*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής και ταυτόχρονα διδασκαλία σε φροντιστήριο άλλου νομού. Γίνεται;;  (Αναγνώστηκε 25062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
συνάδελφοι, μού είπαν πως υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" στη νομοθεσία να εργάζεται κάποιος αναπληρωτής σε σχολείο και ταυτόχρονα να εργάζεται σε φροντιστήριο, αρκεί το φροντιστήριο να ανήκει σε άλλον νομό και να μη διαπράττει φοροδιαφυγή βέβαια . δεν το πολυπιστεύω. μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 10:34:41 πμ από Stelios »
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Δεν νομίζω, αλλά άσε και σε κανέναν άλλον να πάρει κανά φράγκο........ ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Σε φροντηστήριο άλλης χώρας γινεται... Σε άλλο νομό είναι παράνομο...

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2010-2011
.....
.....
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄
ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ
.......
.....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ:
11. Οι μετέχοντες σε εταιρείες και οι έχοντες την εμπορική ιδιότητα, κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα (άρθρα 32, 31 παρ. 3 του ν. 3528/2007, αντίστοιχα) μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για πρόσληψη ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι, αλλά δεν μπορούν να αναλάβουν υπηρεσία, εάν προηγουμένως δεν παραιτηθούν με οποιονδήποτε τρόπο ή δεν αναστείλουν τη λειτουργία των επιχειρήσεών τους.

12. Όσοι είναι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων ή διδάσκουν σε αυτά μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για πρόσληψη ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι αλλά δεν μπορούν να αναλάβουν υπηρεσία εάν προηγουμένως δεν παραιτηθούν ή δεν αναστείλουν τη λειτουργία των φροντιστηρίων.


http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/221-egkyklios-proslhpshs-anaplhrwtwn-wromisthiwn.html



Υ.Γ:  Μάλλον πως δεν αφήνει περιθώρια ούτε για άλλη χώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2011, 03:04:47 μμ από koleygr »

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
προφανώς και είναι παράνομο. αυτό φαντάστηκα και γω
 
Δεν νομίζω, αλλά άσε και σε κανέναν άλλον να πάρει κανά φράγκο........ ;D ;D ;D ;D
ναι, δεν έχω πού να βάλω το χρήμα, μου ξεχειλίζει από τα πατζάκια
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος winterman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Επειδή εδώ είναι Ελλάντα, όλα γίνονται! Άνθρωποι που κάνανε αίτηση Οικοδιδασκαλίας (αυτοπροσώπως, κάθε χρόνο) με την οποία λειτουργούσαν φροντιστήριο (έτσι το διαφημίζανε απο ραδιόφωνα κι αφίσες), κάνανε κανονικά αιτήσεις για αναπλήρωση κι ωρομισθία και πηγαίνανε κανονικά στη δουλίτσα τους και στο "φροντιστήριό" τους. Όταν ρώτησα κάποια στελέχη της διεύθυνσης πως διάολο συμβαίνει αυτό μου είπαν το εξής: ά, θα πρέπει να γίνει ενυπόγραφη επώνυμη καταγγελία... Βγάλτο δηλαδή εσύ το φίδι απ' την τρύπα....
Αυτά τα ωραία!!!

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ

Επειδή εδώ είναι Ελλάντα, όλα γίνονται! Άνθρωποι που κάνανε αίτηση Οικοδιδασκαλίας (αυτοπροσώπως, κάθε χρόνο) με την οποία λειτουργούσαν φροντιστήριο (έτσι το διαφημίζανε απο ραδιόφωνα κι αφίσες), κάνανε κανονικά αιτήσεις για αναπλήρωση κι ωρομισθία και πηγαίνανε κανονικά στη δουλίτσα τους και στο "φροντιστήριό" τους. Όταν ρώτησα κάποια στελέχη της διεύθυνσης πως διάολο συμβαίνει αυτό μου είπαν το εξής: ά, θα πρέπει να γίνει ενυπόγραφη επώνυμη καταγγελία... Βγάλτο δηλαδή εσύ το φίδι απ' την τρύπα....
Αυτά τα ωραία!!!

Στην περίοδο των αιτήσεων είναι φυσικό να υπάρχουν άτομα που έχουν ήδη ξεκινήσει να κάνουν ιδιαίτερα και φροντηστήρια.
Υποτείθεται οτι θα παραιτηθούν σε περίπτωση πρόσληψης (Αυτό λέει ο νόμος και αυτό υπογράφουν)

Μετά την πρόσληψη είναι παράνομο να συνεχίσουν να διδάσκουν στον ιδιωτικό τομέα...
Αλλά και πάλι τι να κάνουν; Να ζήσουν με τα 200 ευρώ του ωρομίσθιου;
Το κράτος το ξέρει αλλά κλείνει οικιοθελώς τα μάτια γιατι αυτό ευθύνεται τόσο για την
ύπαρξη του απαράδεκτου νόμου όσο και για την εφαρμογή του.

