*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση  (Αναγνώστηκε 57899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 20, 2023, 09:52:01 πμ »
Αν κάποιος πάρει μετάθεση από ειδική σε γενική αγωγή ή αντίστροφα, πρέπει πάλι να υπηρετήσει 2 χρόνια την οργανική του στη νέα του θέση ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 20, 2023, 10:11:59 πμ »
Στις αποσπάσεις λαμβάνεται υπόψη η οργανική; Για παράδειγμα, αν κάποιος είναι ο μοναδικός μόνιμος οργανικά τοποθετημένος σε ένα σχολείο και αιτηθεί απόσπαση, θα πάρει πιο δύσκολα απόσπαση από έναν άλλον με ίδια μόρια που υπηρετεί σε σχολείο με 5 οργανικά τοποθετημένους; Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 20, 2023, 10:19:59 πμ »
Στις αποσπάσεις λαμβάνεται υπόψη η οργανική; Για παράδειγμα, αν κάποιος είναι ο μοναδικός μόνιμος οργανικά τοποθετημένος σε ένα σχολείο και αιτηθεί απόσπαση, θα πάρει πιο δύσκολα απόσπαση από έναν άλλον με ίδια μόρια που υπηρετεί σε σχολείο με 5 οργανικά τοποθετημένους; Ξέρει κανείς;

'Οχι δεν παίζει ρόλο η οργανική.

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 20, 2023, 11:06:34 πμ »
Αν κάποιος πάρει μετάθεση από ειδική σε γενική αγωγή ή αντίστροφα, πρέπει πάλι να υπηρετήσει 2 χρόνια την οργανική του στη νέα του θέση ή όχι;
στις σελ 10 και 34 της εγκυκλιου μεταθεσεων
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/psps9546mtli-psti.pdf
εχει τις απαντησεις που ψαχνεις, αναλογα με το ποια περιπτωση σε ενδιαφερει (αν πχ εισαι νεοδιοριστη στην ειδικη και επιθυμεις μεταθεση σε γενικη ή το αντιστροφο, ή αν διοριστηκες στη γενικη παλαιοτερα και εχεις λαβει μεταθεση στην ειδικη και επιθυμεις επιστροφη στη γενικη κλπ).
Παντως γενικα με τοιυς νεοδιοριστους υπάρχει, οπως εχω καταλαβει τουλαχιστον εγω, μια παρανοηση σχετικα με το εξης: καποιοι νεοδιοριστοι θεωρουν οτι θα πρεπει να υπηρετησουν 2 χρονια την οργανικη τους. Δεν ισχυει αυτο. 1 χρονος ειναι η υποχρεωση υπηρετηση οργανικης, αλλα για να αιτηθουν μεταθεση θα πρεπει να εχουν υπηρετησει 2 χρονια στην περιοχη διορισμου τους . Παραδειγμα: Νεοδιροιστος 2022. Τοποθετηθηκε προσωρινα 1/9/2022 στο σχολειο Α της περιοχης διορισμου του. Η υπηρεσια δεν μπορει να του δωσει απ ευθειας οργανικη μιας και οι οργανικες δινονται τωρα τον μαιο 23. Οποτε η υπηρεσια ειναι σα να του λεει "επειδη δεν μπορω να σου δωσω οργανικη 1/9/22 σε τοποθετω προσωρινα στο σχολειο Α μεχρι 30/6/23 και αν τωρα τον μαιο 23 παρεις οργανικη δεν χρειαζεται να την υπηρετησεις απο 1/9/23 εως και 30/6/24, αφου την υπηρετησες την χρονια που τελειωνει (δηλ η προσωρινη φετινη τοποθετηση=προκαταβολικο ξεχρεωμα της μελλοντικης οργανικης). Οποτε μπορεις ειτε να κατσεις στην οργανικη σου ειτε να αιτηθεις αποσπαση εντος πυσδε, αλλα δεν θα μπορουσες να φυγεις με μεταθεση (ή αποσπαση)  φετος και να πας στην πατριδα σου για την χρονια που ερχεται γιατι πρεπει να κατσεις και το 23-24 σε μας εδω. Τον οκτωβρη 23 ομως μπορεις να αιτηθεις μεταθεση ωστε να πας το 2024-25 στο σπιτι σου". Αρα 1 χρονος ειναι η υπηρετηση οργανικης και 2 χρονια η υπηρετηση στον τοπο διορισμου και δεν ειναι ακριβως το ιδιο οπως νομιζουν καποιοι (αν ηταν το ιδιο δεν θα μπορουσες να παρεις αποσπαση εντος πυσδε το 2023-24)

