*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 82289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:08:27 μμ »
Καλά ρε παιδια έχουμε ξεφυγει τελείως ; θεωρείτε ότι υπάρχει πιθανότητα να γίνουμε ξαφνικά Δανία του νότου και μπορούν τα ΟΛΑ παιδιά να αγοράσουν tablet ή ξαφνικά ο νεοφιλελευθερισμός έγινε η θρησκεία του νεοέλληνα ;
Η δημόσια δωρεάν παιδεία ειναι συνταγματικό δικαίωμα του πολίτη ικαι μάλιστα πληρώνουμε φόρους γι'αυτό.
Κατα τη γνώμη μου τα βιβλία της δευτεροβάθμιας θα πρέπει να είναι μία καλη έκδοση ετσι ώστε να αντέχει στο χρόνο και να περνάνε από τον ένα μαθητή στο άλλο κάθε χρονια . Οσο αφορά την πρωτοβάθμια της οποίας τα βιβλία είναι βιβλία -τετράδια άρα εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να περνάνε από από τον ένα μαθητη στο αλλό , να μείνει η κατάσταση ως έχει....
Και βέβαια το πιο σημαντικο είναι τα βιβλία να σωστά γραμμένα και όχι προχειροδουλειες, απλά και μόνο για να μη χάσουμε κονδύλια της ΕΕ .
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:10:38 μμ »
Εγώ το βλέπω να πηγαίνουν οι καθηγητές με ρυθμούς χελώνας του χρόνου αφού χωρίς βιβλίο και χωρίς την δυνατότητα να βγάζεις αρκετές φωτοτυπίες στο σχολείο έχει να πέσει πολύ γράψιμο στον πίνακα (και πόσες φωτοτυπίες να πληρώσεις απο την τσέπη σου;). Βεβαια απο την άλλη ξέρουμε οτι θα αρχίσει η σχολική χρονιά και με πολλά κενά άρα η υπουργός όλα εν σοφία εποίησε... Το κάνει για να προλάβουμε εμείς οι αναπληρωτές που θα μας προσλαβουν (αν μας προσλάβουν) αργά αυτούς που ξεκινάνε Σεπτέμβριο  :P... Βρε όλα να τα σκέφτεται αυτή η γυναίκα;    ;D

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:26:20 μμ »
Η δημόσια δωρεάν παιδεία ειναι συνταγματικό δικαίωμα του πολίτη και μάλιστα πληρώνουμε φόρους γι'αυτό.

Α, πα πα!
Φωτιά θα πέσει να μας κάψει!  ;D

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:32:30 μμ »
Καλά ρε παιδια έχουμε ξεφυγει τελείως ; θεωρείτε ότι υπάρχει πιθανότητα να γίνουμε ξαφνικά Δανία του νότου και μπορούν τα ΟΛΑ παιδιά να αγοράσουν tablet ή ξαφνικά ο νεοφιλελευθερισμός έγινε η θρησκεία του νεοέλληνα ;
Η δημόσια δωρεάν παιδεία ειναι συνταγματικό δικαίωμα του πολίτη ικαι μάλιστα πληρώνουμε φόρους γι'αυτό.
Κατα τη γνώμη μου τα βιβλία της δευτεροβάθμιας θα πρέπει να είναι μία καλη έκδοση ετσι ώστε να αντέχει στο χρόνο και να περνάνε από τον ένα μαθητή στο άλλο κάθε χρονια . Οσο αφορά την πρωτοβάθμια της οποίας τα βιβλία είναι βιβλία -τετράδια άρα εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να περνάνε από από τον ένα μαθητη στο αλλό , να μείνει η κατάσταση ως έχει....
Και βέβαια το πιο σημαντικο είναι τα βιβλία να σωστά γραμμένα και όχι προχειροδουλειες, απλά και μόνο για να μη χάσουμε κονδύλια της ΕΕ .

Συνάδελφε το να προσπαθείς να προοδεύσεις είναι ευχής έργο. Κανείς δεν είπε ότι ΟΛΑ τα παιδιά μπορούν να αγοράσουν tablet τα περισσότερα μπορούν όμως, αλλά η πρόταση που έκανα ήταν να το κάνει το κράτος.

Δεν διαφωνώ καθόλου για όσα λες για τα βιβλία. Το ερώτημα είναι τι κάνουμε χωρίς αυτά.
Α και να μην το ξεχάσω δεν είναι κακό να γίνουμε Δανία του νότου και αν αυτό είναι νεοφιλευθερισμός, σοσιαλισμός, κουμμουνισμός, δεξιά αριστερά στην μέση ο μανώλης νομίζω ότι δεν νοιάζει κανέναν πια. Η ταμπλέτα δεν είναι ταμπέλα.

