*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 634097 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2632 στις: Ιούλιος 09, 2012, 10:54:40 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι ηθελα να ρωτησω αν με 3 παιδια σε παιρνουν αναπληρωτη ή ωρομισθιο; ::)

νομίζω πως ναι
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:41:33 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2633 στις: Ιούλιος 09, 2012, 11:55:15 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι ηθελα να ρωτησω αν με 3 παιδια σε παιρνουν αναπληρωτη ή ωρομισθιο; ::)


Έχεις προϋπηρεσία ή μόρια από ΑΣΕΠ;Αν όχι, ξέχνα την Αναπλήρωση, ούτε σε 3 χρόνια δεν πρόκειται....Για ωρομίσθια όμως ίσως στο μέσον της χρονιάς, αν στην περιοχή σου δεν υπάρχουν πολλοί τρίτεκνοι, ή ίσως πολύ μειωμένου ωραρίου ΑΜΩ, από Μάρτη και μετά....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2012, 12:53:45 πμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2634 στις: Ιούλιος 10, 2012, 04:55:54 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις!Εχω ελαχιστα μορια μεσω προυπηρεσιας κ εχω σεμιναριο ειδ.αγωγης (απο αυτα που ισχυουν στον ΑΣΕΠ).

Ευχαριστω κ παλι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2635 στις: Μάρτιος 07, 2013, 01:35:10 πμ »
Καλό σας βράδυ  :) , θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα, δε ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα βέβαια :( , γιατί μόλις γράφτηκα στο φόρουμ. Τελείωσα με την Ελληνική Φιλολογία ακριβώς στα 4 χρόνια το 2012 και με πολύ καλό μέσο όρο 8. Έχω και άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας ( άρα 2 μόρια από εκεί ), και πιστοποιητικό γνώσης Η/Υ ( 1 μόριο ). Σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις για κάποιο μεταπτυχιακό της Φιλολογίας ( πιστεύω ότι έχω μεγάλες πιθανότητες να εισέλθω καθώς στις 2 ειδικεύσεις που με ενδιαφέρουν έχω άριστα  :) σε προπτυχιακό επίπεδο ). Σκέφτομαι βέβαια και κάποιο μεταπτυχιακό με νέες τεχνολογίες και δημοσιογραφία . Σαφώς και δε ξέρει κανείς πότε θα γίνουν διορισμοί - ειδικά για πολλούς φιλολόγους - όμως σκεφτόμουν να κρατήσω επαφή με τα φιλολογικά μαθήματα, ήδη κρατάω λόγου της ενασχόλησής μου με τη συγγραφή σχολικών βοηθημάτων μέσω ενός εκδοτικού οίκου και με τα ιδιαίτερα που κάνω , ώστε να αφιερώσω όσο χρόνο μπορώ και για προετοιμασία σε προσωπικό επίπεδο για την επιτυχία
( δύσκολη και επίπονη μεν ) σε κάποιο γραπτό μελλοντικό διαγωνισμό. Ποια είναι η γνώμη σας ; Τέλος, αν γνωρίζετε έκανα μέσω ενός προγράμματος ΕΣΠΑ , μία πρακτική που ήταν προαιρετική και όχι υποχρεωτική με διάρκεια 1.5 μήνα σε σχολείο - Λύκειο συγκεκριμένα - όπου και δίδαξα με επιβλέποντα καθηγητή . Μας είπαν ότι μετράει ως προϋπηρεσία από τη σχολή και πληρωθήκαμε κανονικά και πήραμε και ένσημα. Ισχύει κάτι τέτοιο ; Αν ξέρετε φυσικά ;D . Σας ευχαριστώ πολύ  :)
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2636 στις: Μάρτιος 07, 2013, 09:44:25 πμ »
η προϋπηρεσία αυτή δεν πιστεύω να μετράει για τον πίνακα των αναπληρωτών. Όταν θα γίνουν οι αιτήσεις το καλοκαίρι ρώτα για πιο σίγουρα στο υπουργείο. Μόνο για την μισθολογική και βαθμολογική εξέλιξη φαντάζομαι...

με βάση αυτά που λες θα σε προέτρεπα για μεταπτυχιακό στη φιλολογία. Αν κάνεις άλλο μεταπτυχιακό που λες, δεν ξέρω που θα μπορούσες να το αξιοποιήσεις. Αν σε ενδιαφέρει ο χώρος της εκπαίδευσης το μεταπτυχιακό στην ειδικότητά σου θα ήταν ιδανικό. Θα πάρεις 2 μόρια στον ασεπ και θα σου αναγνωριστούν δύο χρόνια προυπηρεσίας. Αξιοποίησε τον χρόνο σου τώρα που είσαι μικρή. Για ασεπ βέβαια δεν ακούγεται τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2637 στις: Μάρτιος 07, 2013, 10:26:35 πμ »
(...) Σκέφτομαι βέβαια και κάποιο μεταπτυχιακό με νέες τεχνολογίες (...)

Iσως χρησιμότερο
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2638 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:53:07 μμ »
η προϋπηρεσία αυτή δεν πιστεύω να μετράει για τον πίνακα των αναπληρωτών. Όταν θα γίνουν οι αιτήσεις το καλοκαίρι ρώτα για πιο σίγουρα στο υπουργείο. Μόνο για την μισθολογική και βαθμολογική εξέλιξη φαντάζομαι...

