*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 81893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #392 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:11:34 μμ »
Σήμερα μου είπαν μερικοί μαθητές μου  ότι  κάποια dvd που στάλθηκαν ( και μοιράσαμε) δεν "διαβάζονται" , ένα 10-15 % στο σύνολο όπως διαπίστωσα σε 2 υπολογιστές του σχολείου με καινούργια dvd wr που όλα τα υπόλοιπα τα "βλέπουν" κανονικά ... προχειρότητα ,τσαπατσουλιά ,άμετρος βλακεία στη διαχείριση έστω και των στοιχειωδών ;   
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:41 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #393 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:11:42 μμ »
διαβάστε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Βήματος σχετικά με τα σχολικά βιβλία στο εξωτερικό εδώ

Αναφέρω κάποιες γραμμές από το άρθρο αυτό:

Γαλλία: «Τα δανειζόμαστε για ένα έτος»

Ισπανία: «Τα αγοράζουμε από την πρώτη μέρα»

Βρετανία: «Δανειζόμαστε τα βασικά αλλά αγοράζουμε τα… “έξτρα”»

ΗΠΑ: «Εξαρτάται από τα… οικονομικά του σχολείου σου»

και συμπληρώνω:
Ελλάδα: "ΤΣΑΜΠΑ!" ξεγελώντας τον Έλληνα ότι είναι τσάμπα δηλαδή, και παίρνοντάς του τα από αλλού, και ο χαζός ο Έλληνας το πιστεύει ότι του παρέχονται δωρεάν βιβλία.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:25:12 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #394 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:26:45 μμ »
killbill λύσσαξες με τα βιβλία και το πόσο θέλεις να ΜΗΝ είναι δωρεάν! Κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια γράφεις. Δεν βαρέθηκες; Απορώ γιατί δεν σε παίρνει σύμβουλο η υπουργός..
Ε μα πια! Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #395 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:31:16 μμ »
ναι βρε Landau, πιστεύω ότι ο Έλληνας πρέπει κάποια στιγμή να βρει τον δάσκαλό του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:41 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #396 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:34:18 μμ »
δηλαδη το προβλημα της παιδειας μας ειναι οτι ΔΕΝ πληρωνουμε τα βιβλια;;; :o
αν αρχισουμε να τα πληρωνουμε θα φτιαξουν ολα;; δε θα γινονται π.χ. φροντιστηρια που ελεγες πριν;;;;;;;
μηπως χασαμε τη μπαλα;;;;; ενα καλο υπαρχει στην εκπαιδευση, να το αλλαξουμε;;;;;;;
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #397 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:59:16 μμ »
Βρε killbill μου, το πρόβλημά μας δηλαδή είναι πως δεν πληρώνουμε βιβλία και δίδακτρα στα σχολεία άμεσα αλλά έμμεσα από τους φόρους; Δηλαδή μου φταίει το ότι δεν πληρώνω την Χ εργολάβο εγώ προσωπικά στο χέρι που ο δρόμος μου είναι γεμάτος τρύπες; Το κράτος μου μου λέει ότι κάποια πράγματα (υγεία, παιδεία, ασφάλεια, κ.ά.) είναι κοινωνικά αγαθά, πληρώνω τους φόρους μου και αυτοί φροντίζουν με τα δικά μου λεφτά να τα μοιράζουν αναλόγως και να μου τα παρέχουν δωρεάν, χωρίς να έχω κάποια άλλη επιβάρυνση. Αν είναι να τα πληρώνω άμεσα, ας μου κόψουν από τους φόρους μου το αντίστοιχο μερίδιο να πηγαίνω να αγοράζω και όποια βιβλία θέλω για τα παιδιά μου (να μη γράφουν και ότι η καταστροφή της Σμύρνης ήταν συνωστισμός στο λιμάνι) και να φτιάχνω μόνη μου το δρόμο έξω από το σπίτι μου να τελειώνουμε! Ας μου πούνε ότι δεν θα έχω δημόσια νοσοκομεία που θα πληρώνονται από την ασφάλειά μου, να μην πληρώνω τόσα ένσημα και να τα κρατάω να πηγαίνω σε κλινικές όποτε αρρωσταίνω να με περιποιούνται σαν άνθρωπο!!
Δηλαδή αν πληρώνω τα βιβλία θα βελτιωθεί η ποιότητα της παιδείας μου; Δε θα υπάρχουν φροντιστήρια; Ας μας πούνε ότι οι φόροι θα πηγαίνουν σε μια σωστή ΠΔΣ μετά το σχολέιο, σε βιβλιοθήκες και υποδομές και ας αγοράζουμε τα βιβλία, όπως είπες δεν είναι και κανένα τρομερό ποσόν και ό,τι πληρώνεις το "πονάς"!! Η κοροϊδία ενοχλεί και εξοργίζει, παίρνουν τα λεφτά μας και τα τρώνε στην κυριολεξία και με κάθε έννοια!!
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #398 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:12:19 μμ »
Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί το έχουμε κάνει τόσο μεγάλο θέμα τα βιβλία.

