*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 638162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2618 στις: Μάρτιος 06, 2011, 03:10:43 μμ »
Διαβάζω τα σχόλια όλων και προσπαθώ να βάλω κι εγώ τα συμπεράσματά μου, αλλά συνεχώς αλλάζουν τα δεδομένα και άκρη δεν βγαίνει από πουθενά.
Αν χρειαστεί επιπλέον φιλολόγους (αφού εξαντλήσει ΑΣΕΠίτες, 40% και κάποιους 24μηνου), από πού θα τους πάρει;
Θα συνεχίσει με αυτούς του 24μηνου ή υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει με τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ;
Με καίει το θέμα γιατί δεν έχω προϋπηρεσία και είμαι 25 θέσεις μετά τον τελευταίο διοριστέο.
Γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει;

Σε κανονικές συνθήκες θα είχες πάρα πολλές ελπίδες, διότι θα διοριζόσουν ως επιλαχούσα. Άραγε όμως, θα καλέσουν επιλαχόντες από τη στιγμή που υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσουν να διορίσουν, όλους τους άλλους, δηλ. υπόλοιπους ασεπίτες, που προσωπικά θεωρώ ότι θα τους διορίσει όλους, 24μηνίτες και 40%; Ελπίζω τουλάχιστον να δουλεύεις ως αναπληρώτρια, γιατί αλλιώς,  θα είναι πολύ κρίμα...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:57 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2619 στις: Μάρτιος 06, 2011, 03:42:56 μμ »
Διαβάζω τα σχόλια όλων και προσπαθώ να βάλω κι εγώ τα συμπεράσματά μου, αλλά συνεχώς αλλάζουν τα δεδομένα και άκρη δεν βγαίνει από πουθενά.
Αν χρειαστεί επιπλέον φιλολόγους (αφού εξαντλήσει ΑΣΕΠίτες, 40% και κάποιους 24μηνου), από πού θα τους πάρει;
Θα συνεχίσει με αυτούς του 24μηνου ή υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει με τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ;
Με καίει το θέμα γιατί δεν έχω προϋπηρεσία και είμαι 25 θέσεις μετά τον τελευταίο διοριστέο.
Γνωρίζει κανείς να με διαφωτίσει;

Σε κανονικές συνθήκες θα είχες πάρα πολλές ελπίδες, διότι θα διοριζόσουν ως επιλαχούσα. Άραγε όμως, θα καλέσουν επιλαχόντες από τη στιγμή που υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσουν να διορίσουν, όλους τους άλλους, δηλ. υπόλοιπους ασεπίτες, που προσωπικά θεωρώ ότι θα τους διορίσει όλους, 24μηνίτες και 40%; Ελπίζω τουλάχιστον να δουλεύεις ως αναπληρώτρια, γιατί αλλιώς,  θα είναι πολύ κρίμα...
Υπάρχει όμως και η πιθανότητα ΑΣΕΠίτες με προϋπηρεσία να επιλέξουν να διοριστούν με το 40% για να έχουν καλύτερη σειρά διορισμού. Οπότε αν συνολικά από όλους τους διοριστέους  του ΑΣΕΠ 2008 (α΄, β΄ και γ΄ φουρνιάς) επιλέξουν 25 να διοριστούν με το 40% οι διορισμοί του 60% (μέσω ΑΣΕΠ) θα φτάσουν μέχρι και το δικό σου όνομα. Ποτέ δεν ξέρεις πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα. Δε θέλω να σου δώσω ψεύτικες ελπίδες. Αλλά πιστεύω ότι δεν μπορεί κανείς μας να αποκλείσει αυτή την πιθανότητα.

