*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 922825 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4494 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:12:06 πμ »
Το θέμα των διορισμών έκλεισε για φέτος με αυτούς του λίγους, το ζητούμενο πλέον είναι τι θα γίνει με τους αναπληρωτές. Το μνημόνιο λέει μείωση των συμβασιούχων κατά 50% για το 2011 και το Υπουργείο έδειξε με τους διορισμούς ότι είναι πολύ τυπικό με τις αναλογίες. Εν τω μεταξύ είναι δυστυχώς αυτή την περίοδο στην Αθήνα και οι ελεγκτες της Τρόικας για να δουν πόσο αποκλείνουμε από τα προβλεπόμενα προκειμένου να πάρουμε την 6η δόση, και ακριβώς αυτή την περίοδο υποθέτω ότι το Υπουργείο θα καταλήξει στον αριθμό των αναπληρωτών.
Μία εύκολη λύση βέβαια είναι να πάρει το 50% από τον κρατικό προυπολογισμό και το άλλο 50% μέσω ΕΣΠΑ που είναι ευρωπαικό χρήμα και δεν απασχολεί την Τρόικα.

Σίγουρα μπορεί να το κάνει αυτό? Νόμιζα ότι με τα εσπα μπορεί να προσλάβει μόνο συγκεκριμένες ειδικότητες.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος περιορισμός, αυτοί αποφασίζουν ποιούς θα πάρουν μέσω ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:15 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4495 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:13:44 πμ »
ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΝΩΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.


Κάπως πρέπει να καταφέρουμε να  βρούμε αυτά που ενώνουν την πλειοψηφία των αδιόριστων -με ή χωρίς προϋπηρεσία- και να προσπαθήσουμε να τα υλοποιήσουμε πέρα από τα ιδιαίτερα συμφέροντα που έχει ο καθένας μας ανάλογα και με τις προσωπικές δυνατότητες /ικανότητες και προσόντα.

Πέρυσι εστίαζα σε ένα όριο που οφείλουμε να θέσουμε στην ελαστική εργασία (αναπλήρωση ή ωρομισθία), αλλά και στην προϋπόθεση: 1 τουλάχιστον επιτυχία  στον διαγωνισμό.

Συνέχεια πρότεινα τον στόχο: 3 χρόνια ΑΚΩ ή ΑΜΩ +επιτυχία στον ΑΣΕΠ ---->μόνιμος διορισμός

Και οι δύο προϋποθέσεις που έθετα θα μπορούσαν να ενώσουν την πλειοψηφία των αδιόριστων και να αναγκάσουν την πολιτεία στον περιορισμό της ελαστικής εργασίας. Θα αναγκάζεται έτσι η πολιτεία να κάνει περισσότερους μόνιμους διορισμούς. Επιλέγω αντί του 24μηνου το «3 χρόνια ΑΚΩ» για να μην βρεθούν και πάλι παράξενες προϋπηρεσίες στο μέλλον να διεκδικούν κάποιες αναγνωρίσεις εκ’ των υστέρων…

Η προϋπόθεση: «1 τουλάχιστον επιτυχία στον διαγωνισμό» ικανοποιεί σε κάποιο βαθμό –όχι απόλυτα- το περί δικαίου αίσθημα όλων αυτών που  χρόνια τώρα έβλεπαν να βολεύονται συνάδελφοι με διάφορα παραθυράκια προϋπηρεσίας…

Το αίτημα αυτό είναι συμβατό με το νέο σύστημα πρόσληψης, γιατί ικανοποιεί και τις μελλοντικές ανάγκες των νεότερων, αφού αναγκαστικά περιορίζει την ελαστική εργασία και τον κίνδυνο να βρεθούν οι ίδιοι σε ανάλογες συνθήκες στο μέλλον όπως και δημιουργεί μια ουσιαστική μεταβατική περίοδο για τους παλαιότερους και ιδιαίτερα αυτούς του 24μηνου…

