*

Ψηφοφορία

Πως ήταν η πρώτη σας χρονιά ως μόνιμοι ;

Πολύ καλή
38 (41.8%)
Καλή
24 (26.4%)
Μέτρια
15 (16.5%)
Κακή
7 (7.7%)
Πολύ κακή
7 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Εντυπώσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 91896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #308 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:01:01 πμ »
Κατ' αρχάς να χαιρετήσω την παλιά μου φίλη pariel!!!

Το καυτό θέμα της Ιστορίας απασχολεί όλους τους συναδέλφους. Δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, όμως, γιατί ειδικά οι Γαλλικών και Γερμανικών δεν συμπληρώνουν στα μικρά σχολεία ωράριο σε καμμία περίπτωση. Κι αν ο Φιλόλογος έχει 21 ώρες και οι άλλοι 12 π.χ. κάπως του 'ρχεται!!!!

 Μια γνωστή μου που διδάσκει γαλλικά, μου είπε ότι θα της ήταν πολύ πιο εύκολο ως β'ανάθεση να μπορεί να διδέξει κείμενα. Ειδικά στο γυμνάσιο πολλά από τα κείμενα που είναι στην ύλη είναι ξένης λογοτεχνίας. Το καταλαβαίνω το θέμα με το ωράριο, απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί η Ιστορία δίνεται ως β'ανάθεση, ενώ άλλα μαθήματα όχι. Μου είχε πει μια νεοδιόριστη φιλόλογος ότι αναγκάστηκε να διδάξει στοιχεία δημοκρατικού πολιτεύματος (ένα 2ωρο), ενώ θα μπορούσε αυτό να το πάρει ο ξενόγλωσσος και να της δώσει την Ιστορία. Μπέρδεμα μεγάλο. Όταν θα διοριστούμε, θα έχουμε φαντάζομαι να πούεμ περισσότερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:08 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #309 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:10:11 πμ »
Μάλλον το θέμα της συζήτησης εδώ έπρεπε να είναι "εμπειρίες νεοδιόριστων ΠΕ 02" και όχι γενικά ¨"εμπειρίες νεοδιόριστων"!!!

Έχεις δίκιο...

Αν είναι να συνεχιστεί η συζήτηση για την ανάθεση της ιστορίας, ας συνεχιστεί εδώ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3850.0

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #310 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:48:11 μμ »
Το ζήτημα του ποια ειδικότητα είναι κατάλληλη να διδάξει ιστορία σηκώνει πολλή συζήτηση. Προσωπικά πιστεύω ότι ιστορία μπορεί και πρέπει να διδάσκουν μόνοι οι απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού, και κανένας άλλος. Ούτε οι του φιλολογικού ούτε οι του ΦΠΨ ούτε οι των ξενόγλωσσων φιλολογιών ούτε οι θεολόγοι.
Οπότε να εξοβελιστούν όλοι του ΦΠΨ  από τα σχολεία ως ακατάλληλοι, αφού τα αρχαία, νέα, λατινικά ανήκουν δικαιωματικά σε μας στους φιλολογους, ενώ οι του ιστορικού να πάνε σε 10 σχολεία ως ειδήμονες να διδάσκουν ιστορία!!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #311 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:26:35 μμ »
Οπότε να εξοβελιστούν όλοι του ΦΠΨ  από τα σχολεία ως ακατάλληλοι, αφού τα αρχαία, νέα, λατινικά ανήκουν δικαιωματικά σε μας στους φιλολογους, ενώ οι του ιστορικού να πάνε σε 10 σχολεία ως ειδήμονες να διδάσκουν ιστορία!!
Δε νομίζω ότι είπα κάτι τέτοιο, ούτε ότι από αυτό έγραψα συνάγεται ένας τέτοιος 'εξοβελισμός'.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:08 »

