*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 639327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1428 στις: Ιούνιος 25, 2008, 07:51:23 μμ »
Βλέποντας   τους  διοριστέους  του ΑΣΕΠ,  μήπως το λινκ θα έπρεπε  να μετονομαστεί  "Συμβουλές-Προτάσεις για τον μεθεπόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02" ?

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

εγω μια συβουλη-προταση εχω : κανεις να μην δωσει ασεπ! μα κανεις!  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:49 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1429 στις: Ιούνιος 25, 2008, 09:58:19 μμ »
Και νομίζετε, ότι θα...κλάψει η ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, αν δεν δώσει κανείς? Θα καλέσουν περισσότερους ωρομίσθιους από τις ήδη υπάρχουσες λίστες τους! Αυτοί θα βρούν λύσεις! Εμείς τί κάνουμε.. :(


Πόσες θέσεις για ΠΕ02 ανακοινώθηκαν ακριβώς?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1430 στις: Ιούνιος 25, 2008, 10:04:52 μμ »
Συγνώμη, δεν είχα δεί ότι είχε ήδη ανοιχθεί θέμα για τις "θεσούλες" που προκηρύχτηκαν..! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1431 στις: Ιούνιος 25, 2008, 10:11:59 μμ »
μπορει κανεις να ανοιξει την σελιδα του κεντρου εκπαιδευτικης ερευνας? www.kee.gr ?
ουτε εγω μπορω εδω και μερες!
γιατι ομως? λετε να το κλειδωσαν κιολας? στον προηγουμενο τα ειχαν κλειδωσει οκτωβρη νομιζω. θα ναι πολυ βλακες. θα μου πεις μονο γι αυτο ειναι βλακες??? ε να χαμε να λεγαμε... ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:49 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1432 στις: Ιούνιος 26, 2008, 01:59:29 πμ »
μπορει κανεις να ανοιξει την σελιδα του κεντρου εκπαιδευτικης ερευνας? www.kee.gr ?
ουτε εγω μπορω εδω και μερες!
γιατι ομως? λετε να το κλειδωσαν κιολας? στον προηγουμενο τα ειχαν κλειδωσει οκτωβρη νομιζω. θα ναι πολυ βλακες. θα μου πεις μονο γι αυτο ειναι βλακες??? ε να χαμε να λεγαμε... ;D ;D ;D ;D ;D
το κλειδωνουν;;;;;;;;;;;;; :o :o :o :o :o
γιατι τι περιεχει τα μυστικα του κρατους;;;;;;;;;;;;;;;; :o :o :o :o
Και νομίζετε, ότι θα...κλάψει η ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, αν δεν δώσει κανείς? Θα καλέσουν περισσότερους ωρομίσθιους από τις ήδη υπάρχουσες λίστες τους! Αυτοί θα βρούν λύσεις! Εμείς τί κάνουμε.. :(


Πόσες θέσεις για ΠΕ02 ανακοινώθηκαν ακριβώς?
οχι κοριτσακι μου, αλλα μονο ετσι θα καταργειτο ο ασεπ! για να μην καταθεσει κανεις αιτηση και παραβολο των 20ε(; περισσοτερων; θα δειξει...). αλλα οχι παλι καποια φυτα θα πουν "εγω θα διαβασω και θα διοριστω δεν πα να ναι και 13 οι θεσεις" και απτοητα θα συνεχισουν να ανταλλασσουν βιβλια προτασεις συμβουλες ...
αηδια αισθανομαι.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1433 στις: Ιούνιος 26, 2008, 06:34:13 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Ετοιμάζομαι να πάω στη δουλειά, δουλεύω 7:00-15:00. Το απόγευμα θα γυρίσω μ'ένα κεφάλι καζάνι, θα προσπαθήσω να διαβάσω και να συγκεντρώσω την ύλη καθώς ακόμη ψάχνω ..Μετά θα σκεφτώ ότι οι θέσεις θα'ναι 600 και οι υποψήφιοι περίπου 18000! Θα προσπαθήσω όμως και το ίδιο να κάνετε κι εσείς, να μην λυγίσω. Μην τους αφήνουμε να μας στερήσουν έστω και μία ελπίδα! Αυτοί αυτό θέλουν. Καλή δύναμη σε όλους!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1434 στις: Ιούνιος 26, 2008, 07:46:23 πμ »
συνάδελφοι καλημέρα, ας μην τους κάνουμε τη χάρη, αυτοί (βλ. ΑΣΕΠ και Υπουργείο) προσπαθούν να μας σπάσουν το ηθικό! Δε θα τους περάσει όμως...αλλά και στις εκλογές, να μην τους δωσει κανείς ούτε μισή ψήφο. Μαύρο δαγκωτό!!!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1435 στις: Ιούνιος 26, 2008, 07:57:32 πμ »
Δεν πρέπει να πάει κανείς να ψηφίσει! Αλλά ο Έλληνας ξεχνάει παραμονές εκλογών, ειδικά αν του τάξεις κιόλας!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1436 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:48:19 πμ »
Για να είμαι ειλικρινής αυτός ο διαχωρισμός που κάνουν σε ορισμένους συγγραφείς δεν ξέρω σε τι αποσκοπεί αφού τελικά ρωτάνε τα πάντα. π.χ. ρώτησαν για Ηρόδοτο πέρυσι. Ίσως το μόνο που δεν χρειάζεται να διαβάσεις για τους άλλους είναι τα βιογραφικά.