Φτάνουμε μάλιστα σε σημείο να υπάρχουν αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι που δεν κοβουν
κάν το ΙΚΑ μετά την προσληψη από τη δευτεροβάθμια.

ΥΓ: Το απαράδεκτο κατα τη γνώμη μου είναι να κάνουν μάθημα στον ίδιο μαθητή στο σχολείο
και στο φροντηστήριο...(αυτό είναι πιο συχνό στους μόνιμους)
Και παρόλο που το θεωρώ απαράδεκτο, αν είχα αναλάβει ένα μαθητή
για ιδιαίτερα και αργότερα με τοποθετούσαν αναπληρωτή στην τάξη του... δεν νομίζω
να διέκοπτα το ιδιαίτερο. (θα θεωρούσα πως το σφάλμα είναι του κράτους που με προσέλαβε
μετά που βρήκα το μαθητη)

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Φτάνουμε μάλιστα σε σημείο να υπάρχουν αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι που δεν κοβουν
κάν το ΙΚΑ μετά την προσληψη από τη δευτεροβάθμια.

καλά κάνουν και δεν κόβουν ΙΚΑ. τουλάχιστον δεν φοροδιαφεύγουν, πράγμα που θα αποτελούσε πραγματικό αδίκημα
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος mar84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Σε φροντηστήριο άλλης χώρας γινεται... Σε άλλο νομό είναι παράνομο...

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2010-2011
.....
.....
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄
ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ
.......
.....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ:
11. Οι μετέχοντες σε εταιρείες και οι έχοντες την εμπορική ιδιότητα, κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα (άρθρα 32, 31 παρ. 3 του ν. 3528/2007, αντίστοιχα) μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για πρόσληψη ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι, αλλά δεν μπορούν να αναλάβουν υπηρεσία, εάν προηγουμένως δεν παραιτηθούν με οποιονδήποτε τρόπο ή δεν αναστείλουν τη λειτουργία των επιχειρήσεών τους.

12. Όσοι είναι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων ή διδάσκουν σε αυτά μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για πρόσληψη ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι αλλά δεν μπορούν να αναλάβουν υπηρεσία εάν προηγουμένως δεν παραιτηθούν ή δεν αναστείλουν τη λειτουργία των φροντιστηρίων.


http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/221-egkyklios-proslhpshs-anaplhrwtwn-wromisthiwn.html



Υ.Γ:  Μάλλον πως δεν αφήνει περιθώρια ούτε για άλλη χώρα...

Συγνώμη παιδιά αλλά δεν κατάλαβα όποιος έχει φροντιστήριο και τον καλέσουν αναπληρωτή έστω και για 4 μήνες τι το κάνει το φροντιστήριο ? το κλείνει???
Προλαβαίνεις για να εργαστείς ως αναπληρωτής να το κλείσεις ή να το πουλήσεις μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ώστε να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας ως αναπληρωτής?
Μήπως υπάρχει κάποιο παραθυράκι παράδειγμα να μην το έχει δηλωμένο φροντιστήριο...αλλά λέει η εγκύκλιος για οποιαδήποτε εμπορική επιχείρηση...σωστά?


Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε φροντηστήριο άλλης χώρας γινεται... Σε άλλο νομό είναι παράνομο...

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2010-2011
.....
.....
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄
ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ
.......
.....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ:
11. Οι μετέχοντες σε εταιρείες και οι έχοντες την εμπορική ιδιότητα, κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα (άρθρα 32, 31 παρ. 3 του ν. 3528/2007, αντίστοιχα) μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για πρόσληψη ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι, αλλά δεν μπορούν να αναλάβουν υπηρεσία, εάν προηγουμένως δεν παραιτηθούν με οποιονδήποτε τρόπο ή δεν αναστείλουν τη λειτουργία των επιχειρήσεών τους.

12. Όσοι είναι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων ή διδάσκουν σε αυτά μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για πρόσληψη ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι αλλά δεν μπορούν να αναλάβουν υπηρεσία εάν προηγουμένως δεν παραιτηθούν ή δεν αναστείλουν τη λειτουργία των φροντιστηρίων.


http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/221-egkyklios-proslhpshs-anaplhrwtwn-wromisthiwn.html



Υ.Γ:  Μάλλον πως δεν αφήνει περιθώρια ούτε για άλλη χώρα...