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #312 στις: Ιούλιος 08, 2010, 05:32:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέρφους!!!! :)  Ξεκίνησα αυτό το τόπικ γιατί πάντα μαθαίνουμε καλύτερα από αυτούς που έχουν μια σχετική εμπειρία στο αντικείμενο!!!!  ;)  Φέτος για τη β' φουρνιά διοριστέων είναι δύσκολα τα πράγματα, λόγω κακής οικονομίας, ΔΝΤ, νέου νομοσχεδίου, κλπ......
Όμως υπάρχουν κενά και σίγουρα (λέμε τώρα , ελπίζουμε  ;D ) κάποιοι θα μπουν φέτος...  ??? Επειδή προσωπικά είμαι διοριστέα ΑΣΕΠ με τη β' φουρνιά , με σχετικά (όχι και πολύ μπροστά, μας περνάνε κιόλας οι 24μηνίτες και το 40%) καλή σειρά και χωρίς εμπειρία έχω πολλές απορίες για το τι πρόκειται να αντιμετωπίσω φέτος και πολύ άγχος και αγωνία.... Γι' αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω όσες έχουν σχετική εμπειρία, λ.χ. διορίστηκαν πέρυσι ή πολύ πρόσφατα να μας πουν :
1)τις εμπειρίες τους από τα σχολεία,
2)πως προσαρμόστηκαν σε ξένο μέρος ,
3)αν αξίζει τον κόπο να δηλώσουμε όλη την Ελλάδα,
4)πως θα βρούμε εύκολα σπίτι,
5)πως τους φάνηκε η ζωή μακριά από την οικογένειά τους,
6) τι πρέπει να προσέξουμε όταν με το καλό διοριστούμε για πρώτη φορά
7) αν έκαναν κάποια επιμόρφωση
8) αν συνεργάζονταν και αλληλοβοηθούνταν με παλιότερες συναδέρφους
9) συμφέρει οικονομικά ο ξενιτεμός???
10) αν κουβάλησαν κάποιο υλικό μαζί τους
κλπ κλπ 
και ό,τι νομίζουν πως είναι χρήσιμο να ξέρει μαι "πρωτάρα" νεοδιόριστη....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  για την όποια συμβουλή, εμπειρία, εκτίμηση , βοήθεια, ενημέρωση και πληροφορία από οποιαδήποτε έμπειρη συνάδερφο νηπιαγωγό!!!!   :)  ;)  :D  Καλή συνέχεια σε όλους!!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #313 στις: Ιούλιος 08, 2010, 05:45:00 μμ »
1 και 2----------------->αυτό εξαρτάται από πάααααααααρα πολλούς παράγοντες
3---->καλό είναι να δηλώσεις όλη την Ελλάδα, καθώς όσοι είναι από ΑΣΕΠ, επιλέγουν τελευταίοι τοποθέτηση
4------------>ψάχνοντας
5------------->να υποθέσω δεν σπούδασες μακριά από την πόλη σου;
6------------->από ποια άποψη;
7---------------->όλοι οι νεοδιόριστοι κάνουν ΠΕΚ (3 φάσεις), όσοι έχουν τουλάχιστον 8 μήνες προυπηρεσία κάνουν μόνο την Α' φάση.
8--------------->θα συναντήσεις πολλών ειδών συναδέλφους, άλλοι βοηθούν και άλλοι όχι.
9---------------->όχι δεν συμφέρει
10--------------->καλό είναι να έχεις κάποιο υλικό μαζί σου, καθώς δεν ξέρεις σε τι σχολείο θα "πέσεις", υπάρχουν σχολεία που δεν έχουν και την καλύτερη υλικοτεχνική υποδομή.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #314 στις: Ιούλιος 08, 2010, 06:31:38 μμ »
1 και 2----------------->αυτό εξαρτάται από πάααααααααρα πολλούς παράγοντες
3---->καλό είναι να δηλώσεις όλη την Ελλάδα, καθώς όσοι είναι από ΑΣΕΠ, επιλέγουν τελευταίοι τοποθέτηση
4------------>ψάχνοντας
5------------->να υποθέσω δεν σπούδασες μακριά από την πόλη σου;
6------------->από ποια άποψη;
7---------------->όλοι οι νεοδιόριστοι κάνουν ΠΕΚ (3 φάσεις), όσοι έχουν τουλάχιστον 8 μήνες προυπηρεσία κάνουν μόνο την Α' φάση.
8--------------->θα συναντήσεις πολλών ειδών συναδέλφους, άλλοι βοηθούν και άλλοι όχι.
9---------------->όχι δεν συμφέρει
10--------------->καλό είναι να έχεις κάποιο υλικό μαζί σου, καθώς δεν ξέρεις σε τι σχολείο θα "πέσεις", υπάρχουν σχολεία που δεν έχουν και την καλύτερη υλικοτεχνική υποδομή.

