*

Αποστολέας Θέμα: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο  (Αναγνώστηκε 63144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mellisanthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 01:41:54 πμ »
Καλησπέρα και από μένα!!
Θα ήθελα αν μπορεί και γνωρίζει κάποιος να μου διευκρινήσει πόσα χρήματα παίρνει ένας ωρομίσθιος των ΕΠΑΣ. Παίρνει 15 ευρώ ή έγιναν και εκεί περικοπές?? Τελικά είναι σίγουρο ότι θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ?? 
Σας ευχαριστώ πολύ!  :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 01:57:13 πμ »
Καλησπέρα και από μένα!!
Θα ήθελα αν μπορεί και γνωρίζει κάποιος να μου διευκρινήσει πόσα χρήματα παίρνει ένας ωρομίσθιος των ΕΠΑΣ. Παίρνει 15 ευρώ ή έγιναν και εκεί περικοπές?? Τελικά είναι σίγουρο ότι θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ?? 
Σας ευχαριστώ πολύ!  :-[
Καλωσήρθες mellisanthi.
Παίρνει 15 €/ώρα μικτά (12,5 € καθαρά). Οι περικοπές αφορούν άτομα που παίρνουν μισθό, όπως οι μόνιμοι και οι αναπληρωτές. Οι ωρομίσθιοι μέχρι τώρα δεν είχαν κάποια μείωση σε χρήματα, αλλά είχαν μείωση στις ώρες εργασίας και στο πλήθος τους. Τα τμήματα που δημιουργήθηκαν είναι σχεδόν τα μισά από πέρυσι και οι μόνιμοι σε κάποιες ΕΠΑΣ έχουν αποφασίσει να πάρουν υπερωρίες, οπότε έμειναν ελάχιστες ώρες για ωρομίσθιους.
Φέτος πολλοί συνάδελφοι είναι άνεργοι και από όσους προσλήφθηκαν λίγοι έχουν πλήρες ωράριο.

Δε θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ ως σχολεία, αλλά σύμφωνα με όσα λέει ο σχετικός νόμος του υπουργείου παιδείας από του χρόνου θα λειτουργούν ως Τεχνολογικά Λύκεια. Θα είναι υπό τη διοίκηση του υπουργείου εργασίας, αλλά οι προσλήψεις και οι διορισμοί εκεί θα γίνονται από το υπουργείο παιδείας και τους πίνακές του.
Με βάση αυτό δεν αναμένω να ξαναβγάλει προκήρυξη ο ΟΑΕΔ για να προσλάβει ωρομίσθιους, απλά θα δίνει τα κενά που έχει και το υπουργείο παιδείας θα του στέλνει καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος mellisanthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:53:14 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Lasid, για την γρήγορη απάντηση.
Πραγματικά είσαι πολύ καλά ενημερωμένος και μας έχεις βοηθήσει πολύ.
Εμένα χτες με κάλεσαν από τις ΕΠΑΣ Πάτρας, μου είπαν ότι θα έχω 8 ώρες και να περάσω την Δευτέρα να συνεννοηθώ. Είμαι μηχανολόγος ΠΕ12 και έχω ένας άγχος για το πώς θα είναι τα μαθήματα, αν θα με βάλουν εργαστήρια ή θεωρία και αν θα τα καταφέρω. Είναι η πρώτη φορά που θα διδάξω  :-[ και πιστεύω να καταλαβαίνεις. Είναι δύσκολα??
Είχα κάνει και πέρυσι τα χαρτιά μου στις ΕΠΑΣ και ενώ με είχαν καλέσει και μου είχαν πει ότι θα έχω 21 ώρες, μετά μου είπαν ότι δεν υπάρχουν ώρες και θα καλυφθούν από μόνιμο προσωπικό. Τελοσπάντων, ελπίζω να μην αλλάξει κάτι φέτος την τελευταία στιγμή.
Καλή αρχή και σε σένα και καλό κουράγιο!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 03:48:29 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Lasid, για την γρήγορη απάντηση.
Πραγματικά είσαι πολύ καλά ενημερωμένος και μας έχεις βοηθήσει πολύ.
Εμένα χτες με κάλεσαν από τις ΕΠΑΣ Πάτρας, μου είπαν ότι θα έχω 8 ώρες και να περάσω την Δευτέρα να συνεννοηθώ. Είμαι μηχανολόγος ΠΕ12 και έχω ένας άγχος για το πώς θα είναι τα μαθήματα, αν θα με βάλουν εργαστήρια ή θεωρία και αν θα τα καταφέρω. Είναι η πρώτη φορά που θα διδάξω  :-[ και πιστεύω να καταλαβαίνεις. Είναι δύσκολα??
Είχα κάνει και πέρυσι τα χαρτιά μου στις ΕΠΑΣ και ενώ με είχαν καλέσει και μου είχαν πει ότι θα έχω 21 ώρες, μετά μου είπαν ότι δεν υπάρχουν ώρες και θα καλυφθούν από μόνιμο προσωπικό. Τελοσπάντων, ελπίζω να μην αλλάξει κάτι φέτος την τελευταία στιγμή.
Καλή αρχή και σε σένα και καλό κουράγιο!!!
Εγώ έχω ήδη αρχίσει να διδάσκω από 5 Οκτωβρίου να διδάσκω στην ΕΠΑΣ Βέροιας με 16 ώρες τη βδομάδα, οι οποίες θα γίνουν 17 από τις 20 Ιανουαρίου που αρχίζει το δεύτερο εξάμηνο της σχολικής χρονιάς.
Όπως στους ηλεκτρολόγους υπάρχουν και εύκολα και δύσκολα μαθήματα, έτσι και στους μηχανολόγους φαντάζομαι ισχύουν τα ίδια. Υποθέτω ότι εσένα θα σε αγχώνουν περισσότερο τα εργαστήρια, οπότε καλύτερα να σου τύχουν περισσότερα θεωρητικά μαθήματα. Εφόσον διδάσκεις πρώτη φορά θα χρειαστεί παραπάνω προσπάθεια, όχι μόνο στη διδασκαλία, αλλά και στο χειρισμό των μαθητών. Αν δεν βάλεις τους όρους σου από την αρχή και σου πάρουν τον αέρα τα αγόρια μετά δε θα μπορείς να επιβληθείς στην τάξη. Αυτό να προσέξεις.

