*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 495268 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 08, 2011, 12:55:13 πμ »
Όσο αφορά τις οργανικές σε ειδικά σχολεία. Φυσικά και υπάρχουν οργανικές και όσοι τις έχουν έχουν τα προσόντα για αυτές.

Ο μόνος τύπος ειδικού σχολείου που δεν έχει οργανικές είναι τα ΕΕΕΕΚ, εκεί πέρα του δ/ντη που είναι με τετραετή θητεία όλοι οι άλλοι δουλεύουν για ένα διδακτικό έτος.
Τμήματα ένταξης, παράλληλές στηρίξεις, κατ' οικον διδασκαλία δεν θεωρούνται ειδικά σχολεία, δεν προβλέπονται οργανικές αν και θα έπρεπε ειδικά για τα Τ.Ε. που δουλεύουν χρόνια τώρα και είναι ξεφτίλα κάθε χρόνο να έχουν και άλλο εκπαιδευτικό τα παιδιά.

Το ότι σε κάποια ειδικά σχολεία τοποθετούν με προσωρινή τοποθέτηση (1 διδακτικό έτος) μόνιμους χωρίς προσόντα ισχύει. Βέβαια μετά από 3 χρόνια αποκτούν το ελάχιστο προσόν τις τριετίας. Όπως και να έχει είναι θέμα της Δ/νσης που στέλνει κόσμο και το κατά πόσο δυνατός είναι ο δ/ντης να μην δεχτεί "παράσιτα".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:22 »

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 08, 2011, 08:48:07 πμ »
Όσο αφορά τις οργανικές σε ειδικά σχολεία. Φυσικά και υπάρχουν οργανικές και όσοι τις έχουν έχουν τα προσόντα για αυτές.

Ο μόνος τύπος ειδικού σχολείου που δεν έχει οργανικές είναι τα ΕΕΕΕΚ, εκεί πέρα του δ/ντη που είναι με τετραετή θητεία όλοι οι άλλοι δουλεύουν για ένα διδακτικό έτος.
Τμήματα ένταξης, παράλληλές στηρίξεις, κατ' οικον διδασκαλία δεν θεωρούνται ειδικά σχολεία, δεν προβλέπονται οργανικές αν και θα έπρεπε ειδικά για τα Τ.Ε. που δουλεύουν χρόνια τώρα και είναι ξεφτίλα κάθε χρόνο να έχουν και άλλο εκπαιδευτικό τα παιδιά.

Το ότι σε κάποια ειδικά σχολεία τοποθετούν με προσωρινή τοποθέτηση (1 διδακτικό έτος) μόνιμους χωρίς προσόντα ισχύει. Βέβαια μετά από 3 χρόνια αποκτούν το ελάχιστο προσόν τις τριετίας. Όπως και να έχει είναι θέμα της Δ/νσης που στέλνει κόσμο και το κατά πόσο δυνατός είναι ο δ/ντης να μην δεχτεί "παράσιτα".

υπαρχουν διευθυντες που ενισχυουν την υπαρξη ''παρασιτων'' στα σχολεια τους. μιλαω απο προσωπικη εμπειρια. ατομο 3 χρονιες αποσπασμενο σε σχολειο κωφων χωρις να γνωριζει νοηματικη. τωρα θα παρει και οργανικη εκει, αφου εκλεισε τριετια και ο διευθυντης της κραταγε τη θεσουλα.ωραια πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 08, 2011, 09:10:18 πμ »
Εγώ ξέρω ότι κενές θέσεις σε ΕΕΕΕΚ δίνονται κανονικά ως διαθέσιμες σε καθηγητές της γενικής αγωγής για τις αποσπάσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 08, 2011, 09:17:53 πμ »
Αφού πλέον υπάρχει ρύθμιση που απαγορεύει σε αναπληρωτή όταν κληθεί να παραιτηθεί, πως θα γίνει να παραιτηθεί κάποιος από την γενική για να πάει στην είδικη ή αντίστροφα;


Τι εννοείς απαγορεύει;;;κι αν δεν μπορεί να πάει τι κυρώσεις έχει;
Aν αρνηθεί να αναλάβει υπηρεσία ή παραιτηθεί κατόπιν, διαγράφεται από τον πίνακα για το τρέχον έτος και για το επόμενο. Δηλαδή δεν θα τον ξανακαλέουν μέσα στη χρονιά και δεν θα μπορεί να κάνει τα χαρτιά του την επόμενη. Γι'αυτό πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί ποιές περιοχές δηλώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:22 »