με βάση αυτά που λες θα σε προέτρεπα για μεταπτυχιακό στη φιλολογία. Αν κάνεις άλλο μεταπτυχιακό που λες, δεν ξέρω που θα μπορούσες να το αξιοποιήσεις. Αν σε ενδιαφέρει ο χώρος της εκπαίδευσης το μεταπτυχιακό στην ειδικότητά σου θα ήταν ιδανικό. Θα πάρεις 2 μόρια στον ασεπ και θα σου αναγνωριστούν δύο χρόνια προυπηρεσίας. Αξιοποίησε τον χρόνο σου τώρα που είσαι μικρή. Για ασεπ βέβαια δεν ακούγεται τίποτα...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :) :), θέλω όμως να σε / να σας ρωτήσω, πως θα μου αναγνωριστούν 2 χρόνια προϋπηρεσίας όπως γράφετε :) ; !Δηλαδή τα 2 μόρια που δίνει το μεταπτυχιακό ισοδυναμούν με 2 χρόνια προϋπηρεσίας ; ( Δίνουν εννοώ και τα δύο 2 μόρια, αν γνωρίζεται βέβαια  :D , να είστε καλά  :) )
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2639 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:54:50 μμ »
η προϋπηρεσία αυτή δεν πιστεύω να μετράει για τον πίνακα των αναπληρωτών. Όταν θα γίνουν οι αιτήσεις το καλοκαίρι ρώτα για πιο σίγουρα στο υπουργείο. Μόνο για την μισθολογική και βαθμολογική εξέλιξη φαντάζομαι...

με βάση αυτά που λες θα σε προέτρεπα για μεταπτυχιακό στη φιλολογία. Αν κάνεις άλλο μεταπτυχιακό που λες, δεν ξέρω που θα μπορούσες να το αξιοποιήσεις. Αν σε ενδιαφέρει ο χώρος της εκπαίδευσης το μεταπτυχιακό στην ειδικότητά σου θα ήταν ιδανικό. Θα πάρεις 2 μόρια στον ασεπ και θα σου αναγνωριστούν δύο χρόνια προυπηρεσίας. Αξιοποίησε τον χρόνο σου τώρα που είσαι μικρή. Για ασεπ βέβαια δεν ακούγεται τίποτα...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :) :), θέλω όμως να σε / να σας ρωτήσω, πως θα μου αναγνωριστούν 2 χρόνια προϋπηρεσίας όπως γράφετε :) ; !Δηλαδή τα 2 μόρια που δίνει το μεταπτυχιακό ισοδυναμούν με 2 χρόνια προϋπηρεσίας ; ( Δίνουν εννοώ και τα δύο 2 μόρια, αν γνωρίζεται βέβαια  :D , να είστε καλά  :) )

Τα 2 χρόνια προυπηρεσίας θα σου αναγνωριστούν εφόσον και αφότου διοριστείς ως εκπαιδευτικός.

Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2640 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:58:50 μμ »
Οποιοδήποτε μεταπτυχιακό δίνει 2 χρόνια, αν διοριστείς. Για τον ΑΣΕΠ,απ'ό,τι θυμάμαι, μοριοδοτείται περισσότερο από το μεταπτυχιακό στην ειδικότητά σου, το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγική ή στη διδακτική της ειδικότητάς σου. Το ίδιο ισχύει και στις κρίσεις για διευθυντές, συμβούλους κλπ

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2641 στις: Μάρτιος 07, 2013, 02:38:30 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :) !!!
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2642 στις: Μάρτιος 07, 2013, 03:01:09 μμ »
για να πάρεις τα δύο μόρια στον ασεπ πρέπει το μεταπτυχιακό να είναι σχετικό με το αντικείμενο στο οποίο εξετάζεσαι.  Δεν μετράνε όλα τα μεταπτυχιακά δυστυχώς. Στη διδακτική του μαθήματος παίρνεις νομίζω 3.
 Αν τώρα διοριστείς και έχεις ένα μη συναφές με την ειδικότητά σου μεταπτυχιακό είναι λίγο δύσκολο να σου αναγνωριστεί η συνάφεια για να κερδίσεις τα δυο χρόνια προϋπηρεσίας. Ξέρωπ.χ. ότι έχει αναγνωρισθεί συνάφεια μεταπτυχιακού στη Θεολογία ενός φιλολόγου, αλλά ο τίτλος του μεταπτυχιακού είχε σχέση με την ιστορία. Πρέπει δηλ κάπως το μεταπτυχιακό να συνδυάζεται με το αντικείμενο σου ή τα παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2643 στις: Μάρτιος 08, 2013, 12:45:19 πμ »
Τα μεταπτυχιακά του τμήματος Φιλολογίας και του Ιστορικού λογικά όλα δεν είναι συναφή με τον κλάδο των φιλολογών :) ;! Ευχαριστώ πολύ :)
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2644 στις: Μάρτιος 08, 2013, 11:26:32 πμ »
ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά καθε φιλοσοφικής σχολής (Φιλολογια- Ιστορικό Αρχαιολογικό - ΦΠΨ) είναι συναφή και δίνουν 2 μόρια. Τυχόν μεταπτυχιακό στη διδακτική δίνει 3 μόρια. Δεν ξέρω να σου πω τι γίνεται με τα μόρια αν κανεις π.χ. μεταπτυχιακό στο τμήμα Ιστορίας Ιονίου που δεν είναι  τμήμα φιλοσοφικής σχολής.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2645 στις: Μάρτιος 08, 2013, 11:30:49 πμ »
Και εκτός Φιλοσοφικής γίνονται δεκτά μεταπτυχιακά. Αναγνωρίζονται και με άσχετα αντικείμενα ή με πολύ διευρυμένη την έννοια της συνάφειας. Φυσικά και το Ιστορίας Ιονίου δεν έχει πρόβλημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159884
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.