Καλή αρχή σου εύχομαι και ό,τι χρειαστείς πες το αν μπορούμε να βοηθήσουμε...  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 07:13:08 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!!
Θα ήθελα αν μπορεί και γνωρίζει κάποιος να μου διευκρινήσει πόσα χρήματα παίρνει ένας ωρομίσθιος των ΕΠΑΣ. Παίρνει 15 ευρώ ή έγιναν και εκεί περικοπές?? Τελικά είναι σίγουρο ότι θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ?? 
Σας ευχαριστώ πολύ!  :-[
Καλωσήρθες mellisanthi.
Παίρνει 15 €/ώρα μικτά (12,5 € καθαρά). Οι περικοπές αφορούν άτομα που παίρνουν μισθό, όπως οι μόνιμοι και οι αναπληρωτές. Οι ωρομίσθιοι μέχρι τώρα δεν είχαν κάποια μείωση σε χρήματα, αλλά είχαν μείωση στις ώρες εργασίας και στο πλήθος τους. Τα τμήματα που δημιουργήθηκαν είναι σχεδόν τα μισά από πέρυσι και οι μόνιμοι σε κάποιες ΕΠΑΣ έχουν αποφασίσει να πάρουν υπερωρίες, οπότε έμειναν ελάχιστες ώρες για ωρομίσθιους.
Φέτος πολλοί συνάδελφοι είναι άνεργοι και από όσους προσλήφθηκαν λίγοι έχουν πλήρες ωράριο.

Δε θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ ως σχολεία, αλλά σύμφωνα με όσα λέει ο σχετικός νόμος του υπουργείου παιδείας από του χρόνου θα λειτουργούν ως Τεχνολογικά Λύκεια. Θα είναι υπό τη διοίκηση του υπουργείου εργασίας, αλλά οι προσλήψεις και οι διορισμοί εκεί θα γίνονται από το υπουργείο παιδείας και τους πίνακές του.
Με βάση αυτό δεν αναμένω να ξαναβγάλει προκήρυξη ο ΟΑΕΔ για να προσλάβει ωρομίσθιους, απλά θα δίνει τα κενά που έχει και το υπουργείο παιδείας θα του στέλνει καθηγητές.
Είστε γελασμένοι αν νομίζετε οτι θα προσλαμβάνει από τους πίνακες του υπουργείου παιδείας και δεν αναγνωρίσουν την προυπηρεσία και των καθηγητών που δούλευαν τόσα χρόνια στον οαεδ.Ή θα τους αναγνωριστεί η προυπηρεσία για να μπουν και αυτοί στους πίνακες του υπουργείου παιδείας ή θα γίνει χαμός!!!Και όταν λέμε χαμός ενοούμε ΧΑΜΟΣ!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2011, 07:15:33 μμ από alexlion »