Τι θα κάνουμε αν δεν έχουμε βιβλία από τον Σεπτέμβρη μέχρι τα Χριστούγεννα ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:36:43 μμ »
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, γιατί δε διάβασα όλα τα μηνύματα, αλλά μη ξεγελιέστε. Οι δημοσιογραφίσκοι άρχισαν να ξεφουρνίζουν την αλήθεια. "Είναι τέτοιο το πρόβλημα, που σκέφτεται το υπουργείο τη διαδικασία της απευθείας ανάθεσης".  Οπότε, μην πονοκεφαλιάζετε πώς θα βρείτε λύσεις. Μην παίζετε το παιχνίδι αυτών των δοσίλογων.  Όλος ο ντόρος για να ικανοποιηθεί κάποιος μεγαλοεκδότης ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:39:33 μμ »
Και μετά θα λένε τα κανάλια "το καλό υπουργείο που βρήκε λύση στο πρόβλημα των βιβλίων!Άξιο!"
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:43:48 μμ »
Ότι καναμε και με αθλια βιβλία που είχαμε.... φωτοτυπίες  και σημειώσεις οι μαθητές . Αν βέβαια όλα λειτουργούσαν όπως έπρεπε θα μπορούσαν οι σημειώσεις να ανεβαίνουν στο ιντερνετ και ...ναι να γίνουμε Δανία του νότου αλλά δυό χρόνια που είμαι στα σχόλεία και ρωτάω για το e school, και τους επιμορφωτες των ΠΕΚ αλλά και τους πληροφιρικούς των σχολείων άκρη δεν έχω βγάλει..
Οσο αφορα τις ταμπέλες και τις ταμπλέτες........ καλο είναι να μην μπερδευουμε την ιδιώτική πρωτοβουλια που είναι σεβαστη και τόσο πολύ σαμποτάρεται από το ελληνικό τέρας της γραφειοκρατίας, με τις υπορχεώσεις της πολιτείας απένατι στους πολίτες της.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:44:53 μμ »
Και μετά θα λένε τα κανάλια "το καλό υπουργείο που βρήκε λύση στο πρόβλημα των βιβλίων!Άξιο!"

Αν δεν είχαμε δοσίλογους συνδικαλιστές (όχι όλοι, φυσικά, αλλά οι πλειοψηφία) θα έπρεπε να στηριχτούμε στο γεγονός και να κάνουμε λευκή απεργία. Βαρέθηκα να είμαι εγώ ο σάκος του μποξ για τις παραλείψεις των δοσίλογων πολιτικών. Κάθε φορά, πρέπει να σπάω το κεφάλι μου πώς θα κάνω το ένα και πώς θα κάνω το άλλο, χωρίς οικονομικούς πόρους. Ε, ας αφήσουμε για μία φορά τους προϊσταμένους μας να εκτεθούν.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:49:48 μμ »
Και μετά θα λένε τα κανάλια "το καλό υπουργείο που βρήκε λύση στο πρόβλημα των βιβλίων!Άξιο!"

Αν δεν είχαμε δοσίλογους συνδικαλιστές (όχι όλοι, φυσικά, αλλά οι πλειοψηφία) θα έπρεπε να στηριχτούμε στο γεγονός και να κάνουμε λευκή απεργία. Βαρέθηκα να είμαι εγώ ο σάκος του μποξ για τις παραλείψεις των δοσίλογων πολιτικών. Κάθε φορά, πρέπει να σπάω το κεφάλι μου πώς θα κάνω το ένα και πώς θα κάνω το άλλο, χωρίς οικονομικούς πόρους. Ε, ας αφήσουμε για μία φορά τους προϊσταμένους μας να εκτεθούν.
++++++++++++++++
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 31, 2011, 11:49:26 πμ »
όσον αφορά την χρήση της τεχνολογίας στην όλη εκπαιδευτική διαδικασία, συμπεριλαμβανομένου των ebooks, της ανάρτησης σημειώσεων και γενικού υλικού στο eclass κλπ, θέλω να παρατηρήσω ότι γενικά υπάρχει μια απάθεια εκ μέρους του συνόλου των εκπαιδευτικών. Όλοι λένε "που να μπλέξω τώρα με τέτοιες ιστορίες", το θεωρούν μπελά και ξεβόλεμα, και κυρίως ότι θα τους τρώει χρόνο.