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2023, 11:08:39 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:28 »

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 20, 2023, 11:24:35 πμ »
Στις αποσπάσεις λαμβάνεται υπόψη η οργανική; Για παράδειγμα, αν κάποιος είναι ο μοναδικός μόνιμος οργανικά τοποθετημένος σε ένα σχολείο και αιτηθεί απόσπαση, θα πάρει πιο δύσκολα απόσπαση από έναν άλλον με ίδια μόρια που υπηρετεί σε σχολείο με 5 οργανικά τοποθετημένους; Ξέρει κανείς;
κανονικα και στις αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε, αλλα και στις εντος πυσδε ισχυει και γενικα λαμβανεται υποψη απο τα Υ.Σ το αρθρο 31 ν.3848 οπου λεει οτι "Απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός".
Τωρα ειδικοτερα μπορει να υπαρχουν διαφοροποιησεις και αναλογα της περιπτωσης. Στο πυσδε που υπηρετω εχω δει τα εξης:
οταν αιτειται εκπαιδευτικος αποσπαση ελεγχεται  απο το πυσδε αν το κενο που θα αφησει (αν αφησει κιολας γιατι μπορει να πλεοναζει) το ζηταει αλλος εκπαιδευτικός,  ωστε να μη δημιουργηθει κενό. Γενικα και περα απο το ν 3848 που το λαμβανουν υποψη τα ΥΣ, ειναι και αντιδεοντολγικο να αποσπασεις εκπαιδευτικο απο 1 σχολειο και να μην αναπληρωσεις ταυτοχρονα το κενο του γιατι θα διαμαρτυρηθει δικαιως ο διευθυντης του σχολειου που χανει εκαπιδευτικο ,αφου θα εχει κενα στο προγραμμα. Οποτε δεν δινεται αποσπαση. ΑΝ κιολας ο εκπαιδευτκος που θελει να φυγει καλυπτει πανελλαδικως εξεταζομενα, τοτε δεν ικανοποιειται η αποσπαση ουτε με σφαιρες. Επισης στο δικο μου πυσδε γινονται δεκτες (ατυπα) και αμοιβαιες αποσπασεις . Ομως εχω δει και περιπτωση εκπκου  με οργανικη σε ακρινό σχολειο της δδε να ζηταει αποσπαση σε σχολειο εντος της πρωτευουσας της δδε και το πυσδε να ικανοποιει την αποσπαση χωρις να εχει βρει αντικαταστατη.Ομως ειχε ζητηθει αναπληρωτης και ο διευθυντης του σχολειου που εχασε εκπκο δεν εφερε αντιρρηση και ¨εκανε υπομονη" μεχρι να του ερθει αναπληρωτης.