Σ' ευχαριστώ πολύ συνάδερφε για τις απαντήσεις σου, και ας ήταν λιγάκι γενικές...  ;) Όποια πληροφορία, συμβουλή, εμπειρία, ενημέρωση κλπ. από συναδέρφους θα εκτιμηθεί δεόντως!!!!  :D  ;D  ;)  Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #315 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:03:14 πμ »
Οι ερωτήσεις σου χωρούν μεγάλη συζήτηση, οπότε αναγκαστικά απάντησα γενικά...... ;) ;) ;)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #316 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:27:33 μμ »
Το αν αξιζει τον κοπο να ξενιτευτεις ειναι θεμα υποκειμενικο,σε καποιες περιπτωσεις δεν εχεις και πολλες επιλογες(εγω ειχα δηλωσει μεχρι και τα Ζωνιανα, αναμεσα στις λιγες περιοχες που προσφερθηκαν στους τοτε συμπληρωματικους).
Επισης αν πληρωνεις ενοικιο στον τοπο διαμονης σου ειναι δυσκολο να καλυπτεις τα εξοδα 1 ακομη σπιτιου και οσο για την ευρεση του μπορει να ρωτησεις συναδελφισσες/ους , ντοπιες/ους.
Η συνεργασια ειναι λαχειο αλλα αυτο ισχυει οπου κι αν πας,με τη διαφορα οτι μακρια απο τον τοπο σου που θα εχεις πολλα να αντιμετωπισεις μια δυσκολη συνεργασια σου προσθετει ενα ακομη βραχνα!
Η προσαρμογη ειναι θεμα προσωπικο και που θα πεσεις(υπαρχουν περιοχες που εχουν κακη φημη και ενω σε καποιες απο αυτες αποδεικνυεται ανυποστατη σε καποιες αλλες με τη διαμονη σου επιβεβαιωνεις τη κακη φημη αλλα και παλι καθοριστικος παραγοντας για το ξεπερασμα των δυσκολιων ειναι το πως αντιμετωπιζεις προσωπα και καταστασεις).
Στις μικρες κοινωνιες της επαρχιας χρειαζεται καποια προσοχη και ιδιαιτερως με τα ατομα που θα εχεις καθημερινη σχεση οπως γονεις και συναδελφισσες/ους,μια ξεκαθαρη σταση απο την αρχη,ειδικα με ντοπιες/oυς(που σε καποιες περιπτωσεις αντιμετωπιζουν Σπαρτιατικα καθε ατομο απο αλλο μερος) ειναι μια καλη βαση για τη συνεχεια.
Οταν δηλωσεις περιοχες για τοποθετηση σε σχολειο σταθμισε καλα τα πραγματα γιατι τα μορια του σχολειου ειναι καθοριστικα για μεταθεση!


Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #317 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:39:59 μμ »
Το αν αξιζει τον κοπο να ξενιτευτεις ειναι θεμα υποκειμενικο,σε καποιες περιπτωσεις δεν εχεις και πολλες επιλογες(εγω ειχα δηλωσει μεχρι και τα Ζωνιανα, αναμεσα στις λιγες περιοχες που προσφερθηκαν στους τοτε συμπληρωματικους).
Επισης αν πληρωνεις ενοικιο στον τοπο διαμονης σου ειναι δυσκολο να καλυπτεις τα εξοδα 1 ακομη σπιτιου και οσο για την ευρεση του μπορει να ρωτησεις συναδελφισσες/ους , ντοπιες/ους.
Η συνεργασια ειναι λαχειο αλλα αυτο ισχυει οπου κι αν πας,με τη διαφορα οτι μακρια απο τον τοπο σου που θα εχεις πολλα να αντιμετωπισεις μια δυσκολη συνεργασια σου προσθετει ενα ακομη βραχνα!
Η προσαρμογη ειναι θεμα προσωπικο και που θα πεσεις(υπαρχουν περιοχες που εχουν κακη φημη και ενω σε καποιες απο αυτες αποδεικνυεται ανυποστατη σε καποιες αλλες με τη διαμονη σου επιβεβαιωνεις τη κακη φημη αλλα και παλι καθοριστικος παραγοντας για το ξεπερασμα των δυσκολιων ειναι το πως αντιμετωπιζεις προσωπα και καταστασεις).
Στις μικρες κοινωνιες της επαρχιας χρειαζεται καποια προσοχη και ιδιαιτερως με τα ατομα που θα εχεις καθημερινη σχεση οπως γονεις και συναδελφισσες/ους,μια ξεκαθαρη σταση απο την αρχη,ειδικα με ντοπιες/oυς(που σε καποιες περιπτωσεις αντιμετωπιζουν Σπαρτιατικα καθε ατομο απο αλλο μερος) ειναι μια καλη βαση για τη συνεχεια.
Οταν δηλωσεις περιοχες για τοποθετηση σε σχολειο σταθμισε καλα τα πραγματα γιατι τα μορια του σχολειου ειναι καθοριστικα για μεταθεση!