Θα σας αναφέρω συγκεκριμένα περιστατικά από το σχολείο:
Πριν από χρόνια σε ένα Γυμνάσιο που ήμουν, δεν είχαν τον Έπαφο, και τις βαθμολογίες τις έβγαζαν ο κάθε υπεύθυνος τμήματος με το κομπιουτεράκι δίπλα του! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι αντίδραση υπήρχε από τον πληροφορικό του σχολείου , όταν ο διευθυντής ήθελε να αγοράσει το πρόγραμμα για τον εκσυγχρονισμό του σχολείου, γιατί όλη η δουλειά θα έπεφτε προφανως σε αυτόν!
Δεν είχε και άδικο βέβαια. Το σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν ο κάθε συνάδελφος στο μάθημά του να μπαίνει και να καταχωρεί τους βαθμούς του στον υπολογιστή! Εδώ υπάρχει πάλι αντίδραση: α δεν ξέρω από υπολογιστή, δεν είναι δουλειά δική μου, .... όλα αυτά τρόμαζαν και οι καθηγητές αντιδρουσαν.

Το να αναρτούν οι καθηγητές σημειώσεις, ασκήσεις, υλικό κλπ σε κατάλληλο διαμορφωμένο δικτυακό τόπο, είναι κάτι στο οποίο το σύνολο των καθηγητών αντιδρούν.

Και θα το επαναλάβω για άλλη μια φορά: Στο εξωτερικό τα παραπάνω γίνονται εδώ και χρόνια. Οι καθηγητές δουλεύουν ωράριο 9-5 στο σχολείο και ασχολούνται ακριβώς με αυτά τα θέματα, φτιάχνουν υλικό, αναρτούν υλικό κλπ , και οι συνεδριάσεις γίνονται στις 8 το βράδυ κλπ. Ξεκινούν 16 Αυγούστου να δουλεύουν στο σχολείο για την νέα χρονιά, τη στιγμή που εμείς είμαστε στις παραλίες.  Και φυσικά αμοίβονται με τον διπλάσιο μισθό από εμάς παίρνοντας από 2500€!
Εμείς όμως στις απεργίες επικαλούμαστε ότι πληρωνόμαστε τα μισά χρήματα από ότι ένας καθηγητής του εξωτερικού, αγνοώντας φυσικά το γεγονός ότι το ωράριό τους είναι διπλάσιο!

Εμείς θέλουμε τα 2500€ τον μήνα, αλλά να δουλεύουμε 4 ώρες ημερησίως (20-21 ώρες εβδομ), να γκρινιάζουμε γιατί έχουμε 2 κενά στο προγραμμα, γιατί μας έβαλε 1η ώρα, και γιατί μας έβαλε 7ηώρα μάθημα, και όταν γίνονται σχολικές γιορτές να ρωτάμε αν είναι υποχρεωτικό να πάμε κλπ κλπ (μην τα αναφέρω όλα τα στραβά μας. Αλλά θέλουμε 2500€ για την τεμπελιά μας και την κουτοπονηριά μας.

Και επειδή έχω ακούσει εδώ μέσα την κλασική δικαιολογία "μα στο εξωτερικό έχουν άλλες υποδομές, κάθε καθηγητής έχει το γραφείο του και το Laptop του", εγώ σας λέω, ότι αν αύριο το πρωί τα σχολεία εκσυγχρονιστούν με σούπερ αίθουσες, κάθε καθηγητής να έχει το γραφείο του, τον υπολογιστή του, την γραμματέα του, τον αράπη του να του κάνει αέρα κλπ, και του έλεγε το Υπουργείο "να έχεις τις υποδομές, δούλεψε τώρα 9-5 κάθε μέρα υποχρεωτικό ωράριο χτυπώντας και κάρτα και έλα 16 Αυγούστου στο σχολείο και πάρε και 2500€", πολλοί θα στραβομουτσουνιάζανε και θα νοσταλγούσαν τις μέρες που έκανες τις 2-3 ωρίτσες μάθημα και μετά δρόμο για λαική, ιδιαίτερα και αραλίκι!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 31, 2011, 12:36:17 μμ »

Το να αναρτούν οι καθηγητές σημειώσεις, ασκήσεις, υλικό κλπ σε κατάλληλο διαμορφωμένο δικτυακό τόπο, είναι κάτι στο οποίο το σύνολο των καθηγητών αντιδρούν.

φτιάξε ένα δικό σου blog και χρησιμοποίησε το στο μάθημα σου, μη περιμένεις e-class, κάντο μόνος σου

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 31, 2011, 12:40:22 μμ »

Το να αναρτούν οι καθηγητές σημειώσεις, ασκήσεις, υλικό κλπ σε κατάλληλο διαμορφωμένο δικτυακό τόπο, είναι κάτι στο οποίο το σύνολο των καθηγητών αντιδρούν.

φτιάξε ένα δικό σου blog και χρησιμοποίησε το στο μάθημα σου, μη περιμένεις e-class, κάντο μόνος σου
εννοείται! το έχω κάνει ήδη! το Πανελλήνιο Σχολικό δίκτυο (www.sch.gr) παρέχει πλατφόρμα eclass όπου μπορείς να φτιάξεις άνετα και πολύ εύκολα ακόμα και διαδικτυακό διαγώνισμα με βαθμολογία κλπ! Ψάξιμο θέλει!