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 07:43:11 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!!
Θα ήθελα αν μπορεί και γνωρίζει κάποιος να μου διευκρινήσει πόσα χρήματα παίρνει ένας ωρομίσθιος των ΕΠΑΣ. Παίρνει 15 ευρώ ή έγιναν και εκεί περικοπές?? Τελικά είναι σίγουρο ότι θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ?? 
Σας ευχαριστώ πολύ!  :-[
Καλωσήρθες mellisanthi.
Παίρνει 15 €/ώρα μικτά (12,5 € καθαρά). Οι περικοπές αφορούν άτομα που παίρνουν μισθό, όπως οι μόνιμοι και οι αναπληρωτές. Οι ωρομίσθιοι μέχρι τώρα δεν είχαν κάποια μείωση σε χρήματα, αλλά είχαν μείωση στις ώρες εργασίας και στο πλήθος τους. Τα τμήματα που δημιουργήθηκαν είναι σχεδόν τα μισά από πέρυσι και οι μόνιμοι σε κάποιες ΕΠΑΣ έχουν αποφασίσει να πάρουν υπερωρίες, οπότε έμειναν ελάχιστες ώρες για ωρομίσθιους.
Φέτος πολλοί συνάδελφοι είναι άνεργοι και από όσους προσλήφθηκαν λίγοι έχουν πλήρες ωράριο.

Δε θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ ως σχολεία, αλλά σύμφωνα με όσα λέει ο σχετικός νόμος του υπουργείου παιδείας από του χρόνου θα λειτουργούν ως Τεχνολογικά Λύκεια. Θα είναι υπό τη διοίκηση του υπουργείου εργασίας, αλλά οι προσλήψεις και οι διορισμοί εκεί θα γίνονται από το υπουργείο παιδείας και τους πίνακές του.
Με βάση αυτό δεν αναμένω να ξαναβγάλει προκήρυξη ο ΟΑΕΔ για να προσλάβει ωρομίσθιους, απλά θα δίνει τα κενά που έχει και το υπουργείο παιδείας θα του στέλνει καθηγητές.
Είστε γελασμένοι αν νομίζετε οτι θα προσλαμβάνει από τους πίνακες του υπουργείου παιδείας και δεν αναγνωρίσουν την προυπηρεσία και των καθηγητών που δούλευαν τόσα χρόνια στον οαεδ.Ή θα τους αναγνωριστεί η προυπηρεσία για να μπουν και αυτοί στους πίνακες του υπουργείου παιδείας ή θα γίνει χαμός!!!Και όταν λέμε χαμός ενοούμε ΧΑΜΟΣ!!!!!!!
αν αναγνωριστει θα αναγνωριστει μονο η εκπαιδευτικη και εως Ιουνιο 201Ο. Και οπως εγινε με τησ γενικης παιδειας θα αναγνωριστει κατα το ήμισυ. Αρα ουτε χαμος θα γινει ουτε τιποτα. Α και που εισαι. Οι πινακες ανοιγουν μονο για παιδαγωγικη επαρκεια. Αρα πρεπει να αλλαξει και αυτο , αρα θα γινει χαμος και απο την αλλη πλευρα.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 08:00:12 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!!
Θα ήθελα αν μπορεί και γνωρίζει κάποιος να μου διευκρινήσει πόσα χρήματα παίρνει ένας ωρομίσθιος των ΕΠΑΣ. Παίρνει 15 ευρώ ή έγιναν και εκεί περικοπές?? Τελικά είναι σίγουρο ότι θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ?? 
Σας ευχαριστώ πολύ!  :-[
Καλωσήρθες mellisanthi.
Παίρνει 15 €/ώρα μικτά (12,5 € καθαρά). Οι περικοπές αφορούν άτομα που παίρνουν μισθό, όπως οι μόνιμοι και οι αναπληρωτές. Οι ωρομίσθιοι μέχρι τώρα δεν είχαν κάποια μείωση σε χρήματα, αλλά είχαν μείωση στις ώρες εργασίας και στο πλήθος τους. Τα τμήματα που δημιουργήθηκαν είναι σχεδόν τα μισά από πέρυσι και οι μόνιμοι σε κάποιες ΕΠΑΣ έχουν αποφασίσει να πάρουν υπερωρίες, οπότε έμειναν ελάχιστες ώρες για ωρομίσθιους.
Φέτος πολλοί συνάδελφοι είναι άνεργοι και από όσους προσλήφθηκαν λίγοι έχουν πλήρες ωράριο.

