*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 639267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1932 στις: Ιούνιος 20, 2009, 02:43:20 μμ »
χμ! πολύ ενδιαφέροντα όσα διάβασα πάλι!!!  :D
το συμπέρασμά μου: ο καθένας παλεύει με τα καλά του και τα κακά του στοιχεία. το σημαντικό είναι να μπορεί κανείς να τα αναγνωρίσει εγκαίρως ώστε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα καλά του και να διορθώσει ή να καλύψει όσο μπορεί τα κακά του.
  εγώ...μάλλον ψυχολόγο χρειάζομαι, μετά από 3 προσπάθειες ΑΣΕΠ, εκεί καταλήγω (χιχι)!!!!  :P :P :P
μια συνεδρία πριν δώσω! και κάθε φορά λίγο πριν βγουν τα αποτελέσματα...από μελέτη νομίζω ότι έχω αφήσει λίγα περιθώρια, τα οποία εύχομαι να μπορέσω να εξαντλήσω για τον επόμενο διαγωνισμό του 2010!!!!!
  καλά μας αποτελέσματα και ψυχραιμία!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:15:03 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1933 στις: Ιούνιος 21, 2009, 08:56:15 μμ »
Θεωρώ ότι η διδακτική εμπειρία μετράει πολύ.Τουλάχιστον εμένα με βοήθησε ότι μέσα σε 4 χρόνια είχα διδάξει σχεδον όλα τα μαθήματα γυμνασίου και λυκείου.Αυτό ,βέβαια, δε σημαίνει ότι δε διάβασα και ότι δεν επαιξε ρόλο και ο παράγοντας τύχη.
Πάντως χρειάζεται ψυχραιμία(όσο μπορεί αυτό να επιτευχθεί).Το άγχος που είχα όταν έδινα ΑΣΕΠ δεν μπορει να μετρηθεί και δε συγκρίνεται ούτε με το άγχος των Πανελληνίων.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1934 στις: Ιούλιος 05, 2009, 02:11:56 μμ »
η συμβουλη μου και η προταση μου για τον επομενο ασεπ,για οσους απετυχαν αλλα και για οσους πετυχαν αλλα δεν αρκουν τα μορια τους για αναπληρωση ή ωρομισθια ειναι να μη το βαλουν κατω.

Προσωπικα, μονο για θεματα υγειας στεναχωριεμαι, για ολα τα αλλα δεν αφηνω τον εαυτο μου να τον καταβαλλει καμια αποτυχια ή ατυχια

Εχουμε το κουραγιο και τη δυναμη να προσπαθησουμε ξανα και ξανα, αρκει να το πιστεψουμε βαθια μεσα μας και να θελουμε πραγματικα να το προσπαθησουμε. Ψυχικα αποθεματα υπαρχουν σε ολους μας. Να ευχομαστε να μη μας δωσει ο Θεος οσα μπορουμε να αντεξουμε.

 Ουτε ποτε μου εγινα,αλλα ουτε και θα γινω "λιποτακτης" της ιδιας μου της ζωης. αυτη ειναι η βιοσοφια μου και με αυτη πορευομαι και προχωραω στη ζωη.

Να αγαπαμε τον εαυτο μας και να φροντιζουμε παντα να τα εχουμε καλα μαζι του. ετσι,νοιωθουμε παντα ευτυχεις και στεκομαστε με αξιοπρεπεια σε καθε κατασταση.

Η "Αλεξανδρεια" δεν εφυγε,δεν χαθηκε αν εμεις δεν θελουμε να συμβει αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2009, 02:14:33 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1935 στις: Ιούλιος 05, 2009, 02:39:44 μμ »
η συμβουλη μου και η προταση μου για τον επομενο ασεπ,για οσους απετυχαν αλλα και για οσους πετυχαν αλλα δεν αρκουν τα μορια τους για αναπληρωση ή ωρομισθια ειναι να μη το βαλουν κατω.