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 08, 2011, 09:20:59 πμ »
δεν μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα. αλλα φετος που ημουν σε εεεεκ, οι μονιμοι συναδελφοι που αποσπαστηκαν στο σχολειο δεν ειχαν καμια σχεση με ειδικη αγωγη. οποτε μπορει και να ισχυει αυτο που λες.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 08, 2011, 09:33:42 πμ »
πάντως σε ειδικό σχολείο που ήμουν φέτος υπήρχαν δυο εκπαιδευτικοί με διαφορετικές ειδικότητες αποσπασμένοι και δεν είχαν τα τυπικά προσόντα και μάλιστα με την ευλογία του διευθυντή. Και αυτό ίσχυε και πέρυσι και ίσως και φέτος.....Υπάρχουν αποσπασμένοι χωρίς προσόντα στα ειδικά!!!!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 08, 2011, 09:38:10 πμ »
παιδιά, αν ξέρετε, οι πίνακες τις ειδικής έχουν κλειδώσει??  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Καλημέρα σε όλους!
αυτόν συζητάμε αυτές τις μέρες αλλά δε ξέρουμε!
αν δε δούμε την εγκύκλιο!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 08, 2011, 09:41:29 πμ »
υπάρχουν και εξαιρέσεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 08, 2011, 09:42:31 πμ »
καλησπερα και σε εσενα  ,τι να ρωτησεις ειναι σαφης η παραγραφος και το λεω εγω που χρησιμοποιωντας την διαταξη περυσι μεταπηδησα απο την γενικη στην ειδικη...
nero θέλει τελικά σκέψη για το τι θα κάνεις..
εγώ σήμερα πήγα καταχωρήθηκα στη γενική αλλά όπως ξαναέγραψα τα μόρια είναι μηδέν οπότε εύχομαι η ειδική να με περιμένει..μόνο μην έχει καμιά παράγραφο στην εγκύκλιο της ειδικής που θα λέει όποιος έκανε τα χαρτιά του για γενική δεν μπορεί να καταθέσει και για ειδική (το ξέρω ειναι τραβηγμένο αλλά..)
δηλαδή μπορεί να μετρήσει η φετινή μας προυπηρεσία;;ααα αυτό με χαροποιεί ιδιαιτέρως πολύ!!!και είναι λογικό να είναι μόνο για την ειδική..
ealevrid  αυτο που λες νομιζω ειναι παρα πολυ τραβηγμενο δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι τετοιο αφου τοτε δεν θα ειχε νοημα η παραγραφος για τις μεταπηδησεις απο γενικη σε ειδικη κι αντιστροφως 
επισης αυτο που ειπαν σε εμενα επειδη βλεπω ρωτουν πολλοιειναι οτι μονο οι θεσεις ΕΣΠΑ εχουν διασφαλιστει και θα ειναι ιδιες με περυσι για τις αλλες μου ειπαν θα γνωριζουν τελη αυγουστου...

πάνω κάτω στα ίδια θα'μαστε
μη σου πω στα ίδια σχολεία! ;D
παντα αισιοδοξη mitsy :)  ημουν στην ημεριδα που μιλησε ο αλεβιζος και ειπε οτι οι πιστωσεις που θα δοθουν θα ειναι πανω κατω ιδιες με περυσι...βεβαια απο το υπουργειο ξαναλεω μονο για το ΕΣΠΑ ηταν βεβαιη και με ρωτησε αν αυτο ενοουσε στην ημεριδα...φανηκε λιγο επιφυλακτικη για το αν θα ειναι ιδιες και στην ενταξη μου αφησε να εννοηθει οτι ισως ειναι λιγοτερες ..να μην ξεχναμε οτι θεσεις φετος στα ΕΕΕΚ θα παρουν δασκαλοι και νηπιαγωγοι..

