*

Αποστολέας Θέμα: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής  (Αναγνώστηκε 17778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« στις: Ιούνιος 22, 2011, 10:52:28 μμ »
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα πόσες θα είναι οι συνταξιοδοτήσεις γαλλικής το Σεπτέμβριο 2011; Ακούστηκε ότι θα είναι περίπου 200. Αλλοι πάλι μιλούν για περισσότερες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:10 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2011, 11:01:51 μμ »
Και περισσότερες να είναι δεν νομίζω ότι δίνουν αισιόδοξες προοπτικές στον κλάδο σας μια και είστε υπερβολικά υπεράριθμοι. Αν δεις τις περσινές αποσπάσεις θα δεις ότι η πλειονότητα των γραφείων β βαθμιας εκπαίδευσης αλλά και άλλες υπηρεσίες είναι επανδρωμένες από αμέτρητους πε05. Και φυσικά μην ξεχνάς την πρόσφατη αλλαγή στην δεύτερη ξένη γλώσσα σύμφωνα με την οποία μια εκ των γαλλικών και γερμανικών θα διδάσκεται  σε κάθε γυμνάσιο, περιορίζοντας έτσι των αριθμό των διδασκόντων. Αυτή είναι η κατάσταση, δυστυχώς μαυρίλα!!

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2011, 12:13:30 πμ »
Και περισσότερες να είναι δεν νομίζω ότι δίνουν αισιόδοξες προοπτικές στον κλάδο σας μια και είστε υπερβολικά υπεράριθμοι. Αν δεις τις περσινές αποσπάσεις θα δεις ότι η πλειονότητα των γραφείων β βαθμιας εκπαίδευσης αλλά και άλλες υπηρεσίες είναι επανδρωμένες από αμέτρητους πε05. Και φυσικά μην ξεχνάς την πρόσφατη αλλαγή στην δεύτερη ξένη γλώσσα σύμφωνα με την οποία μια εκ των γαλλικών και γερμανικών θα διδάσκεται  σε κάθε γυμνάσιο, περιορίζοντας έτσι των αριθμό των διδασκόντων. Αυτή είναι η κατάσταση, δυστυχώς μαυρίλα!!
Κι όμως, συζητείται ότι θα συνταξιοδοτηθεί ένας τεράστιος αριθμός εκπαιδευτικών γαλλικής : Ακούστηκε ακόμα και ο αριθμός 1000 και, από ό,τι λένε, από την ίδια την Υφυπουργό! Αν συμβεί κάτι τέτοιο, νομίζω ότι θα ξεμπλοκάρει ο κλάδος μας αρκετά! Ας μην ξεχνάμε ότι είναι από τις παλαιότερες ειδικότητες στην εκπαίδευση και κατά συνέπεια υπάρχουν αρκετοί / αρκετές που βρίσκονται πριν από τη σύνταξη. Αυτό δεν συμβαίνει με τα γερμανικά ή ακόμα και τα αγγλικά!

Αποσυνδεδεμένος katia2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2011, 05:25:30 μμ »
αυτο υπάρχει τρόπος να το μαθουμε στα σιγουρα? τον αριθμο των συνταξιοδοτησεων εννοω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:10 »

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2011, 05:35:34 μμ »
Το 1000 μου φαίνεται υπερβολικό νούμερο.

Με την έννοια ότι η ειδικότητά μας δεν είναι από τις πλέον παλαιές...

Αν υποθέσουμε ότι η δική μου καθηγήτρια - όταν ήμουν εγώ 15 χρόνων - ήταν 35 ετών...
άντε 40 ετών..

είκοσι χρόνια πέρασαν από τότε... σημαίνει ότι είναι 60...Επιπλέον πέντε έτη ακόμη δηλαδή...

Στα 55 και εφόσον υπάρχει ανήλικο παιδί βγαίνει κανείς νωρίτερα στη σύνταξη.. Και πόσες να είναι αυτές οι περιπτώσεις;

Από εκεί και πέρα, να λάβουμε υπόψη μας ότι για να δοθούν οργανικές που προκύπτουν μετά από συνταξιοδότηση, πρέπει να μεσολαβήσει χρονικό διάστημα ενός έτους από την ημέρα δημοσίευσης κάθε συνταξιοδοτικής ονομαστικής πράξης στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.