Ευχαριστώ πολύ συνάδερφε για όλες τις πληροφορίες σου και τις συμβουλές σου!!!  ;)  Προετοιμάζομαι ψυχολογικά για όλα τα ενδεχόμενα, για να μην απογοητευτώ στο τέλος...  ;D Από το ενδεχόμενο του μη διορισμού (   :( ) , από το ενδεχόμενο του "ξενιτεμού" σε μακρινό μέρος - γιατί οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ τοποθετούμαστε δυστυχώς τελευταίοι-  , μέχρι το ενδεχόμενο να εργαστώ σε κοντινό μέρος από εδώ που μένω!!!  ;D  ;D  ;D  Όλα είναι πιθανά!!! Απλώς αυτήν την περίοδο αναμένω όπως όλοι, πότε θα βγουν οι αιτήσεις  και τι θα γίνει τελικά τον Σεπτέμβρη , γιατί προβλέπεται δύσκολο φθινόπωρο....  :(   Για να δούμε....  ???  Καλή υπομονή σε όλους και καλή επιτυχία!!!  ;)  Ααα και όποια συμβουλή , πληροφορία, ενημέρωση για την τύχη του "πρωτάρη" εκπ/κού ευπρόσδεκτη!!!!!  ;D   Αααα, επίσης μπορείτε να παραθέσετε πληροφορίες για διάφορα μέρη της Ελλάδας που διοριστήκατε και πως τα περάσατε εκεί!!! Ευχαριστώ πολύ! Αυτή η συζήτηση νομίζω πως είναι χρήσιμη και ενδιαφέρει αρκετούς!!! Καλή συνέχεια!  8)

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #318 στις: Ιούλιος 12, 2010, 06:33:36 μμ »
Προσωπικα,σχετικα με περιοχες, μπορω να μιλησω για την Κρητη!
Ευχομαι maritinaki να πανε ολα καλα και οταν εισαι στη φαση να επιλεξεις αναμεσα στις προσφερομενες περιοχες ευχαριστως να σε κατατοπισω για να αποφυγεις κακοτοπιες.
Μακαρι να μου ελεγαν κι εμενα τοτε οτι θα επρεπε να αποφυγω συγκεκριμενη περιοχη στο ν. Λασιθιου... και να σκεφτεις οτι καταγομαι απο την Κρητη,ειμαι Χανιωτισσα! 

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #319 στις: Ιούλιος 12, 2010, 08:32:49 μμ »
η χρονια που περασε ήταν για εμένα η πρωτη χρονια διορισμου.τα ερωτηματα που θετεις ειναι αρκετα γενικα και δν ξερω πως να σου απαντησω. αρα θα σ πω την δικη μου εμπειρια, ήμουν στο νομό Λασιθιου.

επιμορφωση: έκανα και τις 3 φασεις, δεν ειχα παει αναπληρωτρια. 1η φαση 2 εβδομαδων στον Αγιο Νικολαο και 2η-3η σε σχολεια ανα το νομο.

οσον αφορα τα του σπιτιου.σπίτι δεν δυσκολευτηκα να βρω.ειδα καμια 10αρια περιπου οι τιμες κυμαινονταν απο 230-350 και αυτο που προσπαθησα να δω ήταν η αναλογια τιμης και τι περιελαμβανε αυτή. ετσι κατεληξα σε ενα πολυ ευρυχωρο δυαρι που είχε τα πάντα και εδινα 300€, χωρις όμως θερμανση. (βολευτικα με ένα σωμα λαδιου). τώρα για να το βρω το σπιτι κοίταζα ενοικιαστηρια και το γνωστότερο όλων, ρωτώντας!! ειδικα αν πεις οτι εισαι δασκαλα όλοι προσπαθουν να σου δωσουν κάποια πληροφορια.