Σκεφτείτε ότι είμαστε μια προνομοιούχα χώρα όπου τα βιβλία στην Αθμια & Βθμια εκπαίδευση παρέχονται δωρεάν.

Ξέρετε τι γίνεται στις άλλες χώρες; ή το μόνο που ξέρετε για τις άλλες χώρες είναι οι μισθοί που παίρνουν; (χωρίς βέβαια να μας ενδιαφέρουν οι συνθήκες, το κόστος ζωής, και τα ωράρια που δουλεύουν για να παίρνουν αυτούς τους μισθούς)

Σε άλλες χώρες οι μαθητές ή τα πληρώνουν ή τα επιστρέφουν στο τέλος της χρονιάς σε άριστη κατάσταση (αλλιώς τα πληρώνουν τότε).  Το γνωρίζατε;

Και γκρινιάζουμε εμείς που μας τα δίνουν όλα τσάμπα, και στο τέλος τα καίμε και στήνουμε χορό γύρω από τη φωτιά;

Έλεος δηλαδή. Μην είμαστε αχάριστοι!

.....

Συγγνώμη βρε Killbill 20 βιβλία κατά μέσο όρο ( γυμνάσιο + λύκειο)  επί 0,80 ευρώ ( κόστος ΟΕΔΒ) = 16 ευρώ ανά μαθητή κάθε χρονιά . Οι γονείς πληρώνουν 15 ευρώ με την εγγραφή κάθε χρονιά , άρα ήδη ο τζάμπας πέθανε και απογυμνώνεται το υπουργείο χάριν παιδιάς για την "δωρεάν παιδεία" εφόσον οι γονείς ήδη πληρώνουν τα βιβλία ,αλλά οι άχρηστοι στο υπουργείο φέτος δεν ήταν ικανοί ούτε να τα τυπώσουν...
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #399 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:39:36 μμ »
δηλαδη το προβλημα της παιδειας μας ειναι οτι ΔΕΝ πληρωνουμε τα βιβλια;;; :o
αν αρχισουμε να τα πληρωνουμε θα φτιαξουν ολα;; δε θα γινονται π.χ. φροντιστηρια που ελεγες πριν;;;;;;;
μηπως χασαμε τη μπαλα;;;;; ενα καλο υπαρχει στην εκπαιδευση, να το αλλαξουμε;;;;;;;
δεν θα λυθούν όλα τα προβλήματα, αλλά θα είναι η αρχή.
Και πρόσεξε, κάνεις ένα λάθος λες "ΔΕΝ πληρώνουμε τα βιβλία", ενώ εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο, είπα "νομίζουμε ότι δεν τα πληρώνουμε!!" έχει διαφορά

Βρε killbill μου, το πρόβλημά μας δηλαδή είναι πως δεν πληρώνουμε βιβλία και δίδακτρα στα σχολεία άμεσα αλλά έμμεσα από τους φόρους; Δηλαδή μου φταίει το ότι δεν πληρώνω την Χ εργολάβο εγώ προσωπικά στο χέρι που ο δρόμος μου είναι γεμάτος τρύπες;
Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Άλλο να φαίνεται η κίνηση ότι τα πληρώνει χέρι με χέρι και να βάζει το χέρι στην τσέπη, και άλλο να νομίζει ότι είναι δωρεάν ενώ στην ουσία τα χρυσοπληρώνει.