Οι μόνοι που θα νομίσουν πως θίγονται με μια πρώτη ματιά από αυτή την ρύθμιση είναι αυτοί που έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες  χωρίς επιτυχίες στον διαγωνισμό και περιμένουν κάτι καλύτερο που είναι αμφίβολο αν έρθει. Θα πρέπει όμως και αυτοί να αναλογιστούν πως είναι πολύ πιο εύκολο να πιάσουν την βάση σε κάποιον επερχόμενο διαγωνισμό από το να αριστεύσουν με τα πιτσιρίκια για να διατηρήσουν το δικαίωμα στην αναπλήρωση…  Είναι ο ελάχιστος συμβιβασμός που πρέπει να προσφέρουν και αυτοί για να υπάρξει μια ενιαία πρόταση προς το συμφέρον όλων των αδιόριστων. 




Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4496 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:21:26 πμ »
Το θέμα των διορισμών έκλεισε για φέτος με αυτούς του λίγους, το ζητούμενο πλέον είναι τι θα γίνει με τους αναπληρωτές. Το μνημόνιο λέει μείωση των συμβασιούχων κατά 50% για το 2011 και το Υπουργείο έδειξε με τους διορισμούς ότι είναι πολύ τυπικό με τις αναλογίες. Εν τω μεταξύ είναι δυστυχώς αυτή την περίοδο στην Αθήνα και οι ελεγκτες της Τρόικας για να δουν πόσο αποκλείνουμε από τα προβλεπόμενα προκειμένου να πάρουμε την 6η δόση, και ακριβώς αυτή την περίοδο υποθέτω ότι το Υπουργείο θα καταλήξει στον αριθμό των αναπληρωτών.
Μία εύκολη λύση βέβαια είναι να πάρει το 50% από τον κρατικό προυπολογισμό και το άλλο 50% μέσω ΕΣΠΑ που είναι ευρωπαικό χρήμα και δεν απασχολεί την Τρόικα.

Kαλά, και πως θα ανοίξουν τα σχολεία αν δεν υπάρχουν καθηγητές και δεν μπορούν να προσλάβουν πάνω από το 50% των αναπληρωτών. Τι γίνεται δηλαδή σε αυτή την περίπτωση. Κάποια λύση θα υπάρχει. Ίσως να πάρει περισσότερες πιστώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4497 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:37:58 πμ »
Το θέμα των διορισμών έκλεισε για φέτος με αυτούς του λίγους, το ζητούμενο πλέον είναι τι θα γίνει με τους αναπληρωτές. Το μνημόνιο λέει μείωση των συμβασιούχων κατά 50% για το 2011 και το Υπουργείο έδειξε με τους διορισμούς ότι είναι πολύ τυπικό με τις αναλογίες. Εν τω μεταξύ είναι δυστυχώς αυτή την περίοδο στην Αθήνα και οι ελεγκτες της Τρόικας για να δουν πόσο αποκλείνουμε από τα προβλεπόμενα προκειμένου να πάρουμε την 6η δόση, και ακριβώς αυτή την περίοδο υποθέτω ότι το Υπουργείο θα καταλήξει στον αριθμό των αναπληρωτών.
Μία εύκολη λύση βέβαια είναι να πάρει το 50% από τον κρατικό προυπολογισμό και το άλλο 50% μέσω ΕΣΠΑ που είναι ευρωπαικό χρήμα και δεν απασχολεί την Τρόικα.

Kαλά, και πως θα ανοίξουν τα σχολεία αν δεν υπάρχουν καθηγητές και δεν μπορούν να προσλάβουν πάνω από το 50% των αναπληρωτών. Τι γίνεται δηλαδή σε αυτή την περίπτωση. Κάποια λύση θα υπάρχει. Ίσως να πάρει περισσότερες πιστώσεις.
Δεν έχω απάντηση σε αυτό το ερώτημα, γιατί και εμένα δεν μου βγαίνουν τα νούμερα, και αναρωτιέμαι και εγώ τι απάντηση θα δώσει τελικά και το Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:15 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4498 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:38:12 πμ »
     panos 2  παρόμοια πρόταση έκανε και το μέλος xristis στην ενότητα "Διάφορα θέματα για την Εκπαίδευση-Νέο Σύστημα Διορισμών,Ψηφοφορία"  http://www.pde.gr/index.php?topic=19873.msg471050;topicseen#new και ζητά συγκεκριμένες προτάσεις μέσω ΠΜ. Συμφωνώ επί της ουσίας.