το θεμα της προσαρμογής εγω σε γενικες γραμμες δεν δυσκολευτικα. αμεσως βρηκα παρεες (φυσικα και πρεπει να βαλεις νερο στο κρασι σου, δεν μπορεις να ταιριάζεις με όλους) και συναδελφους και ντόπιους. εννοειται πως όταν μιλούσα με φιλους, γκρίνιαζα, και μου έλειπαν οι φιλοι και η οικογενεια μου(αν και είχα περασει φοιτητρια σε αλλη πολη) και εννοειται πως δεν ήταν ευκολο.το θέμα είναι πως μιλωντας για εμενα, αλλιως ήμουν στα 18 και αλλιως τώρα στα 26 μου, αλλα πρεπει να κολυμπήσεις! το θεμα όμως αν με ρωτας τώρα που πέρασε είναι πως και παλι όμως πρεπει να κρατας μια απόσταση ασφαλειας απο όλους και απο όλα. Κυριως απο τους ντόπιους. συνηθως προσπαθουν να σε πεισουν για την καλοσύνη τους, τη φιλοξενία τους, τον τόπο τους και εννοειται το υψιστο όλων να σε αποκαστήσουν με ένα ντόπιο που είναι και καλο παιδι, κ νεο, κ ωραίο και πλουσιο!!!!!!!!(αφού είναι κελεπουρι γιατι δν τον κρατανε για καμια δικία τους????)και έτσι μεταξύ ρακης, γαμπρων και φαγητού περασε η χρονια.

σχολειο εγω είχα κατεβασει και βιβλία και υλικο, τα οποία δεν χρησιμοποίησα(πλην εξαιρεσεων) καθως η βιβλιοθήκη του σχλειου ήταν υπερπληρης. στο θέμα συνεργασίας εγω απογοητευτηκα..αν κ ήμουν σε καινουριο σχολειο, με νέες συναδελφους δεν είδα καποιο φοβερο κλίμα συμπνοιας και αλληλοβοήθειας. αυτο ήταν και το ζήτημα που με έριχνε πιο πολυ απο όλα. αν και ήμασταν 8 ατομα στο συλλογο ποτε δεν ερωτηθήκακαμε για το οτιδήποτε, οφείλαμε παντα να ακολουθούμε τις αποφασεις, να μην ξοδευουμε χρήματα και κάθε φορα να προσαρμοζόμαστε σε οτι μας ανακοινωναν την τελευταια στιγμη.η νοοτροπία τους ήταν ποια θα κάνει την καλυτερη κατασκευή και σε ποια έφεραν τα περισσότερα δώρα.
επειδη όμως η συνεργασια είναι αμφιδρομη και πιθανο θα σκεφτεις οτι κάπου φταιγαμε και εμεις οι καινουριες θα σου πω πως είχα δουλεψει και στο παρελθόν σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο(με τελειως διαφορετικες συνθηκες) και καμια συναδελφος δεν είχε παραπονο απο εμένα και ουτε εγω απο εκεινες. και με την κοπέλα που ήμασταν μαζι στο ολοήμερο είχα αψογη συνεργασια και ας μην είχαμε ιδιαιτερες σχεσεις στην αρχη, καμια όμως δεν επεδιωξε τον υποσκελισμό της αλλης και τις διαφωνιες μας σε όποιο ζήτημα τις συζητούσαμε και τις αφηναμε αναμεσά μας.

ρωτας αν αξιζει απο οικονομικής αποψης ο ξενιτεμος, όχι φυσικα! αλλα αν αγαπας αυτο που κανεις και αφου σου δινετε η ευκαιρια να το κανεις με τις καλυτερες συνθήκες (απο όλες όσες έχεις να διαλεξεις, όχι τις ιδανικες) τοτε ναι αξιζει!!!!!!!!!!!!!

