*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 652306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1680 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:45:44 μμ »
Αυτα να τα  διαβαζουν καποιοι που πανε και δινουν τα λεφτα τους  στα φροντιστηρια .. τσαμπα , χαμενα λεφτα. και εγω διαβασα εντατικα 1 μηνα και χαιρομαι  γι'αυτο γιατι ανταποκριθηκα χωρις προβλημα .. στην ιστορια δεν το συζηταω παρολου που την εχω ειδικοτητα μας τσεκουρωσαν .. αλλα ετσι ειναι οι διαγωνισμοι ' καποιοι πρεπει να μπουν καποιοι να μεινουν εξω'  παντως αν το κανανε για να πολεμησουν την πολιτικη των φροντιστηριων ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:00 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1681 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:17:55 μμ »
Για καθίστε ρε παιδιά γιατί κάτι δεν πάει καλά. Δηλαδή υπάρχουν άτομα που διάβασαν δύο βδομάδες ή έστω 4 και άντε ακόμα κι αν αφήσουμε την ιστορία, έμαθαν και θυμόντουσαν στα νέα ψευδώνυμα, ημερομηνίες γεννήσεως, έργα, μέτρο, σχήματα λόγου κλπ κλπ. Τι να πω. Ή εγώ είμαι πολύ βλάκας ή δουλευόμαστε ομαδικώς.

Αποσυνδεδεμένος nan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Odi et amo...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1682 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:25:56 μμ »
Συγνώμη pd  όταν λες ανταποκρίθηκα εννοείς ότι είσαι στους διοριστέους , ότι πέρασες τη βάση  ή ότι αν το έπαιρνες λίγο πιο σοβαρά θα διοριζόσουν. Γιατί εγώ με 8 μήνες διαβασμα στον προηγουμενο(επιτυχούσα ) και με οχτώ μήνες σ' αυτον ισχυρίζομαι ότι τα πήγα καλά και ευλπιστώ πάλι σε αναπλήρωση και όχι διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1683 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:28:07 μμ »
Για καθίστε ρε παιδιά γιατί κάτι δεν πάει καλά. Δηλαδή υπάρχουν άτομα που διάβασαν δύο βδομάδες ή έστω 4 και άντε ακόμα κι αν αφήσουμε την ιστορία, έμαθαν και θυμόντουσαν στα νέα ψευδώνυμα, ημερομηνίες γεννήσεως, έργα, μέτρο, σχήματα λόγου κλπ κλπ. Τι να πω. Ή εγώ είμαι πολύ βλάκας ή δουλευόμαστε ομαδικώς.
+++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:00 »

Αποσυνδεδεμένος nan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Odi et amo...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1684 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:35:31 μμ »
Πιστεύω ότι  ο διαγωνισμός είναι πρώτα εντατικό και μεθοδικό διάβασμα και ύστερα τύχη. Και οι ερωτήσεις της ιστορίας για όσους δαβάσαμε εκτός απο κανα δυο (γιατί ασεπ είναι αύτος ) μπορέσαμε  και τις απάντησαμε εμείς που διαβάσαμε παραπάνω από ένα μήνα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1685 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:36:06 μμ »
εγω παντως αναφερομουν σε οσους εκαναν 1 μηνα εντατικο διαβασμα πλην ομως ειχαν καθημερινη επαφη και για χρονια με το αντικειμενο ενω παραλληλα διαβαζαν και για ασεπ,οχι εντατικα,εστω 1-1.30 ωρα καθημερινα επι 8-10 μηνες. ετσι,ναι το δεχομαι.
οσο αφορα εμενα, αστο καλυτερα. ειχα αλλου το μυαλο μου και το αποτελεσμα οποιο κι αν ειναι αναμενομενο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1686 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:45:22 μμ »
Διαβασα 2 εβδομαδες μονο και εγραψα και πολυ καλα ,τετοια ακουω και νευριαζω,φαινεται εμεις οι αλλοι ειμαστε βλακες που διαβαζαμε  6-8 ωρες την ημερα για 1 χρονο,για δες βρε παιδια κατι Αινσταιν που γεννησε ο τοπος.

 Είτε διαβάσεις ένα μήνα είτε ένα χρόνο δεν έχει μεγάλη διαφορά: η ύλη είναι τόσο μεγάλη και ο τρόπος εξέτασης τόσο επικεντρωμένος σε ψιλά γράμματα, που το ζητούμενο είναι να θυμάσαι όσο περισσότερες λεπτομέρειες γίνεται την ημέρα της εξέτασης. Εγώ ας πούμε την Ιστορία την άφησα συνειδητά για την τελευταία εβδομάδα ( εντάξει, είχα ξαναδώσει άλλες 2 φορές, οπότε δεν μου ήταν εντελώς άγνωστη η ύλη) ακριβώς για να μου μείνουν οι λεπτομέρειες. Και στις ερωτήσεις Αρχαίας και Βυζαντινής είχα μόνο ένα λάθος! Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι το παιδί-θαύμα, αφού σ΄ένα μήνα από τώρα έτσι και με βάλεις να απαντήσω σε ανάλογες ερωτήσεις δε θα πιάσω ούτε τις μισές!!