Δε θα καταργηθούν οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ ως σχολεία, αλλά σύμφωνα με όσα λέει ο σχετικός νόμος του υπουργείου παιδείας από του χρόνου θα λειτουργούν ως Τεχνολογικά Λύκεια. Θα είναι υπό τη διοίκηση του υπουργείου εργασίας, αλλά οι προσλήψεις και οι διορισμοί εκεί θα γίνονται από το υπουργείο παιδείας και τους πίνακές του.
Με βάση αυτό δεν αναμένω να ξαναβγάλει προκήρυξη ο ΟΑΕΔ για να προσλάβει ωρομίσθιους, απλά θα δίνει τα κενά που έχει και το υπουργείο παιδείας θα του στέλνει καθηγητές.
Είστε γελασμένοι αν νομίζετε οτι θα προσλαμβάνει από τους πίνακες του υπουργείου παιδείας και δεν αναγνωρίσουν την προυπηρεσία και των καθηγητών που δούλευαν τόσα χρόνια στον οαεδ.Ή θα τους αναγνωριστεί η προυπηρεσία για να μπουν και αυτοί στους πίνακες του υπουργείου παιδείας ή θα γίνει χαμός!!!Και όταν λέμε χαμός ενοούμε ΧΑΜΟΣ!!!!!!!
αν αναγνωριστει θα αναγνωριστει μονο η εκπαιδευτικη και εως Ιουνιο 201Ο. Και οπως εγινε με τησ γενικης παιδειας θα αναγνωριστει κατα το ήμισυ. Αρα ουτε χαμος θα γινει ουτε τιποτα. Α και που εισαι. Οι πινακες ανοιγουν μονο για παιδαγωγικη επαρκεια. Αρα πρεπει να αλλαξει και αυτο , αρα θα γινει χαμος και απο την αλλη πλευρα.
και ποιός το λεέι αυτό εσύ?εσυ και κάποιοι χθεσινοί που νομίζετε οτι θα μπέιτε μπροστά από ανθρώπους που δουλεύουν τόσα χρόνια στην εκπάιδευση?Κατσε και να δεις τι χαμός θα γίνει σου λέω !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 10:57:45 μμ »
Alexlion κανείς δεν είπε ότι δε θα αναγνωριστεί η προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ, αλλά δε μας το υπέγραψαν κιόλας.
Απλά τα λέω αυτά σε αντιστοιχία με ό,τι έγινε όταν αναγνωρίστηκαν οι ώρες των καθηγητών γενικής παιδείας.
Δεν έχει σημασία που δεν ανέφερα τίποτα για την αναγνώριση κι εμένα θα με σύμφερε να γίνει, επειδή από το 2003 δουλεύω στον ΟΑΕΔ και εξακολουθώ να διδάσκω ακόμα και φέτος που πάρα πολλοί συνάδελφοι έχουν μείνει χωρίς ωράριο...