Αφου έχω αποστασιοποιηθει θα σου πω πως ήταν μια καλη χρονια που,προσωπικα για εμενα, θα μπορουσε να χαρακτηριστει διδακτικη σε πολλους τομεις.....αυτα! οτι αλλο θες...ευχαριστως
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #320 στις: Ιούλιος 12, 2010, 10:11:14 μμ »
Προσωπικα,σχετικα με περιοχες, μπορω να μιλησω για την Κρητη!
Ευχομαι maritinaki να πανε ολα καλα και οταν εισαι στη φαση να επιλεξεις αναμεσα στις προσφερομενες περιοχες ευχαριστως να σε κατατοπισω για να αποφυγεις κακοτοπιες.
Μακαρι να μου ελεγαν κι εμενα τοτε οτι θα επρεπε να αποφυγω συγκεκριμενη περιοχη στο ν. Λασιθιου... και να σκεφτεις οτι καταγομαι απο την Κρητη,ειμαι Χανιωτισσα! 

η χρονια που περασε ήταν για εμένα η πρωτη χρονια διορισμου.τα ερωτηματα που θετεις ειναι αρκετα γενικα και δν ξερω πως να σου απαντησω. αρα θα σ πω την δικη μου εμπειρια, ήμουν στο νομό Λασιθιου.

επιμορφωση: έκανα και τις 3 φασεις, δεν ειχα παει αναπληρωτρια. 1η φαση 2 εβδομαδων στον Αγιο Νικολαο και 2η-3η σε σχολεια ανα το νομο.

οσον αφορα τα του σπιτιου.σπίτι δεν δυσκολευτηκα να βρω.ειδα καμια 10αρια περιπου οι τιμες κυμαινονταν απο 230-350 και αυτο που προσπαθησα να δω ήταν η αναλογια τιμης και τι περιελαμβανε αυτή. ετσι κατεληξα σε ενα πολυ ευρυχωρο δυαρι που είχε τα πάντα και εδινα 300€, χωρις όμως θερμανση. (βολευτικα με ένα σωμα λαδιου). τώρα για να το βρω το σπιτι κοίταζα ενοικιαστηρια και το γνωστότερο όλων, ρωτώντας!! ειδικα αν πεις οτι εισαι δασκαλα όλοι προσπαθουν να σου δωσουν κάποια πληροφορια.

το θεμα της προσαρμογής εγω σε γενικες γραμμες δεν δυσκολευτικα. αμεσως βρηκα παρεες (φυσικα και πρεπει να βαλεις νερο στο κρασι σου, δεν μπορεις να ταιριάζεις με όλους) και συναδελφους και ντόπιους. εννοειται πως όταν μιλούσα με φιλους, γκρίνιαζα, και μου έλειπαν οι φιλοι και η οικογενεια μου(αν και είχα περασει φοιτητρια σε αλλη πολη) και εννοειται πως δεν ήταν ευκολο.το θέμα είναι πως μιλωντας για εμενα, αλλιως ήμουν στα 18 και αλλιως τώρα στα 26 μου, αλλα πρεπει να κολυμπήσεις! το θεμα όμως αν με ρωτας τώρα που πέρασε είναι πως και παλι όμως πρεπει να κρατας μια απόσταση ασφαλειας απο όλους και απο όλα. Κυριως απο τους ντόπιους. συνηθως προσπαθουν να σε πεισουν για την καλοσύνη τους, τη φιλοξενία τους, τον τόπο τους και εννοειται το υψιστο όλων να σε αποκαστήσουν με ένα ντόπιο που είναι και καλο παιδι, κ νεο, κ ωραίο και πλουσιο!!!!!!!!(αφού είναι κελεπουρι γιατι δν τον κρατανε για καμια δικία τους????)και έτσι μεταξύ ρακης, γαμπρων και φαγητού περασε η χρονια.

