*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #308 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:31:20 μμ »
παρακάλα να είναι 100 όλοι του ΠΕΟ4 πλήρους ωραρίου πλάκα πλάκα. και από όλο το ΠΕΟ4 τους χημικούς επικαλέστηκες βρε κοπέλα μου; τι κακοί άνθρωποι που πρέπει να είμαστε τελικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #309 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:53:39 μμ »
Επικαλεστηκα τους χημικους,διοτι ειναι αυτοι που κυριως κανουν βιολογια...
Κακα τα ψεμματα ειναι ΜΕΓΑΛΗ αδικια, σπουδασες κατι πολυ συγκεκριμενο...Κανουνε βιολογια για να βολευτουν εις βαρος των βιολογων..
Ε καποτε πρεπει να αλλαξουμε νοοτροπια..φτανει πια!ΔΕ μου φταις εσυ συγκεκριμενα,δε μου φταιει κανενας καψερος χημικος,φυσικος, μου φταινε οοοοοοολα οσα λεγονται και γινονται εις βαρος καποιων ανθρωπων που στη τελικη τι ζητανε???Να μας δοθει η ευκαιρια να διδαξουμε αυτο που σπουδασαμε!Ξαφνικα μπηκαμε παλι ολοι στο ιδιο καζανι οι ΠΕ04!Ε οχι επειδη ετσι μας συμφερει!Α και κατι τελευταιο, το ποσους θα παρουν απο καθε ειδικότητα το ξερει(;) μονο το υπουργειο.Οποτε οτι και να λεμε ειναι περιττο!

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #310 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:01:13 μμ »
μην ανοίξουμε αυτήν την κουβέντα ποιος κάνει τι. και σεις ζητάτε να συμπληρώνετε μόνο με χημεία. εμείς ζητάμε και καμιά φυσική. τέλος πάντων , έχουμε άλλα βάσανα την δεδομένη στιγμή. το υπουργείο αυτήν την στιγμή καλή μου δεν ξέρει τίποτα στο εγγυούμαι. το αγγούρι στο τι θα πάρει από κάθε ειδικότητα θα το φάνε σε λίγες μέρες , όταν δεν θα βγαίνουν τα κουκιά ούτε με όλα τα μαγικά του χουντίνι. καληνύχτα σου.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #311 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:39:28 μμ »
μην ανοίξουμε αυτήν την κουβέντα ποιος κάνει τι. και σεις ζητάτε να συμπληρώνετε μόνο με χημεία. εμείς ζητάμε και καμιά φυσική.

Εμεις δε ζηταμε να συμπληρωσουμε με τιποτα, αφου η συντριπτικη πλειοψηφια των αναπληρωτων βιολογων διδασκει βιολογια σε 2-4 σχολεια. Αλλά αν καποιος αναπληρωτης βιολογος ηταν να συμπληρωσει ωραριο με αλλο μαθημα σε Β' ή Γ' λυκειου (για μικροτερες ταξεις δεν το συζηταω), η χημεια θα ηταν σιγουρα προτιμοτερη λογω πανεπιστημιακου υποβαθρου.

παρακάλα να είναι 100 όλοι του ΠΕΟ4 πλήρους ωραρίου πλάκα πλάκα.

Αυτο ελειπε, να διορισουν εστω κι εναν αναπληρωτη Φυσικο ή Χημικο χωρις ταυτοχρονα να διορισουν τουλαχιστον 90 (το μισο των περσινων) αναπληρωτες βιολογους... οταν εκατονταδες μονιμοι φυσικοι και χημικοι εχουν μηδεν ωρες φυσικης στα σχολεια τους και υποτυπωδεις ωρες χημειας και παιρνουν βιολογια για να φαινεται οτι κατι κανουν! Οποιο ΠΥΣΔΕ ζητησει αναπληρωτη Φυσικο ή Χημικο, το Υπουργειο να φροντισει ν'απαντησει: εχετε ηδη ενα σωρο μονιμους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #312 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:48:18 μμ »
ρε συ utenar τι είναι αυτά που λες; για το μεν πρώτο ποτέ δεν το συνάντησα ( τέτοια γκαντεμιά , να μην έχω συναντήσει ούτε έναν βιολόγο που να κάνει μόνο βιολογία) και για το μεν δεύτερο με απογοήτευσες γιατί μέχρι τώρα έγραφες σοβαρά πράγματα και το έχω γράψει ανοιχτά στο forum. δεν χωρά καν απάντηση. καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:07:10 πμ »
ρε συ utenar τι είναι αυτά που λες; για το μεν πρώτο ποτέ δεν το συνάντησα ( τέτοια γκαντεμιά , να μην έχω συναντήσει ούτε έναν βιολόγο που να κάνει μόνο βιολογία) και για το μεν δεύτερο με απογοήτευσες γιατί μέχρι τώρα έγραφες σοβαρά πράγματα και το έχω γράψει ανοιχτά στο forum. δεν χωρά καν απάντηση. καληνύχτα.
Αυτά που λέει ο utenar έχουν αποδειχθει! Θίγεις την αξιοπρέπεια κάποιου που έχει δίκαιο. Είναι λιγο χοντρό.
Νομίζω ότι πρέπει να συλλέξουμε επίσημα στοιχεία από τα ίδια τα σχολεία. Τις διευθύνσεις δεν τις συμφέρει να δώσουν στοιχεία.
Αρκετά σχολεία έχουν το προσωπικό τους στο ιντερνετ. και τα υπόλοιπα μπορούμε να τα ξεγελάσουμε να μας πούνε αν έχουν 1 βιολόγο. Αν κάνει ο καθένας ένα στατιστικό για την πόλη του, θα αποκτήσουμε την αξιοπιστία που μας στερούν οι συντεχνίες. Επιπλέον αν αρχίσουμε την προσπάθεια πολλοί θα φοβούνται μην αποκαλυφθούν και θα αρχίσουν να μαζεύονται