Προσωπικα, μονο για θεματα υγειας στεναχωριεμαι, για ολα τα αλλα δεν αφηνω τον εαυτο μου να τον καταβαλλει καμια αποτυχια ή ατυχια

Εχουμε το κουραγιο και τη δυναμη να προσπαθησουμε ξανα και ξανα, αρκει να το πιστεψουμε βαθια μεσα μας και να θελουμε πραγματικα να το προσπαθησουμε. Ψυχικα αποθεματα υπαρχουν σε ολους μας. Να ευχομαστε να μη μας δωσει ο Θεος οσα μπορουμε να αντεξουμε.

 Ουτε ποτε μου εγινα,αλλα ουτε και θα γινω "λιποτακτης" της ιδιας μου της ζωης. αυτη ειναι η βιοσοφια μου και με αυτη πορευομαι και προχωραω στη ζωη.

Να αγαπαμε τον εαυτο μας και να φροντιζουμε παντα να τα εχουμε καλα μαζι του. ετσι,νοιωθουμε παντα ευτυχεις και στεκομαστε με αξιοπρεπεια σε καθε κατασταση.

Η "Αλεξανδρεια" δεν εφυγε,δεν χαθηκε αν εμεις δεν θελουμε να συμβει αυτο.

++++++++++++++++++++ :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2009, 02:41:34 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:15:03 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1936 στις: Ιούλιος 05, 2009, 05:45:54 μμ »

Ό,τι δεν πετύχαμε ποτέ είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1937 στις: Ιούλιος 06, 2009, 02:48:41 μμ »

Ό,τι δεν πετύχαμε ποτέ είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά...

σωστηηηηηηηηηηηη !!!!!!!!!!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1938 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:10:33 μμ »
Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες του ΑΣΕΠ- διοριστέους, επιτυχόντες, αποτυχόντες...Είμαι φιλόλογος, καινούρια στην παρέα σας και σκέφτομαι την επόμενη φορά να λάβω μέρος και εγώ, για πρώτη φορά, στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τις ώρες μελέτης που χρειάζονται σε καθημερινή βάση (αν κάποιος εργάζεται, οπότε τα περιθώρια "στενεύουν" ) και για το πότε πιστεύετε ότι πρέπει να ξεκινήσει κάποιος την προετοιμασία ( πόσο καιρό πριν το διαγωνισμό). Σας ευχαριστώ! Μπράβο για τα θέματα που θίγετε στο forum, παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συζητήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1939 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:30:37 μμ »
Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες του ΑΣΕΠ- διοριστέους, επιτυχόντες, αποτυχόντες...Είμαι φιλόλογος, καινούρια στην παρέα σας και σκέφτομαι την επόμενη φορά να λάβω μέρος και εγώ, για πρώτη φορά, στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τις ώρες μελέτης που χρειάζονται σε καθημερινή βάση (αν κάποιος εργάζεται, οπότε τα περιθώρια "στενεύουν" ) και για το πότε πιστεύετε ότι πρέπει να ξεκινήσει κάποιος την προετοιμασία ( πόσο καιρό πριν το διαγωνισμό). Σας ευχαριστώ! Μπράβο για τα θέματα που θίγετε στο forum, παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συζητήσεις σας.
Καλώς όρισες και σου εύχομαι κάθε επιτυχία..Τώρα για τις ερωτήσεις σου...: Αυτό που θα ήθελα να σου επισημάνω είναι να μην κοιτάς τί λένε οι άλλοι σχετικά με τις αναγκαίες ώρες διαβάσματος ή για το πόσο πριν το διαγωνισμό το άρχισαν. Γιατί στο λέω αυτό; Διότι πολύ απλά καθένας μας έχει τους δικούς του ρυθμούς και "κουράγια". Αυτό βέβαια που χρειάζεται είναι το συστηματικό και με πρόγραμμα διάβασμα με συγκεκριμένη "ανθρώπινη" βιβλιογραφία, το οποίο θα σου επιτρέψει προς το τέλος τις επαναλήψεις της ύλης. Δε μπορώ να σου πω ώρες διαβάσματος αλλά καταλαβαίνεις πως όσο καλύτερα διαβάζεις και κάνεις επαναλήψεις τόσο μεγαλύτερες και οι πιθανότητες διορισμού(εδώ χωράει συζήτηση). Ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ θα είμαστε... ;)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1940 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:32:41 μμ »
Μπορείς να αρχίσεις και από τώρα χαλαρά. Η προσπάθεια θα ενταθεί μετά την έκδοση της προκήρυξης, όταν θα γνωρίζεις ακριβώς την εξεταστέα ύλη. Στη ύλη υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι σταθερά, όπως οι γραμματολογίες αρχαίων και νέων, το άγνωστο στα αρχαία, η θεωρία των σχολικών βιβλίων της Γλώσσας Γυμνασίου και Λυκείου, η νεότερη και σύγχρονη ιστορία, τα παιδαγωγικά και η διδακτική. Ήδη είναι αρκετά.
Οι ώρες μελέτης που χρειάζονται είναι υποκειμενικό. Όταν προετοιμαζόμουν για τον ΑΣΕΠ 2005 διάβαζα όποτε δεν είχα να κάνω  κάτι άλλο (από 1 ως 6+ ώρες την ημέρα). Ασφαλώς όταν εργάζεσαι τα περιθώρια στενεύουν , αλλά εγώ περισσότερο πάθος με το διάβασμα είχα όταν δούλευα σε μια 8ωρη δουλειά παρά όταν ήμουν άνεργος και είχα χρόνο.
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1941 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:36:35 μμ »