Τώρα στην περίπτωση που τελειώσουν και οι ΑΣΕΠίτες και οι 40% και το 24μηνο, δεν ξέρουμε από που και αν θα διορίσει. Ίσως και να χρησιμοποιήσει αναπληρωτές για να καλύψει τις αναγκές της χρονιάς και να πάρει άλλους φιλόλογους μετά από το νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2620 στις: Μάρτιος 06, 2011, 05:21:49 μμ »
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω, κάποιες φορές απάντησα και ανήκα σ'αυτούς που κατηγορήθηκαν ότι για κάποιο (αδιευκρίνιστο και φυσικά μη αποδεικτέο) λόγο θέλουν να αποτρέψουν τον κόσμο από το να δώσει ασεπ. Και δεν ξαναμίλησα ειδικά εδώ. Και μια μέρα συνειδητοποίησα ότι όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν τι να κάνουν για να δώσουν ασεπ και γενικά να διοριστούν δεν έχουν να κάνουν τίποτα παρά να συνεχίσουν όπως είναι/σκέφτονται τώρα. Η αισιοδοξία από μόνη της είναι σύμμαχος στο διαγωνισμό. Γενικά η χαλαρότητα. Η επιτυχία στον ασεπ θέλει και καλή μελέτη (ναι, ξεκινήστε κι όσοι δεν ξεκινήσατε να το κάνετε) και ψυχραιμία. Κι εσείς για να μπορείτε να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις ενώ γίνεται της π..τάνας γύρω μας σημαίνει πως έχετε μεγάλα αποθέματα αισιοδοξίας, ψυχριαμίας, ψυχικής δύναμης. Τολμήστε το! Προετοιμαστείτε! Θα πετύχετε! Ασχέτως αν τελικά θα διοριστείτε όπως οι τελευταίοι διοριστέοι ή αν θα διοριστείτε σε 10 χρόνια και στο ενδιάμεσο να περιφέρεστε για 500 ευρώ και χωρίς ταμείο ανεργίας. Προσωπικά δεν μπορώ να κάνω καμιά προετοιμασία (κι είμαι τρισάκις επιτυχούσα υπόψιν) και ούτε τώρα να ολοκληρώσω μια εργασία 800 λέξεων που κάνω για σεμινάριο του ιδεκε.
Και απορώ, απορώ, απορώ, πώς γίνεται ο κόσμος να είναι τόσο ψύχραιμος, τόσο προκλητικά απαθής όταν, ξαναλέω, γύρω μας γίνεται της π..τάνας, όταν, όπως μόλις διάβασα, κινδυνεύει και το ταμείο ανεργίας, όταν γίνονται συγχωνεύσεις, όταν, όταν, όταν. Γιατί δεν έχουμε ενέργεια αντίστοιχη με αυτή που δίνουμε στον εκάστοτε ασεπ για να αποτρέψουμε αυτή την κατάσταση; Απορώ πώς τους επιτρέπουμε να μας φέρονται έτσι. Δουλεύουμε απλήρωτοι, αυτοί ούτε μια μέρα δεν έχουν καθυστέρηση στο μισθό τους, παίρνουν και πολλά, εμείς ψίχουλα, η ζωή ακριβαίνει κι εμείς εκεί απαθείς. Απορώ πραγματικά. Μόνο αν κάποιος έχει εισόδημα όπως στο νέο ριάλιτι με τις νοικοκυρές του Κολωνακίου πιστεύω μπορεί να μην ανησυχήσει. Τι γίνεται; Συγγνώμη αν φαίνομαι απότομη αλλά δεν είμαι, δεν έχω τέτοια πρόθεση. Φόβο και θυμό για το πώς μας φέρονται έχω. Τώρα που γράφω τρέμω. Τρέμω από το φόβο μου.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2621 στις: Μάρτιος 06, 2011, 07:51:45 μμ »
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω, κάποιες φορές απάντησα και ανήκα σ'αυτούς που κατηγορήθηκαν ότι για κάποιο (αδιευκρίνιστο και φυσικά μη αποδεικτέο) λόγο θέλουν να αποτρέψουν τον κόσμο από το να δώσει ασεπ. Και δεν ξαναμίλησα ειδικά εδώ. Και μια μέρα συνειδητοποίησα ότι όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν τι να κάνουν για να δώσουν ασεπ και γενικά να διοριστούν δεν έχουν να κάνουν τίποτα παρά να συνεχίσουν όπως είναι/σκέφτονται τώρα. Η αισιοδοξία από μόνη της είναι σύμμαχος στο διαγωνισμό. Γενικά η χαλαρότητα. Η επιτυχία στον ασεπ θέλει και καλή μελέτη (ναι, ξεκινήστε κι όσοι δεν ξεκινήσατε να το κάνετε) και ψυχραιμία. Κι εσείς για να μπορείτε να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις ενώ γίνεται της π..τάνας γύρω μας σημαίνει πως έχετε μεγάλα αποθέματα αισιοδοξίας, ψυχριαμίας, ψυχικής δύναμης. Τολμήστε το! Προετοιμαστείτε! Θα πετύχετε! Ασχέτως αν τελικά θα διοριστείτε όπως οι τελευταίοι διοριστέοι ή αν θα διοριστείτε σε 10 χρόνια και στο ενδιάμεσο να περιφέρεστε για 500 ευρώ και χωρίς ταμείο ανεργίας. Προσωπικά δεν μπορώ να κάνω καμιά προετοιμασία (κι είμαι τρισάκις επιτυχούσα υπόψιν) και ούτε τώρα να ολοκληρώσω μια εργασία 800 λέξεων που κάνω για σεμινάριο του ιδεκε.
