*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 183672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
"Οι υποψήφιοι ωρομίσθιοι που υπέβαλαν αίτηση το σχολικό έτος 2010-2011 και μοριοδοτήθηκαν, θα υποβάλλουν μόνο τα δικαιολογητικά (διδακτική-επαγγελματική) που βεβαιώνουν την προϋπηρεσία και τους τίτλους που αποκτήθηκαν από 16 Ιουνίου του 2010 έως τις 27 Μαϊου 2011, καθώς και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ανεργίας και οικογενειακής κατάστασης."
Δηλαδή δεν θα στείλουμε ταυτότητα, απόδειξη ΑΦΜ, πτυχίο και παλιές προϋπηρεσίες. Θα στείλουμε μόνο ότι έχουμε αποκτήσει μετά τις 16 Ιουνίου 2010.
Σωστά;
Όσο για τους Νομούς, επειδή είμαι από επαρχία και το θεωρώ τελείως άδικο, θα τηλεφωνίσω αύριο και αν μάθω κάτι νεότερο, θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όποιος έχει προϋπηρεσία σε φροντιστήριο,τι χαρτια πρέπει να προσκομίσει;πώς δηλαδή αποδεικνύει τις ώρες διδασκαλίας;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Όποιος έχει προϋπηρεσία σε φροντιστήριο,τι χαρτια πρέπει να προσκομίσει;πώς δηλαδή αποδεικνύει τις ώρες διδασκαλίας;
δυστυχως ζηταει προυπηρεσια μονο δευτεροβαθμιας και οχι φροντιστηρια και ουτε πρωτοβαθμια :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
χμ...καταλαβα.... :(

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση....
Τίποτα. Αν χρειαστείς κάτι άλλο ρώτησε.
Να έχεις υπόψη σου ότι αν έχεις παιδαγωγική επάρκεια ή μεταπτυχιακό τα μόριά σου δε θα είναι μηδενικά.
Το μεταπτυχιακό δίνει 1000 και η παιδαγωγική επάρκεια 1200. Αν είσαι παντρεμένος παίρνεις και 100 μόρια για κάθε παιδί αν δεν απατώμαι.
δηλαδη μοριοδοτειται ακομα και το 1 παιδι;; οσο για την παιδαγωγικη επαρκεια υποτιθεται οτι εμεις του ΦΠΨ την εχουμε.
Ναι. Τι πρέπει να κάνεις καμιά ντουζίνα για να αρχίσουν να τα μοριοδοτούν;  ;)
στην αιτηση ωρομισθιων και αναπληρωτων δεν μετραν τα παιδια αν ειναι κατω απο 3... >:( αλλα μαλλον ουτε και εδω εφοσον δεν ειμαι ο κυριος εισοδηματιας...(ευτυχως δηλαδη ;D ;D)
Μετράνε κανονικά τα 100 μόρια από το ένα παιδί. Δες την υπουργική απόφαση στη σελίδα 8 εκεί που γράφει για την οικογενειακή κατάσταση http://www.oaed.gr/Pages/SN_1370.pg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
"Οι υποψήφιοι ωρομίσθιοι που υπέβαλαν αίτηση το σχολικό έτος 2010-2011 και μοριοδοτήθηκαν, θα υποβάλλουν μόνο τα δικαιολογητικά (διδακτική-επαγγελματική) που βεβαιώνουν την προϋπηρεσία και τους τίτλους που αποκτήθηκαν από 16 Ιουνίου του 2010 έως τις 27 Μαϊου 2011, καθώς και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ανεργίας και οικογενειακής κατάστασης."
Δηλαδή δεν θα στείλουμε ταυτότητα, απόδειξη ΑΦΜ, πτυχίο και παλιές προϋπηρεσίες. Θα στείλουμε μόνο ότι έχουμε αποκτήσει μετά τις 16 Ιουνίου 2010.
Σωστά;
Όσο για τους Νομούς, επειδή είμαι από επαρχία και το θεωρώ τελείως άδικο, θα τηλεφωνίσω αύριο και αν μάθω κάτι νεότερο, θα σας ενημερώσω.
Δεν ξέρω φοβάμαι μην την πατήσουμε, επειδή στον αποκλεισμό υποψηφίου αναφέρει την περίπτωση που δεν συνυποβάλεις ταυτότητα και πτυχίο. Πρέπει να διασαφηνιστούν όλα αυτά. Επίσης, εγείρει ερωτηματικά η λέξη απαιτούμενα δικαιολογητικά ανεργίας και οικογενειακής κατάστασης. Ο υποδιευθυντής της ΕΠΑΣ μου είπε ότι θα πρέπει να βάλουμε και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. να υποθέσω ότι κάνει λάθος και ότι δεν κατείχε καλά την προκήρυξη;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στα δικαιολογητικά χρειάζεται και πιστοποιητικό στρατολογίας ή γίνεται αυτεπάγγελτη αναζήτηση?
Πουθενά δε λέει ότι πρέπει να προσκομίσεις πιστοποιητικό στρατολογίας. Προφανώς το ζητάνε αυτεπάγγελτα.