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 08, 2011, 09:50:40 πμ »
καλησπερα και σε εσενα  ,τι να ρωτησεις ειναι σαφης η παραγραφος και το λεω εγω που χρησιμοποιωντας την διαταξη περυσι μεταπηδησα απο την γενικη στην ειδικη...
nero θέλει τελικά σκέψη για το τι θα κάνεις..
εγώ σήμερα πήγα καταχωρήθηκα στη γενική αλλά όπως ξαναέγραψα τα μόρια είναι μηδέν οπότε εύχομαι η ειδική να με περιμένει..μόνο μην έχει καμιά παράγραφο στην εγκύκλιο της ειδικής που θα λέει όποιος έκανε τα χαρτιά του για γενική δεν μπορεί να καταθέσει και για ειδική (το ξέρω ειναι τραβηγμένο αλλά..)
δηλαδή μπορεί να μετρήσει η φετινή μας προυπηρεσία;;ααα αυτό με χαροποιεί ιδιαιτέρως πολύ!!!και είναι λογικό να είναι μόνο για την ειδική..
ealevrid  αυτο που λες νομιζω ειναι παρα πολυ τραβηγμενο δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι τετοιο αφου τοτε δεν θα ειχε νοημα η παραγραφος για τις μεταπηδησεις απο γενικη σε ειδικη κι αντιστροφως 
επισης αυτο που ειπαν σε εμενα επειδη βλεπω ρωτουν πολλοιειναι οτι μονο οι θεσεις ΕΣΠΑ εχουν διασφαλιστει και θα ειναι ιδιες με περυσι για τις αλλες μου ειπαν θα γνωριζουν τελη αυγουστου...

πάνω κάτω στα ίδια θα'μαστε
μη σου πω στα ίδια σχολεία! ;D
παντα αισιοδοξη mitsy :)  ημουν στην ημεριδα που μιλησε ο αλεβιζος και ειπε οτι οι πιστωσεις που θα δοθουν θα ειναι πανω κατω ιδιες με περυσι...βεβαια απο το υπουργειο ξαναλεω μονο για το ΕΣΠΑ ηταν βεβαιη και με ρωτησε αν αυτο ενοουσε στην ημεριδα...φανηκε λιγο επιφυλακτικη για το αν θα ειναι ιδιες και στην ενταξη μου αφησε να εννοηθει οτι ισως ειναι λιγοτερες ..να μην ξεχναμε οτι θεσεις φετος στα ΕΕΕΚ θα παρουν δασκαλοι και νηπιαγωγοι..

και πέρυσι έτσι έλεγαν....
μην ανησυχείς nero,στη χειρότερη,να μας περιθάλψει η πατρίδα μου πάλι! ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 08, 2011, 01:38:28 μμ »
κυκλοφορεί όλο και περισσότερο η φήμη οτι τα μόριά μας στην ειδική θα τα πάρουμε κανονικά! ;D
αρκετοί έχουν μιλήσει με το υποργείο και τους έχουν πει αυτό ακριβώς!
έκανε κανείς αίτηση;
αυτή η γενική....αχχχχ
άκου να διαγράφεσαι αν προσληφθείς στη γενική!
και ούτε να παραιτηθείς δεν μπορείς!
μήπως όμως,αν παραιτηθείς,δεν έχεις δικαίωμα να ξανακάνεις στη γενική;
γιατί αν είναι έτσι,ποσό μας ενδιαφέρει αν θα ξανακάνουμε στη γενική ή όχι! ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 08, 2011, 01:43:42 μμ »
το θεμα ειναι οτι αν σε καλεσουν στη γενικη δε θα σε καλεσουν στην ειδκη γιατι θα βγεις απο το συστημα για φετος
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 08, 2011, 01:46:04 μμ »
το θεμα ειναι οτι αν σε καλεσουν στη γενικη δε θα σε καλεσουν στην ειδκη γιατι θα βγεις απο το συστημα για φετος

επομένως το κουτάκι είναι η μόνη σίγουρη λύση;;;
(εννοώ το κουτάκι στην πρώτη σελίδα της αίτησης που λέει ότι υποβάλλω την παρούσα αίτηση αποκλειστικά για ένταξη στους πίνακες διορισμών....;)

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 08, 2011, 02:01:37 μμ »
μαλλον.εκτος αν δηλωσουμε περιοχες αμω ωστε να μπορουμε να φυγουμε αν μας παρουν ως ακω στην ειδικη.μολις μιλησα με υπουργειο κ μου ειπαν οτι θα μετρησει μονο η επαρκεια στον πινακα νοηματικης.θα δειξει
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.