*

Αποστολέας Θέμα: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 16938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« στις: Μάιος 28, 2011, 03:50:23 μμ »
Πολλοί από μας υλοποιούμε συχνά στα σχολεία μας προγράμματα καινοτόμων δράσεων. Μια πρόταση, λοιπόν, προς τους διαχειριστές του site είναι να προστεθεί στο forum μια κατηγορία με τη σχετική θεματολογία για συζητήσεις και ανταλλαγή εμπειριών. Η κατηγορία αυτή μπορεί να χωρίζεται σε επιμέρους κατηγορίες ανάλογα με το είδος της δράσης, π.χ. περιβαλλοντική εκπαίδευση, αγωγή υγείας, πολιτιστικές δράσεις. Πώς βλέπετε την ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:03:39 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2011, 12:01:44 μμ »
Τι  εγινε  DM; Δεν  "πουλαει" το  θεμα;Δεν  εχουμε  καινοτομους  αναμεσα  μας;Θα  γραψω  μια  καινοτομια  μου εγω  και  θα  το  κανω  με  επαρση  λιγο  για  να μου  "την πουν" και  αναμεσα  καποιοι  θα  παρεμβαλλουν  τις  δικες  τους  καινοτομιες.
    Λοιπον, στο  γυμνασιο  δεν  ειχαμε  βιβλιοθηκη ,μονο  σκονισμενα  βιβλια  σε  σακους  και  πεταμενα  ,σκουριασμενα  ραφια  εδω  κι  εκει.  Αυτην  τη  στιγμη  ειναι  φρεσκοβαμμενη  με  ενα  gris-ciel  χρωματακι  (γιατι  ειμαι  και  μαστορας)  και  τα  βιβλια  καθαρισμενα  ,χωρισμενα  σε  εμφανεις  κατηγοριες (ελλ. λογοτεχνια, ξενη, λαογραφια ,θεατρο,αρχαιοι  συγγραφεις,ποιηση κτλ) αλλα  και  αλφαβητικα με  βαση  το  επιθετο  του  δημιουργου (αυτο  ειναι  η  καινοτομια γιατι  το  συστημα  αρχειοθετησης  με  τα  αυτοκολλητα  ταμπελακια  ειναι  κατανοητο  μονο  απο  αυτον  που  τα κολλαει, ενω  τωρα  ερχεται η  φιλολογος  που  ψαχνει  παραλληλο  κειμενο  και  το  βρισκει  με  κλειστα  ματια  με  μονη  προυποθεση  να  γνωριζει  απταιστα την...αλφαβητα.Αλλα  κι  εγω - τωρα  που  γραφω-  εχω  γινει  αστερι  στην  αλφαβητα) .Φετος  ακουσα  πολλα  μπραβο  απο  τις  φιλολογους  μας  και  ειμαι  χαρουμενη(μονο  αυτες    διαβαζουν , οι  αλλοι  συναδελφοι  ερχονται   στη   βιβλιοθηκη  μονο  για  καζουρα  και  πειραγματα , ενα  μικρο  στατιστικο  στοιχειο)
   

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 29, 2011, 12:20:57 μμ »
 Eντάξει, πολλοί κάνουν καινοτόμες δράσεις στα σχολεία, αλλά είναι δύσκολο να τα γράψουν σ' ένα φόρουμ. Είναι σα να κάνεις διαφήμιση του εαυτού σου. :-\

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2011, 12:54:13 μμ »
Η κορυφαία κενοτομία είναι....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2011, 04:31:49 μμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:03:39 »

Ερωδιός

  • Επισκέπτης
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2011, 01:18:22 μμ »
Eντάξει, πολλοί κάνουν καινοτόμες δράσεις στα σχολεία, αλλά είναι δύσκολο να τα γράψουν σ' ένα φόρουμ. Είναι σα να κάνεις διαφήμιση του εαυτού σου. :-\
Αν κατάλαβα καλά, προτείνεις να μη συζητάμε για εκπαιδευτικές δραστηριότητες που πραγματοποιούνται στα σχολεία με την αιτιολογία ότι αυτό θα είναι ευκαιρία για αυτοπροβολή κάποιων σε αυτό το forum;  :-[  ;D
Τι να πω, ας μη το σχολιάσω καλύτερα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2011, 01:24:59 μμ από fatsoula »