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #314 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:13:13 πμ »
όπα, δεν έθιξα τίποτα. και η τοποθέτησή μου στο τόπικ σας ήταν καλοπροαίρετη και ενημερωτική (για το 100 ) και μακάρι να βγω ψεύτης. τώρα αν θέλετε όλη μέρα να ασχολείστε με το μεγαλείο της επιστήμης σας έναντι των άλλων , δικαίωμά σας.το με απογοήτευσες το θεωρείς χοντρό; ήμαρτον κύριε. καληνύχτα  ρε παιδιά , θα τρελαθούμε τελείως εδώ.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #315 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:29:05 πμ »

Αυτο ελειπε, να διορισουν εστω κι εναν αναπληρωτη Φυσικο ή Χημικο χωρις ταυτοχρονα να διορισουν τουλαχιστον 90 (το μισο των περσινων) αναπληρωτες βιολογους... οταν εκατονταδες μονιμοι φυσικοι και χημικοι εχουν μηδεν ωρες φυσικης στα σχολεια τους και υποτυπωδεις ωρες χημειας και παιρνουν βιολογια για να φαινεται οτι κατι κανουν! Οποιο ΠΥΣΔΕ ζητησει αναπληρωτη Φυσικο ή Χημικο, το Υπουργειο να φροντισει ν'απαντησει: εχετε ηδη ενα σωρο μονιμους!
Ξεχνάς κάτι:φέτος οι φυσικοί και οι χημικοί θα κάνουν ενισχυτική στο γυμνάσιο! Άρα πάλι φυσικοί και χημικοί θα προσληφθούν.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #316 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:41:23 πμ »
όπα, δεν έθιξα τίποτα. και η τοποθέτησή μου στο τόπικ σας ήταν καλοπροαίρετη και ενημερωτική (για το 100 ) και μακάρι να βγω ψεύτης. τώρα αν θέλετε όλη μέρα να ασχολείστε με το μεγαλείο της επιστήμης σας έναντι των άλλων , δικαίωμά σας.το με απογοήτευσες το θεωρείς χοντρό; ήμαρτον κύριε. καληνύχτα  ρε παιδιά , θα τρελαθούμε τελείως εδώ.
Ουτε στιγμή δεν ισχυριστήκαμε οτι η βιολογία είναι πιο σπουδαία από την φυσική και την Χημεία. Το ανάποδο έγινε και από επίσημους φορείς των άλλων. Ειλικρινά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πολλοί σε αυτό το φόρουμ χρησιμοποιούν αυτό το επιχείρημα για να μειώσουν τα στοιχεία που παραθέτουμε. Απλά δεν στέκει ότι πιστεύουμε στο μεγαλείο της βιολογίας έναντι των άλλων. Ισότιμη προσπαθούμε να την κάνουμε. Τα αυτονόητα.
Επίσης προσπαθούμε να την διδάξουμε. Οχι Φυσική και Χημεία. Εχει αποδειχθεί!
Χοντρό ήταν πως του είπες ότι δεν είναι σοβαρά αυτά που λέει, ενώ έχει και δίκαιο από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #317 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:44:53 πμ »
Σιγουρα δε συναντησες αναπληρωτες Βιολογους, αλλά μονιμους Βιολογους, που οπως κι οι μονιμοι Φυσικοχημικοι δε θελουν να πανε σε 2ο σχολειο. Απλά οι πρωτοι μονιμοι ειναι πολυ λιγοτεροι των δευτερων.