 Επίσης επειδή κι εγώ δεν ήμουν ποτέ του πολύωρου διαβάσματος, μου φαίνεται πολύ λογικό κάποιος με 2-3 βδομάδες εντατικής προετοιμασίας (και εφόσον έχει ξαναδώσει) να πάει πάρα πολύ καλά ( μη σου πω κατά κανόνα  καλύτερα από κάποιον που διαβάζει επι έναν ολόκληρο χρόνο για 6-8 ώρες την ημέρα!)

Δηλ. τί μπορεί να διαβάζει κάποιος για τόσο πολύ καιρό, και τί απ΄αυτά που διαβάζει μπορεί να συγκρατήσει στην μακροπρόθεσμη μνήμη του;;;;!!!

Αν εσύ θεωρείς Αινσταϊν όποιον γράφει καλά με 2 - 3 βδομάδες συστηματικού  και "έξυπνου" διαβάσματος, εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είσαι ο Dustin Hoffman στον "άνθρωπο της βροχής" για να θυμάσαι τις λεπτομέρειες από α) τρείς τόμους ιστορία, β) τα άπαντα των αρχαίων και νέων ελλήνων συγγραφέων, και γ) ολόκληρη την ιστορία της Παιδαγωγικής  ;D ;D
Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι έχεις διαβάσει κάτι λιγότερο μέσα στις (ΜΟ) 7 * 365=2.555 ώρες  που διατείνεσαι ότι έχεις αφιεώσει στον ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος nan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Odi et amo...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1687 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:59:12 μμ »
Και εγώ αν δώσω και τρίτη φορά  (ελπίζω να μη χρειαστεί) σίγουρα το διάβασμά μου δε θα είναι παραπάνω από ένα μήνα καθώς πλέον έχω οργανώσει τις σημειώσεις μου . Αλλά  την πρώτη που έδωσα  αναλώθηκα σε πράγματα που τελικα  δεν χρειαζοταν( αναλύσεις αρχαίων) και στην ιστορία περιορίστηκα στα σχολικά. Έτσι φέτος έπρεπε να οργωνωσω  το διάβασμά μου στην ιστορία (Vilken Ostrogorsky) και μη έχοντας καμία σχέση με ιστορία(τελείωσα κλασικό) καταλαβαίνεις ότι χρειάστηκε αρκετος καιρός να τα αφομοιώσω. Επισης είπα οχτω μήνες ( απο Ιούνιο) αλλά και με κοιλια και με διακοπές και με προβλήματα προσωπικά  αλλά κρατώντας επαφή με το αντικείμενο.Αλλα κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι με την πρώτη φορά που δίνει ασεπ του αρκεί ένας μήνας διάβασμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1688 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:17:25 μμ »
Δεν γίνεται ομελέτα χωρίς να σπάσεις αβγά...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1689 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:45:52 μμ »
τι να πω .. συγχαρητήρια στην κοπελιά που ανταοικρίθηκε με τόσο λίγο διάβασμα .. πρέπει να είσαι πολύ μεγάλη διανοια.. δεν σε δουλεύω .. την άλλη φορά ..έξω από δω.....να πάμε κι εμείς με πασάλειμμα.. για να διοριστούμε να τελειώνει το μαρτύριο!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1690 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:49:35 μμ »
Δεν γίνεται ομελέτα χωρίς να σπάσεις αβγά...

συμβολισμος: ομελετα= διορισμος
                   αβγα = διαβασμα
                   σπαω αβγο/α = κανω εξαντλητικο,πολυμηνο διαβασμα.

βεβαια "παιζει" και το να σπασεις αβγα χωρις να κανεις ομελετα.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1691 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:53:52 μμ »
Αυτα να τα  διαβαζουν καποιοι που πανε και δινουν τα λεφτα τους  στα φροντιστηρια .. τσαμπα , χαμενα λεφτα. και εγω διαβασα εντατικα 1 μηνα και χαιρομαι  γι'αυτο γιατι ανταποκριθηκα χωρις προβλημα .. στην ιστορια δεν το συζηταω παρολου που την εχω ειδικοτητα μας τσεκουρωσαν .. αλλα ετσι ειναι οι διαγωνισμοι ' καποιοι πρεπει να μπουν καποιοι να μεινουν εξω'  παντως αν το κανανε για να πολεμησουν την πολιτικη των φροντιστηριων ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