Ερωδιός

  • Επισκέπτης
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2011, 01:48:37 μμ »
Τι  εγινε  DM; Δεν  "πουλαει" το  θεμα;Δεν  εχουμε  καινοτομους  αναμεσα  μας;Θα  γραψω  μια  καινοτομια  μου εγω  και  θα  το  κανω  με  επαρση  λιγο  για  να μου  "την πουν" και  αναμεσα  καποιοι  θα  παρεμβαλλουν  τις  δικες  τους  καινοτομιες.
    Λοιπον, στο  γυμνασιο  δεν  ειχαμε  βιβλιοθηκη ,μονο  σκονισμενα  βιβλια  σε  σακους  και  πεταμενα  ,σκουριασμενα  ραφια  εδω  κι  εκει.  Αυτην  τη  στιγμη  ειναι  φρεσκοβαμμενη  με  ενα  gris-ciel  χρωματακι  (γιατι  ειμαι  και  μαστορας)  και  τα  βιβλια  καθαρισμενα  ,χωρισμενα  σε  εμφανεις  κατηγοριες (ελλ. λογοτεχνια, ξενη, λαογραφια ,θεατρο,αρχαιοι  συγγραφεις,ποιηση κτλ) αλλα  και  αλφαβητικα με  βαση  το  επιθετο  του  δημιουργου (αυτο  ειναι  η  καινοτομια γιατι  το  συστημα  αρχειοθετησης  με  τα  αυτοκολλητα  ταμπελακια  ειναι  κατανοητο  μονο  απο  αυτον  που  τα κολλαει, ενω  τωρα  ερχεται η  φιλολογος  που  ψαχνει  παραλληλο  κειμενο  και  το  βρισκει  με  κλειστα  ματια  με  μονη  προυποθεση  να  γνωριζει  απταιστα την...αλφαβητα.Αλλα  κι  εγω - τωρα  που  γραφω-  εχω  γινει  αστερι  στην  αλφαβητα) .Φετος  ακουσα  πολλα  μπραβο  απο  τις  φιλολογους  μας  και  ειμαι  χαρουμενη(μονο  αυτες    διαβαζουν , οι  αλλοι  συναδελφοι  ερχονται   στη   βιβλιοθηκη  μονο  για  καζουρα  και  πειραγματα , ενα  μικρο  στατιστικο  στοιχειο)
 
Υποθέτω πως ο συνάδελφος αναφέρεται κυρίως σε αυτές τις δραστηριότητες:
http://edu.klimaka.gr/nomothesia/ekdromes-episkepseis/521-ekdromes-perigramma-sxolikes-drasthriothtes.html
Στην πρώτη κατηγορία (πολιτιστικά, επιστημονικά θέματα) υπάγεται και η δράση που περιγράφεις (λειτουργία των βιβλιοθηκών).

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2011, 02:23:59 μμ »
Eντάξει, πολλοί κάνουν καινοτόμες δράσεις στα σχολεία, αλλά είναι δύσκολο να τα γράψουν σ' ένα φόρουμ. Είναι σα να κάνεις διαφήμιση του εαυτού σου. :-\
Αν κατάλαβα καλά, προτείνεις να μη συζητάμε για εκπαιδευτικές δραστηριότητες που πραγματοποιούνται στα σχολεία με την αιτιολογία ότι αυτό θα είναι ευκαιρία για αυτοπροβολή κάποιων σε αυτό το forum;  :-[  ;D
Τι να πω, ας μη το σχολιάσω καλύτερα ...
Προτείνω να χαλαρώσεις λιγάκι! Και όχι, δε χρειάζεται να σχολιάζεις τα όσα λέγονται. Εκφράστηκε μια απορία: γιατί δεν γράφουμε σε αυτό το τόπικ. Προσπάθησα να εξηγήσω γιατί κάποιοι (ανάμεσα στους οποίους και εγώ) αισθάνονται άβολα.




Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2011, 02:24:48 μμ »
fatsoula, κατεξοχην  πολιτιστικη  δραση  ειναι  η  δημιουργια  βιβλιοθηκης , δεν  χρειαζοταν  ,υποθετω , να  το  ενταξω  .Για  το  προγραμμα  για  τα  δικαιωματα  του  παιδιου  που  δουλεψαν  τα  παιδια  μας  φετος (υπαγεται  στην  κατηγορια  που  αναφερεις  )θα  γραψω  μια  αλλη  φορα  που  δε  θα  εχει  καιρο  για  θαλασσα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2011, 02:31:22 μμ »
LK, πες  μας  κατι  που  εκανες και  μη  νιωθεις  αβολα. Σκεψου  οτι  αυτα  κανουμε στα  σεμιναρια ,δειχνουμε  τη  δουλεια  μας  και  μαθαινουμε  ο  ενας  απο  τον  αλλο.Δεν  ειναι  αλαζονεια ,ολα  τα  αλλα  τοπικ  υπαρχουν  γι'αυτο  οπου   δειχνουμε  τι  "αστερια "ειμαστε

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2011, 05:02:27 μμ »
Τι  εγινε  DM; Δεν  "πουλαει" το  θεμα;Δεν  εχουμε  καινοτομους  αναμεσα  μας;Θα  γραψω  μια  καινοτομια  μου εγω  και  θα  το  κανω  με  επαρση  λιγο  για  να μου  "την πουν" και  αναμεσα  καποιοι  θα  παρεμβαλλουν  τις  δικες  τους  καινοτομιες.
    Λοιπον, στο  γυμνασιο  δεν  ειχαμε  βιβλιοθηκη ,μονο  σκονισμενα  βιβλια  σε  σακους  και  πεταμενα  ,σκουριασμενα  ραφια  εδω  κι  εκει.  Αυτην  τη  στιγμη  ειναι  φρεσκοβαμμενη  με  ενα  gris-ciel  χρωματακι  (γιατι  ειμαι  και  μαστορας)  και  τα  βιβλια  καθαρισμενα  ,χωρισμενα  σε  εμφανεις  κατηγοριες (ελλ. λογοτεχνια, ξενη, λαογραφια ,θεατρο,αρχαιοι  συγγραφεις,ποιηση κτλ) αλλα  και  αλφαβητικα με  βαση  το  επιθετο  του  δημιουργου (αυτο  ειναι  η  καινοτομια γιατι  το  συστημα  αρχειοθετησης  με  τα  αυτοκολλητα  ταμπελακια  ειναι  κατανοητο  μονο  απο  αυτον  που  τα κολλαει, ενω  τωρα  ερχεται η  φιλολογος  που  ψαχνει  παραλληλο  κειμενο  και  το  βρισκει  με  κλειστα  ματια  με  μονη  προυποθεση  να  γνωριζει  απταιστα την...αλφαβητα.Αλλα  κι  εγω - τωρα  που  γραφω-  εχω  γινει  αστερι  στην  αλφαβητα) .Φετος  ακουσα  πολλα  μπραβο  απο  τις  φιλολογους  μας  και  ειμαι  χαρουμενη(μονο  αυτες    διαβαζουν , οι  αλλοι  συναδελφοι  ερχονται   στη   βιβλιοθηκη  μονο  για  καζουρα  και  πειραγματα , ενα  μικρο  στατιστικο  στοιχειο)
 