Συγνώμη παιδιά αλλά δεν κατάλαβα όποιος έχει φροντιστήριο και τον καλέσουν αναπληρωτή έστω και για 4 μήνες τι το κάνει το φροντιστήριο ? το κλείνει???
Προλαβαίνεις για να εργαστείς ως αναπληρωτής να το κλείσεις ή να το πουλήσεις μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ώστε να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας ως αναπληρωτής?
Μήπως υπάρχει κάποιο παραθυράκι παράδειγμα να μην το έχει δηλωμένο φροντιστήριο...αλλά λέει η εγκύκλιος για οποιαδήποτε εμπορική επιχείρηση...σωστά?
Αν είσαι ιδιοκτήτης το πρόβλημα γίνεται με μεταβίβαση του ποσοστού σε κάποιο έμπιστο (συγγενικό;) άτομο ειδικά στην περίπτωση που πιστεύεις ότι θα σε πάρουν και την επόμενη χρονιά και το οποίο άτομο δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα εκπαιδευτικός νομίζω. Αν είσαι απλά εργαζόμενος απλά δηλώνεις παραίτηση. Και στη μια και στην άλλη περίπτωση θα δημιουργηθεί αναστάτωση στους μαθητές. Σε μεγάλη πόλη αν δεν ξενιτευτείς λόγω αναπλήρωσης μπορεί να πάρεις το ρίσκο και να συνεχίσεις να εργάζεσαι στο φροντιστήριο χωρίς βέβαια να φαίνεσαι εφόσον βέβαια το δεχτεί ο εργοδότης σου γιατί αυτός θα τραβιέται αν γίνει έλεγχος. Όσον αφορά το πρωτεύον ερώτημα αν μπορείς να εργαστείς σε φροντιστήριο που έχει έδρα άλλο νομό από αυτό που εργάζεσαι ως αναπληρωτής ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. Και αν είσαι ωρομίσθιος δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να εργαστείς, ως αναπληρωτής όμως πιθανότατα δεν θα το γλυτώσεις το συναδελφικό μαχαίρωμα.

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
έμαθα λίγα πράγματα σχετικά. θεωρητικά μπορεί να δοθεί άδεια για ιδιαίτερα σε δύο περιπτώσεις: α. σε καθηγητές ξενόγλωσσους και γυμναστές και β. σε καθηγητές οποιασδήποτε ειδικότητας, αρκεί να μην υπάρχει φροντιστήριο σε ακτίνα δέκα χιλιομέτρων από το σχολείο (αυτό αφορά απομακρυσμένες περιοχές). Βέβαια, στην πραγματικότητα, ελάχιστοι -ή κανένας-  διευθυντής δευτεροβάθμιας θα τολμούσαν να δώσουν άδεια. αυτά τα πληροφορήθηκα από παλιό μόνιμο συνάδελφο, δεν ξέρω αν όντως τα πράγματα είναι έτσι.
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
έμαθα λίγα πράγματα σχετικά. θεωρητικά μπορεί να δοθεί άδεια για ιδιαίτερα σε δύο περιπτώσεις: α. σε καθηγητές ξενόγλωσσους και γυμναστές και β. σε καθηγητές οποιασδήποτε ειδικότητας, αρκεί να μην υπάρχει φροντιστήριο σε ακτίνα δέκα χιλιομέτρων από το σχολείο (αυτό αφορά απομακρυσμένες περιοχές). Βέβαια, στην πραγματικότητα, ελάχιστοι -ή κανένας-  διευθυντής δευτεροβάθμιας θα τολμούσαν να δώσουν άδεια. αυτά τα πληροφορήθηκα από παλιό μόνιμο συνάδελφο, δεν ξέρω αν όντως τα πράγματα είναι έτσι.

... άδεια για ιδιαίτερα .... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
Έχω να γελάσω τόσο πολύ, πολύ πριν από το 1ο μνημόνιο ........

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
[

... άδεια για ιδιαίτερα .... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
Έχω να γελάσω τόσο πολύ, πολύ πριν από το 1ο μνημόνιο ........
[/quote]
μου αρέσει πολύ που σε έκανα να γελάσεις τόσο πολύ. πού είναι το αστείο δεν βλέπω.
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
πράγματι, είχε βγει κάποτε - το 1984 νομίζω - μία διάταξη που εδινε το δικαίωμα σε καθηγητές δημοσίου να κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα ως δέκα ώρες την εβδομάδα με άδεια του οικείου πυσδε με την προϋπόθεση βέβαια να παρέχεται απόδειξη παροχής υπηρεσιών και να δηλώνεται στην εφορία το εισόδημα....
Δεν το έκανε κανείς εννοείται- το μαύρο χρήμα έχει  άλλη γλύκα - οπότε αυτή η διάταξη αυτο-καταργήθηκε ( και βέβαια καταργήθηκε και επισημα έναν χρόνο  μετά με τον 1566/85 )