Green να σου απαντήσω, ναι, δυστυχώς κι εγώ αυτό φοβάμαι....50% μέσω πιστώσεων από Υπ.Οικ. και 50% μέσω ΕΣΠΑ, άρα φοβάμαι για πολλούς ΑΜΩ και δραματικά μειωμένους αριθμούς σε ΑΚΩ.Δεν έχω δηλώσει ΑΜΩ.....Ευτυχώς έχω το ταμείο Ανεργίας....

Άχετο: δεν έχει έρθει ακόμα το εκκαθαριστικό μου και περιμένω επιστρεφόμενα....Θα κληθώ και να δώσω έκτακτη εισφορά το Σεπτέμβρη όπως όλοι μας....Από το Υπουργείο Εργασίας θα τα πάρω και στο Υπουργείο Οικον. θα τα δώσω.Γιατί χρειάζεται η δική μου μεσολάβηση για να πάρουν το ένα λεφτά από το άλλο;;;;;;Γύρω γύρω όλοι και στη μέση εγώ.... :P :P :P :P :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2011, 11:48:32 πμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4499 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:44:36 πμ »
Συμφωνώ panos2... Άλλωστε είναι ξεκάθαρο πως το να περάσεις απλά στον ασέπ είναι απτό... ίσως για εσάς τους φυσικοχημικοβιολόγους... να μπερδεύονται τα πολλά αντικείμενα, αλλά και μόνο που το λέει ένας φυσικός (σωστά?) η πρόταση σου είναι ακόμη πιο ικανοποιητική...
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4500 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:46:27 πμ »
Green να σου απαντήσω, ναι, δυστυχώς κι εγώ αυτό φοβάμαι....50% μέσω πιστώσεων από Υπ.Οικ. και 50% μέσω ΕΣΠΑ, άρα φοβάμαι για πολλούς ΑΜΩ και δραματικά μειωμένους αριθμούς σε ΑΚΩ.Δεν έχω δηλώσει ΑΚΩ.....Ευτυχώς έχω το ταμείο Ανεργίας....
Δεν έχεις δηλώσει ΑΚΩ;;;;;;;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4501 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:47:57 πμ »
ΛΑΘΟΣ!!!!!ΑΜΩ ΔΕ ΔΗΛΩΣΑ.....ΟΥΠΣ!!! :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4502 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:48:15 πμ »
Το θέμα των διορισμών έκλεισε για φέτος με αυτούς του λίγους, το ζητούμενο πλέον είναι τι θα γίνει με τους αναπληρωτές. Το μνημόνιο λέει μείωση των συμβασιούχων κατά 50% για το 2011 και το Υπουργείο έδειξε με τους διορισμούς ότι είναι πολύ τυπικό με τις αναλογίες. Εν τω μεταξύ είναι δυστυχώς αυτή την περίοδο στην Αθήνα και οι ελεγκτες της Τρόικας για να δουν πόσο αποκλείνουμε από τα προβλεπόμενα προκειμένου να πάρουμε την 6η δόση, και ακριβώς αυτή την περίοδο υποθέτω ότι το Υπουργείο θα καταλήξει στον αριθμό των αναπληρωτών.
Μία εύκολη λύση βέβαια είναι να πάρει το 50% από τον κρατικό προυπολογισμό και το άλλο 50% μέσω ΕΣΠΑ που είναι ευρωπαικό χρήμα και δεν απασχολεί την Τρόικα.
Kαλά, και πως θα ανοίξουν τα σχολεία αν δεν υπάρχουν καθηγητές και δεν μπορούν να προσλάβουν πάνω από το 50% των αναπληρωτών. Τι γίνεται δηλαδή σε αυτή την περίπτωση. Κάποια λύση θα υπάρχει. Ίσως να πάρει περισσότερες πιστώσεις.
Δεν έχω απάντηση σε αυτό το ερώτημα, γιατί και εμένα δεν μου βγαίνουν τα νούμερα, και αναρωτιέμαι και εγώ τι απάντηση θα δώσει τελικά και το Υπουργείο.
Τι θα κάνει θα αφήσει τα σχολεία χωρίς καθηγητές και δασκάλους και νηπιαγωγούς; Θα προσλάβει όσους χρειάζεται και πέραν των (φημολογούμενων ή θρυλούμενων) αρχικών εγκρίσεων-πιστώσεων.
Και αφού γίνει αυτό θα μας πει να κάνουμε και μερικές υποκλίσεις που τα κατάφερε να "πάρει" παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4503 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:50:45 πμ »
Δεν παίρνει μόνο ΑΜΩ μέσω ΕΣΠΑ, πέρσι πήρε και πολλούς ΑΚΩ στην πρωτοβάθμια ειδική και γενική αγωγή.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4504 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:53:49 πμ »
Το ζήτημα είναι να κάνει συμπληρωματικούς διορισμούς.Εμένα με συμφέρει να κάνει από τον ενιαίο του 40%, εντός του οποίου εντάσσονται οι 24μηνίτες.Δεν είναι δυνατόν κάθε χρόνο να διορίζονταν 600 φιλόλογοι και λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο, δε μιλώ για πέρσι.Να κάνει λιγότερους διορισμούς το Υπουργειο Ναυτιλίας, το Υπουργείο Γεωργίας, το Υπουργείο Οικονομικών.Τάχα νοιάζονται αυτοί για το μέλλον της χώρας ώστε να επενδύσουν στην Παιδεία;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4505 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:55:03 πμ »
Συμφωνώ panos2... Άλλωστε είναι ξεκάθαρο πως το να περάσεις απλά στον ασέπ είναι απτό... ίσως για εσάς τους φυσικοχημικοβιολόγους... να μπερδεύονται τα πολλά αντικείμενα, αλλά και μόνο που το λέει ένας φυσικός (σωστά?) η πρόταση σου είναι ακόμη πιο ικανοποιητική...