Επίτρεψέ μου να σου πω, όμως, ότι δεν θα έχει νόημα η αναγνωρισμένη προϋπηρεσία από τον ΟΑΕΔ όπως είχε για τους καθηγητές γενικής παιδείας που εργάστηκαν ως αναπληρωτές και οι περισσότεροι πρόλαβαν να γίνουν μόνιμοι. Το λέω αυτό διότι με το τέλος της μεταβατικής (που δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα - πιστεύω ότι θα τελειώσει σύντομα για να προλάβει να κάνει ΑΣΕΠ πριν αφήσει τη θέση της στο Υπ. Παιδείας στον επόμενο υπ. παιδείας) η αναγνωρισμένη προϋπηρεσία του ΟΑΕΔ θα είναι απλά προσαύξηση πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ αν πιάσει ο υποψήφιος τη βάση. Αυτό, όμως, το είχαμε και πριν, επειδή πάντα αναγνωρίζονταν η προϋπηρεσία από τον ΟΑΕΔ στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Άρα βλέπεις κανένα νόημα στην αναγνώριση; Αν τελειώσει η μεταβατική το καλοκαίρι του 2012 δε θα χρειαστεί καμιά αναγνώριση, εφόσον θα ισχύει ο 3848 και θα πρέπει να είσαι επιτυχών του ΑΣΕΠ για να διδάξεις στα δημόσια σχολεία, με προσαυξημένο το βαθμό από την προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2011, 11:01:52 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 10:59:25 μμ »
Αν αναγνωριστει θα αναγνωριστει μονο η εκπαιδευτικη και εως Ιουνιο 201Ο. Και οπως εγινε με τησ γενικης παιδειας θα αναγνωριστει κατα το ήμισυ. Αρα ουτε χαμος θα γινει ουτε τιποτα. Α και που εισαι. Οι πινακες ανοιγουν μονο για παιδαγωγικη επαρκεια. Αρα πρεπει να αλλαξει και αυτο , αρα θα γινει χαμος και απο την αλλη πλευρα.
paralia1978 δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα λόγω του ότι είναι κλειδωμένοι οι πίνακες από προϋπηρεσία.
Να θυμάσαι ότι είναι κλειδωμένη για προϋπηρεσία μετά τις 30-6-2010. Όταν έρχεται κάποιος από την ΕΕ με προϋπηρεσία που πραγματοποίησε εκεί πριν τις 30-6-2010 συμπεριλαμβάνεται κανονικά στους πίνακες. Το ίδιο συμβαίνει και για την προϋπηρεσία ιδιωτικού εκπαιδευτικού που απολύθηκε ή έκλεισε το σχολείο ή το τμήμα.
Άρα κανένα κανένα νομικό ζήτημα δεν τίθεται για πιθανή αναγνώριση της προϋπηρεσίας από τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:05:44 μμ »
σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας ...
σε κάποιες ειδικότητες είναι πολύ δύσκολο να περάσεις τη βάση.
εκεί τι θα γίνει; θα μείνουν άδειοι οι πίνακες αναπληρωτών ή θα φροντίσουν να μπουν εύκολα θέματα;
χαλαρά βέβαια μπορούν να εμφανίσουν πίνακες "αποτυχόντων ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία" και "αποτυχόντων ΑΣΕΠ χωρίς προϋπηρεσία"!

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:15:11 μμ »
σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας ...
σε κάποιες ειδικότητες είναι πολύ δύσκολο να περάσεις τη βάση.
εκεί τι θα γίνει; θα μείνουν άδειοι οι πίνακες αναπληρωτών ή θα φροντίσουν να μπουν εύκολα θέματα;
χαλαρά βέβαια μπορούν να εμφανίσουν πίνακες "αποτυχόντων ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία" και "αποτυχόντων ΑΣΕΠ χωρίς προϋπηρεσία"!
Ο νέος νόμος προβλέπει ότι μετά τον πίνακα των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ θα υπάρχει και πίνακας των αποτυχόντων αλλά πάλι με τη σειρά που είχαν στην συνολική βαθμολογία τους στον ΑΣΕΠ (βαθμολογία γραπτών και προσαυξήσεις). Αν λοιπόν δεν επαρκούν οι υποψήφιοι του πίνακα επιτυχόντων για διορισμούς και προσλήψεις, θα παίρνουν και από τον δεύτερο πίνακα. 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:18:11 μμ »
σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας ...
σε κάποιες ειδικότητες είναι πολύ δύσκολο να περάσεις τη βάση.
εκεί τι θα γίνει; θα μείνουν άδειοι οι πίνακες αναπληρωτών ή θα φροντίσουν να μπουν εύκολα θέματα;
χαλαρά βέβαια μπορούν να εμφανίσουν πίνακες "αποτυχόντων ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία" και "αποτυχόντων ΑΣΕΠ χωρίς προϋπηρεσία"!
Αυτό που λες συμβαίνει και στους μηχανολόγους και στους ηλεκτρολόγους. Στον προηγούμενο ΑΣΕΠ έμειναν 13 και 5 θέσεις αντίστοιχα. Δε νομίζω ότι θα καταφύγουν σε εύκολα θέματα για να υπάρξουν πολλοί επιτυχόντες, επειδή έτσι θα χάσει ο διαγωνισμός το κύρος του. Δε θα βάλουν και πανεύκολα θέματα για να περάσουν όλοι τη βάση, διότι τότε θα έχει καταλυθεί το νέο σύστημα προσλήψεων, εφόσον οι περισσότεροι θα είναι επιτυχόντες ΑΣΕΠ και το ποιος θα διδάξει θα κρίνεται μόνο από τις προσαυξήσεις που παίρνει από προϋπηρεσία, ξένη γλώσσα, υπολογιστές και μεταπτυχιακά. Αυτό θα σημάνει σχεδόν επιστροφή στο σύστημα με την προϋπηρεσία...