απ΄την άλλη, όσον αφορά τα φροντιστηρια υπάρχει και τουτο :
Μετάθεση ή τοποθέτηση με οποιοδήποτε τρόπο εκπαιδευτικού λειτουργού σε πόλη, όπου λειτουργεί
ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο συγγενούς του εξ αίματος ή εξ αγχιστείας πρώτου βαθμού
απαγορεύεται.
Είναι όμως δυνατή η τοποθέτηση εκπαιδευτικού σε δήμο διαφορετικό από εκείνο
όπου λειτουργεί το ιδιωτικό σχολείο ή το φροντιστήριο, έστω και αν οι δήμοι αυτοί υπάγονται στην
ίδια πόλη, όχι όμως και η τοποθέτηση εκπαιδευτικού σε σχολείο του ίδιου δήμου, έστω και αν το
ιδιωτικό σχολείο ή φροντιστήριο υπάγεται στην αρμοδιότητα άλλου γραφείου εκπαίδευσης (σχετ.
443/2000 γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ.).

αυτό σημαίνει ότι ουτε ως αναπληρωτής μπορεί καποιος να τοποθετηθει έτσι ούτε ως μόνιμος....και να ξέρατε πόσες οργανικές τις έχουν πάρει έτσι ακομα και άτομα των οποιων οι συζυγοι έχουν....ιδιωτικά σχολεία... Αν πραγματικά κάποιος τα έψαχνε όλα αυτά και έκανε ένσταση οι ανακατατάξεις λόγω υποχρεωτικών μετακινήσεων απο τις αστικές περιοχές στο κέντρο και ανάποδα θα ήταν τρομακτικες σε αριθμό.... Αλλά είπαμε, εδώ είναι Ελλάντα...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
[

... άδεια για ιδιαίτερα .... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
Έχω να γελάσω τόσο πολύ, πολύ πριν από το 1ο μνημόνιο ........
μου αρέσει πολύ που σε έκανα να γελάσεις τόσο πολύ. πού είναι το αστείο δεν βλέπω.
[/quote]

Είναι πολύ απλό. Δεν υπάρχει περίπτωση στις μέρες μας να δώσει άδεια κάποιο ΠΥΣΔΕ ή και ΠΥΣΠΕ σε εκπαιδευτικό του δημοσίου (μόνιμο, αναπληρωτή ή ωρομίσθιο) για εργασία σε οποιοδήποτε τομέα "παραπαιδείας" (φροντιστήριο, γκρουπάδικο, ιδιαίτερο, κλπ). Η μοναδική εξαίρεση που υπήρχε πριν μερικά χρόνια (δεν είμαι βέβαιος αν ισχύει ακόμη) είναι οι μουσικοί που μπορούν (με ερωτηματικό) να διδάξουν μαθήματα μουσικής και σε ωδεία.

Το θέμα της "άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή" το είχα παρακολουθήσει στενά πριν από 3-5 χρόνια και το γνωρίζω πολύ καλά. Να σκεφτείς ότι μόνο μια ειδικότητα μπορεί να ασκήσει ιδιωτικό έργο με αμοιβή χωρίς άδεια από ΠΥΣΔΕ: οι δικηγόροι. Ακόμα και οι μηχανικοί δεν μπορούν, γιατί όταν διορίζονται καταθέτουν τη σφραγίδα τους στο ΤΕΕ και δεν έχουν κανένα δικαίωμα υπογραφής κάποιας μελέτης που θα ήταν πολύ εύκολο να κάνουν. Οτιδήποτε άλλο αν δεν έχει άδεια από ΠΥΣΔΕ είναι παράνομο.

Σκέψου το και διαφορετικά: Το δημόσιο σχολείο αν δώσει σε καθηγητή του άδεια για να διδάξει σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα στην ουσία παραδέχεται την ανεπάρκειά του. Πρόσεξε: δεν υποστηρίζω ότι είναι επαρκές ή ότι το δημόσιο σχολείο λειτουργεί χωρίς προβλήματα. Ωστόσο και τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια μπορούν να λειτουργήσουν κάτω από ένα (καλό ή κακό - άλλο θέμα συζήτησης αυτό) νομικό πλαίσιο.
Μοιάζει λίγο με το να δίνει άδεια το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη σε αστυνομικούς να δουλεύουν ως σεκιουριτάδες. Όχι ότι δεν γίνεται κι αυτό, αλλά προφανώς γίνεται χωρίς άδεια και με μαύρα λεφτά.

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες γιατί η "άδεια για ιδιαίτερα" μου φάνηκε τόσο, μα τόσο αστεία!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159430
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.