συγγνώμη αλλά εγώ δεν κατάλαβα ( παρόλο που ποτέ δεν έχω πάει σε φροντιστήριο κ είμαι κ εγω κατα..) με ποιον ακριβώς τροπο καταπολέμησε ο διαγωνισμός την πολιτική των φροντιστηρίων;;;; ???
γιατί εγώ νομίζω πως αυτή η πολιτκή του ασεπ στους δύο τελευτ διαγωνισμούς τουλάχιστον, τα ενισχύει τα φροντιστήρια..
κ εγω ίσως πέρασα τη βάση με ενάμιση μήνα διαβασμα, αλλά μη λέμε πως κάποιος θα ναι κ στους διοριστέους...!!! με τόση ύλη νομίζω είναι προκλητικό  για όσους τυραννιούνται απο το καλοκαίρι..κ εγώ δεν θα μπορούσα να διαβάζω τόσον καιρό γτ δουλεύω παράλληλα, αλλά μην τους τη λέμε κ απο πάνω!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1692 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:58:11 μμ »
Αυτα να τα  διαβαζουν καποιοι που πανε και δινουν τα λεφτα τους  στα φροντιστηρια .. τσαμπα , χαμενα λεφτα. και εγω διαβασα εντατικα 1 μηνα και χαιρομαι  γι'αυτο γιατι ανταποκριθηκα χωρις προβλημα .. στην ιστορια δεν το συζηταω παρολου που την εχω ειδικοτητα μας τσεκουρωσαν .. αλλα ετσι ειναι οι διαγωνισμοι ' καποιοι πρεπει να μπουν καποιοι να μεινουν εξω'  παντως αν το κανανε για να πολεμησουν την πολιτικη των φροντιστηριων ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

συγγνώμη αλλά εγώ δεν κατάλαβα ( παρόλο που ποτέ δεν έχω πάει σε φροντιστήριο κ είμαι κ εγω κατα..) με ποιον ακριβώς τροπο καταπολέμησε ο διαγωνισμός την πολιτική των φροντιστηρίων;;;; ???
γιατί εγώ νομίζω πως αυτή η πολιτκή του ασεπ στους δύο τελευτ διαγωνισμούς τουλάχιστον, τα ενισχύει τα φροντιστήρια..
κ εγω ίσως πέρασα τη βάση με ενάμιση μήνα διαβασμα, αλλά μη λέμε πως κάποιος θα ναι κ στους διοριστέους...!!! με τόση ύλη νομίζω είναι προκλητικό  για όσους τυραννιούνται απο το καλοκαίρι..κ εγώ δεν θα μπορούσα να διαβάζω τόσον καιρό γτ δουλεύω παράλληλα, αλλά μην τους τη λέμε κ απο πάνω!!

συμφωνω και με σενα και με τα τα δυο σου γατακια που κοιτανε ψηλα.....!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1693 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 04:00:40 μμ »
Αυτα να τα  διαβαζουν καποιοι που πανε και δινουν τα λεφτα τους  στα φροντιστηρια .. τσαμπα , χαμενα λεφτα. και εγω διαβασα εντατικα 1 μηνα και χαιρομαι  γι'αυτο γιατι ανταποκριθηκα χωρις προβλημα .. στην ιστορια δεν το συζηταω παρολου που την εχω ειδικοτητα μας τσεκουρωσαν .. αλλα ετσι ειναι οι διαγωνισμοι ' καποιοι πρεπει να μπουν καποιοι να μεινουν εξω'  παντως αν το κανανε για να πολεμησουν την πολιτικη των φροντιστηριων ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

συγγνώμη αλλά εγώ δεν κατάλαβα ( παρόλο που ποτέ δεν έχω πάει σε φροντιστήριο κ είμαι κ εγω κατα..) με ποιον ακριβώς τροπο καταπολέμησε ο διαγωνισμός την πολιτική των φροντιστηρίων;;;; ???
γιατί εγώ νομίζω πως αυτή η πολιτκή του ασεπ στους δύο τελευτ διαγωνισμούς τουλάχιστον, τα ενισχύει τα φροντιστήρια..
κ εγω ίσως πέρασα τη βάση με ενάμιση μήνα διαβασμα, αλλά μη λέμε πως κάποιος θα ναι κ στους διοριστέους...!!! με τόση ύλη νομίζω είναι προκλητικό  για όσους τυραννιούνται απο το καλοκαίρι..κ εγώ δεν θα μπορούσα να διαβάζω τόσον καιρό γτ δουλεύω παράλληλα, αλλά μην τους τη λέμε κ απο πάνω!!

συμφωνω και με σενα και με τα τα δυο σου γατακια που κοιτανε ψηλα.....!!!
ε τα χω βάλει εκει για να τα παίρνω ως παράδειγμα!!! ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32692
  • Τελευταία: tsoni
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175737
  • Σύνολο θεμάτων: 19362
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.