έχω και γω 2 απορίες:
1) Η προυπηρεσία σε αυτά τα σχολεία αναγνωρίζεται απο το υπουργείο;
2) Αν κάνουμε την αίτηση και έχουμε καλή σειρά και μας καλέσουν σε κάποιο σχολείο του ΟΑΕΔ και μετά μας καλέσουν και ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιους σε κανονικό σχολείο μπορούμε να παραιτηθούμε; θα έχουμε κάποιες κυρώσεις;
1) Όχι δεν αναγνωρίζεται προς το παρόν. Αλλά τίποτα δεν αποκλείεται. Πριν από 2 χρόνια αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία των καθηγητών γενικής παιδείας που είχαν εργαστεί σε σχολεία του ΟΑΕΔ. Αν από του χρόνου οι προσλήψεις σε όλα τα σχολεία γίνονται από το υπουργείο παιδείας, ίσως αναγνωριστεί και η προϋπηρεσία που έχουν εκεί οι καθηγητές τεχνικών ειδικοτήτων. Πάντως η προϋπηρεσία είναι δημόσια και αν διοριστεί κάποιος στο Υπουργείο Παιδείας μετράει για τα μισθολογικά κλιμάκια.
2) Ισχύει ό,τι σου είπε η Αναστασία - αποκλεισμός για τα επόμενα 2 χρόνια αν εγκαταλείψεις το σχολείο.
Γλιτώνεις την ποινή των 2 χρόνων αν οι λόγοι είναι προβλήματα υγείας προσωπικά ή άμεσων συγγενών.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πόσες ώρες περίπου δίνουν;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πόσες ώρες περίπου δίνουν;
Στη δική σου ειδικότητα μπορεί να μην υπάρχουν πολλές ώρες, αλλά υπάρχουν ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ όπως αυτή στη Λακκιά θεσσαλονίκης, όπου φοιτούν παιδιά με ειδικές ανάγκες, στις οποίες πρέπει να δίνουν αρκετές ώρες.

Πέρυσι ο κανόνας ήταν ότι ο πρώτος έπαιρνε 21 ώρες, ο δεύτερος 21 επίσης κοκ και όσες περίσσευαν τις έπαιρνε ο τελευταίος. Όμως, αν κάποιος από τη λίστα εργάζονταν και αλλού ή ήταν ελεύθερος επαγγελματίας έπαιρνε μόνο 7 ώρες, ακόμα κι αν αυτός ήταν ο πρώτος!

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Πήρα αμέτρητες φορές τηλέφωνο στην κεντρική επιτροπή και δεν απαντάνε.
Στην ΕΠΑΣ Καρδίτσας όπου θα καταθέσω την αίτηση, δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν με σιγουριά. Η κεντρική επιτροπή τους διευκρύνισε προφορικά ότι κάνουμε αίτηση μόνο σε έναν Νομό σε όλη την Ελλάδα. Δεν ξεκαθαρίζει τι θα γίνει με όσους δηλώσουν παραπάνω από έναν Νομούς στην αίτησή τους. Ίσως ακόμα να απορριφθεί και η αίτησή τους μου είπε!
Εγώ δεν το ρισκάρω. Θα δηλώσω μόνο έναν Νομό και ότι γίνει.