Για να μάθει κάποιος έναν ενδεικτικό αριθμό για το που κυμαίνονται οι αιτήσεις για εθελούσια ή αναγκαστική έξοδο, μπορεί να επικοινωνεί με το τμήμα συνταξιοδοτήσεων της Δ/νσης που θα τον ενδιέφερε.


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2011, 06:06:35 μμ »
σε μας ήδη δηλωσαν ενδιαφέρον καπου τρεις ....γαλλικούδες. Το σκεπτικό τους είναι πως τώρα με τις εξελίξεις στο γυμνάσιο όσον αφορά τις ξένες γλώσσες καθώς και τον εξοβελισμό του μαθήματος απο το λύκειο, πού να τρέχουν γυναίκες μιας κάποιας ηλικίας για συμπλήρωση ωραρίου;
επομένως, σπεύδουν είτε να βγουν με μειωμένη, είτε να εξαγοράσουν πλασματικό χρόνο ( μην ξεχνάμε ότι τα έτη 2011-2013 είναι τα μεταβατικά και μπορούν να βγουν με διάφορους τρόπους σε σύνταξη ....).
Το θέμα είναι ότι με όλο αυτό οι οργανικές που "κενώνουν" τελικά μάλλον θα "εξαφανιστούν" μετά γιατί ήδη υπάρχουν αρκετοί ξενόγλωσσοι στη διάθεση οι οποίοι περιμένουν να λάβουν οργανική. Επομένως, οι ελπίδες για νέους διορισμούς στους εν λόγω κλάδους ειναι μάλλον λιγοστές.   :( :(
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2011, 06:58:58 μμ »
Το 1000 μου φαίνεται υπερβολικό νούμερο.

Με την έννοια ότι η ειδικότητά μας δεν είναι από τις πλέον παλαιές...

Αν υποθέσουμε ότι η δική μου καθηγήτρια - όταν ήμουν εγώ 15 χρόνων - ήταν 35 ετών...
άντε 40 ετών..

είκοσι χρόνια πέρασαν από τότε... σημαίνει ότι είναι 60...Επιπλέον πέντε έτη ακόμη δηλαδή...

Στα 55 και εφόσον υπάρχει ανήλικο παιδί βγαίνει κανείς νωρίτερα στη σύνταξη.. Και πόσες να είναι αυτές οι περιπτώσεις;

Από εκεί και πέρα, να λάβουμε υπόψη μας ότι για να δοθούν οργανικές που προκύπτουν μετά από συνταξιοδότηση, πρέπει να μεσολαβήσει χρονικό διάστημα ενός έτους από την ημέρα δημοσίευσης κάθε συνταξιοδοτικής ονομαστικής πράξης στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.

Για να μάθει κάποιος έναν ενδεικτικό αριθμό για το που κυμαίνονται οι αιτήσεις για εθελούσια ή αναγκαστική έξοδο, μπορεί να επικοινωνεί με το τμήμα συνταξιοδοτήσεων της Δ/νσης που θα τον ενδιέφερε.
Οι ΠΕ05 είμαστε από τις παλιότερες ειδικότητες στην εκπαίδευση.! Αλλά κι εγώ θεωρώ ότι δεν θα διορίσουν άλλους, παρά τις συνταξιοδοτήσεις.

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2011, 07:16:00 μμ »
Για την ώρα, είναι παρήγορο το ότι καταργεί την δυσμενή απόφαση της αποκλειστικής διδασκαλίας μίας δεύτερης Ξένης Γλώσσας και δέχεται την παράλληλη υπό προϋποθέσεις: http://www.pde.gr/index.php?page=2779

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2011, 07:38:24 μμ »
Στα δημοτικα ομως;

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2011, 08:24:04 μμ »
Στα δημοτικα ομως;

Παιδιά... αφήστε τις Ιστορίες και επιδιώξτε συμπλήρωση στο Δημοτικό.
Με υπεύθυνη στάση μόνο θα αναβαθμίσουμε το μάθημά μας και φυσικά
θα διασφαλίζεται και το εκπ/κο status και των λοιπών ειδικοτήτων εν προκειμένω
των φιλολόγων.

Πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι τον έναν και ο ένας τους υπόλοιπους.

Η αλλαγή στάσης δεν έχει γίνει τυχαία.
Νομίζω ότι είναι σπουδαία εξέλιξη και μου κάνει εντύπωση
που τηρείται σιγή ιχθύος από εμάς μέχρι στιγμής.


Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:18:11 μμ »
Για την ώρα, είναι παρήγορο το ότι καταργεί την δυσμενή απόφαση της αποκλειστικής διδασκαλίας μίας δεύτερης Ξένης Γλώσσας και δέχεται την παράλληλη υπό προϋποθέσεις: http://www.pde.gr/index.php?page=2779
Αυτό είναι καλό!  Θα βοηθήσει αρκετά τους ξενόγλωσσους. Όχι, όμως, για πολύ καιρό! Διότι, όταν το δημοτικό της γειτονιάς χαρακτηριστεί γαλλόφωνο ή γερμανόφωνο και οι μαθητές διδάσκονται, αναγκαστικά, μία μόνο ξένη γλώσσα, τότε οι μαθητές αυτοί, όταν φοιτήσουν στο Γυμνάσιο, θα επιλέξουν, κατά πλειοψηφία, τη γλώσσα που διδάχθηκαν στο δημοτικό. Άρα, νομίζω πως απλώς στο Υπουργείο μετέθεσαν το θέμα της κατάργησης της επιλογής β' ξένης γλώσσας στα Γυμνάσια για ένα - δύο χρόνια αργότερα! Πάντως, γενικότερα, νομίζω ότι, κάποια στιγμή, θα πρέπει και εμείς να διεκδικήσουμε το μερίδιο που μας ανήκει από τα "διάφορα" φιλολογικά μαθήματα που διδάσκονται στη β/θμια εκπαίδευση. Άλλωστε, όλοι έχουμε τελειώσει φιλοσοφική σχολή, ανεξάρτητα από το αν διδαχθήκαμε τη λογοτεχνία ή την ιστορία ή τον πολιτισμό στα ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά ή ισπανικά!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:24:03 μμ »
Πάντως, γενικότερα, νομίζω ότι, κάποια στιγμή, θα πρέπει και εμείς να διεκδικήσουμε το μερίδιο που μας ανήκει από τα "διάφορα" φιλολογικά μαθήματα που διδάσκονται στη β/θμια εκπαίδευση. Άλλωστε, όλοι έχουμε τελειώσει φιλοσοφική σχολή, ανεξάρτητα από το αν διδαχθήκαμε τη λογοτεχνία ή την ιστορία ή τον πολιτισμό στα ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά ή ισπανικά!

ουάου!! Ελπιζω να καταλαβαινεις τι φυτιλιές θα βάλει αυτή σου η δήλωση τώρα....  8) 8) Ε ρε γλέντια βραδιάτικα..... 
Προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση επ΄αυτου γιατί ως έχει τώρα, το καθεστώς της β' ανάθεσης εμένα με βρίσκει κάθετα διαφωνούσα!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:29:11 μμ »
Στα δημοτικα ομως;

Παιδιά... αφήστε τις Ιστορίες και επιδιώξτε συμπλήρωση στο Δημοτικό.
Με υπεύθυνη στάση μόνο θα αναβαθμίσουμε το μάθημά μας και φυσικά
θα διασφαλίζεται και το εκπ/κο status και των λοιπών ειδικοτήτων εν προκειμένω
των φιλολόγων.

Πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι τον έναν και ο ένας τους υπόλοιπους.

Η αλλαγή στάσης δεν έχει γίνει τυχαία.
Νομίζω ότι είναι σπουδαία εξέλιξη και μου κάνει εντύπωση
που τηρείται σιγή ιχθύος από εμάς μέχρι στιγμής.
Δεν διαφωνούμε, αλλά, ας μην ξεχνάμε, είμαστε και φιλόλογοι!!!

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:31:45 μμ »
bitch νομίζω δυνάμωσες τη φλόγα!
"ευτυχώς" που εδώ λογικά δεν διαβάζουν και πολύ οι "άλλοι"

πάντως η αλήθεια είναι ότι οι ξενόγλωσσοι που εγώ γνωρίζω δεν θέλουν ιδιαίτερα να διδάσκουν Ιστορία, αλλά το δέχονται για ευνόητους λόγους..

ανέκδοτο: παίζουν μπάλα όλα τα μαθήματα... ποιό κάθεται στο τέρμα; την απάντηση τη δίνει ο Ρέμος

πάντως αυτή η όψη που παραθέτει ο/η xenofilologos ομολογώ δεν την είχα σκεφτεί... δεν ξέρω κατά πόσο εκφράζει τον κλάδο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.