Φυσικός είμαι... η πρόταση που διατύπωσα βασίζεται στην παραδοχή πως η κάθε κατηγορία πρέπει κάπως "να βάλει νερό στο κρασί της"...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4506 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:56:47 πμ »
Το ζήτημα είναι να κάνει συμπληρωματικούς διορισμούς.Εμένα με συμφέρει να κάνει από τον ενιαίο του 40%, εντός του οποίου εντάσσονται οι 24μηνίτες.Δεν είναι δυνατόν κάθε χρόνο να διορίζονταν 600 φιλόλογοι και λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο, δε μιλώ για πέρσι.Να κάνει λιγότερους διορισμούς το Υπουργειο Ναυτιλίας, το Υπουργείο Γεωργίας, το Υπουργείο Οικονομικών.Τάχα νοιάζονται αυτοί για το μέλλον της χώρας ώστε να επενδύσουν στην Παιδεία;
Δεν νομίζω ότι είναι πολύ κομψό να ζητάμε να μείνουν οι άλλοι άνεργοι για να διοριστούμε εμείς. Υποθέτω θα λένε τα ίδια και οι άλλοι για τους εκπαιδευτικούς, ότι είναι ήδη 140.000.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4507 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:57:50 πμ »
πάντως τρομερή αισιοδοξία και χαρά από την Χριστοφιλοπούλου στη ΝΕΤ πριν λίγο. Τι αγχώνεστε όλα μια χαρά.........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 732
Σύνολο: 759

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.