Εκεί έχω βάλει και σε ηλεκτρονικάή μορφή τα σχολικά βιβλία που τα πήρα από την ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.!
Όρεξη και αγάπη να έχει κανείς για το εκπαιδευτικό έργο και κάνεις παπάδες!
Δυστυχώς υπάρχει η αντίληψη από αρκετούς, γιατί να τα κάνω αυτά με 1000€ ευρώ που παίρνω.

Εγώ απλά αν δεν τα έκανα, θα είχα βαρεθεί τη ζωή μου στο σχολείο!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 31, 2011, 01:01:50 μμ »

Το να αναρτούν οι καθηγητές σημειώσεις, ασκήσεις, υλικό κλπ σε κατάλληλο διαμορφωμένο δικτυακό τόπο, είναι κάτι στο οποίο το σύνολο των καθηγητών αντιδρούν.

Και θα το επαναλάβω για άλλη μια φορά: Στο εξωτερικό τα παραπάνω γίνονται εδώ και χρόνια. Οι καθηγητές δουλεύουν ωράριο 9-5 στο σχολείο και ασχολούνται ακριβώς με αυτά τα θέματα, φτιάχνουν υλικό, αναρτούν υλικό κλπ , και οι συνεδριάσεις γίνονται στις 8 το βράδυ κλπ. Ξεκινούν 16 Αυγούστου να δουλεύουν στο σχολείο για την νέα χρονιά, τη στιγμή που εμείς είμαστε στις παραλίες.  Και φυσικά αμοίβονται με τον διπλάσιο μισθό από εμάς παίρνοντας από 2500€!
Εμείς όμως στις απεργίες επικαλούμαστε ότι πληρωνόμαστε τα μισά χρήματα από ότι ένας καθηγητής του εξωτερικού, αγνοώντας φυσικά το γεγονός ότι το ωράριό τους είναι διπλάσιο!

Εμείς θέλουμε τα 2500€ τον μήνα, αλλά να δουλεύουμε 4 ώρες ημερησίως (20-21 ώρες εβδομ), να γκρινιάζουμε γιατί έχουμε 2 κενά στο προγραμμα, γιατί μας έβαλε 1η ώρα, και γιατί μας έβαλε 7ηώρα μάθημα, και όταν γίνονται σχολικές γιορτές να ρωτάμε αν είναι υποχρεωτικό να πάμε κλπ κλπ (μην τα αναφέρω όλα τα στραβά μας. Αλλά θέλουμε 2500€ για την τεμπελιά μας και την κουτοπονηριά μας.

Και επειδή έχω ακούσει εδώ μέσα την κλασική δικαιολογία "μα στο εξωτερικό έχουν άλλες υποδομές, κάθε καθηγητής έχει το γραφείο του και το Laptop του", εγώ σας λέω, ότι αν αύριο το πρωί τα σχολεία εκσυγχρονιστούν με σούπερ αίθουσες, κάθε καθηγητής να έχει το γραφείο του, τον υπολογιστή του, την γραμματέα του, τον αράπη του να του κάνει αέρα κλπ, και του έλεγε το Υπουργείο "να έχεις τις υποδομές, δούλεψε τώρα 9-5 κάθε μέρα υποχρεωτικό ωράριο χτυπώντας και κάρτα και έλα 16 Αυγούστου στο σχολείο και πάρε και 2500€", πολλοί θα στραβομουτσουνιάζανε και θα νοσταλγούσαν τις μέρες που έκανες τις 2-3 ωρίτσες μάθημα και μετά δρόμο για λαική, ιδιαίτερα και αραλίκι!

++++++++++++  Ετσι, ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι !!! Και δεν το λες μονο εσυ killbill  αλλα το συνολο της κοινωνιας. Υστερα μας φταινε τα ΜΜΕνημερωσης  οταν τα λενε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 31, 2011, 04:10:26 μμ »
Και θα το επαναλάβω για άλλη μια φορά: Στο εξωτερικό τα παραπάνω γίνονται εδώ και χρόνια. Οι καθηγητές δουλεύουν ωράριο 9-5 στο σχολείο και ασχολούνται ακριβώς με αυτά τα θέματα, φτιάχνουν υλικό, αναρτούν υλικό κλπ , και οι συνεδριάσεις γίνονται στις 8 το βράδυ κλπ. Ξεκινούν 16 Αυγούστου να δουλεύουν στο σχολείο για την νέα χρονιά, τη στιγμή που εμείς είμαστε στις παραλίες.

Μπορείς να μας αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα χωρών και κάποιες πηγές ίσως;
Επίσης, σε αυτές τις χώρες πόσες "διακοπές" έχουν συνολικά μέσα στη χρονιά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.