Οποτε αν αυτο που ρωτας ειναι το να αιτουνται αποσπασης εκπκος πε02 απο σχολειο α και πε02 απο σχολειο β για το σχολειο Γ και εχουν τα ιδια μορια τοτε θα παρει αποσπαση οποιος δεν αφηνει κενο στο σχολειο της οργανικης του εξαιτιας της πιθανης αποσπασής του
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2023, 12:16:20 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 20, 2023, 12:18:00 μμ »
κανονικα και στις αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε, αλλα και στις εντος πυσδε ισχυει και γενικα λαμβανεται υποψη απο τα Υ.Σ το αρθρο 31 ν.3848 οπου λεει οτι "Απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός".
Τωρα ειδικοτερα μπορει να υπαρχουν διαφοροποιησεις και αναλογα της περιπτωσης. Στο πυσδε που υπηρετω εχω δει τα εξης:
οταν αιτειται εκπαιδευτικος αποσπαση ελεγχεται  απο το πυσδε αν το κενο που θα αφησει (αν αφησει κιολας γιατι μπορει να πλεοναζει) το ζηταει αλλος εκπαιδευτικός,  ωστε να μη δημιουργηθει κενό. Γενικα και περα απο το ν 3848 που το λαμβανουν υποψη τα ΥΣ, ειναι και αντιδεοντολγικο να αποσπασεις εκπαιδευτικο απο 1 σχολειο και να μην αναπληρωσεις ταυτοχρονα το κενο του γιατι θα διαμαρτυρηθει δικαιως ο διευθυντης του σχολειου που χανει εκαπιδευτικο ,αφου θα εχει κενα στο προγραμμα. Οποτε δεν δινεται αποσπαση. ΑΝ κιολας ο εκπαιδευτκος που θελει να φυγει καλυπτει πανελλαδικως εξεταζομενα, τοτε δεν ικανοποιειται η αποσπαση ουτε με σφαιρες. Επισης στο δικο μου πυσδε γινονται δεκτες (ατυπα) και αμοιβαιες αποσπασεις . Ομως εχω δει και περιπτωση εκπκου  με οργανικη σε ακρινό σχολειο της δδε να ζηταει αποσπαση σε σχολειο εντος της πρωτευουσας της δδε και το πυσδε να ικανοποιει την αποσπαση χωρις να εχει βρει αντικαταστατη.Ομως ειχε ζητηθει αναπληρωτης και ο διευθυντης του σχολειου που εχασε εκπκο δεν εφερε αντιρρηση και ¨εκανε υπομονη" μεχρι να του ερθει αναπληρωτης.
Οποτε αν αυτο που ρωτας ειναι το να αιτουνται αποσπασης εκπκος πε02 απο σχολειο α και πε02 απο σχολειο β για το σχολειο Γ και εχουν τα ιδια μορια τοτε θα παρει αποσπαση οποιος δεν αφηνει κενο στο σχολειο της οργανικης του εξαιτιας της πιθανης αποσπασής του