σχολειο εγω είχα κατεβασει και βιβλία και υλικο, τα οποία δεν χρησιμοποίησα(πλην εξαιρεσεων) καθως η βιβλιοθήκη του σχλειου ήταν υπερπληρης. στο θέμα συνεργασίας εγω απογοητευτηκα..αν κ ήμουν σε καινουριο σχολειο, με νέες συναδελφους δεν είδα καποιο φοβερο κλίμα συμπνοιας και αλληλοβοήθειας. αυτο ήταν και το ζήτημα που με έριχνε πιο πολυ απο όλα. αν και ήμασταν 8 ατομα στο συλλογο ποτε δεν ερωτηθήκακαμε για το οτιδήποτε, οφείλαμε παντα να ακολουθούμε τις αποφασεις, να μην ξοδευουμε χρήματα και κάθε φορα να προσαρμοζόμαστε σε οτι μας ανακοινωναν την τελευταια στιγμη.η νοοτροπία τους ήταν ποια θα κάνει την καλυτερη κατασκευή και σε ποια έφεραν τα περισσότερα δώρα.
επειδη όμως η συνεργασια είναι αμφιδρομη και πιθανο θα σκεφτεις οτι κάπου φταιγαμε και εμεις οι καινουριες θα σου πω πως είχα δουλεψει και στο παρελθόν σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο(με τελειως διαφορετικες συνθηκες) και καμια συναδελφος δεν είχε παραπονο απο εμένα και ουτε εγω απο εκεινες. και με την κοπέλα που ήμασταν μαζι στο ολοήμερο είχα αψογη συνεργασια και ας μην είχαμε ιδιαιτερες σχεσεις στην αρχη, καμια όμως δεν επεδιωξε τον υποσκελισμό της αλλης και τις διαφωνιες μας σε όποιο ζήτημα τις συζητούσαμε και τις αφηναμε αναμεσά μας.

ρωτας αν αξιζει απο οικονομικής αποψης ο ξενιτεμος, όχι φυσικα! αλλα αν αγαπας αυτο που κανεις και αφου σου δινετε η ευκαιρια να το κανεις με τις καλυτερες συνθήκες (απο όλες όσες έχεις να διαλεξεις, όχι τις ιδανικες) τοτε ναι αξιζει!!!!!!!!!!!!!

Αφου έχω αποστασιοποιηθει θα σου πω πως ήταν μια καλη χρονια που,προσωπικα για εμενα, θα μπορουσε να χαρακτηριστει διδακτικη σε πολλους τομεις.....αυτα! οτι αλλο θες...ευχαριστως

Σας ευχαριστώ πολύ συνάδερφοι για τις πληροφορίες σας και την καλή σας πρόθεση να με ενημερώσετε!  :)  Είμαι σε φάση προβληματισμού και ενημέρωσης!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά φέτος!!!! Χαίρομαι να ακούω πληροφορίες και εμπειρίες από συναδέρφους που έχουν περάσει τον "σκόπελο" του νεοδιόριστου σε ξένο μέρος!!!! Ρωτώντας και ανταλλάσσοντας απόψεις, μαθαίνουμε περισσότερα και γινόμαστε καλύτεροι στη δουλειά μας!!! Δεν μου αρέσει να περπατάω στα "τυφλά", θέλω να ξέρω τι μου γίνεται και τι με περιμένει για να βελτιώνομαι και να γίνομαι καλύτερη!!!! Σας ευχαριστώ πολύ και ευχαριστώ όλους όσους παραθέσουν τις εμπειρίες τους εδώ!!!! Να είστε καλά!!!  ;)    :D  ;)  ;D

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #321 στις: Ιούλιος 13, 2010, 04:31:58 μμ »


σχολειο εγω είχα κατεβασει και βιβλία και υλικο, τα οποία δεν χρησιμοποίησα(πλην εξαιρεσεων) καθως η βιβλιοθήκη του σχλειου ήταν υπερπληρης.

Ζηλεύω.Αυτό δεν το έχω συναντήσει πουθενά μέχρι τώρα.Στο σχολείο που τοποθετήθηκα πέρσι,όταν πήγα,προς μεγάλη μου απογοήτευση βρήκα 2-3 βιβλία.Όταν έφυγα τα βιβλία ήταν 100.




 στο θέμα συνεργασίας εγω απογοητευτηκα..αν κ ήμουν σε καινουριο σχολειο, με νέες συναδελφους δεν είδα καποιο φοβερο κλίμα συμπνοιας και αλληλοβοήθειας. αυτο ήταν και το ζήτημα που με έριχνε πιο πολυ απο όλα.

Συνήθως έτσι γίνεται.Δυστυχώς!


 αν και ήμασταν 8 ατομα στο συλλογο ποτε δεν ερωτηθήκαμε για το οτιδήποτε, οφείλαμε παντα να ακολουθούμε τις αποφασεις,

Από πού προκύπτει αυτό το οφείλαμε?Ποιος σας υποχρέωνε να ακολουθείται τις αποφάσεις?Μου κάνει τρομερή εντύπψση αυτό που γράφεις.