Ο 3848 προβλέπει ότι μετά τον πίνακα των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ θα υπάρχει και πίνακας των αποτυχόντων με τη σειρά που είχαν στη βαθμολογία τους στον ΑΣΕΠ συνυπολογίζοντας τις προσαυξήσεις.

Ας τελειώσει με το καλό αυτή η μεταβατική και θα δούμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2011, 11:21:26 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:28:25 μμ »
Alexlion κανείς δεν είπε ότι δε θα αναγνωριστεί η προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ, αλλά δε μας το υπέγραψαν κιόλας.
Απλά τα λέω αυτά σε αντιστοιχία με ό,τι έγινε όταν αναγνωρίστηκαν οι ώρες των καθηγητών γενικής παιδείας.
Δεν έχει σημασία που δεν ανέφερα τίποτα για την αναγνώριση κι εμένα θα με σύμφερε να γίνει, επειδή από το 2003 δουλεύω στον ΟΑΕΔ και εξακολουθώ να διδάσκω ακόμα και φέτος που πάρα πολλοί συνάδελφοι έχουν μείνει χωρίς ωράριο...

Επίτρεψέ μου να σου πω, όμως, ότι δεν θα έχει νόημα η αναγνωρισμένη προϋπηρεσία από τον ΟΑΕΔ όπως είχε για τους καθηγητές γενικής παιδείας που εργάστηκαν ως αναπληρωτές και οι περισσότεροι πρόλαβαν να γίνουν μόνιμοι. Το λέω αυτό διότι με το τέλος της μεταβατικής (που δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα - πιστεύω ότι θα τελειώσει σύντομα για να προλάβει να κάνει ΑΣΕΠ πριν αφήσει τη θέση της στο Υπ. Παιδείας στον επόμενο υπ. παιδείας) η αναγνωρισμένη προϋπηρεσία του ΟΑΕΔ θα είναι απλά προσαύξηση πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ αν πιάσει ο υποψήφιος τη βάση. Αυτό, όμως, το είχαμε και πριν, επειδή πάντα αναγνωρίζονταν η προϋπηρεσία από τον ΟΑΕΔ στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Άρα βλέπεις κανένα νόημα στην αναγνώριση; Αν τελειώσει η μεταβατική το καλοκαίρι του 2012 δε θα χρειαστεί καμιά αναγνώριση, εφόσον θα ισχύει ο 3848 και θα πρέπει να είσαι επιτυχών του ΑΣΕΠ για να διδάξεις στα δημόσια σχολεία, με προσαυξημένο το βαθμό από την προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ.
[/quote Κάτσε και να δεις πως θα φύγει νύχτα η κυρία και το υπουργείο της όλο.Δε θα χρειαστεί να φτάσουμε ως το καλοκαίρι!

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Οι Προσλήψεις στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, ο Ν.3848 και το Τεχνολογικό Λύκειο
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:35:33 μμ »
@alexlion
Δεν έχω καταλάβει τι σε εκνευρίζει και τι θα ήθελες εσύ να γίνει. Να σου θυμίσω μόνο ότι πέρα από τη Διαμαντοπούλου, ο νόμος έχει ήδη ψηφιστεί και είναι σε ισχύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.