Ευχαριστώ για ακόμα μία φορά. 😀

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 20, 2023, 12:38:52 μμ »
Οποτε αν αυτο που ρωτας ειναι το να αιτουνται αποσπασης εκπκος πε02 απο σχολειο α και πε02 απο σχολειο β για το σχολειο Γ και εχουν τα ιδια μορια τοτε θα παρει αποσπαση οποιος δεν αφηνει κενο στο σχολειο της οργανικης του εξαιτιας της πιθανης αποσπασής του

Είσαι 100% σίγουρος γι'αυτό; Εγώ ξέρω -και το έχω δει να συμβαίνει χρόνια- ότι την απόσπαση την παίρνει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια, αλλά παραμένει στο σχολείο οργανικής μέχρι να έρθει αντικαταστάτης, συνήθως μέχρι την επόμενη φάση αναπληρωτών. Ο 3848 λέει ότι δεν εκτελείται η απόφαση απόσπασης, όχι ότι δε λαμβάνεται απόφαση απόσπασης αν δεν υπάρχει αντικαταστάτης.

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 20, 2023, 01:24:34 μμ »
Είσαι 100% σίγουρος γι'αυτό; Εγώ ξέρω -και το έχω δει να συμβαίνει χρόνια- ότι την απόσπαση την παίρνει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια η συναδελφος αναρωτηθηκε τι γινεται στην περιπτωση που εχουν τα ιδια μορια , αλλά παραμένει στο σχολείο οργανικής μέχρι να έρθει αντικαταστάτης, συνήθως μέχρι την επόμενη φάση αναπληρωτών. Ο 3848 λέει ότι δεν εκτελείται η απόφαση απόσπασης, όχι ότι δε λαμβάνεται απόφαση απόσπασης αν δεν υπάρχει αντικαταστάτης εχεις δικιο ως προς αυτό. Δεν το εξηγησα καλα. Το σωστο είναι ότι λαμβανει την αποσπαση ο εκπκος, αλλα δεν φευγει εκεινη τη στιγμη μεχρι να βρεθει αντικαταστατης δηλ στην ουσια αναπληρωτης. Υπαρχει το ενδεχομενο να βρεθει αναπληρωτης άμεσα και να εκτελεστει η αποσπαση συντομα, αλλα υπαρχει περιπτωση να μην προσληφθει αναπληρωτης κατά τη διαρκεια της χρονιας (εχω δει περπτωσεις που συνεβη αυτό σε πε08, πε05, πε79.01 και πε86, οποτε η αποσπαση δεν εκτελεστηκε. Το μυαλο μου ηταν να απαντησω στην ουσια της ερωτησης της συναδελφου που νομιζω ότι ειχε το εξης αγχος «θελω να παρω αποσπαση αλλα ειμαι η μοναδικη οργανικα ανηκουσα στο σχολειο. Είναι ευκολο με δεδομενο οτι αιτειται αποσπασης και ενας συναδελφος με τα ιδια μορια απο σχολειο που εχει κι αλλους να του καλυψουν τη θεση?"
 Η δικη μου απαντηση λοιπον είναι γενικα ενας εκπκος  μπορει να παρει αποσπαση (αν εχει τα απαιτουμενα μορια) τοσο ευκολα κ γρηγορα οσο ευκολα κ γρηγορα βρεθει αντικαταστατης. Και στην απορια της συναδελφου εφοσον εχουν τα ιδια μορια θα παρει αποσπαση αυτος που δεν αφηνει ελλειμμα ωρων με τη φυγη του


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2023, 01:58:42 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 20, 2023, 01:24:57 μμ »
Είσαι 100% σίγουρος γι'αυτό; Εγώ ξέρω -και το έχω δει να συμβαίνει χρόνια- ότι την απόσπαση την παίρνει αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια, αλλά παραμένει στο σχολείο οργανικής μέχρι να έρθει αντικαταστάτης, συνήθως μέχρι την επόμενη φάση αναπληρωτών. Ο 3848 λέει ότι δεν εκτελείται η απόφαση απόσπασης, όχι ότι δε λαμβάνεται απόφαση απόσπασης αν δεν υπάρχει αντικαταστάτης.
Επίσης έχει τύχει να μην αναπληρωθεί το κενο και ο συνάδελφος ο οποιος είχε αποσπαστεί (σύζυγος ένστολου) να αποδεσμευτεί τελη Μαιου και να πάει στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης του…

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 20, 2023, 01:38:50 μμ »
Επίσης έχει τύχει να μην αναπληρωθεί το κενο και ο συνάδελφος ο οποιος είχε αποσπαστεί (σύζυγος ένστολου) να αποδεσμευτεί τελη Μαιου και να πάει στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης του…

Δυστυχώς, συμβαίνει και αυτό σε κλάδους που το υπουργείο -κακώς- θεωρεί λιγότερο σημαντικούς.

@gtΠE02 Σε περίπτωση ισοβαθμίας, συνήθως προβλέπεται σειρά προτεραιότητας κριτηρίων. Έχουν προτεραιότητα κοινωνικά κριτήρια, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση, κλπ. και αν είναι όλα όλα τα ίδια, γίνεται κλήρωση. Πραγματικά δεν ξέρω αν προβλέπεται νομικά αυτό που λες. Σε περίπτωση ένστασης, πού θα στηριχτεί το ΠΥΣΔΕ να πει ότι έδωσα απόσπαση με κριτήριο το κενό που μένει ή δεν απομένει; Δεν συζητάμε για την αποδέσμευση, αλλά για την απόφαση απόσπασης. 