Δηλώνω εντελώς μπερδεμένος με τη διατύπωση της Βυζαντινής ιστορίας. Μου φαίνεται διαφορετική σε σχέση με πέρυσι.

Καλημέρα!
Όσον αφορά την ιστορία, έβγαλαν αρκετα: πέρσι η ύλη για τη Βυζαντινή ήταν από το 1054 ως το 1453, ενώ φέτος είναι από το 1204 ως το 1453. 150 χρόνια αφαίρεσαν, δεν έχω παράπονο...
Όσο για βιβλία, δεν υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο ούτε για τη Βυζαντινή ούτε για τη Νεότερη...
Σημείωση: προσέξτε τη διατύπωση για τη Νεότερη. Ζητούν τις εξωτερικές σχέσεις τις Ελλάδας με τα υπόλοιπα κράτη από το 1830 ως σήμερα (σήμερα;) και δεν τους ενδιαφέρει, π. χ. το ότι ο Κ. Καραμανλής με την ΕΡΕ βρισκόταν στην εξουσία 8 συναπτά έτη, από το 1954 ως το 1962 (αν θυμάμαι καλά από το περσινό μου διάβασμα...).
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1437 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:51:54 πμ »
Για να είμαι ειλικρινής αυτός ο διαχωρισμός που κάνουν σε ορισμένους συγγραφείς δεν ξέρω σε τι αποσκοπεί αφού τελικά ρωτάνε τα πάντα. π.χ. ρώτησαν για Ηρόδοτο πέρυσι. Ίσως το μόνο που δεν χρειάζεται να διαβάσεις για τους άλλους είναι τα βιογραφικά.

Δηλώνω εντελώς μπερδεμένος με τη διατύπωση της Βυζαντινής ιστορίας. Μου φαίνεται διαφορετική σε σχέση με πέρυσι.
Εδώ ρωτούσαν για τον Φερεκίδη από τη Σύρο.
Για τη Βυζαντινή το ίδιο πράγμα είναι, απλά αντί για 1056-1453 γίνεται 1204-1453

Συνάδελφοι, ο Φερεκύδης από τη Σύρο ανήκει στην Αρχαία Ελληνική Γραμματολογία, οπότε γιατί να μην τον βάλουν ερώτηση; Φυσιολογικότατο μου φαίνεται, άσχετα αν για όλους εμάς είναι λεπτομέρεια...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1438 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:00:01 πμ »
Aν διαβάσει κανείς τα σχολικά βιβλία της ιστορίας είναι καλυμμένος? Κυρίως ποιές τάξεις να προσέξουμε?
[/quote

Όχι, δεν είμαστε καλὒμμένοι στην ιστορία μόνο με τα σχολικά.
Το καινούριο φετινό βιβλίο της Γ λυκείου, επειδή το δίδαξα ως αναπληρώτρια, έκανα τεράστιο κόπο τόσο να καταλαβαίνω εγώ η ίδια τι λέει (είναι απίστευτα πυκνογραμμένο και περιληπτικό ταυτόχρονα. Σχεδόν πάντα απορείς τι προηγήθηκε ή τι έπεται, δεν υπάρχει αλληλουχία και σειρά...) όσο και να το δώσω στα παιδιά να το καταλάβουν και να τους μείνει και κάτι... Ευτυχώς που δεν το έδινε κανένας από τους μαθητές μου Πανελλαδικά για να τους πάρω στο λαιμό μου!... Ένιωθα ότι πάντα υστερούσα σε κάτι (ίσως να παίζει ρόλο και το ότι κανένας συνάδελφος ιστορικός δεν΄δέχτηκε να το διδάξει και το φόρτωσαν σε μένα, την κλασικό φιλόλογο...).
Τώρα από πού θα καλυφθούμε για το διαγωνισμό... Στυλιανίδη, βοήθεια!!!  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1439 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:14:14 πμ »