Ό,τι δεν πετύχαμε ποτέ είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά...

bikini και MARKOS δε θέλω να διαφωνήσω με κανέναν σας, αλλά δε νομίζω ότι είναι έτσι.

Θα μιλήσω προσωπικά γιατί μόνο για μένα μπορώ να πω. Δε νομίζω ότι ήθελα κάτι περισσότερο, στον επαγγελματικό τομέα, από αυτόν τον διορισμό. Το διάβασμά μου ξεκίνησε τον προηγούμενο Μάιο, εντατικά, και καθώς είχα αποφασίσει να μη δουλέψω, λόγω μετακόμισης σε νέα πόλη, συνεχίστηκε έτσι για μήνες, μέχρι τέλη Οκτωβρίου. Τότε βρήκα δουλειά, ή μάλλον αυτή βρήκε εμένα, και επειδή ο διορισμός είναι το πλέον αβέβαιο πράγμα, αποφάσισα να εργαστώ. Όσο δούλευα, από την ώρα που ξυπνούσα, μέχρι το μάθημα, στα διαλείμματα, μέχρι και την ώρα που τα παιδιά κάνανε ασκήσεις διάβαζα. Από την ώρα που επέστρεφα σπίτι μέχρι τις 4-5 το πρωί διάβαζα. Τα ΣΚ διάβαζα. Ο άντρας μου, παρά το ότι μέναμε στο ίδιο σπίτι, δε με έβλεπε, γιατί ήμουν κάπου κλεισμένη και διάβαζα.
Στο διαγωνισμό έμεινα δύο μέρες άυπνη από το άγχος μου, γιατί δε μπορούσα να ηρεμήσω. Στο γνωστικό όταν είδα τα θέματα και συνειδητοποίησα ότι δε μπορούσα να απαντήσω κατευθείαν πάγωσα. Από το άγχος μου με έπιασε στομαχική διαταραχή και έτρεχα κάθε τρεις και λίγο στην τουαλέτα. Στο τέλος στις ανάπτυξης στα αρχαία απαντούσα όπως μου κατέβαινε γιατί αλλιώς δε θα προλάβαινα. Από το άγχος και τη βλακεία μου έχασα στα νέα τρεις ερωτήσεις το περιεχόμενο των οποίων το γνωρίζω χρόνια! Σημειωτέον ότι πρώτη φορά αγχώθηκα σε εξέταση. Πάντα κουκουρούκου πήγαινα! Τώρα έπρεπε να μου συμβεί πρώτη φορά!