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 20, 2023, 01:51:58 μμ »
Αποσπάσεις που ανακοινώνονται πριν τις 31/08 γίνονται κανονικά ακόμα και αν είναι μοναδικός στο σχολείο. Αν υπήρχε τέτοιο κώλυμα δεν θα έπαιρναν απόσπαση εκατοντάδες κάθε χρόνο από τα νησιά προς ηπειρωτική Ελλάδα. Επαναλαμβάνω, αναφέρομαι για αποσπάσεις με ημερομηνία απόφασης πριν τις 31/08.

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 20, 2023, 01:53:16 μμ »
Δυστυχώς, συμβαίνει και αυτό σε κλάδους που το υπουργείο -κακώς- θεωρεί λιγότερο σημαντικούς.

@gtΠE02 Σε περίπτωση ισοβαθμίας, συνήθως προβλέπεται σειρά προτεραιότητας κριτηρίων. Έχουν προτεραιότητα κοινωνικά κριτήρια, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση, κλπ. και αν είναι όλα όλα τα ίδια, γίνεται κλήρωση τα επιμερους κριτηρια ισχυουν στις αποσπααεις για το εξωτερικο και σε τοποθετησεις προσωρινες νεοδιοριστων  απ οσο γνωριζω και οχι για αποσπασεις εντος πυσδε . Πραγματικά δεν ξέρω αν προβλέπεται νομικά αυτό που λες. Σε περίπτωση ένστασης, πού θα στηριχτεί το ΠΥΣΔΕ να πει ότι έδωσα απόσπαση με κριτήριο το κενό που μένει ή δεν απομένει; Δεν συζητάμε για την αποδέσμευση, αλλά για την απόφαση απόσπασης μα τη δεδομενη στιγμη που αποφασιζει το πυσδε και καλειται να εγκρινει αποσπαση εχει τη δικαιοδοσια ως ανεξαρτητο γνωμοδοτικο οργανο να γνωμοδοτησει υπερ της αποσπασης του εκπκου που δεν αφηνει ελλειμμα ωρων στο σχολειο του  και σε συνδυασμο με την παγια τακτικη του "συμφεροντος της υπηρεσιας" (δηλ να μην προσληφθει αναπληρωτης εαν και εφοσον δεν υπαρχει αλλος διαθεσιμος τροπος καλυψης του κενου απο τους υπαρχοντες μονιμους).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2023, 02:07:20 μμ από gtΠΕΟ2 »

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 20, 2023, 01:55:47 μμ »
Αποσπάσεις που ανακοινώνονται πριν τις 31/08 γίνονται κανονικά ακόμα και αν είναι μοναδικός στο σχολείο. Αν υπήρχε τέτοιο κώλυμα δεν θα έπαιρναν απόσπαση εκατοντάδες κάθε χρόνο από τα νησιά προς ηπειρωτική Ελλάδα. Επαναλαμβάνω, αναφέρομαι για αποσπάσεις με ημερομηνία απόφασης πριν τις 31/08.
σωστα αλλα αυτο γινεται γιατι το κυσδε και καλα επικαλειται στο προοιμιο της αποσπασης το αρ 31 οτι δηλ το τσεκαρε οτι θα καλυφθουν τα κενα. Αν ομως παρενεβαινε ο ελγκτης δημοσιας διοικησης μαλλον θα ειχε θεμα το κυσδε

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 20, 2023, 02:04:37 μμ »
Αποσπάσεις που ανακοινώνονται πριν τις 31/08 γίνονται κανονικά ακόμα και αν είναι μοναδικός στο σχολείο. Αν υπήρχε τέτοιο κώλυμα δεν θα έπαιρναν απόσπαση εκατοντάδες κάθε χρόνο από τα νησιά προς ηπειρωτική Ελλάδα. Επαναλαμβάνω, αναφέρομαι για αποσπάσεις με ημερομηνία απόφασης πριν τις 31/08.

Μήπως ξέρεις τι γίνεται σε περίπτωση που 2 συνάδελφοι με ίσα μόρια ζητήσουν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ στο ίδιο κενό; Προσπαθούμε να καταλάβουμε αν λαμβάνεται υπόψη το αν αφήνουν κενό στο αρχικό τους σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2023, 02:16:36 μμ από elranna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159614
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.