Ααααααααααααχ αυτη η ιστοια ποσο με αγχωνει.
Ενα οφ τοπικ αλλα συγχιζομαι και μονο που το σκεφτομαι. Μια διευκρινηση: οι δασκαλοι πανε αναπληρωτες χωρις ασεπ? ΚΑι αυτοι που δινουν ασεπ γιατι δινουν? Και τελο ςπαντων ξερουμε ποσα χρονια ακομα θα διοριζονται ολοι? Να διοριστουν οι ανθρωποι δεν μου φταινε σε τιποτα αλλα με επιασε το παραπονο βραδυατικα( οποιος ξερει τις απαντησεις στις αποριες μου ας ενημερωσει γιατι αληθεια δεν ξερω)..
[/quote
Οι δάσκαλοι ήταν στάθηκαν για πάμπολλα χρόνια στην αφάνεια και "ψωμολυσσούσαν", αλλά εδώ και μια 5ετία στάθηκαν τυχεροί με τα ολοήμερα και τους έφεξε, γι' αυτό και διορίζονται σορρηδόν...
Είναι κάτι ανάλογο με τους λογιστές: ήταν ντροπή να είσαι λογιστής κάποτε και τώρα όλοι έχουμε 2 προσωπικούς λογιστές...
Έτσι, λοιπόν, και οι δάσκαλοι σε 5 χρόνια θα ξανα-μπλοκάρουν. Πόσοι πιά να απορροφηθούν;;; άσε που όλοι τώρα διορίζονται στα 22 τους, καπάκι μετά το πτυχίο τους (για να μην πω από το 4ο έτος...), οπότε θα συμπληρώσουν 35-40 χρόνια υπηρεσίας και πού θέση για τους επόμενους που τώρα αρχίζουν να σπουδάζουν...
Γι' αυτό και συμβουλεύω στους μαθητές μου και τους γνωστούς μου να μην δηλώνουν παιδαγωγικό...
Όσο για μας τους φιλολόγους, έρχεται και το δικό μας ξεμπλοκάρισμα, το νιώθω (π. χ. ακούγονται πολλά για ολοήμερα γυμνάσια ή αρχαία στα ΕΠΑΛ...).
Εξάλλου, πάντα έτσι γίνεται: όταν μπλοκάρει ένας κλάδος, κάποιος άλλος ξεμπλοκάρει και το ανάποδο..  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1440 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:19:38 πμ »
μπορει κανεις να ανοιξει την σελιδα του κεντρου εκπαιδευτικης ερευνας? www.kee.gr ?
ουτε εγω μπορω εδω και μερες!
γιατι ομως? λετε να το κλειδωσαν κιολας? στον προηγουμενο τα ειχαν κλειδωσει οκτωβρη νομιζω. θα ναι πολυ βλακες. θα μου πεις μονο γι αυτο ειναι βλακες??? ε να χαμε να λεγαμε... ;D ;D ;D ;D ;D
το κλειδωνουν;;;;;;;;;;;;; :o :o :o :o :o
γιατι τι περιεχει τα μυστικα του κρατους;;;;;;;;;;;;;;;; :o :o :o :o
Και νομίζετε, ότι θα...κλάψει η ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, αν δεν δώσει κανείς? Θα καλέσουν περισσότερους ωρομίσθιους από τις ήδη υπάρχουσες λίστες τους! Αυτοί θα βρούν λύσεις! Εμείς τί κάνουμε.. :(


Πόσες θέσεις για ΠΕ02 ανακοινώθηκαν ακριβώς?
οχι κοριτσακι μου, αλλα μονο ετσι θα καταργειτο ο ασεπ! για να μην καταθεσει κανεις αιτηση και παραβολο των 20ε(; περισσοτερων; θα δειξει...). αλλα οχι παλι καποια φυτα θα πουν "εγω θα διαβασω και θα διοριστω δεν πα να ναι και 13 οι θεσεις" και απτοητα θα συνεχισουν να ανταλλασσουν βιβλια προτασεις συμβουλες ...
αηδια αισθανομαι.
elenimak απο το στομα σου και στου Θεου τ αυτι...
οσο για τα σιτε τα κλειδωνουν καποια στιγμη. και το κεε και το www.pi-schools.gr
ευτυχως ομως σημερα ανοιγει  :D

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1441 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:34:20 πμ »
εμενα το κεε παλι δεν ανοιγει....
ισα που ειδα την εισαγωγικη και υστερα τιποτα και τωρα καθολου!  >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161862
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 108
Σύνολο: 108

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.