουράγιο..

Όπως προαναφέρθηκε, επειδή οποιοσδήποτε θέλει να διοριστεί οφείλει να υποβάλει την αίτηση αυτή, τσεκάρει το πεδίο αυτό στην περίπτωση που δεν ενδιαφέρεται να δουλέψει είτε ως αναπληρωτής είτε ως ωρομίσθιος. Υπάρχουν άτομα που για προσωπικούς, οικογενειακούς ή άλλους λόγους δε ρισκάρουν να φύγουν μακριά από τον τόπο τους προσωρινά και περιμένουν να διοριστούν κάποια στιγμή. Μην ξεχνάμε ότι πλέον με τα μεταβατικά και νέα δεδομένα η προϋπηρεσία μπαίνει σε δεύτερη μοίρα!

Αποσυνδεδεμένος JOY_PE06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #641 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:16:06 πμ »
paidia kalispera!! An dilwseis wromisthios se orismenes perioxes mias sugekrimenis perifereias (afou mia mono dilwnoume outws i allws) iparxei pi8anotita na se kalesoun kai apo tis upoloipes i kaleisai apokleistika kai mono apo aftes tis perioxes pou theleis? efxaristw!

Αποσυνδεδεμένος adioristos_pe19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, αλλά αυτή με πληγώνει!
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #642 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:16:54 πμ »
Καλησπέρα. Το κουτάκι στην αίτηση που αφορά την υπαγωγή στο 24μηνο θα το συμπληρώσουν μόνο όσοι συμπλήρωσαν 24 μήνες την 30/6/2010 σωστά; Αφού κλείδωσαν οι πίνακες αν φέτος έχουμε 28 μήνες δεν έχει καμία σημασία..μπαίνουμε απλά με την αίτηση στην πιθανότητα διορισμού με το 40%...Να έχω και μία δεύτερη γνώμη,γιατί με αυτά που  ακούω στο τέλος δε θα ξέρω και τι διαβάζω!

Σωστά! Απλά υπάρχουν άτομα που έχουν μέχρι την 30/6/2010 συμπληρώσει 24μηνο και απέκτησαν φέτος παιδαγωγική κατάρτιση. Αυτοί φέτος μπορούν να ενταχθούν στους αντίστοιχους πίνακες, καθώς οι πίνακες είναι κλειδωμένοι μόνον ως προς την προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος adioristos_pe19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, αλλά αυτή με πληγώνει!
    • Προφίλ
Απ: αιτήσεις αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #643 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:18:51 πμ »
paidia kalispera!! An dilwseis wromisthios se orismenes perioxes mias sugekrimenis perifereias (afou mia mono dilwnoume outws i allws) iparxei pi8anotita na se kalesoun kai apo tis upoloipes i kaleisai apokleistika kai mono apo aftes tis perioxes pou theleis? efxaristw!
Μόνον από αυτές που δηλώνεις, διαφορετικά θα υπήρχε πεδίο από κάτω όπου θα δήλωνες ότι επιθυμείς πρόσληψη και στις λοιπές περιοχές της περιφέρειας που επιλέγεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.