Το αν πουλάει το θέμα φαίνεται κάθε χρόνο στην πράξη από τις χιλιάδες εκπαιδευτικούς και μαθητές που το αγκαλιάζουν σαν μια "όαση μέσα στη σχολική έρημο", που τους δίνει την ευκαιρία να μετατρέψουν το σχολείο από "χώρο διεξαγωγής μαθημάτων" σε "χώρο ζωής". Αυτός είναι ο λόγος που με ώθησε να προτείνω τη δημιουργία θέματος καινοτόμων δράσεων και σχολικών δραστηριοτήτων, μια και είδα ότι ένα βασικό κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας στα σχολεία έλειπε από τη θεματολογία του forum.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2011, 05:24:38 μμ »
... Και για όσους αισθάνονται άβολα και δεν τους αρέσει η αυτοδιαφήμιση (μεταξύ αυτών είμαι κι εγώ)... Δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε εδώ για πράγματα που έχουμε κάνει εμείς στα σχολειά μας, αλλά για κάτι που ακούσαμε ή διαβάσαμε. Όπως, για παράδειγμα, η πρόσφατη δράση εκπαιδευτικών και μαθητών των Χανίων που συστρατεύτηκαν με τους κατοίκους και συνέβαλαν στη δημιουργία ενός νέου πάρκου σε μια περιοχή της πόλης που ασφυκτιούσε, πνιγμένη στο τσιμέντο.
http://perivallontikihania.blogspot.com/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2011, 05:28:18 μμ από DM »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 29, 2011, 09:01:46 μμ »
Έτσι όπως το θέτεις είναι πιο εύκολο. Πέρυσι, σ' ένα γυμνάσιο της Κρήτης είχαν δημιουργήσει ένα βιβλίο με εύκολες συνταγές, τις οποίες πρότειναν και μαγείρεψαν τα παιδιά. Μάλιστα, το βιβλίο ήταν και έγχρωμο. Έκαναν δύο παρουσιάσεις του βιβλίου τους και τα παιδιά είχαν δημιουργήσει μπουφέ με τις συνταγές τους, τις οποίες είχαν μαγειρέψει από το σπίτι και κέρασαν τον κόσμο, αλλά και μοίρασαν το βιβλίο τους, το οποίο και έχω και δοκιμάζω συνταγές από εκεί πολλές φορές.

Το ίδιο γυμνάσιο είχε κάνει μια παρουσίαση για της κρητικής και της γρεκάνικης διαλέκτου. Είχαν καλέσει, παρακαλώ τον πρόεδρο του ιδρύματος Τριανταφυλλίδη να μιλήσει, τραγούδησαν παραδοσιακά τραγούδια τα ίδια τα παιδιά στη γρεκάνικη και στην κρητική διάλεκτο και απήγγειλαν και ποίηση στα αντίστοιχα ιδιώματα. Στο τέλος είχαν καλέσει (με την οικονομική βοήθεια του δήμου, φυσικά) το συγκρότημα en cardia και τραγούδησαν στο κλείσιμο της βραδιάς. Ήταν ό,τι καλύτερο έχω δει μέχρι τώρα από σχολείο. Αυτά μου έρχονται στο μυαλό.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 29, 2011, 10:21:50 μμ »
απο τα πιο ωραια τοπικ στο φορουμ. θα χαρω πολυ να διαβασω εμπειριες ακομα κ δουλειες συναδελφων.

@LK θα ειναι η πιο ωραια "διαφημιση". κ γιατι οχι αλλωστε? για να μην πω οτι με την παρουσια κ τον λογο σου στο φορουμ μονο ψωνιο κ αναγκη για διαφημιση δεν μπορει να πει κανεις οτι εχεις  ;)


weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Καινοτόμες δράσεις στα σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 29, 2011, 10:37:41 μμ »
Δράση e-twinning με τίτλο Eurogood News
σχολ. έτος 2010 - 2011
Μικτή ομάδα από μαθητές Α' και Β΄Γεν. Λυκείου νησιωτικής περιοχής
Ηλεκτρονική αδελφοποίηση και συνεργασία Ελλήνων μαθητών με συμμαθητές από Ολλανδία, Ιταλία και Τουρκία.

Θέμα: "Αναζήτηση "καλών ειδήσεων" και διάδοσή τους μέσω διαδικτυακού καναλιού.

Το πρώτο δελτίο: http://www.livestream.com/eurogn

Για το twinspace το έργου και τις παράλληλες δράσεις του προγράμματος μπορείτε να έχετε μια εικόνα εδώ:
http://www.symbaloo.com/shared/AAAABsbfCzYAA42ACnjtKg==

Το δεύτερο δελτίο είναι under construction

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 268

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.