Αν τα πληρώναμε χέρι με χέρι πιο φτηνά θα μας έρχονταν. Τώρα σου κοπανάει μια φορολογία στον αδόξαστο και εκεί μέσα έχουν κοστολογηθεί και τα έξοδα της εκτύπωσης. Μπορεί κανείς να ελέξει αν όντως έχει γίνει ο σωστός υπολογισμός; ή μας χρεώνουν το κάθε βιβλίο χρυσό;

Σίγουρα θα άρχιζε να αλλάζει η νοοτροπία των παιδιών όταν θα πληρώνουν τα βιβλία χέρι με χέρι και όχι να τα πληρώνουν οι γονείς μέσω φορολογίας. Θα τα εκτιμούσαν, και θα σέβονταν την παιδεία.

Εγώ όταν πήγαινα φροντιστήρια και στο δημοτικό ακόμα (Αγγλικά μουσική κλπ) παρόλο που ήμουν μικρός, οι γονείς μου παντα μου έδιναν εμένα τα λεφτά να πληρώνω για να καταλαβαίνω ότι εκεί που μου στέλνουν κοστίζει και να μην μου δωθεί η εντύπωση ότι είναι τσάμπα.

Αυτό έχουμε χάσει σήμερα πιστεύω.
Αν διαβάσατε το άρθο της εφημερίδας παραπάνω για το τί γίνεται στο εξωτερικό, λέτε όλοι να κάνουν λάθος και μόνο στην Ελλάδα να είμαστε σωστοί;

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #400 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 08:01:04 μμ »

Αν διαβάσατε το άρθο της εφημερίδας παραπάνω για το τί γίνεται στο εξωτερικό, λέτε όλοι να κάνουν λάθος και μόνο στην Ελλάδα να είμαστε σωστοί;

Δε μας ενδιαφέρει αγαπητέ , τα συμφέροντα τους δεν είναι και δικά μας ,εν ευθέτω χρόνω θα τους κανονίσουμε...
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #401 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 08:14:25 μμ »
Μια βδομάδα κατάληψης έκλεισε στο σχολείο της κόρης μου. Κύριο αίτημα:"θέλουμε βιβλία". Η διαδικασία είναι απλή, σύντομη και δημοκρατική. Η πλειοψηφία ψήφισε κατάληψη.  Βάζουν το λουκέτο, κρεμάνε το πανό και όποιο συμμαθητή τους θέλει να κάνει μάθημα τον γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια. Άλλωστε, πόσοι μαθητές έχουν το θάρρος να πουν ότι θέλουν το σχολείο ανοιχτό; Συνήθως δεν τολμούν μη τυχόν και χαρακτηριστούν σπασίκλες, "φυτά" ή αντιδραστικοί. Εν τω μεταξύ η ύλη προχωράει κανονικά στα φροντιστήρια. Τα απογεύματα βάζουν τα κεφάλια μέσα γιατί οι φουκαράδες οι γονείς πληρώνουν. Δεν τους παίρνει για πορείες, συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας και χαβαλέ στα πηγαδάκια το απόγευμα. Όσο για τους συμμαθητές τους που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάνε στο φροντιστήριο (δεν είναι λίγοι μεσούσης της οικονομικής κρίσης), αυτοί ας πάνε να ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2011, 08:16:54 μμ από Κυκλάμινο »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #402 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 08:48:26 μμ »
Μια βδομάδα κατάληψης έκλεισε στο σχολείο της κόρης μου. Κύριο αίτημα:"θέλουμε βιβλία". Η διαδικασία είναι απλή, σύντομη και δημοκρατική. Η πλειοψηφία ψήφισε κατάληψη.  Βάζουν το λουκέτο, κρεμάνε το πανό και όποιο συμμαθητή τους θέλει να κάνει μάθημα τον γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια. Άλλωστε, πόσοι μαθητές έχουν το θάρρος να πουν ότι θέλουν το σχολείο ανοιχτό; Συνήθως δεν τολμούν μη τυχόν και χαρακτηριστούν σπασίκλες, "φυτά" ή αντιδραστικοί. Εν τω μεταξύ η ύλη προχωράει κανονικά στα φροντιστήρια. Τα απογεύματα βάζουν τα κεφάλια μέσα γιατί οι φουκαράδες οι γονείς πληρώνουν. Δεν τους παίρνει για πορείες, συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας και χαβαλέ στα πηγαδάκια το απόγευμα. Όσο για τους συμμαθητές τους που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάνε στο φροντιστήριο (δεν είναι λίγοι μεσούσης της οικονομικής κρίσης), αυτοί ας πάνε να ...