Και απορώ, απορώ, απορώ, πώς γίνεται ο κόσμος να είναι τόσο ψύχραιμος, τόσο προκλητικά απαθής όταν, ξαναλέω, γύρω μας γίνεται της π..τάνας, όταν, όπως μόλις διάβασα, κινδυνεύει και το ταμείο ανεργίας, όταν γίνονται συγχωνεύσεις, όταν, όταν, όταν. Γιατί δεν έχουμε ενέργεια αντίστοιχη με αυτή που δίνουμε στον εκάστοτε ασεπ για να αποτρέψουμε αυτή την κατάσταση; Απορώ πώς τους επιτρέπουμε να μας φέρονται έτσι. Δουλεύουμε απλήρωτοι, αυτοί ούτε μια μέρα δεν έχουν καθυστέρηση στο μισθό τους, παίρνουν και πολλά, εμείς ψίχουλα, η ζωή ακριβαίνει κι εμείς εκεί απαθείς. Απορώ πραγματικά. Μόνο αν κάποιος έχει εισόδημα όπως στο νέο ριάλιτι με τις νοικοκυρές του Κολωνακίου πιστεύω μπορεί να μην ανησυχήσει. Τι γίνεται; Συγγνώμη αν φαίνομαι απότομη αλλά δεν είμαι, δεν έχω τέτοια πρόθεση. Φόβο και θυμό για το πώς μας φέρονται έχω. Τώρα που γράφω τρέμω. Τρέμω από το φόβο μου.
Σκοπος του τοπικ ειναι η ενημερωση για τον επομενο ΑΣΕΠ .Επισης κανενας δεν υποχρεωνει κανενα να συμμετασχει στον επομενο διαγωνισμο και ειναι απλως μια εξτρα επαγγελματικη επιλογη.Επαναλαμβανω δεν μας ενδιαφερει ουτε η ψυχολογικη κατασταση του καθενα ουτε αν θα γινει η οχι ΑΣΕΠ. Παρακαλω να μεινουμε στο τοπικ και οχι στην ψυχαναλυση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:57 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2622 στις: Μάρτιος 06, 2011, 08:09:48 μμ »
mk75 συμφωνω μαζι σου πως ειναι μια εξτρα επαγγελματικη επιλογη και ως τετοια πλεον - συμφωνα με τα λεγομενα και της ΜelG -πρεπει να βλεπουμε το ολο θεμα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2623 στις: Μάρτιος 06, 2011, 08:40:16 μμ »
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω, κάποιες φορές απάντησα και ανήκα σ'αυτούς που κατηγορήθηκαν ότι για κάποιο (αδιευκρίνιστο και φυσικά μη αποδεικτέο) λόγο θέλουν να αποτρέψουν τον κόσμο από το να δώσει ασεπ. Και δεν ξαναμίλησα ειδικά εδώ. Και μια μέρα συνειδητοποίησα ότι όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν τι να κάνουν για να δώσουν ασεπ και γενικά να διοριστούν δεν έχουν να κάνουν τίποτα παρά να συνεχίσουν όπως είναι/σκέφτονται τώρα. Η αισιοδοξία από μόνη της είναι σύμμαχος στο διαγωνισμό. Γενικά η χαλαρότητα. Η επιτυχία στον ασεπ θέλει και καλή μελέτη (ναι, ξεκινήστε κι όσοι δεν ξεκινήσατε να το κάνετε) και ψυχραιμία. Κι εσείς για να μπορείτε να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις ενώ γίνεται της π..τάνας γύρω μας σημαίνει πως έχετε μεγάλα αποθέματα αισιοδοξίας, ψυχριαμίας, ψυχικής δύναμης. Τολμήστε το! Προετοιμαστείτε! Θα πετύχετε! Ασχέτως αν τελικά θα διοριστείτε όπως οι τελευταίοι διοριστέοι ή αν θα διοριστείτε σε 10 χρόνια και στο ενδιάμεσο να περιφέρεστε για 500 ευρώ και χωρίς ταμείο ανεργίας. Προσωπικά δεν μπορώ να κάνω καμιά προετοιμασία (κι είμαι τρισάκις επιτυχούσα υπόψιν) και ούτε τώρα να ολοκληρώσω μια εργασία 800 λέξεων που κάνω για σεμινάριο του ιδεκε.
Και απορώ, απορώ, απορώ, πώς γίνεται ο κόσμος να είναι τόσο ψύχραιμος, τόσο προκλητικά απαθής όταν, ξαναλέω, γύρω μας γίνεται της π..τάνας, όταν, όπως μόλις διάβασα, κινδυνεύει και το ταμείο ανεργίας, όταν γίνονται συγχωνεύσεις, όταν, όταν, όταν. Γιατί δεν έχουμε ενέργεια αντίστοιχη με αυτή που δίνουμε στον εκάστοτε ασεπ για να αποτρέψουμε αυτή την κατάσταση; Απορώ πώς τους επιτρέπουμε να μας φέρονται έτσι. Δουλεύουμε απλήρωτοι, αυτοί ούτε μια μέρα δεν έχουν καθυστέρηση στο μισθό τους, παίρνουν και πολλά, εμείς ψίχουλα, η ζωή ακριβαίνει κι εμείς εκεί απαθείς. Απορώ πραγματικά. Μόνο αν κάποιος έχει εισόδημα όπως στο νέο ριάλιτι με τις νοικοκυρές του Κολωνακίου πιστεύω μπορεί να μην ανησυχήσει. Τι γίνεται; Συγγνώμη αν φαίνομαι απότομη αλλά δεν είμαι, δεν έχω τέτοια πρόθεση. Φόβο και θυμό για το πώς μας φέρονται έχω. Τώρα που γράφω τρέμω. Τρέμω από το φόβο μου.
γιατι τρεμεις?γιατι τοσο αγχος?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2624 στις: Μάρτιος 06, 2011, 09:43:16 μμ »
 οι διοριστέοι της ειδικής αγωγής για φέτος θα ανέρχονται στους 150