Για το δευτερο, εφοσον μαθευτηκε μεσω survey οτι υπαρχει τοση δυσαναλογια μονιμων Φυσικοχημικων/Βιολογων, τι περιμενες να πω; Ουτε λογικο ειναι, ουτε δικαιο, να παρουν εστω κι εναν αναπληρωτη Φυσικοχημικο χωρις να παρουν συντριπτικα περισσοτερους αναπληρωτες Βιολογους. Απο ανθρωπιστικης πλευρας, δε λεω, ας παρουν και λιγους αναπληρωτες Φυσικοχημικους (παρολο που εσεις διδασκετε κι αλλου που εμεις δεν μπορουμε), αλλά απο ηθικής πλευρας, ε δεν ειναι δυνατον η αναλογια των αναπληρωτων να μην ειναι συντριπτικα υπερ των Βιολογων, οταν ολοι επρεπε να ηταν ηδη μονιμοι!

Κι εσυ μ'απογοητευσες οταν στο τοπικ των Χημικων ειπες οτι εμεινε η 2ωρη Βιολογια στην Α' γυμνασιου! Καταρχας, η Βιολογια εμεινε διοτι διαφορετικα θα μειωνονταν οι ωρες ΦΕ των μονιμων στα γυμνασια (πλειοψηφια: Φυσικοχημικοι), πραγμα που ηταν ακριβως το αντιθετο απο το σκοπό του Υπουργειου, το οποιο ηθελε να τους βολεψει για να μην ειναι υπεραριθμοι. Εδω εβαλαν μια επιπλεον ωρα Φυσικης προς αυτον το σκοπο (αν κι εγω περιμενα να βαλουν Χημειας), θα εκαναν μετα τρεις τις ωρες ωστε να δημιουργησουν κι αλλους υπεραριθμους; Ενω τωρα οι φετινες ωρες ειναι 5 με την προσθηκη της Φυσικης κι οι μονιμοι βολευτηκαν μια χαρα.
Δευτερον, τι σε πειραζε που εμεινε η Βιολογια της Α' γυμνασιου που ειναι θαυμασιο μαθημα κι απολυτως αναγκαιο για τη μορφωση και γενικη παιδεια καθε μαθητη; Το παραλογο θα ηταν να φυγει, οχι να μεινει.
Δε γινεται οι Βιολογοι να συμπαραστεκομαστε στους Χημικους οσον αφορα στο τραγικο μονοωρο της Χημειας, αλλά οι Χημικοι να κανετε το αντιθετο!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #318 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:01:50 πμ »
Επίσης προσπαθούμε να την διδάξουμε. Οχι Φυσική και Χημεία. Εχει αποδειχθεί!

Αυτο ακριβως. Εδω προεκυψαν 352 κενα Βιολογων μονο βασει Α'αναθεσης και +2 ωρες στο ωραριο, φαντασου να συζητουσαμε για συμπληρωση ωραριου με Β'αναθεση ποσα θα προεκυπταν! Οι αναπληρωτες δε ζητησαμε καν να συμπληρωσουμε με άλλα, ζητησαμε να καλυψουμε τα κενα μας - το αυτονοητο δηλαδη!!!

Ξεχνάς κάτι:φέτος οι φυσικοί και οι χημικοί θα κάνουν ενισχυτική στο γυμνάσιο! Άρα πάλι φυσικοί και χημικοί θα προσληφθούν.

Σωστα μου την ειπες, προς στιγμην το ξεχασα εντελως αυτο! ;D Και την Προσθετη στο λυκειο.

Ουτε καν τη διεξοδο των ιδιαιτερων σε γυμνασιο και λυκειο  δεν εχουμε! Μονο απο μαθητες που δινουν πανελλαδικως το μαθημα μπορει να βρεθει ιδιαιτερο, ομως Χημικοι παιρνουν ακομη κι αυτα, οπως διαβασα σε αλλο τοπικ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:05:56 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #319 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:10:28 πμ »
Επίσης προσπαθούμε να την διδάξουμε. Οχι Φυσική και Χημεία. Εχει αποδειχθεί!

Αυτο ακριβως. Εδω προεκυψαν 352 κενα Βιολογων μονο βασει Α'αναθεσης και +2 ωρες στο ωραριο, φαντασου να συζητουσαμε για συμπληρωση ωραριου με Β'αναθεση ποσα θα προεκυπταν! Οι αναπληρωτες δε ζητησαμε καν να συμπληρωσουμε με άλλα, ζητησαμε να καλυψουμε τα κενα μας - το αυτονοητο δηλαδη!!!

Ξεχνάς κάτι:φέτος οι φυσικοί και οι χημικοί θα κάνουν ενισχυτική στο γυμνάσιο! Άρα πάλι φυσικοί και χημικοί θα προσληφθούν.

Σωστα μου την ειπες, προς στιγμην το ξεχασα εντελως αυτο! ;D Και την Προσθετη στο λυκειο.