Εδώ γεννάται φυσικά το ερώτημα, αν σε ένα Νομό εξαντληθεί ο πίνακας, με ποια σειρά και από ποιους Νομούς θα καλέσουν;
Βαρέθηκα πια να αγανακτώ με την προχειρότητά τους!! Πόσο αφελής πρέπει να είναι κάποιος για να πιστέψει ότι δεν το κάνουν επίτηδες. Πώς να πιστέψουμε ότι δεν θα κάνουν πάλι λαμογιές στις προσλήψεις;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Πήρα αμέτρητες φορές τηλέφωνο στην κεντρική επιτροπή και δεν απαντάνε.
Στην ΕΠΑΣ Καρδίτσας όπου θα καταθέσω την αίτηση, δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν με σιγουριά. Η κεντρική επιτροπή τους διευκρύνισε προφορικά ότι κάνουμε αίτηση μόνο σε έναν Νομό σε όλη την Ελλάδα. Δεν ξεκαθαρίζει τι θα γίνει με όσους δηλώσουν παραπάνω από έναν Νομούς στην αίτησή τους. Ίσως ακόμα να απορριφθεί και η αίτησή τους μου είπε!
Εγώ δεν το ρισκάρω. Θα δηλώσω μόνο έναν Νομό και ότι γίνει.

Εδώ γεννάται φυσικά το ερώτημα, αν σε ένα Νομό εξαντληθεί ο πίνακας, με ποια σειρά και από ποιους Νομούς θα καλέσουν;
Βαρέθηκα πια να αγανακτώ με την προχειρότητά τους!! Πόσο αφελής πρέπει να είναι κάποιος για να πιστέψει ότι δεν το κάνουν επίτηδες. Πώς να πιστέψουμε ότι δεν θα κάνουν πάλι λαμογιές στις προσλήψεις;
Κι εγώ πήρα πολλές φορές σε 5-6 διαφορετικά νούμερα στη Διοίκηση. Ούτε και η ΕΠΑΣ Θεσσαλόνικης έχει ενημέρωση προς το παρόν. Αύριο ίσως υπάρξει κάποια πληροφόρηση από άτομα που εκπαιδεύτηκαν για να συμμετάσχουν στην αξιολόγηση.

Πολύ λογικό το ερώτημά σου, αλλά λίγο δύσκολο να εξαντληθεί ο πίνακας σε έναν Νομό. Κάποιοι δίδασκαν τα προηγούμενα χρόνια σε κάθε ΕΠΑΣ και αυτοί θα είναι στους νέους πίνακες για να καλύψουν τα κενά που πλέον έχουν λιγοστέψει με τις περικοπές τμημάτων. Φυσικά γίνονται κολπάκια σε μερικές περιπτώσεις για να πάρουν δικούς τους. Οι λαμογιές πάντα θα υπάρχουν στο "αξιοκρατικό" σύστημα που βιώνουμε!

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Εδώ γεννάται φυσικά το ερώτημα, αν σε ένα Νομό εξαντληθεί ο πίνακας, με ποια σειρά και από ποιους Νομούς θα καλέσουν;
ξαναβγαίνει προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Αν βγαίνει ξανά προκήρυξη, όπως λέει ο comba, τότε οκ. Ελπίζω μόνο να την ανακοινώσουν έγκαιρα και να μην βγει τη νύχτα και η προθεσμία λήγει την άλλη μέρα το πρωί  ;) ! (έχουν γίνει και αυτά)

Lasid, είναι πιθανό φέτος να εξαντληθεί ο πίνακας αφού κάθε ένας θα κάνει αίτηση μόνο για το σχολείο της πόλης του. Φυσικά ο Νομός Αττικής δεν θα έχει τέτοια φαινόμενα.

Καλή τύχη σε όλους!! ...και αναμένουμε αιτήσεις αναπληρωτών στο υπουργείο παιδείας

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Lasid, είναι πιθανό φέτος να εξαντληθεί ο πίνακας αφού κάθε ένας θα κάνει αίτηση μόνο για το σχολείο της πόλης του. Φυσικά ο Νομός Αττικής δεν θα έχει τέτοια φαινόμενα.

κι εγώ άκουσα από πολλούς ότι προτιμούν να δηλώσουν Αττική και πολλές ΕΠΑΣ, παρά τη 1 στον επαρχιακό νομό που κατοικούν.  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.