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2625 στις: Μάρτιος 06, 2011, 10:59:08 μμ »
οι διοριστέοι της ειδικής αγωγής για φέτος θα ανέρχονται στους 150
Που το διάβασες; Πότε αποφασίστηκε; Μέχρι τώρα γνωρίζαμε ότι θα ήταν 250.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2626 στις: Μάρτιος 07, 2011, 12:09:32 πμ »

Παράθεση

Μερικές παρατηρήσεις στην ανάλυσή σου Joap:

1. Το έχω ξαναγράψει: Αν υπάρξει παράταση της μεταβατικής, αυτό θα σημαίνει πως θα έχουμε στοπ στους διορισμούς για ένα χρόνο ακόμη. Αν αυτό είναι και το αναμενόμενο,  πολύ πιθανό να συμβεί... Οι περισσότεροι σημερινοί αναπληρωτές των βασικών κλάδων και ειδικά αυτοί που δεν έχουν επιτυχία ή χαμηλή επιτυχία ΑΣΕΠ, ελπίζουν σε κάτι τέτοιο για να έχουν ένα ακόμη χρόνο δουλειά, με την ελπίδα της μονιμοποίησής τους μέσω κάποιας νέας ρύθμισης με μια νέα κυβέρνηση...   ;)  Το πρώτο βέβαια είναι πιο σίγουρο από το δεύτερο...

2. Στην ανάλυση σου σε διαφορετικό τόπικ, βγήκε το συμπέρασμα πως θα διοριστούν κατά το ήμισυ νέοι συνάδελφοι με το νέο σύστημα πρόσληψης με την υπόθεση μόνο πως θα πέσουν εύκολα θέματα  στον νέο ΑΣΕΠ  για τους φυσικούς...
Να επισημάνω εδώ πως η συγκριτική σου ανάλυσή φυσικοί - νηπιαγωγοί  περιείχε αρκετή έμπνευση και καταδεικνύει την ικανότητα των φυσικών να χρησιμοποιούν τα μαθηματικά για την επίλυση  προβλημάτων.  :) :) :) :)  Αν είδα καλά, χρησιμοποίησες μάλιστα στα ενδιάμεσα βήματα της αποδειξης την χρήση τύπων διαισθητικής έμπνευσης... Διαβάζοντάς τα έχω να επισημάνω τα εξης:

α. Αν είσαι αρκετά μικρός / ή, σκέψου το ενδεχόμενο μετανάστευσης...
β. Οι συμβολισμοί που χρησιμοποίησες δείχνει εμπειρία σε ιδιαίτερα μαθήματα στα μαθηματικά γενικής...  ;)

Και το σημαντικότερο: Αν είχες περισσότερη γνώση στατιστικής (ούτε εγώ έχω..), σίγουρα βλέποντας την κανονική κατανομή των βαθμών θα είχες και την έμπνευση προτάσεων αντικειμενοποίησης των βαθμολογιών του διαγωνισμού, συσχετίζοντας την  σειρά επιτυχίας με την όποια κατανομή των βαθμών με  στόχο την ανεξαρτητοποίηση των βαθμολογιών από την ευκολία ή δυσκολία των θεμάτων...

3. Προσωπικά πιστεύω πως μια παράταση της "μεταβατικής" μπορεί να ακυρώσει στην πράξη τον νέο τρόπο πρόσληψης των    εκπαιδευτικών. Αν δεν υπήρχε σαν δυνατότητα στον νόμο 3848 δεν θα ανέμενα να συμβεί κάτι τέτοιο...
Δεν θέλω να κρίνω εδώ το τι είναι πιο σωστό, γιατί θα βάλω σε σύγκριση με υποκειμενική ματιά πάλι τους προσωπικούς αγώνες των αδιόριστων του όποιου πίνακα...  :(
Εγώ περιμένω ακόμη το ενδεχόμενο  στο τέλος, μετά από τις τόσες φανφάρες  της όποιας πολιτικής ηγεσίας περί αξιοκρατίας να έχουμε και το 2012, το 2013 και το 2020 ακόμη διορισμούς συναδέλφων που δεν θα έχουν ούτε μια επιτυχία στον διαγωνισμό, που θα συνεχίσει να διεξάγεται κανονικά...  ;D ;D ;D ;D
Στην χώρα με την εκτεταμένη υποκρισία...

Όλες οι παρατηρήσεις σου Panos είναι σωστές.
Πράγματι η βασική ιδέα είναι αν θα βάλουν εύκολα θέματα στον επόμενο διαγωνισμό. Και πήρα αυτό το σενάριο σαν πιθανό γιατί με τον ερασιτεχνισμό που γίνονται οι αλλαγές στην εκπαίδευση δεν θα με ξάφνιαζε καθόλου να μειώσουν την δυσκολία του διαγωνισμού για να έχουν όλοι (φρούδες) ελπίδες…
Όντως έχω καταπιαστεί με τα μαθηματικά σε ιδιαίτερα παλιότερα, αλλά και σε φροντιστήριο και σαν φυσικοί αντιλαμβανόμαστε την χρησιμότητά τους σε κάθε πεδίο…
Αυτό που λες για τον προσδιορισμό της θέσης κάποιου υποψήφιου με πιο αντικειμενικό τρόπο, όταν είναι επιτυχών σε πολλούς διαγωνισμούς , είναι σωστό και θα μπορούσε κάλλιστα να εφαρμοστεί. Πχ με κριτήριο τη θέση κάποιου στην λίστα του ασεπ και όχι με την βαθμολογία που αλλάζει ανάλογα με τον βαθμό δυσκολίας ή τον αριθμό των διοριστέων κάθε φορά. Αυτό νομίζω ότι το παραδέχθηκε και ο Πανάρετος αν θυμάμαι καλά σε αναφορά των μαθηματικών…
Πχ  έστω ότι γίνεται ο νέος ασεπ και θέλουν να προσλάβουν 120 άτομα. Αφού θα ληφθεί υπόψη και η βαθμολογία  των δύο προηγούμενων, που πιθανά κάποιος να έχει συμμετάσχει, τότε θα έπρεπε να ξεκινήσουμε με μια αφαίρεση σε κάθε διαγωνισμό το νούμερο 120 και αν έχει καλυφθεί τότε να πάρει όλους απ’ τον τελευταίο. Αν όμως σε κάποιο διαγωνισμό έχουν πάρει λιγότερους πχ 90 τότε να πάρει τους τελευταίους 15 απ’ αυτόν και τους άλλους 15(+90) απ’ τον νέο ασεπ. Ώστε να έχουν καλυφθεί όλοι μέχρι τον ίδιο αριθμό(εδώ105) .Οι προσαυξήσεις να ισχύουν κανονικά για τους τρεις τελευταίους ασεπ.
Με απλά λόγια να διαμορφώνεται ξεχωριστά για κάθε ένα απ΄ τους τρεις τελευταίους διαγωνισμούς μια φθίνουσα σειρά για όλους μαζί με την προϋπηρεσία κλπ που έχει ο καθένας. Και να προσλαμβάνουν ένα σύνολο εκπαιδευτικών έτσι ώστε και στις τρεις λίστες να καταλήγουν στον ίδιο αύξοντα αριθμό.
 Απλό είναι αλλά εκεί στο υπουργείο θέλουν την ευκολία τους και το κάνανε να μοιάζει με λοταρία…
Με αυτή την προχειρότητα που γίνονται τα πράγματα (βάλε και το πρεσάρισμα της τρόικα σε ένα μηχανισμό αργόστροφο) δεν περιμένω πολλά πολλά.
Επιμένω μόνο στην παράταση της μεταβατικής για ένα απλό λόγο: κάποιοι άνθρωποι δουλεύουν ήδη στην εκπαίδευση με την λογική ότι υπάρχουν ανάγκες. Είναι πολύ δύσκολο για κάποιους που δρομολόγησαν την επαγγελματική τους πορεία προς την δημόσια εκπαίδευση μέσα απ’ τον λαβύρινθο της γραφειοκρατίας και της ασυναρτησίας πολλές φορές,  να επανακάμψουν, αν τους πετάξουν έξω. Έχουν φάει χρόνια και αποσυντονιστεί με τις μετακινήσεις ανά την επικράτεια. Είναι άδικο να μην υπάρξει μια στοιχειώδης πρόβλεψη και να γίνουν τα μοναδικά(εξιλαστήρια) θύματα ενός ανάξιου συστήματος… 