  +++++++++++++++++++++++++++++++ 

και στο σχολείο της κόρης μου μια απ΄τα ίδια. από τον αγιασμό και δώθε έκαναν πέντε μέρες μάθημα και τις υπόλοιπες κατάληψη. Το δε περίεργο είναι πως τα παιδιά του σχολείου είναι συνολικά 382. Ψηφίζουν κάθε μέρα...τα παιδιά που είναι κατά της κατάληψης είναι σταθερά 44. Υπέρ της κατάληψης ......402!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚοροΪδευόμαστε;  Και όταν τα ρωτάς για τα αιτήματα σου λένε " ε να, δεν έχουμε βιβλία κτλ" και όταν τους λες " αυτό σας πειράζει πάρα πολύ;" σου λένε ευθαρσώς " εντάξει, δεν καιγόμαστε κιόλας αλλά χαβαλές να γίνεται και μάθημα να μην κάνουμε...." - συν όλα τα άλλα τις δύο πρώτες μέρες μοιράσανε και έντυπο υλικό γνωστής κομματικής νεολαίας ...το οποίο έντυπο διάβασε ο περσινός πρόεδρος του δεκαπενταμελούς και η κόρη μου έλεγε ότι διάβαζε και κόμπιαζε γιατί εμφανώς δεν καταλάβαινε και το νόημα κάποιων δύσκολων λέξεων.....

αυτά για το περιβόητο .... μαθητικό κίνημα.. Εντάξει παιδιά, κι εμείς κάναμε καταλήψεις ( εν έτει 88 -89 που είχε παραλύσει το σύμπαν ) και όλο και κάτι ξέρουμε απο το τι σημαίνει κατάληψη....αυτά μετά τις 9.00 που την κάνουν και οι καθηγητές έχουν ξεχυθεί στις καφετέριες της πόλης και διαδηλώνουν από εκεί τα ....αγωνιστικά τους αισθήματα....  ως εκ τούτου, μη μου ζητάτε σα γονιός  να σεβαστώ τέτοιους "αγώνες" ....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #403 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 09:50:58 μμ »
δηλαδη το προβλημα της παιδειας μας ειναι οτι ΔΕΝ πληρωνουμε τα βιβλια;;; :o
αν αρχισουμε να τα πληρωνουμε θα φτιαξουν ολα;; δε θα γινονται π.χ. φροντιστηρια που ελεγες πριν;;;;;;;
μηπως χασαμε τη μπαλα;;;;; ενα καλο υπαρχει στην εκπαιδευση, να το αλλαξουμε;;;;;;;
δεν θα λυθούν όλα τα προβλήματα, αλλά θα είναι η αρχή.
Και πρόσεξε, κάνεις ένα λάθος λες "ΔΕΝ πληρώνουμε τα βιβλία", ενώ εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο, είπα "νομίζουμε ότι δεν τα πληρώνουμε!!" έχει διαφορά
εννοουσα πως δε τα πληρωνουμε την ωρα που τα παιρνουμε(εδω γελαμε και κλαιμε για φετος...)....
αλλα και να τα πληρωναμε τη στιγμη που τα παιρναμε θα μειωνοταν η φορολογια;;;
η σωστη απαντηση ειναι ΟΧΙ αρα δε χρειαζεται να τα πληρωνουμε δις.....
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #404 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 09:53:41 μμ »
ναι βρε Landau, πιστεύω ότι ο Έλληνας πρέπει κάποια στιγμή να βρει τον δάσκαλό του

όχι το δασκαλό του ...μάλλον εννοείς τον εμπορό του ;)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #405 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 09:54:07 μμ »
Όσον αφορά τις καταλήψεις.. επειδή αυτόν τον καιρό γίνονται (μειώνονται σταδιακά βέβαια) καταλήψεις και σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά με αυτές των σχολικών καταλήψεων. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ενήλικες που αναλαμβάνουν οι ίδιοι τις ευθύνες των πράξεών τους, ενώ στη δεύτερη περίπτωση έχουμε ανήλικους που βρίσκονται υπό την κηδεμονία γονεών κλπ. Την όποια ευθύνη, λοιπόν, θα πρέπει να την φέρουν οι γονείς και κηδεμόνες (κανονικά αυτοί έπρεπε να κλείσουν τα σχολεία, και γενικά θα έπρεπε να παραλύσει όλη η χώρα, αλλά κοιμόοοοοοομαστε και όταν ξυπνήσουμε θα αναρωτιόμαστε "μα πώς έγιναν έτσι τα πράγματα;").
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.