Ποιο το αποτέλεσμα; Θέση 577 και μέσο όρο γραπτών 71 και κάτι. Και φυσικά μένω απ' έξω. Και είδα να διορίζονται γνωστοί μου με προσαυξήσεις από μεταπτυχιακά και διδακτορικά που γράψανε λιγότερο από μένα! Και δεν το θέλανε κιόλας και τόσο πολύ, απλά δεν είχαν τι άλλο να κάνουν επαγγελματικά, επειδή αυτό που πραγματικά θέλουνε δεν πρόκειται να τους απορροφήσει ποτέ!

Τι άλλο να κάνω; Το άθλημα το κατέχω και έχω προσπαθήσει πολύ γι΄ αυτό! Ό,τι μπορούσε να πάει στραβά πήγε! Στην αρχή προκηρύχτηκαν 600 θέσεις, τώρα θα ήμουν μέσα! Όπως και οι άλλοι 119, το ξέρω! Απλά στη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι το σύμπαν συνωμότησε για να μη γίνει αυτό που θέλω.
Τώρα έχω μια ηρεμία, γιατί τουλάχιστον τα πράγματα θα δρομολογηθούν μέσω της αναπλήρωσης! Και ούτε πρόκειται να το βάλω κάτω! Έχω ήδη αγοράσει καινούρια βιβλία, και σε λίγο ξαναρχίζω... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να πετύχω αυτό που θέλω!

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, το υπερβολικό α' ενικό, και για τις ανατριχιαστικές προσωπικές λεπτομέρειες, αλλά ακόμα παλεύω το παράπονο...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1942 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:55:34 μμ »
shide και syrrahm,
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, να είστε καλά. Δουλεύω σε φροντιστήρια πολλές ώρες + ιδιαίτερα, έχω και τις δουλειές του σπιτιού και ένα σωρό εξωτερικές δουλειές σε καθημερινή σχεδόν βάση, οπότε καταλαβαίνετε πόσο στενά είναι τα περιθώρια. Φαντάζομαι απαιτείται πολύ καλή οργάνωση και προγραμματισμός για να ανταπεξέλθει κάποιος στις απαιτήσεις του διαγωνισμού...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1943 στις: Ιούλιος 06, 2009, 04:00:34 μμ »
ΑtreaEirini,  πραγματικα εχεις κανει πολυ μεγαλο αγωνα και σου αξιζουν συγχαρητηρια.
θαυμαζω το κουραγιο σου,που δεν το βαζεις κατω. αυτο ακριβως σημαινει και το "αποφθεγμα" που παρεθεσε η bikini.
βλεπω απο το μνμ σου οτι το επιδιωκεις και θα το προσπαθησεις με περισσοτερο ζηλο και πεισμα., αρα το "αρκετα" που λεει παει εκει. δεν εννοει σε 1 μονο διαγωνισμο αλλα τη συνολικη προσπαθεια.
βλεπεις? και συ τωρα,οπως ολοι μας, ξεκιναμε απ΄την αρχη και με τη βεβαιοτητα της επιτυχιας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1944 στις: Ιούλιος 06, 2009, 04:07:08 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ, και φυσικά δε θεωρώ ότι ό,τι είπα ισχύει μόνο για τον εαυτό μου. Πιστεύω ότι πολλοί εδώ μέσα, και όχι μόνο, άσχετα από το αποτέλεσμα, έκαναν τεράστιο αγώνα και νιώθουν όπως εγώ. Τουλάχιστον θα είμαστε παρέα να αλληλοστηριζόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1945 στις: Ιούλιος 06, 2009, 04:08:32 μμ »
ΑntreaIrini, μια αγγλική παροιμία (νομίζω, τουλάχιστον ότι είναι αγγλική) λέει: ποτέ μην κλαις για το γάλα που χύθηκε.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161839
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 581
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.172 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.