Ουτε καν τη διεξοδο των ιδιαιτερων σε γυμνασιο και λυκειο  δεν εχουμε! Μονο απο μαθητες που δινουν πανελλαδικως το μαθημα μπορει να βρεθει ιδιαιτερο, ομως Χημικοι παιρνουν ακομη κι αυτα, οπως διαβασα σε αλλο τοπικ!
θα γίνει πρόσθετη στο λύκειο;

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #320 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:16:42 πμ »
 Για το δίωρο της α γυμνασίου utenar ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ότι δεν με πειράζει καθόλου και είναι όντως θαυμάσιο μάθημα. Ξέρεις επίσης , ότι ο μόνος λόγος που το ανέφερα , ήταν μόνο για να καταδείξω ότι ενώ γίνονται αλλαγές σε άλλους και σωστά ίσως , σε έμάς έχουμε το απαράδεκτο δίωρο συνολικά στο γυμνάσιο. τόσο θαυμασιότεροι είστε για άλλη μία φορά; γιατί και η χημεία είναι θαυμασιο μάθημα φίλε μου ξέρεις .και σας στηρίζει απόλυτα σαν επιστήμη. μην δημιουργείς λοιπόν λάθος εντυπώσεις. τώρα για τις διαρροές που λες και το πόσο ανταποκρινόντουσαν στην πραγματικότητα αυτά, εγώ έχω εντελώς διαφορετική πληροφόρηση, την έχω ξαναγράψει στο φόρουμ , μην επαναλαμβάνομαι. ούτε ανθρωπιστική πλευρά ούτε τίποτα. Το νούμερο που έγραψα σήμερα , ήθελε μόνο να καταδείξει τι μας περιμένει συνολικά. Φαντάζεσαι να είναι σε τόσο μικρό νούμερο οι διαφορές μας ευδιάκριτες για να έχει νόημα η αντιπαράθεση; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Και οι αναπληρωτές βιολόγοι κάνουν χημείες ανετότατα και απορώ για την επιμονή σας. επίσης εδώ στο φόρουμ δεν βλέπουμε να συμπαραστέκεστε σε εμας , εκτός αν κάπου μου διαφεύγει. Να αποφασίσουμε λοιπόν να μιλάμε με ειλικρίνεια καλό θα κάνει σε όλους μας. άντε να κοιμηθούμε τώρα . καληνύχτα σας.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #321 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:30:47 πμ »
Για το δίωρο της α γυμνασίου utenar ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ότι δεν με πειράζει καθόλου και είναι όντως θαυμάσιο μάθημα. Ξέρεις επίσης , ότι ο μόνος λόγος που το ανέφερα , ήταν μόνο για να καταδείξω ότι ενώ γίνονται αλλαγές σε άλλους και σωστά ίσως , σε έμάς έχουμε το απαράδεκτο δίωρο συνολικά στο γυμνάσιο. τόσο θαυμασιότεροι είστε για άλλη μία φορά; γιατί και η χημεία είναι θαυμασιο μάθημα φίλε μου ξέρεις .και σας στηρίζει απόλυτα σαν επιστήμη. μην δημιουργείς λοιπόν λάθος εντυπώσεις. τώρα για τις διαρροές που λες και το πόσο ανταποκρινόντουσαν στην πραγματικότητα αυτά, εγώ έχω εντελώς διαφορετική πληροφόρηση, την έχω ξαναγράψει στο φόρουμ , μην επαναλαμβάνομαι. ούτε ανθρωπιστική πλευρά ούτε τίποτα. Το νούμερο που έγραψα σήμερα , ήθελε μόνο να καταδείξει τι μας περιμένει συνολικά. Φαντάζεσαι να είναι σε τόσο μικρό νούμερο οι διαφορές μας ευδιάκριτες για να έχει νόημα η αντιπαράθεση; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Και οι αναπληρωτές βιολόγοι κάνουν χημείες ανετότατα και απορώ για την επιμονή σας. επίσης εδώ στο φόρουμ δεν βλέπουμε να συμπαραστέκεστε σε εμας , εκτός αν κάπου μου διαφεύγει. Να αποφασίσουμε λοιπόν να μιλάμε με ειλικρίνεια καλό θα κάνει σε όλους μας. άντε να κοιμηθούμε τώρα . καληνύχτα σας.
Νατο πάλι. Το είδατε;
ΔΕν υπήρξε ποτέ πρόβλημα με το να κάνουν οι χημικοί και οι Φυσικοί Β ανάθεση Βιολογία. Ποτέ. Για αυτό και ήταν λογικό οι λίγοι βιολόγοι να κάνουν β ανάθεση κάτι άλλο.
Το πρόβλημα ήταν/ είναι ( και για αυτό διαμαρτυρόμαστε) να κάνουν α ανάθεση Βιολογία.
Να μαζέψουμε τους αριθμούς! όχι άλλες παρεξηγήσεις. Αποδείξεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.