Αποσυνδεδεμένος doritaΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2627 στις: Απρίλιος 11, 2012, 01:41:23 μμ »
Γειά σας..Χαίρομαιι πολύ που υπάρχει ένα τέτοιο site, είμαι άσχετη για τον ΑΣΕΠ καθώς τώρα τελείωσα τις σπουδές μου και σκέφτομαι να συμμετέχω στον επόμενο διαγωνισμό. Μήπως θα ήταν εύκολο να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο για αρχαία,νέα και ιστορία; Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη..Για τα νέα έχω από την σχολή το βιβλίο του Πολίτη,Ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας. Αυτό και οι εισαγωγές των σχολικών βιβλίων είναι αρκετό; Επίσης για τα παιδαγωγικά ποιο βιβλίο μου προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2628 στις: Απρίλιος 11, 2012, 01:59:40 μμ »
Aν και δεν ξερουμε πότε και με ποια υλη θα γινει και κυριως αν θα γινει μεσα στο 2013, ωστόσο θεωρω πως σε καθε περιπτωση θα σε οφελήσει.
Χαίρομαι που βλεπω νεους συναδέλφους με ορεξη, καλη διαθεση, αισιοδοξια και ευχομαι καλη επιτυχια σε καθε σου προσπαθεια.

Για Ιστορια δες εδω: http://www.pde.gr/index.php?topic=6406.0

εδω: (αρκετα χρησιμο και πανω σε αυτο ακριβως που ρωτας):
 http://www.pde.gr/index.php?topic=21183.0
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 02:01:51 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος doritaΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2629 στις: Απρίλιος 11, 2012, 02:08:50 μμ »
Το ξέρω οτι ακόμα δεν έχει κανονιστεί τίποτα...Αλλα όπως και να έχει πρέπει να ξεκινήσω διάβασμα για να είμαι όσο καλύτερα προετοιμασμένη μπορώ..Λογικά αφού δεν έγινε το 2012 δεν θα είναι ίδια η ύλη; :-\ Για τα παιδαγωγικά και την διδακτική υπάρχει κάποιο βιβλίο;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2630 στις: Απρίλιος 11, 2012, 02:14:47 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?board=30.460

δες εδω (σελιδα 24 κέ) θα βρεις τα ΠΑΝΤΑ.
Για ο,τι αλλο θελησεις, εδω ειμαστε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2631 στις: Ιούλιος 09, 2012, 10:53:14 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι ηθελα να ρωτησω αν με 3 παιδια σε παιρνουν αναπληρωτη ή ωρομισθιο; ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161600
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.