να μην ξοδευουμε χρήματα

Αν εξαιρέσουμε την πρώτη φορά που εργάστηκα ως αναπληρώτρια και δε με ενημέρωσε κανείς για τίποτα-κυρίως για τα δικαιώματά μου μιλάω.Αυτή την άγνοιά μου την κατάχράστηκε συνάδελφος (λέμε τώρα) νηπιαγωγός.
Τις επόμενες φορές ήμουν σε μονοθέσια νηπιαγωγεία και συστεγαζόμουν με μονοθέσια ή διθέσια δημοτικά.
Σε αυτή την περίπτωση τη διαχείριση των οικονομικών την έχει ο διευθυντής δάσκαλος-α.
Είναι κανόνας ότι θα σου πουν ότι το δημοτικό έχει τις μεγαλύτερες ανάγκες και  το νηπιαγωγείο δε χρειάζεται χρήματα.
Το θέμα αυτό το έχω ψάξει πολύ.Τί ισχύει.
Τα χρήματα της κάθε δόσης μοιράζονται ισόποσα με τον αριθμό των παιδιών.Αυτό ισχύει κάθε φορά που έχουμε ενιαία σχολική επιτροπή δημοτικού-νηπιαγωγείου
Το πόσα χρήματα έρχονται δε μένει κρυφό.
Ενημερώνονται από τη δ/νση τόσο ο διευθυντής του δημοτικού,όσο και του νηπιαγωγείου.
Αφού ξεχρεώσουμε ΔΕΗ νερό ΟΤΕ πετρέλαιο,πάντα αναλογικά,μένει και ένα σεβαστό ποσό για να εξοπλίσουμε το νηπ/γείο μας,είτε με βιβλία είτε με επιτραπέζια είτε με υλικά.



και κάθε φορα να προσαρμοζόμαστε σε οτι μας ανακοινωναν την τελευταια στιγμη.

Ποιοί ήταν αυτοί που ασκούσαν τόση εξουσία πάνω σας?


η νοοτροπία τους ήταν ποια θα κάνει την καλυτερη κατασκευή και σε ποια έφεραν τα περισσότερα δώρα. (Μπούού!!)

Δίνουν ΑΣΕΠ,γράφουν 90 και μετά ασχολούνται  με το ποια θα κάνει την καλύτερη κατασκευή? :o  :o
Ή μιλάμε για παλιές?Δεν έχω καταλάβει,αν και οι 8 ήταν νηπιαγωγοί.Ή ήσασταν νηπιαγωγοί-δασκάλες.
Επίσης δεν έχω καταλάβει  αν ήσασταν όλες νέες ή ανακατεμένες.


επειδη όμως η συνεργασια είναι αμφιδρομη και πιθανο θα σκεφτεις οτι κάπου φταιγαμε και εμεις οι καινουριες θα σου πω πως είχα δουλεψει και στο παρελθόν σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο(με τελειως διαφορετικες συνθηκες) και καμια συναδελφος δεν είχε παραπονο απο εμένα και ουτε εγω απο εκεινες. και με την κοπέλα που ήμασταν μαζι στο ολοήμερο είχα αψογη συνεργασια και ας μην είχαμε ιδιαιτερες σχεσεις στην αρχη, καμια όμως δεν επεδιωξε τον υποσκελισμό της αλλης και τις διαφωνιες μας σε όποιο ζήτημα τις συζητούσαμε και τις αφηναμε αναμεσά μας.

Συμφωνώ.Κ γώ ,τις χειρότερες σχέσεις συνεργασίας τις έχω βιώσει στο δημόσιο σχολείο.Λες και έχουμε να μοιράσουμε τίποτα.
Κ την προσπάθεια υποσκελισμού,όπως ακριβώς το λες,την έζησα έντονα την 1η χρονιά που πήγα αναπληρώτρια.
Έκτοτε βέβαια,άλλαξε και γω πολύ.Δεν αφήνω πλέον κανένα περιθώριο να με καπελώσει κάποιος.Προτιμώ 1000 φορές να έρθω σε ρήξη.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2010, 04:36:56 μμ από alexel »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 771
Σύνολο: 782

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.