*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:19:02 μμ »
Ναι όσο για το ιδιωτικό συμφωνώ. Και για εμάς τις γυναίκες είναι 100 φορές πιο δύσκολο όσο μεγαλώνουμε να πάμε σε εταιρίες. Αν δεν έχουμε ήδη οικογένεια ξέρουν οτι άμεσα θα αποκτήσουμε και δεν μας παίρνει κανείς στις ηλικίες αυτές.

Εννοείται... εδώ ως 25χρονη περνάς από "σεξιστικές" συνεντεύξεις, όπου σε περνάν από κόσκινο για το αν σκοπεύεις να κάνεις οικογένεια! Έχω τέτοια κατά νου και από μεγάλες εταιρείες, δυστυχώς. Εδώ στη βόρεια Ελλάδα τα πράγματα είναι ΧΑΛΙΑ ήδη για τους πληροφορικούς, καθότι δεν υπάρχουν και πολλές αξιόλογες εταιρείες πληροφορικής, αν και νομίζω ότι στην Αθήνα υπάρχουν καλύτερες προοπτικές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:57 »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:23:04 μμ »
Μπορείτε να βρείτε κάποιες εταιρείες Πληροφορικής για τη Βόρειο Ελλάδα, εδώ:

www.sepve.org

Εγώ ψάχνω τακτικά στις σελίδες τους, και αν η αναπλήρωση δεν βγει σε καλό, θα πάω για συνέντευξη

Αποσυνδεδεμένος best_teacher

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Πρώτα ο μαθητής
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:39:28 μμ »
Πιστεύω οτι άσκοπα κάνουμε τόσες αρνητικές εκτιμήσεις... όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα μας καλέσουν !!!
                                                        Καλή επιτυχία σε όλους μας!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:41:54 μμ »
Η πιο αισιόδοξη εκτίμηση. Μακάρι! Καλό Σ/Κ σε όλους και τα λέμε απο Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:57 »

Αποσυνδεδεμένος spidr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19 DTPS
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:50:08 μμ »
Think positive  ;)  τα πράγματα  θα πανε καλα ;D
Ο άνθρωπος μπορεί να καταφέρει τα πάντα αρκεί να το πιστέψει και να προσπαθήσει. +++think positive+++

Αποσυνδεδεμένος eirini21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:57:36 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΕ71 ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 04:12:11 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΕ71 ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ?

Ειρήνη εδώ είμαστε της Πληροφορικής, οπότε κάπως δύσκολο να γνωρίζει κάποιος για δασκάλους ειδικής αγωγής. Βασικά ούτε για εμάς τους ίδιους δε γνωρίζουμε οπότε καταλαβαίνεις...


Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 04:42:00 μμ »
πάντως από άτομο που πέρισυ ήταν σε γραφείο πρωτοβάθμιας ακούστηκε πως οι ΑΚΩ θα κυμανθούν στα περσινά επίπεδα γιατί χρειάζονται πολύ λιγότερους συμβασιούχους λόγω τροϊκας οπότε θα κρατήσουνε περισσότερους ΑΚΩ οι οποίοι όμως θα συμπληρώνουν σε περισσότερα σχολεία. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει βάση αυτό και κατά πόσο είναι υλοποίησιμο.. απλά το μεταφέρω. Επίσης ακούστηκε και το παρακάτω - εξωφρενικό για μένα- οτι τα μεγάλα σχολεία θα έχουν και από έναν πληροφορικής ο οποίος θα είναι υπεύθυνος για τη "γραφειοκρατική" δουλειά που με δυσκολία καταφέρνουν οι διευθυντές...

Αυτό το τελευταίο θα είναι εξοργιστικό... μιλάω από προσωπική πείρα που η διευθύντρια μου στις ώρες μου έβγαζε τα παιδιά στο προαύλιο και με έβαζε να τις υπολογίζω έσοδα έξοδα στο τέλος του μήνα και η ίδια μιλούσε με τις ώρες στο τηλέφωνο.. τόσο πολύ δεν μπορούσε.. Επίσης η κορυφαία "γραφειοκρατική" δουλειά που είχα κάνει μετά από πολλές φασαρίες και απειλές παρακαλώ.. να συντάξω μια έκθεση αυτοαξιολόγησης που θα έστελνε η διευθύντρια με την αίτησή της για την ανανέωση των διευθυντών που έγινε το καλοκαίρι... Ευτυχώς πάει το διευθυντιλίκι για κείνη.. Θέλω να πω οτι αν γίνει κάτι τέτοιο - που δεν το πιστεύω - δεν έχει να κάνει με εκπαίδευση και μερικοί θα βρούνε ευκαιρία να μας εκμεταλλευτούν..


Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 05:37:52 μμ »
Συμφωνώ, απλά φοβάμαι ότι όσο περιμένουμε εμείς ο ιδιωτικός τομέας προχωρά...μετά από 5 χρόνια στην αναμονή στην εκπαίδευση πως θα πάω σε έναν ιδιωτικό τομέα (που ήδη έχει ψιλοκορεστεί) συγκρινόμενη με τα νέα παιδιά που θα αποφοιτούν τότε και θα χουν όρεξη και νέα γνώση. Δηλαδή θα με πάρει ένας ιδιώτης αν του πω "Είμαι 35, έκανα το προγραμμματιστή 4 χρόνια στα νιάτα και μετά το δάσκαλο άλλα 5 αλλά δε μου κάτσε!". Αυτό είναι το πιο προβληματικό...είναι διχασμός για μένα!

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι!Πλέον είναι δύσκολα και στον ιδιωτικό τομέα μετά από τόσα χρόνια στην εκπαίδευση! Ποιος θα μας πάρει κι εκεί;

Έχετε απόλυτο δίκιο. Μετά από χρόνια το δημόσιο σε αχρηστεύει. Και κανείς δεν πρόκειται να μας εμπιστευτεί στον ιδιωτικό τομέα, από την στιγμή που είχαμε βλέψεις για το δημόσιο. Θα θεωρούμαστε υποψήφιοι φυγάδες. Exiled both from heaven (δημόσιο) and hell (ιδιωτικός).

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 06:16:49 μμ »
Πως είναι δυνατόν να έχει ουσιαστικά ξεκινήσει η σχολική χρονιά και να μη γνωρίζουμε ούτε πότε ούτε πόσοι θα προσληφθούν;
Προσωπικά το θεωρώ τουλάχιστον παράλογο και άθλιο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 06:57:52 μμ »
Πως είναι δυνατόν να έχει ουσιαστικά ξεκινήσει η σχολική χρονιά και να μη γνωρίζουμε ούτε πότε ούτε πόσοι θα προσληφθούν;
Προσωπικά το θεωρώ τουλάχιστον παράλογο και άθλιο.
Αυτό πάλι εμένα δεν μου κάνει καμία εντύπωση, κάθε χρόνο τα ίδια δεν έχουμε;

Χριστίνα ευχαριστώ για την απάντηση, και εγώ κάπως έτσι τα βλέπω τα πράγματα .... έχω απογοητευτεί πάρα πολύ, αν αναγκαστώ να αρνηθώ λόγω ωραρίου την πάτησα, μετά θα είμαι άλλα δύο χρόνια άνεργη! Ελπίζω τουλάχιστον να μου δώσουν τη δυνατότητα να πάρω έστω και πολύ λίγες ώρες, για να μην χάσω και τις επόμενες χρονιές!

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:57:25 μμ »
Χριστίνα ευχαριστώ για την απάντηση, και εγώ κάπως έτσι τα βλέπω τα πράγματα .... έχω απογοητευτεί πάρα πολύ, αν αναγκαστώ να αρνηθώ λόγω ωραρίου την πάτησα, μετά θα είμαι άλλα δύο χρόνια άνεργη! Ελπίζω τουλάχιστον να μου δώσουν τη δυνατότητα να πάρω έστω και πολύ λίγες ώρες, για να μην χάσω και τις επόμενες χρονιές!
Είδατε τι ωραία μας κάνουν ότι θέλουν? Θα μας δίνουν ώρες με μεροκάματο πείνας (τόσα χρόνια με τα βιας επιβιώνω) και θα λέμε και ευχαριστώ!

mixalis

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 09:02:42 μμ »
ειμαι γυρω στην 200 θεση και εχω βαλει το κουτακι,εχω πιθανοτητες?

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 09:39:09 μμ »
Το μόνο που μπορεί να μας σώσει(μερικούς από εμάς) είναι να πάρουν ΑΚΩ και στα κλασσικά ολοήμερα όπως ανέφερε η jetry!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.